Zege Jan Raas prachtig sluitstuk van wielerdag in Wateringen Wielerbond wil extra premiepot vormen voor selectie WK Ruime zege Excelsior op Bratislava Gross mag uitkomen voor Schalke Karstens bedankt voor Venezuela Cruijff geopereerd Zweden "blijft in strijd «om derde plaats IMPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 JULI 1977 PAGINA 11 ROTTERDAM Voor duizend toeschouwers heeft Excelsior gisteravond met 5-2 gewonnen van de Tsjechische club Slovan Bratislava. Bij de rust had de Rotterdamse eerste divisieclub al met 2-1 de leiding. Het score- verloop: Nijssen 1-0, Pot 2-0, Masny 2-1, Nijssen 3-1, Pot 4-1, Kovacs 4-2, Hrinzic 5-2. Ajax is in Hamburg tegen de nieuwe Bundesligaclub FC Sankt Pauli niet verder geko men dan een gelijkspel zonder doelpunten. De Hamburgers hadden aanvankelijk enige vrees voor Ajax en speelden uiterst voorzichtig met een ver sterkte verdediging. Ajax, dat zijn flankverdedigers Suurbier en Everse miste (Erkens en Ler- by stonden op die plaatsen en Van Dord verdedigde met Krol het centrum), was tot een kwar tier na de rust de sterkere ploeg. Het laatste half uur echter was voor de Hamburgers. In Domburg won Sparta met 4-0 van de plaatselijke amateur- club. Voor 800 toeschouwers maakten Balkestein, Bert Jan sen, Clarke en Erkelens de Rot terdamse doelpunten. De zaterdagamateurclub Noord- wijk bood eredivisieclub Volen- dam vinnige tegenstand. Er werd dan ook te hard gespeeld. Ruim 1500 toeschouwers zagen Volendam, dat de nieuwe aan kopen Visser en Kramer nog niet had opgesteld, met 4-2 win nen na een ruststand van 2-2. Voor Volendam scoorden Tol (2), Jaap Jonk en Jaap Braam. FC Amsterdam speelde in het Joegoslavische Novi Sad tegen Vojvodina voor groep 1 van de intertoto-competitie met 2-2 ge lijk. GELSENKIRCHEN Doelman Volkmar Gross mag zaterdag uitkomen voor Schalke'04 in het bekerduel tegen Göttingen. De Duitse voetbalbond heeft, in afwachting van de definitieve beslissing over de transfer van Gross naar Schalke 04, hierin toegestemd. Schalke 04 en Tennis Borussia Berlijn, dat Gross van FC Twente overnam, hebben de voetbalbond om een bindend advies verzocht in het geschil over de hoogte van de transfer som voor Gross. De Duitse bond zal op 3 augustus uitspraak doen. Zwemploeg blijft succesvol op Wereldspelen AYLESBURY De Nederland se zwemploeg die deelneemt aan de Wereldspelen voor ge handicapten in Aylesbury blijft successen behalen. Bij de heren was er zilver op de 3x100 m. wisselslag en op de 4x50 m. vrije slag. In de laatste ploeg zwom de dertienjarige Wilco Stroet, de jongste deelnemer aan de Spelen. Bij de dames werd Maria Künz (klasse 5) tweede op de 100 m. rugslag. Brons was er voor Han- nie Vunderink (klasse 4) op de 100 m. rugslag. In deze finale werd Rita Muskee, die als twee de eindigde, gediskwalificeerd. Ineke Mol werd derde op de 50 m. rugslag (klasse 3). Bij het tafeltennis bereikte het Nederlandse team, bestaande uit Fred Broos en Jan Verstrae- len, de finale, waarin zij van daag tegen Korea zullen uitko men. Het damesteam Grady Uyt den Boogaard en Loek van de Leur plaatste zich voor de halve finales. Het Nederlands basketbalteam versloeg Israël gemakkelijk met 72—49 en werd daardoor win naar van groep B. Geen hoofdprijs in Lotto DEN HAAG In lotto 30 is geen hoofdprijswinnaar. D e hoofdprijs werd daarom in vijf parten verdeeld. Een vijfde gaat naar de jackpot van lotto 31; het restant werd in gelijke delen verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs. De cijfers van afgelopen zondag zijn: Inleg 2.903.911,-. Prijzenbe- drag 1.493.166,40. Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: 2 winnaars, die elk bruto 128.626,20 ontvan gen. Derde prijs: 126 winnaars, die elk bruto 2.589,- ontvangen. Vierde prijs: 6655 winnaars, die elk 59,30 ontvangen. Vijfde prijs: 8135 winnaars, die elk 48,50 ontvangen. Jackpot voor lotto 31 van zon dag 31 juli: 119.316.76. BUNNIK - Net als vorig jaar probeert het sport- commissielid van de KNWIJ, Eddy Beugels een (gesponsorde) extra- premiepot te vormen voor de Nederlandse be roepsrenners die deelne men aan de wereldkam pioenschappen wielren nen op de weg in Vene zuela. Indien een Neder lander wereldkampioen wordt, kan de ploeg re kenen op ƒ150.00. Voor de tweede en derde plaats zullen resp 20.000 en 10.000 gulden be schikbaar komen. Het is de bedoeling uit de pre- miepot vooral de 'knechten' te betalen, aangezien mag worden aangenoemen dat de renner die bij de eersten eindigt, toch wel zijn fi nanciële slag zal slaan in de dagen na de W.K. Beugels, vroeger zelf een ver dienstelijk profrenner, heeft voor de W.K. op de weg al een tactisch strijdplan klaar lig gen. Het parcours in Venezue la is vrij vlak en daardoor weinig selectief. „Op zo'n ter rein zie ik Zoetemelk geen pot ten breken, maar voor Hermie Kuiper, Gerrie Knetemann en Jan Raas lijken er zeer goede kansen te liggen. Zij moeten de kopmannen worden. De rest zal als knecht in hun dienst moeten rijden. Iedereen zal met een vaste opdracht de koers in moeten gaan", aldus Beugels, die zich speciaal wil inzetten voor de „broodrij ders". Daarom ook heeft hij veel tijd besteed aan het ver vaardigen van een vademe cum over de sponsoring in de professionele wielersport In het boekwerk, dat gisteren in Bunnik werd gepresenteerd, wordt een poging gedaan een aantal vooroordelen tegen de sponsoring van beroepswiel- renners weg te nemen. De commissie beroepswielrennen, waarvan Beugels voorzitter is, hoopt op die manier potentiele sponsors 'over de drempel' te helpen. nog vier De samenstelling van de groep beroepsrenners die naar de W.K. gaat, heeft nogal wat problemen opgeleverd. Beu gels: „Uit budgettaire overwe gingen wilden we eerst maar acht profrenners naar de W.K. op de weg sturen. Gelukkig hebben we een luchtvaart maatschappij bereid gevon den de kosten van de vlieg- ticktes voor nog vier renners voor haar rekening te nemen. Het is een goede zaak dat Nederland, dat in de Tour heeft bewezen een woordje mee te kunnen spreken, een grote ploeg kan afvaardigen. Met groot gemak zouden we zelfs twee nationale ploegen van voldoende niveau hebben kunnen sturen' De bezwaren die in renners kringen bestonden tegen Vene zuela als plaats van handeling van de wereldkampioenschap pen, hebben in slecht een ge val geleid tot een bedankje. Beugels: „Tijdens de tour de France hebben we een verga dering gehad met de Neder landse renners. Er waren wel wat bedenkingen tegen Vene zuela, maar alleen Gerben Karstens heeft laten weten geen interesse te hebben" Overigens ondervinden ook de dames de gevolgen van de zwakke financiële positie van de wielerbond. Er zullen slechts vijf dames worden uit gezonden, die zowel op de baan als op de weg zullen moeten rijden. De selectie zal plaats vinden tijdens de natio nale baankampioenschappen Doorbroken De K N W U heeft goede hoop dat de jarenlange impasse in het baanwielrennen op natio naal niveau doorbroken zal worden. Voor de Nederlandse kampioenschappen, van 2 t/m 5 augustus op de baan van het Utrechtse Galgenwaardsta dion, zijn voor de meeste cate- goriëen een aantal deelnemers ingeschreven dat groter is dan dat van voorgaande jaren. In feite is alleen de sprint van de profs een qua aantal ren ners ingeschreven, van wie al leen de Almeloër Jan Huisjes tot de betere gerekend kan worden. De Zeeuw Wim de Wilde heeft slechts zeer sum miere ervaring in het rijden op de baan. De derde deelnemer heeft dat wel, maar hij, Piet van der Touw, was vele jaren uit competitie en is op een leeftijd gekomen waarop an deren al een jaar of tien uit de actieve wielersport zijn ver dwenen. Ook in het amateurstayeren, de laatste jaren beheerst door wereldkampioen Gaby Minne- boo, heeft een oudgediende zich