„De tijd is snel voorbijgegaan Nederlands oudste P.R.-bureaus j gaan zich in Voorschoten Adjudant Vink verlaat Noordwijkse politierangen Fred Hemmes nog niet in voriw 99 STAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 JULI 1977 PACn; Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt7u mij telefonisch vertel len wie u graag injpeze rubriek zou willen tegenkomen. Het ntimmer van mijn geduldi ge telefoon is 071 ƒ122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen, LMlli De „sterke arm" in 'Noordwijk verliest een sympatliieke spier, mag ik wel zeggen. Politioneel gezien gaat deze gemeente er beslist op achteruit als adju dant F.M. Vink, in verband met zijn „functioneel leeftijds ontslag", voor de laatste keer in functie de drempel van het hoofdkwartier dej Noordwijk se politie overschrijdt. Adju dant Vink is niet zomaar ie mand. Dat zal hij vrijdag 5 augustus, als veji half vijf tot zes uur in het centrum „De Rank" afscheid van hem wordt genomen, wel merken. Politiemensen als Vink maakt men niet vaak meer mee. De Vink-traditie wordt evenwel voortgezet door Vink junior, die bij de Luchtvaartdienst van de Rijkspolitie in het „vak" is gegaan. Vóór de oorlog (ik ben geneigd „vóór den oorlog" te schrijven) was de heer Vink in dienst bij burgemeester jonkheer dr. mr. J.B.V.M. van de Mortel. Mijn bronnen zwijgen over het punt wat hij daar precies deed, maar er valt uit de informatie wel op te maken, dat de jonge Vink het verblijf van de „Bel gische koningskinderen" (Charlotte, Boudewijn en Al- bert, naar ik mag aannemen) op „Goohorst" van nabij heeft meegemaakt In de oorlog Adjudant Vink moest de heer Vink aan „uit zending" naar Duitsland te zien ontkomen en hij ging poli tionele „hulpdiensten" verrich ten als bewaker op het raad huis. Na de bevrijding werd de heer Vink hulpagent in Noordwijk. Hij toonde zich zeer vlijtig in het volgen van cursussen en slaagde aldus voor alle vereis te politiediploma's. Op 1 ja nuari 1946 werd hij aangesteld als agent van politie en na de rangen van hoofdagent en bri gadier te hebben doorlopen, volgde op 1 februari '72 zijn promotie tot adjudant bij de algemene dienst. Als chef van de strandpolitie bouwde hij al gauw een hele reputatie op (de rechte man op de juiste plaats) en daardoor inspireerde hij de „kustpolitie" van andere Noordzeebadplaatsen. De rela tie tussen politieman Vink en bij het strandleven betrokken instellingen was boven alle lof verheven. Later deed Vink zich kennen als „wervingsfunctionaris", die veel jongeren de weg naar de politie heeft gewezen. Een groot aantal jaren was hij be stuurslid van de afd. Bollen streek van de R.-K. Politie bond „St Michael". Hij was ook voorzitter van de Noord wijkse Politiesportvereniging, ceremoniemeester bij tal van festiviteiten, „kindervriend" bij jaarlijkse St Nicolaasvie- ringen in „politieverband". Lange tijd was hij voorzitter van „Vogellust"; een natuur mens dus, bij uitstek. En toen adjudant Vink nog in zijn jon ge jaren was, verkeerde hij meermalen als een geboren to nelist op de planken bij de „Verenigde Noordwijkse Spe lers" of hij bezorgde het pu bliek bijna lachkrampen als conferencier op uitvoeringen van het eens zo befaamde poli- tiecabaretgezelschap „Bont en Blauw". Nog een week is hij adjudant Daarna komen de herinneringen en heeft hij tijd voor zijn verdere toekomst. De twee oudste Public Relations-bureaus van ons land gaan verkas sen. De zelfstandige P.R.