C. W. A. van der Hoek: leermeester van overjarige kroegbazen slaat door Kamers van Holiday Inn Leiden worden op,presidentieel niveau' schoongehouden BESTUURLIJKE PROBLEMEN BINNEN BCH Tour de Frats ten einde Gijs Zandbergen wint Burchtronde Gerestaureerd orgel Groene Kerk Oegstgeest 9 augustus in gebruik Mevr. Van Oerle overleden iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiimiiiiii JAARMARKT IN OOSTERSE STAD/REGIO 1_leidse courantdonderdag 4 augustus 1977 pagina 5 LANGS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Een vreemde, maar toch reële bebaarde baas, die in de horeca zijn eigen leven heeft geleid. C. W. A. van der Hoek, thans 50 jaar, die met het dranklustige leven een aardig eind weg weet. Voor een kwart is hij Belg. Zijn Belgische grootmoeder had een ca fé. Ze maakte een zeer hartige soep; zo zout „dat je zes pullen bier nodig had om een beetje bij te komen. Van der TANZANIANEN LEREN IN LEIDEN HOTEL VAK Twee jaar geleden kwam Moses Machege uit Dar-es-Salaam naar Nederland. Hij stevende zoals velen vóór hem en na hem op Holiday Inn-Leiden af. Binnen deze herberg met een magnetische werking vroeg donkere Moses uit Tanzania: „Kan ik hier komen werken? Hij wil de namelijk het hotelvak leren en had de H.I. ge kozen vanwege hetleu ke systeem", omdat dit Moses voorkwam als het meest geschikte systeem ten dienste van een ei gen Tanzaniaanse hore- ca-sector. Natuurlijk viel hij in handen van de altijd alerte en vinding rijke manager Martin Spaargaren (als die man eens uit Leiden vertrekt, proclameer ik een lokale rouwdag), die Moses overal inwerkte, ook op het terrein van het ma nagement. Moses werd in korte tijd de rechter hand van Spaargaren, die al gauw met een Tanzaniaans evenement op de proppen kwam. Moses was toen al weer terug in zijn vaderland, bij de East African Railways, een staat- spoorwegmaatschappij, die o.a. zes hotels en negen restau ratiewagons beheert, met als langste route 1000 km langs de rails. Moses, een intelligente knaap, werd inspecteur van de hotelgroep van die Railways. Maar hij zat zonder mensen. Hij kon nou wel constateren, dat ergens de asbakjes vuil waren, maar er was niemand om die asbakjes schoon te ma ken. Echter, de Leidse Holiday Inn was bereid, in het kader Drie van de vijf Tanzanianen die in Leiden de hotellerie onder de knie krijgen. Tweede van rechts Verrena, bloedeigen nicht van president Julius Nyerere. van de ontwikkelingshulp, al vast vijf Tanzanianen, een meisje en vier jongens als 2e jaars hotelstagiaires voor een half jaar in dienst te nemen en hun een grondige opleiding te bezorgen. Het groepje gaat in oktober weer terug met een opgedane vaardigheid in keuken, restau rant, receptie en in „house keeping", wat de huishoudelij ke afdeling betreft. Ze hebben dan normaal meegedraaid in het H.I.-bedrijf. De East Afri can Railways betaalde hun reis. Spaargaren had liever ge zien, dat Ontwikkelingshulp dit nou eens had gedaan: „Kij, een miljoen gulden raakt op, maar kennis blijft bestaan. Als één hier opgeleide thuis weer eens 100 landgenoten in strueert, zijn er straks 500 mensen in Tanzania met ken nis van zaken na enige tijd in de jonge toeristenindustrie kunnnen worden ingezet Het draait om parate kennis van mensen. Je moet geen graan sturen, dat niet eens altijd ook gelost kan worden. Over een aantal maanden hopen we weer zo'n stel Tanzanianen te kunnen ontvangen". In Tanzania wordt van hoog tot laag aan de opbouw ge werkt Zo liet president dr. Julius Nyerere een eigen nicht mee naar Nederland komen. Dat is de 20-jarige frêle Verre- na Materego. Haar moeder is Nyerere's zuster. „We zijn een gewoon stel mensen", vindt Verrena, die in Leiden als spe cialiteit „house keeping" heeft gekozen. „Mijn oom noemen we allemaal president „Mwali- mu", wat leraar betekent. Hij was ooit leraar en wil ook zo genoemd worden omdat hij dicht bij het volk wil staan". Verrena is voor de eerste keer in Europa en het bevalt