Vuurspuwende koe legt boerderij in as PEKING UICHT EN iTAGT VOOR TENG informatie en formatie kunnen nog weken duren fietstocht Kj n van langs start In vier maanden reeds 118 miljoen brandschade Aantrekkelijke Dientje deed geraffineerd aan bezitsspreiding ieldzame kolonie an vleermuizen gedood ondeprik niet langer verplicht WEER EN ZOMERTIJD BLIJVEN HORECA PARTEN SPELEN INENLAND LEIDSE COURANT/15" ZATERDAG 23 JULI 1977 PAGINA 7 HEARTS ONZORGVULDIG (Van onze correspondent) ICHTENVOORDE Een eearts te Lichtenvoorde, die oor de aardigheid een koe vuurspuwende draak ■ansformeerde en vervolgens ot zijn schrik een hele hoer erij zag afbranden, kreeg gis- •nuiddag de wind van voren an de Zutphense officier van istitie mr. B. W. F. van der ugt Wegens onzorgvuldig andelen werd tegen hem een eldboete van 1500 gulden eëist, bij niet-betaling te ver vangen door een maand hech tenis. De arts werd op 27 september vorig jaar ter assistentie ge roepen door een landbouwer in Harreveld. Hij moest een zogenaamde winddikke koe uit haar benauwdheid verlos sen. Min of meer een routine- karwei. Een gezonde koe pro duceert per dag 500 liter hoogst brandbaar gas, een mengsel van methaan en kool zuur. De Zutphense recht bank-president mr. R. Reind- ersma was behoorlijk onder de indruk. „Wat zouden we een energie kunnen besparen als we een methode vonden om koeiewind op te vangen," rekende hij vlug uit. Bij zo'n enorme gasproduktie ligt het voor de hand dat de koe het zwaar benauwd krijgt, wan neer de afvoer door welke oor zaak ook verstopt raakt. Er zijn twee behandelingsmetho den: via een gat in de huid rechtstreeks de pens ontlucht en of een spiraalsonde via de bek van het dier in de maag brengen, waardoor het gas kan wegstromen. De veearts koos in dit geval de tweede mogelijkheid. Prof. Wagenaar van de vee art senijkundige hogeschool laat zijn studenten bij wijze van experiment wel eens zien, hoe brandbaar koeiewind wel is, door het uit de sonde wegstro mende gas in brand te steken. Er ontstaat dan een vlam van soms wel eem meter lang, wes halve hij zijn verbaasd toekij kende pupillen altijd waar schuwt zeer voorzichtig te zijn. Het afbranden is dan ook van uit medische overwegingen niet nodig. De veearts herinnerde zich die ochtend wel het experiment, dat destijds zoveel indruk op hem maakte, maar niet de waarschuwing. Om ook de ei genaar van de koe van het wetenschappelijk wonder te laten genieten, hield hij een brandende aansteker bij de opening van de sonde. Vrijwel onmiddellijk stond de ouder wetse en vol met hooi getaste stal in brand, waarna het vuur zich razendsnel naar de aange bouwde boerderij verspreidde. Pas na drie uur was de brand weer het vuur meester. Slechts een deel van de huisraad kon worden gered, alsmede enkele biggen en de koe. Een schade post van ruim 213.000 gulden, die door de verzekering van de veearts is vergoed. De recht bank wijst op 5 augustus von nis. Teng (links) gezeten naast voorzit ter Hoes en minister van defensie Jeh. KING (AFP) Enkele minuten na de ciële bekendmaking voor radio en ivisie van de rehabilitatie van Teng aoping als vice-voorzitter van de par- vice-premier en chef van de generale i, daverde Peking gisteren al van de ixons, de voetzoekers en de muziek. rt tevoren was op deze vrijdagavond feestverlichting op alle openbare ge bouwen aangestoken en was de bevol king in groten getale de straat opgegaan, met vlaggen en muziekinstrumenten. Langdurige