Nog een sterk wapen van AZ: spelers met plezier in hun vak Keetie van Oosten weigert inspraak van ploegleidster Ponsteen pakt tweede wielertitel Drie leiders in schaaktoernooi MALATINSKY KIEST TOCH VOOR PERAZIC FE YENOORD WIL STICHTINGS VORM NEDERLANDSE FINALE OOK AMSTERDAM-702 MET Wiersma en Clerc delen eer en centen Jensen naar Sparta ONENIGHEID IN WIELERPLOEG VENEZUELA ROMPELBERG KAMPIOEN BIJ STAYERS "ftPORT ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 9 PAGINA AMSTERDAM Ook het derde toernooi na dat van Utrecht en AZ'67 krijgt een Nederland se finale. Het met allure opgezette Toernooi Am- sterdam-702 kan morgenavond een spektakelstuk opleveren: Ajax—AZ'67, om de kampioen dan maar als eerste te noemen. Dat wordt een con frontatie tussen een nog steeds groeiende ploeg met een overdaad aan talent en spelvreugde en een gerenommeerd team dat door vele internatio nale seizoenen de houvast heeft verworven waar door het gisteravond in een nagenoeg uitverkocht Olympisch stadion de Engelse kampioen Liver pool op de kniëen dwong (2—1). Een respectabele prestatie vooral door een „hete" tweede helft die evenwel werd overschaduwd door de wijze waarop AZ de grasmat aanveegde met het gere puteerde FC Barcelona: 4—0. De generaal, achter welks bijnaam Rinus Michels schuil gaat, had tevoren al allerlei excuses aange dragen. Johan Cruijff was er niet bij, het seizoen was nog jong en er waren pas twee oefenwedstrij den gespeeld, de conditie was nog niet op peil enz. Het gemis van Cruijff zou voor elke ploeg een enorme handicap zijn, ook dus voor Barcelona. Maar van een dergelijk gigantisch voetbalbedrijf mag niet verwacht worden dat de hoofdmacht, geroutineerd en getruct, door het broekje in het internationale voetbal te schande wordt gezet En op een manier, die AZ'67 stempelt tot een ploeg die zonder meer in de nationale competitie tot grote daden in staat moet worden geacht AZ'67 speelde onbevangen, zelfbewust en er bleek vooral dat de mannen plezier in hun vak hebben en dat is tegenwoordig een enorm wapen in het voetbaL Johan Neeskens, die ook al tevoren had geklaagd dat dit toernooi op een voor Barcelona nog ongele gen tijdstip komt liet weinig merken van conditie gebrek. Hij ging er weer „vol" in maar zijn werkdrift alleen was niet voldoende. Het zegt toch wel iets dat een naar de veteranenleeftijd neigende Asensi nog tot de betere spelers behoort Hij belastte zich hoogstpersoonlijk met de bewaking van Kees Kist toen deze spits van formaat al te gevaarlijk dreigde te worden. Een opmerkelijk figuur, Kees Kist Van de flan ken Van Marwijk en Vosmaer kwam niet zo veel maar door zijn enorme beweeglijkheid, ijver en vernuft was hij een constant gevaar, gevoed door een ijzersterk middenveld waarin Van Hanegem briljant speelde. Hij kreeg vrijheid maar daarvan profiteerde hij dan ook optimaal. Met spelers als Hovenkamp, Spelbos, Nygaard, Van Hanegem, Peters, Van Rijnsoever en doelman Meskovic als sterkste pij lers, met een weldadig aandoende werklust en een team dat waarlijk optreedt als één geheel wist Barcelona geen raad. Het was geen wedstrijd om de nagels bij op te eten. Daarvoor was AZ'67 te sterk en speelde Barcelona