Yance stuit op problemen in Midden-Oosten KRANKZINNIGE MOORDENAAR TERRORISEERT NEW YORK Zuid-Afrika dreigt scholieren met geweld VEROVERAARS IN VREDESTIJD Japan weigert niet maar maakt het wel *vaak erg moeilijk 7 BUITENLAND leidse courant woensdag 3 augustus 1977 pagina 7 (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Een volgens de politie krankzinnige moordenaar dreigt van grote delen van New York een spookstad te maken. Discotheken, bars, restaurants in de stadsdelen Bronx, Queens en Brooklyn blijven 's avonds leeg, in het donker durft bijna niemand meer op straat, mensen beloeren elkaar, er hangt een uiterst gela den sfeer, aldus de beschrijving van een woordvoerder van de New Yorkse politie. Driehonderd politiemensen zijn met de zaak belast, maar in feite is de politie nog nauwelijks een stap verder dan iets meer dan een jaar geleden, toen de moordenaar zijn eerste slachtoffer maakte. Intussen heeft hij zes jonge mensen dood geschoten en er zeven meestal ernstig verwond. Zijn zesde dodelijke slachtoffer, de 20-jarige Stacy Moskowitz, overleed deze week in een New York's ziekenhuis, bijna 40 uur nadat zij en haar vriend in het hoofd waren geschoten. Haar eveneens 20-jarige vriend overleefde de aanslag, maar moet een oog missen en zal door het andere waarschijnlijk slechts beperkt kunnen zien. De moordenaar, die zich in april in een brief aan de politie „De zoon van Sam" noemde en meedeelde een vrouwenhater te zijn, heeft het voorzien op aantrekkelijke jonge vrouwen met lang bruin haar. Hij maakt steeds gebruik van een zogenaamde .44 Bulldog-revolver. Tot nu toe opereerde hij uitsluitend in het oostelijk deel van Bronx en het noorden van Queens. Zijn laatste aanslag pleegde hij echter in Broo klyn, ruim 15 kilometer van zijn vorige „werkterrein". Hij heeft intussen vijf vrou wen en een man vermoord en vier vrou wen en drie mannen ernstig verwond. Stacy en haar vriend Robert Violante wer den evenals in de voorgaande gevallen in het hoofd geschoten. Violante was het eer ste slachtoffer, dat een vaag signalement kon geven, maar de politie twijfelt of zij daar gezien zijn verwondingen, veel waar de aan moet hechten. Volgens Violante is de dader een blanke van 25 30 jaar, ruim 1.70 m. lang en tegen de 70 küo zwaar. Na de aanslag op Stacy en haar vriend konden meteen een twaalftal personen van de lijst van verdachten worden wegge streept, omdat ze allemaal ten tijde van de aanslag door de politie werden gescha duwd. De politie maakt zich behalve over nieuwe aanslagen vooral ook ernstig be zorgd over groepjes verontruste burgers die op eigen initiatief op onderzoek uit gaan. Wij stellen medewerking van het publiek op hoge prijs, maar met dergelijke particuliere akties kunnen de grootste on gelukken gebeuren, aldus een politie woordvoerder. President Sadat (rechts) en de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Cyrus Vance, tijdens de persconferentie die zij gisteren in Alexandrië gaven na hun tweedaags gesprek over het Midden-Oosten. ALEXANDRIË (UPI/AFP) De poging van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Cyrus Vance om in het Midden- Oosten de grondslag te leggen voor een vredesconferentie in Genève, die in het najaar gehou den zou moeten worden, is giste ren kennelijk op ernstige moei lijkheden gestuit Zeker één van de voorstellen van Vance was voor de Egyptenaren niet aan vaardbaar. Wel is aanvaard dat een werkgroep van ministers van de betrokken landen medio september bijeen kan komen, in New Vork of elders. Vance heeft de Egyptenaren een plan voorgelegd dat de terugtrekking van de Israëlische troepen uit bezet Arabisch gebied koppelt aan de volledige erken ning van Israël door de Arabische lan den. Beide elementen bestrijken een pe riode van vijf jaar, hetgeen veel te lang is volgens de Egyptenaren. Wel zagen de Egyptenaren iets in de suggestie van Vance de PLO aan de conferentie in Genève te laten deelne men, mits de Palestijnen