claxonstoten van auto's en sirenes van lokomotieven verkondigden het politieke eerherstel van Teng en het royement uit de partij van de „Bende van* vier", d.w.z. de weduwe van Mao en haar volgelingen, die Teng vorig jaar na de dood van premier Tsjoe En-Lai op een zijspoor hadden gezet. Even tevoren had de radio de besluiten van het Centrale Partijcomité, dat don derdag en vrijdag bijeen was, bekend gemaakt. Het Centrale Comité bevestigde Hoea Kwo-feng als nieuwe partijvoorzit ter, herstelde Teng in zijn functies en zette de Bende van Vier „voor eens en altijd" uit de partij. De 74-jarige Teng heeft zelf aan de bij eenkomst van het Centrale Comité deel genomen en er een belangrijke toespraak gehouden, waarvan de inhoud nog niet bekend is gemaakt De bijeenkomst werd voorgezeten door Hoea, terwijl ook de hoogbejaarde maarschalk Jeh, evenals Teng vice-voorzitter van de partij, aanwe zig was. STERDAM (ANP) - „We /•en alle gevaren en bedrei- (ngen van de Rijn de kop in ■oeten slaan. Zeven steden of -ïdrijven zijn verantwoordelijk rfor meer dan de helft van de jrvuiling van de Rijn, en dat in niet langer. Hier kunnen e iets doen, met deze gemeen- happelijke poging kunnen we mensen ervan overtuigen \t het met de Rijn de verkeer- I kant opgaat Ik spreek uit tam van 20 miljoen mensen, e hun drinkwater uit de Rijn peten halen, en nergens an- trs vandaan. Ze zullen u dank- r zijn. Veel succes", aldus ir. ten Schalekamp, voorzitter i de internationale Rijncom- sie van de waterleidingbe- jven en directeur van het lericher waterleidingbedrijf, rt voor de start van de drie ken durende demonstratieve tstocht langs de Rijn. In het Zwitserse plaatsje Chur reed hij vervolgens enige tijd aan kop van de karavaan van tweehonderd, merendeels Ne derlandse, fietsers. Onderweg deelde hij flesjes Rijnwater uit dat ter hoogte van de startplaats nog drinkbaar is. De overigens rustig" verlopen eerste etappe van deze fietstocht voerde verder door het minis taatje Liechtenstein, waar de deelnemers door een overheids functionaris werden ontvangen. De „finish" lag in het Zwitserse plaatsje Ruethi waar een kern centrale wordt gebouwd en waar aandacht zal worden be steed aan het verzet tegen deze kerncentrale. De tocht voert vandaag naar de Bodenzee en dat is tevens de laatste plaats waar nog veilig gezwommen kan wordea Vlootdagen EUWARDEN (ANP) - In de vormde kerk van Berlikum Friesland hebben controleurs CRM ongeveer honderd do- zogenaamde meervleermui- ontdekt. Het is bijna de hele lonie van deze zeldzame die- in deze kerk. Er zijn nog kele tientallen in leven. Van geveer 22 in Nederland voor- mende soorten vleermuizen is meervleermuis het meest dzaam. De vleermuizen zijn gedood door een chemisch middel dat voor de bouwvakvakantie op de muren van de kerk is gespoten. Deze behandeling van de muren was noodzakelijk, omdat een bouwbedrijf de kerk opnieuw- zou gaan bepleisteren. De meervleermuizen in de Berliku- mer kerk waren herhaaldelijk een studieobject voor diversei universiteiten. EN HAAG (ANP) - De minis- p-aad heeft de entplicht voor inden afgeschaft Sinds 1 mei 16 moest elke hond, ouder 5 maanden, die buitenshuis meegenomen, tegen indsdolheid (ook wel rabies heten) zijn ingeënt. Deze aatregel werd ingesteld om te lorkomen dat de in ons land ider vossen aanwezige smet stof door honden op mensen zou kunnen worden overgebracht Overigens blijft het volgens het ministerie van landbouw aanbe