Streven naar betere kwaliteit onvoldoende gestimuleerd EUROPEES GELD VOOR VEILINGEN Goudreinette wint (appel)terrein iKd TOMATENTUINDER KLAPWIJK Mooiste gladiolen van Nederland staan vier dagen te pronk TELERSVOORKEUR VOOR RODE PAPRIKA BIJ BLOEMEN GEEN OPWEKKEND BEELD TULPENTELERS NIET ONTEVREDEN EN TUINBOUW LEIDSE COURANT' MAANDAG 25 JULI 1977 PAGINA 9 BERKEL „We zijn van het jaar meer gespitst op kwaliteit dan in het vorige seizoen. Ook zat het weer nu minder tegen." Tomatentuinder B. Klapwijk uit Berkel noemt deze twee factoren als antwoord op de vraag waarom de tomaten- kwaliteit dit jaar veel minder moeilijkheden veroorzaakt dan vorig jaar. Niettemin is de discussie in tomatenkringen hierover niet gesloten. Nieuwe, kansrijke rassen staan te drin gen om op brede praktijk schaal geteeld te worden. En de vlezige tomaten vragen een geheel eigen aanpak. Zelf teelt de heer Klapwijk zo'n tien jaar tomaten. Het bedrijf telt nu 21.000 m2 glas. Als secretaris van de NTS- commissie „Stooktomaten" is hij van zeer dichtbij betrokken met de problematiek rond de kwaliteit. De heer Klapwijk: „We zijn als tuinder zeer goed doordrongen van het feit, dat we met een matige kwaliteit niet verder komen. Integen- IW deel. Te meer omdat de con- currentie wat kwaliteit betreft m steeds betere produkten levert, gp. Een mindere kwaliteit brengt j voor ons bovendien meer werk met zich mee. Vorig jaar heb- ben we die plotselinge weers veranderingen gekend. Eind april vroor het nog en begin i was het ontzettend warm, een „hittegolf'. In een week tijd steeg de temperatuur i twintig graden. Deze grote ver anderingen zijn niet best, ze ker niet voor het ras Sonato. Het is altijd moeilijk een to maat in maart te telen. Dit jaar hadden we in april en een dag of tien in juni vrij donkere perioden. Maar de grote schommelingen bleven geluk kig uit." Heeft de tuinder zijn teeltme thode aangepast of veran derd? „Ik ben wat meer op een ho ger droge stofgehalte gaan werken." Iets zouter? Ja, meer kunstmest en wat minder water geeft een stevi ger gewas en uiteraard ook een stevige vrucht. Het kan echter ten koste gaan van de produktie. We hebben er par tijen bijgehad die eigenlijk te mooi waren. Té zout telen is natuurlijk ook niet goed, want dan stopt de groei. Dat is fu nest voor de kwaliteit." Breder spoor Het transport en de sortering gebeurt tegenwoordig voor zichtiger? „Kwaliteit wordt aan de plant gemaakt. Als je een slechte vrucht hebt, dan maak je er later nooit meer iets beters van. Het gaat erom een goede kwaliteit te behouden. Ik heb bij voorbeeld de voorraadbak- ken en plukkisten bekleed. Het regelmatig schoonmaken van de sorteermachine is ook erg Tuinder Klapwijk: nieuwe rassen op een breder spoor telen. belangrijk. Het vuil werkt op den duur als schuurpapier. Ui teindelijk komt deze kwali teitszorg op de tweede plaats. Het gaat allereerst om de kwa liteit aan de plant. Meerdere nieuwe rassen bie den voor het komende seizoen een goed perspectief. Deze kunnen op een breder spoor geteeld worden. Je zit er min der gauw naast. Sonato was meer. een ras om op een smal spoor te telen. De Sonatine heeft het op ons bedrijf bijzon der goed gedaan. Het blijft natuurlijk de vraag hoe de nieuwe aanwinsten zich hou den wanneer deze eenmaal op een grote praktijkschaal ge teeld worden." Stimulans We praten nog even door over zijn partij die eigenlijk te goed was. Hoe kan dat nu? „Ik ben een sterk voorstander van kwaliteit 1. Eigenlijk zou er een vast verschil in de prijs moeten zijn tussen kwaliteit 1 en 2. Ik weet wel dat dat niet zo eenvoudig is, het komt neer op subsidiëring van de kwali teit. Bij Delft-Westerlee trek ken ze de prijs van de „enen ,op aan die van de „tweeën." Ik zou dus nog een stapje