Zuidmolukkers? Laat ze maar in hun sop gaarkoken Geen goedkopere spijkerbroeken in West-Europa Huisartsen willen minder fondspatiënten ,,Maak van werklozen kleine zelfstandigen" Blokkades desnoods met geweld breken binnenland.' Verbinding .verbroken' REGERING STELT BELEIDSPLAN OP LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1977 PAGINA 7 fot pijnlijke verrassing van vele [anwezigen is gisteren in het Priesse Burum het plaatsen van Je tweede praraboüsche anten- je van de PTT mislukt. Deze jntenne is bestemd voor het in standhouden van verbindingen na een satelliet boven de Indi- iche Oceaan met landen in het ferre Oosten en met Australië. Tot ontzetting van velen klapten jnkele zwaren betonplaten on- Ser antenne en kraan omhoog, f/aardoor plaatsing onmogelijk i/erd. Deze dagen probeert men iet opnieuw. Boveasmilde na verbreken kontankten: (Van een onzer verslaggevers) BOVENSMILDE De Zuidmolukse ge meenschap heeft zich met het afbreken van kontakten met Nederlandse organisaties en instellingen, duidelijk in een isolement ge plaatst". Deze uitspraak valt deze dagen overal in het juist weer wat rustiger gewor den Bovensmilde te beluisteren. Verschil lende inwoners van het dorp dat zolang in de schijnwerpers van de publiciteit heeft gestaan, zeggen te vrezen dat het standpunt van de Zuidmolukkers de verhoudingen in Bovensmilde weer zullen aanscherpen. Een winkelende huisvrouw: „Het lijkt wel of ze het expres doen. Net nu we weer een beetje op adem gekomen zijn, hebben ze dit weer. Volgens mij moet de regering en de raad van Bovensmilde deze daad van apart heid honoreren. Laat ze maar in hun sop gaar koken, als ze dat zo graag willen". Verschillende raadsleden zeiden zij het in andere, soms nettere bewoordingen pre cies hetzelfde. Van meedere kanten werd gisteren gesuggereerd om de diverse sociale uitkeringen aan de Zuidmolukkers nu ook maar step te zetten. Een inwoner van de nieuwe wijk van Bovensmilde-Oost: „Als ze geen kontankt meer met Nederland willen hebben, is dat hun goed recht. Maar laat ze dan ook de consequenties trekken". De voorzitter van de buurt- en belangenver eniging Bovensmilde-Oost, de heer W. Lam- mers, ziet het probleem wat genuanceerder. „Maar", zegt hij, „dit soort reacties was te verwachten. De Zuidmolukkers hebben er zelf om gevraagd". De heer Lammers: „Ik heb tal van organisa ties aangeschreven om zitting te nemen in een nieuw comité dat moet proberen de verhoudingen hier weer te normaliseren. De reacties ook van Zuidmolukse kant waren positief. We hadden met de Zuidmo lukse wijkraad zelfs tot tweemaal toe een datum afgesproken voor overleg. En tot tweemaal toe is dat afgezegd". De heer Lammers zegt te betreuren dat alle overleg is afgebroken, maar kan er wel begrip voor opbrengen. Maar met óns had men toch wel kunnen praten? Het lijkt wel of ze niet willen". Persoonlijk wil hij de pogingen om tot een gesprek te komen, nog niet opgeven. Hij vreest dat als er niet spoedig overleg plaatsvindt, de spanningen in Bovensmilde hand over hand zullen toe nemen. „En dat moeten we ten koste van alles proberen te voorkomen". Hij zegt nog steeds niet zeker te weten of de beslissing het kontakt te verbreken is genomen door de hele Zuidmolukse gemeenschap dan wel door een kleine groep. Ook weet hij de achtergronden niet die tot die beslissingen hebben geleid. Het raadslid W. Timmermans noemt de be slissing van de Zuidmolukkers „een donder slag bij heldere hemel". „Wat moet je daar nou mee aan?", vraagt hij zich af. Hij kan zich niet voorstellen dat de hele Zuidmoluk se samenleving er achter staat. „Daar geloof ik niets van", zegt hij. Zijn indruk is dat er in Zuidmolukse kringen een machtsstrijd gaande is tussen de gematigde ouderen en de radicale jongeren. