Zilvermeeuwen storten zich op Franse kusten als vijandelijke vliegtuigen Heelal, hier zijn we „Zilvermeeuw, grootste soort meeuw, lengte 55 cm., spanwijdte vleugels 1,40 m. Kleur: lijf wit, vleugels grijs met zwarte uit einden en kleine witte vlekken, staart wit, bek geel met rode vlek op ondersnavel, poten roze bij het aan de Atlantische kust levende soort en geel bij het Middellandse Zeesoort". Sinds enkele weken is dit signale ment de Fransen overbekend, een signalement als dat van een ge vaarlijke misdadiger, wiens op sporing en aanhouding verzocht wordt Want sinds kort is de zil vermeeuw, vooral de aan de Mid dellandse Zeekust levende soort, in Frankrijk een openbare vijand geworden. De huzarenstukken en wandaden die de steeds aan groeiende meeuwenkolonies uit halen, hebben bij een deel van de bevolking heel wat ongerustheid doen ontstaan, hoewel van paniek geen sprake is, ook al proberen enkele bladen een vergelijking te maken met de angst die Hitch cock in zijn film „The Birds" tekende. In Port-La Nouvelle bij Narbonne zijn twee arbeiders die in de zout- pannen werken, door zilvermeeu wen aangevallen en lichtgewond. Een hunner heeft de vlucht geno men op zijn brommer, waarbij hij door een zwerm meeuwen achter volgd werd die hem zijn pet van het hoofd roofden. Moeders in de omgeving durven hun zuigelingen niet meer in de wieg in de tuin of bij een open raam te laten, en in Port-La Nouvelle zegt de bevol king door de meeuwen geterrori seerd te worden. De mensen zijn verbolgen op de autoriteiten, die volgens hen niet voldoende tegen de toename van de vogels en hun groeiende agressiviteit optreden. De autoriteiten verklaren dat veel berichten overdreven zijn. En na dat zij al na veel moeite erin geslaagd zijn de kuststrook vrij te maken van muggen, voelen zij er weinig voor de toeristen af te schrikken met een nieuwe boe man, in de vorm Van zilvermeeu wen. Er wordt ook beweerd dat de agitatie op gang wordt gehou den door jagers op watervogels, die gefrustreerd zijn door het feit dat steeds meer dieren wettelijk beschermd worden. De zilvermeeuwen zijn in Frank rijk al sedert 1902 beschermd, maar het aantal zilvermeeuwen is, ondanks de beschermende maatregelen, nauwelijks toegeno men tot 1955-1960. Daarna is hun aantal snel en verontrustend ge- tuinbouwer uit Ginestas had zijn veld meloenen bedekt met grote vellen zwart plastic; de meeuwen zagen het aan voor het plastic van de vuilniszakken en stortten zich erop om het met hun snavels te verscheuren. De tuinbouwer had een aanzienlijke schade, die blijkbaar geen verzekering bereid is te dekken. Er zijn legio klachten over zilver meeuwen die de jonge eenden van eendenfokkers tot de laatste weghalen, over kippenfarms die letterlijk leeggeplunderd zijn waarbij door de rovers het gaas is stukgescheurd, over geplunder de palingfuiken, over kleine huis dieren die worden weggehaald. In de Camargue, de enige streek in West-Europa waar flamingo's voorkomen, worden volgens prof. Jean Dorst hele kolonies roze fla mingo's uitgeroeid door zwermen zilvermeeuwen die de eieren en jonge vogels vernietigen. „Zij storten zich in duikvlucht op de flamingokuikens, grijpen er een bij de hals en in hun vaart slagen zij erin ondanks de tegenstand van de flamingo-ouders hun prooi uit de compacte menigte van de kolonie mee te sleuren". Hij voegt daaraan toe dat in 1959 van de 3650 broedende flamingoparen slechts 585 kuikens de aanvallen overleefden. In Bretagne is de plundering van de mosselbanken een geducht probleem voor de kwekers. Verleden jaar hebben zij, tezamen met jagers en "zooio gen een studiebijeenkomst geor ganiseerd om te trachten een op lossing voor het probleem te vin den. De verdedigers van de zilver meeuwen, die erkennen dat de uitbreiding van de meeuwenstand een probleem vormt, verklaren dat de meeste klachten overdre ven zijn en dat de verhalen van mensen die door zilvermeeuwen aangevallen werden, uit de lucht gegrepen zijn. „Het is normaal", zo zeggen zij, „dat zilvermeeuwen tijdens de nestbouw en de broed tijd ieder die het nest nadert, mens of dier, proberen te weren". Iedereen is het erover eens dat aan de ongebreidelde toename van de zilvermeeuwen een halt toegeroepen moet worden. Maar men is het er allesbehalve over eens wat er nu gedaan moet wor den. Er zijn oplossingen, maar geen enkele is werkelijk afdoen de. Pogingen tot uitroeien zouden nauwelijks helpen de zilver