:lm wil i tegen op jew york Tarieven openbaar vervoer per 1 oktober 5% omhoog rOEDKOPER Nieuwe VAD- voorstellen redelijk ontvangen Twee agenten geschorst in Amsterdam vangene meldt vele duizenden doden Vissers niet onder indruk van Iers dreigement odelijke aansteker99 RIEF UIT INDONESIË GESMOKKELD: Bloedproef geweigerd: 2 weken cel Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, te). 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Lorden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chet-redacteur: «Vim Buijteweg. mes (excl. BTW) 0.46 per mm. Teleloontjes 4,16 - Klechten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) iten: kwartaal 39,60; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 26 juli 1977,67e jaargang no. 20794 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND nemenl afl (Van een onzer verslaggevers) trl|phol Zodra daartoe de goedkeuring van de Rijksluchtvaart- Iplst en van de Amerikaanse autoriteiten binnen is, zal de KLM en goedkoopste retourtarief Amsterdam-New York verlagen van aatgulden tot 925 gulden. Voorwaarde is, dat men de vlucht. ;h| maanden tevoren reserveert en betaalt en dat men minimaal ré|ien dagen en maximaal 45 dagen in Amerika wil verblijven. ;eILM hoopt de nieuwe retourprijs uiterlijk op 1 oktober te ten invoeren. doorgenomen prijsverlaging is het gevolg van de toestemming, |e Amerikaanse luchtvaartautoriteiten gegeven hebben aan de 1 Ise onafhankelijke luchtvaartmaatschappij Laker Airways te, ticket Londen-New York te verlagen tot ongeveer 600 gulden twee enkele reis-tickets. Tevens heeft de KLM hiertoe besloten, it de onderhandelingen over de tarieven in internationaal nd vorige week vrijdag in Genève vastgelopen zijn. Daar ®r ak de lata, de internationale associatie voor geregelde lucht- 31 de transatlantische tarieven, hetgeen geen resultaat heeft everd. van Laker Airways liggen weliswaar lager dan die ;n de KIM, maar bij Laker kan men geen plaats reserveren, men evenmin rekenen op cabineservice en moet men als "ferlander tevens de vlucht Amsterdam-Londen bij betalen.!/ J, en. Bij de KLM geldt de reservering per plaats, heeft men 'i "cabine-service en bovendien vervoerszekerheid in verband met J9 «servering, aldus de KLM Miserables (2) Les Misérables (2) op Ned. I om 21.50 uur. Om 19.04 Jeugdfilm „Het geheim van de professor" en om 20.40 uur Tata Mirando in Familieportret. Ned. II om 20.25 uur Gemini Man en om 21.15 uur Zomer- kwis. Om 22.15 uur Televizier met Amerikaanse geheime dienst en kabinetsformatie. Koel Half tot zwaarbewolkt met en kele regen of onweersbuien. Ma tige tot vrij krachtige wind tus sen west en noord. Maxima rond 17 graden. Morgen zon: 05.54-21.39. Maan 18.47-02.34. Scheveningen hoog water 00.14- 13.05. Laag water 08.31-21.08. (Van een onzer verslaggevers) 1 HAAG De Haagse politie maakt zich ernstig zorgen over mogelijke snelle opkomst van een nieuw sluipmoordwapen le zwarte markt in Nederland. Het gaat om een King Cobra, op een aansteker lijkend voorwerp, waarmee drie schoten lijk kunnen worden afgevuurd. Het wapen is van Amerikaanse elij en heeft het kaliber 22, een van de zwaarste patronen, iing Cobra is tot op tien meter zuiver en heeft volgens de ie op die afstand en ook nog op grotere afstand een dodelijke erking. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tarieven van trein, tram en bus moeten op 1 oktober met ongeveer 5 procent omhoog. Dit heeft minister Wester terp (Verkeer en Waterstaat) meegedeeld aan de directies van de openbaar-vervoerbedrij ven en de besturen van gemeenten die zelf een vervoerbedrijf exploiteren. Het percentage van vijf is ontleend aan een eerder dit jaar door de ministerraad genomen besluit dat de overheidstarieven in 1977 met niet meer dan 5 procent omhoog mogen. Dit is dan ook de richtlijn voor de streekvervoer- bedrijven en de NS die op het ogenblik met het ministerie van economische zaken (dat de prijzen bewaakt) aan het praten zijn over de tariefstelling per 1 oktober. Men moet dit percentage overigens niet zien als een vast staande verhoging voor élle kaartjes; de 5 procent is de gemiddelde verhoging, het is dus mogelijk dat een deel van de kaartjes meer dan 5 procent duurder wordt. De besturen van gemeenten die zelf een open baar-vervoerbedrijf