£c«dóe0omant K.U.R. IN MOEILIJKHEDEN CDA minder optimistisch dan Den Uyl Ook chloride ontsnapt bij fabriek Bergen op Zoom Optreden tegen ruw spel bij uitzondering Nieuw skigebied in Oostenrijk Voorbereiding Belgrado formeel afgerond STUBAITAL: Poging tot misbruik ETNA WEER ACTIEF Van moord verdachte Portugees gepakt Aansteker bij koegas: boete Vertegenwoordiger Polisario mocht land niet in Keizerlijke familie Ethiopië ontsnapt 77 BINNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1977 PAGINA BERGEN OP ZOOM (ANP) Bij het chemisch bedrijf General Electric Plastics in Bergen op Zoom is de laatste maanden niet alleen 600 ton benzeen ontsnapt, maar ook 580 ton methyleenchloride. Dit heeft de provincie Noord- Brabant gisteren bekendgemaakt na een gesprek dat com missaris van de koningin J. D. van der Harten had met de bedrijfsleiding. General Electric heeft daarbij toegezegd het aantal meetpun ten rond haar installaties uit te breiden. Volgens de provincie wordt daarbij gedacht aan continu-metingen, waarvan de resultaten onmiddellijk kunnen worden doorgegeven aan de overheid. De provincie zegt dat ze verontrust is over het herhaaldelijk ontsnappen van gas bij het bedrijf, maar het bedrijf heeft besloten de jaarlijkse onderhoudsperiode, waarbij onderde len van de installatie worden stilgelegd, te verlengen. Methyleenchloride is, net als benzeen, een kleurloze, vluchtige vloeistof, maar de giftigheidsgraad is volgens chemici veel lager dan benzeen. Dit laatste heeft de naam dat het kanker verwekkend is. Methyleenchloride moet in zeker twintig keer dichter concen traties in het milieu komen, wil het dezelfde schade aanrich ten als benzeen. Het middel staat ook wel bekend als dichloormethaan en wordt verwerkt in verfoplossers, was middelen en schoonmaak- en blusmiddelen. DEN HAAG (ANP) Strafrechtelijk optreden tegen spel- verruwing in de sport is slechts bij uitzondering gewenst en moet achterwege blijven als met spel- en tuchtrechtelijke sancties eenzelfde effect kan worden bereikt De eerste verantwoordelijkheid voor het optreden tegen onreglemen taire agressie op de sportvelden ligt bij de betrokken sportbeoefenaars en -organisaties. Dit staat in het gisteren gepubliceerde advies van de interde partementale werkgroep voor aangelegenheden op het gebied van lichamelijke vorming en sport, dat minister Van Doorn van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk is aangebo den. De werkgroep bekeek het verschijnsel spelverruwing. Haar studie concentreerde zich vooral op gegevens over de situatie bij het betaald voetbal. Bij het betaald voetbal werden namelijk structurele elemen ten verondersteld die tot de spelverruwing hebben geleid. De werkgroep bestudeerde aard, omvang en waardering van agressie in de sport en de achtergrond van de agressie. Ze komt in haar advies met een aantal mogelijkheden om dit probleem op te lossen. Daarbij is gedacht aan voorlichting, vorming en opvang van de jeugd, aan de opleidingen van trainers en sportleraren, en aan verbetering van de sociaal-economische structuur. Dit laatste kan volgens de werkgroep door met name de sociaal- economische positie van werkgevers en -nemers in het be taald voetbal minder afhankelijk te maken van de wedstrij dresultaten. (Van een onzer verslaggevers) INNSBRUCK Dat men met enige speurzin zelfs in een afgegraafd win tersportland als Oostenrijk ook in 1977 nog een nieuw, onbekend vakantiegebied kan vinden, bewijst Robert Verlinden, direkteur van het Rotterdamse reisbureau Relax. In zijn herfst- wintergids 1977/78, die hij op een Oostenrijkse gletsjer introduceerde is een ereplaats inge ruild voor Neustift in het Oostenrijkse Stubaital. Dit gebied, dat z'n opkomst te danken heeft aan de Europa- brücke en de aanleg van een super moderne gletsjerbaan, die zijn gasten tot 2900 meter hoogte brengt, heeft een skigebied van 12 vierkante kilometer, waar men 360 dagen per jaar kan skiën. Een achtdaagse vliegreis op basis van logies wordt door Relabc aangeboden vanaf 439,—. Nieuw bij dit reisbureau is de wintersportbestemming Elm in Zwitserland, waar men logeert in een brandnieuw