-bureaus Communi catie Associatie Van Os en P.R.-bureau Van Hul zen, die al 25 jaar naast elkaar „olie in de be- drijfsmachine stoppen" willen een frisse neus halen in Voorschoten. Sinds '75 zaten de heren G. J. van Hulzen en P. J. van Os in een ge meenschappelijke char mante behuizing aan de Jan van Nassaustraat in Den Haag, een voor naam aandoende neder zetting in een statige maar wat gezapige en tourage. Aan de Voor- schotense Schoolstraat - waar gisteren de bonte belangstelling voor de befaamde jaarlijkse Voorschotense paarde- markt duidelijk waar neembaar was - willen beide P.R.-mensen met hun hele hebben en houen een nieuwe kijk op de samenleving krij gen, zo vertrouwen zij. Dat gaat per 1 augustus gebeuren, in een pas op getrokken gebouw dat door de Stevin Groep in het gezellige centrum van Voorschoten is neer gezet. Verhuizing betekent in dit ge val voor Van Os en Van Hul zen: vernieuwing, verjonging. Weg van de trappenloperij. Van Hulzen: „Voorschoten wordt heel anders dan de Jan van Nassaustraat: een moder ne efficiënte kantooromgeving zonder de nadelen van onper soonlijke blokken. Het is een kantoorgebouwtje (dat we de len met een paar anderen), speciaal ontworpen voor de „vrije beroepen". Beide jon gens - het journalistieke be grip Jongens", dat met geen leeftijd rekening houdt, valt hier niet weg te denken - ken nen elkaar al sinds ze samen bij de KLM werkten; 30 jaar wroeten in het P.R.-vak, waar van 25 jaar zelfstandig. Het Bureau Van Hulzen was er het allereerst in Nederland. Van Hulzen zegt ervan: „Vóór de oorlog bestond dit soort werk hier nog niet; het was wèl een duidelijke zaak in Amerika." Collega Van Os - zwaar, grijs en verzorgd in het leven aan wezig: „Wij waren wel de baanbrekers in Nederland, durf ik gerust zeggen. Nu zijn er wel minstens 80 van die zelfstandige adviseurs in het land." „Er was na de oorlog een enorme drang naar communi catie. Vooral bij het bedrijfsle ven, dat in een opbouwperiode „We willen de moderne omgeving een beetje op ons laten inwerken." verkeerde; de opbouw van de economie vergde nogal wat," aldus de heer Van Os. Zijn oude vriend Van Hulzen: „Vanuit een bekendheid kun je je zaak veel beter laten functioneren dan vanuit de anonimiteit. Kijk, ik heb hier een definitie van „Public Rela tions" (maar daar hebben we, geloof ik, wel 25 jaar over moeten denken) de reclame man verkoopt het produkt, wij „verkopen" de onderneming, ten dienste van alles wat die onderneming doet. Dat is de essentie van de P.R." Van Os: „P.R. gaat veel verder dan de perspubliciteit, de hele onder neming is erbij betrokken." Volgens de heer Van Hulzen, bij wie journalistiek bloed door de aderen vloeit, is een fascinerend aspect in de P.R.- business, het geweldige gebied van de suggestie over de on derneming, zodat je een be paald beeld van die onderne ming krijgt: „suggestieve voor lichting is pregnanter dan de geleide voorlichting; de eigen conclusie van de waarnemer is veel sterker dan wanneer alles bij je met de paplepel moet worden ingegeven. Het gaat om concrete zaken die signa len moeten uitzenden." Een boeiende affaire, die pu blic relations. Van Hulzen en Van Os knikken van „en zo is het". Van Os voegt daaraan toe: „Van erg groot belang is het personeelsaspect Het gaat om de mensen die de onderne ming vormen, maar soms een verkeerd beeld van die onder neming hebben. Men moet we ten waarvoor men werkt, be halve voor het eigen hachje. Je moet trots kunnen zijn op dat bedrijf. Maar dan moetje ook goed voorgelicht kunnen wor den. Personeel moet gemoti veerd worden. Personeel is zo wel doel als middel in P.R.