£cldóe6owia/nt Geen haring meer uit Ierse zee Pyromaan Lisse slaat weer toe Aartsbisschop Makarios, president van Cyprus overleden MAN DOODT VROUW EN DRIE KINDEREN Akkoord in zicht over bezuinigingen Lepra-bestrijders bestrijden elkaar Zuid-Molukkers in Bovensmilde verbreken alle contacten REDERS: „STROP STEEDS NAUWER AANGEHAALD" Boete Dienstpistool politie gevaarlijk en verouderd Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 39,00; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent Woensdag 3 augustus 1977,67e jaargang no. iuv DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Jonge Freud TV-film over Sigmund Freud's jonge jaren op Ned. I om 19.50 uur. Om 21.50 uur doe. Hebben en houwen van de Noordzee. Ned. II om 19.04 uur Jouw beurt, over stotterende kinderen en om 20.30 uur Sleutel tot het heelal. Zonnige perioden Zonnige perioden en later op de dag mogelijk een lokale bui In het algemeen weinig wind. Maxima van 20 tot 25 graden. Morgen zon: 06.06-21.26. Maan: 23.16rl2.16. Scheveningen hoog water 07.04-19.31; laagwater 03.04-15.21. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN/KATWUK - Met in gang van morgen is de haringvangst in de Ierse Zee verboden. Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij heeft dit verbod vanmorgen afgekondigd, omdat, aldus zijn mededeling, het aan Nederland toegekende vangstquotum van 110 ton is opgevist Het verbod geldt tot het eind van dit jaar. De eventueel nog in de Ierse Zee aanwezige Nederlandse haringvissers moeten hier morgen uit verdwenen zijn. Het betrekkelijk geringe quotum van 110 ton is in zeer korte tijd uit de Ierse Zee gevist. Deze hoeveelheid haring, die rond het eiland Man is gevangen, wordt dan ook door de reders kwantitatief van weinig belang geacht, maar men constateert tege lijkertijd dat „er opnieuw een stukje water dicht gaat". Voorzitter N. Parlevliet van de Nederland se Redersvereniging: „De strop wordt steeds nauwer aangehaald. Het zuidelijk deel van de Ierse Zee was al gesloten. De stopzetting van de haringvangst rond Man is uiteraard wel een logische konsekwentie van het visserijbeleid." De Nederlandse haringvloot is vanaf mor gen alleen nog actief bij de Hebriden, ten westen van Schotland. Vanaf 1 september, mag een nieuw quotum, ditmaal van 8000 ton, worden opgehaald uit de zee ten west en van Ierland. „Daar zullen we onze handen vol aan hebben", aldus de heer^ Parlevliet, „het gebied is niet erg groot' Bovendien is de kwaliteit van de haring die daar gevangen kan worden niet gewel dig. Maar we vissen tenminste nog. Er is niets ergers dan een vloot aan de kade." NICOSIA (UPI/Rtr) De president van Cyprus, aartsbisschop Makarios, is vanmorgen op 64-jarige leeftijd na een hartaanval overleden, waardoor een machtsvacuüm lijkt te zijn ontstaan op het tussen Grieken en Turken verdeelde eiland. De grondwet zegt dat de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden de president vervangt, maar deze, Spyros Kyprianou, is zelf al geruime tijd ziek. Toch zal Kyprianou de functie van president uitoefenen tot de volgende presidentsverkiezingen in februari. Makarios had in april een hartinfarct overleefd en had sindsdien van zijn artsen rust voorgeschreven gekregen. Maar de toestand op het eiland liet hem weinig kans op rust Op 20 juli, precies drie jaar na de Turkse invasie op het eiland, verklaarde Makarios tijdens een massabetoging in de hoofdstad Nicosia dat de .Grieks- Cyprioten zullen volharden in hun strijd tot de Turkse agressor onze bodem verlaat'. Makarios voelde zich gisteren niet goed bij het opstaan aan tafel. Hij werd naar