Politie en brandweer willen nieuw gezamenlijk onderkomen Parkeerterrein Schuttersveld wordt mogelijk uitgebreid OPKNAPPEN OUDE PANDEN HEEFT GEEN ZIN MEER Eerst verkeersmaatregelen dan bebouwing Witte Singel" CNV-cursus De christelijke werkende jongerenorganisatie „Werkende Jeugd-CNV" houdt een drie-daagse cursus in ltDe Korte Vliet". Centraal zal de vraag „Wat is werken?" staan. De cursus is bestemd voor jongeren van zestien tot zesentwintig jaar. Ook niet-leden kunnen aan de cursus, die geheel gratis is, deelnemen. De cursus wordt gehouden op 7, 8 en 9 september. Deelnemers kunnen zich aanmelden bij Werkende Jeugd-QNV, postbus 15633, Den Haag, telefoon 070-883503 of 884702. Op het programma staan verschillende onderdelen zoals: excursie, rollenspel, diverse films. Medisch directeur De heer H. Oving is benoemd tot medisch directeur van het Diaconessenhuis. Gedurende vele jaren is de heer Oving als kinderarts verbonden geweest aan het Wilhelmina Ziekenhuis in Assen. Hij is 55 jaar oud. Te verwachten is dat hij omstreeks het eind van het jaar in dienst zal treden. Dr. Oving volgt dr. Van Woelderen op, die onlangs met pensioen ging. Reünie In het voorjaar 1978 wordt voor de oud-mariniers van het Artilleriebataljon van de voormalige Mariniers Brigade in het toenmalige Nederlands Oost-Indië een reünie gehouden. Ini tiatiefnemer tot deze reünie is de heer K. Bos uit Zwolle. Hier kunnen de reünisten zich opgeven. De heer K Bos woont aan de Sophiastraat 12 in Zwolle en is 's avonds na zeven uur telefonisch te bereiken onder nummer 05200-12030. Tour de Frats De vijfde etappe in de Tour de Frats ging eergisteren van Enkhuizen naar Wieringerwerf. Het ploegenklassement bij de meisjes wordt thans aangevoerd door Donker Blauw met 17 punten. Tweede is Gé Hofenk met 15 punten. Bij de jongens wordt het ploegenklassement aangevoerd door Dobbertje Duik met 50 punten. Tweede staat Menken Landbouw b.v. met 45 punten en Gé Hofenk staat derde met 30 punten. Het persoonlijk klassement meisjes wordt aangevoerd door Maria van Lexmond van Donker Blauw en het klassement jongens door Martin Coenraadts van Menken Landbouw b.v. In Medemblik werd een race gehouden. Als eerste renner kwam Richard Spiekerman van de ploeg Plan Noord aan. Tweede werd Peter Weernink van de ploeg Bruin en derde Adrie van Kleef van Plan Noord. Eerste paal Burgemeester A. Vis slaat morgen, 4 augustus, de eerste paal voor een complex woningen en kantoren aan de Zijlsingel. Het complex bestaat uit twee kantoor- en bedrijfsruimten en tien twee-kamerappartementen. De opdrachtgever is de exploitatiemaatschappij Boezem b.v. uit Pijnacker. De bouw is in handen van het bouwbedrijf Hermes en Roepman b.v. De verhuur van de kantoorruimte en de verkoop van de twee-kamerappartementen worden verzorgd door het Haagse makelaarskantoor Nieboer en Van Kuyen. De bouwtijd is geraamd op circa een jaar. Mytylschool De Leidse Mytylschool viert dit jaar het 25-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan wordt een inzameling gehouden voor de aanschaf van verschillende leermaterialen, zoals een spinamobiel, een teaching machine, banden voor een videore corder en een verkeerstuin. Giften kunnen worden gestort op het jubileumnummer 335609740 van de Rabobank Leider dorp t.n.v. Mytylschool, Blauwe Vogelweg 1, Leiden, 25 jaar Leidse Mytylschool. Oval-races Ter leniging parkeernood AZL (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In gemeentelijke kring beraadt men zich op de mogelijkheid het parkeerterrein op het Schuttersveld met 200 plaatsen uit te breiden om hiermee op korte termijn een bijdrage te leveren aan de oplossing van de parkeerchaos die sindsd 1 juni in de omgeving van het Academisch Zie kenhuis bestaat. Het zou hier gaan om een tijde lijke uitbreiding van het aantal bestaande par keerplaatsen op dit toekomstige bouwterrein. Zoals bekend bestaan er op het AZL grote par keerproblemen sinds daar op 1 juni een nieuwe parkeerregeling van kracht werd. Dat gebeurde op last van de Leidse brandweer die het aantal auto's dat dagelijks op het ziekenhuisterrein geparkeerd stond veel te hoog vond. Er zou zelfs gedreigd zijn niet langer