iRust onder dierenbezitters pok Pancras-West kampt met verkeersproblemen FORD RIJNLAND 0 Ford Fiesta:300.000 km Man slaat ruit stuk bij politie LEIDSE COURANT PAGINA 3 BS liiEET-'j é-'**» O moirrJl Een van de slachtoffers in maart. De sintbernard „Puzzle' ternauwernood. Dierenarts Muurling: „Atmosfeer genormaliseerd, maar maniak kan weer toeslaan.' en katten hadden giftig vlees gegeten. Ook na dit weekeinde bleef de vergiftiger toeslaan. Op gezette tijden stierven op nieuw huisdieren aan het eten van het dodelijke voer, dat soms kwistig was gestrooid in plantsoenen en perken. Toch werden de activiteiten gerin ger. In april kwam de laatste melding binnen: de nog steeds onbekende persoon had een strychnineballetje geworpen op het balkon op de eerste verdieping van een flat. Een Deense dog, die bij afwezig heid van zijn eigenaren van de buitenlucht genoot op het bal kon at het balletje en stierf. Gedurende de activiteiten van de gifstrooier was het publiek in de Leidse Merenwijk en dan vooral in de Slaaghbuurt ui terst gespannen. Bewoners speurden nauwlettend uit de ramen om eventuele onbeken den in de wijk nauwgezet te observeren. Ook de politie ver hevigde de surveillance en zet te agenten in burger-kleding in om een eventuele schuldige op heterdaad te betrappen. Alle pogingen waren echter tever geefs. Niemand kon worden betrapt. Men ontdekte zelfs geen spoor van de dader. Nu de gifmenger zijn activitei ten heeft stilgelegd en al enke le maanden geen dodelijk gif meer is aangetroffen, lijkt de rust in dit deel van de Meren wijk teruggekeerd. Dr. Muur ling daarover: „Het lijkt er wel op of de mensen de maand maart helemaal zijn vergeten. De mensen denken er niet meer aan en laten hun dieren gewoon loslopen. In principe is het natuurlijk een goede zaak, dat de atmosfeer in de buurt weer is genormaliseerd, maar het is gevaarlijk," zegt de dierenarts, die zich nadruk kelijk heeft beziggehouden met de vergiftigingsgevallen. „Het is overigens normaal, als we dan al van normaal kun nen spreken, dat een maniak als deze bij vlagen actief is. In perioden van zo'n twee tot drie jaar," meent dr. Muurling. Zijn assistente trekt direct een vergelijking met de gif- strooiende figuur die zo'n jaar of twee, drie geleden delen van Leiden Zuid/West en Voorschoten onveilig maakte, eveneens door het strooien Orgelconcert De Engelse organist Robert Vincent geeft vanavond in de Marekerk een orgelconcert. Op het programma staan vier werken uit de Middeleeuwen en werken van Stanley en Joh. Seb. Bach. Het concert wordt voor de pauze afgesloten met vier korte werkjes van Engelse componisten uit de 20e eeuw. Na de pauze brengt Robert Vincent „een werk v&n Cleram- bault en één van Jehan Alain ten gehore. Robert Vincent is organist van St. Martin-in-the-fields. Hij studeerde aanvankelijk aan de Guildhall School for Music. Later' stelde hij zich te Parijs onder leiding van André Marchal. Vervolgens studeerde hij in Oxford aan het Magda len College. Na zijn eindexamen werkte hij geruime tijd met Edith Vogel, Colin Tilney en Geraint Jones. Het concert begint om kwart over acht. Kaarten zijn te krijgen in de Marekerk vanaf half acht. Eerste spruiten Aan de Leidse groenteveiling zijn gisteren de eerste spruiten aangevoerd. Het was een partij van negentig kilo die werd aangevoerd door de Gebr. Jansen uit Nieuwveen. De partij ging voor 2,65 per kilo naar de firma C. Sonneveld uit Pijnacker. Werktheater gemiddeld: 106 km per uur-gebruik: 1 op 13,9 Maar liefst 134 dagen en nachten heeft een normale Ford Fiësta 1100 L gereden op de auto bahnen Keulen - München - Hamburg - Keulen. Er werd een afstand van 300.000 km afgelegd met een gemiddelde snelheid van 106 km/uur. De 53 pk motor verbruikte 7,21 liter benzine op 100 kilometer ofwel 1 liter op bijna 14 km. Franz Beckenbauer, de bekende Duitse voetballer die thans in Amerika is, legde de eerste kilometers met de Fiësta af. Daarna werd de wagen bestuurd door acht chauffeurs, die