Yolksgezondheid onderzoekt „kinderziekten" in Instituut acupunctuur zet er vaart achter Laserstraal dringt supermarkt binnen Nieuwe berekening ran Planbureau valt minder somber uit Partijtje pingpong liep uit op slachtpartij Goed getikt. nnenland LEIDSE COURAN1 VRIJDAG 29 JULI 1977 PAGINA 9 end onschuldig «ijn moord op "Iderwijzeres BURG (ANP) De 25-jari- H. van R. uit Tilburg die Jacht werd van moord op verloofde, de 24-jarige on- ivijzeres Marlou Santegoeds, gisteren na 23 dagen hechte- Bop vrije voeten gesteld. Igens de politie is tijdens het jerzoek duidelijk geworden [de jongeman het misdrijf I kan hebben gepleegd. De Ln waarover de politie nu Chikt wijzen in een andere Jftting. t meisje werd in de nacht van 5 juli vermoord in haar flat Tilburg. De moord werd aan- fpven door haar verloofde die "Val overstuur zich bij de poli- °Wldde. NA KLACHT VAN ONTSLAGEN ARTS ^ouwe Egberts j $ag eigen prijsj o,0 handhaven ^STERDAM (ANP) Douwe everts, de grootste koffiebran- in ons land, blijft gerech- k(Ö haar koffie te verkopen ^n door het bedrijf zelf vast heide prijzen. _J heeft de Amsterdamse ihtbank-president mr. W. Bor- •hoff Mulder gistermiddag paald na een door grootkrui- oier Dirk van den Broek te- 1 Douwe Egberts aangespan- p kort geding. Ze uitspraak betekent dat li den Broek roodmerkkoffie br niet minder dan 27,28 r kilo mag verkopen. De ootkruidenier kondigde enke- weken geleden aan dat hij er gulden onder die prijs zou NAARDEN Het kon eigenlijk niet uitblijven. Het voor Nederland volstrekt nieuwe initiatief, een particuliere poli kliniek voor acupunctuur, moest vroeger of later in opspraak komen. Zeker als men bedenkt dat deze oosterse genees wijze met de voor velen geheimzinnige naalden nog steeds tot de min of meer omstreden therapiën wordt gerekend. Het onderzoek dat de inspectie voor de Volksgezondheid op dit moment instelt naar de klacht van een door het Chinees- Nederlands Instituut voor Acupunctuur in Naarden ontslagen arts moet ant woord geven op de vragen: Wordt in de ruim vier maanden oude kliniek de ge neeskunst onbevoegd uitgeoefend en be drijft men in het instituut acupunctuur op commerciële basis? Hoe het onder zoek ook uitvalt, het lijkt zeer waar schijnlijk dat het nog jonge instituut te kampen heeft met gebruikelijke kinder ziekten. In Naarden heeft men evenwel de schijn tegen: er moet op korte termijn veel geld worden verdiend om aan ver plichtingen en aan de vooraf gestelde doeleinden te kunnen voldoen. Vanaf de dag van de opening, 18 maart, heeft het instituut een ware stormloop van patiënten ondergaan. Daarmee be gonnen ook de problemen, want de orga nisatie was daar in het geheel niet op ingesteld. Er ontstonden onder meer mis verstanden over de rol van de bedrijfslei der, die zich volgens de kritici te veel op medisch terrein zou begeven. De statuten zouden niet worden nageleefd doordat men het te druk zou hebben met het behandelen van de tientallen patiënten per dag. In die statuten is opgenomen dat de kliniek zich behalve met behandeling ook bezig zal houden met research, oplei ding en documentatie. Van deze doelstel lingen is tot nu toe weinig terecht geko men. Volgens kritici doordat er giganti sche aantallen patiënten moeten worden geholpen om zoveel mogelijk geld te ver dienen. De discussies over het aantal patiënten per dag zijn nog niet verstomd, maar uit verklaringen van diverse be trokkenen kan worden afgeleid dat het schommelt tussen 80 en 100. Het tarief is 75 gulden per behandeling, waarvan 25 gulden bestemd is voor de behandelen de arts of acupuncturist. De kritiek spitst zich voor een belangrijk deel toe op de bevoegdheid van enkele Chinese acupuncturisten, die niet in het bezit zijn van Nederlandse diploma's. Of ficieel moeten zij onder toezicht staan van Nederlandse artsen, maar deze zou den het te druk hebben met de behande ling van patiënten. De inspecteur van de Noordhollandse Volksgezondheid betrekt ook dit aspekt bij zijn onderzoek. Dr. Stuut namens het