Acupunctuur kliniek dicht na onderzoek „Het zijn gewoon handige zakenlui" Maand cel geëist tegen Glimmerveen „STOK BV INTEGER ONDANKS GEKNOEI" Goed gekleed en gepakt weer naar school Parkeerboetes gaan omhoog Hondevoer krijgt waarmerkzegel DRIE MEDICI ONBEVOEGD Directeur ziekenhuis neemt ontslag Machtstrijd ontbrand tussen CPN-kopstukken BINNENLAND LEIDSE COURANTf WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1977 PAGINA 9 Nederlands leger: „Opgehitste anticommunisten" BERLIJN (ANP) Het Neder- landse Eerste Legerkorps, on derdeel van de NAVO-troepen, is volgens het Oostdnitse leger- blad Volksarmee bereid tot agressie tegen het Oostblok. In een artikel „Documentatie over de strijdkrachten van Ne derland" wordt beweerd dat het Eerste Legerkorps vanuit de Noordduitse laagvlakte aan de kop staat van de NAVO-strijd- krachten die tegenover de troe pen van het Warschaupact staan. Het personeel van het Nederlandse leger bestaat vol gens de Volksarmee uit- „opge hitste anti-communisten, die goed zijn uitgerust en worden gemanipuleerd om ieder bevel van de militaire leiding zonder pardon uit te voeren". Volksarmee schrijft verder, dat de Nederlandse luchtmacht leert luchtaanvallen uit te voe ren. Het drieduizend man sterke korps mariniers tenslotte zou de „imperialistische agressie tegen de socialistische staten aan de noordflank versterken". AMSTERDAM (ANP) De grootste Neder landse kliniek voor acupunctuur, die in maart in Naarden werd geopend, zal als gevolg van een bij het ministerie van Volksgezondheid ingediende klacht, met on middellijke ingang haar deuren sluiten. In een bekendmaking zegt het bestuur van de Stichting Nederlands-Chinees Instituut voor Acupunctuur dat „wegens reorganisa tie is besloten de kliniek tot nader aankon diging te sluiten". De arts P. Loncq de Jong uit Winterswijk beschuldigde vorige week bij het ministerie de leiding van de kliniek van geldklopperij en van het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst De arts was tot die conclusie gekomen, nadat hij zelf enige tijd in de kliniek stage had gelopen. Van de zijde van het ministerie werd meegedeeld, dat de re gionaal inspecteur van de volksgezondheid voor Noord-Holland gisteren een bezoek aan de kliniek heeft gebracht en daar drie mede werkers van het instituut aantrof, die bezig waren met acupunctuurbehandeling. Zij wa- volgens de inspecteur daartoe alle drie Bij het onderzoek werden verder grote on volkomenheden aangetroffen, aldus het mi nisterie. Op advies van de regionale inspec teur nam de voorzitter van de stichting, dr. H. K. Nio, het besluit de kliniek met onmid dellijke ingang te sluiten en geen medische handelingen meer te verrichten. zer verslaggevers) DEN HAAG De procureur- generaal bij het Gerechtshof in Den Haag heeft gistermiddag een maand onvoorwaardelijke celstraf geëist tegen de 48-jari ge Hagenaar Joop Glimmer, veen, voorzitter van de Neder landse Volksunie. Glimmer veen wordt ervan beschuldigd pamfletten te hebben verspreid met discriminerende uitlatin gen „tegen Snrinamers, Turken en alle andere zogenaamde gas tarbeiders". Dit soort dingen lusten we niet Het overgrote deel van het Nederlandse volk gooit een dergelijk vod ver scheurd in de prnllemand", al dus procureur mr. F. Baron van (Van een onVoorst tot Voorst in zijn requisitoir. zich C6 noemt en die „indien nodig over zal gaan tot liquidatie van aanstichters op de achtergrond, Hij eiste tegen drie helpers van Glimmerveen, die die de democratie met voeten treden. Gedacht vorig jaar augustus de pamfletten tijdens rellen wordt aan leidende figuren van PSP, CPN en in de Turkse wijk van Schiedam verspreidden, vooral PvdA, zoals Den Uyl, Van der Ploeg en bevestiging van het vonnis van de Rotterdamse Kosto". rechtbank: twee weken onvoorwaardelijk. Vonnis Glimmerveen heeft de „bekendmaking" eveneens op 16 augustus. gezonden aan het ministerie van Justitie. Een Glimmerveen heeft inmiddels alweer nieuwe woordvoerder van het ministerie bevestigde de standpunten op papier gezet. In een „bekendma- ontvangst en liet weten dat het exemplaar is king van de Nederlandse Volksunie" trekt hij zoals doorgestuurd naar het openbaar ministerie in gebruikelijk van leer tegen het „rode gespuis" dat Amsterdam, dat zoals bekend een onderzoek in- tracht zijn vergaderingen te verhinderen. stelt naar de mogelijkheid de Volksunie te verbie- Ook maakt hij melding van een illegale groep, die den en te ontbinden. Directeur Eurowoningen: (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam „Er zit bij de verkooporganisatie Stok b.v. niets fout. Het feit dat een aantal mensen verkeerd heeft gehandeld, doet aan de integriteit van de organisatie niets af. Men werkt er bij de verkoop van een huis volgens strikte regels. Maar al maak je een systeem nog zo waterdicht, je blijft met mensen werken, en mensen kunnen misstappen begaan." Aldus mr. N. L. M. Tilli, directeur van de ontwikkelingsmaatschappij Eurowonin gen b.v. in Rotterdam. Hij sprak deze verdedigende woorden nadat de Rotterdamse recherche een ex-employé van Stok b.v. had aangehouden, op verdenking van knoeierijen bij 'de verkoop van woningen in Maassluis en in Berkel-Rodenrijs. De aangehouden man zou van aspirant-kopers enkele duizenden guldens „onder de tafel" hebben ontvangen. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, is hij gisteravond weer vrijgelaten. Volgens mr. Tilli zou het in Maassluis zijn gegaan om tweemaal drieduizend gulden, en in Berkel-Rodenrijs om „relatief geringe bedragen", bij de verkoop van bungalows die drie ton tot een half 'miljoen moesten opbrengen. Met klem ontkende de directeur van Eurowoningen dat hij de directie van Stok b.v. „zat wit te wassen". „Het is gewoon een kwestie van loyaliteit, Ik ken de heer Stok al twintig jaar en durf voor hem en zijn kantoor de hand in het vuur te steken." Voor commentaar was niemand van de verkoopmaatschappij Stok bereikbaar. AMBTENARENBONDEN: Postbank goed voor werkgelegenheid DEN HAAG De ambtenaren bonden ABVA, KABO en NC- BO steunen de regering bij de oprichting van een postbank. Dit heeft bestuurder S. Raaij- makers van de ABVA gisteren gezegd na overleg met de direc tie van de PTT. De bonden zijn van mening dat een postbank een goede basis is voor de werkgelegenheid van de 10.000 ambtenaren die nu de rijkspost spaarbank en de postgiro be mannen. De bonden vinden dat uitbrei ding van het marktaandeel van de PTT de werkgelegenheid kan opvangen die verloren gaat door mechanisering en automatise ring. „Ook zijn wij van mening dat de overheid een vinger in de pap moet hebben als het gaat om de besteding van gelden die aan banken zijn toevertrouwd", aldus een verklaring van de drie bonden. „SFEER VERZIEKT" (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De algemeen directeur van het Rotterdamse St Franciscus-gasthuis, dr. A. Graafland, heeft per 1 november ontslag genomen. Sinds maandag jongstleden is hij op non-actief. Volgens vertegenwoordigers van het personeel is het ontslag een uitvloeisel van „de in de laatste jaren verziekte verhoudingen binnen het ziekenhuis". In het Rotterdamse St. Franciscus-gasthuis, dat pas sinds kort naar de Kleiweg is verhuisd, is momenteel een organisatie-onderzoek aan de gang, dat per 1 januari 1978 afgerond moet zijn. De uitslag van het voorlopig rapport was voor dr. Graafland, die 18 jaar aan het Sint Franciscus-gasthuis verbonden is geweest, aanleiding zijn ontslag aan te bieden. Hij zal als adviseur van het bestuur aanblijven. IN CORDUROY EN SPIJKERSTOF De vakantie van de kinderen is bijna voorbij, ouders gaan denken aan nieuwe schoolkle- ren, -attributen, en -agenda's. Elk jaar