Spannende momenten op tennispark Roomburg Oudshoornsekerk staat op instorten Barcelona laat langs Noordwijk NIWA-wedstrijden op Noordeinderplas Vakantiespelen Hazerswoude Victoria Regia weer in bloei STAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1977 PAGINA 5 OPEN LEIDSE KAMPIOENSCHAPPEN LEIDEN Op de tweede dag van de open Leidse kampioenschappen op tennispark Roomburg is ook het A-toernooi van start gegaan. Van de geplaatste spelers kwamen gisteren alleen de favoriet Frits Don en de als vierde geplaatste Adema van Scheltema in actie. Don gaf Roomburgspeler Bub v.d. Zee geen schijn van kans (6-0, 6-1), doch Adema v. Scheltema had heel wat meer moeite om op de been te blijven. De eerste set bleef hij Rotterdammer Otto Panman nog net voor (6-4), maar, toen in de tweede reeks de aanval bij Panman eenmaal soepel draaide, was er voor Adema geen houden meer aan (0—6). In de beslissende set moest er bij de zeer vérdedigend spelende Adema heel wat concentratie en loopwerk aan te pas komen om Panman toch nog af te troeven: 6-4. Ook de meeste andere A-partijen waren bepaald geen kat en muisspelletjes. Maar liefst vijf van de negen herenpartijen wer den pas in een derde set beslist Zo versloeg Theo Bollerman de in B als eerste geplaatste Gerard Hoogland met 6-7,6-1,6-1. Na verlies van de eerste set stapte Bollerman over op zijn specialiteit, een traag spelletje vol scher pe drop-shots en lobs, waartegen Hoogland geen enkel verweer had. Vaarties versperde Leidenaar Richard Kasten de weg naar de tweede ronde (3-6, 6-0, 6-4), terwijl ook Fried Schmitz en Otto Blom voor drie-setsover winningen zorgden op respectievelijk Buise en Veentjer. René Gorter imponeerde tegen Lex Constandse. Keer op keer veegde hij de ballen met zijn dubbelhandige backhand hard in de hoek, hetgeen hem een opvallend ruime 62,60 zege opleverde. Niek Fleury liet tegen Bootsman geen twijfel over de krachtsverhoudingen bestaan, twee maal 6-0. Paul v. Geuns zorgde ervoor, dat ook de andere helft van het Panman-duo, Jaap Panman, geen kans zag zich in de tweede ronde te spelen: 6-4, 60 voor Van Geuns. Mentink demonstreerde zijn goede vorm door zich gemakkelijk langs Jan Lind te manoeuvreren: 6-3, 62. G. Appelboom uit Amsterdam had een derde set nodig om zich teel eerste klasse speelt bij de Metselaars, Sandra v.d. Heiden, de favoriete in B, net voor: 7-6,7-5. Bij de heren in B waren gisteren ook veel spannende partijen. Robbert-Jan v.d. Feen liet tegen Ad v.d. Berg verrassend de tweede set glippen: 61, 3-6, 62. Bub v.d. Zee, Ar nold v.d. CapeUen en Marinus Brooshooft hadden alle drie de stimulans van verlies van de eerste set nodig om er in hun partij tegenaan te gaan. Van de Zee versloeg Van Dijk met 3-6, 63, 61, Brooshooft de Wit met 67, 6—3, 6-0, terwijl Van de Capellen tegen Westra heel dicht bij de nederlaag was: 3-6, 7-6, 6-3. Lodewijk Kallenberg demonstreerde dat zijn topspinspel nog altijd dodelijk kan zijn. Gisteren was het Eddy de Vries, de man met twee forehands, die de boot inging: 62, 4-6, 6-4. Bart v.d. Feen gaf zijn visite kaartje af via een forse zege op Van Ben- tum. Nieuwkoop Bij de laatste tellingen zullen het aanstaande weekeinde op de Nieuwkoopse Noordeinderplas ca. 170 zeilbo ten in diverse klassen strijden om de hoogste eer in de Natio nale NIWA Wedstrijden. De wedstrijden zullen zaterdag en zondag worden gehouden in 4 series, tw. zaterdag om 11.00 en om 2.00 uur en zondag om 10.00 en om 2.00 uur. Als generale repetitie voor dit nationale treffen organiseerde Noord Zuid het afgelopen week end een club-evenement, de z.g. VóórNTWA wedstrijden. Onder kwam Ruud Willemse als grote ideale weersomstandigheden overwinnaar uit de bus, in de gingen niet minder dan 59 deel- handicap-afdeling, nemers van start Bij het opma- Verschillende klassen kregen ken van de balans en de toepas- een eigen start Bij de 16m2 sing van de handicapcijfers bleek de oude rot Joop Bode graven zijn jongere tegenstan ders nog steeds de baas en hij werd twee maal eerste. Bij de Pampussen weer een oude be kende, Jan Blonk terwijl bij de O-Jollen de oud-nationaal kam pioen Peter van Wamel geen moeite had met de rest. Voor het eerst was ook een jeugd-wedstrijd