Consumentenbond il waarschuwing op puitbussen Informateur komt met nieuw VAD-plan Ontslag dreigt voor werknemers o verheidsbedri j f KWF komt zes iljoen tekort V eiligheidsgrens acrylnitryl moet Iworden verlaagd Toeristen liever niet op Spitsbergen ONGEN BEKNELD jlJSSEN 2 TREINEN Man zwaar mishandeld Vlootdagen trokken minder bezoekers Schip breukelingen veilig aan de wal INDUSTRIEBOND NW: Rijn-fietstocht succesvol ^NENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 25 JULI 1977 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) RECHT De zestienjarige Jos van der Piashorst uit Breukelen kterdagochtend met zijn bromfiets op een intercitytrein gebotst Ti hij bezig was de met automatische knipperlichten beveiligde Jrweg tussen Nieuwersluis en Breukelen over te steken. Hjongen stond tussen beide sporen toen van twee kanten treinen Tseerden. Hij kwam er met een gecompliceerde beenbreuk en [beschadigde bromfiets betrekkelijk goed van af. De intercity idvoort-Maastricht liep 35 minuten vertraging op. DEN HAAG De fractieleiders Van Thijn (Pv dA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) zouden vandaag voor de derde maal een gesprek hebben met informateur prof. dr. W. Albeda over een wettelijke regeling voor de vermogensaanwasde- ling (VAD). Het afgelopen weekeinde heeft de informateur een aantal concrete voorstellen over de VAD geformu leerd, nadat hij vrijdag en zaterdag al enkele suggesties voor een mogelijk compromis over de VAD aan de fractieleiders had voorgelegd. CDA-onderhandelaar Van Agt verklaarde zater dagmiddag na zijn bezoek aan Albeda, dat de informateur de drie partijen al iets dichter bij huis heeft gebracht. „Met de voorstellen van Albeda over de VAD kan ik beter uit de voeten dan met de voorstellen van ex-formateur Den Uyl, waarte gen wij tien dagen geleden nee zeiden", aldus Van Agt. Hij benadrukte, dat de PvdA wel bereid moet zijn om nog een stap in de richting van het CDA te doen. Vandaag zou PvdA-fractieleider Van Thijn een nieuw bod inzake de VAD-problemen aan informateur Albeda voorleggen. De kamerfracties van PvdA, CDA en D'66 zullen morgen bijeen komen om de voorstellen die Albe da aan hun fractieleiders heeft gedaan, te bespre ken. Naar verwachting zal professor Albeda woensdag van de fractieleiders te horen krijgen in hoeverre men met zijn uitwerking van de VAD kan instemmen. De informateur wordt bij zijn werkzaamheden geassisteerd door een aantal deskundigen van de ministeries van financiën. Sociale Zaken en Alge mene Zaken. Beroep op zusterorganisaties in EEG (Van een) onzer verslaggeefsters J HAAG De Consumentenbond staat ■el achter de plannen van minister Vor- r (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) i spuitbussen te voorzien van een wette- k verplicht waarschuwingsetiket. Aan al- jonsumentenorganisaties in de EEG-lan- j heeft de Bond verzocht druk uit te lenen op hun regering om het Nederland- ivoorbeeld te volgen, het voorstel van minister Vorrink luidt 1 tekst van het etiket: „Waarschuwing. Bevat chloorfluorkoolwaterstoffen die na deel kunnen opleveren voor het milieu en de gezondheid van de mens door verminde ring van ozon in de stratosfeer". De Consu mentenbond stelt voor het woord „nadeel" te vervangen door „schade" omdat dat meer overeenkomt met de conclusies van recente Amerikaanse onderzoekingen. In de Ver enigde Staten wordt een waarschuwingseti ket per 31 oktober verplicht. Het waarschuwingsetiket kan de consument bewust maken van het gevaar dat spuitbus sen kunnen opleveren, aldus de Consumen tenbond. Hierdoor zal het verbruik waar schijnlijk langzaam dalen. De industrie heeft dan ook voldoende gelegenheid om tijdig alternatieven te bedenken en te ontwikkelen. De Consumentenbond meent dat het beleid ten aanzien van gevaarlijke drijfgassen doel treffender zal worden als de minister tegelij