Belgrado' kan van start gaan ACCENT deTijd 11 onbezorgd op vakantie Met Makarios sterft kans op eenwording van Cyprus Israël steunt plan ministersoverleg vóór Geneve iisites deQJllENE Portoricanen leggen bom in New York: 1 dode DUITSE LANCEERBASIS VOOR RAKETTEN IN ZAÏRE verzekeringen, vreemd geld, cheques, rekreatiekredieten enkluizen LEIDSE SPAARBANK Zaak-Menten commercieel geworden99 BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1977 PAGINA 6 jjj Van onze correspondent NICOSIA De dood van aarts bisschop Makarios III, de onbe twiste leider van de Grieks-Cy prioten, lijkt de kansen op een eenwording van Cypres nog verder te hebben verkleind. Drie jaar na de Turkse invasie op het eiland is de verhouding tussen de Griekse en de Turkse bevolkingsgroep nog niet ver beterd. De Turken lijken niet van zins hun veroverde posities weer los te laten. En de Grieks- Cyprioten missen nu een onbe twiste leider, die de bijna 64-ja- rige Makarios was. Lange tijd heeft Makarios ge vochten voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland, een streven dat „enosis" werd ge noemd. Maar zijn politiek van niet gebonden willen zijn tegen over het fel anti-linkse kolonels- regiem van Athene maakte daaraan een einde. Een door Griekse officieren uitgevoerde staatsgreep zette in juli 1974 Ma karios aan de kant, maar het luidde tegelijk het einde van het Griekse kolonelsbewind in: het Turkse leger viel Cyprus binnen en bereikte er zo'n overheersen de positie, dat Papadopoulos en de zijnen in Athene het veld moesten ruimen. Makarios keer de in december van dat jaar weer op Cyprus terug. In december 1963 hadden VN- troepen al moeten ingrijpen om een einde te maken aan de strijd tussen Grieks- en Turks- Cyprioten. Tien jaar lang slui merde de burgeroorlog, met een enkele opleving door EOKA-ge- neraal Grivas in 1967. Na de Turkse invasie in 1974 verklaarde Makarios te willen terug winnen wat verloren was. Hij wist de economie van het Grieks-Cyprische deel van het eiland met enorme snelheid te verbeteren, terwijl dit deel van Cyprus toch onderdak moest verlenen aan 200.000 vluchtelin gen uit het door de Turken be zette noordelijke deel. In de opnieuw opgevatte bespre kingen met het Turkse bevol kingsdeel was Makarios bereid tot concessies, mits zij geen ge vaar zouden opleveren voor de Wenende Grieks-Cypriotische vrouwen voor het presidentiële paleis in Nicosia De Turks-Cypriotische radio daarentegen speelde een groot deel van de dag vrolijke popmuziek. onafhankelijkheid van Cyprus. Denktash, hun eerste onder- In januari van dit jaar had Ma- houd onder vier ogen in 14 jaar, karios een ontmoeting met de maar veel resultaten heeft die Turks-Cypriotische leider Rauf ontmoeting niet gehad. Inmiddels is het vierde jaar van de door de Turken afgedwon gen splitsing van het eiland in gegaan, en steeds meer krijgt deze splitsing een permanent karakter. Tegenover het groeiende zelfvertrouwen van de Turken kon Makarios enkele weken geleden niets anders stel len dan: „Wat is het verloop van het Cyprische probleem tot nu toe geweest?" Het antwoord is teleurstellend. Er is tot nu toe geen enkele vooruitgang be reikt Militante socialistische jongeren interrumpeerden Ma karios en riepen om een zuiver ing van de „fascisten en verra ders," de EOKA-leiders achter de coup van 1974 die nog steeds hoge posities op het eiland inne men. De jongeren eisten de uit deling van wapens onder het volk en riepen anti-NAVO-leu- zen. Makarios was duidelijk in verwarring gebracht en moest tot de conclusie