als de verwende vedetten die het maar uiterst onaangenaam vonden dat de Alkmaarders zich zo „uitsloofden". Toen Nygaard .gepakt" werd door Olmo, na een bekeken pass van Kist, gaf scheidsrechter Berre- voets een strafschop. Nygaard schoot te zacht en Artola tikte de bal naast de paal. Hoe enorm hard Nygaard kan schieten, bewees hij toen (weer) Kist hem bereikte ook een sterk punt van de spits: voor anderen kansen scheppen en Artola volko men werd geslagen- Hij blunderde toen Spelbos ongehinderd kon oprukken ert aanleggen. Artola liet de bal via zijn handen in het doel springen. Dat was al 2—0 en de beker was nog lang niet leeg voor Barcelona. Met soms oogstrelende com binaties werden er nog twee treffers aan toege voegd: door Kist die een fraaie aanval bekroonde met een kopbal en tegen het eind door een fenome nale actie van Jan Peters hij maakt zich bewust ondergeschikt aan Van Hanegem omdat twee heer sers op het middenveld te veel van het goede zou zijn die via Kist uitmondde bij Hovenkamp. I "Weinig, bitter weinig had Barcelona er aanvallend Doelman Ray Clemence Liverpool IS het tegenover kunnen stellen. Slechts eenmaal kwam Ajaxtrio Geels, Schoonaker en Lmg te snei Meskovic in groot gevaar bij twee inzetten pal af. achter elkaar. Zijn reactie was uiterr*ap. Het derde doelpunt van AZ'67 tegen Barcelona is een feit. Bobby Vosmaer kijkt toe bij de kopbal van Kees Kist. Pittig AZ'67 dus morgenavond tegen Ajax dat met Liverpool in dit „duel van de kampioenen" een pittig duel aanging. Het energieke spel van de Britten, het aanvallend voetbal van Ajax en het prestigegevecht leverden een vooral na de rust boeiende wedstrijd op. Maar als de finale beslist moet worden met het midden veld als grootste kracht, moet AZ de beste kans worden toebedacht. Erkens Schoenaker zijn expo nenten van ijver maar geen Peters en Van Hane gem. En de derde man bij de Alkmaarders, Ny gaard, kan op gelijke hoogte worden gesteld met Zuidema die doelman Clemence het eerst op de proef stelde met een enorm schot Toen Jan Everse was „neergelegd" door Thompson, dirigeer de hij zelf de vrije trap naar Lerby die met een zweefsprong inkopte: 1—0. Liverpool wierp in de tweede helft nog meer energie in de strijd. De voor Zuidema ingezette Notten was zo onfortuinlijk zijn eigen doelman te passeren (1—1) maar pal daarop scoorde Schoenaker 2—1 en was Liverpool veroor deeld met Barcelona om de derde plaats te spelen. Scoreverloop AZ'67—Barcelona: 23. Nygaard 1—0, 33. Spelbos 2—0, 49. Kist 30, 78 Hovenkamp 40. AZ'67: Meskovic: Van Rijnsoever, Spelbos, Amtz, Hovep- kamp; Peters, Nygaard (Metgod), Van Hanegem; Voanaer (Ursem), Kist, Van Marwijk. Barcelona: Artola; Ramos De la Cruz, Carreno, Migueli; Olmo, Neeskens, Asensi; Fortes (Mir), Herredia, Zuwezia Scoreverloop Ajax—Liverpool: 35. Lerby 1—0, 55. Notten (eigen doel) 1—1, 57. Schoenaker 2—1. AJAX: Schrijvers; Suurbier, Krol, Van Dord, Everse; Erkens, Schoenaker, Zuidema (Notten); Ling, Geels, Ler by (Arnesen). Liverpool: Clemence; Neal, Jones, Thompson, Kennedy; Hughes, Fairclough (Waddel), Case; McDermott, Johnson, Callaghan. HERMAN VAN BERGEM HOOGEZAND N'Diaye won de ge deelde vijfde en zes de prijs