uitgeschreven als een vervolg op de door Noord Zuid georganiseerde jeugd-instrukties. Bart Reedijk was hier met zijn Piraatje de snelste op de voet gevolgd door Mark Nieuwenhuis. Een spelmoment uit de wedstrijd Noordwijk—Barcelona (Van onze verslaggever) NOORDWIJK - Zesendertig minuten heeft FC Barcelona er gisteravond over gedaan om eersteklasser Noordwijk het hoofd te laten buigen. Asensi maakte toen een einde aan dat gene waar de ongeveer zesdui zend toeschouwers op zaten te hopen, een gelijkspel tegen de club van de twee Johannen. In feite moest El Bar ca het giste ren slechts met één Johan (Neeskens) doen daar Cruyff nog steeds herstellende is van zijn operatie aan het kuitbeen. Die remise is er niet van geko men. Hoewel Noordwijk moedig torro,->ctonrl hnnH mof vaak var rassend snelle uitvallen moest de aanhang toezien dat Barcelo na met een alleszins respectabe le overwinning van 2-0 weer in de kleedkamers verdween. Zo snel zelfs dat de jeugdige hand tekeningenjagers zich in een sprint moesten bewegen om een prent van „de Nees" te bemach tigen. Toch begaven de zesdui zend zich tevreden naar huis. Noordwijk had Barcelona op 2-0 gehouden en de Spanjaarden hadden weer een goede training achter de rug. Opmerkelijk was dat coach Rinus Michels in deze wedstrijd duidelijk voor de gul den middenweg had gekozen, langzaam vanuit de achterhoede Hp aarivallpn nnhrv iwon om ver volgens bij het zestien-meterge- bied met korte een-twee-combi- naties tot scoren te komen. Jo han Neeskens' rol was rust en meer lijn in het spel te brengen. Zelf ging hij nauwelijks een per soonlijk duel aan en wanneer hij het wel deed was het meestal geslaagd te noemen. Toch was de Nederlander niet de blikvanger, maar spits Here dia, die meermalen dicht bij een doelpunt was, maar steeds weer de laatste finesse miste om als nog doeltreffend uit te halen. Dit lukte Asensi wel in de 36e minuut na een verdedigingsfout van Kees Spaanderman. De Noordwijker moest toelaten dat hii HoVw?maiH" werd mot als gevolg een schuiver in de hoek waar de uitstekende doelman Kees van de Wiel geen verweer op had, 61. Na de rust leek Barcelona op een ruime overwinning af te gaan, maar Noordwijk bleef vechten waardoor de schade slechts tot nog een tegentreffer beperkt bleef. Suvena ging goed door op links en haalde met een knal de 2—0 binnen Scheids rechter was Frans Derks die er weer allercharmantst uitzag in zijn donkerblauwe scheidsrech- terstoilet Het broekje was zo miniem dat een ieder de adem inhield wanneer hij hard op zijn fluitje blies. HAZERSWOUDE De jeugdvakantieweek In Ha- serswoude-Rijndijk, start op 8 augustus om 10.00 uur In speeltuin De Rode Wip met bet bouwen van kunstwer ken Na de picknick tijdens bet middaguur setten de bouwers hun werk voort De poppendokter houdt 's mor gens zitting in peuterspeel zaal Wonderland. Op 9 augustus, tussen 9.00 en 12.00 uur: zwemfestijn in De Dolfijn. Levend ganzenbord staat 's middags op het pro gramma. Op 10 augustus gaat de puzzelen puzzleen of op vossenjacht in de ochten duren; 's middags worden op de Da Costasingel diverse ra cewedstrijden gehouden. In Het Anker wordt voor de oudere jeugd een disco-fes tijn georganiseerd, in de avonduren. Op 11 augustus is er 's middags volksdansen op het plein van de Banneux- school en wordt er gevist aan de Da Costasingel. Op 12 au gustus is er de gehele dag spelletjeskermis in De Rode Wip. Na het broodbakken en het volksdansen (aanvang 19.00 uur) gaat het hutten- dorp om 21.00 uur in de fik. De in Hazerswoude-dorp van 8 tot en met 12 augustus te houden jeugdvakantieweek staat in het teken van „india nen en cowboys". Op 8 au gustus om 9.00 uur wordt begonnen met de bouw van het indianen- en couwboy- dorp aan het Jan Toorop- plein. Burgemeester J. ten Heuvelhof komt het opper hoofd 's middags aanstellen. Tussen 9.00 en 12.00 uur kun nen de kleintjes in de peuter speelzaal aan de Vincent van Goghstraat terecht bij de poppendokter. Op 9 augustus kunnen de kinderen van 9.0612.00 en van 13.0616.00 uur hun crea tiviteit bot vieren in de oude Johannes PostschooL In die zelfde lokaliteit is op 10 au gustus in de ochtenduren (9.0612.00 uur) „Stuif-es-in", plus