instituut: „De kri tiek van de ontslagen arts is behoorlijk gechargeerd. Hij heeft zelf weinig gedaan om er hier echt iets goeds van te maken. Op het laatst kwamen er zoveel klachten over hem dat hij weg moest. Zijn klach ten stinken nu naar rancune. Om onze aanloopproblemen goed te begrijpen moet men zich realiseren dat we begon nen zijn zonder ook maar één cent Voor research, onderwijs en het stichten van een bibliotheek is geld nodig. Dat moet ergens vandaan komen en wel van de patiënten. Daar ligt onze enige bron van inkomsten, want subsidie is er niet bij. De kliniek is gestart met calculaties die elk risico uitsloten. Ze zijn bepaald niet te laag geschat. Nu is het eerste trimester afgesloten. Ik kan me niet voorstellen dat we met verlies hebben gedraaid, zodat er gelden kunnen worden vrijgemaakt voor onderzoek en onderwijs. Het is misschien ook mogelijk iets aan de tarieven te doen. We onderkennen dat die aan de hoge kant zijn. Maar het kan niet anders". Het instituut ziet zich bovendien ge plaatst voor de afbetaling van de gebou wen. De kliniek is gehuisvest in een voormalig wijkcentrum, dat naar verluidt twee miljoen gulden heeft gekost. De kritiek op het gebrek aan toezicht op niet officieel bevoegde medewerkers klinkt dr. Stuut merkwaardig in de oren. Hij stelt zich op het standpunt dat je de betrokken acupuncturisten niet voortdu rend op de naalden kunt kijken. „Je weet wat zo'n man kan. Hij is dan wel geen arts, maar we houden geregeld contact. En je moet toch iets aan zo'n man overla ten. Anders kom je zelf nergens meer toe". De voorzitter van de stichting, de Am sterdamse longarts dr. Nio Kok Hien, die tevens medisch direkteur van de kliniek is, heeft inmiddels verklaard dat er ver beteringen op komst zijn. Hij doelt hier mee met name op een duidelijke schei ding tussen het medisch en het admini stratief gedeelte. Dr. Stuut: „De verwar ring daarover had ook al te maken met de overstelpende drukte. De bedrijfslei der trachtte wel eens patiënten op hun gemak te stellen als zij lang moesten wachten. Akkoord, hij is geen arts, maar in een ziekenhuis doet een receptioniste precies hetzelfde". De verbeteringen die het instituut nu wil aanbrengen staan in duidelijk verband met het optimisme over de toekomst van de acupunctuur kliniek. Dr. Stuut: „Deze soorten van particulier initiatief moeten groeien. Wij blijven stre ven naar een kwalitatief hoge medische voorziening en ik ben ervan overtuigd dat we ons staande moeten houden. Er is inmiddels een wachtlijst van bijna een half jaar en de aanmeldingen voor een behandeling blijven binnenstromen. Er worden nu onderhandelingen gevoerd met de ziekenfondsen. Diverse fondsen sturen regelmatig „patiënten" naar ons toe om te bekijken of dit werkelijk de moeite en het geld waard is. Binnen twee jaar maakt een acupunctuur-behandeling deel uit van het ziekenfondspakket, daar ben ik zeker van. Met het oog op de wat verdere toekomst zijn we bezig een zoge naamd pijnprogramma op te stellen voor patiënten die eigenlijk een paar maal per dag met naalden behandeld moeten wor den tegen hevige pijnen. Dat programma zou uitgevoerd moeten worden in een ziekenhuis. Daarvoor is een polikliniek als de onze niet geschikt". WOUT BATENBURG (Van onze parlementaire redaktie) bij de formatie-onderhandelingen over de sociaal- economische politiek, met name waar het de bezui- rx. niging op de overheidsuitgaven betreft. Den Uyl EN HAAG De P.v.d.A.-fraktie ziet haar twij- ac^t het, blijkens zijn tweede memorandum, „wel- ls over de noodzaak tot verdere matieing van licht nodig,. om naast de be^g^e,, het overheidsuitgaven bevestigd door „nieuwe kader van de i.pr0cents-operatie (4 miljard) nog Jfers van het Centraal Planbureau over de eens 3 miljard te bezuinigen. Dit zou noodzakelijk irwachte economische ontwikkeling. De nieuwe 2ijn om het financieringstekort van de overheid irekening van het planbureau, die op verzoek in 1981 blnnen de toelaatbare grens van 5 procent in de P.v.d.A. is gemaakt, geeft op een aantal te houden mten een aanmerkelijk minder somber beeld Volgens de nieuwe berekening van het Planbureau in de cijfermatige voorspelling die het bureau zou het financieringstekort in 1981 ongeveer 3,5 n maand geleden presenteerde. procent bedragen. „Dat is politiek van belang", aldus Van Thijn, „het nieuwe onderzoek toont aan V.d.A.