hotel op 150 meter van het skigebied op ruim 2000 meter hoogte. Een achtdaagse vliegreis kost 488,— op basis van halfpen- sion. De zogenaamde „sneeuwvluchtjes", vorig jaar geïntroduceerd en gelijk een succes, worden in het komend winterseizoen herhaald. De reisdoelen van de korte vijfdaagse witte wegwe- zers zijn Kaprun en Stubaital. Prijzen vanaf 258,—. Relax, dat tien jaar bestaat en indertijd van start ging met het verzorgen van reizen voor automobilisten biedt als jubi leumgeschenk aan alle toeristen ouder dan 23 jaar, die deze winter 8, 15 of 22 dagen naar Spanje of Portugal gaan, gratis een huurauto aan. In het aantrekkelijk uitgevoerde winterprogramma van Relax komen voorts tientallen vliegvakanties, overwinteringsreizen, de wintersportaanbiedingen, treinreizen en tochten voor auto mobilisten voor. Loodsboten voor Suriname Door middel van een handdruk nam gistermorgen m Hardinxveld- Giessendam de ambassadeur van Suriname. W. van Eer. een tweetal loodsvaartuigen voor zijn regering m ontvangst. De heer van Mill jr. (rechts) was voor de scheepswerf van Mill BV. waar de schepen wer den gebouwd, aanwezig. Door bemiddeling van de ambassadeur en zijn staf werd het van Surinaam se zijde mogelijk gemaakt om bin nen een tijdsbe stek van enkele weken het con tract te realiseren. Formateur Den Uyl heeft deze week aan zijn tweede Memorandum een aantal punten toegevoegd via een stuk, waaruit de fractieleiders notities hebben mogen maken, zo vertelde CDA-fractieleider Van Agt. Dat lijkt geen vertrou wenwekkende gang van zaken. Een verwijt aan welke fractie ook, dat zij niet in staat zou zijn op zeer korte termijn op dergelijke voorstellen inhoudelijk te reageren, lijkt dan ook allerminst op zijn plaats. Intussen is wel bekend geworden, dat tot die halve „gehei me" voorstellen ook behoort de uitbreiding tot het gehele land van de Wet Selectieve Investeringsregeling, de S.I.R. De vraag rijst of zo'n voorstel wel serieus genomen kan worden. Immers S.I.R. beoogt een betere spreiding van de investeringen te bereiken, mede ter ontlasting van de Randstad. Als het gehele land, in de zin van deze regeling tot „spreidingsgebied" wordt verklaard, valt er weinig meer te spreiden. Formateur Den Uyl zal toch een dergelijke gedachte niet aan het papier hebben toevertrouwd op wat „een onbewaakt ogenblik" genoemd zou kunnen worden? Wat dan wel? Het kan nauwelijks iets anders betekenen dan een nieuw sterk centralistisch trekje in het voorgeno men beleid. Maar daarvoor heeft het parlement de S.I.R. niet aangenomen, noch is het wetsvoorstel daartoe inge diend. Als de overheid een greep wil krijgen op de investe ringen in het gehele land dan mag de wet S.I.R. daartoe niet worden benut. Dat zou n.l. geen gebruik, maar misbruik zijn. UTRECHT Tenminste twee schuldeisers heb ben het faillissement aangevraagd van de Kring van Utrechtse Repetitoren (KUR) b.v., een parti culier onderwijs instituut, dat tot voor kort ver schillende universitaire opleidingen verzorgde. Volgens directeur drs. F. T. Bergman hebben de crediteuren een claim gelegd van vijftigduizend gulden. Daarnaast is er naar zijn zeggen nog een schuldenlast van ongeveer een kwart miljoen bij onder meer de bedrijfsvereniging en de fiscus. Overigens betekent een eventueel faillissement van de besloten vennootschap KUR niet, dat het ver volg van de opleidingen voor de zeshonderd cursis ten in gevaar komt, omdat dit sinds maart van dit jaar wordt verzorgd door een gelijknamige stichting. Volgens Bergman heeft de stichting KUR alle lespakketten en het docentenkorps plus cursisten overgenomen van de besloten vennootschap. De BV zorgt op basis van een zakelijke overeenkomst voor het werven van cursisten. Voor deze con structie is gekozen omdat de acquisitie een nogal risicodragende bezigheid is, die de voortgang van het onderwijs in gevaar kan brengen. Bergman wijt de financiële problemen van de BV KUR aan de chaos, die een administratiekantoor maakte van de boeken in 1973, toen er een grote toeloop van cursisten was te verwerken. Volgens hem hebben daardoor veel cursisten hun lesgeld te laat of helemaal niet