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Blokkade-akties op verkeers- en vaarwegen moeten zij het in laatste instantie desnoods geweldda dig beëindigd worden. Maar eerst moet geprobeerd worden door onderhandelingen, overre ding of preventief optreden de aktievoerders tot andere ge dachten te brengen. De regering heeft hiervoor een beleidsplan opgesteld, zonder in bijzonderheden te treden, wat dit plan precies inhoudt Een en ander blijkt uit een nota aan de Tweede Kamer van de ministers De Gaay Fortman (Binnenland se Zaken) en Van Agt (Justitie). Zij delen daarin mede, dat het feitelijk beleid bij ordeverstorin gen geval voor geval moet wor den vastgesteld. Zij menen ver der, dat de maatregelen, die in augustus 1975 tijdens de blokka des van de waterwegen door de binnenschippers ontworpen werden, een goed uitgangspunt vormen voor het overheidsbe leid in soortgelijke situaties. Bedoelde maatregelen werden destijds getroffen in samen werking met de ministers van Defensie en van Verkeer en Wa terstaat. De minister van Bin nenlandse Zaken zal in voorko mende gevallen een „schakel functie" moeten vervullen. ONDANKS PRIJZENSLAG IN AMERIKA (Van een onzer verslaggeef sters) AMSTERDAM Spijkerbroe ken van het merk Levi- Strauss zijn op het ogenblik in Amerika tegen spotprijzen te verkrijgen. Een grootwin kelbedrijf namelijk kwam op het idee om via het verlagen van de prijzen van Levi's sp ij- kerkled i.ng meer klanten te werven. Een prima idee, want Levi's Strauss heeft in de Ver enigde Staten een grote voor sprong op alle andere merken van wereldnaam, en zonder spijkerbroek kan een Ameri kaan niet leven. Wat voor de fabrikant echter niet zo aan genaam is, is dat het betref fende grootwinkelbedrijf maar liefst 170 filialen in de Nieuwe Wereld heeft en daar mee eveneens zeer toonaange vend is. Met als gevolg dat ook andere Levi's-verkopers de kleding van nieuwe prijs kaartjes hebben voorzien en dat de aandelen Levi-Strauss met tien procent zijn gekel derd. „Een, naar wij verwachten, slechts tijdelijk gebeuren. Het is een vergissing gebleken dit grootwinkelbedrijf als verko per van onze artikelen op de lijst te zetten. Maar ja, nor maal gesproken is dit waren huis geen stunter en nu opeens duikt hij ver onder de advie sprijs. Adviesprijs ja, want in Amerika mag het systeem van verticale prijsbinding al lang niet meer worden gehanteerd Het enige wat je daar nog wel mag is je eigen verkoopadres sen uitkiezen en daarin is nu een vergissing gemaakt", al dus Rudolf Deutekom, gene ral-manager van Levi's-Neder- land. Aan hém vroegen wij hoopvol of Europa wellicht ook in de ban van de Ameri kaanse prijzenslag zal komen. Maar nee, daarop hoeft de eer ste jaren niet te worden gere kend. Dat heeft te maken met de structuur van de Europese jeansmarkt In Europa is de markt nog lang niet verzadigd De fabrikanten van het beno digde materiaal zijn uitver kocht, met als gevolg dat de bedrijven die dit materiaal verwerken tot spijkerbroeken of corduroybroeken niet zo veel kunnen fabriceren dat aan de vraag kan worden vol daan. En zolang de vraag het aanbod overtreft is er geen winkelier die er aan denkt om beneden de prijs (die in Euro pa wèl door Levi's kan worden vastgesteld) te verkopen. Bo vendien zijn de verkopers in Europa ook „anders" dan die in Amerika. In de Verenigde Staten zijn het voor een groot deel de grootwinkelbedrijven; in Europa zijn het de detaillis ten, die het zich niet kunnen veroorloven met hun winst marge te rommelen. Wellicht dat, wanneer het grootwinkel bedrijf in Europa