s Lisse verwacht nieuwe brandstichting 9 „Pas later besefte ik dat het gevaarlijk Paalzitkampioen verdedigt titel in Rotterdam OPEN LEIDSE OP WEG NAAR FINALE-PARTIJEN NA HARLEKINO, QBUS EN HET POELHUYS KORDAAT OPTREDEN LEWENAAR VOORKOMT JUWELENROOF IN^STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1977 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LISSE Er lijkt vooralsnog geen einde te komen aan de serie brandstichtingen die de gemeente Lisse nu al zo'n zes weken teistert. De schrik en de angst zit er bij de Lissenaren inmiddels goed in. Zij zijn er van overtuigd dat binnen afzienbare tijd opnieuw een gemeenschapsruimte in vlammen zal opgaan. Reeds drie maal heeft de pyromaan toegeslagen. De laatste keer werd het doel van de brandstichter, het Poelhuys aan de Ruishornlaan, slechts licht beschadigd. De gissingen zijn niet van de lucht, terwijl de gehele Lissese bevolking zich afvraagt wat deze brandstichter bezielt. Is het iemand die een rancune koestert tegen het recreatieve en sociale werk of is het een persoonlij ke wraakneming? Er bestaat maar weinig verband tussen de drie branden. Het enige verband wordt uitgesproken door de conciërge van het Poelhuys de heer Van Rooyen: „Het lijkt erop dat het hier een persoonlijke wraakneming betreft tegen Harle- kino. Ik vermoed dat deze wraakneming ook ver band houdt met een inbraak in dit gebouw, waarbij erg veel schade werd aangericht. Veel spullen wer den in Harlekino kort en klein geslagen en enkele weken later brandde het pand geheel af. De activi teiten van het recreatieve centrum Harlekino wer den vervolgens voortgezet in Qbus, dat afgelopen vrijdag door vlammen werd verwoest. Daarna heb ben wij onderdak geboden aan Harlekino. Bij ons werd in de nacht van maandag op dinsdag gepoogd het gebouw in brand te steken". De theorie van de heer Van Rooyen lijkt op dit moment de meest aannemelijke. Het is echter niet te hopen dat hij gelijk krijgt, want dat betekent dat de pyromaan opnieuw zal proberen het Poelhuys in brand te steken en ook lopen enige schoolgebouwen, waarin sinds de brand in Qbus de cursussen van Harlekino worden voortgezet, ernstige risico's. De Lissese politie doet er het zwijgen toe. De adjudant van het rijkspolitiekorps wil alleen kwijt dat slechts weinig mensen wisten dat een gedeelte van de activiteiten van Harlekino in het Poelhuys zouden worden voortgezet. De politie wil pas com mentaar leveren op de verschillende branden als het onderzoek door de technische recherche volledig is afgerond. Het bestuur van het Poelhuys was er overigens van overtuigd dat ook hun pand aan de Ruishornlaan risico's liep, maar had het zó snel niet verwacht. Het relaas van de heer Van Rooyen: „De avond voor de brand werd mij van verschillende zijden nog meegedeeld dat ik beter maar een oogje in het zeil kon houden. Ik kwam maandagnacht tegen half één thuis. Nog geen drie uur later werd gepoogd het Poelhuys in de brand te steken. Ik heb er nog wel even over gedacht om rond een uur of vier te gaan kijken, maar heb dat niet gedaan. Als je om vier uur komt, dan steken ze het om half vijf in de brand, kom je om half vijf dan steken ze het om zes uur aan. Het is een kans van één op de zoveel miljoen dat je de pyromaan op heterdaad betrapt". Burgemeester Berends van de gemeente Lisse zit evenals de rijkspolitie met de handen in het haar. Hij ziet de instelling van een nachtelijke bewakings dienst van burgers niet als een reële mogelijkheid: „De daden van deze pyromaan zijn niet te peilen. De ene keer wacht hij zes weken voordat hij weer een ander pand in brand steekt en de andere keer duurt het maar vier dagen. Verder blijkt uit de praktijk dat de animo voor een dergelijke nacht wacht in de eerste dagen wel aanwezig is, maar vooral in de weekeinden en op langere termijn erg tegenvalt". Iedere Lissenaar weet haarfijn te vertellen wat de brandstichter tot op heden op zijn geweten heeft. Op 17 juni brandde het cultureel centrum Harlekino tot op de grond toe af. Precies zes weken later werd brand gesticht in het splinternieuwe gebouw Qbus