Imponerend spel Hans Jansen Redelijke start Haagse schakers in open titelstrijd Recreatiesport moet volledig in clubs geïntegreerd worden Nieuwe rover 3500: superieur rijgenot voor ruim 30 mille Rolf Thung kansloos tegen Niek Fleury „Vernieuwde autobanden niet onveilig" SMITH NEEMT LEIDING IN DAMTOERNOOI Zeiltitel Ed Sluis Winst VIOS Voetbalduels in weekeinde HELFT BEVOLKING ZWEMT Verwisselbaar AUTOGRAMMEN SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 JULI 1977 PACIN, (Van onze sportredactie) HOOGEZAND Harm Wiersma kreeg na tien jaar en zes uur geen revanche van Kaplan. De inmiddels ex-Rus was in 1967 de tegenstander van het 15-jarig talent Harm Wiersma en won in de landenwedstrijd Rusland-Nederland met 4-2. Gisteren, in de spannen de vierde ronde van het negende internationale KSH-toemooi in Hoogezand kon Harm weer niet winnen. Bijna twee uur balanceerde Ka- plan op de rand van verlies na een foutje in een acht-om-acht- stand. Wiersma offerde een schijf maar de kleine Kaplan gaf onmiddellijk zijn voordeel tje weg om in een vijf om vijf weer met een offer te worden geconfronteerd. Zenuwachtig op zijn stoel schuivend en zonder zetten te noteren, haalde Kaplan de remisehaven, na de 75e zet en na zes uur spelen. Achteraf was Kaplan ook nog teleurgesteld. Hij vond zichzelf beter staan in het middenspel, misschien wel met winnend voordeel. Feit is dat beide spe lers in die fase een remisecom binatie van Kaplan niet zagen waardoor het toch nog span nend werd. Met deze remise verspeelde Wiersma de eerste plaats omdat Smith van Liddell won. Liddell bakte er niet veel van. Hij speel de zo verdedigend dat zelfs de graag op afstand spelende Smith een aanval opzette. Lid dell 'schoof pover en na een vier om drie naar dam was het pardoes hit. Imponerend spel leverde Hans Jansen, die er eens goed voor ging zitten. Gendlerman moest het ervaren. Hij werd van het bord gezet door de Emmenaar die steunpunt na steunpunt ver overde en won zoals hij wilde. Clerc is op weg naar een groot meesterresultaat. Hij omzeilde in de vierde ronde de lastige klip Van der Borst. N' Diaye herstelde zich ten koste van Ma- TRAVEMÜNDE De Neder lander Ed Sluis is gisteren in de Oostzee voor Travemünde Europees kampioen zeilen in de Javelinklasse geworden. Na zijn overwinning van giste ren behoefde hij vandaag niet' meer uit te varen. Op de tweede plaats in het klassement staat de Duitser Stof Regen, derde zijn landgenoten de gebroeders Sprogries. Het Duitse kampioenschap in de Vaurienklasse is ook een Neder lands succes geworden. On danks een achtste plaats giste ren, zijn slechtste prestatie die komt te vervallen, is Jan van der Steeg met de ideale score van nul punten al vóór de laat ste race zeker van de titel. Tweede in het klassement is Rob Sepers, die de wedstrijd van gisteren won, met 8,5 en derde Fred Schaaf met 8,8. DEN HAAG Graaf Willem heeft gisteravond op eigen ter rein een oefenwedstrijd tegen VIOS met 5—2 verloren. Voor VIOS schoot Karei Waan- ders tweemaal raak en Peter Marijnesen eenmaal. Graaf Wil lem hielp de gasten een „hand je" door de bal tweemaal in eigen doel te deponeren. In de top van de meestergroep en de jeugdgroep veranderde niets. In de meestergroep omdat het leidende trio won, bij de jeugd door de vele remises. Grootmeestergroep vierde ron de: Jansen (Ned)-Gendlerman (Isr) 2-0, Liddell (Vs>-Smith (VS) 0-2, Kaplan (VS)-Wiersma (Ned) 1-1, Van der Dorst (Ned)-Clerc (Ned 0-2, Sy (Sen)-Verpoest (Bel) 1-1, Malahe (Sur)-N'Diaye (Mal) 0-2. Stand: 1. Smith 7 punten, 2. Wiersma en Jansen 6, 4. Kaplan 5, 5. Clerc (uit 3) en Sy 4, 7. N'Diaye (uit 3), Gendlerman en Verpoest 3, 10. Liddell en Van der Borst 2, 12. Malahe 1. Meestergroep: Van Harten (Ned-Stanek (Tsj) 2-0, Lepsci (Joe)-De Jong (Ned) 0-2, Buitendorp (Sur)-Van der Linden (Ned) 2-0, Ciska Butter (Ned)-Hylkema (Ned) 0-2, De Rooy (Ned)-Michalovskaja (Rus) 2-0, Buurke (Nedj-Badiali (Ita) 1-1. Stand: 1. De Jong 8 punten, 2. (Van onze sportredactie) VELP In het Gelderse Velp is gisteren de start- vlag gevallen voor het achtste Reinbouwschaak- toemooi, waarbij door 180 deelnemers wordt ge streden om het open Ne derlands kampioenschap. Gedurende negen ronden gaan de schakers volgens het Zwitsers systeem in de slag. Voor de kam pioen ligt tweeduizend gulden klaar en dat is ongetwijfeld de reden, dat de belangstelling voor deze titelstrijd zo groot is. De grootste verrassing uit de eerste ronde was, dat titelverde diger Nemet uit Joegoslavië in zijn partij tegen de uit Wagenin- gen afkomstige Van Voorthuy- zen op de rand van de afgrond balanceerde. Na vijf uur werd de partij afgebroken en remise lijkt in het verschiet. De Nederlandse kanshebbers klaarden hun karwei: Rob Har- toch schoof de Utrechter Van der Peut aan de kant en Paul van der Sterren zal in de tweede zitting, de Limburger Stortelder verslaan. De Haagse deelnemers hadden een redelijke start. Peter Gelpke versloeg Carlier uit Utrecht en Wind zette dobbelaar uit Oest- geest op verlies. De partij tussen Tan en Talsma uit werd in het voordeel, eerste beslist. De Van Wees en Van de P, gen een nederlaag te ini Leo Hofland uit 's-Grau zegevierde knap over dl Grun, terwijl Viergever] ma, beiden afkomstig u het volle punt scoords respectievelijk de Ami mer Ter Haar en de I naar Van Leeuwen. De belangrijkste uitslagj eerste ronde zijn: Ver} vidsen (Den) 1-0, Stortëj der Sterren 0-1, Van d( Hartoch 0-1, De Lange-S 1-0, Van Baarle-MichelsJ Van Voorthuyzen-Nenv afgebroken, Borm-Stuj 0-1. Harm Wiersma kwam met Kaplan een remise overeen en kwam zodoende op de tweede plaats terecht. Van Harten en De Rooy 7, 4. kei-Brouwers 1-1, Schitema- Hylkema 5, 5. Buurke, Micha- Harmsma 1-1, Bies-Schippers lovskaja en Badeali 4, 8. Buiten- 1-1, Bremmer-Keiaer 0-2. dorp 3, 9. Lepsic en Van der Stand: 1. Stokkel en Dolekamp Linden 2, 11. Stanek en Butter 6 punten, 3. Brouwers en Schip- Jeugdgroep: Vermin-Sklijarov (Rus) 1-1, Dol- lekamp-Galparin (Isr) 1-1, Stok- pers 5, 5. Bies, Sklijarov en Keizer 4, 8. Harmsma, Galparin, Vermin en Bremmer 3, 12. Schuitema 2. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het nieuwe voetbalsei zoen nadert met rasse schreden. Van daar dat een begin wordt gemaakt met het spelen van oefenpartijen. De „Ha ringwedstrijden" van Scheveningen gaan morgen voort voor de zaterdag voetballers. Op Houtrust verschijnt De Sleutels uit Leiden om 15 uur. Semper Altius gaat naar TAW in Ter Aar, terwijl RVC de oefencampagne start met een t strijd tegen de zaterdag eerste 1 Quick Boys in Katwijk. Dit duel om 18.30 uur. Ook op zondag zijn er enkele voetbaleveni Op Ockenburgh speelt het betaalde jeugde FC Den Haag tegen