exploiteren (dat zijn Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Arn hem, Nijmegen, Dordrecht, Groningen en Maa stricht) krijgen nauwelijks kans om nog iets aan de ontvangen ministeriële richtlijnen te veranderen. Zoals bekend is al geruime tijd geleden afgesproken dat het rijk de tekorten van deze bedrijven volledig van de gemeenten overneemt. Dat heeft tot gevolg dat de minister ten aanzien van de exploitatie zeer veel zeggen schap krijgt en in feite de tarieven bepaalt. WÊBÈIBB INFORMATEUR OP GOEDE WEG Kabinetsinformateur Albeda (links) in gesprek met de drie fractievoor zitters Van Agt (CDA), Van Thijn (PvdA) en Terlouw (D'66). (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Kabinetsinformateur pro fessor Albeda is met zijn poging om PvdA, CDA en D'66 over het struikelblok van de vermogensaanwasdeüng heen te helpen op de goede weg. Hij presenteerde gisteren een aantal nieuwe voorstellen inzake de VAD, 'die bij de betrokken partijen een tamelijk gunstig onthaal kregen. De fraktieleiders Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Ter louw (D'66) zijn om drie uur vanmiddag, na raadpleging van hun frakties, weer bij de informateur bijeengekomen om verder te onderhandelen. Van belang is, dat de voorstellen van profes sor Albeda voor geen van de partijen ele menten bevatten die onaanvaardbaar zijn. Na de eerste gezamenlijke bespreking van de voorstellen toonden otè urie fraktieleiders zich nogal optimistisch over de mogelijkhe den om tot overeenstemming te komen. Van Thijn zei: "De kansen op een akkoord zijn groter geworden. Van Agt en Terlouw wil den zelfs niet uitsluiten dat de informateur zich vanavond al kan zetten aan het trekken van konklusies. Over de inhoud van de voorstellen van de kabinetsinformateur is niets bekendge maakt Volgens zijn woordvoerder gaat het om enkele varianten op omstreden onderde len van de VAD. Uirgangspunt is nog steeds het wetsontwerp dat het eerste kabinet-Den Uyl vorig jaar bij het parlement indiende. Van Thijn en Terlouw raadpleegden giste ren direkt hun frakties. De CDA-fraktie kwam pas vanochtend bijeen. Van Agt be sprak de voorstellen gisteren wel met zijn fraktiebestuur. Na afloop van de fraktiebe- sprekingen werd het aanvankelijke optimis me enigszins getemperd. Zowel van PvdA- als CDA-zijde werd gezegd, dat de voorstel len van de informateur 'bespreekbaar' wa ren. Van beide kanten liet men doorscheme ren, dat er nog wel wat harde noten te kraken zijn en dat de informatieperiode nog niet in een eindfase is. NA KLACHT PROSTITUEE (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Twee Amsterdamse politie-agenten zijn voorlo pig geschorst, hangende het onderzoek dat wordt ingesteld naar aanleiding van een klacht van een hoofdstedelijke prostituee. Het onderzoek richt zich tegen nog twee andere agenten, die evenwel gewoon dienst mogen blijven doen. De vier agenten, die het afgelopen weekeinde surveillancedienst deden, troffen de vrouw nabij Artis aan in een auto. Aangezien zij haar verdachten van prostitutie werd ter plaatse een onderzoek ingesteld. De vrouw beschuldigt de agenten er nu van haar onzedelijk te hebben betast Bovendien zou er geld van haar zijn ontvreemd. Het onderzoek tegen de vier agenten geschiedt in samenwerking met de rijksrecherche. Miss poes (Rtr) De internationale Commissie Juristen in Genève beschikt over een brief geen Indonesische politieke gevangene, waarin jdt gezegd dat 15.000 gevangenen op Noord-Su- i en in Soerabaja zijn gestorven als gevolg ondervoeding. De brief gedateerd 1 januari I, is uit een Indonesische gevangenis gesmok- I en geadresseerd aan het Internationaal Co- 1 van het Rode Kruis in Genève. De naam van de briefschrijver is niet bekend gemaakt. In de brief wordt niet aangegeven over welke perio de de 15.000 gevangenen zijn omgekomen. De onbekende gevangene schrijft dat 90 procent van de gevangenen in Indonesië wordt gemarteld 'of mishandeld, ongeacht de aard van de beschuldi gingen die tegen hen zijn ingebracht. De juristen noemen verschillende vormen van mishandeling, terwijl de brief ook details meldt over foltering van naaste familieleden van gevangenen, vooral hun vrouwen. De gevangene schrijft dat het Rode Kruis vorig jaar een bezoek bracht aan Indonesië om gevange nissen te