meeuwen wier intelligentie over bekend is, zouden na de eerste schoten van de jagers naar elders verhuizen. Ook het vernielen van de eieren zou niet doeltreffend zijn, want de wijfjes zouden een tweede, onbereikbaar broedsel leggen. Aan vergiftiging valt niet te denken, want zilvermeeuwen laten vaak hun buit uit de lucht vallen en andere dieren, honden en katten, en misschien ook kin deren zouden dan gevaar lopen. Blijft over de sterilisatie van de eieren door middel van injectie. In Zuid-Frankrijk is daarmee al een begin gemaakt, maar er is een nijpend tekort aan personeel, met name jachtopzieners. De oplossing die de natuurbe schermers (in Frankrijk: ecologis- ten) aandragen, lijkt de meest logische. Zij verklaren dat het weinig zin heeft te proberen de zilvermeeuwen uit te roeien of hun stand tot redelijke proporties terug te brengen, als men er niet in slaagt de mens meer discipline bij te brengen, met name als het gaat om huisvuil en afval. In Frankrijk is sedert een jaar een wet van kracht die aan alle gemeenten voorschrijft vuilver- nietigingsinstallaties in te richten. Maar de kosten en de technische problemen zijn voor noodlijdende en kleine gemeenten vaak onover komelijk en de autoriteiten zijn wel gedwongen een en ander door de vingers te zien of althans geduld te oefenen. Daarbij komt dat juist in de kust streken langs de Middellandse Zee, die sterk door toeristen wor den bezocht, de bezwaren wel bijzonder groot zijn. Als gevolg van de toe risten toevloed in de zomermaanden neemt de massa afval toe. Maar de installaties voor de verwerking daarvan zou den dus op een veelvoud, soms wel een twintigvoud, van de be hoeften van de eigen bevolking berekend moeten zijn. De bedrij ven zouden bovendien tien maan den per jaar op slechts een frac tie van hun capaciteit draaien en dientengevolge handenvol geld kosten. De toeristen, die uiteraard geen belasting betalen, leveren met hun bijdrage aan de plaatse lijke economie bij lange na niet voldoende middelen op om daar uit de installaties te bekostigen. En voor de verwerking van de toeristenstroom hebben andere installaties een hogere prioriteit: waterleiding, riolering, electrici- teitsvoorziening, aanleg van kam peer en parkeerterreinen e.d. Ondanks alle problemen hopen de experts binnen afzienbare tijd een evenwicht in de zilvermeeu wenstand te bereiken. Maar velen achten dit ijdele hoop en overdre ven optimisme. Langs de kustlijn tussen Port-Bou en Port-de-Bouc, het „noodgebied" aan de Middel landse Zee ten westen van Mar seille blijft men sceptisch en waakzaam, en de bevolking slaat de grote zilveren vogels met hun fenomenale vliegeigenschappen gade als een formatie vijandelijke vliegtuigen, waarvan weinig heil te verwachten is. JAN DRUMMEN groeid, niet alleen aan de kusten, maar ook langs de rivieren zoals de Rhóne en de Seine. Dit is volgens het Franse instituut voor ornitologisch (vogelkundig) on derzoek het gevolg van de sterke bebouwing van de kuststreken. In het algemeen geldt dat huizen bouw, industrialisering en uitbrei ding van de steden de vogelstand terugdringen, maar voor de zil vermeeuwen gaat dit niet op. Met name in het gebied van de Rous- sillon-Languedoc zijn de steden uitgebreid en andere steden uit de grond gestampt, waardoor de zilvermeeuwen overdag steeds meer voedsel vinden. Nog te veel gemeenten beschikken niet over moderne huisvuilvernietigingsin- stallaties en storten hun vuil op een geïsoleerde plek. Omdat zij niet gejaagd mogen worden, over veel voedsel beschikken en in de natuur geen vijanden vinden, hebben de meeuwen zich de laat ste 15 jaar zeer krachtig ver menigvuldigd vaak ook ten koste van zwakkere soorten wier ter rein zij geleidelijk aan hebben veroverd. Doordat de zilvermeeuwen prak tisch meer voedsel op de vuilnis belten vinden dan zij kunnen ver werken, vervullen zij ook niet meer hun oorspronkelijke rol van schoonhouders van de zee, de kustmeren en de rivieren, waar zij eertijds dode vissen en drij vend vuil weghaalden. De meeu wen weten al lang hoe laat pre cies de vuilniswagens hun onwel riekende lading komen lossen. Enkele minuten tevoren verschij nen ze met duizenden, en als de wagens leeggemaakt worden stor ten ze zich al op de inhoud, waar bij zij vaak de arbeiders die hun in de weg staan proberen te ver jagen door laag over hun hoofden te scheren of ze krijsend aan te vallen. Volgens de kustbewoners verorberen zij