Onvoorwaardelij ke vrijheidsstraf moet ^odstraf vervangen Carter: 'Joodse nederzettingen vredesbelemmering Even draaide de wereld om de billen van Kuioer. DVIES AAN FRANSE PRESIDENT: CONTAINER VOL MET MUNTSTUKKEN GEROOFD Onderhandelingen over totaal verbod van kernproeven tia overval „verdwenen Iran krijgt voorlopig geen radarvliegtuig AKKOORD OVER TROEPENSCHEIDING EGYPTE—LIBIË Bestand tussen IRA-vleugels ■ÓJlTENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 JULI 1977 PAGINA 7 (AP) Frankrijk moet de dood se haffen en vervangen door lange gevangenisstraffen, zo conclusies van het giste- en rapport van de presidëhtie- van onderzoek naar het toene- geweld in Frankrijk. De doodstraf e laatste jaren meermalen in het van de discussie gestaan, maar nooit over gedebatteerd in het lement keer dit jaar werd de doodstraf aan een man die eenachtjarig had vermoord. De praktijk over de 15 jaren heeft geleerd dat de raf alleen werd uitgevoerd als het om moorden op kinderen en gevange van de 10-man tellende commis- lister van justitie Alain Peyrefitte, zei een persconferentie bijzonder onder de indruk te zijn gekomen van het verband tussen toenemende criminaliteit en verstede lijking. Het instellen van onvoorwaardelijke vrij heidsstraffen zou het gevoel van onveilig heid onder de bevolking weg kunneh nemen, omdat het publiek dan weet dat de misdadi ger niet eerder zal worden vrijgelaten en opnieuw zou kunnen toeslaan. De opleving van de criminaliteit was volgens de minister te wijten aan „anarchistische" ontwikkeling in de stedenbouw, waarbij to taal geen rekening wordt gehouden met de natuurlijke omgeving, en door de na-oorlog- se huizenbouw, die voorziet in bouwprojek- ten van onmenselijke omvang. Het basistype van een misdadiger was vol gens hem een ontwortelde jongen in leeftijd variërend tussen de 16 en 25 jaar, die leeft in een torenflat van een nieuwbouwwijk met meer dan 200.000 inwoners. De jongen komt meestal uit een gebroken gezin, heeft slechte schoolrapporten gehad en heeft vooral gele den onder verhoging van het verplichte on derwijs van 14 tot 16 jaar. De commissie kwam tevens tot de conclusie dat een „elkaar benijdende maatschappij" aanzet tot diefstal en geweld, want alleen zij die „hebben" kunnen profiteren van de overvloed aan produkten. Voorts was de commissie ervan overtuigd geraakt dat geweld een vervangend middel vormt voor de dialoog. „Als het voor iemand niet langer mogelijk is om te praten of iets te begrijpen, als men zich niet langer wenst te onderwerpen, dan grijpt men naar geweld om de maatschappij te laten weten dat men nog steeds bestaat". Het rapport voegt daaraan toe dat „toene mende onderdrukkende maatregelen de nei ging van jongeren om geweld te gebruiken alleen maar aanwakkert". Twee vrachtwagens markeren de plaats waar in Parijs de containerwagen met munten werd gekaapt. PARIJS (AP) Vier gewapen de boeven hebben gisteren een geldtransport van de Franse munt naar de Bank van Fran krijk onderschept en een con tainer met voor 17 miljoen Franse francs aan vijf- een francs muntstukken buitge maakt. Volgens de politie moeten de overvallers over uitstekende goede inlichtingen hebben be schikt, daar het hier niet om een geregeld transport ging. De overvallers en de ruim 15 ton wegende container zijn nog steeds spoorloos. Het geld was van de Franse munt in Bordeaux op weg naar de Bank van Frankrijk in Pa rijs. De bende overviel de con tainertruck toen de wagen van het „Gare Lyon" in Parijs op weg was naar de bank. De chauffeur van de truck en een bewaker slaagden er pas een half uur later in de roof aan de politie