Verplichte nummers vonnen oninteressant begin Honkbalweek Peter Stegeman enige verrassing in roeistrijd Ploeg voor WK NEDERLAND EN ITALIË ZETTEN ZWAKKE BROEDERS OPZIJ SPORTTRIBUNE ■MBa ai Jong Oranje R slachtoffer van scheidsrechters DETAILS LEIDSE C0URAN1 PAGINA 1 (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM Het eerste weekeinde van de Europese kampioenschappen is achter de rug en het heeft de honkballiefhebbers bitter weinig plezier bezorgd. Een ieder wist vooraf, dat de strijd om de hegemonie zou gaan tussen Nederland en titelverdediger Italië, maar omdat ook de (kleine) broertjes Spanje, Zweden en België deelnamen, werken beide grootmachten eerst de duels tegen deze landen af, voordat ze vanaf woensdag elkaar vijfmaal ontmoeten. De wedstrijden van zaterdag en gisteren waren partijen voor mensen met zitvlees. Nederland declasseerde Spanje met 30—1 en won vervolgens van België met 12—2. talië deed niet minder, want nadat het eerst Zweden met 29—0 onder de voet had gelopen, stoelde het gisteravond met Spanje: 22-0. Gezien deze uitslagen moet men eigenlijk blij zijn, dat West-Duits- land en Frankrijk zich op het laat ste moment excuseerden, want ook in deze landen is de honkbal- sport de kinderschoenen nog nau welijks ontgroeid. Beide zouden ongetwijfeld ook monstemederla- gen te slikken hebben gekregen. Zowel in Nederland als Italië wil men wel af van al «die oninteres sante duels en in een rechtstreek se tweekamp uitmaken wie voor weer twee jaar de sterkste honk balnatie van Europa is. Men meent echter, dat de andere landen die internationale contacten nodig hebben om te leren. Tom Meyer, de Amerikaanse coach van het Zweedse team: „Wij zijn hier in Haarlem vooral om iets op te ste ken. Het mag vreemd klinken, maar ondanks de grote nederlagen is spelen tegen Nederland en Italië voor ons erg belangrijk. De jon gens zien dan wat ze tekort komen en daar kunnen we in de toekomst dan weer aan werken. Van wed strijden tegen landen als België en Spanje worden we niet veel wij zer". Overigens nemen de drie mindere goden niet helemaal voor spek en bonen deel. Aan het kam pioenschap De derde plaats wordt fel begeerd, want die geeft recht op de volgend jaar in Italië te houden wereldkampioenschap pen. Op dat niveau spelen echter Nederland en Italië- nauwelijks een rol, zodat niet gedacht moet wor den aan uitslagen die tot stand zullen komen als bijvoorbeeld Zweden te maken krijgt met ploe gen als Cuba of Japan. Wrakhout Tijdens de presentatie van de ploegen kwam de Spaanse Arma da nog fier binnenvaren, maar na afloop van het openingsduel te gen Nederland was daar alleen nog wrakhout van over. Nederland had dertig runs ges coord en daar had Spanje er slechts één tegenover weten te stellen. Dat ene punt kwam op naam van José Ramos. Hij trak teerde in de allereerste inning pit cher Jan Dik Leurs van Nederland op een homerun. Nederland maakte van het eenzijdi ge duel een echte slagtraining. Totaal 23 hits kwamen er van de slaghouten en daar zaten vier ho meruns bij. Ben Richardson, num mer vier in de slagvolgorde, nam daarvan de helft voor zijn rekening en omdat er teamgenoten op de honken stonden, leverden zijn klappen totaal zeven runs op. Ri chardson na afloop: „Bij je eerste homerun ben je nog blij, maar later is er geen gein meer aan". Hij had van opponent Spanje meer tegenstand verwacht, maar „on danks hun zwakke spel kun je zelf niet verslappen, want als je een fout maakt ga je toch af". Ook Berry Eijgendaal tilde de bal en maal over het hek en hij merkte na de wedstrijd lachend op: „We rolden als een stoomwals over Spanje heen". Vooral de vijfde inning werd een farce, want toen kreeg Nederland totaal twintig maal een speler in het slagperk. Zestien runs waren het resultaat en zoiets gebeurt in Nederland in een rayonwedstrijd niet eens. Een kleine drieduizend toeschouwers woonden het duel bij. Zwak Ongeveer de helft trotseerde gis termiddag de regen om de vader landse equipe aan het werk te zien tegen België. Evenals Zwe- T den en Spanje tobben onze zuid erburen met het probleem dat hun pitchers te zwak zijn. Menige werper uit de Nederlandse tweede klasse zou in die landen een (honkbal)held kunnen zijn. In verdedigend opzicht kwam België echter goed voor de dag en mede daardoor konden zij de nederlaag dragelijk houden: 12-2. Bart