zijn kamer in het aartsbisschoppelijk paleis ge bracht maar ook vooraanstaande cardiologen hebben hem met hartmassages niet meer kunnen redden. Inmiddels was het kabinet en de nationale raad een adviesorgaan vein Makarios dat door alle partijen werd gesteund onder leiding van Kyprianou bijeen gekomen. Het kabinet heeft veertig dagen rouw afgekondigd. Vanmiddag is het stoffelijk overschot van de aartsbisschop naar de kathedraal overgebracht De opvolging in de kerkelijke functies van Makarios zal weinig moeilijkheden opleveren. De bisschop van Paphos, deken van de Griekse aartsbisschoppen op Cyprus, zal als plaatsvervanger optre den tot een nieuwe bisschop is gekozen. De overstromingen die zijn ontstaan door zwarë regen val hebben in Oos tenrijk, Zwitserland, Polen en West- Duitsland grote schade aangericht. Behalve in Polen is het water overal op de terugtocht. In Zuid-Duitsland is het leger ingescha keld om de wegen weer enigszins be gaanbaar te maken. Verenigingsgebouw Het Poelhuis was doelwit (Van een onzer verslaggevers) Lisse De Lissese pyromaan heeft in de nacht van maandag op dinsdag voor de derde maal in korte tijd toegesla gen. Ditmaal werd getracht brand te stichten in het Poelhuis aan de Ruis- homlaan. Vermoedelijk door gebrek aan zuurstof kon de schade beperkt blijven. De brand werd gistermorgen ontdekt door bestuursleden van het verenigings gebouw, dat eigendom is van het Ge meenschapscentrum De Poel. In het pand komen al zo'n zes jaar verenigin gen bijeen voor bijeenkomsten en ver gaderingen. De schade aan het pand bleef beperkt tot wat kromgetrokken radiatoren en zwartgeblakerde wanden in de grote zaal. De rjkspolitie in Lisse is gistermorgen direct begonnen met een grootscheeps onderzoek. Het is de derde maal dat de pyromaan in Lisse heeft toegeslagen. De nog onbe kende persoon heeft het vooral gericht op gemeenschapsgebouwen. Op 17 juni werd voor de eerste maal brand ge sticht in het cultureel centrum Harleki- no aan de Bondstraat. Het pand brand de volledig uit. Vorige week in de nacht van donderdag op vrijdag, precies zes weken na de eerste brand, werd het gebouw Qbus aangestoken. Dit pand zou op 12 augustus officieel geopend worden en zou ten dienste staan van de jongeren in Lisse. Met de derde brand, die in het Poelhuis heeft Men vraagt de burgerij dan ook heeft gewoed, meent de politie van Lis- om inlichtingen. Het onderzoek naar de se thans met zekerheid, dat een pyro- oorzaak van de brand en de mogelijke maan aan het werk is. „Wij geven voor- dader wordt door de technische recher- lopig nog geen verklaring", zei de Lisse- che van de rijkspolitie uitgevoerd. Men se politie vanmorgen. „Dit in het belang wisselt gegevens uit met de korpsen in van het onderzoek". Wel is duidelijk, andere plaatsen waar de laatste tijd een dat de rijkspolitie nog weinig houvast pyromaan actief is geweest De geblakerde wanden van de grote zaal in Het Poelhuis (Ven een onzer verslaggevere) MAARSEN In een vlaag van verstandsverbijstering heeft een 28-jarige inwoner van Maarssen zijn 30-jarige echtgenote en drie kinderen (meisjes van anderhalf, twee en vier jaar) om het leven gebracht De vier-dubbele moord moet in de nacht van zondag op maandag evn na twaalf uur zijn gepleegd De man kwam zich eerst gisteren bij de politie melden. Gver het motief van het drama bestaat nog geen enkele duidelijk heid. Volgens de politie stond het gezin in de buurt goed bekend en was er niets bekend over problemen. „Klaarblijkelijk zijn er toch interne spanningen geweest de laatste tijd", aldus een politie woordvoerder. Gisteren, bij een moeizaam eerste