betaald. Een gerechtelijke procedure tegen het administratiekantoor, met een schade-claim van 250.000 gulden, sleept zich ai drie jaar voort en heeft nu geresulteerd in een onder zoek door onafhankelijke deskundigen, aldus Bergman. De incasso van achterstallige cursusgel den zou KUR B.V. er naar zijn mening nog bovenop kunnen helpen. Momenteel kan de ven nootschap weinig doen aan het werven van cursis ten voor het KUR-pakket, omdat beslag is gelegd op alle middelen. Vele conflicten met de universiteit in Utrecht hebben sinds de oprichting in 1971 de handel en wandel van de Kring van Utrechtse Repetitoren begeleid. De KUR stelde de titel meester in de rechten in het vooruitzicht met drie jaar avondstu-' die. De examens en tentamens zouden worden afgelegd aan de juridische faculteit van de rijksu niversiteit in Utrecht De universiteit diende daar op een klacht in bij de reclame-code commissie, omdat in advertenties van de KUR toen de indruk werd gewekt dat de avondopleidingen door de universiteit werden verzorgd. De klacht werd door de codecommissie gegrond verklaard. In het Utrechtse Universiteitsblad werd de KUR ervan beschuldigd aspirant-studenten met onvol doende opleiding te lokken. Bergman wees deze beschuldigingen van de hand en beriep zich op de erkenning als particulier onderwijs instituut door de inspectie voor het schriftelijk onderwijs. In de universiteitsraad verklaarde het College van Bestuur van de Utrechtse universiteit, dat het onmogelijk is om een student binnen twee jaar tot jurist op te leiden, zoals de KUR beloofde. CATANIA SICILIË (AP) De vulkaan de Etna is ongeveer twee kilometer, en toen afkoelden, gisteren na zich tien dagen rustig te hebben gehou- De laatste grote uitbarsting van de Etna speelde zich den, weer actief geworden. De vulkaan stootte twee af in 1974. In 1969 werd de stad Catania door een lavastromen uit die elk een lengte bereikten van eruptie nagenoeg helemaal verwoest. Het hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de onderhandelingen in Belgrado, Albert Sherer (links) staat op het punt de hand te schudden van de leider van de Russische missie, Joelie Vorontsov, na de slotvergadering waarop een akkoord werd bereikt over de agenda van de Oost-West besprekingen in het najaar. BELGRADO De delegaties van 33 Europese lan den, plus de Verenigde Staten en Canada, hebben gisteren formeel de grondregels goedgekeurd voor een Europese veiligheidsconferentie in Belgrado. De conferentie begint op 4 oktober in de Joegoslavische hoofdstad en zal in eerste instantie tot 22 december duren. Als er dan geen overeenstemming is bereikt zal het werk half januari worden hervat, tot half februari. Aan de formele goedkeuring van de grondregels, waarover twee dagen geleden al overeenstemming was bereikt, zijn twee maanden van vaak harde onderhandelingen voorafgegaan. De voorbereidingen conferentie moest het kader vaststellen voor de veilig heidsconferentie van oktober waar de akkoorden van Helsinki (1975) moeten worden getoetst De Sovjet- Unie en de Verenigde Staten hebben hun tevreden heid geuit over het m Belgrado bereikte resultaat Ze noemden het beiden een succesvol compromis. Westelijke landen lieten gisteren duidelijk uitkomen dat het resultaat aan hun principiële eisen voldoet, met name wat betreft de mogelijkheid van een diep gaande merüngswisseling over de slotakte van Helsin ki, inclusief de kwestie van de mensenrechten. Hoe wel ze slechts een onderdeel vormen van de totale slotakte zijn de humanitaire kwesties het overheer sende probleem tussen Oost en West geworden, voor al in het licht van president Carters campagne voor de mensenrechten. LISSABON Een Por tugees, die werd gezocht in verband met de in november 1976 in Ut recht gepleegde moord op de 70-jarige Johan van Maassen, is donder dag in de Portugese stad Gondomar aange houden. De man, de 20-jarige Da- rio Fernando Ferreira de Carvalho, zou samen met twee landgenoten de bejaarde Van Maas sen van het leven heb ben beroofd nadat zij hem eerst hadden ge marteld om geld van hem los te krijgen. Een van het drietal, Faustino Ferreira, is in