komen dat hij niet kon ontkomen aan de op richting van een volksmilitie. Inmiddels is het economische wonder van de laatste drie jaar tot een eind gekomen. Er be staat vrees voor een toenemde inflatie en werkloosheid, moei lijkheden voor de betalingsba lans en stagnatie voor volgend jaar. Het Turkse deel van het eiland maakte echter een periode van langzame opleving door. De winkels zijn goed gevuld, en de bevolking is ondanks de hoge prijzen in staat tot kopen. De toeristen keren terug in de ho tels die nu onder Turkse leiding staan. Wel staan overal Turkse soldaten op wacht, en toeristen met camera's vragen om moei lijkheden. Maar de aanvankelij ke spanningen tussen de uit Turkije afkomstige soldaten en de Turks-Cyprioten zijn toch verminderd. Aartsbisschop Makarios heeft Denktash een Turkse marionet genoemd en enkele weken nog verklaard dat hij liever met de Turkse premier zou onderhan delen, zo het in het onrustige Turkije veilig voor hem zou zijn. Maar hij stelde meer vertrou wen in de pendel-diplomatie die president Carters speciale afge zant voor Cyprus, Clark Clif ford, voor deze zomer had ge pland. Maar Denktash dreigde vervol gens de Amerikaanse missie te zullen saboteren, die hij be schreef als een poging om een oplossing voor het probleem aan Cyprus op te leggen die was gedicteerd door de Grieks-Ame rikaanse lobby in de Verenigde Staten. „De Verenigde Staten hebben als NAVO-lid niets di rect te maken met Cyprus dat een niet-gebonden en onafhan kelijk land is." Dit is een cynische omdraaiing van de traditioneel Turks-Cy priotische politiek. Jarenlang was de Grieks-Cypriotische poli tiek anti-NAVO, anti-CIA en pro-Derde Wereld. Turkije en de Griekse junta werden aangezien voor agenten van het Ameri kaanse imperialisme, die het kleine progressieve Cyprus pro beerden te ondermijnen. Deze politiek heeft Makarios jaren lang een hoop vrienden bezorgd. Maar nu probeerde Denktash diens kleren te stelen en Maka rios af te schilderen als de man die Amerikaanse imperialisti sche oplossingen importeerdd. „Hij flirt met het oosten en chanteert het westen," klaagde Makarios bitter. Denktash is ook onder de in druk geraakt van de Islam. Overal verrijzen moskeeën, en dat kan Denktash heel wat geld uit de Islamitische wereld ople veren. Het ziet er steeds meer naar uit dat Denktash niet lan ger wil onderhandelen over een federatieve regeling. En Maka rios leek niet sterk genoeg meer om hem ertoe te dwingen. „Speodig zullen we de wereld aankondigen dat er niet een maar twee regeringen op Cy prus zijn," zei Denktash twee weken geleden. „Jullie zullen ons dit jaar niet erkennen, maar misschien zullen jullie dit vol gend jaar wel doen." Het is geen prettig vooruitzicht, maar door de dood van Makarios lijkt het wel dichterbij gekomen. Billy Carter verdient meer dan zijn broer WASHINGTON (UPI) - Billy Carter verdient dit jaar L25 miljoen gulden door neb bij allerlei gelegenheden te laten aen en er een paar woorden te aeggen. „Als de mensen gek ge noeg zijn te betalen om mij te boren spreken dan ben ik gek genoeg dat te doen', verklaarde Carter tegenover het Ameri kaanse tijdschrift Money. Billy krijgt voor elke spreek beurt twaalfduizend gulden. Aan aanbiedingen ontbreekt het hem niet, want hij accepteert er gemiddeld slechts één op de twintig. Het tijdschrift heeft becijferd dat de 40-jarige broer van de president op die manier circa 1,25 miljoen gulden in de wacht zal slepen. Daarbij komt dan nog zijn .zakgeld' uit het aard- notenbedrijf van de familie Car ter, dat 