verhoor, maakte de man een labiele indruk en realiseerde hij zich nog nauwelijks wat er was gebeurd. De man moet met een hard voorwerp op de vier slachtoffers hebben ingeslagen. Daarna heeft hij plasticzakken over de hoofden gebonden, om hen te verstikken. De precieze doodsoorzaak moet nog worden vastgesteld. Volgens de politie waren de stoffelijke overschotten danig verminkt VERKEERDE AANSLUITING IN ZIEKENHUIS: 35 DODEN NORRISTOWN (AP) Verkeerd aangesloten leidingen bij de eerste hulpdienst van een ziekenhuis in de Amerikaanse stad Norristown zijn er oorzaak van dat gedurende zes maanden in plaats van zuurstof lachgas werd toegediend aan patiënten. Volgens de veiligheidsinspectie van de staat Pennsylvania zou deze fout aan 35 mensen het leven hebben gekost. en er moet voor meer over tredingen rechtstreeks aan de poli tie betaald kunnen worden. Belangstelling voor motorfiets stijgende AMSTERDAM De motorfiets, mag zich iü Neder land in een nog steeds stijgende belangstelling ver heugen. Uit cijfers van de RAI in Amsterdam blijkt, dat er in het eerste halfjaar van 1977 een recordaan tal van 10.019 motorfietsen werden verkocht. De afzet van motorfietsen kwam in 1976 uit op 14.900 eenheden, hetgeen ten opzichte van 1976 een stijging betekende van 38 procent, aldus de RAI. Vrijwel alle in ons land verkochte nieuwe motorfiet sen zijn van Japanse makelij. Honda verkocht in de eerste zes maanden van dit jaar 4.262 motorfietsen en heeft daarmee een marktaandeel van 42,5 procent. Suzuki volgt met een aandeel van 18 procent (1,806 stuks), terwijl Yamaha een Kawasaki respectievelijk een verkoop van 1.179 (11,8 procent) en 1.010 (10,1 procent) motorfietsen realiseerden. Van het Duitse merk BMW werden 667 (6,7 procent) eenheden ver kocht. CDA: ZO NODIG MEER DAN 4 MILJARD GULDEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ziet er naar uit dat kabinetsformateur Den Uyl nog deze week het fiat van Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D '66) zal krijgen voor het te voeren so ciaal-economische beleid. Het CDA echter zal dat fiat onder bepaalde voorwaarden geven. Het twijfelt namelijk sterk aan de mogelijkheid om de door de formateur gewenste loonmati ging in voldoende mate te ver wezenlijken. Als deze matiging niet lukt zullen verdere bezui nigingen volgens CDA-leider Van Agt noodzakelijk zijn. Nadat Den Uyl gisteren eerst afzonder lijk met Van Thijn, Van Agt en Terlouw en hun financiële economische specia listen had gesproken, heeft hij het over leg vanmiddag voortgezet met een geza menlijke bespreking. Van Thijn, Van Agt en Terlouw worden in deze bespre king bijgestaan door de fractiedeskun digen Dolman (PvdA), Peynenburg (CDA) en Nypels (D '66). De door de formateur uitgestippelde sociaal-economische beleidsvoornemens worden ondersteund door een rapport van het Centraal Planbureau, dat nieu we becijferingen heeft gemaakt over de mogelijke ontwikkelingen van de Ne derlandse economie in de komende ja ren. Uitgangspunt is daarbij de veron derstelling dat wordt geprobeerd het aantal werklozen te verminderen tot 150.000 in 1981. Het Planbureau becij fert dat met de door Den Uyl gewenste forse matiging van de inkomensontwik keling de werkloosheid inderdaad effec tief kan worden bestreden. De drie fracties gaan in grote lijnen akkoord met de beleidsvoornemens van de formateur, waarbij een sterke mati ging van de inkomensontwikkeling wordt gekoppeld aan bezuinigingen van tenminste vier miljard gulden tot en met 1981 in de overheidsuitgaven. In ieder geval zouden in de komende twee jaren lonen en tarieven van de vrije beroepen