voor de finale geplaatst. Bert Boom (39) uit Enter bleek deze week tijdens de kWalifi- catieritten de meerderheid van de jonge garde te snel af te zijn. Sportcommissie-voorzitter Wim Roosenburg gelooft dat de periode waarin de baan- sport een zorgenkindje was, voorbij is. „Het wielrennen op de baan heeft in het slop geze ten, maar dit jaar belooft het een spektakelstuk te worden, Niet alleen omdat meer ren ners hebben ingeschreven maar ook omdat de organisa tie (in samenwerking met de Utrechtse Baan Combinatie) verbeterd is." De ploegen voor het we reldkampioenschap zijn als volgt samengesteld: Profs Hennie Kuiper, Jan Raas, Gerrie Knetemann, Joop Zoetemelk, Fedor den Hertog, Henk Tubberding, Bert Pronk, Roy Schuiten, Cees Bal, Aad van den Hoek, Piet van Katwijk en Jos Schipper. Cees Priem en Jan Huisjes zijn reser ves. Amateurs Leo van Vliet, Arie Hassink, Henk Mut saars, Piet Kuys, Martin Havik, Bert Oosterbosch en Theo de Rooy. De eerste vier rijden de ploegentij drit. Reserves zijn Frits Pi- rard en bert Scheuneman. BARCELONA Johan Cruijff is gisteren in een ziekenhuis te Barcelona geopereerd. De spits en aanvoerder van Barcelona liep twee dagen geleden tijdens de vriendschappelijke wedstrijd tegen Hamburger SV een oiessure op. Na een nauwkeurig onderzoek bleek een operatie noodzakelijk. Cruijff kan hierdoor tenminste twee maanden niet 702 6n Za* rï311 °°k n'et uitkomen in het toernooi Amsterdam Johan Cruijff werd in het ziekenhuis te Barcelona geopereerd aan een scheurtje in een kuitbeen. Martin Visser ging in Wateringen voor de vierde maal dit seizoen Jan Raas ontving op het ere-platform een kist druiven. als eerste over de finish. HAARLEM In de schaduw van de strijd om de Europese honkbaltitel tussen Italië en Nederland strijden de mindere goden door om de bezetting van de derde plaats die ook nog recht geeft op deelne ming aan het toernooi om de wereldtitel volgend jaar in Italië. Zweden bleef gistermiddag in de strijd door met 2-0 te winnen van Spanje. Beide punten wer den gescoord in de vierde in nings. Larry Edgren kwam op het eerste honk door een honk- slag en stal het tweede. Een actie van Halvarson stelde Ed gren in staat het voorlaatste kussen te bereiken. Hij kon sco ren via een doorgeschoten bal, die Halvarson op het derde honk bracht. Bij een poging van Tore Jobs het tweede honk te stelen, scoorde Halvarson om dat de Spaanse werper Manuel Garcia een aangooi op tweede honkman Francisco Sanchez prevaleerde boven een poging Halvarson af te stoppen. Werpersresultaten: Spanje: Manuel Garcia (9 in nings) 2-1-5. Het Spaanse veld speelde foutloos. Zweden: Robert Claesson (9). 3-4-3. Het Zweedse veld maakte vijf fouten. De stand in de strijd om de derde plaats, waarbij alle tot nu toe gespeelde wedstrijden blij ven meetellen is: België 4 2 0 2 4 18-41 Zweden 5 1 0 4 2 7-49 Spanje 5 1 0 4 2 10-71 WATERINGEN Nauwelijks wa ren de laatste renners over de Wi streep of de voorzitter van het el Wateringse wielercomité, Jan S Kleyberg, en zijn medebestuurders mochten links en rechts gelukwen- a, sen in ontvangst nemen. De vijfde di wielerdag in Wateringen had er met de profronde een prachtig hoogtepunt gekregen met een uit- 51 stekende winnaar: Jan Raas. I Zo'n kleine veertigduizend toeschouwers wa- j ren gisteravond getuige van een fraaie koers. Nog nooit eerder was de belangstel- ling in het Westland zo groot. De Acht van J Chaam mag dan een zeer behoorlijke faam hebben, in Wateringen was het dubbele aan- tal toeschouwers. Voorzitter Jan Kleyberg: „Ons werk is niet voor niets geweest. Met een gerust hart kunnen we volgend jaar weer bij de sponsors aankloppen". I Geen van de vedetten, die in het programma J stonden, bleef weg. Joop Zoetemelk, Didi Thurau, Hennie Kuiper, ze presteerden veel. Ook Wout van den Berg was in grote vorm. De enige profrenner van de vereniging West- land Wil