DZS (om 14.30 i uitkomt in de eerste klasse van de HVB mus speelt uit tegen Teylingen (Sass Voorts om 14 uur: Archipel—VIOS en Te BUVS. Dit laatste duel wordt vooraf door een wedstrijd tussen de tweede elftal] LEIDSCHENDAM Het nu eenmaal altijd nogal traag reagerende gravel ligt Rolf Thung niet. De donkere, besnorde Hilversummer toonde in het verle den al meerdere malen op dit soort tennisbanen aanzienlijk minder uit de voeten te kunnen. Zo ook gisteravond op Park Leeuwenbergh. Thung, als twee de geplaatst voor het invitatietoernooi, verloor kan sloos in twee sets van Niek Fleury. Ook de als eerste geplaatste J an overigens een intermezzo-ont- Hordijk had het niet gemakke lijk. Tegenstander Theo Gorter dwong hem drie sets af. De beide andere halve finalisten worden pas vandaag bekend. Dan speelt Frits Don - die in de eerste ronde weinig moeite had met Thomas Nevrlka - tegen Klaas Visser en Paul van Min tegen Martin Koek. Het meeste amusement voor het publiek was ook gisteravond weer afkomstig van het zoge naamde „prominententoemooi". Willem van Hanegem plaatste zich voor de morgen te spelen finale door een zege van 7-6, 4-6, en 6-4 op zijn Deense AZ-ploeg- makker Kresten Nygaard. Als tegenstander treft hij Johnny of Ties Kruize. Vandaag staat moeting tussen Ard Schenk en Ties Kruize op het programma. Uitslagen: Herenenkelspel, eerste ronde: Frits Don-Thomas Nevrlka 6-2, 6-2; Martin Koek-Joop Driessen 4-6, 6-0, 6-2; Tweede ronde: Niek Fleury-Rolf Thung 6-4, 6-1:; Jan Hordijk-Theo Gorter 3-6, 6-4, 6-2. Herendubbelspel, eerste ronde: Niek Fleury/Jan Hordijk-Paul Gerards/Jan Scholtes 6-2, 6-2. Tijdens het tennistoernooi te Noordwijk heeft Fred Hemms een krappe zege van 7-6, 7-5 behaald tegen Bootsma. Louk Sanders rekende met 6-1, 6-1 snel af met tegenstander Rene Gorter. van het recreatieve ka moeid zal zijn, is duidel menteel beschikt men ii land over 66 gediplome creatie-zwemleiders, een dat op 514 aangesloten gingen die te zijner tijd t over een dergelijke figu ten kunnen beschikken, weinig is. In de naaste zal dan ook hard gewei den aan uitbreiding van der. De geweldige belangstel bestaat voor de nationa vierdaagse, die dit jaai achtste keer zal worde den, is een voorbeeld langrijk recreatieve k ming is. In 1976 nan minder dan 253.000 lie deel aan deze Niek Fleury zorgde voor een verrassing op het invi tatietoernooi van Park Leeuwenbergh. ZEIST In het KNVB Sportcentrum in Zeist hield de KNZB gisteren een bijeenkomst, waarbij het recreatieve werk in de zwembond een centra le plaats innam. Niet zo vreemd wanneer men be denkt dat van de 150.000 zwembondleden er 48.000 zuiver uit recreatief oog punt lid zijn van een zwemvereniging. Na een onlangs gehouden onder zoek is gebleken dat liefst 47,3 procent van de Nederlandse bevolking tussen 15 en 50 jaar het zwemmen beoefent. Voorzitter Van der Krol stelde dan ook dat de zwembond twee zuilen kent: de sportieve en de recreatieve, die beiden evenveel aandacht krijgen. De recreatie ve sector krijgt echter belang rijk minder publiciteit, wat men in zwembondkringen betreurt omdat juist in deze sector de basis wordt gelegd voor even tueel latere sportieve prestaties. Anemiek Herben-Stribos, vice- voorzitter van de KNZB, spe ciaal belast met recreatieve za ken, stelde dat wordt verwacht dat omstreeks 1980 de recrea tiesport