rwee molukkers Gearresteerd 5ouwvakvakantie 1977: minder tuto-ongevallen meer ziektegevallen Zes jaar cel geeist voor heroïnesmokkel Projecten in Suriname komen te traag op gang Konsumenten kontakt kritiseert prijzen stuntkruideniers 2 1/2 jaar geëist voor dodelijke messteek inbrekers Hasj-golf Zeeland lijkt nu voorbij HANENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 26 JULI 1977 PAGINA 9 Groningen (ANP) De 49-jari- I ge mevrouw Werkman is gister avond in haar woning in Gro- I ningen zo ernstig door inbre- j kers met een mes mishandeld I dat zij in het Academisch Zie- kenhuis moest worden opgeno men. De steekpartij gebeurde nadat de vrouw haar woning was bin nengegaan en daar twee man nen bezig zag. Eén van hen had een nylonkous over het hoofd, de ander droeg een bivakmuts. N HAAG De alarmcentrale van de ANWB >*t drie drukke weken achter de rug. De bouw- (jvakantie heeft de centrale geconfronteerd met H 400 ziekte- en sterfgevallen in het buitenland, V het aantal auto-ongelukken was „beslist Hder dan vorig jaar", zegt chef F. Beems van :jl&rmcentrale. foeze pechcijfers heeft hij nog niet, maar de moest dit jaar enkele honderden auto's jhalen die met pech gestrand waren in het ienland. De alarmcentrale heeft in de vakantie inden voortdurend dertig chauffeurs op de weg die auto's (al dan niet met gestrande toeristen) terugbrengen naar eigen land, omdat de bestuur der de thuisreis niet per auto kon maken. „Soms ging het gewoon om een gekneusde teen, in andere gevallen was het ernstiger", aldus Beems. Een paar maal moest de ANWB hartpatiënten terugvliegen naar huis. „Mensen eisen teveel van zichzelf. Dat blijkt ook tijdens de vakantie", zegt Beems. „In alle gevallen ging het om mensen die al op hun vakantiebestemming waren aangekomen en toen het gevolg ondervonden van een jaar vol stress. Druk heeft de alarmcentrale het gehad met het opsturen van onderdelen voor gestrande auto's. Vorig jaar gingen zo'n tachtig tot negentig reserve- delen de deur uit. Dit jaar waren het er honderd, variërend van een paar buitenspiegels tot en met complete ruilmotoren voor vastgelopen auto's en achterruiten voor leegestolen wagens. Beems is over het algemeen wel te spreken over de kwaliteit van de auto's waarmee de Nederland se toerist het buitenland opzoekt. „Het beeld is gunstig. We hebben de indruk dat de toeristen vrij weinig met oude auto's op vakantie gaan". Frankrijk was het „topland" voor autopech en ziektegevallen. „Gewoon omdat er erg veel Neder landers naar toe gaan", zegt Beems. Veel werk had de ANWB ook in Spanje, Duitsland, Zwitser land en Oostenrijk. Al met al is de alarmcentrale niet ontevreden over het verloop van de bouwvakvakantie. Het aantal gevallen van ziekte en pech is vrij gering tegen over de twee tot drie miljoen Nederlanders die met vakantie gaan. „En in de bouwvakvakantie is er rustig gereden. Zowel de uittocht als de terugkeer is met betrekkelijk weinig pech verlo pen", aldus de chef van de ANWB-alarmcentrale. Vrouw door mishandeld Een vriendin van de vrouw, die te hulp kwam, werd nog geld afgeperst, waarna de twee er met ongeveer honderd gulden vandoor gingen. DODELIJKE VAL LEEUWARDEN Het lichaam'van de jongeman die zondag langs de weg in Forme rum op Terschelling werd gevonden en die later, op de dag in een Leeuwardens ziekenhuis is overleden, is dat van de 24-jarige draglinemachinist J. Berga uit Terwispel (Fr.). Onderzoek heeft uitgewezen dat hij van een muurtje is gevallen en een schedelbasisfractuur opliep. Volgens een arts verkeerde hij onder invloed van sterke drank. De rijkspolitie kon gistermiddag pas achter de indentiteit en de doodsoorzaak van het slachtoffer komen. De patholoog-anatoom van het gerechtelijk laboratorium heeft sectie op het lichaam verricht Werelds hoogste olie- atform staat binnenkort, )e kan het anders, voor de W Cj t O ist van de Verenigde Sta- 1 1 I l n. Ter hoogte van New Orleans werd