het kader aan vaarden waarin deze conferentie wordt gehouden, d.w.z. het kader van resolutie 242 van de Veiligheidsraad die erkenning van Israël binnen veilige grenzen in houdt. Dit voorkomt dat de Palestijnen hun handvest zouden moeten wijzigen, terwijl zij toch indirect Israël aanvaar den. Vance is vandaag in Beiroet en reist morgen door naar de Syrische hoofdstad Damascus, waar een akkoord tot stand is gekomen tussen Syrië en de Palestij nen over een gezamenlijk standpunt met betrekking tot de voorstellen van Vance. Dit houdt een zelfstandige Palestijnse deelname aan de conferentie in Genève in een voor Israël onaanvaardbare zaak en de erkenning van het recht van de Palestijnen om in de bezette gebieden van Gaza en de linker Jordaan- oever een onafhankelijke staat te vesti gen. CIA deed veel proeven met LSD NEW YORK (AP) - De Amerikaanse televisie Maatschappij NBC, heeft geheime documenten ont huld waaruit sou blijken dat de experimenten van de CIA met drugs aanmer kelijk veelomvattender zijn dan dese geheime dienst eerder had toegege ven. Het rapport van de NBC volgt op een rapport van de New York Times, dat de CIA gedurende 25 jaar ze ker 25 miljoen dollar heeft uitgegeven aan experimen ten door bekende medische onderzoekers, universitei ten en ziekenhuizen naar mogelijkheden om de men selijke geest te controleren door middel van o.a. LSD. Voor de proeven maakte men gebruik van patiënten van psychiatrische klinie ken, gevangenen en patiën ten van particuliere klinie ken en openbare Ameri kaanse ziekenhuizen, zon der dat dezen daarvan op de hoogte waren. JOHANNESBURG (RH) De Zuid&frikaanse minister van justitie Jimmy Kruger heeft met harde maatregelen ge dreigd als de boycot van de Afrikaanse scholieren voort duurt. We zullen hard optreden tegen „deze onzinnige rebellie en verzet". Kruger verlangde ook dat de zwarte Zuidafrika nen akkoord gaan met de ge meenteraden die de blanke au toriteiten willen instellen in de zwarte woongebieden. Kruger zei dat hij „niet onder de indruk is" van de „commissie van tien", een groep burgers uit Soweto die een blauwdruk voor zelfbestuur heeft uitgewerkt Hij had vooral bezwaar tegen de sympathieën van de commissie van tien, waarvan de meeste leden volgens hem tot de black power-beweging behoren. In veel zwarte wijken zijn de door de regering benoemde bantoe-' adviesraden afgetreden onder druk van militante studenten. In Uitenhage, bij Port Elizabeth heeft de bantoeraad eveneens zijn aftreden aangekondigd. In de zwarte steden Atteridgeville en Saulsville bij Pretoria heeft een werkgroep van Afrikanen ook deze regeringsplannen voor bantoegemeenteraden afgewe zen. Het lijkt er op dat de „com missie van tien" uit Soweto el ders navolging vindt Sinds vorige week zijn er dage lijks incidenten in de zwarte woonwijken, waarbij tot dusver drie doden zijn gevallen. Generaal David Kriel, hoofd van de Zuidafrikaanse oproer politie, heeft aangekondigd dat er massale arrestaties zullen volgen als de rust in Soweto niet terugkeert. De schoolstaking in de zwarte woonwijken rond Johannesburg en Pretoria duurt onverminderd voort De Afrikaanse scholieren eisen dat ze gelijk worden ge steld met blanke scholieren. Rustige demonstratie op Aruba Oranjestad De voor gisteren aangekondigde demonstratie op Aruba is rustig verlopen. Onge veer 5000 mensen kwamen voor het bestuurskantoor in Oranjes tad bijeen, Waar zij toegespro ken werden door de leider van de Arubaanse MEP-partij, Beti- co Croes. De actie was gericht tegen de deelname van de poli tieke partij PPA in de nieuw te vormen Antilliaanse rege ring. De MEP-leider, beperkte zich gisteren tot nogmaals de motie ven van de Arubaanse strijd naar voren te brengen. Hij wees erop dat de PPA niet de wens van het Arubaanse volk naast zich neer mag leggen. Deelname van de PPA aan de centrale regering betekent verraad, al dus Croes. De wens van het volk van Aruba is, volgens de leider van de partij die bij