maar voelde zich de lachende der de. In de laatste mi nuten van het negen de KSH-damtoernooi zorgde hij ervoor dat Rob Clerc niet voor de tweede keer in successie dit toer nooi won, maar dat de Amsterdammer de eer en de centen moest delen met we reldkampioen Harm Wiersma. Clerc nam geen enkel risico tegen Smith en ging al snel met remi se accoord. Wiersma moest toen van N'Diaye winnen, brak door op diens linkervleugel en won rustig. N'Diaye ging lachend ten onder. Hij had Clerc alsnog een kool gestoofd. In de hoofdgroep deelden de Groninger Van Harten en zijn streekgenoot De Jong de eerste prijs. Van Harten mocht nog niet eens mopperen dat hij werd ingehaald, want tegen de zwakke Lepsic dreigde hij te verliezen, maar juist op dat moment bood de Joegoslaaf remise aan. Van Harten weigerde, beseffend dat Lepsic deze mogelijkheid tot schijfwinst niet eens had bemerkt. Jos Stokkel, de plaatselijke favoriet, won alsnog de jeugdgroep. Hij was de enige koploper die zegevierde. Brouwers en Skliarov liepen zich vast op de verdedigende kwaliteit van Keizer en Bremmer. In de grootmees ter groep werd eindelijk winst geboekt door Liddell en Malahé. Liddell speelde tegen Verpoest een klassiek spelletje en forceerde winst in de slotfase. Gendlerman vergaloppeerde zich tegen Malahé, verknoeide zijn stelling en verloor. Jansen—Sy werd ook een rustige remise. GrootmeestergToep: Jansen (Ned)—Sy (Sen) 1—1; Gendlerman (Isr>—Malahé (Sur) 0—2; Van der Borst (Ned)Kaplan (Am) 2—0; N'Diaye (Mali)—Wiersma (Ned) 0—2; Liddell (Am)—Verpoest feel) 2—0; Smith (Am)-Clerc (Ned) 1—1. N'Diaye en Kaplan 11; 7. Sy 10; 8. Gendlerman en Liddell 8; 12. Malahé 5. De uitslagen uit de elfde en laatste ronde: Meestergreep: De Jong—Buitendorp 2—0; Stanek—De Rooy 1—1; Hijlkema Michailovskaja 0—2; Van der Linde—Buurke 1—1; Lepsic—Van Harten 1—1; BadialiButter 20. Eindstand: 1. en 2. De Jong en Van Harten 19; 3. Buurke 15; 4. en 5. De Rooy en Badiali 13; 6. en 7. Michailovskaja en Hijlkema 11; en 9. Lepsic en Buitendorp 7; 10. en 11. Van der Linde en Stanek 6; 12. Butter 5. Jeugdgroep: Vermin—Bies 1—1; Skliarov—Bremmer 1—1; Schuitema—Stok kel 0—2; Keizer—Brouwers 1—1; Dollekamp—Schippers 2—0; Galpenn Harmsma 0—2. Eindstand: 1. Stokkel 15; 2., 3. en 4. Brouwers, Skliarov en Dollekamp 14; 5. Harmsma 12; 6. en 7. Schuitema en Keizer 11; 8. Bies 10; 9., 10. en 11. Vermin, Galperin en Schipper 8; 12. Bremmer 7. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Evenals stadsgenoot Sparta zal ook Feyenoord op korte termijn zijn betaalde afdeling tot een aparte stichting omvormen. De algemene ledenraad van de Rotterdamse club zal zich over vier weken over dit voorstel uitlaten. De stichtingsvorm biedt juridisch gezien veel voordelen boven de traditionele bestuursvorm. Sinds vorig jaar is Feyenoord al met een ingrijpende structuurwijziging bezig. )Van onze correspondent) ROTTERDAM De Deense verdediger Karsten Jensen (27) zal de volgende twee seizoenen bij het Rotterdamse Sparta spelen. Zijn transfer van FC Groningen naar de Rotterdamse club kwam gisteren definitief rond. (Van een onzer verslaggevers) VELP De Joegoslaaf Nemet heeft in de voorlaatste ronde van het Reinbouwsc