-za- ken. Vooral bij het middelgro te bedrijfsleven laat één en ander nog weieens te wensen over. Wat ik óók moet zeggen: de klanten zijn een stuk veelei sender geworden dan in de beginperiode, of een jaar of tien geleden. Onze „missie taak" is in feite voorbij. Pio niers zijn we allang niet meer; we voeren onze opdrachten uit." Public Relations. Een uitdruk king uit het Engelse taalgebied die nog steeds niet te vertalen valt. Het betekent zoiets als „betrekkingen met de groe pen". Voorts zei men: in- en externe betrekkingen om de onderneming beter te laten functioneren. Hoe het ook zij: P.R. kan nog steeds niet ge mist worden; er is teveel mee gemoeid. Van Hulzen en Van Os zijn zich daarvan terdege bewust. Het is „weten waarom het gaat". Nog even Van Os. Een borst met inhoud. Hij was één van de oprichters van The Dutch Swing College Band. Joost van Os, door Willem Duys genoemd: de Vader der Nederlandse jazz. Hij blaast nog steeds trompet, vaak in het Warmondse Meerrust, in The Swing Society. De volgen de dag neemt hij zijn partij in de P.R. weer over. Een goede vijftiger met een jong hart. En met zorg voor zijn lippen, die voor de trompet intact moeten blijven. Hij werd eens door een (jonge) Van Hulzen geïn terviewd, toen de Dutch Swing College Band furore begon te maken. In het dagelijks leven hebben Van Hulzen (vooral de detail handel en luchtvaart) en Van Os (met het accent op lucht vaart en toerisme) een aantal geuzen" in hun pakket: Hol land International, Martinair, Albert Hijn, Zeetours, Dam co International. Veeleisende „grappenmakers", die alleen maar met een geweldig valV manschap aan P.R.-zijde te h vredigen zijn. Samen hebbe Van Hulzen en Van Os het vaAfl doorleefd. Ze bleven zelfstaifo dig, „maar indien gewenst oaa< noodzakelijk," zegt Van Hunei zen, „kunnen we ons gezamerlte lijk opstellen. Dat levert ee»v< lenigheid op wat mankraclio! betreft (de gezamenlijke persofe neelsbezetting is 12 mensetee' T.P.), maar het is vooral eet bundeling van ervaring, kenpe nis van dit vak, van kno#o how." po Volgende week zitten Neenle lands twee „oudste" intermetJa selijke betrekkingen - menspge' - of hoe je ze ook wil noem to« - in een kraakheldere omgde ving door gloednieuwe ve 34 sters te kijken naar het Voove schotense verkeer, dat ook ;mi op weg is van „de één naica de ander". Zoiets kan inspinde rend werken. En verhuizewj houdt je jong, volgens Jooszo van Os, die een plekje zoek voor zijn aquarium, dat in zijt^ kamer moet komen te staan Van Hulzens principes lopei parallel: „We willen een mo derne omgeving een beetje of ons laten inwerken." NOORDWUKERHOUTS BURGEMEESTER BOSMA VEERTIG JAAR CV OVERHEIDSDIENST NOORDWIJKERHOUT - De burgemeester van de gemeente Noordwijkerhout, de 62-jarige HJ. M. Bosma, gedenkt van daag het feit dat hij veertig jaar geleden in overheidsdienst trad. Als het aan hem collegae gemeentebestuurders gelegen was dit jubileum zonder veel bombarie voorbijgegaan, maar zijn collegae-gemeentebestuur ders beslisten heel anders. Om twee uur vanmiddag werd een speciale raadsvergadering ge houden. Aansluitend daarop wordt vanmiddag een receptie gehouden in Leeuwenhorst van 16.30 tot 18.00 uur. Het