Zware vernielingen aan panden Morssingel iniËl Vergoed struikelt lover Brooshooft NA GEDEELTELIJKE ONTRUIMING VAN GISTEREN: Werktheater maakt slapstick van sociaal engagement Ware prijzenregen op Aqua Flora '77 DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1977 LE1DSE COURANT HAU1NA J (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Een onbeschrijfelij ke puinhoop hebben slopers en gemeenteambtenaren gisteren achter gelaten in de panden aan de Morssingel nadat de num mers 8,9 en 10 's morgens onder toeziend oog van de deurwaar der waren ontruimd. Dat ge beurde volgens de advokaat van de gemeente Leiden, mr. Van Leeuwen geheel vrijwillig. Het betrof hier een ontruiming door een aantal slopers en vod- deboeren die de panden enige tijd als opslagplaats hadden ge bruikt en door de enige bejaar de bewoners van de slooppan- den, de heer Schöving die naar een bejaardenwoning is ver trokken. De andere illegale be woners, voor het merendeel stu denten en werkende jongeren zitten nog steeds in de panden. Zoals bekend willen zij in een kort geding dat maandag voor de Haagse rechtbank dient, ge daan krijgen in de panden te mogen blijven wonen en ze alt hans voor sloop te behoeden. De gemeente eist op haar beurt dat de bewoners onmiddellijk vertrekken om de sloop van de panden in het najaar mogelijk te maken. Gistermorgen verscheen rond half tien onder politietoezicht een ploeg slopers en ambtena ren met de gerechtsdeurwaar der om drie van de 10 panden te ontruimen. Deze ontruiming vond in alle rust plaats, al zeg gen omwonenden dat daarbij de bejaarde bewoner van pand 9 van zijn bed moest worden ge licht. Na de ontruiming namen de slopers bezit van de volgens de omwonenden waardevolle en monumentale panden met het doel deze „voor bewoning on klaar te maken", zoals de offi ciële lezing van de gemeente luidt. In werkelijkheid blijken de slo- De panden aan de Morssingel: sinds gisteren zijn er weer enkele dichtgetimmerd in afwachting van de slopershamer. pers kennelijk in opdracht alle plaatsen met monumentale waarde zwaar tot geheel ver nield te hebben. Zo sneuvelden alle gestucte plafonds, deuren met fraai houtwerk, ruiten met glas in lood, en de trappen met fraai houtwerk. Gezien de aard van met name deze vernielingen zeggen de bewoners die strijden ,voor het behoud van de monu mentale panden nu, dat het er de gemeente alleen maar om te doen geweest is voor eens en voor atijd af te rekenen met de gedachte dat het interieur van deze in eclectische neorenais- sancestijl opgetrokken panden monumentale waarde zouden hebben. Daarnaast zouden de slopersactiviteiten tot doel heb ben gehad de nog zittende be woners te intimideren te tonen dat het de gemeente echt ernst is met de ontruiming en sloop van de panden, zo stelden enke le ooggetuigen gisteren. De raadsman van de gemeente verklaarde gisteren echter uit drukkelijk dat het louter ging om een technisch onklaar ma ken voor bewoning, waarmee met name gedoeld wordt op het verwijderen van gas en electrici- teitsleidingen en de waterlei ding, en dat vervolgens ambte naren van de dienst gemeente werken de panden hadden dichtgetimmerd. Voor onze verslaggever en foto graaf bleek het echter een klein kunstje in de woningen binnen te dringen en de enorme ravage daar in ogenschouw te nemen. Inderdaad waren verscheidene sanitaire voorzieningen (wasta fels) vakkundig onklaar ge maakt met behulp van enig zwaar