haak toernooi de Nederlanders Wim Luberti en Frans Borm naast zich gekregen. Nemet speelde remise met de Nederlandse meester Rob Hart och. Luberti won van Bruno Carlier en Frans Borm wees Bosch terug. Het duel tussen titelverdediger Nemet en Rob Hartoch duurde 'vijfentwintig zetten. Toen werd de vrede getekend als gevolg van een grootscheepse ruil van stukken. Beide spelers konden daarna geen kant meer op. Anders was dat in de confrontatie tussen Frans Borm en de Leidenaar Bosch. De laatste moest een pion geven, kreeg voldoende tegenspel maar gaf een pion cadeau. Borm won daarna snel. De Utrechtse hoofdklasser Carlier heeft het lelijk laten liggen tegen Wim Luberti. Niemand twijfelde aan een zege voor Carlier tot hij flink blunderde. Carlier haalde de veertig zetten, maar begon niet aan een tweede zitting. De Delftenaar Bosma heeft geen schijn van kans gekregen in het duel met Paul van der Sterren, waardoor deze zeker hoog zal eindigen. De Deen Sörensen kan, als hij er in slaagt om van Henk van der Poel te winnen, eveneens in de prijzen vallen. Joan Baart uit Leiden zal, nu hij heeft verloren van Van Dijk uit Muiderberg, alleen puntengeld kunnen incasseren. iGuido den Broeder uit Voorburg en Viergever uit Delft kwamen remise overeen en tilden daar- Keetie van On«?ten-Hanp- waansrhiinliik niot vervangster is al Mananne Bik genoemd, _ffr iji waarschijnlijk niet door Willy Kwantes als reserve zal meegaan, naar het wereldkampioenschap. - - UTRECHT Voor de wielerploeg naar het toer- aanwijzing van de ploeg. Michel Jacobs reed de wordt de ploeg gecompleteerd door: Amateurs: ploegachtervolging Herman Ponsteen, - - Geert Schipper, Dick van Egmond, Ger Slot, reser- van Oosten-Hage vrijwel zeker geen deel zal uit- ervaring was de mening van de selectieheren, ve Barend Huveneers; eventuele klassementswed- zodat hij geen waardevolle bijdrage aan de achter- strijd Huveneers, Slot en Schipper; achtervolging Ponsteen en Schipper; sprint en tandem Lau Veldt en Sjaak Pieters; 1000 m. tijdrit Veldt; stayers Gaby Minneboo, Matthé Pronk (achter gangma kers Koch en Walrave, die eveneens voor de profs en met haar wenst Keetie van Oosten geen woord Nationaal wegkampioene Nita van Vliet sneuvelde zijn aangewezen); te wisselen. Voorzitter Wim Roosenburg van de ook onder de selectiebijl. Nederland mocht zeven Weg dames: Mini Brinkhoff, Tineke Fopma, Anne sportcommissie van de KNWU: „Als er inspraak dames inschrijven voor de wegwedstrijd maar Riemersma (ook achtervolging). Marijke Lagerlöf is, geldt dat ook voor mevrouw Brinkman". Keetie stuurt er vijf. Voor Keetie van Oosten was een (ook sprint) en waarschijnlijk Marianne Bik, reser- van Oosten is een andere mening toegedaan. Als uitzonderingspositie gemaakt zij eindigde in de ve Willy Kwantes; vervangster is al Marianne Bik genoemd, waar- titelstrijd op een „onverkiesbare" plaats maar Profs: achtervolging Roy Schuiten; stayers Fred door Willy Kwantes als reserve zal meegaan. dat blijkt waarschijnlijk voor niets te zijn geweest Rompelberg, Cees Stam en Martin Venix (achter Er is overigens toch vreemd geschipperd met de Na de reeds aangewezen vertegenwoordigers Stakenburg, die voor