ver der willen gaan. In Bleiswijk is het volkomen een kwestie van vrije prijsvorming. Over een heel jaar gezien, ligt kwali teit 1 net iets hoger dan kwali teit 2. Onvoldoende om de teelt van de enen te stimule ren. En als je wat ongelukkig aanvoert, zit je er nog naast ook. Bij een oplopende markt tijdens het veilen ligt de prijs van „tweeën" hoger, de „enen" worden immers eerst geveild. Ik heb ook de indruk dat de exporteurs liever „tweeën" ko pen. Deze partijen zijn boven dien groter. Op 1 mag niets aan te merken zijn. Het moet echt kwaliteit 1 zijn. Voor de tuinder betekent dat straffer sorteren. In de praktijk komt het er op neer, dat die tuinder er naar streeft nog net met de tweeën mee te kunnen." Nadat de heer Klapwijk deze enigszins sombere beschou wing heeft gegeven, merkt hij op dat de tuinders óók van de handel een kwaliteitskritiscbe houding mogen verwachten. Bewaaronderzoek Als positief punt aan het kwa liteitsfront noemt de NTS-man het kwaliteitsonderzoek van de heer Buitelaar. Dit behelst vooral de houdbaarheid ofte wel het aantal dagen uitstalle ven. Hoe lang is het produkt verhandelbaar? Dit gebeurt in samenwerking met het Spren- ger Instituut, de veilingen, het Centraal Bureau en de voor lichting. Men werkt aan een systeem waarbij monsters uit de partijen gehaald worden. Kwaliteit en produktie, een moeilijk te verwezenlijken zaak. Valt de kwaliteit twee keer achtereen van dezelfde tuinder tegen dan is er werk aan de winkel voor de betreffende voorlichter. Bij de bewaar- proeven kan de keurmeester na enige tijd zien wat hij nu precies gekeurd heeft. De tuin ders zouden op dit punt meer rassenbewust moeten worden. De heer Klapwijk: „Typisch is, dat de zuiver ronde tomaat dus zo'n hele goeie soms minder houdbaar is, dan de iets kantige vrucht. Dit vanwe ge een dunnere vruchtwand bij de zuiver/ronde. Vlezige BB's Voor de herfstteelt heeft de heer Klapwijk 7000 m2 vlezige tomaten van het zeer gemote type staan. Tegen alle advie zen in werd hoofdzakelijk Vi- rovite van Enza uitgeplant. Op de hoge prijzen zoals die vori ge week voor de vlezige BB's gemaakt werden, rekent hij niet. „In de herfst is het gemakke lijker om vlezige tomaten te telen en de concurrentie uit zuidelijke landen op deze ty pische markt neemt toe." De heer Klapwijk benadrukt het woord typisch, want hij is er van overtuigd dat de vlezige vrucht de ronde tomaat niet zal verdringen. Het Centraal Bureau schat de Westduitse vraag op zo'n tien tot vijftien procent. „Het zou een ramp zijn als iedereen aangespoord door de hoge prijzen volgend jaar vle zig ging telen. Die dingen zijn m dat kwantum nooit af te zetten. Naast de hoge prijs werkt de late start, in februari, wellicht als een tweede stimu lans in verband met de bespa ring op stookkosten. De prijs verschillen tussen de geribde BB en de B kwamen afgelo pen week wel bijzonder fors uit de bus. Tot over de acht tien tot twintig gulden per bakje haalde de vlezige BB. Bij deze prijzen is het met de hand sorteren zeker te doen. Blijft echter de vraag, waar gaan de kleine geribde vruch ten naar toe? Het Amerikaans ras Jumobo geteeld door Dis selkoen bewijst, aldus de heer Klapwijk, dat het in principe mogelijk is rassen te ontwik kelen waar van alle vruchten goed uitgroeien. De laatste tijd speelt er zich heel wat af op het tomaten- front. Dat vraagt van de tuin ders de nodige concentratie en tijd om alles bij te houden. Bovendien hangt daarbij de steeds meer op de consument gerichte EEG-politiek als een donkere wolk boven het tuin dersbes taan. MIDDELHARNIS - De won dere pracht van de gladiolen is deze week van woensdag tot en met zaterdag te zien op het terrein van de sporthal in Middelharnis. Er staan drie hallen, waarvan één voor de expositie