12,5 miljoen gulden per jaar oplevert, benevens zijn ei gen onderneming, die zich bezig houdt met de verkoop van bier en die per week 12.000 gulden opbrengt Het salaris van president Jimmy Carter bedraagt een half mil joen gulden per jaar. Massale bescherming voor Elizabeth LONDEN Koningin Eliza beth van Groot-BritUnnië wordt volgende week bij haar bezoek aan Noord-Ier land be waakt door 22.000 soldaten en politiemannen. Het bezoek van Elizabeth valt op 10 en 11 augustus en op de 9e is de verjaardag van de in voering van verzekerde bewa ring zonder vorm van proces zes jaar geleden. Militante katholie ken hebben betogingen in het vooruitzicht gesteld. BELGRADO (UPI) - Na seven weken bikkelhard onderhande len waarbij tussen Oost en West soms op het scherp van de komma werd gestreden heb ben de 35 ondertekenaars van „Helsinki" gisteren alsnog over eenstemming bereikt over een agenda voor de eerste „toet singsconferentie" die het ko mende najaar in Belgrado van start gaat Die conferentie ml van 4 oktober tot 15 december duren. Sommige punten van de agenda heten „dubbelzinnig". Andere geven niet helemaal dat waarop de V.S. en hun Westerse bond genoten hadden gehoopt. Maar alles bij elkaar heeft het Westen gekregen wat het wilde hebben de garantie dat er tijdens de conferentie een „grondige ge dachten wisseling" over het vraagstuk van de mensenrech ten zal plaatsvinden. Het uiteindelijke compromis kwam dinsdagavond rond tij dens een gesprek, aan het diner. tussen de Amerikaanse en Rus sische delegatiechefs Albert W. Sherer en Joeli Vorontsov. De Amerikaan: „Dc ben er bij zonder blij mee". De Rus: „Het is een evenwichtig stuk" en, met een brede grijns: „U ziet dat we soepel kunnen zijn". De ontwerpagenda moet nog door de 35 regeringen (Oost- en West-Europa plus de V.S. en Canada) worden goedgekeurd, maar volgens Sherer en Voront sov is dat een formaliteit en kan er vrijdag worden geklonken. RHODESIE ZET AFRIKANEN UIT „BLANKE" WUK SALISBURY (UPI) - Afrikaan se gezinnen, die in een „blanke" wijk van de Rhodesische hoofd stad Salisbury wonen, zullen voor het eind van de maand vertrokken moeten zijn, zo meldt het dagblad Rhodesia Herald. Minister van Huisves ting, Bill Irvine, heeft verklaard dat de gemeenteraad de gezin nen „zo snel mogelijk" zal gelas ten hun huizen in Houghton Park te ontruimen. Eén van de bewoners is de nationalistische leider Ndabaningi Sithole, die er begin deze week een huis be trok. Minister Irvine kon niet zeggen om hoeveel Afrikaanse gezinnen het gaat, „maar het zijn er heel wat". Irvine zei dat in Houghton Park de wet op het grondbezit wordt overtreden. Die wet bepaalt dat mensen die grond bezitten in blanke woon gebieden hun grond niet mogen verhuren of verkopen aan Afri kanen. ALLEEN VOOR VOETGANGERS Tot 15 augustus hebben de voetgangers in Parijs een 5 kilometer lange promenade tot hun beschikking: vanaf de Are de Triomphe tot de Pont Neuf. De toeristen hebben er plezier van, maar de automobilisten in Parijs, die nu urenlang vastzitten in files, richten bittere verwijten aan het adres van burgemeester Chirac. Hier Place de la Concorde, nu het domein van enkele voetgangers, maar omgeven door een onafzienbare rij auto's. Transportstaking: Madrid zonder verse groente MADRID (Str) - Dc itakinf van de Spaanse transportonder nemers breidt zich uit De grote markt van Madrid moet bet een etmaal aonder vers fruit en ver se groenten doen. Maar er zijn nog steeds genoeg levensmidde len in Madrid, omdat de stad grote voorraden beeft De vrachtvervoerders