groen licht te geven voor bouwplannen binnen het ziekenhuis, wanneer de directie niet snel ernst maakte met een drastische beperking van het aantal auto's dat toestemming heeft op het binnenterrein te parkeren. Een en ander ge beurde in de nieuwe parkeerregeling, waardoor het aantal vergunninghouders met 300 werd ver minderd. En dat leidde begin juni tot een blokkade van het personeel van de afdeling heelkunde, waardoor er rond de ingang van het ziekenhuis aan de Wassenaarseweg een grote verkeerschaos ontstond. Deze actie viel in ruime kring verkeerd: niet alleen de ziekenhuisdirectie noemde deze blokkade onverantwoord, zelfs staatssecretaris Klein bemoeide zich met de gang van zaken en waarschuwde voor maatregelen bij herhaling van een dergelijk protest. Leeuwenhoek Direct na deze geruchtmakende actie werd de suggestie geopperd naast het ziekenhuisterrein een nieuw parkeerterrein aan te leggen. Dat was moge lijk geworden door de keuze van de ministerraad inzake de nieuwbouw van het AZL waarvoor niet zoals eerst in de bedoeling lag het hele Leeuwen hoekterrein zal worden gebruikt. Van gemeentezij de verklaarde wethouder Waal positief te staan tegenover deze gedachte en er heeft over een en ander ook al regelmatig overleg plaats gevonden. Op dit punt is echter ook de rijksoverheid gesprek spartner, aangezien deze de gronden in de Leeu wenhoek destijds voor het AZL kocht. Nu het nieuwe ziekenhuis zal verrijzen op de plaats van het oude zal deze grond weer aan de gemeente terug worden verkocht die er onder meer een woonbestemming aan zal geven. Hierover moet nog worden onderhandeld en in dit kader zal meteen de mogelijkheid van een nieuw parkeerter rein worden bezien. Omdat dit vooralsnog een tijdrovende zaak lijkt is bij de gemeente de moge lijkheid geopperd in afwachtingen hiervan 200 De straten rond het AcademisctTziekenhuis moeten thans de parkeernood van het AZL opvangen. Op de foto de Blauwe Vogelweg op een doordeweekse dag extra plaatsen op het Schuttersveld te creeeren, te meer nu de parkeeroverlast in de bij het ziekenhuis gelegen Vogelwijk en het Boerhaave- kwartier ontoelaatbaar is geworden. Overigens blijft men hier met de moeilijkheid zitten dat het bureau parkeercontrole onvoldoende bemand is om deze effectief te bestrijden, vooral ook anneer na het uitbreiden van de parkeergelegenheid op het Schuttersveld de betrokken woonwijken alleen nog ruimte zouden mogen bieden aan bewoners hiervan. Bovendien betwijfelde men van de kant van het AZ desgevraagd of het personeel wel geneigd zou zijn 200 meter extra te voet af te leggen als de parkeeraccommodatie op het Schut tersveld zou worden uitgebreid. Intussen duurt het overleg over de parkeerchaos nog voort In een vergadering van de gemeentelij ke verkeerscommissie zal een en ander later deze maand op verzoek van het PvdA-gemeenteraad slid mevrouw M. A. Koning aan de orde worden gesteld. Twee auto's die zondag op het Groenoordhalterrein te zien zijn. De vijfde race om het Nederlands kampioenschap Ovalracing wordt zondag 7 augustus gehouden op het Groenoordhalter rein. Zestig deelnemers zullen aan de start verschijnen. De races beginnen om precies twee uur. De toegangsprijs be draagt voor volwassenen f7,50 en voor kinderen beneden 12 jaar f5,-. Bij overhandiging van de advertentie van de Ovalraces, die één dezer dagen in de krant verschijnt, krijgen bezoekers reductie (namelijk f 1,50 voor volwassenen en f 1,- voor kinderen). Wijken in Wensen en Vragen TTT' LEIDEN Het Overleg Wijkorgaan heeft enige weken geleden het derde deel van de „Wensen en Vragen" van de Leidse wijkcomités, -verenigingen en -stichtingen het licht doen zien. In een serie artikelen behandelt de Leidse Courant de wensen en vragen wijksgewijs. Al eerder kwamen in deze kolommen Leiden- Noord, de Muiderkring, De Juwelen, Maredorp, Meerburg, Zuid- West, de Ververbuurt, de Merenwijk, Groenoord, De Kooi, de Zeeheldenbuurt de Vogelwijk, de Burgemeesters-, Professoren- en Rijndijkwijk, Noordvest, de de Pieters- en Academiewijk, D'Oude Morsch en Pancras-West aan bod. Thans is het de beurt aan wijkcomité Vreewijk. Dit is overigens voorlopig de laatste „Wij ken