gereedschap, maar daar naast bleken ook de fraai be werkte plafonds opzettelijk ver nield te zijn en waren in alle vloeren ook grote gaten ge maakt. Stelselmatig bleek ook het koperbeslag en het fraaie houtwerk verdwenen te zijn. Als het hier inderdaad louter om onklaar maken van bewoning had moeten gaan, heeft men het wel erg rigoureus aangepakt: voor een ieder moet een afwe ging tussen de keuze de panden te herstellen of te slopen na deze vernielingen wel bijzonder gemakkelijk zijn. ARJEN BROEKHUIZEN Deze foto maakte onze fotograaf gisteren na het „onklaar maken voor bewoning:" van een monument heeft deze puinhoop weinig meer weg. Zo zag het stucwerk van de plafonds eruit voordat ae siopers gisteren hun vernielzucht botvierden. (De foto werd beschikbaargesteld door bewoners van de naburige panden). De Zuidamerikaanse popgroep Santana komt 27 augustus naar Nederland voor een optreden in de Leidse G roenoord- hal. Het concert begint om kwart over acht De entreeprijs bedraagt 25 gulden (eenheidsprijs). De kaartverkoop, uitslui tend voor zitplaatsen, is al begonnen bij: Hof enk, Haarlem merstraat 66, Leiden, VW-Leiden, Stationsplein 210 en tevens aan de kassa van de Groenoordhal. Kaarten kunnen ook besteld worden bij de VW-voorbe- spreekbureaus in bet gehele land. De leden van de groep zijn: David Brown—Bass, Leon ,J(dugu" Chancier—Drums, Tom Coster—Keybords, Greg Walker—Vocals, Armando Pe- raza—Congas en Bongos, Carlos Santana—Guitar en Vocals. LEIDSE TENNISKAMPIOENSCHAPPEN Nu is zelf jam melken doodeenvoudig Met van Gilse geleisuiker maak?" u in'n mum gezonde en overheerlijke jam. Lukt iedereen altijd. Zelf jam maken is nu veel eenvoudiger want mei van Gilse geleisuiker hoeft u slechts vier minuten te koken.Daardoor blijven vitamines en smaak veel en veel beter bewaard. De bereiding is simpel: één deel vruchten en één deel van Gilse geleisuiker, even roeren, even koken en u heeft gegarandeerd de meest verrukkelijke jam. 't Lukt iedereen altijd. Op het kilopak vindt u recept-ideeën en u kunt ook 't uitgebreide recepten-boekje aanvragen door f 1,65 over te maken op postrekening U01939kn.v.vanGilse,Roosendaal alweer zo n opmerkelijk Suiker Unie produkt Politie Sportvereniging De Leidse Politie Sportvereniging viert dit jaar baar vijftig jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan wordt vrijdag 19 augustus een receptie gegeven in hotel Holiday Inn, Haagse Scbouwweg 10. De receptie is van half vijf tot half zeven. Jeugddorp Zuid-West Het Jeugddorp „Zuid-West" draait, ondanks de brand, die in de nacht van maandag op dinsdag de kantine van het jeugddorp geheel verwoestte, weer op volle toeren. De „bewo nertjes" van het dorp Corrie Bey, Marco Knotter Sjaak Pikt en Leno Piket maakten het volgende verslag: ,JIet is woens dag de 3-8-1977. Wij kwamen hier om tien uur aan. Wij keken meteen naar de verbrande kantine waar voor maar liefst 100.000 gulden schade werd aangericht. We vonden het wel zonde, maar er is niets aan te doen". „Ze hebben hier nu een tent opgebouwd. Dit is wel erg leuk, want we kunnen er leuk in spelen. De leiding valt erg mee; zelf zijn we soms erg vervelend". „Er is ook een fiets verbrand. Deze fiets was van Dick (Wie misschien nog een oude herenfiets heeft, waar toch nog op gereden kan worden, kan die op het jeugddorp bij de leiding inleveren). Ook typemachines zijn welkom Tenslotte komen de vier verslaggevertjes met een goede