de jongste verkiezingen de meeste stemmen haalde, algehele onaf hankelijkheid. Carter: gebruik marihuana geen misdrijf WASHINGTON (DPA) Het bezit van geringe hoeveelheden marihuana moet volgens presi dent Carter voortaan niet meer als een misdrijf, maar slechts als een overtreding worden be straft In een boodschap aan het Con gres over het misbruik van drugs m de Verenigde Staten wees de president er gisteren op, dat meer dan 45 miljoen Amerikanen wel eens marihua na hebben geprobeerd en naar schatting 11 miljoen het regel matig roken. Als wij het bezit van kleine hoeveelheden mari huana uit de criminele sfeer wil len halen, houdt dit geen legali sering in. Het betekent slechts dat de straffen worden vermin derd en dat een geldboete in plaats van een gevangenisstraf wordt opgelegd, aldus het Ame rikaanse staatshoofd. Frankrijk „nooit meer in NAVO" BONN (AP) De Franse pre mier Barre heeft in een vraag gesprek met het Westdultse weekblad Stern gezegd dat Frankrijk nooit meer zijn strijdkrachten zal plaatsen on der het commando van de NA VO. „Wij zijn niet zo aanmati gend dat wij ons bezig wensen te honden met de verdediging van anderen. Wij zullen slechts onsself verdedigen." Maar de premier richtte een „ernstige waarschuwing" tot eventuele agressors van de lan den van het Pact van Warschau „dat ingeval van een gewapende invasie van ons (Westduitse) frontgebied, de vitale belangen van Frankrijk al lang zouden zijn geschaad lang voor deze invasie onze grenzen bereikt". Gearresteerde vrouw herkend als deelneemster aanslag op bankier Ponto FRANKFORT (DPA) Drie dagen na de moord op de 53-jarige Westduitse bankier Jürgen Ponto heeft de weduwe van het slachtoffer de gisteren in Frankfort aangehouden 23-jarige Eleono- re Pönsgen herkend als deelneemster aan de aanslag op de bankier. De politie speurt nog naar de advocaatsdochter Susanne Albrecht en een onbekende man, die ook bij de moord zijn betrokken. Volgens politiefunctionarissen heeft ook de huisbewaarder van de familie Ponto de gearresteerde Eleonore Pönsgen herkend als 'een van de vrouwen die de aanslag hebben gepleegd. Eleonore Pönsgen, die bij haar arrestatie in haar woning geen verzet bood, heeft om haar alibi te bewijzen verscheidene getuigen genoemd. Een deel van hen bevestigde haar alibi. De Actie Rode Morgen heeft opnieuw het persbureau Reuter in Frankfort telefonisch laten weten dat de moord haar werk is geweest. Ze eiste weer vrijlating van alle politieke gevangenen. Gebeurt dit niet, dan zullen nog meer mensen die tot de klasse der uitbuiters behoren, terechtgesteld worden, aldus Rode Morgen. Piloten Aer Lingus staken DUBLIN (AFP) Alle vliegers Zij eisen een loons- van de Ierse luchtvaartmaat- verhoging van 25 procent en schappij Aer Lingus zijn van- dreigen het komende weekeinde daag een etmaal in staking ge- voor onbepaalde tijd aan de gaan om hun looneisen kracht grond te blijven als de maat- bij te zetten. schappij niet toegeeft Treinbotsing in Spanje: 3 doden Benidonn Bij een frontale een stuk enkels poor even buiten botsing tussen twee Spaanse Villajojosa, 10 kilometer van Be- personentreinen zijn gisteren in nidorm. Onder de doden zijn tie buurt van Benidonn drie een aantal buitenlanders. Tot nu mensen omgekomen en onge- toe is bekend dat een dode een veer 40 gewond. Britse was en dat onder de ge- Het ongeluk deed zich voor op wonden acht Britten zijn. Flinke vertraging post uit Frankrijk (Van onze correspondent) PARIJS Als gevolg van sei zoensmoeilijkheden bij de Fran se posterijen is in de verzending van post en met name van an sichtkaarten naar het buiten land aanzienlijke vertraging ontstaan. Vooral worden prent briefkaarten met bestemming België, Duitsland, Groot-Brit- tannië en Nederland bij gebrek aan personeel niet meer in Frankrijk gesorteerd, maar naar de betrokken landen in de vorm van groepszendingen ge transporteerd. In Japan wonen 500 Nederlan ders. Niet alleen de mensen van onse ambassade