-fractieleider Van Thijn verklaarde giste- hoe onbetrouwbaar dat gegeven van 5 procent is. n, dat het verschil in uitkomst uitwijst dat het Daaruit moet de conclusie worden getrokken dat iverstandig is op grond van de C.P.B.-cijfers het het niet zinnig is om nu al afspraken te maken fleid voor de komende vier jaar geheel vast te over de omvang van de bezuinigingen in de ko ggen. Hij wees erop, dat deskundigen het er niet mende vier jaar. Veel verstandiger is om af te rer eens zijn dat het ene rekenmodel betrouw- spreken dat van jaar tot jaar op grond van de larder is dan het andere. meest recente gegevens het bezuinigingsbeleid an Thijn zal de C.P.B.-gegevens op tafel brengen wordt vastgesteld." Volhouder is een volhouder, deze ontevreden Amsterdammer. Enkele maanden geleden had hij dermate slechte ervaringen met een handelaar in electronische artikelen in het centrum van Amsterdam, dat hij zich met een bord voor de zaak posteerde. Op het bord liet hij in niet mis te verstane bewoordingen weten dat het kopen van artikelen in de zaak risico's met zich mee zou brengen. Hij kreeg een proces verbaal, maar keerde deze week terug met een T-shirt. Hij verwacht dat hij van de politie nu wel zijn boodschap aan aspirant-klanten mag overbrengen. Van een onzer ver slaggevers ROTTERDAM De snelste typiste ter wereld is sinds giste ren mevrouw Etóe- bet Ulbirchne-V arga uit Hongarije. Op de wereldkampioen schappen machine- schrijven in Rotter dam haalde zij op een electrische schrijfmachine een snelheid van 622 aanslagen per minuut Op een gewone schrijfmachine werd de race gewonnen door Gisela Ebersbach uit de DDR met 518 aanslagen per minuut. Bij de tevens in Rotterdam gehouden wereldkampioenschappen stenografie werd Maria Chrusciewicz uit Polen nummer een. Zij behaalde tijdens een dictaat van tien minuten een snelheid van 450 lettergrepen netto. Op de laatste dag werden demonstraties gegeven met stenografeer- machines, zoals die in de VS ondermeer in de rechtszaal worden gebruikt. Een Italiaan presteerde het zelfs om een stukje in het Japans te stenograferen, ofschoon hij die taal geheel niet machtig is. Hij ging uitsluitend af op de klanken die hij hoorde. Het systeem van zijn machines, die toetsen heeft als een piano, is daar op ingericht DEN HAAG Binnen enkele jaren zullen de meeste artike len in een supermarkt van een streepjes-symbool zijn voor zien, dat door kasregisters met een laserstraal kan wor den gelezen. De caissière hoeft niets meer aan te slaan, doch moet de artikelen slechts over de laserstraal ha len. De identiteit van het arti kel wordt hierdoor vastge steld en de prijs wordt opge zocht in de computer, die met de kassa verbonden is. De Stichting Centraal Bureau Levensmiddelenbedrijf geeft dit toekomstbeeld in haar jaarverslag over 1975 en 1976 Voordelen van dit nieuwe sys teem zijn volgens de stichting dat de afhandeling bij de kas sa sneller gaat, dat er minder kans is op fouten, dat het be drijf zijn voorraden beter kan bijhouden en dat de klant op zijn kassabon kan zien wat ieder artikel kost In de winkel zullen de artikelen niet meer afzonderlijk worden geprijsd, maar zal de klant op de „prijs rad" de prijs kunnen aflezen. De invoering van deze unifor me artikelcodering is volgens het jaarverslag een van de maatregelen die genomen moeten worden om de effi ciency van het Nederlandse distributie-apparaat verder op te voeren en zo de levensmid delenhandel in ons land ge zond te houden. Die levensmiddelenhandel, al dus het verslag, moet voor de nabije toekomst rekening hou den met een verhevigde strijd om de consumentengulden. De laatste twee jaar is de situatie