te waarschuwen. Zij waren door de overvallers on der bedreiging in een gereed staande auto geduwd en daarna in de buitenwijken van Parijs weer vrijgelaten. Volgens de Pa- rijse politie, die onmiddellijk een grootscheepse speuractie op touw zette, was de overval nauwkeurig gepland en uitge voerd door professionele boe- WILSON WERD AFGELUISTERD LONDEN (Rtr) - De Daily Ex press heeft vamorgen gemeld dat de voormalige Britse La bour-premier Sir Harold Wilson tijdens zijn bewind bij verschil lende gelegenheden door de vei ligheidsautoriteiten elektro nisch is afgeluisterd. Twee weken geleden had The Observer gemeld dat Sir Harold naar aanleiding van twee grote blunders het vertrouwen verloor in de Britse contra-spionage dienst. Het afluisteren door de Britse veiligheidsdienst vond mogelijk plaats in verband met de ont maskering van Guenther Guil- laume, de naaste politieke me dewerker van de toenmalige Westduitse bondskanselier Willy Brandt. Bhoetto op vrije voeten ISLAMABAD (AP) De Pakistaanse ex-premier Bhoetto en 15 andere poli tici zijn gisteren door het nieuwe militaire bewind uit de gevangenis vrijgela ten. De politici werden op 5 juli aangehouden, toen ge neraal Zia Ul-Haque de macht in Pakistan over nam. Voordat zij werden vrijgelaten heeft Zia af zonderlijk overleg ge voerd met Bhoetto en de andere politici. Hij heeft hen duidelijk gemaakt dat zij zich zullen moeten houden aan een aantal nieuwe bepalingen betref fende de politieke aktivi- teiten in het land. WASHINGTON (UPI/RTR) - Op 3 oktober beginnen in Gene ve formele onderhandelingen over een totaal verbod van kernproeven. De onderhande lingen zijn mogelijk doordat de inleidende besprekingen tussen de Verenigde Staten, de Sovjet- Unie en Groot-Brittannië tot een resultaat hebben geleid dat „voldoende belooft". Dit heeft delegeerden vertelden dat de be- drie landen eikaars standpunten de Amerikaanse president Jim- sprekingen „zakelijk" waren ge- nu veel beter begrijpen dan my Carter gisteren in Washing- weest. De Amerikaanse afge- voor de inleidende gespreksron- ton gezegd tijdens zijn tweewe- vaardigde Adrian Fisher zei dat de. Hij merkte voorts op dat er kelijkse persconferentie. Carter „een echt totaal verbod op kern- zeker 500 ondergrondse, plus zei te hopen „dat andere landen proeven een doel is waaraan de een aantal kernproeven in de zich hij ons zullen aansluiten". Amerikaanse regering de hoog- atmosfeer zijn genomen na het De drielanden conferentie in ste prioriteit toekent". van kracht worden van het ge- Genève werd woensdag ver- De Britse gedelegeerde lord Go- deeltelijke kernstopverdrag 1963. daagd. Britse en Russische ge- ronwy-Roberts, vertelde dat de In antwoord op vragen ontken de president Carter dat hij een wedloop met de Sovjet-Unie is begonnen inzake wapenverko pen in Afrika. De Verenigde Staten zijn naar zijn mening zelfs bezig de totale wapenver kopen te verminderen. Gesprek ken over verkoopvermindering worden ook gevoerd met Enge land, Frankrijk en de Sovjet FRANKFURT (DPA) Het woensdag begonnen herstel van de dollar heeft zich gisteren op de internationale wisselmark ten voortgezet In Frankfort werd een officiële middenkoers van 2.2651 D-mark per dollar genoteerd vergeleken met 2.3544 mark op de voorgaande Volgens handelaren was het herstel gedeeltelijk een techni sche reactie. Een verdere uithol ling van de dollar achtten zij niet onmogelijk. Het woensdag ingezette herstel hield verband met opmerkingen van Arthur Burns, de president van de Dollar in herstel trekt pond en peseta mee Amerikaanse centrale bank. De ze verklaarde dat de Verenigde Staten verplicht