mi hun gezinnen, maar ook zaken mensen en vrouwen die met Japanners getrouwd zijn. Op de verjaardag van de konin gin worden ze allemaal uitge nodigd voor een feestelijte re ceptie bij de ambassadeur. In Nederland wonen 1400 Japan ners. Dat verschil alleen al toont aan dat Japan wel dege lijk belangstelling heeft voor Nederland. Voor de Nederlandse meisjes die op de ambassade in Tokio werken, is Japan het veiligste land ter wereld. Ze kunnen overal gaan en staan zonder gevaar lastig gevallen te wor den, laat staan te worden be roofd. Maar erg gelukkig rijn die meisjes daar niet, want se rijn volledig op zichzelf en op collega's van andere ambassa des aangewezen. Ze kunnen tochtjes maken naar het prachtige binnenland van Ja pan, ze kannen skieën, ze kun nen leren bloemschikken, een warm contact met de Japan ners is er niet bij. Afgezien van bet feit dat Ja panse mannen voor Europese vrouwen onaantrekkelijk zijn, zullen die mannen zich ook niet met blanke vrouwen be moeien. Als hij met ze zou uitgaan, zou die vrouw als publieke vrouw worden uitge kreten en de man wel een uiterst slechte beurt makv^n bij zijn landgenoten. Hetzelf de geldt voor een Japanse vrouw, die met een Europese man zou uitgaan. De Japanner beweegt zich uit sluitend in zijn eigen kring. Ieder ander wordt beleefd en voorkomend behandeld, maar hij kan er nooit bij boren. De heer J. Wey, tweede handelssecretaris van onze ambassade in Tokio. (Van onze speciale verslaggever P. J. Prins) Arie Groenevelt zou weinig kans krij gen in Japan. De vakbonden zijn slap pe aftreksels van wat wij onder de stem van de arbeiders verstaan. Elk bedrijf heeft zijn eigen vakbond, die elk jaar eisen stelt Maar die eisen zijn wel afgestemd op de mogelijkhe den van bet bedrijf. Als de directie die eisen redelijk vindt, wordt er onderhandeld. En aangezien iedereen het belang van de onderne ming vooropstelt en bovendien ge neigd is rekening te houden met de ander, wordt er meestal een compro mis bereikt Lukt dat niet mi vindt de bedrijfsvakbond dat haar eisen ge rechtvaardigd zijn, dan wordt er éen staking uitgeroepen. Dat duurt een dag of drie en dan gaan de onderhan delingen door. Wordt er dan een over eenkomst bereikt dan worden de ge staakte dagen zonder betaling door overwerk ingehaald, want het bedrijf mag er niet onder lijden. De heer J. Wey, handelssecretaris van onze ambassade in Tokio, vertelt dat verhaal om aan te geven met wat voor mentaliteit je te maken krijgt als je als Nederlander zaken wil doen met de Japanners. Zaken doen we inderdaad met Japan, maar we worden er als natie niet zoveel beter van. De Japanners ver kochten aan ons voor 2,5 miljard gul den vorig jaar en wij verkochten aan de Japanners voor nog geen 750 mil joen gulden. Met andere woorden: wij verkochten aan hen maar voor een kwart van de waarde die zij aan ons verkochten. De Japanse uitvoer naar Nederland wordt elk jaar groter. Onze uitvoer naar Japan blijft ongeveer gelijk. Al leen al de invoer van Japanse auto's was vorig jaar meer dan onze totale uitvoer naar Japan. Onvrije markt Dat komt, zo meent de heer Wey, omdat de Japanner veel zorgvuldiger de markt bestudeert Neem auto's bij voorbeeld. De meeste merken geven een prijs „kaal" op. Wie zo'n auto koopt moet er dan nog heel wat bijleg gen, voor zaken als sieruitlaat, anten ne, radio, etc. De Japanners hadden dat al vroeg door en ze gingen auto's verkopen waar alles al op en aanzat Bovendien lijkt het alsof onze bedrij ven weinig belangstelling hebben voor Japan. Het is ver weg, men kan zich daar moeilijk verstaanbaar maken en wat zou men daar doen, terwijl men in Europa een markt heeft van 280 miljoen consumenten. Maar dat is niet alles. Bedrijven in Nederland - en daarbuiten - die wel naar Japan willen exporteren, lopen tegen geweldige moeilijkheden aan. Want de Japanners mogen wel roepen dat er een vrije markt is, in de prak tijk is dat wel wat anders. Ten eerste bestaat die vrije