een groter aandeel in de markt krijgt, zich eenzelfde situatie kan voordoen als in Amerika. Maar de eerstkomende jaren is dat hier nog niet te ver wachten", aldus Rudolf Deute kom. Waar Europa wel steeds meer mee te maken krijgt, zijn de „nep-jeans". Perfect nage maakte Levi's en Wrangiers, echter van een mindere kwali teit. In Italië kent men dat al jaren. Binnen het Levi's-con- cern gaat de grap dat Levi's op de Italiaanse markt num mer één staat. Nummer twee is de imitatie-Levi. „Zolang de maffia daar een dikke vinger m de pap heeft, zal dat wel zo blijven", aldus de heer Deute kom. Maar behalve Italië, dat ermee heeft leren leven, zijn nu Zwitserland en Duitsland aan de beurt en heel af en toe Nederland. Onlangs zijn in de ze landen grote partijen na- maak-jeans in beslag geno men. Het gebeurt echter ook dat men de beunhazerij pas ontdekt wanneer de kleding al bij de detaillist ligt. Op het eerste gezicht is niet'te zien dat het om slechte kwaliteit spijkerkleding gaat. Men merkt het pas bij het dragen: slecht van kleur, snel versle ten. Veelal zijn ze afkomstig uit Zuidamerikaanse landen, uit Turkije of het Verre Oosten. De mannen die er achter zitten blijken in niet weinig gevallen eens in dienst van het bedrijf geweest te zijn welks kleding zij nu imiteren. Met andere woorden: zij beschikken over het patroon van de broek die een bepaald bedrijf zo be roemd heeft gemaakt; ze ken nen verder de foefjes van af werking enzovoort. Uiterlijk kunnen zij het succes-artikel dan ook volmaakt namaken. Zij kunnen echter niet be schikken over het materiaal dat hun oude werkgever ter beschikking staat en evenmin over de technische know-how en de apparatuur die wordt aangewend om het materiaal te verbeteren. Zaken waarin de bedrijven miljoenen inves teren. Het zou voor hen trou wens de moeite niet lonen om „perfecte" kleding te leveren. Uiterlijk hetzelfde maar van mindere kwaliteit (dus goedko pere stof) is slechts rendabel. Er zijn altijd wel opkopers voor een dergelijke partij te vinden. Levi's voert ongeveer honderd processen per jaar (over de gehele wereld gezien) om zijn merknaam te verdedigen. Er is, aldus Deutekom, inmiddels wel een goed systeem ontwor pen om dit soort falsificaties te isoleren, maar er slipt altijd wel het een en ander tussen door. Het enige advies dat men kan geven om voor de vrij hoge prijzen ook goede kleding te krijgen is: koop bij erkende verkopers van beken de merken en ga niet in op de zogenaamde „voordelige aan biedingen". Weer hasj bij Zeeuwse kust aangetroffen MIDDELBURG (ANP) - De Zeeuwse douane heeft op een zandplaat m de Westerschei de voor de kust van Breskens op nieuw een zak hasj gevonden van 50 kg. Volgens opperwacht meester T. van Hekke van het rechercheteam van de rijkspoli tie in Zeeland, belast met het onderzoek naar de herkomst van de partij hasj die anderhal ve week geleden op de Zeeuwse en Belgische kust aanspoelde, is de totale hoeveelheid gevonden hasj nu opgelopen tot 4470 kg. Ondanks het natrekken van de vele binnengekomen tips over vreemde gedragingen van sche pen voor de Zeeuwse en Belgi sche kust, is de politie nog niet veel verder gekomen met het onderzoek. Het onderzoek door de Britse politie naar de even tuele betrokkenheid bij het ver voer van de partij hasj door het Libanese vrachtscheepje Astrid (190 ton) dat op 14 juli na een ontploffing aan boord de Zuid engelse haven New Haven werd binnengesleept, heeft niets opge leverd. Gasprijs niet afhankelijk van Algerijnse import DEN HAAG (ANP) De aan koop van Algerijns aardgas door de Gasunie zal geen in vloed hebben op het tempo van gasprijsverhogingen. Dit heeft minister