raad: ,Het is hier erg gezellig. Er wordt ook weer een viswedstrijd georganiseerddit is meestal erg leuk. Kom gerust naar het jeugddorp, je zult je hier best vermaken. Neem dan wel je eigen brood mee. Tussen de middag kun je limonade en bananen en melk kopen". Santana LEIDEN Mevrouw Lijten uit Leiden heeft de eerste prijs gewonnen op de Aqua "77. Met haar aquarium kreeg deze Leidse tevens het hoogste aantal punten (90) door de jury toegekend van alle ingezonden „bakken'. Het regende gisteren prijzen op de aquariaterraria en bloemententoonstelling die tot en met zondag in de Menkenhal wordt gehouden. In totaal zeven endertig inzenders vielen in de prijzen, die varieer den van een bosje bloemen tot een vergulde beker. De heer C. Rams uit Oegstgeest kreeg een eervolle vermelding. Hij heeft twee „bakken" op de ten toonstelling staan. De jury, bestaande uit J. Kok en Chr. v.d. Berge, stelde in zijn rapport dat door deze omstandigheid een goed vergelijkende studie van de planten kon worden gemaakt Met een van zijn twee aquaria behaalde de heer Rams boven dien een elfde prijs bij de individuele inzendingen. In deze categorie ging de tweede prijs naar de heer J. Visser uit Leiden en de dende prijs naar de heer A Verlint uit Sassenheim. De vierde en vijfde prijs waren respectievelijk voor de heer A Brandt uit Leiden en de heer P. van Weenink uit Leiden. Als beste van de buitenlandse inzendingen werd door de jury het Belgische aquarium aangewezen. De gastenprijs ging naar de Cichlidenbak van West-Berlijn. Behalve de categorie individuele inzendingen was er ook een categorie „inzendingen door verenigin gen uit het district Zuid-Holland Noord van de Nederlandse Bond „Aqua Terra". In deze catego rie ging de heer H. van Saltbommer van de vereniging „Paluzee" uit Zoetermeer met de hoog ste eer strijken. Met zijn aquarium behaalde hij 89 punten. De tweede prijs ging naar mevrouw Wijsman van „Het Zeepaardje" uit Wassenaar. Derde werd de heer F. v.d. Leest van „Leeri" uit Den Haag. De vierde en vijfde prijs waren respec tievelijk voor de heer J. Schuil er van „Scalare" uit Den Haag en de heer C. Martijn van „De Natuurvriend" uit Leiden. LEIOEN Geboren: Roelof L. zv. R. L de Mooij en M. L Maai; Rudolf A. z.v. A. J. de Bruijn en E. M. C. Luiten; Antonino P. z.v. S. Cossu en J. H. van de Graaf; Gertjan z.v. G. Koning en J. G. Norg; Peter A. z.v. P. T. van Werkho ven en C. E. van Tienhoven. Gehuwd: W. A. J. Dieben en P. H. Verlooij. Overleden: J. Hoek geb. 1901 geh gew m C Schoonenberg; N. A. Knek geb. 1893, man. N. Breedijk geb. 1890 geh gew m J. Rietkerk; A. J. Kerstens geb. 1928. man. scherpe contrasten tussen die types, de botsing van hun ver schillende leefwerelden, en hun zo herkenbaar typerend gedrag zorgen voor een dolkomische middag en avond, die beide op hun hoogtepunten bijvoor beeld wanneer er acrobatiek be dreven wordt doen denken aan de slapstick van de aloude stomme film. Die ernst blijft aanwezig en zal altijd aanwezig blijven, omdat het Werktheater blijft zoeken naar de echte mensen met hun ware emoties, agressies en ge voelens van genegenheid. Dat dat een eerlijke poging is, blijkt uit de schitterende travestie-rol len, die er ook gisteren weer waren. Natuurlijk humoristisch, maar vervolgens knap ingeleefd en soms zo treffend, dat de wa re sexe het niet beter zou doen. Een goed initiatief om het Werk theater met haar zomerpro- gramma naar Leiden te