haar wel in Leiden. Als ze straks weer thuis is zullen er niet al te veel mensen klaar staan die verrijkt willen worden met de ervaring die het Tanzaniaanse team in Leiden heeft opge daan. Maar voor de latere toe komst maken Moses (die even als Verrena een uitsmijter naar binnen zit te werken) zich geen al te grote zorgen: „We'll manage". „We redden het wel". Verrena, die over een paar maanden in haar land een ho telcarrière wil gaan opbouwen en tot vóór haar komst hier werkte op de boekhoudafde- ling van East African Rail ways is het eerste Tanzaniaan se meisje dat voor de ontwik keling van haar land naar het buitenland werd gestuurd. Ze houdt van naar de film gaan, van Zaïrese muziek en van lezen. Spaargaren: „De ont wikkelingshulp zoals wij die bieden, is erg reëel. Tanzania is wordend. Het toerisme be gint er te bloeien, maar toch wil de toerist daar ook we ieens een Westeuropese „be schaving" aan tafel meema ken. Daaraan wordt hier bij ons gewerkt en later zullen deze vijf mensen anderen moeten begeleiden. Het is de moeite waard voor Tanzania, met z'n 15 miljoen inwoners, een land, dat 28 keer groter is dan Nederland, dat de giraffe als nationaal symbool heeft en leeft onder de leuze „Vrijheid en Eenheid": Uhuzu na Umo ja. Ik heb wel eens gedacht, dat dit „Ik worstel en kom boven" betekende, maar ja... In elk geval worden op het openblik op „presidentieel ni veau" bij ons de kamers schoongehouden door de lief ste nicht van het staatshoofd". Hoek komt uit een sterk geslacht van „beoefena ren", tussen wijnen en gedistilleerd heeft hij zich altijd als een vis in het water gevoeld en met zijn lever is niets aan de hand. Hij heeft ook een stevig oordeel over „kroegbazen": „heb je wel eens een eerlijke ober gezien? Als je zo'n vraag gesteld hebt, moe ten de mensen een kwartier achter elkaar schateren. Zo'n man be staat immers niet, net zomin als eerlijke schoorsteenvegers (als ze drie keer hoei geroe pen hebben, ben je een paar tientjes lichter) en horlogemakers; een paar maal je horloge door de olie halen en de zaak is van binnen en buiten weer schoon." Van der Hoek kent al zijn Pappenheimers. Zelf heeft hij 13 ambachten en veel meer ongelukken gehad. Nooit deed hij iets langer dan vijf jaar achtereen. Op het moment voelt hij het als zijn roeping, „overjarige" kroegbazen aan het vereiste vakbekwaam heidsdiploma te helpen. Dat zijn lieden van boven de 40 die niet in het bezit zijn van de noodzakelijke papieren, maar toch een eigen café of zoiets willen beginnen. Baardige Van der Hoek doceert „horecaria". Hoelang nog? Joost mag het weten, laat staan C. van der Hoek zelf. Maar er is veel meer aan voorafgegaan. Hij geeft achteloos een interessan te opsomming: „De heb de HBS in zeven jaar gehaald. Dat vond iedereen al verba zingwekkend. Daarna ben ik medicijnen in Leiden gaan stu deren. Na drie jaar tijd speel de ik biljart met een gemiddel de van 7, ik ben toen meteen met de studie gestopt" „Vervolgens ben ik geitenha ren sokken gaan verkopen. Ik verkocht er zo veel, dat ik bij de Noorse ambassadeur in Den Haag werd ontvangen. Hij zat op de grond, herinner ik me, met een treintje te spe len. Het was een leuke en zeld zaam vriendelijke man;'Joren- sen, geloof ik, was zijn naam. In Rotterdam heb ik pedicures opgeleid en later ben ik als beroeps tapdanser aan een dansschool les gaan geven. Ik woog toen nog niks, in de oor logsjaren. Ik was mager als een ram van dat tapdansen. Zoiets is dodelijk vermoeiend. Negers zijn er het best in. Als je op één been kunt springen hoor je tot de heel groten in de tapdanserij. Ik wil wel graag verklaren, dat hier „tap" niets met bier te maken heeft, natuurlijk." Van der Hoek stond (rond 1964) een jaar of vijf, in de slijterij van wijnhandel La tour in Oegstgeest. Aansluitend be gon hij op het Rapenburg in Leiden een subtropische Spaanse eet- en drinkwereld, C. W. A. van der Hoek werpt ons begeesterende blikken toe. tussen een La