handel met Japan nog geen tien jaar. Voor dien werd alles en iedereen van buiten geweerd, en konden de Japanners al leen Japanse produkten kopen. De eigen industrie is nu zo sterk, dat ze geen buitenlandse concurrentie meer hoeft te vrezen. Ten tweede is de vrijheid van handel beperkt door allerlei moeilijkheden die de buitenlandse fabrikant op zijn weg vindt Het distributiesysteem bij voorbeeld, dat in Japan uiterst inge wikkeld is. De importeur is nooit tege lijk de distributeur, dat wil zeggen de man die de goederen naar de consu ment brengt Als de spullen zijn inge voerd gaan ze eerst naar de groothan del, dan naar een kleinere groothan del, dan via twee andere schijven naar de klpiph»"dH en dan pas naar de consument Dat is een traditioneel sys teem waar niet aan te tornen valt en dat de produkten, ook de Japanse, nodeloos duur maakt Ten derde zijn er allerlei technische belemmeringen bij de invoer. Neem de bloembollen, een goed Nederlands produkt dat hier aan de hoogste eisen moet voldoen. Dat is voor Japan niet genoeg. Om heel, heel zeker te zijn dat de bol geen ziekten bevat, wordt hij eerst letterlijk schoongepoetst, dan moet hij een jaar in Japanse grond en als hij dan nog geen ziektever schijnselen vertoont mag hij worden verkocht Gevolg: bij aankomst kost de bol 30 yen, een kwartje, na dat jaar kost hij 400 tot 450 yen, dat is vier gulden. Niemand in Japan zal beweren dat' men daar de Nederlandse bloembollen niet wil, maar de voorschriften voor de gezondheidszorg vereisen deze in gewikkelde procedure. En welke bol- lenkweker heeft er dan nog zin in? Barrières De Japanners doen heftig geïrriteerd over de Amerikaanse en Europese ei sen tot beperking van de Japanse uitvoer, maar ze hebben een flinke portie boter op hun hoofd. De „na tuurlijke barrières" voor invoer in hun land zijn zo groot dat buitenlandse produkten vrijwel geen kansen krij gen. Bovendien zijn de Japanners meesters in het rekken van onderhan delingen. Als er werkelijk ernstige klachten zijn, bijvoorbeeld van de Eu ropese scheepsbouwers over de dump prijzen die de Japanners berekenen, dan geven ze iets toe en komen dan met een tegenklacht Bijvoorbeeld: jul lie doen niet genoeg moeite om in onze markt te komen. Of ze laten sommige goederen wel gemakkelijker toe, zoals scheerapparaten of koffiezetters van Philips, om ze vervolgens na te maken met nog wat slimme extra snufjes. En dus kan Philips het verder wel verge- tea Zijn er dan helemaal geen mogelijkhe den in Japan? Toch weL Bijvoorbeeld als men gebruik weet te maken van het Japanse snobisme. Een voorbeeld: Japanse auto's zijn van uitstekende kwaliteit In Japan zelf rijden sleeën van eigen makelij, die wij hier nog nooit gezien hebben en die best tegen de Amerikaanse sleeën opkunnen. Maar wie echt wil laten zien dat hij in goede doen is, koopt een Mercedes 450 SL of een Jaguar. Japanse parfums zijn uitstekend, maar Lanvin's parfums worden goed verkocht ook al zijn ze vijfmaal zo duur. Dat geldt ook voor Zwitserse horloges en Zweedse meubelen. Helaas heeft Nederland geen speciali teiten waar de Japanners belangstel ling voor hebben, of het moet onze zuivel zijn. Maar ook chemische arti kelen en huishoudelijke electrische ap paraten maken een kans. Er komen op onze ambassade ook wel aanvra gen van Nederlandse fabrikanten, die met grote aandacht worden behan deld, maar tot nu toe heeft al dat werk maar bitter weinig vruchten afgewor pen. De na-oorlogse wereld heeft Japan opnieuw onderschat Te laat hebben we ontdekt dat de uiterst gediscipli neerde Japanse samenleving bezig was de wereldmarkten te veroveren. Een vreedzame verovering, die al zo veel Westerse concurrenten tot de on dergang heeft gebracht dat ze nu aan de rand van een economische oorlog staan. Het is het soort oorlog dat geen overwinnaars kent maar dat wel veel slachtoffers vergt en waarvan het einde nog lang niet in zicht is.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7