halen, resultaat van samenwerking tussen LAK en Leidse Schouw burg. Moge die samenwerking het komend seizoen meer derge lijke vruchten afwerpen. AUL VAN DER PLANK Nic Hemmes reikt de beker uit aan winnares mevr. Lijten. LEIDEN In het berenenkelspel A hebben zich op de derde dag i van de open Leidse kampioenschappen geen verrassingen voorge- daan, doch bij de beren in B moesten twee geplaatste spelers I het veld ruimen. Het meest sensationeel hierbij was de overwin- j ning van Marinus Brooshooft op Hans Vergoed, die eerste klasse competitie speelt in het tweede team van de Metselaars. Brooshooft speelde zoals ge woonlijk erg rustig en Vergoed miste het geduld om in de lange rally's op zijn kans te wachten. Nadat Brooshooft de eerste set zo gemakkelijk in handen had gekregen (61), kwam Vergoed met een alles of niets spel nog goed terug (6—3), de derde set verliep weer precies eender als de eerste. Arnold v.d. Capellen was giste ren in goede vorm en dat resul teerde in de uitschakeling van de als eerste geplaatste Popey- speler Gerard Hoogland. Hoog land verweerde zich evenwel niet in die mate als van hem verwacht mocht worden, aange zien hij toch verhinderd was om nog verder in het toernooi te spelen. Al met al toch een knap pe 6—3, 6—2 zege voor Van de Capellen. In A moest de spanning uit het herendubbel komen. De gebroe ders Gorter leverden hierin felle strijd met Wim Pufkus en Lex Constandse. Doordat de laatste net wat vaker in de fout gingen, sloeg de balans uiteindelijk naar de Gorters door: 57, 6—4, 8—6. In het enkelspel werden de laat ste drie eerste ronde partijen vlot beslist. Martin Koek ver sloeg Jaap Peters (60, 63), Theo Gorter won van M. Keu- nen (6—2, 63) en Jan Hordijk gunde Marinus Brooshooft slechts één game. De favoriet Frits Don liet met zijn, in hoog tempo gespeelde, aanval Theo Boilerman kan sloos: 6—2, 6—3. Adema v. Scheltema had het tegen René Gorter een stuk gemakkelijker dan in zijn eerste ronde tegen Jaap Panman. Alleen in de eer ste reeks stuitte hij op tegen stand van betekenis: 6—4, 6—0. Bij de dames speelde Ellie Blomberg zich gemakkelijk in de halve finale via een 6—1,6—2 overwinning op Ineke v.d. Meer, die in de voorronde had afgere kend met L v. Dusseldorp: 6—4, 6-7,6—4. Enkele andere uitslagen: HEA: Vaar- ties-Pufkus 6—4, 6—2; Schmitz Blom 6-2, 6-2; HEB: Madera-Van Bodegraven 6—3, 6—3; A Castelei- n—B. v.d. Feen 6—0, 7—6; Korthal- s—v.d. Zee 3-6. 6-3, 6-3; HDB: Korthals/v.d. Feen—Bambergen/Hop 7-6, 6—4; GDB: v.d Koogh/Pas- ma—Heestermans/Blokker 6—3, 3-6,8-6. Burgerlijke stand LEIDEN Het Werktheater uit Amsterdam heeft voor vier da gen (woensdag tot en met zater dag) haar kleine circustent op de Lammermarkt neergezet 's - Middags speelt men een kinder programma over doodgaan „Doodgewoon' geheten, 's - avonds staat de tent open voor drie rijke dames die een sociaal actieprogram hebben ontwik keld; dat zij „Hallo Medemens" noemen. Staat in de meeste Werktheater voorstellingen de ernst en de boodschap centraal hoewel er altijd veel te lachen valt nu ligt in beide opvoeringen het accent juist op de humor, ter wijl er een ondertoon van ernst aanwezig blijft. De humor ont staat, omdat de Werktheaterac teurs altijd weer in staat zijn om prachtige types op het toneel te zetten, gechargeerde afspiege lingen van de werkelijkheid. De Het Werktheater, geslaagd initiatief

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3