Leidse bruggen zijn tot op de draad versleten Vrijwel alle Professorenwij k zit te springen om buurthuis Wijken in Wensen en Vragen III" Veewagen gekanteld van de Kalvermarkt worden aangepast aan de huidige eisen. De urgentielijst wordt besloten met de Scheluwbrug, het brugge tje ui de Vlietweg, de Noordeindsebrug en de Doelenbrug Maar de urgentielijst omschrijft slechts de gevallen waar snel ingrijpen noodzakelijk is. In het onderzoek wordt aangetoond, dat vrijwel alle 75 bruggen in de Leidse bin nenstad de tand des tijds niet zonder stoor nissen hebben weten te doorstaan. Veel bruggen kunnen voorlopig nog dienst blij ven doen voor lichter verkeer als fietsers en voetgangers. Als voorbeeld daarvan noemt de gemeentelijke dienst de Kaaier- brug over de Nieuwe Rijn. Andere bruggen die dringend aan herstel toe zijn, zijn de Herenbrug (over de Herengracht langs de Nieuwe Rijn), de Kerkpleinbrug, (over de Herengracht) en de Oranjebrug (over de Oranjegracht nabij de Nieuwe Rijn). Deze laatste bruggen zullen onder handen geno men worden in het kader van de wederop bouw van het gebied Herengracht/Zijlsin gel. LEIDEN Het Overleg Wijkorganen heeft enige weken geleden het derde deel van „Wensen en Vragen" van de Leidse wijk- comtes, -verenigingen en -stichtingen het licht doen zien. In een serie artikelen behan delt de Leidse Courant de wensen en vragen wijksgewijs. Al eerder kwamen in deze ko lommen Leiden-Noord, Muiderslot, De Ju welen, Maredorp, Meerburg, Zuid-West, de Ververbuurt, de Merenwijk, Groen oord, De Kooi, de Zeeheldenbuurt en de Vogelwijk aan bod. Thans is het de beurt aan de Burgemeesters- Professoren en Rijndij- kwijk. De Turfmarktbrug voordat hij werd afgesloten voor autoverkeer. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Leidse bruggen zijn vrij wel alle tot op de draad versleten. Het instortingsgevaar van enkele overspannin gen is groot. In feite zou elke brug in Leiden hersteld of zelfs geheel vernieuwd dienen te worden. De financiën van het Leidse gemeentebestuur laten dit echter niet toe. De eerste brug die in elk geval wel zal worden vervangen door een nieu we, is de Turfmarktbrug. Het gemeentebe stuur verwacht eind dit jaar met de werk zaamheden te kunnen beginnen. Men ver wacht elk ogenblik het groene licht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat ten aanzien van de subsidiëring van de vervanging van de brug. nieuwe Turfmarktbrug gaat ruim 840.000 gulden kosten. De gemeenteraad besloot vorig jaar september een krediet hiertoe te verstrekken. Gedeputeerde Sta ten keurde deze beslissing in januari van dit jaar goed. Het wachten is thans op de subsidiëring door het rijk. Ook al komt deze beslissing in de komende weken al af, dan zal men in elk geval niet met de werkzaamheden beginnen voor 3 oktober. De nieuwe brug zal niet detoneren in het stadsbeeld: men heeft getracht een beton nen geheel te ontwerpen dat het karakter van oud-Leiden draagt. Bouwtijd wordt geschat op negen maanden. Na oplevering van de nieuwe brug en sloop van de versleten voorganger, zullen de walmuren in de directe omgeving van deze brug onder handen genomen worden. Vervanging van de Turfmarktbrug stond als eerste op een urgentielijst, die ongeveer een jaar geleden werd opgemaakt door de gemeentelijke dienst voor Volkshuisvesting en Openbare Werken. Het rapport van deze dienst was een neerslag van een onderzoek naar de kwaliteiten van alle 150 bruggen in Leiden. De conclusies van dit onderzoek waren overigens ontstellend. Vrijwel