van de mooiste gla diolen in Nederland. Het is de nationale tentoonstelling, die ieder jaar op Goeree-Over- flakkee wordt gehouden, in verband met het feit, dat hier de meeste gladiolen geteeld worden en dat de telers bij zonder veel aandacht aan deze bloem besteden. Het wordt de 20ste tentoonstelling en men heeft er alle aandacht aan be steed: Zo zullen er dit jaar aanzienlijk meer nieuwe soor ten worden geëxposeerd. Er zit voor de telers een wed strijd-element in, want ieder jaar is de handel ruim verte genwoordigd. Aan de bloem kent men de knol en daar gaat het in de handel om. Daarom is te verwachten, dat het een wondere wereld zal zijn, die van de gladiool; en daarom is het een groots gebeuren, waar van iedereen kan genieten. Arrangeur Kok van Andel heeft dit jaar de beschikking over aanmerkelijk meer op pervlakte; 1200 m2. Terwijl de gladiolen nog slechts in knop staan en er slechts hier en daar een veldje haar kleuren pracht laat zien, is het te ver wachten, dat woensdag Goe- ree-Overflakkee 500 ha. bloe men heeft, gerekend naast de normale bloementeelt, zoals violen, ijsbloemen, slaapmuts jes, afrikaantjes en andere. Met recht dus het bloemenei- land. Om dat te onderstrepen en om de 20ste tentoonstelling te vieren, hebben de organisato ren van de tentoonstelling een klankbeeld laten semens tel len, dat constant vertoond zal worden. Hierdoor zal de be zoeker van buiten het eiland de streek beter leren kennen. Er is aandacht besteed aan het wonen en werken van de Flakkeeër; aan de vaste oe ververbindingen; aan de re creatiemogelijkheden; aan monumenten op het eiland en vooral wordt de rust en, hoe vreemd het ook moge klinken, de bedrijvigheid getoond. Voor hen, die daarvoor be langstelling hebben en die het eiland nader willen bekijken, is een stencil beschikbaar, het gesproken woord van het klankbeeld. Voor de telers, en natuurlijk ook de niet-telers, is er een mechanisatiehal, waar de nieuwste apparaten worden getoond, die in de gladiolen- teelt gebruikt worden. Ook voor de tuinier is er volop te zien in deze hal, maar aantrek kelijker zal de huishoudbeurs worden, waarin men een selec tie heeft toegepast voor de deelnemers. Zo zal er een aan tal antiekstands zijn; er zullen Oosterse tapijten te zien zijn; kunstvoorwerpen; tafelbestek ken en voorlichting op alle terrein van het huishouden. 'Tijdens de openingsuren zul len bloemenmeisjes gladiolen uitdelen. Deze keer heeft men besloten voor groepen en vooral voor verenigingen van bejaarden en gehandicapten een speciale prijs en ontvangst te bereiden. Men doet er dan goed aan in de morgenuren een bezoek te brengen en tevoren een af spraak te maken met het se cretariaat, dat in Middelharnis De Nederlandse paprikatelers hebben dit seizoen tot op heden duidelijk meer op de rode paprika gegokt als op de groene. Bij de aanvang van het seizoen bleef de concur rentie op de Europese markt kleiner als voorgaande jaren. West-Duitsland impor teerde minder, zowel uit Nederland als uit andere landen. Er was ook minder import in Nederland, althans voor het binnenlands verbruik. De doorvoerhandel van buiten landse paprika's was groter. Bij de aanvang van het seizoen was het veilingaanbod klei ner dan vorig jaar. Er kan dus gesproken worden van gunstige marktomstandigheden (bij de start van het seizoen) met voor de teelt en handel gunstige prijzen. Inmiddels is de achterstand in het Nederlandse aanbod weggewerkt, waarbij de prijzen zich redelijk wisten te handhaven. Voor de komende maanden ziet het er naar uit dat het veilin gaanbod duidelijk groter wordt als normaal het geval is. Dit wordt veroorzaakt door: 1. areaalvergroting, 2. een grotere oogst per m2, 3. opschuiven van de oogst door het rood laten worden van groene