URN HUB UT in het hart Afscheid Alquin: Regen Deens paar woonde vijf jaar met wolven onder één dak Muzikale perfectie van Boz Scaggs Ook op de camping iekker eten mogelijk GEEN HARDE GROEIER maamdag 25 juli 1977leidse couram'pacinaoïï Alquin is niet meer. De Delftse popgroep van Technische Hogeschoolstudenten die hun muziekhobby uit zagen groeien tot succesvol professionalisme, gaf vijf en een half jaar geleden onder de naam Alquin het eerste concert in poptempel „Paradiso" te Amsterdam, en stierf gisteravond in een bomvolle feesttent in het uiterste zuiden van Limburg. De lichtbundels uit de batte rij schijnwerpers doorboorden voor de laat ste maai de met rook, bier- en zweetlucht gevulde ruimte. Nog eenmaal swingde het publiek op nummers als Wheelchair Grou pie, Mountain Queen, I wish I could. New Guinea Sunrise en L. A.-rendezvous. Muziek van fijf langspeelplaten, die vanaf nu als kostbare kleinoden in de platenkast gekoes terd zullen worden door de echte Alquin- fans. En die waren er gisteravond vanuit alle richtingen. Uit Amsterdam, Delft, Lich tenvoorde, Zwolle en uit Limburg. Streken waar Alquin zich altijd in bijzondere be langstelling heeft mogen verheugen. De redenen waarom een groep als Alquin bij elkaar blijft zajn onder noemer illusies of idealen te vangen. Het ideaal om de groep zo goed en populair mogelijk te maken, wat voor persoonlijke motieven daar ook een rol in kunnen spelen. Kreativiteit, zucht naar roem, perfectionisme op het eigen instru ment. Na de eerste successen lijkt het ideaal bereikbaarder maar het doel wordt net zo veel verder weg geschoven als je het gena derd bent. „The sky is the limit", het kan altijd beter. De redenen waarom Alquin uit elkaar gaat, zijn desillusie, gebrek aan creativiteit, finan ciële en persoonlijke problemen. Het steeds weer op het laatste nippertje niet doorgaan van de langverwachte toernee naar Amerika knakte de groep mentaal. Wanneer de toer- nees door de Europese landen eveneens niet meer voorkomen zoals vroeger, ga je je afvragen waarvoor je nog avond aan avond een hongerloon staat te verdienen; waarvoor je al je vrije tijd opoffert aan repertoire vernieuwen, schaven aan de oude nummers, oefenen en alle bijkomende zaken als inter views, foto-sessies, plaatopnamen en televi- De eerste bezetting van Alquin, toen nog Paul Weststrate, in de oefenruimte in Delft. sie-optredens. Het gevoel dat je hard op weg bent, dat er wat met je gebeurt, ontbreekt. Juist die toernees door Engeland, door Duitsland en - in het voorprogramma van de „Who" - door Frankrijk, waren in de eerste vier levensjaren van Alquin de brood nodige bevestigingen van groeiende kwali teit. Met de afname in motivatie vermindert de creatieve vernieuwingsdrang. Er komt weinig nieuw materiaal uit de groep, en de persoonlijke tegenstellingen en afwijkende muzikale ideeën gaan irriteren. Het „circus" van tien man - met manager en technici meegerekend - trekt door van stad naar stad, van dorp naar dorp, van feesttent naar feesttent. De spoeling is erg dun en de apparatuur met een vervangingswaarde van een half miljoen gulden slokt alle eventuele financiële reserves op. Het clubcircuit in Nederland is veel te klein als je de appara tuur en de pretenties van een wereldgroep hebt. Het laatste optreden wordt met ouderwets spetterende inzet gespeeld. Iedereen beseft dat elke noot van elk nummer definitief en voor de allerlaatste keer over de hoe van het publiek wegrolt, en door het tei gedempt, het Geuldal inrolt om nooit i gehoord te worden „Nog één keer er t< aan". Als de cassette met het nun „Goodnight" van George Harrison n toegift wordt aangezet, is het doek defij gevallen. In de kleedkamer houdt ied< zich vrolijk. Gitarist Ferdinand Bakkt drummer Job Tarenskeen gaan een nii groep opzetten, saxofonist Ron Ottenhi organist Dick Franssen gaan alsnog afs ren aan de Technische Hogeschool, zi Michel van Dijk wil een solo-carrière oj wen en bassist Jan Visser wil in een ai groep gaan spelen. Nieuwe doelen, ni idealen. Als we in het aardedonker door de smi slipperige klei naar de auto's schuii wordt er slechts gemompeld „Wat een kenweer". Het regent al een paar dag Epen. Regen in het