Carter: meer werk. minder uitkeringen j £cld6CSoiWCMlt Abortus-kwes tie brengt formatie in precaire situatie Misdaad bezorgt justitie in weekend handen vol werk M Witr sinvSl OUD SYSTEEM 'VERSPILLEND, ONRECHTVAARDIG Aanslag op Arubaans politicus Kort Rapenburg 2, Leiden, poetbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank; Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-Hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (e*cl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4.16 - KlacMen beiorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 39.80: jaar 147.70: loese nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Maandag 8 augustus 1917,67e jaargang no. 20805 Hetzelfde weertype Een lokale regen- of onweers bui, maar plaatselijk ook opkla ringen. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit westelijke richting. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Min temp. omstreeks 13 gr. maxima van 18 tot 22 gr. Morgen zon: 6.13-21.16 Maan: 1.17—17.12. Schev. hoogw. 11.27 Laagw: 6.58-19.33 Amerika in paniek „De nacht die Amerika in pa niek bracht" van Orson Welles op Ned. 1 om 19.55 uur. Ned. 2 om 19.04 Filmblik, om 20.25 uur Nederlands elftal, om 20.55 uur Jim Rockford en om 22.10 uur Achter het nieuws met rijnvervuiling. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De Amerikaanse president Carter heeft een volledig nieuw programma voor sociale uitkeringen aan het Congres voorgelegd, dat met zijn 77 miljard gulden ruim 7 miljard gulden duurder zal zijn dan de huidige wetgeving, maar desondanks merendeels gunstige reacties heeft gekregen. Het nieuwe systeem is er vooral op gericht de mensen die kunnen werken ook te laten werken, en de mensen de verzekering te geven dat werken altijd meer profijt geeft dan te steunen op een sociale uitkering. Maar als door omstandigheden werken niet mogelijk is, zijn er voor het bele land gelijke uitkeringen. Het plan voorziet in financiële bijdragen tot ruim 10.000 gulden per jaar aan mensen die niet kunnen werken, bijdragen voor mensen met een laag inkomen tot maximaal 6000 gulden, belastingvoor delen voor de laagstbetaalden en vooral het schep pen van 1,4 miljoen nieuwe banen in de overheids-, sector, waarvan er 300.000 part-time zullen zijn. Daarbij wordt gedacht aan buurt en bejaarden- werk, hulp op scholen, recreatieprojecten, verbete ring van de openbare veiligheid e.d. Volgens Carter is een volledig niéuwe sociale wetgeving nodig omdat de oude lappendeken van allerlei maatregelen niet meer te gebruiken en te verbeteren is. Het huidige systeem is er volgens hem niet op gericht de mensen aan het werk te brengen, het is door de grote verschillen in de diverse staten onbillijk, het is verspillend en bevor dert fraude en vergissingen. Het nieuwe systeem betrekt ook alleenstaanden met kleine kinderen in de uitkeringen, waardoor gezinnen bij elkaar kunnen blijven, terwijl alleen staanden met grotere kinderen in staat gesteld worden een part-time baan te aanvaarden. Het systeem zal alleen voor degenen met de hoogste uitkeringen in sommige gevallen een lichte achter uitgang betekenen. Doordat de uitkeringen meer gecentraliseerd wor den, betekent de nieuwe regeling, die in 1981 van kracht moet worden, een enorme financiële ver lichting voor de grote steden. Een speciale Con grescommissie zal zich met de voorbereiding van de wetgevende arbeid gaan bezig houden. Volgens de eerste voorzichtige reacties kan Carter op de steun van de overgrote meerderheid van de Deme- craten in het Congres rekenen, al blijven enkele' factoren bij het scheppen van nieuwe banen nog een knelpunt. uitbarsting Op het Noordjapan- se eiland Hokkaido is gisteren de vul kaan Usu uitgebar sten. Na een dag van gerommel stootte de vulkaan zondag as en rook uit die tot ver in de omtrek neerkwam. Niemand werd ge wond. Vele duizen den toeristen waren tevoren voor het gevaar gewaar schuwd. ORANJESTAD (ANP) - Op Aruba is zaterdag een aanslag gepleegd op de leider van de PPA-partij, Guillermo Trini dad. Trinidad werd in zijn auto beschoten toen hij bij zijn wo ning van de openbare weg af draaide. De schoten waren af komstig uit een voorbijrijdende andere auto. De PPA-leider bleef ongedeerd. De Arubaanse politie heeft in middels een verdachte aange houden. Het is één van de cam- ipagneleiders van de afschei dingspartij MEP die tevens bo de is van