Lubbers van Economi sche Zaken geantwoord op vra gen van het Tweede-Kamerlid mevrouw Epema-Brugman (Pv dA). Het ministerie van Econo mische zaken moet het contract overigens nog goedkeureu. Het prijsbeleid voor aardgas is erop gericht om zo snel moge lijk de marktwaarde van aard gas te berekenen aan de afne mers, zegt minister Lubbers. Bij de beoordeling van het contract zal zijn ministerie bekijken of de prijs van het Algerijnse gas in overeenstemming is met de marktwaarde. Bij de boordeling van het con tract speelt niet mee hoe het vloeibaar aardgas in Nederland aan land komt Of het gelost zal worden op de Maasvlakte of op een eiland voor de kust wordt door de betrokken overheidsin stantie apart bekeken, aldus mi nister Lubbers. In Oost-Nederland: Middenstanders ernstig gedupeerd DEVENTER (ANP) De De venter politie heeft winkeliers in bet oosten van het land ge waarschuwd voor de handel en wandel van sommige bewoners van het regionaal woonwagen centrum in Deventer, die ep grote schaal kostbare goederen bestellen, maar het vervolgens laten afweten als het op beta len aankomt. Bij de politie in Deventer zijn de laatste drie maanden ruim zestig aangiften binnengekomen van middenstanders die op die manier in de boot zijn genomen. Volgens een woordvoerder van de politie is er al voor zeker vijftigduizend gulden aan niet- betaalde goederen op het regio naal woonwagencentrum afgele verd. Nadat de politie in Deventer aan de winkeliers had duidelijk gemaakt dat zij goed op hun tellen moesten passen, hebben de woonwagenbewoners hun terrein verlegd naar zaken in heel Oost-Nederjand. UTRECHT (ANP) De lande lijke Huisartsen Vereniging wil de praktijk van de huisarts ver kleinen van 2600 tot 2000 zie kenfondspatiënten. Dit zou bin nen drie jaar tot stand moeten komen. Maar bet inkomen van de huisarts mag er niet op ach teruitgaan. Daarom heeft de LHV de ziekenfondsen verzocht de rekennorm eveneens tot 2000 patiënten te verlagen. De zie kenfondsen hanteren het aantal van 2600 patiënten als reken- norm voor het honoreren van de artsen. De ziekenfondsen hebben het verzoek van de huisartsen voor lopig afgewezen. „Zolang de ge middelde praktijkomvang niet beneden de 2600 fondspatiënten zit, valt er met ons niet te pra ten", aldus de ziekenfondsen in een eerste commentaar op het bestuursvoorstel van de Lande lijke Huisartsen Vereniging. Over het algemeen hebben de huisartsen meer dan 2600 fond spatiënten, sommigen zelfs heb ben mammoetpraktijken, aldus de fondsen. „De Landelijke Huisartsen Vereniging moet daaraan eerst maar wat doen", menen de fondsen. Zij wijzen er verder op, dat een verlaging van de „rekenpraktijknorm" voor de fondsen een kostenverhoging van een kleine 25 procent mee brengt „en dat is in de huidige situatie onaanvaardbaar". De Landelijke Huisartsen Ver eniging wil namelijk dat de zie kenfondsen voor de bij een arts ingeschreven verzekerde meer gaan betalen, naarmate de prak tijken in omvang afnemen. Rouletteballetjes rolden raar AMSTERDAM Bezoekers van een illegaal gokhuis aan de Amsteldijk te Amsterdam, die dinsdagavond bij een inval door de politie werden gearres teerd, hebben dubbel pech ge had. De politie ontdekte, dat de balletjes van de roulette-tafels waren voorbewerkt, waardoor de croupiers invloed konden uitoefenen op de uitslag van het spel. In totaal nam de politie vijfen twintig bezoekers mee, die later op vrije voeten werden gesteld, nadat er proces-verbaal tegen hen was opgemaakt terzake van de wet op de kansspelen. Twee croupiers van 27 en 29 jaar, een 25-jarige portier en de 35-jarige eigenaresse van het pand werden in verzekerde be waring gesteld. Behalve