inspecteren. Kort voor de aankomst van de delegatie werden gevangenen „van wie de autoriteiten vreesden dat ze al de geheimen over de onmenselijke en willekeurige behandeling zou den onthullen" uit de gevangenissen weggehaald en elders verborgen. In de Salemba-gevangenis kregen gevangenen, die anders in een nauwe cel 'zonder frisse lucht werden vastgehouden, vlak voor het bezoek van het Rode Kruis allerlei uitrus ting, waaronder televisietoestellen en sportuitrus- ting uitgereikt Voorzien van hoofd deksel en vliegersbril van de piloten uit de twintiger jaren wacht Sissy Earhart gelaten op de finale van de All-American schoon heidswedstrijd voor katten. Deel van die wedstrijd is een mo deshow, en vandaar Sissy's uitmonstering. Haar baas is natuurlijk piloot. De wedstrijd wordt gehouden in Hollywood. hun bedoelingen duidelijk te 5 eken aan de bevolking zullen de. :en van vlaggpn en affiches fden voorzien. s\ het resultaat van dit alles zal is nog niet duidelijk. Wachtend op toelating Al drie weken lang nemen 300 mensen uit Mozambi que de aankomsthal van de luchthaven van Lissa bon in beslag. Zij hebben geen mogelijkheid ergens anders Heen te gaan, zo lang de Portugese autori teiten nog een onderzoek instellen naar hun aanvra gen van de Portugese na tionaliteit. De autoriteiten op de luchthaven noemen de omstandigheden op de grond weinig hygiënisch. Voor u het „schip in de fles" els dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het „schip in de fles" naar: naam: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. ONTVOERDERS FIAT-DIRECTEUR GEARRESTEERD PARIJS (AFP) - De Spaanse politie heeft in Madrid acht Argentijnen, onder wie een vrouw, gearresteerd, die ervan worden verdacht in april van dit jaar de directeur van Fiat in Frankrijk, Revelli-Beau- mont, te hebben ontvoerd. De Fiat-directeur werd onge veer twee weken geleden in Ver sailles, nabij Parijs, vrijgelaten door zijn ontvoerders die tevo ren een losgeld van 10 miljoen franc, ongeveer vijf miljoen gul den, hadden geïncasseerd. De Franse autoriteiten hebben de Spaanse regering verzocht om uitlevering van de acht ar restanten. „In mijn lijf wordt niet ge prikt", zei een 27-jarige Haagse kelner, nadat hij diep in het nachtelijk uur door de politie was aangehouden en vermoed werd, dat hij onder invloed van drank zijn auto bestuurde. Dat ging niet te best, want er vond een ongeluk plaats. „Ik voelde me best in staat om de auto te besturen", zei de kelner tegen de politierechter, voor wie hij zich had te verantwoorden wegens het weigeren van de bloedproef. „Dan weet u wat de gevolgen zijn", veronderstelde de officier. „U hoeft de krant maar te lezen om te weten, hoe veel autobe stuurders onder invloed van drank hun auto besturen". Verdachte beklaagde zich er over, dat hij in het politiebureau aan de Soesterbergstraat door vier agenten was „afgetuigd". „Dan weet u de weg om daar over te klagen", merkte de rech ter op. De officier eiste twee weken gevangenisstraf en negen maan den intrekking van het rijbe wijs, omdat verdachte duidelijk niet in staat was zijn auto naar behoren te besturen. De rechter veroordeelde conform de eis. (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK De Nederlandse vissers zijn bepaald niet onder de indruk van het Ierse dreigement om Nederlandse vissersschepen te boycotten in Ierse havens. De Nederlandse trawlers komen zelden in Ierse havens. Dit heeft voorzitter N. Parlevliet van de Nederlandse redersvereniging, gisteren verklaard. „Ik ken geen enkel Nederlands schip dat niet op visvangst gaat met genoeg bunkerolie voor de hele reis", zegt hij. „En in geval van machine-schade verhelpen de vissers dat zelf of ze worden door een collega op sleeptouw genomen". De heer Parlevliet gelooft dat het Ierse dreigement niet meer is dan een eerste reactie op het feit dat de Nederlandse vloot in september weer mag vissen en Ierse wateren. Op dit moment halen dertig Nederlandse trawlers hun quotum binnen bij de Hebriden, ten westen van Schotland. De vangst is volgens Parlevliet niet geweldig, maar hij neemt aan dat de schepen toch genoeg haring vangen om van een rendabele vaart te kunnen spreken. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge-, bracht

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1