het bestuurscollege van Aruba. Dat college bestaat geheel uit MEP-ers. MEP-leider Croes was na de aanslag niet voor commentaar bereikbaar. Croes heeft eerder acties aangekondigd tegen o.m. topfiguren van de PPA omdat die partij wel en de MEP niet in de regering-Rozendal is opge nomen. Beide partijen verschil len van opvatting t.a.v. een eventuele onafhankelijkheid Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De kabinetsformatie komt deze week met de verwachte eerste besprekingen over de abortus-kwestie in een uiterst lastige en deli- ka te fase. Nog vóór bet overleg over dit politiek en emotioneel zwaar geladen vraagstuk is begon nen, is vanuit het C.DA. al een offensief op gang gekomen om de formatiepartners op dit terrein onder druk te zetten. Uitspraken van verschelde nen christen-democratische kopstukken in de af gelopen dagen hebben daardoor de grenzen van een oplossing verkleind. C.D.A.-voorzitter Steenkamp verklaarde dit week einde voor de radio, dat de abortus-problematiek voor het C.D.A. even belangrijk is als de sociaal- economische problemen. Hij maakte duidelijk, dat het C.D.A. niet zal schromen de poging tot samen werking met de P.v.dA hierop te laten afbreken. Steenkamp zei overigens zelf niet te weten hoe een voor beide partijen aanvaardbare oplossing kan worden bereikt. De Christen-democraten gaan bij de oplossing van het abortus-vraagstuk in de eerste plaats uit van het vorig jaar in de Tweede Kamer verworpen initiatief-voorstel Van Leeuwen (A.R.PJ/Gardeniers (K.V.P.). Men acht het evenwel met mogelijk op basis hiervan overeenstemming te bereiken met de P.v.d.A op grond van dat gegeven neigt men er nu toe de bestaande wetge ving dan maar te handhaven. Versoepeling van de huidige wet, zoals de P.v.d.A voorstaat, wordt zonder meer afgewezen. Behalve over de inhoud verschillen P.v.d.A en C.D.A. ook ernstig van mening over de vraag of de abortus-kwestie in het regeerakkoord moet worden geregeld. P.v.d.A.-fraktieleider Van Thijn verklaarde kortgeleden nog, dat zijn fraktie het vraagstuk graag tot „vrije kwestie" benoemd ziet. In dat geval ontstaat de ruimte voor nieuwe initiatieven vanuit het parlement en hoeft de kwestie geen struikelblok te zijn in de samenwerk ing tussen P.v.d.A. en C.D.A. Het C.D.A. wil echter niets van de gedachte van Van Thijn weten. Fraktieleider Van Agt heeft in de verkiezingsstrijd bij herhaling benadrukt, dat het abortus-vraagstuk bij de kabinetsformatie moet worden geregeld. De christen-democraten houden hier aanvast. Vice-fraktievoorzitter Aan- tjes reageerde vorige week nog scherp tegen de mogelijkheid dat de P.v.d.A opnieuw een alterna tieve meerderheid zou vormen met de V.V.D.. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De misdaad heeft het justitiële apparaat het afgelopen week einde handen vol werk gegeven. Bij schietpartijen werden drie mensen ge dood en een zwaar gewond. De politie in Enschede loste de moord op de 70-jari ge mevrouw J. Schippers op, die 21 juli j.1. gewurgd in haar woning werd aange troffen. De dader bleek een 25-jarige kleindochter. In Utrecht werden twee arrestaties verricht naar aanleiding van de vrijdag j.1. ontdekte dubbele moord. Ruzie om een vrouw tussen een 22-jarige man die men haar een verhouding had gehad en haar ex-man, eindigde in de nacht van zaterdag op zondag in Hoorn met de dood van de eerste. Het slachtof fer, dat eerder op de avond door de ex-man was beschoten, wachtte later de vrouw, haar moeder en een zuster thuis met een geweer op. Tijdens de worsteling met een van de vrouwen klonk er een schot, waarna de 22-jarige man dodelijk gewond in elkaar zaikte. Sectie zal van daag moeten uitwijzen, of het slachtoffer door een kogel uit het eigen wapen is gedood. Een familievete in het Limburgse Swal- men, die in juni dit jaar reeds een dode lijk slachtoffer eiste, maakte zaterdag nacht een einde aan het leven van de 22-jarige M. Blomen en diens 23-jarige Duitse zwager. Tevoren hadden leden van de twee tegenover elkaar wonende families elkaar reeds met stenen beko geld. Toen de familie Blomen later op de avond in de tuin bijeen zat, werden er kogels op haar afgevuurd met het fatale gevolg. De overbuurman en twee van zijn zonen werden gearresteerd. Oorzaak van de veten zou zijn het niet teruggeven van een ring na het verbreken van een verlo ving. Op de markt op het Afrikaanderplem in Rotterdam schoot een 15-jarig Turks meisje zaterdagmiddag van korte afstand haar 32-jarige landgenoot K. met een pistool in de rug. De man is ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. Het meisje kon onmiddellijk worden overmeesterd, omdat het drama zich af speelde onder de ogen van een politie man in burger. K. zou het meisje enkele jaren geleden in Turkije hebben ver kracht. Toen het meisje hoorde dat de man in Nederland was, spoorde ze hem op om wraak te nemen. De 25-jarige mevrouw M. E.