eigen rekening gaan). om de wereldtitels in Venezuela vertrekt, is achtervolging bij de amateurs voor niets, want hij er al onenigheid die tot gevolg heeft dat Keetie is niet aangewezen voor Venezuela. Te weinig van Oosten-Hage vrijwel zc' maken van het gezelschap. w Keetie van Oosten wilde geselecteerd worden als volgingsploeg kan leveren. Een sponsor bood aan zij inspraak zou krijgen in de samenstelling van de reis voor Jacobs te betalen, maar dat weigerde de wegploeg. Dat zegde de KNWU toe maar de de KNWU, die wel accepteerde dat profstayer leidster van die ploeg is mevrouw Dini Brinkman Venix voor eigen rekening gaat. door hun score naar zes punten. Leo Hofland uit Delft is aan een forse eindspurt bezig. Erg ge makkelijk versloeg hij in de voorlaatste ronde Peter de Roo- de uit IJmuiden. Op een score van 5 1/2 punt kwam eveneens Peter Gelpke uit Den Haag door met de Canadees Boyd remise 'overeen te komen. Ook de ge broeders Wind uit Den Haag voegden een half punt aan hun score toe. Voorn uit Wassenaar klopte Sprinkhuizen uit Krom menie en zit daardoor boven de vijftig procent In de bondswedstrijden van de KNSB gaat Waltman uit Den •Haag zeker in de prijzen vallen. Van der Hoeven uit Amersfoort wist hem wel een half punt te ontfutselen, maar Waltman zit ;met vijf punten toch nog goed. Van de overige achtkampers |lijkt niemand met een prijs naar buis te gaan. Wel zou Kain uit 'Den Haag in een tienkamp, na zijn zege op Cornelissen uit Bor- ne, op het erepodium kunnen ikomen. 'De belangrijkste uitslagen uit de achtste ronde zijn: Hartoch - Nemet (Joe) remise; Bosch Borm 01; Luberti - Carlier 10; Van de Sterren - Bosman 1—0; Vier gever - Den Brieder remise; Baart Van Dijk 0—1. De stand aan de kop: 1/2/3. Nemet, Borm en Luberti 7 punten. 4/5. Har toch en Van de Sterren 6,5. 6/7/8/9. Bosch, Viergever, Den Broeder en Van Dijk 6 punten. UTRECHT Roy Schuiten is gis- striid om de derde en vierde plaats in teravnnd in hTTttwh+c» n-alo-^n. 6.29.28, tegen Gerrie van Gerwen 6.29.75. waard Irimninen Jan Huisjes, donderdagavond al kampioen ®as van Lamoen 21; 5. Henrüe Stamsnijder 18; waard kampioen van Nederland op de vijftig kilometer, veroverde gister- "uve?e?r3 15n: 7,-K°s 15;si Roy Schuiten had geen te genstand tijdens de achter volging voor beroepsren ners. achtervolging voor profs gewor- op de vijftig kilometer, veroverde gister- avond de sprinttitel voor profs. Na zijn zege den. Schuiten, Sterker dan wie ook in de.eerste reeks, won hij ook de derde in de laatste anderhalve kilometer en werd daardoor onbereikbaar voor De Fred^Rompelberg is achter gangmaker Nop- en veel regelmatiger dan de andere Van der Touw- 13; 9. Maryin Schoen 9; 10. Theo Gevers 5. pie Koch Nederlands kampioen bij de prof- inwhrilvers nam in ri- finale hen De KNWU heelt de sprintkamploen bij de stayers geworden. Op de tweede plaats ™in/. ei r Profs niet ingeschreven voor de strijd om eindigde oud-wereldhamploen Cees Stam derdvijftlg meter winst op Aad de wereldtitel. Een reer juiste beslissing, (achter Walrave). van der Hoek. - want het titeltoernooi tussen twee wegren- De utalag: 1. Fred Rompelberg (Koch) in een uur ners en een oud-renner had nleta om