Vieuwe film toont groeiende Duitse Maatregelen tegen geweld op Sri Lanka mg Sr- Italiaanse ontwerpers houden oog gericht op Japan en Arabië ETfflOPIE WIJZIGT LEGERCOMMANDO Kissinger optimistisch over voorstellen van Menaehem Begin s O Hjruggekeerde êof dredacteuren bi Heathrow ingehouden ïminarie van efebvre in rgentinië ,P VOOR SW YORK ^es doden bij raakneming gp nachtclub MOEDER EN ZEVEN KINDEREN IN HUIS VERMOORD Poging crisis te bezweren ONDERZEES HOTEL IN MONACO SPANJE POOGT LID EEG TE WORDEN JITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 25 JULI 1977 PAGINA 7 q (Van onze correspondent) TGART —De Duitse mdsrepubliek kent een luwe golf van Hitler-nostal- zo heeft een van de lei van de joodse gemeen- tap in de Bondsrepubliek i voor de radio ver- De jonge generatie een beeld van Hitier Itoond dat niet overeenkomt Iet de werkelijkheid Zaken- slangen en bepaalde politici *jn hiervoor verantwoorde- ^k, omdat zij bewust het feit Ageren dat de dictator de dood van miljoenen en de ineenstorting van Duitsland op zijn geweten heeft, aldus Werner Nachmann. Aanleiding tot zijn uitspraak is de vertoning van een film in bioscopen in de hele Bonds republiek, waarin naar de Hit- Ier-biografie van Joachim Fest het fenomeen Hitler in zijn psychologische ontwikkeling en zijn carrière wordt gete kend. In de film zijn behalve authentieke filmbeelden door Eva Braun ook massascènes opgenomen, die Hitiers tech niek van het opvoeren van de spanning voor zijn redevoerin gen tonen. Veel critici noemen de film niet gevaarlijk voor de jonge generatie, omdat zij de holle woorden van Hitier zal doorzien. Gevaarlijk wordt wel genoemd dat de film voor al Hitier behandelt, los van de omstandigheden waarin hij aan de macht kon komen, ter wijl het kwaad dat hij heeft aangericht slechts zijdelings wordt aangeroerd, zonder beelden van concentratiekam pen en SS-terreur. Er is thans een enorme vraag naar opnamen met de rede voeringen van Hitier, naar postzegels, munten en speel goed uit de Hitler-periode, maar weinig belangstelling naar de achtergronden van die periode. De kennis bij de jon gere generatie over Hitler is minimaal, en de nieuwe film geeft hierop slechts een onvol ledige aanvulling. De film is in de uiterst rechtse pers van de Bondsrepubliek geprezen, maar zaterdag hebben bio scoopbezoekers in Frankfort rode inkt naar het filmdoek gegooid. Treinbotsing eist 19 doden In Zuid Korea zijn gisteren 200 km ten zuiden van Seoel twee treinen op elkander gebotst. Daarbij kwamen negentien mensen om het leven; 123 werden gewond, onder wie velen levensgevaar lijk. Een overzicht van de wrakstukken van de beide treinen. Twintig doden na verkiezingen COLOMBO (Rtr.) De nieuwe premier van Sri Lanka Chet vroegere Ceylen), de 70-jarige Junius Jayewardene, heeft gis teren een reeks maatregelen af gekondigd, die een eind moeten maken aan het geweld van de afgelopen dagen. Op Sri Lanka zijn sinds de verkiezingen van vorigje week zeker twintig men sen omgekomen. Voor zes pro vincies geldt een nachtelijk uit gangsverbod en in het hele land zijn de café's voor twee dagen gesloten. De doden vielen bij botsingen tussen aanhangers van de nieu we premier en medestanders van de verslagen mevrouw Ban- daranaike, die met haar Vrij heidspartij in de laatste regeer periode van zeven jaar zes jaar lang in een uitzonderingstoe stand had geregeerd. Bii de verkiezingen van donder dag behaalde De Verenigde Na tionale Partij van Jayewardene 139 van de 166 zetels die op het spel stonden. De verslagen par tij van mevrouw Bandaranaike kreeg