is er weer wat nieuws voor de jeugd, beginnend met de garderobe. Schoolkleren moeten gemakkelijk zitten, goed wasbaar zijn en liefst voorzien van flinke zomen, want er zit groei in de kinde ren. Corduroy doet het goed: kin deren vinden dit materiaal heerlijk omdat het soepel is en niet te warm. Voor killere da gen (en de winterdag) zijn de jackjes gevoerd met borg. Blauwe spijkerstof voor alle leeftijden is favoriet Men ziet leuke overalls met veel zak ken, de pijpen kunnen worden opgerold om kleurige kniekou sen te laten zien. Over een pulli een gezellige blouse. Meisjes en jongens dragen Western shirts, en katoenen blousjes in werkmansruitje. Alweer tegen kille wind: een grof gebreide spencer. Om op school goed toegerust aan te komen moet een tocht onder nomen worden naar winkel ot afdeling schoolbehoeften. Bij de grote warenhuizen is het Amerikaans wat de klok slaat Grote multi-cahiers, tijdschrif tencassettes, schriften, zelf klevende etiketten, kaftpapier worden uitgevoerd in stars and stripes; motieven van de Amerikaanse vlag zowel op riemen als ballpoints. Ook op dit gebied zijn de legerlook en de bliie jeans voor de jeugd geweldig. Van kakistof en blue denim hele sets (papiermandje, rom- melbox, pennenbak) voor het Leuke fantasiekleren, prak tisch in het gebruik en mo dern voor de eerste nieuwe schooldag. Schooltassen worden nu dikwijls op de rug gedragen (C&A-kinder- collectie) bureautje thuis, maar ook kaf ten voor schoolcahiers zijn van kaki- of jeansstof. Agen da's dito dito. Als er geen stars en stripes vlag in vrolijke kleuren op prijkt, dan wel een legerembleem of de dinstinc- tieven van een „Captain". In ballpoints is er veel nieuws. De vlaggepen is een ballpoint met aan de bovenkant een (plastic) vlag van een of ander Europees land (of de USA), fier wapperend als in een bolle wind. Voor romantici de ,Jove- pen" met een rood hartje erop. Doe-het-zelvers vallen voor de spijker-ballpoints (2 op een kaart) of doe-het-zelf set: ha mer, beitel etc. met schrijf- punt „Ouderwetsjes" kunnen een kroontjespen krijgen. Avontuurlijken een nek-pen in tijgervelkleuren; perfectionis ten zien iets in de 13-kleuren balpen. Voor de kleintjes zijn het eerste eruit de „HollyHob- by"-setjes, lieve versiering met ouderwetse kindertjes op schriften, tasjes, kaftpapier en stickers. Maar er is ook een taaicahier met 24 lijnen, waar op het aap-noot-mies plankje. Naast stoere cahiers voor zes- deklassers waarop harnassen, stuurwielen, motorrijders en fantasieschriften met natuur taferelen, ook grappige pun- teslijpers in de vorm van een vuilnisbak en potloodgum als een jeanszak. T.F. Western-blousjes, heuptas jes, Amerikaanse riemen met het stars and stripes- motief, waarop de jeugd seizoen 1977/78 verzot is. AMSTERDAM (ANP) In de partijtop van de Communisti sche Partij Nederland (CPN) is een strijd ontbrand over de koers die de Nederlandse com munisten moeten varen. Het ge vecht met woorden wordt ge streden via het partijblad De Waarheid en gaat tussen Paul de Groot, oud-voorzitter van de CPN en de huidige voorzitter Hoekstra. Volgens De Groot is er een nieuw partijbestuur nodig „dat ideologisch en politiek één is". Hij verwijt het huidige bestuur passiviteit in de klassenstrijd, duldzaamheid tegenover revisio nistische invloeden, bedekte vij andigheid tegenover het interna tionale communisme en lonken naar geloofwaardigheid bij de bourgeoisie in de afgelopen ja ren". De oude „gestaalde ka ders" zijn langzaam weggewerkt en vervangen door burgerlijke elementen. Bovendien is de par tij geinfiltreerd door reactionai re agenten, aldus de verwijten van de Groot aan het adres van Hoekstra. De Groot keert zich fel tegen het Eurocommunisme dat tot doel zou hebben een economisch, politiek en later ook militair blok te vormen ge richt tégen de Sowjet Unie. Vol