Ecidóc (EWia/nt r« it ij( Ambtenaren verdeeld over acties Yerzekering van KLM betaalt 40% schade Ongewenste onderwijzer door schoolbestuur geschorst Palestijnen ontkennen erkenning van Israël M Dreigend conflict gezinsverzorging - minister CRM ctie VOORLOPIGE REGELING RAMP TENERIFE HUUR Dinsdag 9 augustus 1977,67e jaargang no. 20806 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-benk N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijtet rtenties (excl. BTW) 0.46 per nwn. Telefoontjes 4.16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) nemen ten: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent Idi Amin Franse film over Idi Amin op Ned. I om 20.20 uur. Om 19.55 uur Marshall Tucker, om 21.50 uur Kojak en om 22.40 uur Ker- kepad. Ned. II om 19.04 uur Toppop, om 20.35 uur Gemini Man en om 21.15 uur Zomerkwis. Opklaringen Een lokale regen- of onweersbui maar ook plaatselijk opklarin gen. Zwakke tot matige wind. Max. Temp. van 18 tot 22 gr. Morgen zon: 6.15—21.14. Maan: 2.00—18.01. Schev. hoogw. 00.02 en 12.52. Laagw.: 8.17 en 20.49. ïaamBSamm -4, &- >n z 58 pla i eer i in a ars w 3t toerr Irantes or de f inder I Orai :Enroe on. ber van inge 4 IS zo >en. Re idstrijd Darillo en Nei tot en de fii men: 6 Torre i j vers! 1—6. 6 ■nooi rd gew Bishop nslagei o resp. caan se ■i eens i me bei at moei n. Het i je lev ding b loeft vo dat ik als bej an jeut ing, wi heeft, iet geb yerkJ (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er is tweespalt ontstaan tussen de katholieke en christelijke centra les van bonden van overheidspersoneel enerzijds en de algemene bonden van over heidspersoneel. Hoewel eerstgenoemde niet minder beducht zijn voor de dreiging die uit de onderhandelingen rond de kabinets formatie blijkt, is men daar nu nog niet zo ver dat nu reeds acties zouden moeten worden voorbereid. Het algemene comité van overheidspersoneel (het samenwerk ingsverband van een aantal algemene bon den) heeft daarentegen reeds een grote de monstratieve vergadering in voorbereiding. Zelfs wordt in deze kring een staking over wogen. De katholieke en christelijke centrales wij zen erop, dat reeds eerder uitdrukking is gegeven aan de onaanvaardbaarheid van eventuele maatregelen die de rechtspositie van het overheidspersoneel zouden kunnen aantasten, met name wat betreft de pen sioenvoorziening. Zoals bekend wil de regering ook de huidige reeds in het kader van de algeme ne beroinigingsmaatregelen de welvaars vastheid van de ambtelijke pensioenen af schaffen en omzetten in een vorm van waar devastheid, alsmede de aow-aww-uitkerin- gen geheel in de pensioenregeling opnemen. KATHOLIEKE EN CHRISTELIJKE BONDEN WILLEN AFWACHTEN De katholieke en christelijke centrales van overheidspersoneel willen eventueel pas op nieuw in actie komen als men concreter weert wat er gaat gebeuren, als bekend wordt op welke wijze de regering haar plannen denkt te kunnen realiseren. „Wij nemen aan dat de feitelijke plannen eerst in het georganiseerd overleg aan de orde zullen komen en niet eenzijdig zullen wor den opgelegd. Pas dan kunnen nadere acties eventueel aan de orde komen", aldus een woordvoerder van de katholieke centrale. De algemene bonden daarentegen willen nu reeds via acties hun onbehagen kenbaar maken, om eventuele plannen van de rege ring een slag voor te zijn. Men is van plan elk middel van verzet dat betamelijk wordt geacht als strijdmiddel te gebruiken. Sta king wordt niet uitgesloten want al hebben ambtenaren geen stakingsrecht, de zittende regering heeft als eens laten blijken dat dit recht de ambtenaren eigenlijk toekomt en dat het verkrijgen ervan nog slechts een technische uitwerking behoeft De algemene bonden hebben de indruk, dat de regering de Nederlandse volkshuisvesting gezond wil maken ten koste van de rechtspo sitie van de ambtenaren. Men is bereid tot matiging in de looneisen, maar men neemt het niet dat daarnaast ook nog eens de pensioenvoorziening wordt verslechterd. (Van een onzer verslaggever) gezinsverzorging en de minister van maar van de hulpvragers. Over het prin- CRM. cipe zijn de Centrale Raad en de minister UTRECHT De Centrale Raad voor van CRM het eens. Niet echt over de Gezinsverzorging beraadt zich donder- Het gaat hierbij om de invoering van de uitvoering ervan, die de rechtspositie van dag aanstaande tijdens de algemene ver- zogenaamde alpha-hulpverlening, waarbij een