Voorschoten tegen aanleg rijksweg 11-West ILLEGALE VUILSTORTPLAATS ONTDEKT IN HOOGMADE Tunnel nabij kruising Dorpsstraat-Gemeneweg in Hazerswoude-dorp Provincie grijpt in Albert Huisman gaat dammen in Rijnsburg Leidse van tas beroofd KORTWEG STAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1977 PAGINA 4 VOORSCHOTEN B en w van Voorschoten heb ben de gemeenteraad geadviseerd bij alle bevoegde instanties tegen de aanleg van rijksweg 11-West, de verbinding tassen Rijksweg 4 (Rotterdam-Am sterdam) en Rijksweg 44 (Den Haag-Amsterdam), bezwaar te maken. In een zeer uitvoerig en goed gedocumenteerd voor stel aan de raad komen b en w tot de conclusie dat de aanleg van rijksweg 11-West uit planologisch oogpunt bezien een aanzienlijke verarming bete kent Verkeerstechnisch bekeken heeft de aanleg van de weg voor Voorschoten geen of althans zeer weinig voordelen. Vast staat dat de milieubelasten de consequenties groot zullen zijn. Bovendien is de noodzaak van de aanleg van de weg niet aangetoond en ook het rapport van de rijkswaterstaat bevat geen overtuigende argumentatie. Het tracé van rijksweg 11-West is in 1956 vastge steld. Als zodanig komt de rijksweg voor op het rijkswegenplan 1968. Rijksweg 11 is als onderdeel van het hoofdwegennet in Nederland voorts opgeno men in het Structuurschema. Verkeer en Vervoer 1977. In de raadsvergadering van 24 juni jJ. formuleerde de Voorschotense gemeenteraad een voorlopig standpunt ten aanzien van de aanleg van de weg in het kader van hét vooroverleg omtrent het voor ontwerpstreekplan Zuid-Holland-West B en w heb ben daama Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland meegedeeld, dat de gemeenteraad voorshands niet voldoende argumenten zijn bijgebracht die opne ming van rijksweg 11, voor wat de doorsnijding van Voorschoten met een wezensvreemd element be treft zouden kunnen of behoren te motiveren. Nade re studies zouden de gemeenteraad de weg moeten wijzen naar een definitief standpunt Die nadere studies zijn thans verricht en b en w komen tot een volledige afwijzing van een weg, die in 1956 het tracé kreeg en waar thans zoveel andere omstandigheden zijn dan 21 jaar geleden. Sinds 1956 hebben zich o.a. de volgende veranderingen voorge daan: gewijzigde inzichten omtrent milieu en de waarde van het landschap; de aansluiting bij ,3er- bice" is gewijzigd van een halve in een volledige; de Leidsebaan, welke zou aansluiten op rijksweg 11, is vrijwel zeker van de baan; de voortzetting van rijksweg 11 in de richting Bodegraven zal waarschijnlijk langs de spoorbaan Leiden-Alphen plaatsvinden, waardoor de aanleg van rijksweg 11-West een duidelijk andere functie gaat krijgen. Noord-Hofland Stedebouwkundig bezien moet de aanleg worden afgewezen omdat deze weg een woongebied snijdt, waardoor het noordelijk deel van Voorschoten (noord-Hofland) wordt afgesneden van het overige deel d.w.z. 20% van de Voorschotenaren komt te wonen op een soort enclave gevormd door de spoorlijn Leiden-Den Haag, het Korte Vlietkanaal en rijksweg 11. Aanleg van de weg betekent dat ongeveer een 60-tal woningen aan de' Leidseweg- Noord en de Hofweg alsmede een klein aantal bedrijven zullen moeten verdwijnen. De aanleg van de rijksweg zal, inclusief de geluidsstroken in Voor schoten ca. 20 ha. grond vergen. Op een dergelijk terrein zouden 6000 tot 9000 woningen gebouwd kunnen worden. Verkeerstechnisch bezien betekent de aanleg van de weg een verzwaring van de wegen ten noorden van ongeveer het gemeentehuis. Het rapport van de rijkswaterstaat over het verkeer is beduidend gun stiger dan het rapport dat de gemeente Voorschoten heeft laten maken. B en w van Voorschoten ver wachten niet dat de rijksweg 11-West de functie kan overnemen van de Leidsebaan, welke in het vries vak van de ijskast van de provincie ligt. Een deel van het interlokale verkeer zal slechts gebruik gaan maken van rijksweg 11-West indien is voldaan aan een aantal voorwaarden, te weten: op rijksweg 4 (Rotterdam-Amsterdam) moeten geen opstoppingen worden verwacht, dus verbreding van deze rijks weg; rijksweg 14 (verlengde Landscheidingsweg) moet gereed zijn om Den Haag noord-oost te ont sluiten. Rijksweg 19 (hoefijzer om Den Haag) moet gereed zijn om Den Haag zuid-west te ontsluiten; het knelpunt viadukt Voorburg moet gereed zijn; de kortsluiting Lozerlaan Den Haag en de secundai- reweg 4 moeten aangelegd zijn. Ten aanzien van diverse onderdelen bestaat nog steeds onzekerheid. B en w menen dat een heroriëntatie over rijksweg 11-West zinvol is in samenhang met het stelsel van randwegen in de gemeente Leiden. De commissie voor openbare werken zal donderdag het voorstel van b en w bespreken. De nieuwe vuilstortplaats in Hoogmade DEN HAAG/HOOGMADE Het Leidse containerbedrijf Vliko BV heeft gister morgen opdracht gekregen van de pro vinciale waterstaat om zijn illegale puinstortingen langs de rijksweg 4 ter hoogte van Hoogmade met onmiddellij ke ingang te staken. Volgens een opgave van de eigenaar van het betrokken per ceel, dat behoort tot het gebied van de gemeente Woubrugge zou het slechts om de demping van een sloot gaan. Bij een controle door de provinciale waterstaat bleek het containerbedrijf echter zo bru taal te zijn geweest om ook een deel van het weiland uit te graven en daar puin te zijn gaan storten. De nieuwe illegale vuilstortplaats, de der de in dezelfde polder binnen enkele ja ren, is erg moeilijk te ontdekken. De vrachtwagens met puin en ander afval bereiken de stortplaats via een tunneltje, dat onder de rijksweg 4 doorloopt Via Hoogmade bereiken de containerwagens deze tunnel. Vergunning De storting is enkele weken geleden al begonnen. Toen de provincie de puinstor- ting ontdekte, beweerde de betrokken eigenaar van het land waarop de stortin gen plaats vonden, dat het slechts ging om de demping van een sloot en dat hij niet wist dat daar een vergunning voor nodig was. De provincie meende dat de man te goeder trouw handelde en omdat de vergunning tot het dempen zeker zou Blauwe polder zijn verleend als hij was aangevraagd, r werd de puinstorting alsnog gedoogd. een open deur als ik zeg, dat als het waar is dat daar illegaal puin wordt gestort, wij daar als gemeentebestuur niet erg gelukkig mee zijn. Ik moet echter eerst een rapport over deze zaak laten maken en dan zullen we zien wat wij kunnen doen". Gistermorgen kon de provinciale water staat echter constateren, dat een grote aarden wal was opgeworpen, afkomstig van een afgegraven weiland en in de vrijgekomen ruimte werd puin gestort Toen de uitbreiding van de stortplaats werd geconstateerd, is de eigenaar van het land en de containerfirma aangezegd met die illegale activiteiten te stoppen. Aan GS zal rapport over deze bevindin gen worden uitgebracht en die zullen daarna een definitieve beslissing nemen. De gemeente Woubrugge wist gisteren nog van niets. Burgemeester Brouwer de Koning heel verbaasd: „Ik heb er niets van gehoord. Het is het intrappen van In de Blauwe Polder, die tussen rijksweg 4 en de provinciale weg naar Leiden ten zuidwesten van Rijp we tering ligt is al eerder clandestien vuil gestort Enkele jaren geleden begonnen twee boeren met het ophogen van hun land met puin, dat daar door de containerfirma's Vliko en Hoogenboom werd gestort De afgegra ven grond werd voor een deel verkocht eveneens zonder de vereiste vergunnin gen. Hoewel de provincie van het bestaan van de stortingen wist (LC 14-8-75) en daar door de gemeente Alkemade, op wiens grondgebied de stortingen plaats vonden, herhaaldelijk op werd gewezen, bleven stappen uit Boer Rotteveel kreeg vorig jaar een aan schrijven en stopte de illegale vuilstor- ting. Boer Van Leeuwen ging door, maar volgens de afdeling voorlichting van de provincie heeft ook hij inmiddels een laatste lastgeving ontvangen, dat het uit moet zijn met de vuilstortingen op zijn land en dat hij voor 12 september alles netjes moet laten afdekken. Het provinciaal bestuur, dat in mei van dit jaar het puinafvoerplan besprak, is van plan om in het vervolg geen illegale vuilstortingen meer toe te staan, ook niet oogluikend. Via een vergunningenstelsel kan toestemming worden gegeven voor de storting van schoon puin. Als er vergunning wordt gegeven, volgt regelmatig controle. Op aandrang van provinciale staten wordt nog gestudeerd door de provinciale waterstaat, hoe die controle kan