aan de Ruishornlaan. Ook dit gemeenschapscen trum, dat vrijdag 12 augustus zou worden geopend, werd volledig in as gelegd. De schade bedroeg meer dan 550.000 gulden, terwijl het bestuur van Qbus de boot inging omdat de inboedel onderverzekerd was. Het Poelhuys, op korte afstand staande van Qbus aan de Ruishornlaan, was deze week het derde doelwit van de pyromaan. Door gelukkige omstandigheden had de brand deze keer geen cata strofale gevolgen. Het Poelhuys liep slechts geringe schade op. De schade beperkte zich tot wat kromge- trokken radiatoren en zwartgeblakerde wanden in de grote zaal. Vermoedelijk door een gebrek aan zuurstof kon de brand zich niet uitbreiden. De Lissenaren wachten met angst op de vierde brand, die volgens hen zeker zal worden gesticht HENK v.d. POST. onderdjarige rek! Mevrouw A. L. de Vries vierde en vf gisteren in de groene zaal van i: 101 verpleeghuis St. Bernardus in 1 Sassenheim haar honderdste irma'i verjaardag. Dat deze respecta- i.oo i bele leeftijd ook de nodige 0 n* problemen met zich mee- bracht, onthulde burgemeester in m Kret. die de verjaardag van hi g, mevrouw De Vries met zijn g» aanwezigheid luister bijzette. 18 „Op andere verjaarsfeesten avon ben ik gewoon de jarige nog emu vele jaren toe te wensen, maar I in uw geval lijkt me dat niet Rad, geheel op z'n plaats", grapte 23J de Sassenheimse burgemees ter tot zichtbaar genoegen van Ide jarige. Dat daarmee alle problemen rond de viering van een verjaardag van een hon- >gjn derdjarige nog niet weggeno- w men waren bleek toen het ver- plegend personeel zijn op- 3^5 wachting maakte met een im- ledi mense taart met honderd bran- met dende kaarsen. Snel uitblazen 3Q was zeker geboden om het resterende deel van de taart da voor smelten te behoeden. Engels „onderonsje" Twee Engelse vrachtwagens hebben gistermorgen voor een enorme ravage op de Haagweg gezorgd. De twee trekkers met opleggers reden achter elkaar op de ventweg. De eerste vrachtwagen moest remmen omdat de brug omhoog ging. De bestuurder van de tweede vrachtwagen trachtte zijn wa gen eveneens tot stilstand te brengen maar zijn remmen be gaven het. De voorste vracht wagen werd totaal vernield. Evenals de voorzijde van de tweede vrachtwagen. De be stuurder van deze wagen liep een ernstige verwonding aan het linkeronderbeen op. U LEIDEN „Het flitste door me heen: Wat hem vandaag overkomt, kan mij morgen gebeuren. Dus rende ik maar achter die twee mannen aan". Dit vertelt de heer L. Vers paandonk, eigenaar van de lederwaren- je zaak Comtesse aan de Leidse Breestraat. Donderdagavond greep hij twee mannen in Jde kraag die zojuist getracht hadden de vitrine van juwelier Lefèvre aan de Leidse Botermarkt leeg te roven. 'as Donderdagavond, kort voor twaalf uur, wierpen de twee mannen een straattegel door de etalageruit van de juwelierswinkel. De alarminstallatie van de juwelier trad onmiddellijk met oorverdovend lawaai in werking. Winkelier Verspaandonk zag vanaf zijn dakterras uitkijkend over de Choorlam- mesteeg de kraakactie gebeuren en gilde luidkeels om hulp. De twee mannen schrok ken zo van het lawaai en het gegil, dat zij zonder een greep in de vitrine te doen hard wegrenden. Verspaandonk aarzelden geen moment, belde in zijn woning de politie en zette de achtervolging in. Hij volgde het tweetal naar de Breestraat en achterhaalde hen voor het stadhuis. „Ik riep: Stop maar, ik heb alles gezien. Ga maar mee naar de politie". En het onmoge lijke gebeurdeDe twee mannen hielden in en toonden zich uitermate gewillig Voor hem uit liepen zij mee naar het politiebu reau. Halverwege kwamen twee agenten het drietal tegemoet en konden de inbrekers van de heer Verspaandonk overnemen. „Ik was wel blij dat die twee agenten me tegemoet kwamen. In de Ketel boe ters teeg onmoette ik hen. Ik was op dat moment net een beetje bang aan het worden. Ik realiseerde me, dat dit hele avontuur best weieens anders zou kunnen aflopen. Toen ik de achtervolging begon, realiseerde ik me dat nog niet. Ik dacht gewoon: „Ik zal en moet ze pakken". „Ik geloof eigenlijk dat het tweetal