willen af schaffing van diverse vormen van wegenbelasting en het recht om de vervoers tarieven te ver hogen. In Asturië wisten posten de stakers de levering voorko men van melk en butaangas. Grote delen van Spanje hebben echter nog niet te lijden van de staking. Sommige kranten zien achter de actie van de transpor tondernemers uiterst rechtse groeperingen, die eenzelfde si tuatie zouden willen creëren als destijds in Chili De actie van de transportondernemers aldaar verhaastte de val van de rege- ring-Allende. BEIROET (UPI) De Amerikaanse doeltreffender conferentie'' tot gerolr .Hoe beter voorbereid wij ons ter en andere regeringsfunctionarissen voorafgaan aan een nieuwe conferen- Egyptische minister van buitenlandse minister vin buitenlandse taken Cy- son hebben. Maar mik een inleidende conferentie begeven, des te vrucht- van Libanon tie van Genève, aanvaard. ^<msamen aan een tafel garni at- rus Vance heeft op een persconferen- vergadering son dan de instemming baarder en doelmatiger zal de confe- Israël heeft het Egyptische-Amen- J™ ^Jjtstreeks ov.erleg met Ambi tie in Beiroet verklaard dat een inW- van alle betrokken partijen moeten rentie zelf zijn", aldus Vance na be- kaanse voorstel om een bijeenkomst Premier Menachem Begin zei: „Men sctie leiders is alüjd een eerste doel dende bijeenkomst op bet vredesover- hebben. sprekingen met president Elias Sarins van de Arabische en Israëlische minis- moet er voor zijn dat de Israëlische van de Israëlische kabinetten geweest leg in Genève, een „vruchtbaarder en ters van buitenlandse zaken te doen minister van buitenlandse zaken en de sinds de juni-oorlog van 67. NEW YORK In twee wolkenkrabbers in New York City zijn gisteren bommen ontploft die in damestassen waren geplaatst Er is één dode en er zijn vijf gewonden. Er werd een telefonische waarschuwing ontvangen dat in nog minstens vier andere wolkenkrabbers bommen waren neergelegd door Portoricaanse extremisten die onmiddellijke onafhankelijk heid voor het door Amerika beheerde Portorico in het Caribische gebied eisten. De Portoricaanse extremisten hebben al meer bomaanslagen in New York City op hun geweten. Bij zulk een aanslag op 24 januari 1975 op een café werden vier personen gedood en drieënvijftig gewond In het gebouw van de Chase Manhattan Bank op Parit Avenue York komt een bommendeskundige binnen nadat er een bom was ontdekt. PARUS/NEU ISENBERG - Het in Parijs ver schijnende weekblad Afrique-Asie heeft gisteren de inhoud gepubliceerd van een contract, waarbij de Afrikaanse staat Zaïre de volledige zeggen schap over de provincie Kivu afstaat aan de Westduitse raketten/irma Otrag. Volgens bet links georiënteerde blad heeft Zaïre „het volledi ge genot van bet grondgebied, met inbegrip van bet recht bet gebied zonder enige beperking te gebruiken" overgedragen aan Otrag. Met de trans actie aou een bedrag van 800 miljoen mark zijn gemoeid. De firma Otrag in Neu Isenburg bevestigde dat de Westduitse regering een gebied ter grootte van de DDR heeft gepacht in Zaire, ten westen van het Tanganjika-meer. Otrag bouwt daar lanceerin- stallaties voor communicatie- en onderzoeksatellie- ten. Een eerste proefraket was op 17 mei met succes gelanceerd. Otrag zegt dat deze Afrikaanse Cape Kennedy de grootste lanceermstallatie ter wereld is, buiten de Sovjet-Unie. Met een nieuw, goedkoop systeem van raketaandrijving zouden hier satellieten voor Derde- Wereldlanden gelan ceerd worden. De raketten zullen in West-Duits- land vervaardigd worden. Elsevier maakt met Van Agt