Volke rijk startte op de heuvel en hij moest in vijf innings een vijftal honkslagen laten passeren. De Belgen gebruikten die om Eric Hemmerechts en Mare Janssen over de thuisplaat te zenden. Na Volkerijk gooiden nog Ade Fyth (3-0-0) en Fer Neuteboom (4-0-0). De beste slagman werd King Zschuschen eigenlijk als pinch- hitter bij de ploeg, maar omdat Harm Horeman is geblesseerd gis teren en zaterdag op het derde honk die na een tweetal honk slagen in de achtste slagbeurt met een homerun tien punten verschil in de stand bewerkstelligde (12—2), vyaardoor de partij kon worden beëindigd. Ook Bart Volke rijk deponeerde de bal eenmaal in het linksveld over de afrastering. Nederland kwam pas los van de Belgen in de vierde slagbeurt toen de stand van 3—1 tot 8—1 werd ogevoerd. Net niet In Italië bleef zaterdagavond te gen Zweden steken op 29—0 en kon daarmede net niet de hoog ste uitslag uit de geschiedenis van de E.K. bereiken. In 1964 had Nederland namelijk Frankrijk ge klopt met 30-0. Met een fraaie buiklanding komt, in een fikse regenbui, Nederlands tweede honkman Don Wedman op het honk. De Belgische tweede honkman Robert van Lent en korte stop Erik Hemmerechts wachten tevergeefs op de bal. ROME Jong Oranje hee serie van vijf honkbalwedstr tegen de Italiaanse jeugdf verloren. Zaterdag versloege Itèlianen Nederland in de la wedstrijd met 86. Italië be de drie overwinningen In de r van vijf duels, Nederland twet Het slotduel van de serie beheerst door de Italiaanse ters die zich voor alles ten hadden gesteld ervoor zorg t« gen dat Nederland niet opr zou winnen. Zij hebben het mee even moeilijk gehad al Italiaanse ploeg, die zeven we liet opdraven om de Nederla slagmensen te beteugelen. - Dat zevental kwam tot de ci 7-1-11. Italië maakte drie fouter Nederland liep in de eerste van de vijfde slagbeurt weg 3—2 tot 6—2, maar in de gelijl kende beurt kwam Italië teruc 65. De Italianen beslisten duel met nog eens drie runs i achtste innings. In Rome wie voor Nederland Ron Giraldi cols) 5-4-8 in 7 1/3 innings Ruud Kok (UW) 0-0-3 in 2/C- nings. Nederland maakte ook fouten. Beste Nederlandse man was Sidney Dickinson HCAW met 0.400. Ook italië maakte er tegen de vier Zweedse werpers een waar slag festijn van met totaal zesentwintig honkslagen. Vier daarvan zwaai den over het hek achter de Zweed se buitenvelders. In de verdediging maakten de on geconcentreerde Aszurri wel enke le slippertjes. King Zschuschen riep na het duel dan ook uit: „Nederland wint de eerste drie wedstrijden tegen Italië op een rij". Het spelletje kat-en-muis vond gis teravond zijn vervolg toen Italië wat stoeide met Spanje. Al in de eerste slagbeurt scoorde het vijf tien runs en toen al had de Spaan se coach in opperste wanhoop drie verschillende pitchers naar de werpheuvel gestuurd. De Italiaanse slagmensen hadden in die allereer ste fase niet minder dan zeven homeruns geslagen en daaruit blijkt, dat de afstand van vijfender tig meter tot de hekken in het Pim Mulier-stadion eigenlijk veel te kort is. Er staan echter lichtmasten en daardoor kan de afrastering niet verder achteruit. In het verdere verloop deed Italië het rustig aan en door o.a. nog twee homeruns verhoogde het de score tot 22—0. Spanje kreeg in het gehele duel zegge en schrijve één loper op het derde honk. Het wachten is op woensdagavond als de E.K. „echt" gaat beginnen met de wedstrijdserie tussen Nederland en Italië. Gerrit van der Werf Spanje 1-0-0-0-0-0-0 1 Nederland 4-1-2-3-16-4-x 30 Werpersresultaten: Span)e: Del Villar (4 man) 0-3-2, Garcia (4 inn.) 1-0-8, Fernandez (8 man) 0-4-3, Gonzalez (1 inn. - 8) 1-1-7, Balleste- ros (1 inn.) 0-2-3. Spanje maakte zeven fouten. Italië: 6-5-1 WW>-7-1 29 Werpersresultaten: Nederland: Bart Volkerijk (5 inn.) 4-3-5. Ade Fyth (1 inn.) 3-0-0, Ferry Neuteboom (2 inn.) 4-0-0. Nederland speelde foutloos. maakte twee fouten. Spanje: 0-0-0-0-04-0 0 Italië: 15-3-0-2-2-04) 22. Onder de goedkeurende blikken van scheidsrechter Gunnar Holmsten en België's achtervanger Mare Jansen (1) maakt de coach van het Nederlands team Leen Volkerijk, de thuisplaat met een spons vrij van modder. Zweden maakte vijf fouten. De stand na twee dagen is Italië Nederland België Zweden Spanje 2 2 0 4 51- 0 2 2 0 4 42- 3 loio 0-29 home-run. Van links naar rechts Boudewijn Maat, Bi 2020 1-52 Richardson, Zschuschen