Eten aan eivolle Rijndijk Heksenketel in Hollywood En Verder... Gewestelijk Orkest speelt „Promconcert" Muziekfestival in Ons Stekkie DEZE WEEK IN LEIDSE BIOSCOPEN Restaurant Groenendijk BOOMSMA EN GROENEVELDT EXPOSEREN IN KERKDAM Het Trio Louis van Dijk. LEIDEN/KATWIJK Het Gewestelijk Orkest onder lei ding van Heinz Friesen geeft 24 september in de Leidse Stadsgehoorzaal een „prome nade-concert". Op 29 septem ber is het orkest te beluiste ren in sporthal Cleyn Duin in Katwijk. Medewerking aan het concert wordt verleend door Conny Stuart, Thijs van Leer, Jules de Corte en het trio Louis van Dijk. Beide uitvoeringen beginnen om kwart over acht. De twee concerten worden ge geven in het kader van 0 c „Proms '77", een serie van GOnny btuart. vijftig concerten in het gehele land. Behalve het Gewestelijk Orkest verlenen het Limburgs Symphonie Orkest, het Gel ders Orkest, het Brabants Or kest, het Frysk Orkest, het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, het Overijssels Philharmonisch Orkest, en het Utrechts Symfonie-Orkest me dewerking. De netto-opbrengst van deze vijftig concerten komt ten goede aan het Rode Kruis. De Promenadeconcerten heb ben op de eerste plaats ten doel de Nederlandse Symfo nieorkesten in aanraking te brengen met een breder pu- Jules de COfte. bliek. Het is niet zo dat de orkesten en artiesten „gratis voor het Rode Kruis" optre den. Desalniettemin is de net to-opbrengst doorgaans bij zonder groot. Vorig jaar is tus sen vijftig plaatselijke afdelin gen van het Rode Kruis 50.000,- verdeeld. De toegangsprijs tot de prome nade-concerten bedraagt 11,- Dankzij sponsoring door en kele grote bedrijven is het evenwel mogelijk reductie te krijgen. Bij inlevering van een coupon bij alle vestigingen van de Rabo-bank krijgen be zoekers van de „Prom-concer- ten" 2,50 korting. Het Gewestelijk Orkest zal in Leiden en Katwijk werken van Gioacchino Rossini, Alexander Voormolen en Rien Snoeren uitvoeren. Louis van Dijk brengt met zijn trio het piano concert KV 414 deel 1 van Mozart. Met Jules de Corte speelt Van Dijk onder meer een quatre-mains. Conny Stuart zingt met begeleiding van het orkest onder meer „Yvonne de Spionne" en „Hoe- zepoes". Thijs van Leer voert met het orkest een werk van Luigi Boccherini en een werk van Georg Friedrich Handel uit. HAZERSWOUDE Ons Stekkie, de vereni ging jeugdsoos uit Hazerswoude-dorp, organi seert op donderdag 18 augustus, vrijdag 19 augustys en zaterdag 20 augustus een „Stekfes- tival". Het festijn, dat op touw wordt gezet ter gelegenheid van het vierjarig bestaan, vindt plaats in een grote tent aan de Sport parklaan achter de hal van de tafeltennisver eniging Avanti. Het cabaret „Kwart over Elf", met zanger/ gitarist Peter Schaap, is op 18 augustus vanaf 20.00 uur van de partij. 'Op 19 augustus klinkt vanaf datzelfde tij stip de muziek van Limousi ne en van de Hobo String Band in de feesttent. Op 20 augustus worden er in de ochtenduren kinderspelen gehouden en verzorgt het Haagsch Sprookjes Toneel tussen 14.00 en 16.00 uur het spel „Zwaan kleef aan". Na de puzzel- rit, te houden van 18.00 uur af, treedt de steelband Caribian op. Dit concert begint om 20.00 uur. Zwart bespeelt orgel Grote Kerk NOORDWIJK In het pro gramma voor de zomeravond- concerten in de Grote Kerk te Noordwijk-Binnen is een wij ziging gekomen. De organist Piet van Egmond, die van avond het orgel zou bespelen is wegens ziekte verhinderd. De Stichting Orgelcentrum, die onder auspiciën van de Evenementencommissie VW de zomeravondconcerten or ganiseert, heeft de Kamper organist Willem Hendrik Zwart echter bereid gevonden als vervanger op te treden. Zwart speelde een paar we ken geleden voor het eerst in de concertenreeks in de Grote Kerk en maakte toen een bij zonder goed debuut Zijn programma vermeldt het. Concerto no. 7 van G. F. Han del, van de componist J. S. Bach de Passacaglia en Fuga in C en het Choralvorspiele „Wachet auf ruft uns die Stim- me", de bekende Sonata no. VI (het Gebed des Heren) van Felix Mendelssohn en de Toc cata van Ralph Driffill. Willem Hendrik Zwart besluit zijn concert met twee liedbe werkingen van zijn vader, wij len Jan Zwart, te weten het geestelijk lied „Ga niet alleen door 't leven" en de Fantasie en Fuga over Psalm 72. Het concert begint om kwart over acht. HAZERSWOUDE/RUNDUK Vlak voor het begin van de Eerste Wereldoorlog besloten de Hazerswoudse gezusters Van Dam him kroegje aan de Rijndijk van de hand te doen. „Het wordt nou toch wel eens tijd