ten opzichte van het oliecrisis- jaar 1974 wel enigszins verbe terd, maar voor al te optimisti sche verwachtingen wil de stichting toch waarschuwen. Vorig jaar was de werkelijke omzetstijging in de levensmid delenhandel nog ongeveer drie procent, dit jaar moet al reke ning worden gehouden met een stijging van slechts een tot anderhalf procent. De stichting verwacht dan ook dat weer veel bedrijven hun deuren zullen moeten sluiten. Dit voortdurende proces van uitholling van het winkelappa raat moet op den duur tot een aantasting van ons welzijn lei den, aldus het jaarverslag. De Stichting Centraal Bureau Levensmiddelenbedrijf (CBL) is het samenwerkingsorgaan van de totale algemene levens middelendetailhandel in ons land, dus midden- en kleinbe drijf, coöperatie en grootwin kelbedrijf. lanist te water jonge Amerikaanse pianist John Bell Young zorgde gistermorgen voor een merkwaardige happening in Amsterdamse grachten: spelend op een vleugel bewoog hij zich per rondvaartboot door Amsterdam. De uzikale boottocht vormt een onderdeel van een gefilmd portret van Young, gemaakt door een Amerikaanse ieploeg. Onderhandelings klimaat niet ongunstig (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Formateur Den Uyl streeft er naar eind volgende week met de fractie leiders van PvdA, CDA en D'66 tot afspra ken te komen over het sociaal-economisch beleid. De problematiek op dit terrein wordt in politieke kringen beschouwd als een van de lastigste klippen in de kabinets formatie, maar zowel PvdA-fractieleider Van Thijn als zijn CDA-collega Van Agt hebben verklaard dat het karwei in één week kan worden geklaard. Met het oog op de komende onderhandelin gen sprak de formateur vanmiddag met vertegenwoordigers van landbouw- en mid denstandsorganisaties en van het hoger en middelbaar personeel. In een eerder stadium ontving hij leiders van de vakbeweging en de werkgeversorganisaties. De formateur had gistermiddag een „algemeen oriënte rend" gesprek met de vice-voorzitter van de Raad van State, dr. Ruppert. Volgens politieke waarnemers is het klimaat aan de vooravond van de moeilijke onder handelingen over „memo-2" niet ongunstig. CDA-fractieleider Van Agt heeft er gisteren van afgezien de spanning tussen CDA en PvdA, flink opgelopen door de dreigende taal van PvdA-voorman Van Thijn, verder op te voeren. Naar aanleiding van Van Thijn's waarschuwing, dat zijn partij niet meer met het CDA in zee wil als de christen democraten de formatie-Den Uyl opnieuw laten vastlopen, zei Van Agt slechts: „Toen ik die krachtige taal hoorde, had ik het gevoel dat het een sergeant-majoor was die de troep streng arrest aanzegde, maar ver gat dat wij niet in zijn kazerne zijn inge kwartierd". Voorts zijn de formatie-partners het er over eens, dat bij de kwesties waarover nu nog moet worden onderhandeld, niet tot in de tails afspraken behoeven te worden ge maakt. JjERGEN OP ZOOM (ANP) - gPe rijkspolitie van Woensd- recht, de recherchegroep Breda de politie van Bergen op foorn zijn een uitgebreid onder- Wek begonnen naar de dood |van de 45-jarige mevrouw Min Bhui Gang uit Bergen op Zoom. Het lichaam van de vrouw kerd in de nacht van wjensdag rop donderdag op rijksweg 55 i-bij Woensdrecht zwaar ver- lininkt aangetroffen. sDe politie vond op een zijwegge- {tje het handtasje van de Chine- •6e vrouw. Op het lijk is inmid- •dels sectie verricht. 1 [Mevrouw Min is woensdagmid dag om vijf uur voor het laatst feezien. Zij maakte toen een enigszins overspannen indruk. (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Ruzie om een pingpongballetje beeft in het Enschedese trefcentrum voor Surinamers „De Zon" geleid tot een steekpartij waarbij de 27- jarige Waldo Hi wat zo ernstig werd gewond dat hij korte tijd later in een ziekenhuis over leed. De man die bem de ver-' wondingen toebracht, een 22-ja rige in Paramaribo geboren En- schedeër, liep zelf ook ernstige steekwonden in de rug op, evenals zijn zwager de 27-jarige R. A„ die tussenbeide wilde