elkaar volgens een vooraf opgesteld programma aflosten. Voor elke tien kilometer werd DM 1,-- afgedragen aan het Duitse Kankerfonds, waarvan de echtgenote van de Duitse president, mevrouw Dr. Mildred Scheel, beschermvrouwe is. Onderweg werden voor dit doel ook nog collectes gehouden en zodoende kan een bedrag van DM 60.000 worden afgedragen. Op regelmatige tijden werd de auto geinspecteerd door de "Technische Uberwachungs Verein" (T.U.V.) en elke liter benzine die in de wagen werd gegoten werd streng gecontro leerd. Iedereen op de Autobahn, die de Fiesta passeerde, of er achter reed heeft precies kunnen zien hoeveel kilometers deze kleine wagen reeds had afgelegd. Achter de achterruit was een grote, verlichte digitaalkilometer teller bevestigd. Wanneer er zo nu en dan een kleine reparatie moest plaats vinden of de normale onder houdsbeurten om de 10.000 km, dan gebeurde dit onder controle van de T.U.V. Rheinland, die alle elementaire onderdelen van de auto had verzegeld. Zo werden bij ongeveer 155.000 km nieuwe veerpoten vóór be vestigd en achter nieuwe schok dempers. Wanneer de verwisse ling van de onderdelen had plaatsgevonden, werden ze weer door de T.U.V.'verzegeld. Nadat de eindinspectie door de T.U.V., die dezer dagen zal plaatsvinden, is gebeurd, zal de wagen op een tour gaan naar Ford dealershowrooms en ver moedelijk ook op de autoten toonstelling in Frankfurt staan. Een scene uit „Hallo mede-mensen". Van links naar rechts Gerard Thoolen en Frank Groothof. Op de achtergrond: Olga Zuiderhoek, Peter Faber en Cas Enklaar. Het Werktheater brengt woensdag 3, donderdag 4, vrijdag 5 en zaterdag 6 augustus straattoneel in Leiden. In een speciaal daarvoor opgezette tent op het parkeerterrein aan de Lammermarkt speelt het Kindertheater 's middags vanaf half drie „Dood gewoon". De avondvoorstelling, die om half negen begint heeft als titel „Hallo medemens". De toegang tot elke voorstelling is gratis. De kindervoorstelling is geschikt voor kinderen vanaf zes jaar. „Doodgewoon" handelt over twee broers, een hele sterke en een zieke. Zij beleven allerlei spannende avonturen. Dit stuk improvisatietoneel dat wordt gespeeld door vier per voorstelling wisselende acteurs is gebaseerd op het verhaal „De gebroeders Leeuwenhart" van de Zweedse schrijfster Astrid Lindgren. Op donderdag 4 augustus is er geen mid dagvoorstelling van het Werktheater. „Hallo Medemens" is een bij vlagen vlijmscherpe satire op wat met een mooi woord repressieve tolerantie wordt ge noemd. Het gaat in deze voorstelling om een liefdadige actie van drie bekakte dames. Deze hebben een tent afgehuurd en vijf schilderachtige figuren uitgenodigd. De zo keurig van start gaande actie loopt uit op een grandioze puinhoop. ytEIDEN Pancras-West wordt 6éegrensd door de Oude Rijn, de "Nieuwe Rijn, de Kaasmarkt en "Se Hooigracht. Evenals andere -binnenstadswijken kampt Pan- lÉras-West met verkeersproble men. De Nieuwstraat en Burg- Steeg maken onderdeel uit van een veel gebruikte sluiproute. Het onoverzichtelijke kruispunt Nieuwe Rijn—Hooigracht levert regelmatig levensgevaarlijke si tuaties op. jlinds enkele jaren is een buurt- ereniging in Pancras-West erkzaam. De vereniging streeft onder meer naar woonstraten de wijk te creëren. De plan- eb van de gemeente op het uispunt Nieuwe Rijn—Hooi- acht verkeerslichten te instal- eren juicht de buurtvereniging efbaarheid Sr zal echter nog veel moeten gebeuren, alvorens de wijk i, leefbaar" kan worden ge noemd. Behalve monumentale gebouwen, zoals het Heerenloge- nent en de Hooglandse Kerk elt de wijk vele vervallen pan- len. Er is weinig groen in de rijk en het aantal bedrijven vertreft in enkele straten het ntal woningen ruimschoots. Ifooral in de Nieuwstraat. Voor 'n gedeelte van de wijk is in- liddels een bestemmingsplan opgesteld. v'De bewoners willen het contact 'met de winkeliers in de wijk ^verbeteren. De buurtvereniging wil dat bewoners en midden- standers één front vormen voor verbetering