gisteren de basis gelegd voor deze gi gant, die zelfs het toch niet geringe Empire State Buil ding in hoogte zal overtref fen. RIJSWIJK „De prijzen van stuntkruidenier Albert Heyn zijn sinds afgelopen winter met i ruim 13,5 procent gestegen. Van i zijn belofte om vele levensmid- I delen blijvend goedkoop te hou den heeft de Zaanse kruidenier dus niets terecht gebracht". Tot deze conclusie komt het Konsu menten Kontakt na een verge lijkend onderzoek onder vier stuntkruideniers. De drie ande re bedrijven zijn: Simon (12,5 procent duurder), De Gruyter (12,9 procent duurder) en Edah (9,1 procent duurder). Konsumenten Kontakt trok bij de supermarkten de prijzen van dertien veel gebruikte artikelen na, zoals bier, margarine, suiker en soep. „In een half jaar tijd hebben de kruideniers de prijzen flink we ten te verhogen". Voor een liter yoghurt betaalt de consument bij Albert Heyn vijf cent meer dan zes maanden geleden; voor een blik appelmoes elf cent en voor een pond jongbelegen kaas moet hij zelfs 20 cent meer beta len. Edah verhoogde de prijs voor een liter koffiemelk met 20 cent. Voor zijn yoghurt gingJhij zelfs zeventien cent meer vragen, zo constateert KK. „Het verschil in de koffieprijsverhogingen die de stuntkruideniers doorvoeren ALBERT HEUN: BEWERINGEN ZUN ONJUIST blijkt, uit dit onderzoek het grootst. In een halfjaar tijd werd een halfpondspak bij Edah 28,4 procent duurder; bij Simon 72,7 procent en bij Albert Heyn 71,6 procent. Albert Heyns belofte om de prijzen laag te houden kan beter maar meteen vergeten worden", aldus KK. Overigens blijkt uit een door Nederlands grootste consumen tenorganisatie, de Consumen tenbond, gelijktijdig gehouden onderzoek dat drie van de vier genoemde grootgrutters nog al tijd behoren tot de goedkoopste in ons land. Zij zijn daarbij in het gezelschap van ondermeer Dirk v.d. Broek, Jac. Hermans en Miro. Alleen De Gruyter vormt hierop een ongunstige uitzondering. De directie van Albert Heijn B.V. in Zaandam noemt de be wering van het Konsumenten- kontakt, dat de prijzen van le vensmiddelen bij A.H. sinds 1 januari met 13,5 procent zijn gestegen, onjuist en onzorgvul dig. In een brief aan de consu mentenorganisatie schrijft A.H. dat de indruk wordt gewekt, dat het totaal levensmiddelenpakket met dat percentage is gestegen. Dat zou slechts 4,7 procent zijn. Het Konsumentenkontakt had dertien artikelen genomen als basis voor een vergelijking van prijzen. In totaal waren die 2,93 gulden duurder. Volgens A.H. is 2,83 gulden daarvan een direct gevolg van de gestegen grond- stofprijzen, waarvan 2,40 alleen al voor rekening van koffie. Het Konsumentenkontakt had in zijn vergelijkend prijzenon- derzoek gesteld, dat A.H. zijn belofte niet was nagekomen de prijzen van belangrijke levens middelen blijvend laag te hou den. STERDAM (ANP) Wegens smokkel van n zeven kilo heroine uit het verre oosten heeft officier van de rechtbank in Amsterdam, mr. Berger, gistermiddag tegen twee Amsterdam- rs elk een gevangenisstraf van zes jaar met •ek van voorlopige hechtenis geëist. Het twee- werd medio april in de hoofdstad aangehou- nadat de partij heroine van Singapore naar Ierland was overgebracht. De Amsterdamse ïerche had al geruime tijd lucht van hun Iviteiten, die hadden geleid tot een ondersoek samenwerking met de marechaussee en de ane op Schiphol. hadden zich verzekerd van de medewerking een 21-jarige dienstplichtige soldaat uit Am- rdam, die als kok-hofmeester bij de marechaus- op Schiphol werkte. Hij bracht de partij buiten douanegebied van de luchthaven en leverde r daarna bij de hoofdverdachten af. Tegen eiste de officier twee jaar met aftrek. Dezelf- gevangenisstraf wilde hij zien opgelegd aan een arige bareigenaar en een 36-jarige kok uit isterdam. Bovendien eiste hij tegen elk een ste van 5000,—. Zij waren volgens mr. Berger deplichüg geweest door de reis van een van de hoofdverdachten naar Singapore te financieren. Deze