het 74 km en 305 meter; 2. Cees Stam (Walrave) op lijf. 100 meter; 3. Martin Venix (Stakenburg) op 245 gewonnen. Van der Hoek bleef toen Gerrie De klassementswedstriid over derrie kilnme- «neter; 4. Tino Tabak (Durst) op 3 ronden; 5. Jan -on r.on„on koe. T», dn io-.. r* massememsweasmja oyer aerog Kiiome- d'e Jong (Niele) op 3 ronden. Uitde strijd genomen In de halve finale had Schuiten van Gevers van Gerwen de baas. In de finale kwam Roy ter werd gewonnen door Herman Ponsteen, Schuiten tot een tijd van 6.21.69 en Aad van die ook d#r Hoek van 6.33.68. André Gevers von de uitslag: gestart wegens ziekj»: René Pijnen. BERGEN In miserabele om standigheden, bet regende ge durende de hele wedstrijd na dat het ook overdag geen mo ment droog was geweest, heeft FC Den Haag gisteravond zijn (tweede zege geboekt tijdens de Noorse oefentournee. Tweede- divisieclub Os Bergen werd met 3—2 verslagen. FC Den Haag domineerde tijdens de he le ontmoeting, maar zag de No ren na de hervatting toch nog dankzij wat fortuinlijke doel punten dichterbij komen. Trainer Anton Malatinsky lijkt toch voor Dojo Perazic als laat ste verdediger te hebben geko zen. Dat kon worden afgeleid uit de basisopstelling en tevens uit de wijziging die werd aange bracht toen de Joegoslaaf zich wegens vermoeidheid moest la ten vervangen door Fred Goe- mans. Vanaf dat moment, de 62e minuut, fungeerde de voor Kila ingevallen Simon van Vliet wederema als .uitveger". Rob Ouwehand speelde overigens een hele wedstrijd, maar ook na het uitvallen van Perazic bleef hij op het middenveld opereren. Hij deed dat zeer verdienstelijk. Want bij de twee eerste Haagse treffers stond hij aan de basis. De eerste kwam vanaf de voet van Henk van Leeuwen, nadat Ouewehand tweemaal een inzet had zien afstuiten. Bij het twee de doelpunt, opnieuw van Van Leeuwen, zag Ouwehand weer een schot van een Noors been wegspringen. Na 22 minuten in de tweede helft moest doelman René van Antwerpen, die mocht optreden in plaats van Hans Galjé om enigszins wedstrijdrit me op te doen, capituleren. B0ij- um trof doel: 1—2. Fred Goe- mans verhoogde de marge weer tot twee treffers door na een een-twee met Henk van Leeu wen te scoren. Tien minuten voor het einde kwam Os, dat aanzienlijk zwakker speelde dan de voopgaande twee tegenstan ders, maar na de rust niet min der dan zeven wissels toepaste, nog op 2—3 dankzij Olsen. Er waren 900 toeschouwers. Jol en Schoenmaker hadden rust Opstelling FC Den Haag: Van Antwerpen; Zondervan, Perazic, Toet, Korevaar; Kila (Van Vliet), Ouwehand, Albertsen; Blijie, Van Leeuwen, Hoekema. In Groningen speelden FC Gro ningen en FC Twente tegen ge lijk: 1—1. Bij rust was de stand reeds 1—1. Gritter scoorde na tien minuten voor de bezoekers maar na een Half uur maakte Bakker gelijk. Roda JC sloot zijn oefenperiode af met een duel tegen het natio nale elftal van Japan. De Japan ners wonnen met 1—0 dankzij een treffer van Nishimo in de 41e minuut Het Roosendaalse BSC, tweede klasse van de zon dagamateurs leed op eigen veld een nederlaag met 4—1 tegen MW. Smeets scoorde driemaal voor de Maastrichtenaren en Kowalik eenmaal.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9