modeshow. Vanaf 13.30 uur eist het straatganzen- bord de aandacht op (bij het huttendorp). Twee poppen kastvoorstellingen staan ge pland voor 11 augustus (9.30 en 10.30 uur) in de peuter speelzaal; 's morgens, vanaf 9.00 uur: roeien aan de Bur gemeester Warnaarkade. In de middaguren aan de Hob- bemastraat: volksdansen en kringspelletjes. In de nacht van 11 op 12 augustus kun nen de eigenaars van de hut ten in het cowboy- en india nendorp daar overnachten, onder toezicht De twaalfde augustus staat in het teken van spelletjes en wedstrijden in de ochtendu ren aan de Hobbemastraat en van sport en spel op het veld van het gemeentelijk sportpark, 's Middags om 12.30 uur: afsluiting van de feestweek met muziek, kampvuur en picknick. Om 19.00 uur gaat het hutten- dorp in vlammen op. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN De Victoria Regia, de tropische „wa terlelie" uit bet Amazonegebied, zal vermoedelijk vanavond en morgenavond in de Hortus Botani cus aan bet Leidse Rapenburg in bloei staan. Gedurende twee opeenvolgende avonden is de bloeiende plant te bezichtigen van negen tot elf uur 's avonds. Toegangsprijs 25 cent. De merkwaardige plant Victoria Regia werd in 1801 ontdekt in Zuid-Amerika door de natuurkun dige Haenke. De man kreeg niet de kans zijn ontdekking wereldkundig te maken omdat hij korte tijd na zijn ontdekking overleed. De Victoria Regia werd zo'n dertig jaar later voor de tweede maal ontdekt door de Duitser Poeppich in 1832, door de Fransman d'Orbigny een jaar later en weer iets later door de Engelse geleerde Schom- burgk. Natuurkundigen trachtten de plant naar Europa over te brengen, maar eerst in 1849 gelukte het de waterlelie op het landgoed Chatsworth in Engeland in bloei te krijgen. De Amsterdamse Hortus had in 1859 de plant voor de eerste maal in bloei. In Leiden, waar men een speciale kroon- vormige kas had gebouwd, duurde het tot 1872 voordat daar de Victoria Regia voor het eerst bloeide. De tropische „waterlelie" uit het Amazonegebied groeit in ondiepe kommen van de rivieren, die gedurende een deel van het jaar droog liggen. Het is nog steeds niet duidelijk of de plant als een éénjarige dient te worden beschouwd (een plant die dus in één jaar uit zaad opkomt, groeit en bloeit om na het voortbrengen van zaden weer te sterven) of als een overblijvende plant, die welis waar in het najaar afsterft, maar uit verborgen delen elk jaar weer opnieuw uitloopt In elk geval wordt de Victoria in de Leidse Hortué 'als eenjari ge behandeld; dat wil zeggen dat in het zeer vroege voorjaar gezaaid wordt (meestal met zaden, af komstig van de eigen plant van vorig jaar). De zaden zijn zo groot als een erwt en zwart van kleur. Ze worden in een speciale watertank ge zaaid, maar er komen ook vaak spontaan zaailin gen op in het Victoria-bassin; als een exemplaar i mooi centraal staat, wordt die plant aangehouden. I De overgebleven zaailingen gaan vaak naar andere botanische tuinen, waar men een minder gunstig zaairesultaat heeft behaald. De bladen van de plant kunnen afmetingen krijgen van zo'n 2J5 meter in doorsnee, met een opstaande rand van tien centimeter. Het blad heeft een groot draagver mogen. Doordat aan de onderzijde dikke nerven lopen wordt het blad als het ware in vakjes verdeeld. Tussen het wateroppervlak en de onder zijde van het blad ontstaat door de nerven een soort luchtkussen. Het hierdoor ontstane drijfver- mogen is zo groot, dat het blad zelfs een klein kind kan dragen. De plant geeft meerdere bloemen per jaar (dit in tegenstelling tot wat men meestal denkt). Het is een nachtbloeier, hetgeen wil zeggen dat de bloe men eerst 's nachts opengaan. De eerste nacht is de bloem stralend wit van kleur, de tweede nacht purperrood. Om de vier tot vijf dagen verschijnt er een nieuw blad en tegelijk ook weer een nieuwe bloemknop. In de herfst als de temperatuur daalt, gaat de plant snel achteruit: er komen minder bloemen die steeds kleiner worden en ook de bladeren stellen niet veel meer voor. Eind oktober wordt de rest van de plant verwijderd; uit de modder in het bassin worden de zaden opgevist De Victoria Regia in bloei De nieuwe 3 Suisses BREIGIDS is er! Botermarkt 13, LEIDEN KVP-ER