was bij de heroïnehandel betrokken door een Chinees, die hij in de gevangenis had ontmoet. Hij was eind vorig jaar ingegaan op diens aanbod om als heroinekoerier te gaan fungeren. Voor elke partij, die hij in Amsterdam afleverde, zou hij I 100.000,— krijgen. Hij logeerde in die tijd bij een directeur van een restaurant, die de hofmeester op schiphol betrok bij de smokkel. Voor iedere keer, dat deze een tas met heroine door de douane bracht zou hij 20.000 ontvangen. De eerste koeriervlucht (de enige die slaagde) maakte men begin januari. De drie daarop volgen de reizen leverden geen heroine op. De afspraak was, dat de partijen in een tas onder een stoel in het vliegtuig naar Amsterdam zouden liggen, maar dit bleek steeds niet het geval. Bij de laatste missie lag de heroine er wel. Maar doordat het vliegtuig op een ander tijdstip op Schiphol aan kwam dan was verwacht, liep men de soldaat mis. De officier van justitie zei in zijn requisitoir, dat in de straffen tot uitdrukking moet komen dat als men met heroine wordt gepakt er een fikse straf volgt. Uitspraak 8 augustus. a steekpartij in Nijmegen JMEGEN De politie heeft gisteren twee id-Molukkers aangehouden, 17 en 19 jaar oud, ervan verdacht worden betrokken te zijn veest bij de steekpartij in een feesttent na oop van de Vierdaagsefeesten in Nijmegen, tegenstelling tot eerdere berichten blijken de riniers Mariniers die door de Molukkers met ssen werden gestoken, ernstig te zijn gewond, n marinier liep een steekwond in de long op, ander moest met diepe snijwonden in de rech- zij in een ziekenhuis worden opgenomen. Het is niet zeker, dat deze steekpartij de aanleiding is geweest tot de verdere ongeregeldheden die zich verder in de nacht van vrijdag op zaterdag voorde den. Hierbij raakten mariniers slaags met Zuid- Molukkers. Toen de politie arriveerde, keerden de Molukkers zich massaal tegen de politie. Het schijnt, dat de politie bij de charges ongevraagd assistentie heeft gekregen van militaire politie uit andere landen, die in Nijmegen aanwezig was om een oogje in het zeil te houden op de vele buiten landse militaire deelnemers aan de Vierdaagse. In een drijvende graansilo aan de Amsterdamse Ha- venweg heeft zich gister- pVpl avond een hevige ontplof- x ^wwiu. fing voorgedaan, waarbij één man gewond raakte. Hij is met onbekend letsel op genomen in een ziekenhuis. Over de oorzaak van de explosie is niets bekend. Rijn-fietsers bij Basel. DEN HAAG (ANP) - De de monstratieve fietstocht langs de Rijn voert vandaag van Schaff- hausen naar Basel, de laatste Zwitserse plaats. Gisteren reed de fietskaravaan van het Zwit serse plaatsje Keswil naar Schaf fhausen. Daar werden de 180 fietsers, voornamelijk uit Nederland, voorgelicht over de plannen tot kanalisering van de Rijn tussen Schaffhausen en Basel voor de doorvaart van de rijnschepen. Jan Boon van het organiserende Rijnappél noemde die plannen economisch onverantwoord en voor het landschap een waan zinnige ingreep. Bij de plaatse lijke bevolking blijken eveneens bezwaren tegen de plannen te bestaan. Om de bedoelingen van de de monstrerende fietsers aan de bewoners van de dorpen duide lijker te maken, zijn alle fietsen van vlaggen en affiches voor zien. De fietsers zijn vanaf van daag gekleed in speciale voorbe drukte T-shirts waarop hun pro testen tegen de vervuiling van de Rijn worden duidelijk ge maakt. AMSTERDAM (ANP) Voor een dodelijke steek met een knipmes die hij rijn slachtoffer recht in het hart toebracht, heeft de 45-jarige chauffeur MJLS. uit Amsterdam gistermiddag voor de rechtbank tweeënhalf jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich horen eisen. Het drama speelde zich af op 26 april om acht uur 's avonds in een pension aan de St. Annastraat in het centrum van Amsterdam. De chauffeur die vier uur lang bij zijn in het pension wonende vriendin cognac had zitten drinken, kreeg op de gang ruzie met een andere