om te stoppen met werken en nog wat te gaan genieten", moeten de beide zusters, die kort daarvoor de respec tabele leeftijd van tachtig jaar bereikt hadden, gedacht hebben. Hoe beide dames de hen resterende jaren sleten vermeldt de geschiedenis niet. Wel bekend is dat de heer Van der Voort senior het aan de tussen Leiden en Alphen lopende ver keersader gelegen kroegje in 1914 over nam. Anno 1977 zwaaien de zoons van de oude heer Van der Voort de scepter in het tot hotel/café/restaurant Groenendijk omge doopte kroegje. De aanvankelijke 28 vier kante meter café-vloeroppervlak groeide in de loop der jaren uit tot een grootschalige uitspanning van 28 hotelkamers, 2 verga derzalen en een restaurant met maar liefst 250 zitplaatsen. De niet te stuiten groei van het onder de rook van de Hazerswoudse Scheepjeskerk gelegen Horeca-accommo- datie vereiste dan ook enige aanpassing van de bedrijfsvoering. Het eenmansbe drijfje maakte van lieverlee plaats voor een heuse b.v., die vandaag aan de dag werk biedt aan enige tientallen krachten. „Maar", zo beweren de gebroeders Van der Voort in de serene stilte van de naar boenwas geurende vergaderzaal, „die groei is gelukkig niet ten koste van het produkt gegaan. En om die boude uitspraak te staven overleggen de broers een stapel bonnen van de vorige dag waaruit zonne klaar blijkt dat in dat ene etmaal maar liefst 500 magen vanuit de keuken van Groenendijk werden gevuld. „Zoveel aan loop heb je natuurlijk niet als je slecht voedsel op tafel zet", oreren de beide broers wijsgerig in koor. Maar uiteraard zijn de heren ook doorgedrongen van de gunstige ligging van hun uitspanning: tus sen de immer eivolle provinciale weg en de druk bevaren Oude Rijn. Fruitig De voorgerechten in restaurant Groenen dijk wijken nauwelijks af van die in ande re eetgelegenheden. Voor een bordje in ham gerolde asperges betaalt men 9 gul den. Een garnalen-cocktail kost 7.50 gul den, een krab-cocktail kost twee gulden meer. Wat fruitiger zijn de grapefruit- en Florida-cocktails waarvoor respectievelijk 5 gulden en 5,75 gulden voor moet worden neergeteld. Voor het bekende soepje vooraf kan een keus worden gedaan uit negen soorten. Elk van deze wordt op haar tijd aangemerkt als „soep van de dag" en is dientengevolge verkrijgbaar voor het uiterst acceptabele bedrag van 2 gulden. De andere soepvaria ties zijn verkrijgbaar voor bedragen tot 2.50 gulden. Op de viskaart prijkt de in visserskringen omstreden zeetong in vier verschillende hoedanigheden: gebakken, gekookt, Ha waii of Picasso. Op welke de keus ook moge vallen, voor de prijs kan men alleen terecht bij het bedienend personeel van de sterk schommelende prijzen deden de ge broeders Van der Voort besluiten dagprij zen in te voeren. Gebakken of gestoofde paling kost 19 gulden en voor een, hoe zielig de vroege dood ook moge klinken, éénjarige zalm in gebonden botersaus blijft de kassa op 16 gulden steken. Alle vleesschotels in restaurant Groenen dijk worden geserveerd met verschillende groenten en frites, gekookte of gebakken aardappelen naar keuze. De meest smake lijke delen van het varken, te weten, de schnitzel, de fricandeau en de haas komen voor prijzen tussen de 11.50 en 17.00 gul den op het bord. Diverse biefstukken, ge wone, met uien, met champignons, Duitse, American, gehakte en tartaar variëren in prijs van 14 tot 17 gulden. Een minder voorkomende schotel, de gebakken lever met spek en uien, wordt geserveerd voor de aangename somma van 11.50 gulden. Het nagerecht, toetje, achterafje of welke andere namen daar in de afgelopen jaren ook voor zijn uitgedacht, zijn te koop voor prijzen tussen de 2 en 9.50 gulden. Aard beien met slagroom zijn indien voorradig uitsluitend verkrijgbaar tegen de dagprijs. Gezellige nagerechten zijn de flensjes al dan niet met rum. Drie stuks per portie voor 6 of 7 gulden. Kalfslever Leidse Courant Chefkok Jan van der Voort bedacht voor de lezeressen of misschien ook wel lezers van de Leidse Courant een smakelijke leverschotel. Hoewel de schotel het best tot z'n recht komt met kalfslever kunnen ook andere (rauwe) leversoorten worden gebruikt. Benodigd zijn: 4 plakken kalfslever (ca. 150 gram), droge witte wijn, room, peterselie, 30 gram boter, 20 gram bloem, peper, zout en paprikapoeder. Wrijf de plakken lever in met zout en peper. Vermeng op een bord de bloem met de paprikapoeder en haal de plakken lever hierdoor. Smelt de boter in een braadpan en bak de lever hierin gaar. Neem de lever uit de pan en voeg