een tussenbalans op van de for matie. „Ik ben niet helemaal gerust op de goede afloop van Den Uyls formatiepoging. Ik ta xeer zijn kans van slagen wel op meer dan 50 procent. De PvdA weet immers niet wat ze zou moeten doen als Den Uyl een tweede keer mislukt. Als het nog een keer misgaat in deze formatie, dan is het ge daan met Den Uyl. Het kan ons land in aanzienlijke politieke problemen storten. Maar de Pv dA moet daaruit niet de conclu sie trekken dat wij tot alle diensten aan de socialisten be reid zullen zijn". Een hoofdarti kel echter komt tot de slotsom: „Hoe moeilijk bet voor Van Agt is tijdens de formatiebesprekin gen een harde vuist te maken, en hoe gemakkelijk Joop den Uyl het daardoor heeft om zijn zin door te drijven". Minister Westerterp praat over zijn pun- tenrijbewijs. „Direct als je dat rijbewijs kwijt bent geraakt, kun je examen aanvragen om een nieuw rijbewijs te krijgen: een voordeel boven een tijdelij ke ontzegging. Een punten be wijs kan bet laatste redmiddel zijn om te komen tot een grote re individuele betrokkenheid. En in mijn ogen zijn de voorde len groter dan de nadelen". In de Haagse Post een inter- vieuw met Accent-hoofdredac teur Hans Knoop. „Als ze schrij ven dat de affaire-Men ten com mercieel is geworden, hebben ze gelijk. De journalistiek is com mercieel. Zonder commercieel inzicht kun je niet het soort kranten maken waarbij ik graag werk. De speurneusjournalistiek wordt in Nederland zo weinig beoefend, eenvoudigweg omdat BbbB de meeste kranten er geen geld voor hebben. De zaak-Men ten heeft Accent tonnen gekost". Een beschouwing over de for matie concludeert: „We denken dat velen in de PvdA-fractie nog moeilijke weken tegemoet gaan. Er doemen vier hobbels van for maat op die een voorspoedige afloop van de formatie bedrei gen. Het wordt nog een heel lange formatie". Voorts het be gin van een serie van drie arti kelen over het vluchtelingenbe leid. Het omslagartikel gaat over het Nederlandse radiobestel ofwel 'wat stinkt daar zo?'. Want: „Niemand zegt toch nog op van wege een radioprogramma Bij de radio heeft men daarom de houding van: ik maak een ra dioprogramma, u ziet maar of u luistert. Het medium onttrekt zich aan de democratische con trole doordat je als lid minder makkelijk opzegt". Vrij Nederland over de forma tie: „de financiële gevolgen van Den Uyls diverse voorstellen zijn inmiddels verhuld in een duizelingwekkende wolk vol dansende cijfers. Gaat het om vier miljard, om zeven miljard om eLf miljard of misschien om 12 miljard? Op het ministerie van Financiën waar wij er naar informeerden, bleken nog maar drie deskundigen die hele mate rie van bezuinigingen toen, nu en straks te beheersen". Ook een intervieuw met Joop Zwart, „de geheimzinnigste Nederlan der en de enige levende die Stalin nog een hand heeft gege ven zonder dat deze werd afge hakt". Hij zegt: „Dc ben commu nist geworden m de tijd dat het perspectief was dat je vandaag of morgen opgehangen zou wor den. De lui die tegenwoordig communist zijn, hebben dat ge daan in de verwachting later minister van Onderwijs te wor den". Accent brengt 'de waarheid' over doping aan het licht Prof. Hueting: „Doping is voor 99 pro cent gebaseerd op magie. Magie en mystiek, voortvloeiend uit onbekendheid en in stand ge houden en aangewakkerd door modieuze meepraters, die de sportman aan zijn lot overlaten. •De topsport die topprestaties vereist, verschilt overigens niet zoveel van de huidige samenle ving die wel prestatiemaat schappij wordt genoemd. Mil joenen mensen denken