kamerbewoner die hem enkele tikken uitdeelde. In een afwerende reflex bracht de verdachte het slachtoffer naderhand een steek in de borst toe. Het slachtoffer stierf een uur later. De advocaat van de verdachte noemde de Nederlandse gemeenschap medeschuldig aan dit drama, omdat deze mensen uit Suriname in een veel te nauwe ruimte bij elkaar zijn opgesloten. De rechtbank doet op 8 augustus uitspraak. ZOUTELANDE De hoeveel heid aangespoelde en gevonden hasj op de Zeeuwse stranden is opgelopen tot 4.020 kilogram. Gisteren spoelde er opnieuw hasj aan, ditmaal op het strand bij Ouddorp op Goerree-Over- flakkee en een kleine hoeveel heid bij Retranchement in Zeeuwsch-Vlaanderen. De hasj- golf die Zeeland vorige week overspoelde lijkt nu definitief voorbij te zijn. Gisteren is op diverse stranden de vloedlijn nog nagezocht, maar dit heeft geen nieuwe hasjvondsten op geleverd. Volgens opper T. van Hecke van het technisch rechercheteam van de rijkspolitie in Middel burg heeft een onderzoek van de Britse politie naar de even tuele betrokkenheid van het Li beriaanse vrachtscheepje „Astrio" bij het vervoer van de in België en Zeeland gevonden hasj een negatief resultaat opge leverd. Dit scheepje zou op 14 juli na een brand aan boord de haven van Newhaven (Zuid-En- geland) zijn binnengesleept. De rijkspolitie heeft ook veel andere tips binnengekregen over schepen die zich de afgelo pen twee weken enigszins vreemd zouden hebben gedra gen voor de Zeeuwse kust Tot nog toe heeft het natrekken van deze tips nog geen resultaat op geleverd en is het dus ook nog steeds niet bekend, wie de hasj heeft vervoerd en door welke oorzaak deze partij, die een han delswaarde had van bijna zeven miljoen, te water is geraakt DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft op een aantal punten ernstige kritiek op het verloop van de ontwikkelingssamenwerking met Suriname. Die kritiek is geuit in de commissie ontwikkelingssar menwerking Nederland-Suriname (Cons) die vorige week heeft vergaderd in Paramaribo. Van Neder landse zijde - de commissie bestaat uit drie Neder landers en drie Surinamers - zijn een aantal punten naar voren gebracht, die van groot belang worden geacht voor de verdere samenwerking tussen Neder land en het voormalige rijksdeel. Omdat de goedkeuring van projecten qua verde ling over de sectoren (sociaal-educatief, infra-struc tured en productief) nog te onevenwichtig is, en niet in overeenstemming met het opgestelde meerja renplan, moeten voortaan alle projecten voldoen aan de door de Cons gestelde eisen. De realisatie van een aantal goedgekeurde pro jecten is in een aantal gevallen niet, of erg traag op gang gekomen. Ombuiging van het realisatie-be- leid is noodzakelijk en daarvoor zullen aan het Surinaams planbureau adviezen moeten worden uitgebracht. In de accountantsrapporten over het gereedko men van de projecten is voor het overgrote deel van de projecten geen oordeel gegeven. Dit omdat de voor beoordeling noodzakelijke stukken niet voorhanden waren. Verdere gdden zullen alleen ter beschikking worden gesteld, als er volledige accoun tantsrapporten over de reeds bestede gelden aanwe zig zijn. De commissie heeft geconstateerd dat het achter blijven van de realisatie van de projecten enerzijds wordt veroorzaakt door onvoldoende bestuurlijke besluitvorming en anderzijds door technisch-econo- mische moeilijkheden. Overigens is de commissie wel van mening dat de Cons is uitgegroeid tot een goed functionerend instrument Er bestaat een goede relatie tussen de commissie en het Surinaams planbureau dat een centrale rol speelt in de ontwikkeling van het land Positief ervaart het Cons ook dat Nederland en Suriname voortvarend te werk zijn gegaan bij de goedkeuring van projecten. Deze werkwijze opent volgens de commissie de mogelijkheid voor een snelle realisatie van het meerjaren-ontwikkelings plan.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9