paprika's. Er wordt ook gerekend op een uitbreiding van de herfstteelt. Over de te verwachten con currentie valt nog weinig te zeggen, het is wel zo dat het produktie-apparaat in Zuid- Oost-Europa in staat is om grote hoeveelhe den te leveren op elk gewenst tijdstip. Handelsproduktie Paprikadoos, waarin dit rode of groene (en binnenkort ook steeds meer gele) produkt wordt geëxporteerd. De Nederlandse handelsproduktie van pa prika's is de laatste jaren sterk gegroeid. Aan het begin van de jaren zestig beliep dit een kleine 600 ton. Deze hoeveelheid is in de loop der jaren opgelopen tot 22.500 ton in 1976. Er dient wel opgemerkt te worden dat de groei de laatste 2 jaar niet meer zo sterk is, er is sprake van een groeipercenta ge van 5% over deze periode. De aanvoer van paprika's vindt het hele jaar door plaats. In de maand februari is de aanvoer het kleinst, het grootst is de aanvoer in de maanden mei tot en met oktober. Er is geen sprake van een vaste topmaand in de aan voer. De topaanvoer valt in de afgelopen jaren steeds weer in een andere maand. In de periode mei tot en met oktober 1976 komt 80% van de aanvoer tot stand. Vorig jaar was er duidelijk sprake van een vervroeging in het aanvoerpatroon, dit heeft vooral be trekking op de maanden maart, april en mei, terwijl de aanvoer in de maanden juni tot en met september kleiner werd. was dit 56% groen en 66% rood. De rode paprika's brengen per kilo meer op dan de gelijktijdig aangevoerde groene. Verder is het zo dat de rode een wat hoger gemiddeld vruchtgewicht heeft dan de groene. Een gevolg hiervan is dat dit enige arbeidsbespa ring geeft bij de oogst Daar tegenover staat dat de groene wat meer speling geeft bij de oogst ze kunnen zonder bezwaar een paar dagen blijven hangen. Ze hebben een elasti scher huid, waardoor er minder gauw krimpscheuren optreden. Dit seizoen is de veilingaanvoer tot op 25 juni 7% kleiner geweest als vorig jaar: groen -19% en rood +42%. Het aandeel van de rode paprika's in de totale aanvoer is echter gestegen naar 31% (Vorig jaar over deze periode bedroeg dit 20%). Export Raming Grootste veiling De grootste paprika veiling in Nederland is Veiling Westland Noord. In het seizoen 1976/77 werd er 56% van de landelijke aan voer geveild, het seizoen ervoor bedroeg dit 60%. Dit seizoen bedraagt het aandeel tot op heden 58%. Als deze aanvoer opgesplitst wordt in groen en rood, dan betekent dit 57% groen en 54% rood. Het vorig seizoen Het Ministerie van Landbouw raamt de oogst per m2 van de vroege stookteelt op 13,8 kg. (vorig jaar 13,4), van de gewone stookteelt op 14,2 kg. (vorig jaar 13,8) en van de koude teelt op 7,6 kg. (deze blijft gelijk). Voor de herfstteelt is er nog geen raming beschikbaar. Er wordt aangenomen dat er voor de herfstteelt een toenemende belang stelling bestaat. Er wordt ruwweg gerekend op een uitbreiding van 10%, waardoor het herfstareaal op 48 ha. zal komen. Aan de hand van deze gegevens wordt er gerekend op een totale seizoenproduktie in 1977/78 van ongeveer 25.000 ton. De export van groene paprika's loopt terug, die van de rode groeit daarentegen. Deze groei wordt voornamelijk bewerkstelligd door de Scandinavische landen. Daar heeft men een duidelijke voorkeur voor rode pa prika's. De export naar West-Duitsland ver toont over de afgelopen jaren een geringe teruggang. Tot en met 18 juni bedroeg de export naar dit land 54% van de Nederland se export (de jaren ervoor was dit 56 en 59%). Als oorzaak valt aan te voeren een kleiner veilingaanbod vroeg in het seizoen en een grotere belangstelling van de Scandi navische landen. Dit wil niet zeggen dat de Hollandse paprika's er in West-Duitsland slecht op staan. Het Nederlandse kaspro- dukt wordt hoog gewaardeerd, vooral als men