zo gewil lig meeliep omdat ik een lichtblauw over hemd droeg. Ze dachten waarschijnlijk dat ik van de politie was", zegt L. Verspaandonk al niet meer geëmotioneerd. Wat later verklaarde het tweetal, een 58-jari ge man uit het Overijsselse Enter en een 18-jarige man zonder vaste woon- en ver blijfplaats bij de politie dat ze elkaar hele maal niet kenden. Dat een wildvreemde man hen plotseling had beetgegrepen en had gezegd, dat ze mee moesten naar de politie. En dat ze toen maar gewillig meeliepen omdat die man zo angstaanjagend was. De jongste man zou bij het stadhuis de oudste naar de weg hebben gevraagd. Iets anders zou er niet aan de hand zijn geweest Het verhaal van de eigenaar van de lederwaren handel luidt volstrekt anders. De heer Ver spaandonk kon hen inderdaad pas achterha len, toen het tweetal wat rustiger ging lopen. „Maar ze liepen meer te snelwandelen, dan Overigens had de heer Verspaandonk het tweetal al ver voor de daadwerkelijke kraakpoging in de gaten gehouden. Toen hij eerder op de avond met echtgenote de hond uitliet, zag hij de twee mannen .rondhan gen" in de Choorlammesteeg. Hij besloot om wat extra op te letten. En met resultaat, want zonder de kordate actie van de heer Verspaandonk had de Leidse politie wellicht met één onopgeloste kraak meer gezeten. Zeg James wat zullen wij van de winter gaan doen O Bowlen, Zwemmen, Sauna gebruiken, bruin worden onder de hoogtezon, gezellig eten. borrelen in de Piraten Shipbar of wintertennis. Nou geef mij alvast maar op voor wintertennis, 200,- vanaf 15 oktober tot 13maart is toch eigenlijk niet duur. en dat is zelfs inclusief sauna en zwemmen. DOEN! bel nu 071-769310 Vrijdag 19 augustus Spaanse avond met zang, dans en Spaanse gerechten. 15 december opening squashbanen. Uniek in Leiden. Holiday inn, waar sportier» recreatie hoogtil riert.' leidenBomumcomm-mo 13 E) 0 1746 Holiday Inn's aangesloten op Holidex Reserveringssysteem per Early Bird. voor een fijne avond uit Overige vestigingen in: Utrecht 030-910555; Eindhoven 040-433222 Baron reed corso open De heer G. W. baron Van Dedem heeft gistermiddag de poort naar het 31ste Rijns- burgse bloemencorso geo pend. De poort stond opge steld in het centrum van de bloemenhandel, de Florahal in Rijnsburg. De heer Van De dem verrichtte de opening in zijn functie van voorzitter van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De voormalige burgemeester van Boskoop verklaarde tij dens zijn openingswoord dat Boskoop de boomsierteelt ei genlijk te danken had aan Rijnsburg. „Boskoop hoorde in vroeger dagen toe aan de Ab dij van Rijnsburg. Deze besloot indertijd in Rijnsburg grond te verwijderen teneinde de teelt van bollen mogelijk te maken. In Boskoop werd dat niet ge daan". aldus baron Van De dem, die zich sinds gisteren- oud-Boskoper mag noemen, omdat hij juist gisteren defini tief vertrokken is naar Overijs sel. - Gisteren werden in de Florahal ook de prijswinnaars bekend emaakt De praalwagen „Het oude waterrad" werd verkozen tot beste wagen van het corso. Het betrof de wagen die door de veilingvereniging Flora zelf was aangeboden. De jury ken de de medaille toe met het gouden boeket. Een medaille met het zilveren boeket werd toegekend aan de mooiste per sonenwagen van makelaars kantoor Den Haan uit Noord- wijk/Rijnsburg. Tijdens een bij eenkomst, voorafgaand aan de opening, ontving de ontwerper van het corso Joop Visser een Delfts blauwe vaas uit handen van de voorzitter van het cor- sobestuur de heer Leeuwen burg. Hij ontving dit cadeau omdat hij dit jaar voor de twin tigste maal zijn medewerking aan de totstandkoming van het corso heeft verleend. ROTTERDAM/WETERINGBRUG Wereldkampioen paalzitten Aad van den Berg zal dit jaar alsnog in het krijt treden om zijn titel te verdedigen. Die titel veroverde hij vorig jaar zomer toen hij in het water van de Kager Plassen zijn cuncurrenten met een recordtijd van maar liefst 92 uur ver achter zich liet Plaats van handeling zullen de Bergse Plassen in Rotterdam zijn. De wed strijd, waarvoor zich tot op dit moment naast Aad van den Berg