worden verbeterd. De pro vincie geeft zelf geen vergunningen af voor de stortingen van chemisch afval Verzoeken hiertoe worden doorgestuurd naar de inspectie van de volksgezond heid. Het loopt met deze zaak overigens nog niet zo vlot, omdat een definitieve wettelijke regeling wordt opgehouden door de vorming van een nieuw kabinet. HAZERSWOUDE Albert Huisman, de afgelopen Jaren steeds eers te-bord-speler van de Hazerswoudse damvereniging Samen Sterk, zal in het komen de seizoen uitkomen voor de vereniging uit Rijnsburg. Huis man blijkt dus te zijn terugge komen van zijn uitspraak „Ik heb de balen van dammen" Jan Fase, de voorzitter van Sa men Sterk: „Het vertrek van Albert zal zich de eerste jaren echt nog wel laten voelen, maar dit zal zeker niet het einde van Samen Sterk betekenen". Fase vindt de motivering van Huis mans vertrek aan de schrale kant „Ik zou het eerlijker ge vonden hebben wanneer er ge zegd was dat hij het niet meer in Samen Sterk ziet zitten en al langer met de gedachte speelde, ter wille van het eigen spelpeil, het eens bij een andere vereni ging te willen proberen". Samen Sterk, in totaal achten twintig seniorleden tellend, speelt in het komend seizoen met twee tientallen in de Leidse Districts Dam Bond. Beide teams gaan in de hoofdklas ope reren, nu Samen Sterk 2 in de laatste competitie na het behaal de kampioenschap van de eerste klas is gepromoveerd. LEIDEN Een 23-jarige vrouw uit Leiden is gisteren op de Vismarkt beroofd van haar handtas. De vrouw die ter hoogte van de bushalte fietste werd achterop gereden door twee jongemannen op een bromfiets. De duo-passagier van de bromfiets griste haar tas met een inhoud van 220,— van haar stuur. De bestuurder van de bromfiets gaf daarop gas waardoor de Leidse kwam te vallen. NOORDWIJK Een toevallig passerende patrouille van de rijkspolitie in de bollenstreek zag twee jeugdige Noordwij- kers (14 en 15) zonder helm op de Nieuwe Offemweg rijden. De politiemannen vertrouwden de zaak niet en rekenden het duo in. Zij werden aan de Noordwijkse politie overgege ven en toen kwam aan het licht, dat zij de bromfietsen bij een woning aan de Dr. Hadriaan van Neslaan en uit een daar staande bollenschuur hadden ontvreemd. WERKZAAMHEDEN STARTEN EIND DIT JAAR HAZERSWOUDE Binnen af zienbare tijd zal worden begon nen met de bouw van een voet gangers- en wielrijderstunneltje onder de Provinciale Weg, nabij het kruispunt Dorpsstraat-Ge meneweg te Hazerswoude-dorp. Als het allemaal mee zit, kun nen de werkzaamheden aan het eind van dit Jaar zijn afgerond. En dat betekent dat de ver keersveiligheid in niet geringe mate ten behoeve van de voet gangers en wielrijders zal zijn verbeterd. tooid, wordt het verkeer op de piekuren geregeld via een ver keerslichteninstallatie. Onder „piekuren" op genoemd kruis punt verstaat men de tijdstip pen dat de leerlingen van de drie plaatselijke basisscholen en van de evenzoveel kleuterscho len naar en van school gaan. Honderden kinderen moeten op normale schooldagen het kruis punt vier maal passeren. Vooral rond het middaguur, wanneer ook vele werkgevers en werkne mers in het sierteeltcentrum dit verkeersknooppunt moeten „ne men", is het er een drukte van belang. Reeds jlren wordt in Hazers- woude, reikhalzend uitgezien naar een afdoende oplossing ter verbetering van de verkeersvei ligheid op het kruispunt Dorps straat-Gemeneweg. En vaak ook is bij de provincie, die beheer der is van de Gemene en Pro vinciale Weg, in allemogelijke toonaarden gepleit voor een de finitieve oplossing. Omdat al eerder in het vooruitzicht werd gesteld dat de tunnel weldra zou worden gebouwd, roept verkeer- gebruikend Hazerswoude-dorp pas „hoera", wanneer metter daad met de werkzaamheden is gestart. RIJNSBURG - De Ronde van Rijnsburg bestaat van avond uit drie in plaats van uit twee wielerrondes. Om half zeven gaat de Burch tronde van start. Deze is al leen voor Rijnsburgers. Om half acht start de klasse mentswedstrijd voor liefheb bers en junioren en om half negen begint de amateurron de. Hieraan nemen onder an deren Ton v.d. Valk, Hans de Kiewit en Cees Valentijn deel. RUNSBURG - De heer J. de Koning, de tweede voor zitter