ziet dat er in de maanden sept. t/m december voor de Nederlandse paprika's 2,5 a 3,5 maal zoveel wordt betaald ais gemid deld het geval is voor import-paprika's. On ze grootste concurrent op de Westduitse markt is Italië. Andere minder belangrijke concurrenten zijn Israël, Hongarije, Roeme nië en Bulgarije. Italië levert ongeveer 4 maal zoveel paprika-s aan West-Duitsland als Nederland. Hier tegenover staat dat de Westduitse markt voor het Italiaanse pro dukt aanmerkelijk minder betaalt dan voor het Nederlandse. Over 1976 bedroeg de ge middelde Italiaanse prijs 1,03 Duitse Mark per kilo, voor de Nederlandse paprika's was dit 2,75 Duitse Mark per kilo. Het verloopt allemaal nogal vreemd en niet zo best in de bloemensector. De aanvoeren waren in het algemeen nogal ruim in de afgelopen week, maar de prijzen bleven ook na voorgaande week, dalen en kwamen voor sommige produkten zelfs aanzienlijk bene den die van dezelfde week in het vorig jaar. En dat was toen een bijzonder slecht jaar als gevolg van de hitte. Thans was het de vakantietijd die zich duidelijk liet gelden in de gang van zaken bij de veiling. Uiteraard nemen de kooplieden het er ook een keer van, maar veel kopende huismoe ders en huisvaders laten verstek gaan, zodat de afname beperkt is. Met doordraaien van bloemen viel het tot dusver nogal mee en dat is een winner. De gang van zaken komt niet onverwachts, zonnige dagen laten de prijzen niet onberoerd en de vakanties ko men ook niet als een verrassing. Maar de bloemen moeten nu eenmaal worden geoogst en dat gaat dus door. Vooral trosanjers, taklelies en grote anjers hadden het moeilijk en er bleef ook wel wat van onverkocht. Van trosanjers bleef de aanvoer aan de hoge kant, al was die met ruim 8 miljoen ongeveer een miljoen minder dan in voorgaande week. De prijs liep dan ook terug en kwam precies op hetzelfde peil van dezelfde week in het vorig jaar, name lijk 9 cent terecht Maar vorig jaar bedroeg de aanvoer bijn zes miljoen bos. De aanvoer van potplanten, bijna 200.000 handhaafde zich evenals het prijspeil. Het totale omzetcijfer van de CCWS beliep afgelopen week 4.427.487,42 tegen 5.620.568,89 in voorgaande week en 5.345.695,26 in dezelfde week van het vorig jaar, toen het iets beter begon te gaan. De omzet aan snijbloemen liep met rond een miljoen gulden terug. Wat gemiddelde prij zen met tussen haakjes die van dezelfde week in het vorig jaar zijn: anjers 12 (21), troschrysanten 26 (47), fresia 10 (14), irissen 9 (6), snijgroen 1,39 (1,12), trosanjers 11 (19), leliekelk 32 (35), lelietak 23 (35), grote rozen 11 (15), kleine rozen 8 (12). Als geheel dus geen erg opwekkend beeld in de bloemen, ook al mag worden gesteld, dat er weinig reden is tot pessimisme niet alleen gezien het verloop tot dusver in dit jaar en ook de oorzaken van de prijsdaling, die zich kan herstellen bij koeler weer en na afloop van de vakanties. De rozen kunnen zich aardig handhaven hoewel de aanvoeren weinig verschil te zien geven. In het contactorgaan van de veiling Berkel werd juist dezer dagen gepleit voor een goede verzorging van de rozencultuur en verbetering van de houdbaarheid van dat produkt, waardoor de interesse bij het pu bliek kan toenemen. De gerbera wist zich ook aardig te handhaven met een gemiddel de prijs van 22 cent. Van perkplanten zakt de aanvoer weg hetgeen maar goed is óók, gezien de beperkte belangstelling. Fleur en kleur op de gla- diolententoonstelling. is gevestigd en bereikbaar is onder nummer 01870-3000 Hier zijn ook alle inlichtingen te verkrijgen. Het gaat de tulpentelers nog altijd naar wens. Door een oogst die als „gewoontjes" kan worden bestempeld, is het aanbod be paald niet van een omvang om er opgewon den brieven over naar huis te gaan schrijven en