komen. Beiden zijn opgenomen Er moet zich volgens de politie in het trefcentrum een enorme slachtpartij hebben voorgedaan. De 27-jarige Waldo Hiwat - ge huwd en vader van een kind - had een groot aantal steken op gelopen met een slagersmes, dat een lemmet had van zeker 50 centimeter. Ook de man die dit mes hanteerde, kreeg diverse steken, onder andere in zijn rug, evenals zijn zwager die probeer de Hiwat vast te houden. Uit de reconstructie van de poli tie is gebleken dat Hiwat zat te kijken naar een partijtje tafel tennis. Het pingpongballetje waarmee gespeeld werd beland de op een gegeven moment on der de stoel van Hiwat en toen een van de spelers, de 22-jarige Surinamer, het balletje wilde oprapen, heeft hij waarschijn lijk zonder opzet Hiwat aange raakt Deze werd kwaad en gaf de man een klap in zijn gezicht om vervolgens plaats te nemen aan een ander tafeltje in het trefcentrum. De tafeltennisser, die de klap had opgelopen, was inmiddels naar buiten gegaan en keerde even later terug. Uit zijn laars haalde hij een slagers mes en ging daar onmiddellijk Hiwat mee te lijf. Volgens de politie moet hij als een wilde te keer zijn gegaan, want zijn slachtoffer liep steken in zijn hele lichaam op en in zijn hoofd. Niettemin trok Hiwat vervolgens zelf ook een mes en stak zijn aanvaller enkele keren in de rug. Op dat moment greep een andere aanwezige Surina mer de man met het slagersmes vast, terwijl Hiwat in bedwang gehouden werd door de 27-jari- ge R. A., de zwager van de aanvaller. Hiwat slaagde er ech ter in zich snel weer los te ruk ken waardoor A. struikelde en voor Hiwat kwam te staan. De laatste stak toen weer toe en trof A. in diens rug. Inmiddels was ook de man met het sla gersmes erin geslaagd zich te bevrijden en deze nam de vlucht Hevig bloedend hield hij buiten een automobilist aan, die de situatie onderkende en de man afleverde bij het politiebu reau. Vandaaruit werd hij per politiewagen naar een zieken huis gebracht waar operatief werd ingegrepen. Hij is thans buiten levensgevaar. De politie, al ingelicht over de steekpartij, trof bij „De Zon" de hevig bloe dende R. A. aan en deze werd eveneens per politieauto naar het ziekenhuis gebracht A. bleek niet levensgevaarlijk ge wond en kon later op de dag zelfs naar huis terugkeren. In het trefcentrum was toen al de zwaargewonde Hiwat in elkaar gezakt. Per ambulance werd de man naar het ziekenhuis ge bracht, maar ondanks operatief ingrijpen en ettelijke bloed transfusies overleed hij enkele uren later. Niet hele CDA akkoord met VAD-oplossing DEN HAAG Het deze week tijdens de informatie-Albeda bereikte VAD-akkoord (vermo- gensaanwasdeling) heeft niet de instemming gekregen van de hele CDA-fractie. Na afloop van het fractieberaad zei mr Van Agt gisteren, dat het overgrote deel wel akkoord is gegaan. Wie de bezwaarden zijn en hoe groot zij in aantal zijn, wilde hij niet zeggen. "Er is geen reden om trots noch ver slagen te zijn". Tijdens het proceduregesprek met formateur Den Uyl heeft Van Agt gistermiddag afgespro ken, dat enkele punten van overeenstemming tijdens de in formatie-Albeda nog schriftelijk zullen worden vastgelegd. Dat betreft o.a. het heffingspercen tage, waarover misverstand is ontstaan. Volgens Van Agt be helst het VAD-akkoord van Al- beda, dat het percentage tijdens de komende kabinetsperiode bij 20 begint en bij 23 eindigt En niet bij 24. Voorts wordt vastge legd, dat de opbrengst van het collectieve VAD-deel uitsluitend besteed kam worden aan pen sioenvoorzieningen voor werk nemers. Anneke Goudsmit commissaris KLM (Van een onzer verslaggevers) AMSTELVEEN Op voorstel van de ondernemingsraad is mr. Anneke Goudsmit, advo caat te Amsterdam en oud-Ka merlid voor D'66, benoemd tot lid van de raad van commissa rissen van de KLM. Tevens werd in de raad be noemd mr. G. A. Wagner van de Shell, die de vanwege zijn leef tijd aftredende oud-president-di recteur van de KLM mr. dr. G. van der Wal opvolgt

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9