in Wensen en Vragen III". Het Overleg Wijkorganen heeft de wensen en vragen van Haagwegkwartier, de Transvaalbuurt en Pancras-Oost nog niet op papier. Zodra dit wel het geval is, zal de Leidse Courant hierop terugkomen. WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 de dienstdoende manschappen van Brandweer en EHD. De aanpassing van deze dienstwo ning aan de Langebrug, die medio augustus door ing Broeshart zal worden verlaten zal ongeveer 34.000 gulden kosten. Inmiddels lijkt ook het college van burgemeester en wethou ders wel wat voor de suggestie van de corpsleiding van brandweer en politie te voelen, want de leden van de raads commissie voor algemene be stuurlijke aangelegenheden hebben inmiddels een voorstel gekregen voor deze tijdelijke maatregel geld beschikbaar te stellen. Het voorstel zwijgt echter nog over de mogelijkhe den die er zijn om tot een gezamenlijke geheel nieuwe huisvesting van politie en brandweer te komen. Alarmcentrale Het uitstel van de verbouwing in afwachting van nieuwbouw betekent dat de vernieuwing van de alarmcentrale van de brandweer en de eerste hulp dienst voorlopig vervalt, maar volgens de brandweerleiding levert dit geen onoverkomelij ke moeilijkheden op. Daarbij wordt erop gewezen dat de regionalisatie van de brand weer in Rijnland nog niet een concreet stadium heeft bereikt en dat ook ten aanzien van de kosten van een regionaal wer kende alarmcentrale voor de brandweer geen duidelijkheid is, ondanks de wens van het ministerie van binnenlandse zaken om tot een snelle op bouw van brandweerregiover- bindingsnetten te komen. Bouwgrond Tenslotte wordt in de brief van de brandweercomman dant aan het gemeentebestuur gewezen op het aantrekkelijke stuk bouwgrond dat zal vrijko men aan de Langebrug wan neer de brandweer alsnog in een nieuwe kazerne gehuisvest zal worden. Met inbegrip van de naast de kazerne gelegen school gaat het hier om een stuk grond van ongeveer 4000 vierkante meter. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De commandant van de Leidse Brand weer, ing. J. Broekman, en de commissaris van de Leidse gemeentepolitie, de heer H. W. van Voorden zijn voorstander van een geheel nieuwe kazerne annex hoofdbureau waarin beide diensten zouden moeten worden ondergebracht. brek. Ruim een jaar geleden werd wel een plan aanvaard wat te rommelen in de marge door de brandweerkazerne uit te breiden met de ruimten van het naast de kazerne gelegen Pedologisch Instituut Daar door zouden de Leidse spuit gasten en de ziekenbroeders van de EH.D. die ook aan de Langebrug gehuisvest zijn wat ruimer in hun jasje komen te zitten. Tegelijk zouden dan in de kazerne enkele hoognodige verbeteringen worden uitge voerd. Niet uitvoeren Het college van burgemeester en wethouders heeft nu van de brandweercommandant het advies gekregen dit plan niet uit te voeren. Dat betekent dat enerzijds 300.000 gulden zal kunnen worden bespaard, om dat het Pedologisch Instituut niet overgeplaatst behoeft te worden op kosten van de Brandweer. Daartegenover staat het nadeel, dat een kleine 100.000 gulden zijnde het ho norarium van de architect die een verbouwingsplan voor de kazerne maakte, onnodig is uitgegeven. Absolute voor waarde om deze verbouwing niet uit te voeren is echter de garantie dat binnen drie jaar een heel nieuwe brandweerka zerne klaar zou moeten zijn, waarbij dan meteen ook het bureau van gemeentepolitie gehuisvest zou kunnen wor den, Deze gezamenlijke bouw kan kostenbesparend werken ten aanzien van veel gemeen schappelijke voorzieningen, zoals centrale verwarming, noodstroomvoorzieningen, werkplaatsen, zendmasten en dergelijke. De brandweercom mandant tekent hierbij aan dat de belangen van politie en brandweer wat de uitrukmo- gelijkheden betreft ook paral lel lopen en in dit verband wordt dan gewezen op de steeds slechter wordende uit- rukmógelijkheden rond de Zonneveldstraat en Langebrug door de aanleg van busbanen op de Marktenroute en de plaatsing van steeds meer ver keerslichtinstallaties en ande re verkeersmaatregelen in de binnenstad en op de city-ring. Noodvoorzieningen Wanneer de gemeente de sug gestie van brandweer en poli tie