alles, zowel etens resten als papier en plastic. Een ,aan1hel Voyaaer-projrtrt laat de dunne koperen schijf zien, die met de Voyager (op de achtergrond) een reis door het heelal zal maken. WASHINGTON (UPI) In de laatste dagen van deze maand en begin september gaat de NASA weer twee Voyager-ruim te vaartuigen lanceren voor uitgebreide verkenning van de geweldige planeten Jupiter, Satur- nus en mogelijk ook Uranus. Maar dat is niet alles: ergens ver weg bij een andere son kunnen misschien over ongeveer 525.000 jaar bewoners van een andere wereld zich gaan afvragen wat de dunne koperen schijf betekent die zij van het dan weer oude ruimtescheepje afhalen. Als zij de instructies die erbij verpakt zitten kunnen ontcijferen merken ze dat het een fonograaf, een soort grammofoonplaat van de aarde is, met een boodschap voor de toekomst, die als ware het een fles in de oceaan in de ruimte is geschoten. Stel u voor dat zij het antieke geval dat zij van een vreemdsoortig machientje in de lege ruimte tussen de sterren geplukt hebben in elkaar gaan zetten, de kleine draaitafel, de huls en de naald die bij de schijf zitten. Als zij de naald op de groef zetten krijgen zij een 110 minuten durende glimp van de aarde, zoals die in de twintigste eeuw was. Hoe zullen die wezens in de kosmos reageren op de geluiden van een menselijke kus, de blues van Louis Armstrong, het geratel van autotandwielen, in zestig talen gesproken groeten en de triomfantelijke tonen van Beethovens Vijfde Symfonie? Als zij een televisie-ontvanger hebben, kunnen zij de draaitafel aansluiten en video-impulsen op de schijf afspelen: beelden van een zogende moeder, een vrouw die aan een ijsje likt, bergen, steden met hun verkeer, anatomie en voortplanting van de mens, een druiven plukker, een supermarkt, een Afrikaans huis en een zonsondergang, Kunnen zij de geschreven boodschap ontcijferen die zegt: „Dit is een boodschap van een kleine, verre we reld", ondertekend met Jimmy Carter, president van de Verenigde Staten"? De geleerden weten dat het een lange, barre tocht wordt. Maar de koperen schijven, elk 30 cm in doorsnee, zijn toch aan de buitenkanten van de twee Voyagers beves tigd die na volbrachte taak bij de planeten naar de sterren gaan. „Omdat de ruimte zeer leeg is, bestaat er eigenlijk geen enkele kans dat een Voyager het planetenstelsel van een andere ster zal bereiken", aldus de astronoom Carl Sagan van de Cornell-universiteit, die op het idee van deze boodschap van de aarde was gekomen. „Het ruimtevaartuig zal alleen worden ontdekt en de plaat zal alleen worden afgespeeld als er elders in het heelal beschavingen zijn die ver gevorderd zijn met de ruimtevaart. Maar, zoals de prachtige boodschappen van president Carter en VN-secretaris-generaal Kurt Wald- heim laten zien, is de lancering van deze fles in de kosmische oceaan een zeer hoopvol teken van het leven op deze planeet". Beide ruimtevaartuigen hebben elk hun eigen koperen schijf, opgeborgen in een beschermende aluminium hoes, met informatie in wetenschappelijke taal over de manier waarop de plaat moet wonden afgespeeld. Gehoopt wordt dat de aluminium hoes en de leegte van de ruimte er borg voor zullen staan dat de platen minstens een miljard jaar gaaf blijven. Er staan groeten op in talen als het Sumerisch en het Akkadisch, tot Engels, Hebreeuws, Arabisch en Grieks. Er staan geluiden op die walvissen maken, van vulkanen, regen, de branding, krekels, voetstappen en harteklop, een smidse, morsecode, het fluitsignaal van een trein, een kus en een krijsende baby. Er gaan 115 foto's van de wereld mee en 27 stukken muziek, met melodieën uit het Brandenburgse Concert no. 2 van Bach, De Toverfluit van Mozart, het bruidslied van een Peruaanse vrouw, „Donker was de nacht" van de blinde Willis Johnson en ,31oemenstromen", een selectie uit Chinese muziek. De twee Voyagers worden op 20 augustus en 1 septem ber gelanceerd. Het duurt minstens 40.000 jaren voordat zij een andere ster passeren, een tweede ster over 147.000 jaar en een derde over 525.000 jaar. „Wij hopen dat wij eens, nadat wij de problemen waar- wij voor staan hebben opgelost, ons kunnen voegen bij de gemeenschap van galactische beschavingen. Deze plaat vertegenwoordigt onze hoop en vaste wil en onze goede bedoelingen in een uitgestrekt en ontzagwekkend heelal", aldus de boodschap van president Carter.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 16