en Carlo van Heyningen. AMSTERDAM Regelmaat heeft de derde en laatste dag van de nationale roelkampioenschappen gekenmerkt De enige verrassing was zaterdag op de bosbaan eigenlijk de nederlaag die sklffeur Huub van Drooge leed tegen zijn stadgenoot Peter Stegeman. De Sculler van Willem 3 greep in een zeer snelle start een voorsprong die snel tot een lengte opliep. HIJ verdedigde zijn leidende positie bekwaam. Verder bleven gevestigde repute- De combinatie-acht, gevormd door ties onaangetast. Jeroen en Ro nald Vervoort bekroonden bij de tweën zonder stuurman een sei zoen waarin zij erg wisselvallig hebben gevaren voorlopig met een nationale titel. DE twee van Nautilus won zoals hij wilde en benaderde het zeven jaar oude baanrecord tot op anderhalve se conde. De vier van Aegir/Phocas, al kam pioen in het stuurmanloze num mer, had in de vier met stuurman al even zeer voordat de 1000 meter was gepasseerd de zekerheid van de zege. de titelhouders in de vier. de twee met en de twee zonder stuurman, wees in het prestigeduel Nereus terug. De Nereiden hadden op de finish een achterstand van een lengte. Doordat de „kampioenen- ploeg" in diverse nummers zal starten tijdens de wereldkampioen schappen van eind augustus op de bosbaan kreeg ook de Nereus-for- matie zijn startvergunning van de roeibondsbestuurderen voor de strijd om de wereldtitels. Een identieke situatie deed zich voor bij de dames. De TAC-acht noest hier zijn meerdere erken nen in de bundeling van krachten die onder meer de titel houdsters in de twee zonder en de vier met stuurvrouw samenbracht Afstand kon de Nereus/Njord/'t Spa a me- equipe echter niet nemen. Na een boord-aarv-boordgevecht dat de volle kilometer duurde zegevierde Nereus/Njord/'=t Spaame met een tafje. Onbetwist daarentegen was de overwinning van de quadruple de Hunze/Okeanos/Willem 3, die hal verwege de race al in gewonnen positie lag en het verschil nog tot vier lengten vergrootte. De opmerkelijkste prestatie van de slotdag kwam, met de feller wor dende wind mee overigens, op naam van de lichte twee zonder stuurman van 't Spaarne. Schous en Povel. die tijdens de koninklijke het internationale baanrecord overnamen van Phocas, stelden dit opnieuw aanmerkelijk scherper. Ze brachten het van 7 min. 6,07 sec. op 7 min. 0,22 sec. De heftige strijd die het tweetal moest leveren met Orca/Nereus en Skadi, welke beide ploegen ook ver beneden het oude record bleven, was daar aan niet vreemd. Harald Punt tenslotte toonde aan dat hij nationaal gezien eenzaam aan de top staat. De blonde lichte skiffeur had na 1000 meter amper een lengte voorsprong op Michels van De Hoop. Toen de vlag viel was die marge uitgebouwd tot ruim het viervoudige. Peter Stegeman won in de skiff. Met een blijde lach neemt hij zijn beker in ontvangst. AMSTERDAM Nederland zal op vijftien van de achttien numme bij de wereldkampioenschappen roeien, die van zaterdag 20 tot I augustus op de Bosbaan in Amsterdam worden gehouden, vertege woordlgd zijn. De Nederlandse ploeg is als volgt samengesteld: Dames: Vier met stuurvrouw: Nereus (Jorissen, Plessius, Brummelkamp i Stapel) Dubbel twee: DDS/Skadi (Jongenelen, Boomstra) Twee zonder stuurvrouw: Nereus (Abma, Dierdorp) Dubbel vier: De Hunze/Willem lll/Okeanos Comb. (Compaan, Helleman Kasemier en Ineke Donkervoort) Acht: Triton/Aegir/Phocas/Argo/Vidar comb. (Ruijs, Gary Donkervooi Hoekstra, Wienstjes, Reintjes. Van de Pol, Vaandrager en Van der Puttei Reserves: Barbara de Jong (Njod) en Liesbeth Vosmaer (Nereus), d ook in de skiff zal starten. Heren: Vier met stuurman: Aegir (Atsma, Beerman, Ernens, Reitsma en Nijboer) Twee zonder stuurman: Nautilus (Jeroen en Ronald Vervoort) Twee met stuurman: Dudok van Heel/Laga (Van de Pas, Kroes, De Haan| Vier zonder stuurman: Phocas/Aegir (Bosman, Horstink, Vos en Bock) Acht: Nereus (Kooper, Klop, IJsbrandij, Van Esseveld, Bienfait, De Graal Jorissen, Van Oort en Schipper) Reserves: De Jong en Luteijn (beiden Laga) Heren licht: Skiff: Punt (Njord) Vier zonder stuurman: Het Spaarne/Skadi (Schous, Povel, Pieterma enLijcklama) Acht: Orca/Nereus (Bos, Paulssen, Helsloot, Appeldoorn, Van der Mei Van Berkel, Comelissen en Kwasp) Dubbel twee (demonstratie-nummer): Aegir/De Hoop (Dooren, Michels) Reserves: Vergroesen en Prinsen (beiden van Skadi)

Leidse Courant | 1977 | | pagina 16