in de zwemverenigingen volledig geïntegreerd zal zijn, mede doordat van zwembondzij- de verschillende projecten op stapel staan die dit moeten gaan bevorderen. Zo zullen door voorjaars- en najaarsprojecten de verenigingen gestimuleerd worden om via recreatieve ele menten de belangstelling yoor deze sector op te wekken. Dat daarmee een forse uitbreiding Dit jaar verwacht 350.000 te overschrijdt augustus begin septeml len deze zwemvierdaaj ruim 400 zwembaden in land worden gehouden, evenement werden lief half miljoen medailles de grootste medailleorö ooit in Nederland werd st. Rudi van Feggelen, e faamd waterpoloër en van het Nederlands polote momenteel voorzitter vi commissie nationale zwe daagse, verwacht dat U| vijf jaar aan dit jaarlijks kerende evenement een n Nederlanders zal gaan d men. Een opmerkelijke verschij ning, de Rover 3500, die voor British Leyland beslag legde op het fel begeerde predikaat Auto van het Jaar 1977. Er kwam al eerder een Rover 3500 van de band. Maar de auto uit 1963 en die van nu laten zich niet met elkaar ver gelijken. Het enige wat beide modellen gemeen hebben is het vikingschip op de voor plecht. Uiterlijk lijkt de Rover 3500 in geen enkel opzicht op zijn voorganger. De wagen vertoont qua styling wel enige overeenkomst met de Citroen CX. De nieuwe Rover 3500 is een moderne, elegant gelijnde wa gen, die overal waar hij wordt getoond, veel aandacht trekt. Kijken naar de 3500 is vanwe ge zijn opvallend fraai exte rieur een plezier. Op het eerste, gezicht lijkt de 3500 een erg grote auto. Dat valt best mee. De lengte is 470 cm. Daarmee is de Rover slechts 64 cm lan ger dan bv. de VW-Kever. De 3500 bevestigde deze waarde ring na enkele honderden kilo meters. De „krachtcentrale" is een aluminium v-8 motor, die bij 5200 toeren per minuut een maximaal vermogen levert van 1500 d i n-pk. Binnen tien seconden „raast" de 3500 van 0 naar 100 km. De top ligt rond de 200 km. Ook bij hoge snelheden blijft deze op de achterwielen aangedreven au to het contact met de weg uitstekend onderhouden. Er is echter wel een nadeel om zo snel te rijden. De (super)benzi- ne vliegt de tank uit. Het is veel verstandiger met de 3500 rond de 120-130 km/u te rijden. De consumptie blijft dan be perkt tot 1:8. Niet slecht voor een achtcilinder die rijklaar 1356 kg weegt. Vergelijkingen met concurren ten als bv. Mercedes, BMW en in mindere mate ook Opel en Ford vallen in het voordeel van de Rover uit. In de prijs klasse rond de 40 mille bieden deze merken zescilinders. Rover heeft er twee meer. Bo vendien kan van de Rover 3500 met enkele eenvoudige handgrepen een combi ge maakt worden. De wegligging van de Rover 3500 staat op een hoog peil. De stuurbekrachtiging draagt er toe bij dat de wagen zich ook in het stadsverkeer moeiteloos laat manoeuvreren. De Rover heeft schijfremmen voor en trommelremmen achter. Ver der een dubbel gescheiden remsysteem met servo-be- krachtiging. Het interieur en uitrusting van de Rover 3500 zijn in overeenstemming met de klasse die van de wagen uitstraalt. De wagen is onder meer voorzien van elektrisch bediende zijruiten (ook ach ter), fraai weggewerkte rolgor- dels, zijruitontwaseming, ver stelbaar stuurwiel, inklapbare achterbank en ruiten van een nieuw soort veiligheidsglas waarmee de Don Safety Trop hy een onderscheiding op het