-B. uit En schede heeft dit weekeinde tegenover de politie bekend haar grootmoeder mevr.. Schippers na een ruzie om geld met een nylon panty te hebben gewurgd. De kleindochter was na de moord met haar man voor vijf weken op vakantie gegaan naar Spanje. Een onderzoek in het gerechtelijk labora torium had uitgewezen dat de twee afge scheurde nagels die in de woning van het slachtoffer waren gevonden, van de kleindochter afkomstig waren. In Utrecht zijn zaterdag twee uit Surina me afkomstige Nederlanders gearres teerd, in verband met de vrijdag ontdekte moord op een 23-jarige Portugese man en diens 22-jarige Molukse vriendin. De stoffelijke overschotten van beiden wer den, nadat buren hadden geklaagd over een ondraaglijke geur, door de politie onder een bed in een woning aan de Maliesingel gevonden. De twee aangehou den mannen, die ontkennen iets met de dubbele moord uitstaande te hebben, blij ken enkele dagen op de kamer te hebben gelogeerd. Van de lijken onder het bed zouden zij niets gemerkt hebben. Vermoedelijke dader aangehouden Voor 20 mille uit radiozaak gestolen LEIDEN De Leidse politie heeft gistermorgen een 30-jari ge autohandelaar uit Leiden aangehouden. De man wordt er van verdacht in de nacht van zaterdag op zondag voor ruim 20.000 gulden aan goederen bij Radio „Zuid-West" aan het Be vrijdingsplein te hebben wegge nomen. Bij de politie werd gistermorgen de kraak gemeld. Later op de dag werd de politie opgebeld door een omwonende die ver klaarde 's nachts een sjouwen de man uit zijn raam te hebben gezien. De tipgever bleek ook in staat een nauwkeurig signale ment van de nachtelijke sjou wer te geven. Bij aanhouding bleek de man nog in het bezit van een aantal gestolen goede ren waaronder vier kleurentele- ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN "7%% LENING M3T77 PER 1378/1992 bedrag open bedrag de koers wordt na de inschrijving op dinsdag 9 augustus 1977 vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waartegen is ingeschreven (tendersysteem) 9 augustus 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair m effecten ADVERTENTIE Geen krant ontvangen? Bei tuisen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. 69* Vrouw geklopt WASSENAAR - Klaas Woudstra had het gisteren op Duin- digt aan de stok met een vrouw. De pikeur uit Willemsoord moest afrekenen met Maria Poort om winnaar te worden van de Derby. Het lukte de Groninger ternauwernood, maar het leverde hem wel bijna 78.000,- gulden op. Voor Klaas Woudstra was het een zege met een plezierige smaak. De pikeur, die in februari leek te worden uitgeschakeld door een maagzweer, maakte er in één klap zijn seizoen mee Alle begin is Moeilijk DEN HAAG - Alle begin is moeilijk. Dat bleek ook weer in het afgelopen weekeinde op de voetbalvelden, waar nog slechts oefenduels werden afgewerkt. Bij PEC Zwolle-Man- chester City werden niet minder dan drie kaarten door scheidsrechter Muller uitgereikt De Brit Hartford kreeg rood te zien en diens ploegmaat Owen alsmede Frandsen van PEC kregen geel. Dinu van Dinamo Boeka rest werd tijdens de wedstrijd tegen SC Cambuur eveneens uit het veld ge stuurd. w moet w6tg~a4u klt werk") De duur betaalde Spanjaarden wa ren overigens een beetje werk schuw. Boei weg OEN HAAG Een zeer ongebruikelijk Incident In de Sneekweek heeft veroorzaakt dat za terdag niet minder dan vier wedstrij den ongeldig moesten worden verklaard. Er bleek een boel te zijn verdwenen. Een van de deelne mers had bij het ronden van het ba ken het hele geval op sleeptouw geno men, waardoor de markering voor de volgende boten niet meer was waar te nemen. Vooral de vooraan liggende zeilers in verschil lende klassen, on der wie Jappie Het- tinga uit Katwijk aan Zee, waren de dupe. In de Regen boogklasse finishte hij zaterdag als eer ste, een dag later slechts als dertien de.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1