niet meer dan acht zetels, een „tijdelijke terugslag", zoals mevrouw Bandaranaike het uit drukte. De nieuwe premier heeft beloofd dat Sri Lanka weer een normale democratie zal worden, waarin de rechten van de mens worden 'geëerbie digd en de perscensuur wordt afgeschaft Zowel Jayewardene als mevrouw Bandaranaike heb ben de bevolking opgeroepen een eind te maken aan de poli tieke twisten en het bloedvergie ten. De nieuwe premier heeft aange kondigd dat het land een belas tingvrije zone zal krijgen om buitenlandse investeringen aan te trekken. ÏDEN (Reuter) De com- listische hoofdredacteur het blad van de Britse awerkers in Yorkshire, Mau- i Jones, is gisteren op de idense luchthaven Heathrow gehouden, nadat hij was te- gekeerd uit Oost-Duitsland irheen hij op 27 juni met gezin was uitgeweken. 33-jarige Jones was vier we geleden naar de DDR ge- 3, omdat zijn gezin naar zijn {en was bedreigd door de se politie, nadat hij zelf bij onstraties bij het Londense >edrijf Grunwick was aan- puden. Hij werd er van be- - ildigd bij zijn arrestatie de lie te hebben beledigd. Bij voorgeleiding was hij echter borgtocht vrijgelaten. Vol- s de politie hield zijn arres- gisteren op Heathrow ver- hd met het feit, dat hij niet - /de rechter was verschenen >A zijn zaak aan de orde {NOS AIRES (AFP) - Na tserland, Frankrijk en Ca- j. krijgt ook Argentinië een "tionalistische priesterop- ing. Oud-aartsbisschop Le- re, die momenteel in Ar- inië is, bereidt de oprich- voor. is door de integristische Ar- ijnse groepering „Het grote erland" meegedeeld. De se- aristen zullen worden onder en in de leer van de pausen Idus de groep en zich :n aan het gebed en niet de voorbereiding van de illa. Ook in de Verenigde ?n krijgt het traditionalisti- seminarie van het Zwitser- :one een filiaal. In opdracht mgr. Lefebvre gaat de 26-ja- |Anthony Cekada, die vorige id door Lefebvre priester gewijd, een opleiding or- ;ren. Volgens hem zijn er het seminarie, dat in sep- ir open gaat, reeds vijftien lidaten. ,rr*V YORK (Reuter) De erikaanse regering heeft de 1 New York ruim elf miljoen ar (ongeveer dertig miljoen' :en len) toegewezen voor het 41 angen van de gevolgen van tejstroomstoring op 13 en 14 in n^stad heeft onder meer scha ft* geleden door plundering en de dalisme. ke gemeester Abraham Beame üe t verklaard dat meer dan ft° 0 winkelgebouwen een scha- fstivan meer dan veertien mil- zaji dollar hebben opgelopen r plundering en brandstich- AMTAH FALLS (AFP) - i zich te wreken heeft een n zijn geweer leeggeschoten een groep mensen die in imath Falls (Oregon-V.S.) za- dagavond een nachtclub ver ten. Zes mensen, onderwie a vrouw die acht maanden in hij fwachting was, werden ge- >p od. ja: dader, de 26-jarige Henry 2 -Witt, is gearresteerd. Deze jok ormalige employé van de jachtclub die na een ruzie met id n baas was ontslagen, had d ifagekondigd: „Ik zal me wre- b) 1 De vermoorde moeder en haar, eveneens vermoorde zeven kinderen. Bovenste rij van links naar rechts: Cheryll Beaudoin als bruid, voorts Debra Ann (9). Sharon Lee (10) en Frederick Allen (11). Onderste rij: Roderick (6). Paul Albert (8), Holy Lyn (5) en Mary Lou (4). NEW HAVEN, CONNECTICUT - De politie heeft zaterdag in Waterbury in Connecticut de 27-jarige Lorne J. Acquin aangehou den op verdenking van moord op zijn schoonzuster, haar zeven kinderen en een neefje. Daarna zou hij het huis in brand hebben gestoken De enige overlevende van het drama is de vader van het gezin, Fred Beaudouin, die niet thuis was omdat hij nachtdienst had. De omgekomen vrouw, Cheryl Baudouin, was 29 jaar, de kinderen varieerden in leeftijd van 4 tot 12 jaar. Enkele waren geboeid en gekneveld. Acquin heeft een strafblad wegens diefstal en braak. Hij heeft enkele jaren bij de Baudouins in Prospect, (Conn.) ingewoond.