alle bruggen waren dringend toe aan een stevige onderhoudsbeurt of ver nieuwing. De urgentielijst telde negen bruggen. De mate van urgentie werd overigens niet bepaald door de bouwvalligheid van de overspanning, maar door de waarde van de brug in relatie tot de verkeersintensiteit van de brug. Zo was de noodzaak tot afsluiting van de Turfmarktbrug de stoot tot het massale onderzoek. Het uitvoeren van de noodzakelijke verbeteringen aan de Leidse bruggen zal nog wel de nodige problemen en dan vooral van financiële aard opleveren. Leiden ontbreekt het geld. Binnenkort zal de gemeentelijke dienst Volkshuisvesting en Openbare Werken een interne nota aan het college van b. en w. sturen, waarin de financiële consequenties van de verbeteringen op een rijtje worden gezet. De zwakke bruggen in Leiden zijn zonder meer de Nonnenbrug en Doelenbrug over het Rapenburg, alsmede de Noordeindse brug. Toch prijkt de Turfmarktbrug bo venaan de urgentielijst van de gemeentelij ke dienst, maar dit is dan vanwege de belangrijke verkeersfunctie van deze laat ste brug. Vorig jaar moest het verkeer worden omgeleid, omdat bleek dat de fun damenten het zware gemotoriseerde ver keer niet langer meer konden dragen. Paaltjes werden geplaatst om dit verkeer te weren en slechts voetgangers en fietsers mochten het brugdek belasten. Als tweede op de urgentielijst vermeldt de gemeentelijke dienst de Warmonderbrug, die eveneens vanwege het belang voor de verkeerscirculatie in de hoogste regionen van de lijst verzeild is geraakt. De kosten van vernieuwing worden hier geraamd op ruim een miljoen gulden. Wellicht nog kostbaarder zal de verbetering worden van de overkluizing van het Kort Rapenburg. Onder het Kort Rapenburg wordt het wa ter van De Rijn en Galgewater naar de gracht van het Rapenburg gevoerd. De ondergrondse gewelven zijn in de loop der jaren een veilige speelplaats voor ratten geworden en dit ongedierte heeft zich keu rige nestplaatsen verschaft in de scheuren en kieren van de gewelven van de overklui zing. De gewelven dateren uit het begin van deze eeuw. In die jaren werd uiteraard nog geen rekening gehouden met het zware gemotoriseerde verkeer dat thans de brug dekken teistert. Met name de zware stads bussen van het openbaar vervoer hebben met hun diep doordringende trillingen rampzalige effecten op de constructie uit die jaren. In 1914 en in 1948 werden in de overkluizing aan het Kort Rapenburg verbeteringen aangebracht Die ondersteu ningen hebben echter maar weinig gehol pen. De gemeentelijke dienst schrijft in een nadere uitleg bij de urgentielijst zelfs, dat de oude gewelven het thans zelfs onder het eigen gewicht dreigen te begeven. Oor spronkelijk lag het in de bedoeling de overkluizing van het Kort Rapenburg aan te pakken in relatie met het reconstructie plan voor de Breestraat. Nadat dit plan echter voorlopig in de lucht is komen te hangen na een actie van de zich bedreigd voelende winkeliers, is ook het herstel van de overkluizing aan het Kort Rapenburg op losse schroeven komen te staan. De Nonnenbrug, inmiddels voor gemotori seerd verkeer afgeschermd door paaltjes prijkt als nummer vier op de urgentielijst. Ook de gewelven van deze brug vertonen scheuren en zijn bouwvallig. De Kleine Havenbrug is als nummer vijl genoteerd. Deze brug is blijkens het rap port, volledig versleten. Bij de opbouw van het gebied Herensingel-Zijlgracht zal deze overspanning van de Haven aan de zijde de de vijf koeien kwamen met de schrik vrij. Een kraan takelde