overneemt moeten wat de brandweer betreft nog wel een aantal noodmaatregelen geno men worden. In dit verband wordt voorgesteld de voorma lige dienstwoning van oud brandweercommandant ing. Broeshart, die thans brand weercommandant in Den Haag is, tijdelijk te bestem men tot slaapgelegenheid voor bij trekken van het voormalige Pedologisch Instituut een in vestering zou vergen die der mate hoog zou uitvallen dat een geheel nieuw onderkomen toch verre de voorkeur zou verdienen. Daarbij wees de brandweercommandant er op dat de uitrukmogelijkheden van de huidige kazerne aan de Langebrug ronduit slecht te noemen zijn en dat deze nog zal verslechteren naar mate het stadscentrum meer en meer afgesloten wordt voor autoverkeer. Vandaar de wens spoedig te komen tot een ge heel nieuwe kazerne, waar dan ook het hoofdbureau van poli tie zou moeten worden gehuis vest. Politiecommissaris Van Voorden heeft de gedachte van de toenmalige brandweer commandant, die is overgeno men door de huidige brand weer-chef, ing. Broekman, on derschreven. Zoals bekend zijn zowel de brandweer als de Leidse poli tie bijzonder slecht en krap gehuisvest. Al jaren geleden werden er plannen gemaakt om te komen tot de bouw van een nieuwe, grotere brand weerkazerne en ook binnen de gelederen van de politie werd en wordt nog steeds de roep om een nieuw politiebureau steeds luider. Onlangs ver klaarde de commissaris van politie, de heer Van Voorden nog in deze krant dat de facili teiten, waarover het huidige hoofdbureau aan de Zonne veldstraat beschikt zeer verou derd en beperkt zijn en dat het onaanvaardbaar is dat deze situatie nog langer voortduurt, met name uit een oogpunt van privacy voor de justitiabelen. Alle plannen voor verbetering van de huisvesting van het politiebureau en de brand weerkazerne strandden tot op heden echter door het beruch te Leidse chronische geldge- In een brief aan het college van burgemeester en wethou ders die deze week openbaar is geworden, maar die al op 1 december van het vorig jaar werd geschreven, stelde de toenmalige dienstdoende waarnemend-brandweercom mandant, R. de Haas, dat het opknappen van de oude brandweerkazerne en het hier- Commissaris H. van Voor den Op een gewone doordeweekse dag staan in de Hugo de Grootstraat de auto's bumper aan bumper. WIJKCOMITÉ VREEWIJK: LEIDEN Het wijkcomité Vreewijk vindt dat de plannen van de universiteit met betrek king tot de Witte Singel pas mogen worden uitgevoerd, na dat er een oplossing is gevon den voor de te verwachten ver keersoverlast in Vreewijk. De wijk, die wordt begrensd door de Jan van Goyenkade, Rijn en Schiekade en Witte Singel heeft thans al te kampen met ernsti ge verkeersoverlast Enerzijds is er parkeeroverlast die wordt veroorzaakt door de reeds in de wijk aanwezig zijnde universiteitsgebouwen, zoals het juridisch studiecentrum Hugo de Groot Anderzijds is er een grote verkeersdruk op de Witte Singel door wegomleggingen in de rest van de binnenstad. Hoe wel de Breestraat thans weer is opengesteld is er toch een toena me van verkeersdruk vergele ken bij de situatie voordat de riolering in de Breestraat werd vernieuwd. Een en ander zou kunnen samenhangen met het uitermate slechte wegdek dat de Breestraat na de openstelling heeft Sluiproute Het wijkcomité heeft in het na jaar van 1976 een grote ver keersenquête onder de bewo ners van Vreewijk gehouden. Hieruit bleek dat Vreewijk veel sluipverkefer moet verwerken. Vooral veel vrachtauto's zoeken een weg door de wijk. Aan de gemeente heeft het co mité verzocht een plan op te mogen stellen om snelheidsbe perkingen in de straten van Vreewijk te verwezenlijken. Te vens wenst het comité maatre gelen om de parkeeroverlast te verminderen en het doorgaand verkeer te beperken. Ook de plannen van de universiteit zou den bij deze maatregelen be trokken moeten worden. Over de groenvoorzieningen in de wijk is het comité niet onte vreden. Onlangs werden door de plantsoenendienst nog vijftig bomen in de wijk geplant Dit aantal kan nog aanzienlijk wor den uitgebreid, wanneer de be woners te kennen geven nog meer groen in hun wijk te wil len.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3