-. (Van onze modemedewerkster Susan Vad- nay) ROME Oliedollars en yens, en natuurlijk Duitse marken, hebben kennelijk de Ro meinse modeshows geïnspireerd. Wie zou die valuta kunnen weerstaan, in Italië van daag de dag? De mode-ontwerpers zeker niet. En waarom zouden ze ook? Arabieren en Japanners zijn de beste kopers en de Duitse modepers is de meest toegewijde op alle shows. „Dus" laat ons aan God geven wat aan God toekomt, en aan de keizer wat de keizer toekomt." Sommige collecties zijn of lijken speciaal ontworpen voor de vrouwen van sjeiks, voor Japanse kopers en de Duitse journalisten krijgen de beste stoelen bij alle shows. En natuurlijk is er geen mens die er over peinst om daartegen te protesteren. Omdat, zoals de Franse heer Düchaine, in dertijd directeur van de Franse academie in Rome al zei: Alles heeft een zilveren kant je." Maar dit alles betekent niet, dat alleen rijke mensen elegant kunnen zijn volgens de voor schriften van de Italiaanse mode-ontwerpers voor de komende herfst en winter. Werkelijk, er is thans zoveel mode en mo dieus, dat iedereen in z'n garderobekast wel iets kan vinden, zelfs oude spulletjes van grootmoeder die met of zonder kleine veran deringen vreselijk sjiek zijn. Om te beginnen is er geen probleem met de roklengte. Alles kan. Onder de knie, tot op de enkels, helemaal lang of zelfs mini. Pantalons zijn meer in dan ooit te voren. Zeer strakke pantalons gedragen met laar zen voor overdag en zeer grote en wijde pantalons voor de avond. De omslagdoeken in alle maten zijn opnieuw een belangrijk onderdeel van de shows en de collecties. Ze worden gedragen over mantels, pakjes, over broekpakken en jurken. De cape is dit jaar ook zeer gewild bij de Italiaanse mode-koningen. In alle maten, kort, lang en zelfs tot op de grond. Wat de kleuren betreft, gebruiken de Italia nen voor de komende twee seizoenen zeer veel zwart en „tête de nègre", een combina tie van bruin-zwart. Trouwens, alle combina ties van alle tinten bruin met zwart zijn zeer in zwang dit jaar. Bruin en beige is een andere favoriete kleurcombinatie en verder mosgroen, purpertinten, goud en zilver. Wat opvallend nieuw is dit jaar, is dat vrijwel alle modehuizen stoffen presenteren die normaal gedragen worden in het zomer seizoen. Motiefjes van kleine bloemetjes en op Arabische motieven getinte stoffen, die gebruikt worden voor wollen en"crepe-de- chine. De kant beleeft een enorme renaissance dit Een creatie van Capucci in de zogenaamde Madame Butterfly-look. Een combinatie van satijn en fluweel in pastelachtige tinten. seizoen. Kanten blouses, kanten jurken en alles wat van kant aan mouwen en kragen gedragen kan worden. De meest moderne lijn voor het komende seizoen is geïnspireerd op het naakt Of op de positiekleding en soorten kaftans die gedragen wordt over pantalons en natuur lijk zonder kraag. Het is voor dames van alle leeftijden en maten. Het verbergt alles wat er te verber gen valt en is tegelijkertijd sexy, omdat men het idee krijgt dat de vrouwen er niets onder dragen. Tegelijk is het een nogal gevaarlijke dracht. Omdat men nogal eenvoudig het dieet kan vergeten. En wat gebeurt er dan alles het komende seizoen de strakkere mo dellen terugkeren? Struisveren zijn opnieuw favoriet bij de Italiaanse mode-ontwerpers. Ze wordt ge dragen in alle kleuren, over de