hart en uitglijden je houvast voor je voet probeert te vij zo voelen de ex-Alquinleden zich ong< feld. PAUL WESTSTR Dat wolven zulke gemene bees ten zijn schijnt een fabeltje te zijn. Integendeel: het blijken lieve huisdieren. Onder be paalde omstandigheden, altijd nog. Want dit verhaal is niet bedoeld om idereen aan te moedigen spoorslags op zoek naar een huiswolf te gaan. Maar de onderzoekingen van een jong Deens echtpaar, dier psychologen van professie, hebben aangetoond, dat een wolf een allerliefste familielie veling kan zijn. Ze hebben recht van spreken. Britta Rot-- hausen en haar man hebben vijf jaar met en grotendeels voor een stelletje wolven ge leefd. Hun ontdekking is op zienbarend. Toen Britta haar eerste wolf in 1971 in huis haalde, woonde ze in een stille voorstad van Ko penhagen. De buren merkten nauwelijks dat ze voor haar. avondwandeling een schuwe, grijze „hond" meenam als de straten nagenoeg verlaten wa ren. Maar zelfs de bijna uitge storven buurt op dat uur was te veel voor de zenuwen van Samson, een Canadese wolf. Als er onverhoeds iemand in zijn gezichtsveld kwam, rende hij weg om zich te verbergen. Om hun studie over de wolven te kunnen voortzetten, waren Britta en haar man Freddy Worm Cristiansen gedwongen naar het platteland verhuizen waar ze op de wandeling geen levende ziel tegenkwamen. Na vijf jaar in het nauwste contact met een groepje wolven samen gewoond te hebben (ze hadden er inmiddels vijf verzameld) kunnen Britta en Freddy met een gerust hart een geheel an der beeld van deze dieren schetsen dan dat in de bloederi Vertederend zo'n wolven- baby voor in gebieden waar de wolf leeft en liefheeft. De achtervol gende wolven hebben echter in feite alleen belangstelling voor het paard! Het lijkt op het grootste hert ter wereld, dat nog voorkomt in het Noorden van Europa en Azië. Deze her ten en andere grote dieren vor men voor wolvenfamilies een goed diner. De held opde bok van de slee interesseert hen echter geen spaan. Aldus de Christiansen's. Voedsel De grote dieren in de natuurge bieden waar wolven zich op houden, zijn hun voornaamste voedsel. Juist omdat ze jagen op schepsels die kolossaler zijn dan zijzelf, moeten ze in groe pen leven om de jacht vruchte- n(vlees) te laten afwerpen... Be kend in de natuur en literatuur is de eenzame uitgestoten wolf, de „lonely wolf' een term waarmee men ook mensen pleegt aan te duiden die zich moeilijk bij andere aansluiten Alquin, zoals zij gisteravond afscheid nam. ge verhalen, die over hen de ronde doen. Ze hebben er heel wat voor moeten opofferen. Geen vakantie Het was gedurende die periode een volstrekte onmogelijkheid voor Freddy en Britta samen ook maar één dag vakantie te nemen. De wolven waren als de dood voor vreemde gezichten, en bleken helemaal van streek als een „babysitter" hen wilde voeren. Wolven leven in de na tuur in troepen, waarbij ze aan een strenge orde zijn onderwor pen. Ze laten niets aan het toeval over, hebben hun eigen rituelen, die meer tijd in beslag nemen dan het bloeddorstig werken met de klauwen, (het is bekend dat de wolf een schich tig dier is zolang hij geen hon ger heeft Knort zijn maag dan gaat hij echter op prooi af en staat zijn mannetje...) Als wol ven met elkaar vechten, merk ten de beide echtelieden, wordt het geschil meestal na enige rondjes bijgelegd zonder dat Britta Rothausen met haar wolven partijen elkaar hebben bezeerd, helpen de puppies te voederen. Ook het groepsverband is Niet alleen pa en ma voelen sterk; alle leden van de groep zich voor hun welzijn verant woordelijk, maar iedereen en met elkaar. Een gedragspa troon dat ook bij sommige hon denrassen voorkomt. Familie structuren en onderlinge rela ties in de wolvengroep zijn het onderwerp van het proefschrift waarmee het echtpaar zijn doc torale graad wil halen. Wat moeten we na de experimentele ervaringen van de Christianse n's nu aan met Roodkapje en de wolf? En met de verhalen over huilende wolven die in sneeuwjachten de slede over de steppe najagen om de voerman als hors d'oevre te savoureren en de rest van zijn reisgenoten als een stevige runderlap met spruitjes? De beste raad die Britta en Freddy kunnen geven is af