droge witte wijn aan de achtergebleven jus toe. Pan van het vuur nemen en room en fijngehakte peter selie aan de saus toevoegen. Afmaken met peper en zout. CAMERA The day of the locust (16) met Donald Sutherland en Karin Black. Regie John Schlesinger. Nachtvoorstelling: vanavond en morgen om 23.30 uur. In de jaren tussen 1936 en 1938 voor zijn vroegtijdige dood door 'n auto-ongeval - schreef Nathanael West een viertal romans. In de laatste „The day of the locust" reken de hij af met de droomfabriek Hollywood, die hem als scena rioschrijver van zogenaamde B-films had binnengehaald. Het Hollywood van de jaren dertig was een vergaarbak van min of meer verkreukelde fi guren, die er - aangelokt door het klatergoud van de filmin dustrie - naar toe waren ge trokken om snel carrière te maken. West rekent meedo genloos met dit gezelschap af en regisseur John Schlesinger heeft er in zijn verfilming (bij na veertig jaar later) nog eens twee-en-een-half uur voor no dig. Met zorg reconstrueert hij de sfeer van de jaren dertig, neemt hij er de tijd voor de karakters van de, op een rijke knappe man wachtende, figu rante Faye Greener (Karin Black), haar aan de drank ver slaafde vader Harry (Burgess Meredith), die bijna letterlijk lachend sterft en de twee voor naamste mannen in haar leven te schetsen. Die laatsten zijn de decorontwerper Tod Hac- kett (William Asherton) en de mensenschuwe boekhouder Homer Simpson (Donald Su therland). Het is tenslotte Homer, die als hij zijn wereldje ineen ziet storten, tijdens de première van Cecil B. de Mille's „The buccaneer" voor een ware Apocalypse zorgt. In razernij doodt hij een eng kindsterretje en wordt vervolgens zelf door de woedende menigte ge lyncht, die vervolgens alle remmen losgooit en de zelf opgebouwde mythe van Holly wood vernietigt Zoals gezegd, Schlesinger heeft geen haast om tot 'n verbijsterende climax te ko men. Burgess Meredith krijgt alle tijd om de ex-komiek Har ry Greener op het doek te zetten en Donald Sutherland nog meer om de gedwee ach ter Karin Black voortsjokken de Homer te typeren. En pas sant vindt Schlesinger nog de tijd om een gebedsgenezing en 'n ineenstortend filmdecor in te lassen. Ondanks een wat onevenwich tig tempo toch 'n fascinerend beeld van de droomfabriek, die Hollywood in de jaren der tig nog was eindigend in een ware heksenketel. Bepaald geen van nostalgie naar de goeie ouwe tijd „overborre- lend" beeld, maar dat was Nathanael's korte roman ook niet MILO Scène uit „De rechter- en de linkerhand van de duivel", op reprise in Leiden. LUXOR De rechter- en de linkerhand van de duivel (12). De eerste Trinity-film, thans al weer enkele jaren oud. Met het vermakelijke duo Terence Hill en Bud Spencer. CAMERA Once upon a time in the west (12). Wereldbe roemde western die regelmatig van de plank wordt gehaald. Een uitstekende, vakantiefilm, die thans wel wat erg lang in Camera draait. (Zevende week). O LIDI I —Slap shot (16). Een uitblinkende Paul Newman als coach van een ijshockeyteam, dat van een ingeslapen groepje verandert in een fel vechtend team (Zesde week). LID O II The sound of music (ai.). Een van de grootste kas-successen van de laatste jaren: een film die overal in het land tijdens de vakantiemaanden wel weer tevoorschijn wordt gehaald. Een nog jeugdige Julie Andrews speelt de hoofdrol in deze musical-film. (Vijfde week). LIDO III Turks fruit (16). Uitstekende Nederlandse film met Monique van der Ven en Rutger Ha uwer in de hoofdrollen. Een film die ook internationaal veel waardering kreeg. STUDIO Samen uit, samen thuis (a.l.). Vakantiefilm van de allerhoogste orde. Bourvil, Louis de Funès en Terry Thomas zorgen voor een stevige portie amusement TRIANON Een brug te ver (16). Uitstekende verfilming van de slag bij Arnhem in de Tweede Wereldoorlog (Zevende week). REX Waar een wil is, is een bed. (16). Het bekende sexwerk van weinig niveau. WASSENAAR Galerie Kerkdam (Lange Kerkdam 113) opent haar 2e seizoen op zater dag 6 augustus om 15.00 uur met het werk van twee kunstenaars. Beide exposanten tonen veel kennis en begrip van Oosterse kunst. Willy Boomsma exposeert bloemstillevens en Peter Groeneveldt schotelt de bezoekers kera miek voor. De openingstijden zijn: dinsdag 14.00-20.00 uur en woensdag tot en met zater dag: 10.00-16.00 uur. William Atherton en Karen Black in „The day of the locust". Chefkok Jan van der Voort (rechts) zwaait de scepter in de kuuken van „Groenendijk".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7