volen dat de hondenbezitters vrijwillig hun dieren laten en ten. Het tonen van een geldig bewijs is trouwens bij grens overschrijding noodzakelijk. Ook voor katten is de injectie raadzaam. In Den Helder heb ben tienduizenden gisteren een bezoek gebracht aan de marinehaven waar de vlootdagen be gonnen zijn. Een enorme rij wachtte op de kaden om een bezoek te mo gen brengen aan de oorlogsbodems, zoals „Kojak" (Hr. Ms. Tromp) op de achtergrond. Medewerkers NOS-journaal gemolesteerd HILVERSUM (ANP) - Een vol gens de politie hoogst waar schijnlijk geestelijk gestoorde man is gisteren het studiocom plex van de NOS binnengedron gen en heeft in de redactieloka len van het journaal drie mede werkers gemolesteerd. De man stond plotseling bij het bureau van chef-redactie Joop Marmel- stein en begon een verhaal af te steken, dat er elektronisch werd afgeluisterd en dat men daarvan bij het NOS-journaal wel meer zou weten. Toen Mar- melstein hem erop attent maak te dat hij dan beslist aan het verkeerde adres was, begon de fors gebouwde man hem met zijn vuisten te bewerken. De toesnellende Bert Corporaal werd tussen plantenbakken ge slingerd, redacteur Frits Bom kreeg ook een paar stompen. Toen nam de man de benen. De inmiddels gewaarschuwde poli tie kon hem later buiten over meesteren. Overvallers postkantoor gearresteerd NIEUWERKERK A/D IJSSEL (ANP) De rijkspolitie in Nieu- werkerk aan den IJssel heeft de afgelopen dagen drie mannen aangehouden die verdacht wor den van een overval op het post kantoor in Nieuwerkerk. Een vierde verdachte werd gisteren gearresteerd. De vier - alle af komstig uit Woerden - hebben toegegeven op 27 april het post kantoor beroofd te hebben van 20.000 gulden. DEN HAAG Het weer blijft het binnenlands toerisme par ten spelen. Halverwege bet va- kantieboogaeiaoen is er in ons land nog heel wat logiesrnimte niet bezet. Zo blijkt uit mede delingen van het Nationaal Bu reau voor Toerisme. De kam peerterreinen hebben niet te klagen. Het NBT verwacht, dat er op de kampeerterreinen op de Waddeneilanden, waar vori ge week weinig plaats meer was, de komende dagen Jets meer lucht" zal komen door het aflopen van de bouwvakantie. Hetzelfde zal het geval zijn op de kampeerterreinen in Zeel and, Drente, Twente en Noord- Veluwe, zodat nieuwe vakantie gangers daar weer terecht zul len komen. Wat de bezettingsgraad van de hotels betreft heeft het Natio naal Bureau voor Toerisme nu al vastgesteld dat deze „slech ter" is geweest dan vorig jaar. In Rotterdam, waar de situatie de afgelopen weken „weinig rooskleurig" genoemd werd, zijn de hotels nu voor zestig procent bezet De horeca-sector, aanvankelijk nogal ingenomen met de invoe ring van de zomertijd, blijkt er halverwege de rit niet over de hele linie zo tevreden over te zijn. Men heeft de indruk dat de mensen, die na werktijd een ho- reca-gelegenheid plachten bin nen te wippen, nu gelijk naar huis rijden omdat zij in de avon duren nu wat langer kunnen liefhebberen in tuin of aan het huis. Van een verhoogd bezoek aan de horeca is geen sprake, wel is er hier en daar sprake van een later bezoek aan de café's. Maar om dit latere be zoek op te kunnen vangen zou den de bedrijven eigenlijk een uur langer open moeten blijven, en die oplossing is niet voor alle bedrijven mogelijk, aldus blijkt uit een publikatie in het blad „Horeca". DEN HAAG In de eerste vier maanden van dit jaar is in Ne derland door branden voor meer dan 118 