Nederland tot negentien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De derde dader is nog voort vluchtig. ZUTPHEN (ANP) De rechtbank in Zutphen heeft gisteren een 35-ja rige veearts uit Lichten voorde veroordeeld tot een boete van 600 gul den. Het was volgens de rechtbank zijn schuld dat een boerderij in het plaatsje HaiTeveld (gem. Lichtenvoorde) nagenoeg uitbrandde (schade ruim twee ton). Eind september vorig jaar stak hij voor ,de aardigheid' het uit een gasdikke koe stromende pensgas aan om de boer te laten zien hoe goed het gas kan branden. Veertien dagen geleden was 1500 gulden boete tegen de veearts geëist. DEN HAAG (ANP) De vertegenwoordiger van het Bevrijdings front voor de West Sahara (Polisario), Mohammed Lagdaf Moham med Abdelfatah, is maandag op Schiphol de toegang tot Neder land geweigerd. Hij is dinsdagochtend via Geneve teruggekeerd naar Algiers, aldus heeft de Nederlandse Stichting Polisario Komitee meegedeeld. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie beschikte Abdelfatah over slechts 200 gulden en had hij geenretourbiljet, voorwaarden om hem toe te staan ten hoogste drie maanden in Nederland te blijven en vooropgesteld dat hij geen politieke activiteit ontplooit. Het Polisario Komitee stelt hier tegenover dat hij wel voldoende geld bij zich had en in het bezit was van een zgn. MCO-ticket waarmee hij naar Algiers kon terugvliegen (Een „miscellaneous charge order" is niet een vliegticket, maar een niet op naam gestelde voucher, die alleen kan worden gebruikt voor het kopen van een vliegticket Een „MCO" wordt ook verstrekt wanneer een passagier niet alle vliegmijlen, waarvoor hij heeft betaald, heeft afgelegd). Abdelfatah heeft vroeger wel toestemming gekregen om voor een periode van ten hoogste drie maanden in Nederland te blijven. Een verzoek om een verblijfsvergunning, op 12 november jJ. ingediend, werd echter in februari afgewezen. Volgens het ministe rie van justitie kon de Polisario-vertegenwoordiger deze afwijzende beschikking niet worden overhandigd omdat men niet wist waar hij woonde. De verblijfsvergunning is geweigerd omdat het ministerie van justitie politieke activiteit van Abdelfatah ongewenst acht Het Polisario voert een guerrilla tegen Marokko en Mauretanië, die de vroegere Spaanse Sahara hebben verdeeld. Illlllllllllllllll STOCKHOLM Tien familieleden van wijlen de Ethiopische ex-keizer Haille Selassie hebben in Zweden voorlopig asiel gekre gen nadat zij uit Addis Abeba waren gevlucht Hoe het tiental, dat door de militaire machthebbers in Addis Abeba onder huisar rest was gesteld, precies is ontsnapt, is onbekend. Het gezelschap bestaat uit vier prinsen en zes prinsessen, allen tussen de 10 en de 20 jaar. De groep is een dag of veertien geleden in Zweden aangekomen. Vanuit de Ethiopische hoofdstad is de groep eerst naar Nairobi gevlucht. Op de Zweedse ambassade aldaar werd tijdelijk asiel gevraagd en zonder verder uitstel verleend. Keizer Haile Selassie werd in 1974 door het leger afgezet en onder huisarrest gesteld. Hij overleed nog in hetzelfde jaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kansen op het tot stand komen van een tweede kabinet Den Uyl worden aan het Binnenhof nog steeds op fifty-fifty geschat. Wanneer Den Uyl een normaal meerderheidskabinet wil vor men, dan zal hij niet alleen moeten proberen zijn eigen denkbeelden in een nieuw regeringsprogram tot gelding te brengen, maar ook rekening moeten houden met de wensen van het CDA. Toen gistermorgen het slotberaad over het te voeren sociaal-economische beleid begon, lagen die wensen nog ver af van de beleidsvoornemens zoals Den Uyl die zich had gedacht. In een vroeger stadium zag het ernaar uit dat de formateur nog deze week PvdA, CDA en D'66 tot een akkoord over het sociaal-econo mische beleid zou kunnen bewegen, maar gistermor gen leek die hoop als een langzaam leeggelopen ballon ineengeschrompeld. Van het aanvankelijke „voordeel van de twijfel" dat het CDA aan de formateur wilde geven, was alleen de twijfel overge bleven. En die twijfel was aanzienlijk. Het CDA vindt formateur Den Uyl in zijn voorstellen