aantal verzorgsters, met alles wat gadering in Utrecht op ernstige proble- hulpverleensters niet meer in dienst zijn daarmee gepaard gaat, in gevaar kan men, die dreigen te ontstaan tossen de van de instellingen voor gezinsverzorging brengen. De 10-jarige Susan Parke (1) en de even oude Nasser Kado eten op hun hardst door een wa termeloen heen tij dens buurtwedstrij- den in Detroit. De wedstrijd maakt deel uit van een tra ditioneel feest dat ook een fietswed- strijd omvat. Susan won het meloene- UTRECHT (ANP) Het bestuur van de r.k. Scholenstichting St. Joseph in Utrecht heeft een omstreden onderwijzer, tegen wiens aan stelling bij de ouders van de leerlingen grote beswaren bestaan, geschorst Bovendien heeft de onderwijzer «elf voorlopig ziekteverlof ge vraagd. De man zou vandaag op de eerste schooluag na de vakanties zijn begonnen als onderwijzer op de lagere Mariaschool in Utrecht Het ou dercomité had ouders van leerlingen opgeroe pen de school te bezetten om de onderwijzer te beletten aan het werk te gaan. De ouders willen, dat de onderwijzer voorgoed van de school verdwijnt omdat hij naar hun zeggen de kinderen slaat, bijt en treitert. Van een daadwerkelijke bezetting is het vandaag niet gekomen. Wel waren enkele tientallen ouders in en voor de school, maar zij waren al op de hoogte van de beslissing, die het schoolbestuur en de betrokken onderwijzer hadden genomen. De lessen konden gewoon om half negen beginnen. Volgens voorzitter J. L. A. Elbertse van het schoolbestuur is de omstreden onderwijzer geschorst om, ten be hoeve van de 225 leerlingen, de rust op de school te bewaren. Over de verdere stappen, die het bestuur zal ondernemen, wordt contact gezocht met het Centraal Bureau voor het Katholiek Onderwijs, een adviserende instantie ten behoeve van schoolbesturen, aldus de heer Elbertse. Enkele zaken die de onderwijzer op zijn „straf blad" heeft zijn volgens een woordvoerster van het oudercomité: „Een leerlinge die nieuw was, had nogal wat tijd nodig om te wennen. Door de onderwijzer >s haar toegevoegd: „Zeg jij maar niks, want je weet toch niks." Tegen een dikke jongen heeft hij gezegd: „Jochie, jij moet eens met je moeder naar de stad om een beha at je te kopen." Ook heeft hij een kind geslagen op het moment dat de hoofdonderwij zer binnenkwam. Hij hoorde niet eens dat het hoofd hem toeriep op te houden. Hij was helemaal in trance," aldus mevrouw Zom. Ongeluk met radio actief materiaal CLINTON, ILLINOIS (AFP) Enkele werk nemers zijn door een on geval donderdag op de bouwplaats van een kerncentrale in Clinton in Hlinois blootgesteld geweest aan radio-actie ve straling. Het is niet bekend om hoeveel werknemers het gaat, maar de commissie voor toezicht op kerncentra les zegt in een commu nique dat de gemeten straling niet boven de kritieke drempel kwam. Het ongeluk ontstond doordat radio-actief ma teriaal waarmee de sterkte van de ijzeren balken wordt nagegaan kwam te vallen. Het ra dio-actief materiaal kon onmiddellijk weer in zijn beschermende om hulsel worden geplaatst door de veiligheidsploeg. Moord met toeschou wers in New York NEW YORK (AP) - Meer dan 25 mensen hebben werkloos toege keken toen een overval ler zondagavond onder aan de roltrap van een station van de onder grondse in New York een 34-jarige vrouw doodstak. De vrouw had volgens getuigen nog ge schreeuwd: „Laat me met rust, laat me met rust" voor zij door de overvaller met een mes werd aangevallen. Vol gens de politie hebben de personen die getuige waren van de overval geen hand uitgestoken om de vrouw te helpen. Wel zetten passagiers uit een juist aangekomen treinstel de achtervol ging in, maar de man wist te ontkomen. lervoetballer zoekt blijkbaar ij aan het einde feijn goedbetaal- voetbalcarrière imen is, een ire baan. Men dit tenminste iren hebben ten opmaken hij in de wed- I Washington Knats tegen York Cosmos tegenstander de volle vuist k-out sloeg. Hij ir blijkbaar niet eg meer van want hij Ien 44-jarige Utrechtse onder- r, die leerlingen slaat i daarrj HJCCeSKANWl£AAd..O zecho(3l7j5= ting st r5'- korte L »en zij P n een^ rwerke I >P 10 ki krachtf getwijl [IS DE BEDOELING E>*r I ADVERTENTIE met recht van h 1 r&T oop en en onderhoud door geheel Nederland ADVERTENTIE ÉÊy/föi j& Doet u ook mee? I E Jongelui - Ouderen 1 Gehuwden v Evert Castelein 1 Zie ook rubriek Leuen Van een onzer verslag- namens de Boeingfa- gevers