kertijd een voorlichtingscampagne voor het publiek start en tevens pogingen doet om het maken van reclame voor spuitbussen te reguleren. Molukkers veroordeeld AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft vanmorgen elf Zuidmolukse jongeren uit Vaassen en Wierden schuldig bevonden aan een gewapende overval op de Surinaamse so ciëteit Sosa aan de Herengracht in de hoofdstad. De Molukse jongeren (21-25 jaar) kregen van de rechtbank gevangenisstraf fen opgelegd variërend van zes maanden (waarvan twee voor waardelijk) tot een jaar onvoor waardelijk. De overval vond plaats op zater- dag 19 maart om half vijf in de morgen. Het was een wraakac tie. Een week eerder namelijk was een van de Molukse jonge ren in de Sosa letterlijk uitge kleed en beroofd van geld en heroïne. De Molukse jongeren gebruik ten bij hun overval twee sten- guns, twee semi-automatische geweren, een pistool, een kle wang en enkele fietskettingen. Met de stenguns werd gescho ten. De rondvliegende kogels verwondden twee van de onge veer veertig soos-bezoekers. Een van de Molukse overvallers raakte zelf ook gewond. De elf Molukse jongeren kwamen va ker in de Sosa voor de aankoop van heroïne. UTRECHT (ANP) Het metaalbedrijf Hembrug in de Zaanstreek, dat voor 100 procent eigendom is van de overheid, wil 40 van de ongeveer 250 werknemers ontslaan. De vakbonden verzetten zich tegen gedwongen ontslagen en vinden ook, het door de directie voorgestelde sociaal plan onaanvaardbaar. In Wik, het weekblad van de industriebond NW, zegt districtsbestuurder S. Salomons, dat de over heid een verantwoordelijkheid die particuliere on dernemingen wel willen dragen, abrupt van de hand heeft gewezen. Ze is niet bereid, de in de metaalindustrie gebruikelijke regeling bij af vloeiingen toe te passen. Hembrug heeft voor de reorganisatie 12 miljoen gevraagd en de overheid heeft voorlopig 8 mil joen steun toegezegd. Maar dat geld zou niet mogen worden gebruikt voor een sociaal plan. De ontslagprocedure is inmiddels gestart bij het ge westelijk arbeidsbureau. Salomons: „Gedwongen ontslagen zijn niet nodig. Er waren andere moge lijkheden. We vinden dit onbegrijpelijk van een overheidsbedrijf en in strijd met een goede ar beidsmarktpolitiek". De raad van commissarissen van Hembrug heeft vorige week toegezegd, dat men de zaak nog eens zal bekijken. IOOP GEVESTIGD OP COLLECTE een onzer verslaggeefsters .JTERDAM - Het Koningin Wilhelmina Fonds ft zich bezig houdt met de bestrijding van :er) is volgens de goedgekeurde begroting van dit jaar 7,5 miljoen gulden meer te besteden de algemene kankerbestrijding. Het fonds omt daarvoor echter 6 miljoen gulden tekort, laar het KWF-bestuur vertrouwt op de goed- eefsheid van leden en niet-leden tijdens de jaar- jks eollecte, die in de laatste week van augustus de eerste in september zal worden gehouden, totaal wil het KWF ruim 39 miljoen gulden 1 -steden, waarbij er op wordt gerekerfd, dat de ederlandse Vereniging tot steun aan het Konin- btn Wilhelmina Fonds 18,7 miljoen zal bijdragen dat ook de overheid het nodige zal bijdragen de vorm van subsidies, et geld zal worden besteed aan onderzoek naar oorzaken en de bestrijding van de verschillende lorten van kanker. Maar even zo belangrijk is het verschaffen van directe hulp aan kankerpa tiënten die tengevolge van hun behandeling zijn gehandicapt, aldus het KWF. Een apart hoofdstuk vormt, aldus het KWF de opbrengst van de in 1974 gehouden actie Geven voor Leven, die uiteindelijk ruim 80 miljoen gulden heeft opgebracht en waar van het grootste deel bestemd is voor het inrichten van vier afdelingen waar kinderkanker wordt behandeld. Deze afdelingen zullen worden geves tigd in Amsterdam, Rotterdam, Groningen en Nij megen. Voor wat Amsterdam en Nijmegen betreft is alles geregeld. Rotterdam en Groningen daaren tegen hebben begrotingen ingediend, die de be schikbare gelden ver overtreffen. Verwacht wordt, dat deze twee plaatsen binnenkort een begroting zullen indienen die beter aan de beschikbare financiën beantwoorden. Voorts zal er een com missie in het leven worden geroepen die tot taak krijgt dat de coördinatie tussen de vier kinderzie kenhuizen juist verloopt. TEE-Edelweiss ;iaar Canada e TRECHT - De bekende TEE- delweiss-treinstellen, die vintig jaar lang het traject msterdam-Luxemburg-Basel n ereden hebben, zijn aan Cana- f a verkocht. 