van de wijk. •i Buurthuis Enkele weken geleden werd op f feestelijke wijze het nieuwe "4 q Dr. Muurling: „Elk moment kan het weer beginnen." (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De rust onder de huisdierenbezitters in de Leidse Merenwijk lijkt te zijn teruggekeerd. Poezen worden in de nachtelijke uren weer buitengelaten en de honden mogen veelal onaangelijnd rondom het baasje draven door de plantsoenen. Ook die renarts F. Muurling krijgt nog maar zelden huisdieren op zijn spreekuur, waarvan ang stige eigenaren vrezen dat het dier vergiftigd is. „De mensen zijn de gifmenger al weer zo'n beetje vergeten. Ik vind dat een gevaarlijke zaak. Die gek kan elk moment weer op nieuw beginnen," zegt dr. Muurling. En dat gevaar is nu latent aanwezig. Dat onderkent ook de Leidse politie, die er niet in is geslaagd de strooier van rijkelijk van het gif strychnine voorziene brokjes vlees, in de kraag te vatten. Afgelopen dinsdag werden nog wat stuk jes vlees in het plantsoen bij de Sperwerhorst aangetroffen. Het gerechtelijk laboratorium stelde gisteren al vast, dat de vleesbrokken ongevaarlijk wa ren en geen gif bevatten. „Maar het zou erop kunnen wijzen, dat de maniak weer actief wordt," is de mening van de politie. De Leidse dierenliefhebber werd in begin maart van dit jaar opgeschrikt door een stortvloed van meldingen over vergiftigde huisdieren. In het weekeinde van 5 op 6 maart sloeg de maniak gruwelijk toe: meer dan vijfentwintig honden van strychnine-balletjes. Niet alleen de assistente meent, dat de gifstrooier in de Merenwijk weieens dezelfde zou kunnen zijn als de persoon die inder tijd in Voorschoten en in Zuid- West actief was. Ook de politie heeft parallellen gezien in bei de zaken. Inspecteur Van Dijke van de Leidse politie: „We hebben in de afgelopen maanden nie mand kunnen betrappen. We hebben niets verdachts kun nen constateren, maar dat is natuurlijk ook niet zo eenvou dig. Als we de dader op heter daad hadden weten te betrap pen, dan had deze op basis van het „vemielingsartikel" in de wet berecht kunnen wor den." De maximale straf op de vergiftiging van dieren is twee jaar gevangenisstraf of zes honderd gulden boete (een geldstraf die door toepassing van wat andere wetjes nog aanzienlijk kan worden opge krikt.) Maar tot eenieders volle tevre denheid zijn de activiteiten van de strychnine-strooier nu al weer geruime tijd opgehou den. „Maar laat men nog steeds oppassen," is het pa rool. En dan niet alleen ten aanzien van de huisdieren. Een kind dat een giftig stukje vlees zou eten is eenzelfde lot beschoren als de trouwe vier voeters. Want wat dodelijk is voor een Deense dog en een sintbernard is even schadelijk voor een peuter. Wijken in Wensen en Vragen UT' LEIDEN Het Overleg Wijk- organen heeft enkele weken ge leden het derde deel van „Wen sen en Vragen" van de Leidse wijkcomités, -verenigingen en •stichtingen het licht doen zien. In een serie artikelen behandelt de Leidse Courant de wensen en vragen wijksgewijs. Al eer der kwamen in deze kolommen Leiden-Noord, de Muiderkring, De Juwelen, Maredorp, Meer brug, Zuid-West, de Verver- buurt, de Merenwijk, Groe- noord, De Kooi, de Zeehelden buurt, de Vogelwijk, de Burge meesters-, Professoren- en Rijn- dijkwijk, Noordvest, de Pieters- en Academiewijk en D'Oude Morsch aan bod. Thans is het de beurt aan de buurtvereni ging Pancras-West overleefde de vergiftiging woners hebben de bebouwing eniging om subsidie zelf verricht. In „Wensen en exploiteren i Vragen Hl" vraagt de buurtver- )kamer" van deze „wijk(huis- LEIDEN Een dertigjarige au tomobilist uit Lisse heeft gister avond in het Leidse politiebu reau een ruit vernield. De man was aangehouden nadat geble ken was dat het alcoholpercen tage in zijn bloed te hoog was, en was naar het politiebureau gebracht Bij het wachten op de bloedproef werd hij zo onge duldig, dat hij een ruit in de wachtkamer vernielde. ■MUI

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3