miljoen gulden schade aangericht (zelfde perio de 1976: 102.692390). Hierbij kwamen in totaal 28 personen om bet leven: 15 mannen, 9 vrouwen en 4 kinderen. Het aantal gewonden bedroeg 174: 70 brandweerlieden, 74 andere mannen, 24 vrouwen en 6 kin deren. Dit blijkt uit een over zicht van bet ministerie van Binnenlandse Zaken. Het aantal grote branden was in de afgelopen periode januari tot en met april ruim 6900. Dertig grote branden (schade van 100.000 en hoger) zorgden in de landbouw en veeteelt voor een schade van bijna 9,5 mil joen. In de vlammen kwamen 6 paarden, 11 kippon, 293 mest- varkens, 32 schapen, 129 koeien, 2 stieren, 16 kalveren, 4 stuks jongvee, 13.550 kuikens, 2 fok- varkens, 309 biggen en nog 61 andere dieren om. In de handel en industrie hadden 84 grote branden een schade van ruim 43 miljoen tot gevolg en in de overige sectoren zorgden 98 branden van dit kaliber voor een schade van ruim 27 mil joen. Kleinere branden in de verschillende sectoren brachten het totaal schadebedrag op ruim 118 miljoen. De oorzaak van de helft van het aantal branden bleef onbekend. IN TWEE JAAR TWEE TON RIJKER (Van een onzer verslaggevers) ZUTPHEN Twee ton is Dientje W. (53) uit ZwoUe rij ker geworden. Een smak geld, verdient in de afgelopen twee jaar. Haar donateurs waren alleenstaande, vaak oudere boeren. Ze schonken gul, om dat Dientje zo lief was. „Als ik in haar mooie blauwe ogen keek, was ik verkocht", zei. een van haar slachtoffers. He-' laas heeft de vrouw één ge brek: was eenmaal de buit binnen, dan vloog de liefde eruit en daarom vorderde de Zutphense officier van justi tie, mr. Cremers gisterochtend vijf maanden tegen haar we gens oplichting. Vorig jaar juni zocht een 63-ja- rige „rustende" landbouwer te Ommen per advertentie een huishoudster. Dientje meldde zich aan, maar deelde op voor hand mee, voor hem een goede baan in de steek te moeten laten. Ze vroeg twintigduizend gulden handgeld. In mil daar voor zou ze een vol jaar voor hem werken. De boer gaf haar diezelfde dag nog 5000 gulden mee en zag haar nooit meer terug. Op 13 juli vorig jaar reageerde Dientje op een huwelijksad vertentie in het landbouwblad „De Boerderij". Kandidaat stelde zich een weduwnaar uit Uithoorn. Tijdens het eerste contact liet de landbouwer enthousiast zijn schaapjes en gouden sieraden zien. Hij gaf haar zelfs geld voor de reis kosten en loonderving. Maar Dientje vulde dat bedrag aan door ongemerkt 2000 gulden uit de secretaire te stelen. En dan was er de landbouwer uit Genemuiden. Hij had Dien tje in een schippers café te Zwólle ontmoet Stapelverliefd werd hij. Dientje trouwens ook, zo op het eerste gezicht' Ze zouden trouwen, maar de vrouw wenste eerst een huis te kopen. De landbouwer ga f haar daarvoor 65.000 gulden. Toen hij een week lang niets meer van Dientje hoorde, zocht hij haar op. ,Jk heb het geld in het water gegooid", deelde de vrouw hem mee. Het was, maar in figuurlijke zin, waarschijnlijk het eerste ware woord dat ze sprak. Ze stelde voor samen een woonboot te kopen en opnieuw schonk de landbouwer haar nu 17.000 gulden. Later zou hij aan de politie verklaren: „U zult me wel dom vinden. Maar ik heb geen ervaring met vrouwen. Mijn hele leven ben ik een zaam geweest". Deze simpele verklaring, met in-trieste achtergrond vormde voor mr. Cremers de aanlei ding om te constateren dat Dientje koelbloedig .menselij ke gevoelens exploiteerde". De Utrechtse strafpleiter mr. S. Simon