brieken 10 procent. SCHIPHOL De ver zekeringsmaatschap pijen die de grootste luchtramp aller tijden op 27maart op Teneri- fe afhandelen, hebben een voorlopige ver deelsleutel vastgesteld voor de naar schatting een miljard gulden die aan de nabestaanden van de ruim 580 slach toffers, waaronder 248 Nederlanders, zal wor den uitgekeerd. Na mens de KLM betalen ze 40 procent, namens Panam 30 procent, na mens de luchthaven Tenerife 20 procent en De verzekeringsmaatschap pijen hebben tot deze onder linge minnelijke schikking besloten om de uitkeringen te bespoedigen en om niet verwikkeld te raken in zeer kostbare internationale juri dische procedures. Aan Ne derlandse nabestaanden zijn tot nu toe in zestig gevallen uitkeringen gedaan. De beide Boeings van KLM en Panam zijn reeds lang aan beide maatschappijen vergoed. De verdeelsleutel draagt een geheel voorlopig karakter. Voor de onderlinge eindafre kening wachten de verzeke ringsmaatschappijen op de uitspraken die de Nederland se, Amerikaanse en Spaanse Raden voor de luchtvaart over de schuldvraag zullen doen. Dit kan echter nog wel twee jaar duren. Uit de ver deelsleutel blijkt wel dat de verzekeringsmaatschappijen aan de KLM de grootste schuld toeschrijven (de Ne derlandse gezagvoerder ver trok zonder startvergunning). Het toch verrassend grote schuldaandeel van de Panam wordt afgeleid uit het feit dat de Amerikaanse machine zich op het moment van de ramp niet op de startbaan had mogen bevinden. De luchthaven Tenerife zit met 20 procent in het voorlopige pakket vanwege de verou derde apparatuur en het ge brekkige Engels in de ver keerstoren. Boeing tenslotte met 10 percent vanwege het feit dat de bekleding in de machines nog niet was aan gepast aan de nieuwste brandveiligheidsvoorschrif ten. BEIROET/PLAINS (AP) Het Pales tijnse Bevrijdingsfront PLO heeft ont kend bereid te zijn het bestaan van Israël te erkennen. Een woordvoerder van het PLO in Beiroet zei dat zijn organisatie niets aan president Carter had medegedeeld over een verandering in haar houding ten aanzien van resolu tie nummer 242 van de Verenigde Naties waarin tot het zelfbeschikkingsrecht van het Israëlische volk en tot een staat voor dat volk wordt opgeroepen. President Carter had gisteren in Plains gezegd dat de Palestijnse leiders indirect hadden laten doorschemeren bereid te zijn de VN-resolutie aan te nemen. Hierdoor zou een basis worden gevormd om de Ge- neefse vredesconferentie over het Mid den Oosten te hervatten. Een woordvoerder van het PLO zei dat een verandering in het Palestijnse stand punt pas zal kunnen plaatsvinden nadat de kerncommissie van de Palestijnse Na tionale Raad daarover een uitspraak heeft gedaan. De kerncommissie van de ze raad komt pas op 16 augustus in Damascus bijeen. Waarnemers in Beiroet wijzen er op dat de berichten over een gewijzigde houding van de Palestijnen aanvankelijk komen uit Palestijnse kringen in de Jordaanse hoofdstad Amman. Deze kringen zouden onder sterke invloed staan van koning Hoessein die een gematigde houding in neemt tegenover Israël. Inmiddels zet de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Vance, zijn vre desmissie door het Midden Oosten voort. Gisteren had hij een gesprek met koning Khaled van Saoedie-Arabië. Dit land is bereid het bestaan van Israël te aanvaar den. Morgen reist Vance door naar Israël, Jordanië, Syrië en Egypte. Ambassade handelde te vlot Washington Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zich verontschuldigd tegenover de journalisten die meereizen in het gezelschap van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance. De verontschuldiging was be doeld voor de handelwijze van de Amerikaanse ambassade in Saoedi-Arabië die de journalisten bij de Saoedische autoriteiten had geregistreerd als „christenen", hoewel zich in het gezelschap zes joden bevonden. De journalisten hadden geprotesteerd toen zij bij aankomst in een hotel bemerkten dat de ambassadefunctionarissen de registratiefor mulieren voor het hotel hadden ingevuld en bij de vraag godsdienst, op alle kaarten christelijk hadden ingevuld. De ambassade had dit voor het gemak gedaan. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 "uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje, nietwaarl NOTEER m i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten naar:

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1