schouders en rond de hals. Meer dan twintig modehuizen presenteerden de afgelopen week hun collecties in Rome. Het meest opvallende waren de collecties van Centinaro, Gucci, Capucci, Lancetti en Muriel Grateau. Muriel Grateau is van Fran se origine, maar zij woont sinds haar jeugd in Italië. Als jonge vrouw van dertig opende ze een nieuw modehuis in Milaan, en presen teert nu voor het eerst een collectie die het meteen erg goed deed. Opvallend in haar collectie was, dat ze twee compleet nieuwe kleuren gebruikte. Een soort groen, tussen mosgroen en zilver en een bruin dat op een combinatie lijkt van goud en roestbruin. Capucci geeft opnieuw de indruk dat hij altijd voor koninginnen ontwerpt: op z'n minst voor schoonheidskoninginnen. Zijn enorme mouwen herinneren aan madame Butterfly. Hij gebruikt 156 kleursoorten en het lijkt ongelooflijk, voor één van zijn rokken zelfs 312 microscopisch kleine plooi tjes. Lancetti presenteerde een charmante serie van avondjurken, voornamelijk van zwarte satijn en fluweel, maar met warte kant en chiffon dat veel bloot laat, maar dat tegelij kertijd dan weer gedeeltelijk bedekt wordt door grote Grieks-Byzantijnse kruisen. Centinaro had een bijna lieve collectie, waarin hij aan alle smaken tegemoet komt. Strakgesloten pantalon met laarzen in de morgen. Voor m de namiddag en avond vooral grote en lange jurken en een serie baby-doll-ontwerpen, geïnspireerd op de „Gay twenties" en speciaal voor dames met erg mooie benen. Het leerwerk van Gucci is beroemd aan beide zijden van de ociaan. Niet alleen z'n tassen en koffers, maar ook zijn lederen kleding. Aldo Gucci, het hoofd van de firma, vertelde het geheim van zijn beroemdheid, tijdens een korte speech vooraf die hij hield voordat zijn collectie gepresenteerd werd. „Mij wordt vaak gevraagd wie mijn ontwer per is. En mijn antwoord is dan altijd gelijk aan dat van de ober in een goed Romeins restaurant aan wie ook gevraagd wordt wie het buitengewone diner klaargemaakt heeft En zijn antwoord is dan steevast: de hele familie. Dat geldt ook voor onze firma, omdat de hele familie samenwerkt in ont werpen en fabriceren". Hij zei het niet zelf maar het lijkt ons een goed voorbeeld voor meer Italiaanse families. ADDIS ABEBA (UPI AFP Reuter) De Ethiopi sche machthebbers hebben zondag een wijziging bekendgemaakt van de top van het ethiopische leger. Volgens waarnemers is de stap bedoeld om een einde te maken aan de militaire crisis waarin het land is gedompeld in een poging definitief af te rekenen met opstandelingen in het zuid-oos ten en de noordelijke provincie Eritrea. De Ethiopische radio zei dat de vier geregelde Ethiopische legerdivisies elk een nieuwe comman dant hebben gekregen en dat voorts twee comman danten zijn benoemd voor de 300.000 leden tellen de volksmilitie. Deze gevechtsgroep, die is gevormd uit burgers en is ingezet tegen opstandelingen naast de benoe mingen. Ook is een „revolutioanir coördinatiecen trum" gevormd onder leiding van Ethiopie's sterke man, luitenant-kolonel Mengistu Halle Mariam, dat de militaire ispanningen zal leiden. De strijd die op het ogenblik in het land woedt is ongekend hevig, en kan volgens velen op een nederlaag uitdraaien voor de machthebbers in Addis Abeba. In de zuidoostelijke gebieden heb ben 3.000 guerrilleros van het West-Somalische bevrijdingsfront in de laatste twee maanden onge veer 60 procent van het land in bezit genomen en daarbij ondermeer de vitale spoorweg tussen Addis Abeba en Djiboeti afgesneden. In Eritrea bezetten vrijheidsstrijders de hele provincie, met