de kolos op. Het werk nam enkele uren in beslag, omdat de aanvankelijk bestelde kraanwagen niet bere kend bleek op zijn taak. Een andere kraan moest in allerijl van elders worden gehaald. De oorzaak van het ongeluk was bij het ter perse gaan van de krant nog niet bekend. Inbraak ,,De Klinker" LEIDEN Onbekenden heb ben het afgelopen weekeinde in gebroken in clubhuis „De Klin ker" aan de Berlagestraat. Na een ruitje te hebben ingeslagen, kwamen zij het clubhuis binnen. Ze gingen er vandoor met een mengpaneel en enkele grammo foonplaten. De waarde van de ontvreemde goederen is niet be kend. LEIDEN De Burgemeester- Professoren en Rijndijkwijk is zeer omvangrijk. De bevolking is vrij heterogeen. Dat is er waarschijnlijk de oorzaak van dat een echte wijkorganisatie nooit heeft willen gedijen. In het begin van de jaren vijftig is er weliswaar één geweest maar die kon zich niet optimaal inzetten voor het algemeen be lang, omdat de belangen van de verschillende groepen bewo ners verschillend waren. Ongeveer een jaar geleden heeft een aantal bewoners uit de wijk de koppen bij elkaar gestoken om te trachten toch een bepaal de wijkorganisatie tot stand te brengen. De groep geeft de grootste prioriteit aan het ver wezenlijken van een club- en buurthuis. Van daaruit zou ge tracht moeten worden de ver schillende groepen in de wijk te integreren. Dit is geen gemakke lijke opgave, gezien de omvang rijkheid van de wijk, die wordt begrensd door de Kanaalweg, de Melchior Treublaan, de Lam- menschansweg, de Zoeterwoud- se singel en het Utrechts Jaag pad. Eigen wijkruimte In „Wensen en Vragen m" stelt de groep dat zij zich er van bewust is dat in deze tijd van herstructurering en bezuiniging het niet eenvoudig zal zijn op korte termijn de wens van een eigen wijkruimte te vervullen. Zij wijst er evenwel op dat de groep thans nog enthousiast is, maar dat dat enthousiasme weer zou kunnen verdwijnen wanneer er op den duur geen resultaten worden geboekt. Met de gemeente zijn goede con tacten gelegd, maar van „zaken doen" is nog geen sprake. De groep hoopt dat dit zal verande ren wanneer gemeente en wijk bewoners gaan praten over een nog te maken bestemmingsplan. Teneinde de bewoners van het belangrijke wijkgebeuren op de hoogte te houden, wil de groep op korte termijn een buurtkrant uit gaan geven. Aan de gemeen te vraagt zij hiervoor een finan ciële tegemoetkoming. Speelgelegenheid De over het algemeen kinderrij ke wijk beschikt over weinig speelgelegenheid. Behalve in het zuiden, tussen de Van Vollenho- venkade en de Kanaalweg, is er geen enkele speelweide. De kin deren zijn daardoor aangewezen op de trottoirs als ze willen bui tenspelen. Dat levert soms ge vaarlijke situaties op, vooral langs de wat drukkere wegen. Bij het houden van evenemen ten komt telkens weer het ge brek aan een eigen ruimte om de hoek kijken. „Weliswaar kan 's avonds onbeperkt van de scholen in de wijk gebruik wor den gemaakt, maar daarmee is het probleem van de peuter- en kleuteropvang nog niet opge lost", aldus de groep wijkbewo ners. Subsidie Voor de komende winter is een programma opgesteld voor di verse wijkactiviteiten. De wijk bewoners vragen de gemeente tenslotte om een subsidie om deze activiteiten verder uit te bouwen. Een veewagen van de firma On derwater is vanmogen rond zes uur op de Geerweg in Zoeter- woude gekanteld. De bestuurder van de wagen, de mede-inzitten WERK AAN NIEUWE TURFMARKTBRUG BEGINT EIND DIT JAAR

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3