zijn hun eigen munt te steunen. Onder invloed van een flinke vraag ging de koers van het pond sterling in Londen om hoog. De centrale bank van En geland moest ingrijpen om een al te sterke daling van andere munten te voorkomen. Het pond sterling noteerde donderdag 1.741621 dollar vergeleken met 1.737080 op de voorgaande dag. De peseta steeg onder invloed van de dollarstijging van 2.72 tot 2.78 per honderd. Rome ouder dan Romulüs? Bij de Kapitoolheuvel in Rome zijn resten van een prehistori sche nederzetting gevonden die de legende over de stich ting van de stad door de broers Romulus en Remus vol ledig ondergraven. De resten zijn zeker 500 jaar ouder dan de legende zou doen geloven, en dateren uit de dertiende of veertiende eeuw voor Christus, het ijzeren of bronzen tijdperk. De resten bestaan uit stukken aardewerk, ijzeren kralen en sporen van een weg en een viaduct. ONRUST IN PRETORIA EN SOWETO JOHANNESBURG (Reuter) - De boycot-actie van zwarte sch- olieren in de Zuidafrilcaanse I steden, uit protest tegen het j bantoe-onderwijs, breidt zich nog steeds uit In sommige wij ken traden de met stokken en stenen gewapende scholieren op tegen zwarte jeugdbenden. In Pretoria heeft de politie zwarte taxi-chauffeurs gewaar schuwd dat ze strafbaar zijn als ze het bordje „niet-blanken" van hun taxi helen. Veel chauffeurs zijn daartoe over gegaan onder pressie van militante scholieren. In de zwarte woonoorden bij Pretoria werden 180 jongeren gearresteerd en in Soweto wer den honderden door de politie met traangas verspreid. Tegen de avond werd de situatie „rus tig maar gespannen" genoemd. WASHINGTON (AP) De Amerikaanse presi dent Jimmy Carter heeft tijdens een persconfe rentie gezegd van mening te zijn dat de' Israeli- sche beslissing om wettelijke status te verlenen aan joodse nederzettingen op de bezette westelij ke Jordaanoever „obstakels voor de vrede" heeft doen ontstaan. Carter zei echter dat het mogelijk is deze obstakels te overwinnen. De uitspraken van de Amerikaanse president, waaruit een duidelijk ongenoegen sprak, komen, enkele dagen na het bezoek van de Israëlische premier Menachem Begin aan de Verenigde Sta ten. In Tel Aviv heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan onmiddellijk ge reageerd op de opmerkingen van Carter. Dajan verwierp het Amerikaanse standpunt dat joodse nederzettingen op de westoever een obstakel voor de vrede vqrmen en noemde de nederzettingen „produktief 'en constructief' voor de vrede. Dajan zei dat ongeveer 3.000 Israëliërs op de westelijke Jordaanoever vreedzaam samenleven met 700.000 Arabieren in dat gebied. Carter verwierp voorts uitlatingen als zou hij een van beide kampen gunstiger gezind zijn. Hij riep de regeringsleiders van de bij het conflict betrok ken landen op het hoofd koel te houden en vroeg hen niet zo'n onwrikbaar standpunt in te nemen. Carter zei dat hij de Israëlische nederzettingen met begin had besproken, maar dat deze hem niet van te voren op de hoogte had gesteld van de op handen zijnde erkenning van een drietal werk kampen op de westoever van de Jordaan. e AMSTERDAM (ANP) - Een gast is gister- caacht met zijn bagage verdwe nen uit het Okurahotel in Am sterdam, na een gewapende «verval. Het is de Amsterdamse hpolitie nog niet duidelijk wat oje bedoeling van de overval is creweest e )e vier overvallers zorgden i roor opschudding in het hotel loor de nachtportier te kneve- en en enkele andere personeel- Ei [eden te bedreigen. Het viertal, 1 at met pistolen en een mes ewapend was, greep de portier toen hij op de zesde etage uit de lift stapte. Zij bonden de 34-jarige man