Guite (..'t Touwtje") en een Tequila door. La Guite is een sherry die eigenlijk geen sherry is „omdat hij niet van Jerez komt. Maar breng je 'm nou op een vrachtwagen naar Jerez, dan is het sherry. En die Tequila hangt tegen de jenever aan. Ze zijn me beide even lief", getuigt Van der Hoek „Barrera" geheten. Ook weer niet langer dan vijf jaar. Bar rera verkocht Van der Hoek aan zijn schoonzoon. Na Bar rera meldde hij zich aan bij het Diaconessenhuis, waar een baantje als ontwikkelaar van Röntgenfoto's was vrijgeko men. Ontwikkelen en spoelen, „met vakjes van de „eerste" en van de „grootste" spoed. Hoe dat precies ging weet ik nau welijks meer; ik heb een slecht geheugen, wat ik gisteren heb gedaan weet ik niet meer, wel wat ik 30 jaar geleden ergens gedronken heb. Die Röntgen foto's vereisten vaak de groot ste snelheid, dus was het uit kijken dat iemand met een kaakverzwering niet het lin kerbeen werd afgezaagd. Ik heb het twee maanden ge daan; het was te vlug voor me, dat fotogedoe." Langzaam kwam Van der Hoek op de opleiding van wat belegen aspirant-kroegbazen. „Ik ontwierp er een systeem voor, dat even dom is als ge niaal. Je moet mensen die zon der papieren in een kroeg staan zo soepel mogelijk tege moet komen. Ik heb daar kaartjes voor gemaakt, onge veer 2000 kaartjes met op elk één examenvraag en aan de achterkant staat het antwoord. Heel simpel: ze kennen alles uit een leerboekje („Opleiding cafébedrijf van de SVH, Stich ting Vakonderwijs Horecabe drijven, Den Haag"), dat voor bereid tot een gedegen vakbe- kwaamheidsproef. Leuke vraagjes: wat is gevaarlijker: besmet of bedorven voedsel? Besmet uiteraard, want bedor ven zie je meteen. Welk effect heeft alcohol op het zenuwstel sel? Antwoord: een dempende werking. Is voedselvergiftiging gevaarlijk voor een mens? Neen. Hoe serveert u buiten landse likeuren? Gefrap peerd in een groot model cou- Van der Hoek strijkt zich lief kozend over de Boeddha-buik. „Een kritieke fase van het al coholisme is het controle-ver lies. Kun je na één borrel een tweede laten staan, dan is er geen verlies. Gewenning is er ger dan verslaving. Gewen ning aan alcohol is bijna niet te genezen, verslaving wel. En meneer, er wordt wat afge knoeid met levensmiddelen in sommige zaken. Je hebt soms een bacteriewerking van je welste in diepvriesballen ge hakt. Tussen de 5 en 50 graden Celsius is er de grootste bacte riewerking in voedingsstoffen. Het is dus óf zeer warm bewa ren, óf in de koeling beneden de 5 graden, op 4 graden wel te verstaan. Hoewel, een Aquavit op 0 graden met groe ne haring is een uitmuntende combinatie. O ja, weet je wat ik denk, hoe de meeste Chine zen hier te lande aan hun pa pieren komen? Zo'n bekwaam- heidsproef gaat dan via een tolk. Op elke vraag antwoordt de Chinees waarschijnlijk, in zijn taal, „ik zou het verdomd niet weten." Maar de tolk „ver taalt" desgewenst met „tussen de 5 en 50 graden". Verrekt als het niet waar is; het is gebeur- d „Ik heb weieens gedacht aan een cursus van een avond of drie over hoe men met eten om moet gaan. Dat is ver draaid belangrijk. Hoe dan ook, er zijn in Leiden zeker nog 17 „slachtoffers" van bo ven de 40 jaar zonder een vakdiploma, die een (schijn baar) „verlicht" examen kun nen afleggen. Als je van de 50 vragen er 26 haalt, ben je er. Resultaten, vraagt u? Ja, ik heb één leerling gehad die in middels „op" is gegaan. Hij zakte. De tweede, die deze maand moet, heb ik het volste vertrouwen in. Het is twee maanden vrij intensief leren, dan is de kans van slagen groot. De cursus kost rond 175 gulden. Mag ik even vangen, meneer? Ik heb nou zo'n bee tje die hele opleiding met u doorgenomen Een laatste tip van Van der Hoek: „Mijn gewoonte is" Voor af een fooi aan de ober te geven. Stop de man een brief je van vijf in de grage vingers en-ie slooft zich voor je uit, in de verwachting: straks komt er nóg wat Maar dat gebeurt bij mij dan nooit Vraag ook de kelner nooit om advies bij een