een black-jack tafel en een tweetal roulettetafels nam de politie het kasgeld in beslag, een bedrag van ettelijke duizen den guldens. Friesland is er weer helemaal gek van, van de kaatstoernooien en van alles, wat daarmee verband houdt. Het beroemdste kaatssta- dion in Franeker, luisterend naar de zeer Friese naam „Sjukelan" was gisteren bomvol bij de klassie ke provinciale strijd. Zestien gese lecteerde parturen, zoals de teams officieel heten, traden er aan voor maar liefst 10.000 kaatsliefhebbers. De man van het scorebord, in diepe ernst het verloop volgend, hanteerde de voor buitenstaanders vreemde aanduidingen met groot gemak. INDUSTRIEBOND NKV: UTRECHT (ANP) De Industriebond NKV vindt dat werklozen en arbeidsongeschikten een kans moeten krijgen om weer aan de slag te komen als .nieuwe zelfstandigen'. Als gevolg van schaal vergroting in de afgelopen jaren zijn veel kleine middenstanders gedwongen geweest hun biezen te pakken. Toch bestaat er - aldus de Industriebond, duidelijk behoefte aan ouderwetse zelfstandigen als bakkers, melkboeren, loodgieters, fietsenma kers. De Industriebond NKV ziet daarin een kans om de noodgedwongen werkloosheid voor een deel terug te dringen. Dit staat in de deze week open baar gemaakte nota Meerjarenperspectief van de ze bond. De pluspunten die de bond voor het plan opsomt zijn dat de werklozen dan immers zinvol werk kunnen doen zonder dat zij de grotere professionele bedrijven concurrentie aandoen en dat zij met een dergelijke taak in een behoefte voorzien wanneer rond de grote bedrijven een rand van kleine niet op winst gerichte bedrijfjes ontstaat De Industriebond erkent dat het niet eenvoudig zal zijn om deze plannen in praktijk te brengen. Het zal allemaal vrijwillig moeten zijn waarbij het er om gaat dat alléén werklozen en wao-gerechtigden wier kans op werk voorgoed verkeken is. tot zelfstandigen worden gemaakt De Industriebond vindt het een onbevredigende situa tie dat al diegenen die nu gedwongen werkloos zijn, geen vinger mogen uitsteken omdat zij anders hun uitkering verliezen. De bond vindt daarom dat er een soort bezigheidsrecht moet komen. Het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond staat niet afwijzend tegenover de plannen mits de positie aan de middenstand niet wordt aangetast PASPOORTEN UTRECHT (ANP) - Het Neder lands Centrum Buitenlanders in Utrecht heeft ontdekt, dat een aantal illegale buitenlan ders in het bezit zijn van vale paspoorten. Deze zijn afkomstig van een zogenaamde Wereldre gering, gevestigd in het Zwit serse Bazel. De door deze organisatie uitge geven identiteitspapieren wor den door malafide handelaren verkocht aan goedgelovige bui tenlanders zonder geldige papie ren. Zij lopen er echter direkt mee tegen de lamp. Minder studenten deden kandidaats DEN HAAG (ANP) In het vorige studiejaar zijn 10.160 studen ten geslaagd voor hun afsluitende examens bij het universitair onderwijs. Dat waren er tweehonderd meer dan ln het studiejaar '74-'75. Het aantal met succes afgelegde kandidaatsexamens daalde met 400 tot ruim 12.200. Deze gegevens zijn gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het aantal afgestudeerden was het grootst bij de maatschappijwetenschappen (sociologie, psychologie, rechten): bijna 42.00. Bij de exacte wetenschappen (natuurkunde, scheikunde, biologie) waren het er een dikke 32.00, bij de artsenopleiding bijna 1900 en bij de letteren, theologie en wijsbegeerte samen 750. Het aantal meisjes dat afstudeerde nam van 17,04 tot 18,7 toe in vergelijking met het vorig jaar. 710 personen promoveerden aan een universiteit L

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7