J. PLOMPEN VRAAGT OM ONDERZOEK ALPHEN AAN DEN RIJN Raadslid J. Plom pen van de KVP heeft gisteren tijdens de com missievergadering van Openbare Werken aange drongen op een onderzoek naar de veiligheid van de Oudshoornsekerk. Zoals bekend is de Oudshoornsekerk een van de weinige mono- .men ten die Alphen rijk is dringend toe aan een algehele restauratie waarmee men kan be ginnen als CRM de subsidie beeft verstrekt Plompen vroeg zich gisteren af of het nog wel langer verantwoord is iedere zondag diensten in de kerk te houden. „Zonder nn paniekerig te doen, dring ik toch sterk aan op een onder zoek van bouw- en woningtoezicht Dat onder zoek kan dan op korte termijn uitwijzen of we de verantwoording nog langer kunnen blijven dragen." Plompen, die persoonlijk de snel in verval rakende kerk aan een nader onderzoek had onderworpen stelde verder dat hij „erg geschrokken" was van de huidige toestand van de Oudshoornsekerk. „De vloer is zeker 10 centi meter gezakt ten opzichte van de pilaren. Het lijkt er trouwens verdacht veel op dat de vloer harder zakt dan de fundering en dan heb ik het nog niet eens over de scheuren in bet dak en gevels." Volgens Plompen is de conditie van de Oudshoornsekerk „erger dan we met elkaar denken". JBij tijd en wijle vallen er zelfs stenen uit", aldus Plompen die met zijn betoog de toezegging afdwong van de voorzitter van de commissie, wethouder Van Leeuwen op een snelle inspectie door bouw- en woningtoezicht Verantwoordelijkheid Raadslid C. J. Engelen van de WD die zich evenals de andere commissieleden aansloot bij de argumentatie van Plompen noemde de toe stand van de Oudshoornsekerk in „hoge mate zorgelijk" Over het uitblijven van de subsidie voor de restauratie zei hij: „Het is een bescha mende vertoning die typisch Nederlands is". Engelen concludeerde daaruit hoe weinig aan dacht het ministerie van CRM besteedt aan monumenten. „Ik hoop dat het college er alles aan zal doen om CRM wakker te schudden en wijzen op de verantwoordelijkheid", aldus Enge len. Wethouder van Leeuwen maakte duidelijk dat het gedetailleerde rapport over de restauratie door „een team van deskundigen" moet gebeuren onder verantwoordelijkheid van het kerkbestuur. „Daar blijft de gemeente buiten", aldus de wet houder, „omdat de technische afdeling van de dienst Openbare Werken niet bij machte is een gefundeerd rapport samen te stellen. Daarvoor moet een gespecialiseerd bureau ingeschakeld worden", meende de wethouder verder omdat zo'n rapport ook meer gewicht in de schaal zal leggen bij Monumentenzorg en het ministerie van CRM waar de getaxeerde ruim 1 miljoen gulden subsidie vandaan zal moeten komen. Voorschot gemeente KVP-er C. J. Winninghoff meende evenwel dat het kerkbestuur niet bij machte is zo'n onderzoek („dat kost handen vol geld") te bekostigen. Hij vroeg zich af of de gemeente niet bereid is financieel bij te springen. Wethouder van Leeu wen stelde daarop dat de gemeente best bereid is in afwachting van de eens uit te keren subsidie een voorschot te verstrekken, „maar de rente die ermee gepaard gaat, is niet subsidiabel", aldus wethouder Van Leeuwen, „en dat is het grote struikelblok". Volgens de wethouder is het enige dat de ge meente in deze situatie kan doen „belangrijke activiteiten ontplooien op organisatorisch ge bied". Van Leeuwen benadrukte nogmaals dat „het college er alles aan gelegen is om de Oudhoornsekerk te behouden". H. G. Metaal van de PvdA vroeg zich daarbij af in hoeverre het streven naar het behoud van de kerk te rijmen valt zonder de financiële consequenties te aan vaarden. „Volgens mij is het financiële gedeelte onlosmakelijk verbonden met het organisatori sche", aldus Metaal. P. van der Neut van de PCC stelde dat het kerkbestuur eerst maar eens bij het ministerie van CRM „moest gaan drukken" voor subsidie. „Als we op voorhand geld gaan verstrekken komt daar niets meer van terecht", meende hij. De Oudshoornsekerk Compleet met beschrijvingen m slechtst 4.0U |meer dan 150 nieuwe brei en haakmodellen honderden echte wolstalen nieuwe fantasiegarens itelpatronen voor borduur- en tapijtknoopwerk Kom hem vandaag meteen even afhalen

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5