wijn. De wijnkaart zit psy chologisch goed in elkaar. Kies de goedkoopste, de bo venste van de rij, en je zit goed HAZERSWOUDE Er zijn problemen in de kringen van de Badminton Club Hazerswoude (BCH). Problemen tussen bet dagelijks bestuur en de wed strijdcommissie, die hebben ge leid tot bet onmiddellijk op stappen van de commissie, die overigens nog maar uit twee personen (Clema van de Berg en Loek van de Krabben) be stond. Oorzaak van deze „rel" de samenstelling van de aan de komende competitie deelne mende teflTHg Volgens voorzitter Gerard van Noort stelde de wedstrijdcom missie aanvankelijk de teams anders op dan een week of wat later aan de Nederlandse Bad minton Bond werd opgegeven. Op' 13 juli meldde de wedstrijd commissie de samenstelling van de teams aan de bond, zonder dat het dagelijks bestuur daarin werd gekend. De hieruit voort gesproten problemen leidden er toe dat de commissie met on middellijke ingang de functies neerlegde. Het dagelijks bestuur heeft in tussen aan de leden een vragen formulier voorgelegd, om de competitie- en trainingsopzet nog zo goed mogelijk te kunnen samenstellen. „Het aanstaande competitieseizoen zal slechts ge garandeerd zijn wanneer er een nieuwe weds tri j dcommissie zal komen", heeft het dagelijks be stuur, i.e. voorzitter Gerard van Noort, duidelijk gemaakt De le den voor de nieuwe commissie worden overigens gezocht onder de personen die zich voor het spelen van competitiewedstrij den hebben aangemeld. prestaties van de wielren- üe dertig Leidse deelne- huis werden de rennertjes ners uitsprak. Vervolgens mertjes aan de Tour de verwelkomd en van bloe- trokken de tourdeelnemers Frats zijn gistermiddag men voorzien door loco- naar „De Zevensprong", rond half drie in Leiden burgemeester M. van Aken, waar een prijs uitreiking aangekomen. Op het stad- die zijn waardering over de plaats had. RIJNSBURG De vijfde Burchtronde, de wielerronde van Rijnsburg is gewonnen door Gijs Zandbergen. Zijn overwinning kwam ge heel onverwacht, want de laatste negen rondes werden aangevoerd door Henk Grimbergen. In die ronden had Grimbergen een voorsprong van 200 meter op het jagende peloton weten op te bouwen. Het peloton wist Grimbergen toch te achterhalen. Het was een spannende wedstrijd over 20 rondes. Een Tweede plaats was voor Ab van der Mey, derde werd Dick de Koning. De Rijnsburgse huisarts Verhage bereikte een 6e plaats. Na de Burchtronde werd een ronde voor lief hebbers en junioren verreden. Ongeveer 30 renners verschenen aan de start De wedstrijd, met alleen geldpremies als prijzen, werd ge wonnen door Aart de Jong. Tweede werd Leo Groen, de 3e prijs was voor Arie Ravens bergen. De grote amateurwielerronde werd in 8 klasse menten gereden over 40 ronden. De oudste deelnemer, de 47-jarige Theo Oudshoorn, wist voortdurend aan kop te blijven, vergezeld door René 'kos, de gebroeders Noy en Ron Smit. Uiteindelijk werd na een spannende wedstrijd Ron Bessems winnaar, 2 werd René Kos, de derde plaats was voor Peter Noy. OEGSTGEEST Burgemeester T. A. J. van Eysinga verricht dinsdag 9 augustus om 14^0 de officiële ingebruikneming van bet gerestaureerde hoofdorgel van de Groene Kerk in Oegstgeest De diverse registers zullen worden gedemonstreerd en cantororganist Egbert van Goor zal de klank van het orgel toelichten. Aansluitend wordt een concert gegeven door organist Van Goor, die werken ten gehore brengt van Sweelinck, Buxte- hude, Dupré, Bartholdi en Bach. Het hoofdorgel van de Groene Kerk of Willibrord- kerk is de reconstructie van een historisch orgel uit 1658. Schonat uit Fr anken thai (Duitsland) bouwde het destijds als koororgel in de Oude Kerk te Amsterdam. De inscripties op de Oegstgeester pijpen zijn dezelfde als die van het grote orgel van de kerk op de Dam, waarvan zeker is dat de oudste delen gemaakt werden door Schonat De orgelmaker Chr. Muller plaatste in 1723 twee nieuwe registers in het orgel. Met de pijpen van het oorspronkelijke