gebied van de veiligheid, in de wacht werd gesleept. Het fraai gegroepeerde instru mentarium is met een „half oog" af te lezen. Conclusie: de Rover 3500 is een bijzonder fraaie auto. Op vallend exterieur. Zeer goede rij-prestaties. Uitstekende uit rusting. De prijs is voor het geen wordt geboden beslist niet aan de hoge kant. Technische gegevens: lengte 470 cm, breedte 177 cm, wiel basis 281 cm, rijklaar gewicht 1356 kg. Verbruik 1:9 (gemid deld) Inhoud benzinetank 65,9 liter. Prijs 34.430 gulden en 36.430 gulden voor de versie met automatische versnellings bak. 9 Wie uit is op een zeer aparte sportauto zou eens met de vindingrijke Italiaan Pininfarina uit Turijn moeten gaan praten over de prijs van deze Peugette. De voor- en achterkant, de zijpanelen en de bumpers zijn onderling verwis selbaar. De toenemendebelangstel- ling voor middenklasse auto's heeft British Leyland doen be sluiten de Allegro 1500 4-deurs Special in automaat-versie te leveren. De kostprijs van 14.750 gulden ligt 910 gulden boven die van Allegro met een niet-automatische versnellings bak. In opdracht van de Ameri kaanse vereniging van wegen- Volgens de Vereniging van Bandenspecialisten in Neder land vergissen de PvdA-Ka- merleden Van der Doef en Voogd zich ernstig door kriti sche vragen te stellen over ou de gebruikte autobanden, die voorzien zijn van een nieuwe rubberlaag (loopvlak). De ver eniging stelt dat autobanden die na de eerste levensduur worden voorzien van een nieuw loopvlak voldoen aan dezelfde specificaties als nieu we banden en zonder voorbe houd veilig zijn. Anders ligt het volgens de bandenspecia listen met nieuwe autobanden die door de automobielindus trie zijn afgekeurd, maar van een merkteken en een aandui ding voor snelheidsbeperking worden voorzien. „Deze ban den komen in grote partijen bij de sluikhandel terecht die deze aanduidingen en veelal ook het originele merk eruit slijpt en de banden dan voor zogenaamde discountprijzen aan het niets vermoedende pu bliek aanbiedt", aldus de ban denspecialisten. bouwers is berekend slecht onderhouden v met gaten, hobbels en s ren de automobilisten benzine kosten. Bovendien ten banden, stuurinrichtin schokbrekers extra snel. proefnemingen kwamen onderzoekers tot de conc dat een doorsnee persone to bij een snelheid van 60 over een afstand van 1500 ter zestien procent meer b ne verbruikte, omdat de stuurder tweemaal moest houden voor een slecht sta de weg. Het benzinevert nam toe met 32 procent de bestuurder twee moest stoppen en tweer snelheid moest verminden Ford heeft op de wei markt een aandeel van 15 cent in de personenauto tor. In de bedrijfsautomari het aandeel zelfs 19 proc Het hoogste aandeel in pe nenauto's haalde Ford jaar in Engeland: meer dat procent. Daarna volgen V.S., Australië met 22.5.1 de bedrijfswagens in V S, nada, Brazilië en Engelaw ongeveer 30 tot 35 prod Ford. Het R A I-complex in li sterdam wordt uitgebreid i 50.000 tot 70.000 vierkante i ter. Kosten: 104 miljoen g den. Eerst wordt een om* grondse parkeergarage i bouwd voor 1500 auto's, 4 volgt de echte uitbreiding fl nieuwbouw op kolommen,! dat daaronder ook geparkö kan worden door 850 auw Al met al wordt de parkd ruimte vergeleken bij nu procent groter. Het hele pi ject moet eind 1981 klaar zij

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10