'ele laatste rit van de Edelweiss d op 3 augustus aanstaande tgevoerd worden. eze TEE-trein heeft gedurende vintig jaar honderdduizenden ïizigers via Luxemburg naar 1 witserland en terug gebracht. BREDA (ANP) De 18-jarige F. B. uit Breda heeft tegenover de politie bekend, dat hij vrijdagnacht de 38-jarige A. L. uit Breda zwaar heeft mishandeld. Het slachtoffer werd met een schedelba- sisfractuur, een scheurtje in de schedel en een meervoudige kaakbreuk in het Ignatiusziekenhuis opgenomen. Volgens de politie heeft L. de ander uitgenodigd 's-nachts nog een afzakkertje te gaan drinken in de Bredase binnenstad. F. B. voelde daar weinig voor. L. zou toen zijn arm om B. hebben geslagen wat door laatstgenoemde als een aanval werd beschouwd. Hij sloeg L. daarop een aantal keren in de maag en trapte daarna de op de grond liggende man zo vaak tot deze niet meer reageerde. Daarna is B. weggegaan. De jongeman is later aangehouden in de woning van zijn verloofde. Kinderdagverblijf in de as gelegd. Een felle uitslaande brand heeft in de afgelopen nacht het Kleuter huis-Zuid, een medisch kleuterdag verblijf in Amsterdam, volledig in de as gelegd. Over de oorzaak van de brand waarbij zich geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan is nog niets be kend. DEN HELDER (ANP) De Na tionale Vlootdagen in Den Hel der hebben ongeveer 200.000 be zoekers getrokken. Dat het geen record is geworden komt vol gens de Marine voorlichtings dienst door het ongunstig gele gen weekend waarin de bouw vakvakanties eindigden. Opvallend was wel het grote aantal Duitse bezoekers. De hr. ms. Tromp en de onderzeeboten kregen tijdens de drie vlootda' gen de meeste belangstelling. De politie heeft evenals vrijdag en zaterdag ook zondag weinig moeite gehad met het verkeer. Er ontstonden wat kleine op stoppingen en aanrijdingen. ROTTERDAM Het Oostduif- se zeeschip „FlJiming" heeft in de nacht van zaterdag op zon dag vijf Zweedse schipbreuke lingen in Rotterdam veilig aan wal gezet. De Zweden waren in moeilijkheden gekomen, toen zij zich met hun elf meter lange jacht vijf mijl ten noorden van het eiland Texel bevonden. Zij zonden een SOS uit, dat even later werd beantwoord door het Oostduitse schip. Een Westduits zeeschip sleepte het jacht naar de haven van IJmui- den. De Zweden zijn inmiddels naar hun land teruggekeerd. UTRECHT (ANP) De industriebond NW vindt lehet hoog tijd, dat de Nederlandse overheid de jj maximale grenswaarde („veilighcidsgrens") voor de stof acrylnitril verlaagt. Terwijl een bedrijf i»Is Dupont de Nemours zelf al werkt met een j grenswaarde van 2 ppm (twee delen op een wiljoen delen lucht), hanteert de arbeidsinspectie >120 ppm nog als richtlijn. f'De oude norm moet volgens de bond worden i-j aangepast omdat acrylnitril een stof is die op lij ruime schaal in de industrie wordt verwerkt en N omdat het onaanvaardbaar is, werknemers risico's e te laten lopen als gevolg van te hoog gestelde r grenswaarden. i Uit contacten met Dupont de Nemours in Dord recht is volgens het blad Wik van de industriebond NW gebleken, dat de produktie van acrylnitril van de stof de 2 ppm niet te boven gaat. Alleen bij het nemen van monsters en het lossen van tanks met acrylnitril wordt deze waarde zo nu en dan overschreden. Er komen dan concentraties voor van 10 ppm. Dupont wil het nemen van