orgel werd in 1823 een nieuw orgel gebouwd in de Amsterdamse Zuiderkerk. Toen de Zuiderkerk in 1926 werd gesloten, ver huisde het pijpwerk van het orgel naar de Gerefor meerde kerk in Aalten. Uiteindelijk wist Willem Talsma de Aal tense kerk te bewegen het pijpwerk te verkopen aan Oegstgeest De zeer oude Oegst geester kerk kreeg daarmee voor het eerst een orgel dat wat de leeftijd betreft enigszins bij het gebouw past De Groene Kerk heeft door de eeuwen heen veel moeten trotseren, na een ver woesting in 1574 werd de kerk in de 17e eeuw weer herbouwd. Door talloze minder gelukkige reparaties moest het orgel nu worden vervangen. De beeldengroep van het oude instrument is op het nieuwe orgel overgeplaatst Voor de aankoop van 300 histori sche pijpen kreeg de stichting „Orgelfonds Groene Kerk" subsidies van Rijk, provincie, gemeente en het Prins BemhardfondsDe rest van het benodig de geld bracht de stichting zelf bijeen. De Zwitser se orgelmaker Metzier plaatste het orgel in de zomer van 1976 en bracht dit voorjaar enige correcties aan. De officiële ingebruikname werd mede in verband met het verwarmingssysteem van de kerk, dat de bruikbaarheid van het orgel in het stookseizoen nadelig beïnvloedt enige tijd uitgesteld. LEIDEN Mevrouw M. C. van Oerle, voormalig directrice van de katholieke huishoudschool aan het Galgewater, is woens dag 3 augustus overleden in het Diaconessenhuis te Leiden. Me vrouw Van Oerle, die de leeftijd van 92 jaar bereikte, verbleef al enkele maanden in het zieken huis. De uitsvaart heeft zaterdag 6 augustus om 10.30 uur na een requiemmis, plaats in de St Wil- librordkerk in Oegstgeest Vrijdag 5 augustus is er om 19.30 uur in dezelfde kerk een avondwake. Mevrouw Van Oerle is destijds de oprichtester geweest van de katholieke huishoudschool, waar zij tot en met haar pensio nering veel voor har leerlingen betekende. Onmiddellijk na de oorlogsjaren is mevrouw Van Oerle actief geweest in de com missie Volksherstel. Deze com missie is de voorloper van het huidige K& 0. Tegens was zij medeoprichtster van het kleu terdagverblijf .Margriet" aan de Boerhaavelaan in Leiden. HAZERSWOUDE - De derde jaarmarkt te Hazerswoude-dorp wordt gehouden op 25, 26 en 27 augustus aanstaande. De Dorps straat tussen de Oude Gemene- weg en het Raadhuisplein, zal, als de wens van marktmeester Dick Plaizier en de activiteiten commissie in vervulling gaat, een oosterse sfeer ademen. De deelnemende bedrijven en ver enigingen is dan ook verzocht om hun stand en de kleding een Aziatisch aanzien te geven. Op genoemde data zal de kennis plaats vinden op het Raadhuis- plein. Burgemeester J. ten Heuvelhof verricht op donderdag 25 augus tus de opening, een en ander gaat vergezeld van een stunt die door de organisatoren angstval lig geheim wordt gehouden. Tij dens deze jaarmarkt, die voor de derde achtereenvolgende maal wordt gehouden, zullen het Tamboer- en Trompetter korps Hazerswoude met majo- retten, de vrijwillige brandweer lieden, het jeugdcircus Capriole (dat op 26 augustus op het Am bachtsplein een optreden ver zorgt) en de boerenblaaskapel De Gespleten Klomp onder meer medewerking verlenen. Naast drieëntwintig plaatselijke bedrijven zullen zeven verenign- gen of instellingen een stand op de markt bemannen. Vier beoe fenaars van oude ambachten hebben zich tot nu toe aange meld om een demonstratie van hun kunnen te geven. De oud heidkamer aan de Dorpsstraat, waar een tentoonstelling van het onderwijs in Hazerswoude wordt gehouden, zal tijdens de jaarmarkt geopend zijn. Een vuurwerk op 27 augustus besluit de festiviteiten. Hiervoor wordt de Dorpsstraat op genoemde da gen van 16.00 tot 23.00 uur voor het snelverkeer gesloten. Het ligt in de bedoeling dat tijdens de jaarmarkt een gezel schap ingezetenen uit Waldkap- pel, Hazerswoudes zus terge meente in West-Duitsland, even eens Van Zijn hplflnjprtglling blijk zal geven.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5