vast en lieten hem vervolgens achter in de badka mer van de verdwenen Portori- caan. De politie heeft na door de bedrijfsleiding te zijn ge waarschuwd het hotel door zocht, maar dit leverde niets op. WASHINGTON (Reuter) Het plan van de Amerikaanse rege ring, zeven moderne radarvlieg tuigen aan Iran te verkopen, heeft een ernstige tegenslag ontmoet omdat de commissie' voor internationale betrekkin gen van het Huis van Afgevaar digden het met 19 tegen 17 stemmen afwees. Dit ondanks aandringen van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Cyrus Vance, die zei dat de verkoop in het belang van de V.S. en de stabili teit in het Midden-Oosten is. Gehandicapten vast op omgeslagen boot: 7doden LAKE COWICHAN (AP) - Ze- ven gehandicapte mannen en vrouwen zijn op Lake Cowi- chan in Brits Columbia, Cana da, om het leven gekomen toen hun boot omsloeg. De twee be geleiders van de gehandicapten wisten de wal te bereiken, na dat ze tevergeefs hadden gepro beerd de gehandicapten te red den. Twee van de slachtoffers zaten ten tijde van het ongeluk in rolstoelen die aan dek vastge bonden waren. Alle slachtoffers droegen reddingsvesten, en de boot was rondom het dek bevei ligd met touw, opdat passagiers hiet gemakkelijk overboord konden slaan. Deze twee veiligheidsmaatrege len vormden, toen de boot om sloeg, een onoverkomelijke be lemmering voor de gehandicap ten om onder de boot vandaan te zwemmen. Libië heeft een foto gepubliceerd waarop Egyptische krijgsgevangenen staan, die tijdens de gevechten van de laatste dagen in Libische handen zijn gevallen. KOEWEIT (AFP/Rtr) Egypte en Libië hebben op verzoek van Koeweit ingestemd met een scheiding van hun troepen aan de Egyptisch-Libische grens, tot een afstand die later zal worden vastgesteld. Dit is in welingelichte kringen in Koeweit vernomen. De troepenscheiding, die bedoeld is om nieuwe gewelddadige botsingen tussen de twee Arabische buurstaten te vermijden, is naar verluidt door de minister van buitenlandse zaken van Koeweit, sjeik Sabah al Achmed, voorgesteld aan de presidenten Sadat van Egypte en Gadaffi van Libië tijdens zijn recente bemiddelingsmis sie. Gelijkluidende berichten komen uit Palestijnse bronnen in Cairo. BELFAST (DPA) - De beide, elkaar vijandige vleugels van het Ierse Republikeinse Leger hebben, na overleg, besloten tot een bestand, na de bloedige overvallen over en weer, die aan vijf mensen het leven heb ben gekost. Het IRA viel in 1971 bij een twist tussen militante en gema tigde leden uiteen. Sindsdien zijn veel aanslagen in Noord- Ierland en Engeland op reke ning geschreven van de „voorlo pige" vleugel. De „officiële" vleugel heeft sinds 1972 een wa penstilstand met het Britse leger en strijdt met politieke midde len voor een hereniging van Ier land. 'li 'Ga snel lieveling, ga snel', fluisterde de motorrijder haast wenend. En het hielp. Eenzaam als een vrouw in barensnood, perste Kuiper zich door de ijle lucht naar de Üzige top van de Alpe d'Huez. Z'n soigneur en kunst moeder: 'Het zijn zuigelingen,je moet ze niBUWfi verwennen. Om de billen draait 't, want als de kont kapot gaat, is alles kapot'. Kuipers krachtige achterwerk is maar een deel ii van zijn succes. Niemand maakte melding van zijn wrok tegen alles wat hem klein houdt - de verbijstering van z'n vader en moeder - de geduldige liefde van zijn vrouw Ine - de rouw om z'n overleden leermeester - de aanbidding doorzijn koningsknechl. Wjj hebben er weer een. Een kampioen die alles kan en zal winnen. De winnaar van de Tour de France 1978. Soepel in 't grootste verzet.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7