blijft het prijspeil zonder meer goed. Wat kan alles toch snel veranderen. Vandaag precies vier weken geleden zijn op de bloem- bollenbeurs in Hillegom vele honderdduizen den twaalven van de tulp Apeldoorn ver kocht voor 7,— per 100. De algemene verwachting was toen: het wordt een goede tulpenoogst met als uitschieters de Darwin- hybriden, waarvan Apeldoorn veruit de be langrijkste vertegenwoordiger is. De expor teurs hadden toen dan ook een hoofse min achting voor offertjes tegen goede prijzen en de kwekers werden op hun beurt wat korzelig. Er kwam in beide kampen een soort „Wir wollen den Sieg"-stemming, maar dat alles resulteerde niettemin in zeer grote verkopen van Apeldoorn voor 7,per 100, een prijs die ook bij een goed gewas al te laag is om de kweker een goed belegde boterham te garanderen. Een te lage prijs enkel en alleen op grond van niet te controleren geruchten. Vandaag maakt men voor beste kwaliteit Apeldoorn zift twaalf weer grif boven 8,— per 100. Een kweker met een aanbod van 100.0000 stuks die vier weken geleden te vroeg toe hapte of zich liet (mis)leiden door stem mingen en geruchten verspeelde op zo'n dag dus ruim duizend pe gul an ten. En daar kan je ook in 1977 nog een goede sigaar van roken. Lelies Op het moment zien de leliekwekers en dan vooral zij die vrijwel alles op één kaart, nl. die van Enchantment hebben gezet de toekomst somber in. Om U de waarheid te zeggen: niet ten onrechte De handel in bollen van Enchantment zit lelijk in het slop. Dat is niet alleen een gevolg van de toch wel indrukwekkende uitbreidingen van het areaal van deze lelie, maar tot overmaat van ramp zijn de prijzen van Enchantment aan de bloemenveilingen ook meer dan misera bel door het te grote aanbod. En hoe moet het dan straks wel gaan als er door de uitbreidingen nog veel meer leliebollen uit de grond zullen komen? Dan wordt het, om in het jargon van de bloemenhandel te spreken, helemaal„huilen met de lamp uit". BRUSSEL De EG-commissie in Brussel heeft uit de zogenoemde afdeling „oriëntatie" van het Europese land bouwfonds voor 334 projecten gelden verschaft Ons land ontvangt voor 35 projecten een totaalbedrag van 17.451.725 gulden. Daarvan is 10.719.875 gulden bestemd voor 22 projec ten die de structuur van de produktie moeten verbeteren. Voor zes projecten in de sector groenten en fruit is een bedrag van 1.075.907 gulden beschikbaar. Het gaat hier om het inrichten van groenten en/of fruitveilingen in Bergen op Zoom, Drunen, 's-Gravenzande en De Lier, Geldermalsen en Utrecht. Dan is er nog een bedrag van 4.690.394 gulden van de in totaal 6.731.850 beschikbaar voor diverse projecten, zoals uitbreiding van de bloemenveilingen in Aalsmeer, Bo- venkarspel en Berkel en Rodenrijs en voor het installeren van een fabriek voor graanprodukten in Weert. DEN HAAG De goudreinette wint weer terrein. Dit valt op te maken uit cijfers over de te verwachten Nederlandse appeloogst in „de fruitteelt", weekblad van de Nederlandse fruittelers organisatie. Vorig jaar viel de oogst van deze appel erg tegen door de vorst, dit jaar is hij er doorheen gekomen met een 65 tot 75 pet. hogere opbrengst ten opzichte van 1976. De totale Nederlandse appeloogst valt dit jaar tegen: 420.000 ton tegen 470.000 ton in 1976. Dit is volgens de fruittelers organisatie aan het koude weer in april toe te schrijven. Toen heeft het nachten achtereen gevroren. Vooral de Cox'oranje pippin heeft het met een opbrengst van ongeveer 60 pet. minder dan vorig jaar af laten weten. Ook de perenstand zal dit 'jaar minder zijn: vorig jaar was er een totale produktie van 145.000 ton. Dit jaar zal dat 120.000 ton zijn, zo verwacht de Nederlandse fruittelers organisatie.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9