meest kenmerkende van de Noorwijkerhoutse burge meester is waarschijnlijk wel zijn overtuigende redenaars kunst. Hij is dan ook een lief hebber van het woordelijk steekspel en is zeker niet in één of twee zinnen te overrom pelen. Die spreekvaardigheid heeft hij zich „aangeleerd" tij dens de honderden vergade ringen die hij reeds op jonge leeftijd bijwoonde als medebe stuurder van de verschillende organisaties of als toehoorder. Geboren in Bovenkarspel in Noord-Holland op 3 januari 1915 kwam hij in 1937 terecht op het gemeentehuis van Hoorn als volentair en werd daar op eigen kosten ingewijd in de geheimen van het ambte naarschap. Voordat hij daar terecht kwam heeft hij, naar eigen zeggen, nogal wat ge klungeld. Zijn middelbare school voltooid hebbende, wist hij eigenlijk niet wat hij moest gaan doen. Hij wilde gaan stu deren, maar daar was thuis geen geld voor. Zijn vader was weliswaar hoofd van een kath olieke school in Bovenkarspel, maar kon wegens gezinsom standigheden een studie aan de universiteit niet betalen. Pas na de militaire dienst plicht, ging hij pas geregeld werken in Hoorn. In 1973 kwam de heer Bosma terecht in Amsterdam. Na bij verschil lende gemeenten gewerkt te hebben, onder meer in Eist en in Oude Niedorp, keert hij in 1952 terug naar zijn vorige baas, de burgemeester van Hoorn. In 1960 wordt hij tot burgemeester benoemd van Oudewater, na zich gestort te hebben in het organisatiele ven. Oudewater had wel enige ge lijkenis met Hoorn, vooral ten aanzien van het aantal monu menten. De heer Bosma beij verde zich in Oudewater voor herstel en behoud van vele monumenten. „Een moeilijke gemeente was het wel", aldus de jubilerende burgemeester," uitbreiding van de plaats was vrijwel onmogelijk. Het grond bezit van de gemeente was zeer gering, plaats voor nieuw bouw was er amper". Op 16 juni 1968 volgt zijn be noeming tot burgemeester van Noordwijkerhout, toen een plaats met ongeveer twee keer zoveel inwoners als Oudewa ter (4500). Hij was nog maar amper verhuisd naar Noord-, wijkerhout, toen het histori sche gemeentehuis van Oude water in vlammen opging. De heer Bosma werd aangezocht om orde op zaken te stellen in Oudewater. Vier maanden lang is hij toen zowel burge meester geweest van Noord wijkerhout als van Oudewater.' Zijn nieuwe gemeente had eni ge gelijkenis met zijn geboor teplaats. Immers, ook daar vormde de bollenteelt een be langrijke bedrijfstak. De bol- lensfeer was hem bekend, en buiten dat werd hij aangetrok ken door de zee. Hij volgde burgemeester Van der Weij- den op en kwam midden in de problemen terecht ten aanzien van rioleringen die verkeerd waren gelegd. In zijn periode als burgemeester van Noord- Burgemeester Bosma, dol op monumenten wijkerhout heeft de plaats een groot aantal veranderingen ondergaan: het witte kerkje werd gerestaurerd, een riool zuiveringsinstallatie werd ge bouwd, het overdekte zwem bad kwam tot stand, het sport park werd gerealiseerd en ver der werd een groot aantal voorzieningen getroffen voor de bejaarde inwoners van de gemeente, die tot dan toe altijd genoodzaakt waren buiten de gemeente onderdak te zoeken. Terugziend op zijn veertigjarig jubileum als dienaar van de overheid verklaart de heer Bosma dat de tijd erg snel voorbij is gegaan. Over zijn periode als burgemeester van Noordwijkerhout en De Zilk spreekt hij niets anders dan zijn grote tevredenheid uit. Hij spreekt de hoop