van de Oranjevereni ging heeft gistermiddag het vermaakcentrum geopend. Deze kermis die is ingericht achter het raadhuis, is geo pend tot morgenavond. Mor genochtend wordt in de buurt van het centrum een braderie gehouden. SASSENHEIM In het ka der van de jeugdrecreatie werden gisteren weer wed strijden in het voetbaltoer nooi gespeeld. Olympia Boys speelde gelijk tegen Batavus United. De wedstrijd tussen Batavus United en Van Ger- ven de Jongboys leverde eveneens een gelijk spel op. Van Gerven de Jong Stars wonnen met 2—0 van Land- wer Johan Boys. In poule 11 won Super M met 1—0 van F.C. Nuts en FC Onbekend met 2—0 van FC Nuts. FC Duif speelde gelijk tegen Super M. 's Middags werd de laatste bloemschikmiddag in het Velthuys gegeven. Nummer één werd Wilma van Leeu wen. Tweede was Marian Koomen en derde Desiree Vonk. Aarlanderveen De tweede dag van het Oranjefeest in Aarlanderveen is gisteren van start gegaan met het voorlezen van een proclama tie. Daama werden kinder spelen gehouden zoals kege len, golven, biljarten en sjoe len. Marco Hijman werd eer ste in de jongerengroep. Ho- landa Rodenburg kwam als beste uit de bus bij de meis jes. Winnaars bij de ouderen werden Cora de Bruin en Elly van Winkel. Gistermiddag werden har- droeiwedstrijden gehouden. Winnaar was Tin us Poel wijk. Paul Hoogerwerf en Rob Le lieveld waren de snels ten op de zeepkisten. Grandioos optreden Oeral Kozakken Koor RIJNSBURG Het Oeral Ko zakken Koor onder leiding van Frans Tetteroo en bet Balalai ka ensemble „Kazbek" onder leiding van Jevgeni Tra win verzorgden gisteravond in de Immanuëlkerk een grandioos concert Het koor trad op in donkere tuniekpakken, bet zo genaamde veldtenue. Het en semble was gekleed in Russi sche volkskledij. Het koor is enkele jaren geleden opgericht door N. Bessalof, een Rus van origine. De belangstel ling van de zijde van de Rijns- burgse bevolking was teleurstel lend. Het concert trok niet meer dan driehonderd bezoekers. De prestaties van koor en ensemble bleken meer belangstelling waard. De zangers bereikten zonder versterker een ongekend volu me. Voor de pauze werden gees telijke en liturgische liederen gebracht Na de pauze kwam het lichtere genre aan bod. Bij alle liederen gaf de heer K. Goo- sen tekst en uitleg. Het Kozakkenkoor in actie. Geparkeerde auto's vermeld NOORDWIJK Op parkeer terreinen aan de Koningin Astrid Boulevard werden van verscheidene auto's de buiten spiegels en antennes afgebro ken. In andere gevallen werden de wagens bekrast of werden wielen en emblemen, sierdop- pen, en dergelijke gestolen. Ook deden zich gevallen voor van het openbreken van auto's. Uit een aan de Randweg gepar keerde wagen van een Duitse studente namen de dader(s) twee damestassen mee, die later leeg in de omgeving werden te ruggevonden. Duitsers gingen kopje onder NOORDWIJK Op de Lange- velderlaan ter hoogte van het psychiatrisch ziekenhuis „Sanc- ta Maria" reed een personenau to, bestuurd door een Duitser (18) uit Lindlar in een naast de weg gelegen sloot. Overdekt met eendenkroos kwa men de vier inzittenden weer boven water. Twee van hen moesten met hoofdletsel naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden vervoerd. De beide anderen, onder wie de onder drankinvloed verkerende chauffeur, gingen aan het poli tiebureau onder de douche en konden gekleed in overall, 's nachts aan uit Duitsland overge komen familieleden worden meegegeven. Lange „proefrit" NOORDWIJK Een man (25) zonder beroep of woonplaats, wiens naam reeds vele malen in de politieregis ters werd genoteerd, wist dezer dagen met een vertrouwenwek kend verhaal bij een Noord wijkse garagehouder een Opel Kadett in handen te krijgen voor het maken van een „proe frit". Hij reed met de wagen weg en kwam niet meer terug. Een door hem achtergelaten Ci troen bleek te Amsterdam te zijn gestolen. Gisteren werd de man door de politie te Olden- zaal aangehouden. Voor de Opel bleek hij inmiddels klein geld te hebben gemaaakt. Vorig jaar bi vakkeerde de recidivist ook al in de badplaats. Toen verdween hij met een geldkist, waarin 10.000 zat van zijn logiesver- strekker.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4