Vooruit reed de wedstrijd uit en dat betekende voor de 43-jarige renner twee weken gratis biefstuk van de slagers in Wateringen en een premie van honderd gul den. Het waren bekende namen waar de toe schouwers op afkwamen. De renners zorg den ervoor dat honderd kilometers (65 ron den) een aangenaam verloop kregen. In het begin waren Theo Smit, Gerrie van Gerwen en Aad van den Hoek vooruit. Ze bouwden een voorsprong op van 42 seconden.!?,?,- Pronk, Jan Raas ging dit drietal echter opzoeken en toen vielen de renners terug in het peloton. Het was nog te vroeg. Met nog twintig ronden voor de boeg ont stond een kopgroepje van vijf renners: Bert Prink, André Gevers, Roger Rosiers, Jan Huisjes en Cees Bal. Dit groepje bouwde een voorsprong op van 26 seconden maar moest daarna steeds meer prijsgeven aan vier ren ners die uit het peloton waren weggelopen. Met nog vijf ronden kreeg dit viertal (Jos Schipper, Jan Raas, Gerrie Knetemann en Nidi den Hertog) aansluiting. Lang bleven deze negen renners echter niet bij elkaar. Vier gingen er vandoor: Jan Raas, Gerrie Knetemann, Jos Schipper en Bert Pronk. Met nog twee ronden gingen Knetemann en Raas samen weg en in de laatste ronde kon Raas zich losrijden van zijn tegenstander en zonder moeite winnen in de tijd van 2 uur en 28 minuten. Voor de 24-jarige Zeeuw, die zes jaar gele den voor het laatst in het Westland won de Ronde van Monster voor amateurs was dit zijn negende seizoenoverwinning, „Het is heerlijk gegaan. Wat een belangstelling hier. Ik geloof dat de mensen waar voor hun geld hebben gehad", aldus Raas. Waar voor hun gratis entree derhalve. De uitslag: 1. Jan Raas, 2. Gerrie Knete mann, 3. Jos Schipper (winnaar van vorig jaar), 4. Jan Huisjes, 5. Bert Pronk, 6. André Gevers, 7. Cees Bal, 8. Roger Rosiers (Bel gië), 9. Frans Verbeek (België), 10. Jose de Cauwer (België), 11. Jan van Katwijk, 12. Nidi den Hertog, 13. Fons van Katwijk, 14. Piet van Katwijk, 15. Jan Aling. Amateurs 's Morgens om half elf was het programma al begonnen. Ook toen was de belangstelling behoorlijk. Bijna de gehele amateurelite kwam in de middag aan de start. De ver wachte overwinning van Leo van Vliet, die dit seizoen in het Westland nog niet verloren had, bleef echter uit. De zege over de negen tig kilometers ging naar zijn (Amstel) ploeg genoot Martin Visser uit Amsterdam in de tijd van 2 uur en 12 minuten. Visser maakte deel uit van een groepje van zes renners die zes ronden voor de eindstreep waren wegge sprongen uit het peloton. De winnaar van Olympia's Tour en kam pioen van Nederland 1976, Arie Hassink, maakte zich uit deze groep los en leek op een zekere overwinning af te gaan. Maar hij kreeg pech en moest van rijwiel wisselen. Voor het peloton uit ging hij toch nog de vluchters achterna. De gelukkige winnaar Martin Visser: „Eerst heb ik met de andere vier gewacht tot Arie Hassink terug was en toen hen ik de laatste paar honderd meter zelf maar weggespron gen". Het was voor Martin Visser zijn vierde overwinning in dit seizoen. De Amstelren- ners speelden overigens een zeer belangrijke rol in deze wedstrijd. Frits Pirard, de dag tevoren winnaar in Chaam, heeft ook lang voor het veld uitgereden. Door pech moest hij de strijd staken, wat hem ook nog de leidersprijs kostte die nu bij Arie Hassink terecht kwam. Hassink werd" achter Visser tweede voor de sterke Westlander, Frans van der Ende. De uitslag: 1. Martin Visser, 2. Arie Hassink, 3. Frans van der Ende, 4. Kees van Dongen, 5. Piet Franken, 6. Go Bouwman, 7. Gerrie Sint Nicolaas, 8. Leo van Vliet, 9. Peter Koppert en 10. Eric Waasdorp. 's Morgens zegevierde René Koppert uit Poeldijk bij de nieuwelingen vóór Henk Havik en Harry Akkerman. Bij de junioren ging de eerste prijs naar Rob Kraaybeek uit Heerlen, 2. Theo Peeters, 3. Adri van der Poel. ARTHUR VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11