gens hem moet de CPN solidair zijn met de „vredesinspannin gen van Rusland". Leidraad voor het handelen moet zijn het communiqué dat de CPN en de Russische communistische par tij gezamenlijk hebben uitgege ven na een bezoek van een CPN-delegatie aan Moskou in april. In een brief aan De Groot eveneens in de Waarheid ont kent Hoekstra de beschuldigin gen. Volgens hem opent de Groot met zijn woorden de weg voor intriges en speculaties. Ook is hij het niet eens met de opmerking van De Groot als zouden te veel CPN-ers er een eigen mening op nahouden. Utrechtse hoofdcommissaris: UTRECHT (ANP) Foutparkeerders zullen binnen niet al te lange tijd rekening moeten houden met hogere boetes. Kan men op dit moment een parkeerovertreding nog afkopen bij de politie met vijftien gulden, binnenkort zal dat bedrag vijfentwintig gulden worden. Ook boetes voor ander verkeersovertredingen zullen omhoog gaan. Dit zegt hoofdcommissaris C. S. van Doesburg van de Utrechtse politie. Daarnaast verwacht hij dat het over enige tijd mogelijk zal zijn dat de politie meer overtredingen geheel zelfstandig gaat afhandelen zoals rijden door rood licht De overtreder kan dan rechtstreeks aan de politie betalen hetzij ter plekke, hetzij een dag na de overtreding. Volgens Van Doesburg zijn foutparkeerders steeds minder geneigd een opgelopen bekeuring rechtstreeks aan de politie te betalen. In 1975 deed dat nog 52 procent van de bekeurde automobilisten in Utrecht, maar in de eerste helft van dit jaar was dat percentrage nog maar 46. In Amsterdam ligt het percentage zelfs in de buurt van de 20. Als men de boete niet binnen de gestelde termijn betaalt, wordt het bedrag twintig procent hoger. Omdat direct betalen een aanzienlijke administratie ve besparing is, wil van Doesburg dat dit verschil groter wordt (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Binnenkort zal een waarmerkzegel voor honde voer worden ingevoerd. Voorlo pig alleen voor droog voer, la ter wellicht ook voor voer in blikjes. De invoering van een waar merkzegel is voorbereid door een commissie uit leden van de kynologenverenigingen in Ne derland. Voor de keuring van het voedsel zijn ingeschakeld het station voor maalderij en bakkerij en net instituut voor graan, melk en brood TNO, bei de uit Wageningen. Hondenliefhebbers die gewaar merkt voer voor hun dier ko pen, zullen door het waarmerk de zekerheid hebben dat het voer voldoet aan minimumeisen wat betreft samenstelling en kwaliteit Er zijn in ons land ongeveer twintig fabrieken van honde voer. Zij kunnen hun produkten bij het station ter keuring aan bieden. Men heeft twee soorten eisen opgesteld: voor normaal voer en voor voer dat bestemd is voor puppies en dragende teven. De markt van hondevoer is niet onbelangrijk. Er zijn naar schat ting ongeveer anderhalf miljoen honden in ons land. BELGISCHE STARFIGHTER NEERGESTORT NEDERWEERT (ANP) Een starfighter van de Belgische luchtmacht is gisteren in de buurt van het Limburgse Ne- derweert neergestort, waarbij de piloot om het leven kwam. De vlieger probeerde zich welis waar met zijn schietstoel te red den, maar hij kwam tegen de muur van een schuur terecht waarbij hij op slag werd ge dood. Het toestel stortte neer in een weiland, waar het een gat van vijftien meter in de grond sloeg. CONSUMENTENBOND OVER STUNTKRUIDENIERS: nFN taggeefisters) opeens voordelig aangeboden maar zo'n prijsda- nier wordt zijn bedrijf weer genoemdReclame", artikelen aan minimumprijzen zijn gebonden. iT" t a^füaPPelP"ls,IS tijdje ling werkt pas veel later door bij groente-in-blik"., „Natuurlijk willen zijn grootste concurrenten niet Volgens een zegsman van de vakbond van kruide- minsnnatig nooggenouaen in de hoop dat de Wat dat stunten betreft - nu met de aardappels, achterblijven en zo snoepen ze elkaar de primeurs niers in Amsterdam zijn de stunts van „de grote marktprijzen weer zouden stijgen en dat het zo eerder met koffie, sherry, gedistilleerde dranken af. Dan begint de een, dan weer de an kon blijven. Nu dat niet is gelukt maken ze er enz.