de span ningen van beroep en in het gezin te kunnen ontvluchten met dezelfde medicamenten die in de sport doping worden ge noemd. Doping is de lachspiegel van onze maatschappij". „Hoeveel ouders zijn er niet te leurgesteld in hun kinderen? Het belangrijkste is natuurlijk, dat je ze liefde geeft. Waarom zijn er misdadigers? Omdat ze geen liefde hebben gehad". Men zou deze woorden eerder ver wachten van een paed agoog of een reclasseringsambtenaar dan van bijna Tour-winnaar-1977 Henny Kuiper. Toch heeft hij dit gezegd. In een gesprek met Hervormd Nederland van deze week doet hij meer eerlijke uit spraken, zoals 'ik moet oppas sen, dat ik mezelf niet geweldig ga vinden'. En ook: 'we zijn zo met onszelf bezig en gaan zo gauw op in dat materialisme. Allemaal willen we naar Spanje met vakantie. Nou, dat mag best natuurlijk, maar je moet eerlijk blijven tegenover jezelfZijn uitspraken en die van reclasse ringsambtenaar A. S. Bruin („Hulpverlening blijft bij ons voorop staan") en van vrijwilli gers, die in Amsterdam werken onder en voor drugverslaafden („het zijn mensen die leeg zijn, geen diepgang hebben, voor zichzelf nergens meer hoeven knokken") tonen aan, dat geluk kig nog heel wat mensen aan meer denken dan aan hun dage lijks brood alleen. In De Tijd deze kanttekening bij de formatie: „Het is boeiend om het gedrag van PvdA en CDA ten opzichte van D'66 nauwlet tend te blijven volgen tot het eind van de formatie. Het is ontzettend om te zien hoe de groten met de kleinen omsprin gen". Ook een intervieuw met het staflid van de Wereldraad van Kerken Diogo de Gaspar. .Radicale actiegroepen in Euro pa weten haarfijn uit te leggen hoezeer wij, Zuid-Amerikanen, slachtoffers zijn van Noord- Amerikaanse multi nationals. Maar ze zouden het hele mecha nisme beter begrijpen als ze meer studie maakten van het slachtofferschap van Europese landen in hun relatie tot diezelf de multi nationals". Voorts con cludeert het blad dat in Israël met de komst van premier Be gin de Joodse staat en het Zio nisme nooit meer hetzelfde zul len zijn. „Verdwenen is de arro gante regeerstijl van het esta blishment dat werd gedragen door de joodse immigranten uit Europese landen. Daarvoor in de plaats kwam een regering die voor een groot deel afhankelijk is van immigranten uit islamiti sche landen. De consequentie daarvan voor de binnenlandse politiek zijn groot". De Groene Amsterdammer over de formatie: „Hij wordt een steeds schimmiger geheel, een opeenstapeling van harde voor waarden, schoten voor de boeg, dreigementen, verzoeningen, on derhandelingen, bemiddelingen en nieuwe verwikkelingen. Het forma tiespel overwoekert de strijd om macht en beleid. En dan is het nog maar een kleine stap naar teleurstelling en des interesse, naar de politisering van mensen die op 25 mei niet zo maar naar de stembus zijn getogen". En elders: „zo lang het CDA blijft verlangen naar herstel van het marmoniemodel, zal het de noodzakelijke maat schappelijke structuurverande ringen in feite blijven afrem men. Dat is er de oorzaak van dat de kabinetsformatie zo moeizaam verloopt". Ook een artikel over de .nog steeds op losse schroeven staande' VAD. „Zo zal de vakbeweging er dus maar mee moeten proberen te leven dat de bedrijven waar het meest te halen valt, ook het meest ontzien worden. Voorlo pig is het nog een open vraag stuk hoe er uit de loopgrave noorlog tussen christen-demo craten en progressieven een evenwichtige en generale VAD tevoorschijn kan komen".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6