niet mogen stijgen, terwijl ook daarna de loonstijging beperkt zou moeten blijven. Zou de loonmatiging lukken, dan zou dat kunnen worden gehonoreerd met de verlaging van de inkomstenbelasting met 1 miljard gul den per jaar. (Van een onzer verslaggevers) aangemeld en waar ze worden gëcoordi- WASSENAAR Het Nederlands Le- neerd, heeft al maanden geleden ge- prafonds (NLF) in Wassenaar heeft de poogd de twee partijen tot elkaar te Nederlandse Stichting voor Lepra-be- brengen, en de rechtszaak niet te laten strijding (NSL) in Amsterdam, voor de doorgaan. Tot nog toe vergeefs, rechter gedaagd. Inzet is een schade- Het Leprafonds en de Leprastichting claim van vijftien miljoen gulden. liggen al jaren met elkaar in de clinch. Drie jaar hebben zij samengewerkt in Die vijftien miljoen gulden is de schade de Stichting Wereld-Lepradag. Toen za- die het fonds geleden zou hebben omdat melden zij ook gezamenlijk geld in. Drie de stichting de lepra-actie begin dit jaar jaar geleden ontstonden er meningsver- zou hebben laten mislukken. schillen die tenslotte tot een breuk leid- Het Centraal Archief voor het inzame- den. lingswezen in Amsterdam, waar alle Wanneer de zaak voor de rechter komt, liefdadigheidsacties moeten worden is nog niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) BOVENSMILDE „We worden bestolen door politie en justitie. Van deze instanties distantiëren we ons nu volkomen. Op laag niveau probeert men wel goede contacten met ons op te bouwen, maar aan het beleid van de regering is nog niets veranderd. Daarom heeft de Zuidmolukse gemeenschap in Bovensmilde beslo ten alle relaties te verbreken met Nederlandse instanties en personen. Dit zegt een Zuid-Molukker, die samen met vijftig andere Molukse inwoners van Bovensmilde een verklaring heeft opgesteld, waarin het besluit om de contacten te verbreken wordt gemotiveerd met de stelling dat het Nederlandse beleid eenzijdig is. De Zuid-Molukkers willen behalve met politie en justitie ook geen contacten meer met politieke partijen, omdat deze volgens hen niet bij machte zijn de belangen van de Molukse gemeenschap te behartigen. De autoriteiten in Bovensmilde wordt verweten geen duurzaam en duidelijk beleid te voeren. Loco-burgemeester H. Eleveld van Smilde acht het verbreken van de contacten een betreurenswaardige zaak. „Ik weet niet of de hele Zuidmolukse gemeenschap achter de verklaring staat of slechts een groepje. Dat maakt voor mij groot verschil. Ik geloof echter niet dat deze stap tot hardere verhoudingen zal leiden", aldus de heer Eleveld. Timmerman bekneld tussen raamkozijnen LEIDEN Een 22-jarige tim merman uit Rotterdam is gis termorgen bij het lossen van raamkozijnen bij een bouw werk aan de Turkooislaan be kneld geraakt De man kwam klem te zitten toen er een raam kozijn uit de auto viel. Nadat zijn collega's hem uit deze be narde positie hadden bevrijd werd de man met schouder-, rug- en horstletsel naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht Den Haag Het PvdA-Kamer- lid Roethof wil van de minis ters van Justitie en van Bin nenlandse Zaken weten, of bet politie-dienstpistool als voor de burger gevaarlijk, verouderd en als ondeugdelijk moet worden gekenschetst Aanleiding tot deze vragen is een artikel in het algemeen poli tieblad, waarin het dienstpistool als zodanig wordt omschreven. Het Kamerlid vraagt informatie over het aantal schietpartijen in de afgelopen jaren en wil verder weten, hoe vaak deze schietpar tijen hebben geleid tot de dood of de verwonding van politie mensen en/of wetsovertreders.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1