uitzondering van de provinciale hoofdstad Asmara en enkele andere steden. Addis Abeba heeft her haaldelijk Soedan ervan beschuldigd de Eritrese opstandelingen bij te staan. Leider van Hanafisekte schuldig bevonden WASHINGTON (UPI) - De lei der van de islamitische Hanafi sekte in de Verenigde Staten, Hamaas Abdul Khaalis, is za terdag schuldig bevonden aan ontvoering, doodslag en misda dige opzet naar aanleiding van de bezetting van drie openbare gebouwen in Washington in maart van dit jaar. De bzetting duurde 39 uur en werd uitgevoerd door Khaalis en elf volgelingen. Zij hadden 149 gegijzelden in hun macht De jury van 10 vrouwen en 2 mannen heeft 19 uur en 10 mi nuten verdeeld over vier dagen aan beraad nodig gehad. De gij zelingen kostten het leven aan radioverslaggever Maurice Wil- Mevrouw Edna Wells, weduwe van een van de slachtoffers van het liams, die volgens het openbaar helikopterincident in het grensgebied van Noord- en Zuid-korea, wordt ministerie werd doodgeschoten hier getroost door haar zwager toen het stoffelijk overschot van haar door beklaagde Abdul Muzikir. 22-jarige man aankwam op het vliegveld van El Paso. Troost voor weduwe NEW YORK - Volgens de „Daily News" in New York is prins Reinier van Monaco van plan een onderzees hotel in de Middellandse Zee te laten bouwen. Het hotel zou de naam „Palais Nautilus" krijgen en worden opgetrokken op vier pylonen in de zeebodem. Het zou bestaan uit vijftig kamers, enkele restaurants en bars en een speelzaal. Grote panoramische ramen zouden de gasten een kijkje op het zeeleven gunnen.-. MADRID (AP) - De spaanse regering heeft zater dag besloten een aanvraag te doen om volledig lidmaatschap van de E.E.G. De beslissing werd genoemen op een kabinetszitting onder leiding van premier Adolfo Suarez. Een woordvoerder van de regering deelde mee dat de Spaanse minister van buitenlandse zaken Mar- celino Oreja op 28 juli naar Brussel zal reizen om de officiële aanvraag bij de EEG-commissie in te dienen. NEW YORK (REUTER AFP) De Amerikaanse oud-minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft verklaard dat hij goede hoop had dat na de voorstellen van de Israëlische premier, Menaehem Begin, de Geneefse vredesconferentie in zake het midden-oosten zou kunnen worden hervat. Hij zei dit na een gesprek van een uur met Begin die om het onder houd had verzocht. Overigens hebben zowel de Sy rische president, Hafez Assad, als Koning Hoessein van Jorda nië verklaard dat de voorstellen van premier Begin in het geheel geen vredesplan kunnen worden genoemd. Het Amerikaanse tijdschrift Newsweek had beide leiders ge vraagd of Israëls gemelde plan voor een terugtrekking in de Sinaï een beperktere terugtrek king in de Golan en een semi- autonome westelijke Jordaan- oever die verbonden zou zijn met Jordanië, een basis voor vrede zou kunnen vormen. „Natuurlijk niet," zei Hoessein. En Assad antwoordde:.Het kan nergens de basis voor vormen en Israël bood deze voorstellen aan in de wetenschap dat zij dat niet kunnen." Assad zei dat de voorstellen van Begin bedoeld waren om de „werkelijke kwest ie te verbergen: de uitvoering van de veiligheidsraadsresolu ties nr 242 en 338 inzake volledi ge terugtrekking uit alle bezette gebieden." „Volgens ons stand punt is er slechts een mogelijk heid: hervatting van de Geneef se conferentie waar de elemen ten van vrede zullen worden besproken, nl de terugtrekking uit alle bezette gebieden, een Palestijnse oplossing en het einde van de staat van oorlog," aldus Assad.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7