- is de Consumentenbond van mening dat het kunnen zich dat veroorloven door de grote een stunt van .Aldus Nico van Ravesteijn van gezien moet worden als lokkertje. „Aardappelen ten die ze hebben. En voorts vermoeden we dat standige ondernemers zijn volgens hem op de ae consumentenbond over de actie van de groot- goedkoop, de mensen stromen naar de winkel en Hermans (Profimarkt) bijvoorbeeld de hand heeft of andere manier commercieel georganiseerd. Zij grutters Albert Heijn, ntrk van den Broek en de winkelier hoopt dat men dan ook meteen die kunnen leggen op een partij zeer goedkope koffie, hebben zich bijna allen hecht aaneen gesloten jacques Hermans cue sinds gisteren hun buitjes tien andere artikelen aanschaft die anders mis- deze heeft laten branden in België en nu in ons binnen inkoop-centrales, waardoor ook zij voorde- voor soms ae neut van de prijs van de hand doen. schien elders zouden worden gekocht", aldus de land te koop aanbiedt tegen concurrerende prij- lig kunnen inkopen en zich evengoed in de prijzen- heer Anderson. „Uiteraard zijn lage prijzen voor zen. Het staat namelijk in een zeer sobere verpak- slag zouden kunnen werpen. Drs. Anderson, econoom van de Bond vult deze bepaalde artikelen voordelig voor de consument, king in de winkel. Het gaat er dan maar om hoe Zij doen het echter pp een andere manier. Via opmerking aan met: ,Het zag er al een tijdje maar van de sociale gevoelens, waarmee voooral groot die partij is en wat de wereldkoffieprijs doet huis-aan-huis-folders bieden zij elke week een uit. In België zijn de aardappelen al eerder voorde- Van den Broek nogal koketteert, moet men niet in de tussentijd of de lage prijs behouden kan aantal artikelen voordelig aan. „Dat de grote üger geworden. Voor patat frites ligt dat moeilij- een al te hoge hoed op hebben. Hij is gewoon een blijven", aldus de Consumentenbond-woordvoer- ondernemingen het geld ervoor over hebben om alle weken pagina-groot te verkondigen dat zij de goedkoopste zijn, wil nog niet zeggen dat dat zo ker. Die zal dit jaar nog wel dezelfde prijs houden, hele slimme zakenman. Je zou het haast zo kunnen der. Dat komt doordat fritesverkopers in het begin van stellen dat een groot deel van zijn reclamebudget De volgende artikelen waarmee volgens de Bond het jaar hun contracten afsluiten en daaraan zitten wordt besteedt aan advocaten die vechten tegen gestunt zou kunnen worden in de toekomst zijn ze dan een heel jaar vast. Hetzelfde zie je met de Economische Controledienst, tegen Douwe Eg- suiker (dalende prijs op de wereldmarkt) en brood Kortom, het blijft dus raadzaam hier en daar de conserven. Soms wordt een bepaalde groentesoort berts met zijn verticale prijsbinding. Op die ma- (enorm graanoverschot) ware het niet dat deze prijzen te vergelijken. Bommenwerper gooit tanks af EINDHOVEN (ANP) - De be manning van een NF-5 jacht bommenwerper van de vliegba sis Eindhoven heeft gisteren vlak na de start drie extra brandstoftanks afgeworpen, omdat het toestel met motor storing kampte. In een van de twee motoren was een vogel terecht gekomen. De vliegers konden door de defecte motor onvoldoende hoogte ma ken. Volgens de normale proce dure hadden ze toen onmiddel lijk de tanks moeten afwerpen, maar bewust werd gewacht tot het toestel boven een pas omge ploegde akker vloog. De lucht machtvliegers brachten daar mee weliswaar hun eigen veilig heid in gevaar, maar voorkwa men dat er op de grond onge lukken gebeurdea De tanks met ongeveer duizend liter kerosine zijn toen zij op de grond kwa men niet in brand gevlogen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9