te stappen van de helden verering... De man met de teu gels van het paard in de stoere handen ontkomt altijd; hij laat de troep achter zich en weet zichzelf en zijn vrienden in vei ligheid te brengen door koel bloedigheid en kennis van za ken. Volgens Freddy komen de ze toestanden inderdaad soms en liever in hun eentje als een heremiet op een afgelegen plek zitten dan zich in allerlei ge meenschappen te storten of vrienden te maken. Dit is ook een soort onvermogen zich aan te passen. Bij sommige wolven is deze karaktertrek aanwezig, maar de wolf die eenzaam ver der leeft kan ook lichamelijk iets mankeren, waardoor hij het verkiest zich af te zonderen. Dieren in het wild sterven graag alleen. Het leven in groepsverband heeft de wolf echter een sociaal gedrag opge legd, dat menig natuurvorser intrigeert. Het vormt zelfs een studieobject in een groot aantal landen. Stapeldol Britta is stapeldol op haar ba- bywolven. Ze heeft gezien hoe Samson trouw voedsel aan sleepte voor zijn vrouw Yukon na de bevalling en hoe zorgvul dig Yukon haar kinderen voed de en levenservaring bijbracht door spelletjes en (schijnge vechten Precies als onze hon den- en katten dat doen met hun kroost Met deze beelden voor ogen is het moeilijk voor Britta en Freddy om de nog te zien als het symbool voor het kwaad, hij in sprookjes wordt beeld. In het werkelijke verklaren zij, is de wolf nauwd door menselijke dat hij zijn uiterste best uit hun buurt te blijven, encyclopedie staat dan o meld: „de wolf vermijdt mogelijk de mens"). Toe de opsomming van al de: pathieke karaktertrekk* de wolf leiden tot de hij hoort niet thuis op in de buitenwijken van meer, zelfs niet in een low te Mook. Samenlevi een wolf is niet hetzelfdi vriendschap over en weer ven met een Dalmatiër St. Bernardhond. Dat zelfs de Christiansen's, weten raad met iedere van meubilair, zelfs het simpele. Ze blijven stoelen en tafels vernielen een stel jonge honden hun tienerjaren doen, leren niet zo snel hoe ze moeten gedragen als zij. na wijzen op het stout gedr -i helpt niets. Ze laten hun b^ j gewoon kletsen... Het is wel saai om op de cam ping om de dag macaroni met ham en kaas te eten en daar tussen door een blik soep uit de supermarkt open te maken, hoe smakelijk op zich ook. Hier een paar snel klaar te maken ui theemse recepten om in een ge zellig sfeertje met nieuwe ken nissen van te genieten: Koude roomsoep 500 gram ananasmeloen, pom pelmoes of ananas (in zuidelijke landen voor een prik te koop) 1/4 liter water; 24 gram suiker; 12 gram aardappelsago (of an der smakeloos bindmiddel ter plaatse verkrijgbaar) uitgeper ste citroen; 1/4 liter droge witte landwijn (in Frankrijk zeer goed en billijk); 1/8 liter sla groom. Maak de vrucht schoon, gooi de zaadjes in de afvalemmer en snijdt het vlees in dobbelsteen tjes. (houd een paar stukjes apart voor de garnering) Kook de rest van de dobbelsteentjes in tien minuten op uw brander- tje in het water met de suiker. Klop het mengsel fijn met de garde (of heeft u een mixer meegenomen?) Meng het bind middel met wat water en bindt de vruchtensoep. Vijf minuten laten doorkoken met de citroen melisse. Koud laten worden in de koelemmer (of zit er een ijstkastje in de caravan???). Roer de wijn en de slagroom erdoor en geniet met achterge houden stukjes vruchtvlees uw koude soep onder de hibiscus- bomen. Gevulde avocado's Avocado's zijn in Holland nog relatief „dure" vruchten. In zuidelijke landen liggen ze op de markt voor een habbekrats. Dit is een recept uit Jamaica: 1 eetlepel rum; 2 eetlepels bo ter; 1 1/2 theelepel tomatenket chup; 1 eetlepel warm water; 1 eetlepel wijn. 1 eetlepel Worces- tersaus (die dingen neemt u toch mee niet?); 1/4 theelepel (poeder) mosterd; 2 druppels tabasco (hete pepersaus); 4 kruidnagels; 1 eetlepel basterd suiker; 2 rijpe avocado's. De Kamermimosa („Acacia Arnata"), een gul bloeiende plant komt uit Australië. De naam ,Mi- .mosa' roept onwillekeurig herinneringen op aan zuidelijke streken, de Franse- en Italiaanse rivièra met zijn lanen vol geurende mimosa in hetvoor- jaar. Ondanks de gelijke benaming heeft de Ka mermimosa met deze weelde niets te maken. Ze is zelfs geen familie van de