uit dat de weinige problemen die de fi nancieel erg gezonde gemeente heeft, in de toekomst worden opgelost. Hij doelt dan op een gemeenschapshuis in De Zilk, waarover thans druk bespre kingen worden gevoerd. Hij hoopt verder dat Noordwijker hout op korte termijn over een ruimte kan beschikken waar verschillende activiteiten kun nen worden ontplooid. De Bra banders van de Bollenstreek hebben niet veel problemen. BADGASTENTOERNOOI NOORDWIJK NOORDWIJK Fred Hemmes zei gisteren op een vraag Judith Salome hoe het ging: „Niet zo best." Als de vraag zijn teamgenote van Tilburg betrekking had op zijn tennis, dtl kunnen wij met Hem ril es instemmen. Het is inderdaad niet lx gesteld met de vorm, getuige de krappe zege op Boots ma, i 7-5. Laatstgenoemde is geen speler die Hemmes, wanneer di op zijn normale niveau tennist, in de moeilijkheden kan brengi I Gisteren echter moet hij tot zijn eigen, stellig niet geria 1 verbazing, hebben bemerkt dat deze Hemmes voor hem n! onbereikbaar was. Die gedachte moet hem parten hebben speeld, want hij kon zijn goede spel ten spijt niet doordrukt! op de kritieke momenten. „Ik heb nog maar weinig ge speeld," aldus een net van va kantie teruggekeerde Hemmes, „en ik moet weer in mijn ritme komen. Bootsma stond goed te tennissen en ik ben blij dat ik het kon redden. Morgen gaat het misschien weer een stuk be ter." Dat zal zijn tegenstander, de Amerikaan Newberry, ook hopen, zij het dan waar het zijn eigen verrichtingen betreft. Want die waren al evenmin overtuigend. De Australiër He witt hield hem drie sets lang op de baan, scoorde meer spellen maar verloor toch, 6-4, 1-6, 7-5 voor Newberry. Twee jaar gele den stond de jonge Amerikaan ook tegenover Hemmes, maar toen was dat in de finale van dit toernooi. Die finale werd toen een goede partij waarin Newberry, in uitstekende vorm verkerend, tenslotte toch moest capituleren voor de flitsende backhands van Hemmes. Het ziwt er niet naar uit dat de reprise van dat duel vandaag een evengoed of beter schouw spel zal brengen, al zal de uit slag hetzelfde zijn, nl. winst voor Hemmes. Zijn vechters- mentaliteit zal hem over de drempel helpen. De finale zal dan het eindpunt voor Hemmes zijn of hij zou zijn spel in de resterende twee ontmoetingen aanzienlijk moeten weten op te schroeven. De man, die Sand in zijn huidige vorm kan bed gen, is alleen Wouter Fok. bezit de wapens, met name kogelende service en wann hij zijn touch heeft een dodi ke volley. Loek Sanders was gisteren klaar met tegenstander Ri Gorter, die de nationale ki pioen in tempo en slagenbehe sing niet kon bijbenen, al wal er momenten die een beid inhielden voor de toekomst, S 6-1 voor Sanders. Bij de dam had Elly Vessies geen enkü moeite met de voormalige W per Lidy Bielefeld, 6-1, 6-3. J- dith Salome daarentegen moes tegen Carola van Fraayenhofl een derde set spelen, 6-3, H 6-1, al was zij in de derde sej wel duidelijk de sterkste. Nienke Kingma, in het DEB W 1 geplaatst, gaf Anneloes Scho thorst de handen vol werk es zij capituleerde pas in de deri set met minimale marge, 2-6, 6-4. In B kende Nienh Kingsma geen problemen, 6-2 tegen A. Lenz. Voor ee opmerkelijke prestatie zorgde» dit nummer Maureen Meijer, di C. IJspaard zeker de bibbers hebben bezorgd met haar vasl houdende, op goed lopen e weloverwogen slagen gebaseei de tennis, 6-1, 2-6, 6-4 voor C LJspaard.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6