zeven kandidaten hebben aangemeld, gaat 2 september van start Zoals bekend waren de vorig jaar op Kaageiland georganiseerde paalzitkampioenschappen financieel bepaald geen succes. Mede-or ganisator Ben Ruis van restaurant 't Kompas sloot het evenwel niet geheel uit dat mogelijk volgend jaar zomer het paalzitten weer naar de Kaag gehaald zou worden. Dit jaar heeft de Rotterdamse winkeliersvereniging Kleiwegkwartier echter beslag weten te leggen op dit unieke evenement Zij wil de wedstrijden een internationaal karakter laten dragen en heeft daartoe ook enige buitenlanders benaderd. Of zij inderdaad erin slagen deze lieden naar Rotterdam te halen, staat nog te bezien. Aan het prijzengeld zal het zeker niet liggen: 500 gulden voor de winnaar en 350 gulden en 150 gulden voor respectievelijk de tweede en derde plaats. Sneuvelt het record van Aad van den Berg dan heeft het organisatie-comité nog zo'n 500 gulden klaarliggen. Noordwijkse adjudant onderscheiden NOORD WIJK Adjudant F. M. Vink van het Noordwijkse politiekorps is tijdens een gisteravond gehouden receptie ter gele genheid van zijn afscheid als politiefunctionaris, onderscheiden met de e re-medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De onderscheiding werd adjudant Vink opgespeld door burgemees ter Bonnike, één van de vele gasten die de receptie van de scheidende functionaris luister bijzetten. LEIDEN De finale van de open Leidse tennis kampioenschappen belooft een confrontatie te worden tussen twee spelers uit het eerste team van de Metselaars, de winnaar van vorig jaar Frits Don en Martin Koek. Frits Don krijgt in de halve eindstrijd te maken met de als vijfde geplaatste Wick Fleury, die ietwat verrassend met Adema v. Scbeltema afrekende. In de eerste set versloeg Fleury zich nog met de regelmaat van de klok op bet defensieve spelletje van Adema (2-6), maar naarmate de strijd vorderde kreeg hij de partij meer en meer onder controle: 6-4, 6-L Hiermee kwam een einde aan de aspira- Martin Koek en Gerbrand Appelboom zijn de andere halve finalistenJKoek was te sterk voor Theo Gorter, voor wie dit een reden was om achtereenvolgens een fotograaf en iemand uit het publiek met een bal te belagen. De eerste set bleef Gorter nog goed bij (5-7), maar in de tweede set bleek zijn onsportieve gedrag hemzelf ook parten te spelen (1-6). Gerbrand Appelboom liet zien, dat zijn winst op Hordijk geen toevalstreffer is ge weest Ook gisteren demonstreerde hij een uitste- Bij de A-dames zorgde Els Veentjer voor een verrassing. Niet zozeer haar overwinning op de als tweede geplaatste Hetty Taphoorn was verrassend maar wel het gemak, waarmee deze zege tot stand kwam. Met maar liefst 6-1. 6-2 trok zij aan het langste eind. In het herendubbel A bereikte het duo Hordijk/- Fleury de halvq finale via een 64, 64 zege op Bollerman en Castelein. Laatstgenoemden hadden eerder de nog af te spelenderde set tegen Appel boom en Van Geuns met 4-2 gewonnen, omdat dezen de strijd staakte vanwege onaangenaamhe- dea In B bereikten Madera en Castelein moeizaam de halve eindstrijd. Madera won voor de zoveelste maal van Dick Bouman, die ook nu weer condiüte te kort kwam om Madera in de ellenlange slagwed strijden te volgen: 6-7, 6-1, 6-3. Allaart Castelein versloeg zich in de eerste set op de sluw spelende Thor-Rood-wit speler Ruud Treffers (4-6), maar de manier, waarop hij steunend op zijn dodelijke smash alsnog korte metten maakte met Treffers, maakt Castelein wel kandidaat nummer één voor de titel in dit onderdeel: 6-2,6-2. Bij de dames speelde M Korthals zich in de finale via een 4-6, 6-3,6-2 zege op L. v. Dusseldorp. Willem-Jan de Jonge, de gedoodverfde favoriet in C, moest gisteren de eer laten aan Gerben Zuy- dam, die zich als een ware kampioenendoder begint te ontpoppen. In de finale moet blijken of hij in staat is om Rik Hins, die gemakkelijk met Jan v. Maren afrekende, van zijn vierde C-titel af te houden. Bernadette Tombrock speelde zich via twee maal 6-2 in de finale in C ten koste van Donka v. Riet T

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3