voor het te voeren financieel-economische beleid veel te optimistisch. De christen-democraten worden in die opvatting gesteund door de gelijkgezinde ministers Boersma (Sociale Zaken) en Lubbers (Economische Zaken). Maar ook in de PvdA-kamerfractie wordt tot voorzichtigheid gemaand. In die fractie laat minister Duisenberg (Financiën) waarschuwende geluiden ho ren, die een ondersteuning vormen voor het stand punt van het CDA. Misschien heeft Den Uyl gedacht dat hij heel gauw met Van Agt tot een akkoordje zou kunnen komen over het sociaal-economisch beleid. Maar de jurist Van Agt wilde zich niet laten „inpakken" en verlang de dat hij zich in het formatie-overleg kon laten bijstaan door de economische deskundige van de CDA-kamerfractie, drs. Peynenburg, aan het Binnen hof ook wel „rechtse Rinus" genoemd. Een man uit de „school" van de katholieke werkgevers. Peynen burg is net als zijn fractiegenoot Notenboom, begro- tingsdeskundig^v een uiterst voorzichtige rekenav Notenboom vindt al jarenlang dat de staat te veel geld uitgeeft en Peynenburg meent dat de onderne mingen te weinig ruimte krijgen om winsten te maken. Ze hebben dat Van Agt allemaal goed voorgepraat en deze heeft het op zijn beurt Den Uyl ingepeperd. Vele voorstellen van Den Uyl ontmoeten op zichzelf niet zoveel weerstand bij de voorzichtige christen-de- mocraten. Maar Den Uyl hoopt te veel op mooi weer en laat dan maar bij voorbaat zijn regenjas thuis. Het CDA wil dat het beleid meer wordt afgestemd op economische nattigheid. Daarom wil het CDA dat wordt uitgegaan van forsere bezuinigingen in de rijksuitgaven. Ik heb al jaren gelijk, riep de KVP-re- kenaar Harry Notenboom donderdag, doelend op zijn ieder jaar terugkerend pleidooi tot matiging van de rijksuitgaven. Den Uyl krijgt steun voor zijn plan om de loonontwik keling af te remmen. Maar de realist Boersma weet uit ervaring hoe moeilijk het is inkomens in toom te houden. Nog afgezien van ^et risico dat zwarte lonen gaan ontstaan, als de officiële lonen laag moeten blijven. Die loonmatiging is nodig om de bedrijven weer gelegenheid te geven de winsten te vergroten, waarmee dan nieuwe arbeidsplaatsen Kun nen worden gefinancierd. Ook de overheidsuitgaven kunnen bij loonmatiging sterk worden getemperd, want één procent loonsverhoging kost het rijk 1.1 miljard aan salarissen. Loonmatiging heeft ook een prijsdrukkende werking, waarvan net als alle consu menten ook de overheid profiteert. De formateur heeft de aanvankelijke plannen tot belastingverho ging in de komende jaren al voor de helft vermin derd. Maar het CDA wil helemaal niets van belasting verhoging en verhoging van sociale premies weten. Den Uyl wil ook meer greep krijgen op de bedrijfsin vesteringen om te bereiken dat meer win6t in meer milieu-vriendelijke arbeidsplaatsen wordt omgezet. Zijn denkbeelden daarover zijn bekend uit ondermeer toespraken, zoals hij die in Nijmegen en Eindhoven heeft gehouden. Maar zijn ideeën moeten voor de argwanend«£ehristen-democraten eerst worden uitge werkt, willen ze daarover een zinnig woord zeggen. Nog steeds gaat het om de totstandkoming van een normaal" parlementair meerderheidskabinet van Pv dA, CDA en D'66. De formateur moet dus ook ruimte maken voor de denkbeelden van het CDA, dus rekening houden met hun wensen inzake bezuinigin gen en belastingen. Het laatste woord daarover kon gisteren' zeker nog niet aan de onderhandeltafel wor den gezegd. Een heel ander punt is dat een parlementair meerder heidskabinet verplichtingen oplegt aan de betrokken partijen. Aantjes wees daar deze week op in het blad van de AR.-partij. Als dat meerderheidskabinet er komt, zo redeneert hij, dan moeten de drie partijen tegenover dat kabinet loyaliteit betrachten. En dan moet de PvdA, zo laat Aantjes weten, niet proberen om bijvoorbeeld ten aanzien van de abortuskwestie, een „alternatieve parlementaire meerderheid" aan te gaan met de oppositionele WD. „Dit verdraagt zich niet meer met het nu beoogde kabinet", zo schrijft Aantjes. Een schot voor de boeg, mag men zo'n waarschuwing wel noemejfc

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7