uitheemse bloeiende bomen of heesters. Wel lijkt het gevederde blad op het „kruidje roer me niet" ('Mimosa Pudica') stammend uit Brazilië, dat haar bekendheid vooral dankt aan haar preutse prikkelbaarheid, 's Avonds en bij aanraking vouwen de dubbelgeveerde blaadjes zich gegriefd samen. Ook de bladstelen zakken omlaag. Deze kuurtjes echter vertoont de .Acacia Arnata" niet. Om goed te gedijen verlangt zij een lichhte plaats, maar een harde groeier kan men haar niet noemen. In de winter moet zij koel staan, anders gaat het mis. Ze moet tamelijk veel water hebben (niet overdrijven. uitdrogen is voor haar levensbedreigend, verder kan men deze kamerplant een gemakkelijke huisgenoot noemen. Ze beloont de goede zorgen met lieve kleinegele bloempjes. Van 20,- tot 50,- naar grootte. Tekst: Tiny Francis Maak van alle ingrediënten op een zacht vuurtje een zeer „he te" saus, waarvan u niet ineens een eetlepel moet proeven... Laat alleen de rum nog even wachten. Schil de avocado's vlak voor het opdienen, zodat het vruchtenvlees niet ver kleurd. Giet na 15 tot 20 minu ten sudderen van de saus op het kleinst mogelijke brander- tje daarin de rum van de lepel en vis de kruidnagels uit uw product De saus nog even la ten „opwarmen" (alsjeblieft niet KOKEN) en serveer ze in de uitgeholde acocado's. „Ratatouille" Een mixture van alle zuidelijke vruchten: tomaten, komkom mer, aubergine, grote- en kleine uien, knoflook, champignons en wat u maar van de mark stalletjes graaien kunt drie kwartier suffen op een kleine brander. Bouillonblok erbij en eten met stokbrood. Dit recept is naar eigen smaak eindeloos uit te breiden en te verfraaien. Bijvoorbeeld met (franse) „cele- rie" of pompoenen. Koken op de camping... De Amerikaanse popzanger Boz Scaggs heeft zaterdagavond in het Amsterdamse RAI-Congrescentrum een erg grote indruk achtergelaten. Hier was een perfectionist aan het werk. Een vakman ook, die live nog eens onderstreepte, wat we door zijn platen al wisten, namelijk dat hij een ongekend veelzijdig artiest is. Want of het nou soul was, of rock, of funk, of zelfs jazz, alles bleek deze Scaggs tot in de puntjes te beheersen. En bovendien bleek hij in staat om een erg knappe, zij het erg Amerikaan se, show op de planken neer te zetten. Scaggs, tot een jaar geleden nog het idool van een zeer kleine groep liefhebbers, wist met zijn langspeler „Silk Degrees" het grote publiek te bereiken. Een erg fraaie plaat vol subtiel swingende, soul-achtige muziek die zeer sterk is gearrangeerd. De zanger, ooit nog eens lid van de Steve Miller Band, ontving voor deze lp in Amerika diverse onderscheidingen, maar bereikte met num mers ervan ook topposities in hitparades. Scaggs bleek met deze plaat kortom de ideale formule te hebben gevonden voor muziek, die èn artistiek verantwoord is en commercieel hoge ogen gooit. Scaggs liet zich zaterdag begeleiden door een uitgebreide formatie, bestaande uit twee slagwerkers, twee blazers, een bas gitarist. sologitarist, toetsenspeler en een koortje. Een, zo bleek vlot, zeer knappe groep, die moeiteloos omsprong met de diverse muzi kale genres en de niet altijd eenvoudige arrangementen in Scaggs' muziek. De lp's „Silk Degrees" en „Slow Dancer"' leverden de hoofdmoot van het repertoire. „Low Down", „What Can I Say" en „Geor gia" vormden de swingende opening van het optreden, waarna Scaggs en zijn groep korte tijd op de jazztour gingen, en duidelijk maakten dat zij het op bijvoorbeeld het vorige week gehouden North Sea Jazz Festi val helemaal niet slecht gedaan zouden heb ben. Mooi waren ballades als „Harbor Lights" en „We're All Alone", die door Scaggs relaxt en met veel gevoel voor soul werden gezongen. Toch waren het ook deze zelfde nummers, die de beperktheid van Scaggs' stem aan het licht brachten. Met name in de hogere registers kwam 1 nu en dan in moeilijkheden. Een hoogti was verder „Slow Dancef", een bril compositie, die Boz nog eens zwoeler dan op de plaat. Maar ook in de ro kwam Scaggs erg goed uit de verf. Street" was in dit verband een opwir hoogtepunt, waarbij opviel hoe de ban dit zwaardere popwerk zeer soepeitjes aan te kunnen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6