monsters nu ook in een gesloten systeem onder brengen. Acrylnitril wordt volgens Wikook verwerkt in de Arnhemse kunstrubberfabriek Ciago, bij Marbon in Rotterdam en bij Akzo-dochter Synthese in Bergen op Zoom. Omdat de Amerikaanse export van acrylnitril naar Nederland stijgt, neemt de bond aan dat er nog meer chemische bedrijven zijn die deze stof verwerken. Acrylnitril wordt gebruikt bij de produktie van synthetische vezels en van hard plastic. Loodsen bezorgd over woningbouw bi3 Waterweg (Van een onzer verslagge vers) ROTTERDAM Nieuwe woningen worden op veel te korte afstand van de Nieuwe Waterweg ge bouwd. Bij een aanvaring of een andere ramp zullen de gevolgen verschrikke lijk zijn, wanneer cr gTOte hoeveelheden giftig gas vrijkomen. Deze bezorgdheid uiten de Nederlandse loodsen in hun maandblad, dat van daag is verschenen. Zij spreken in dit opzicht van een onverantwoordelijk be leid van rijk, provincie en gemeenten. Als voorbeel den noemen de loodsen de bebouwing op het Vlaar- dingse Hoofd bij de chemi sche bedrijven van Che vron en Shell, de bouw van het nieuwe bejaardentehuis Roozenburg op 150 meter van de Waterweg en de to renflats bij tanker-Cleaning in Schiedam. Waarschuwing Noorse autoriteiten DEN HAAG De Noorse autoriteiten zouden graag zien, dat de belangstelling van vakantiegangers voor de eilandengroep Spitsbergen wat verflauwde of eigenlijk liever helemaal ophield, aldus de Noorse inlichtingendienst. Het klimaat is er grimmig, het land is onbegaanbaar en er zijn geen voorzieningen. Spitsbergen is dus volstrekt niet geschikt voor massatoerisme, vinden de Noorse autoriteiten, maar ondernemende kampeerders denken daar anders over en trekken in steeds groter aantallen naar dit onherbergzame land. Naar schatting zijn er op het ogenblik 400 500 toeristen in deze eilandengroep en deze mensen staan aan allerlei gevaren bloot Zo wordt er wel eens een toerist gedood door een ijsbeer, die bij de tenten komt snuffelen. Zeer onlangs is dat nog gebeurd. Steeds meer cruiseschepen doen tegenwoordig de nederzetting Longyearbyen aan en ook dat zien de Noorse autoriteiten niet graag. Onlangs hebben zij de toegang geweigerd aan een Westduits cruiseschip, omdat de nederzetting al vol zat met toeristen. De meeste zorgen maken de autoriteiten zich echter over de avontuur lijke vakantiegangers, die op eigen gelegenheid naar Spitsbergen trekken. KESWIL (ZW) (ANP) Op enkele kleine incidenten na zijn de eerste dagen van de drie weken durende demonstratieve fietstocht langs de Rijn succesvol verlopen. De karavaan van 170 fietsers, onder wie 140 Nederlanders, wordt sinds de start in het Zwitsers plaatsje Chur (afgelopen vrijdag) overal hartelijk ontvangen door zowel overheid als de bewoners van de plaatsen waar de demon stranten doortrekken. Ook de belangstelling van de zijde van de pers voor deze tocht de bedoeling is de publieke opinie meer te betrekken bij de vervuiling van de Rijn geeft volgens Jan Boom van het mede-organiserende comité Rijnappél reden tot tevredenheid. Za terdagavond streken de fietsers neer in het dorpje Keswil. De enige incidenten die zich tot nu toe hebben voorgedaan waren onder meer een val van een tandem. Bestuurder Bas Voorhoeve viel met zijn metgezel in een afdaling van zijn fiets en brak zijn arm. De verwondingen van zijn metgezel waren van minder ernstige aard. Voor beiden is de tocht echter tot een vroegtijdig einde gekomen. Verder bleek dat de karavaan van fietsen hier en daar irritatie opwekte van automobilisten. De vertraging die de twee aan twee fietsende demonstranten hier en daar veroorzaakten was voor automobilisten aanleiding tot een heftig protest Een en ander werd opgelost door achter elkaar te fietsen waardoor een karavaan ontstond met een lengte van ongeveer acht kilometer.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5