deelde echter mee dat zijn cliënte slechts aan bezits spreiding heeft gedaan. Alleen deze vorm van bezitsspreiding wordt niet door de wet in be scherming genomen. Hij stelde dat de mannen slechts van „natuurvreugde" waren ver vuld. „Ze waren daarbij vurig als de Vesuvius, maar finan cieel niet zo onneembaar als de rots van Gibraltar". De raadsman vond dat de land bouwers uit vrije wil geld ge schonken hebben en niet zijn opgelicht. „Ze vonden Dientje aantrekkelijk. Maar mooi zijn behoort niet tot de strafbare oplichtingsmiddelen". Hij ver langde vrijspraak. De recht bank wijst over veertien dagen vonnis. 'an onze parlementaire redactie) EN HAAG Velen hebben zich in de (gelopen dagen beziggehouden met de raag wat precies de oorzaak was van het lislukken van de fonnatiepoging van Den lyl. De formateur schreef vorige week vrij- ag in zijn brief aan de Koningin onder Deer: „De gang van zaken is voor mij lanleiding u te verzoeken mij te ontheffen an mijn opdracht Wat daarbij de doorslag eeft is dat ik uit het door de fractievoor- itter van bet CDA ingenomen standpunt eb moeten concluderen dat een onvoldoen de bereidheid aanwezig is de noodzakelijke oorwaarden te scheppen voor de mede- Werking van de vakbeweging aan het te 'oeren sociaal-economische beleid". 3en Uyl, van wie bekend is dat hij een bijna onuitputtelijk geduld heeft als het om het bereiken van oplossingen gaat, van wie eveneens bekend is dat hij graag doorgaat met regeren en de noodzaak van samen werking met het CDA inziet, zag het me ningsverschil over de.VAD, blijkens zijn toelichting, als een principiële zaak. In dat licht moet ook het eerste advies van Van Thijn aan de Koningin gezien worden: Van Agt belasten met een opdracht die kan leiden tot een kabinet van CDA-ers en WD- ers. Zoals gezegd deelde Van Agt deze me ning geenszins. Het advies van Van Thijn was emotioneel nog wel begrijpelijk, maar in wezen een onjuiste stap, zeker in het licht van de uitslag van de verkiezingen van 25 mei Het advies was meer een tactische zet dan een weerslag van de strategie van de PvdA, die immers een progressief kabinet van PvdA- ers, CDA-ers en D'66-ers op het oog heeft Van Thijn wilde het CDA uit zijn tent lokken. Overigens, als Van Agt positief ge reageerd zou hebben op de opdracht die de Koningin hem maandag wilde geven, zouden de socialisten direkt geroepen hebben dat het CDA kennelijk snel van partner verwis selt In die kuil is Van Agt niet gevallen. Het pleit voor Terlouw dat hij zich in zijn advisering wel realistisch en strategisch heeft opgesteld. Hoe het ook zij, sinds woensdag is het gesprek tussen PvdA, CDA en D'66 weer gaande. Onder leiding van informateur Al- beda wordt wel een poging gedaan de vorige week ontspoorde formatietrein weer op de rails te zetten. Albeda is met grote voortva rendheid aan het werk gegaan, in de overtui ging dat de verschillen, ook wat de VAD betreft, overbrugbaar zijn en in de hoop dat ij binnen afzienbare tijd een zodanig eind rapport aan de Koningin kan uitbrengen dat het staatshoofd vervolgens Den Uyl kan uitnodigen het formatiewerk te hervatten. De eerste gesprekken die Albeda met de fractievoorzitters van PvdA, CDA en D'66 had, hebben aangetoond dat hij voor een zware taak staat Dat heeft hem overigens niet afgeschrikt: de Rotterdamse hoogleraar en CDA-senator staat bekend als een nuch ter en vindingrijk man, een kenner van sociaal-economische problematiek en een hardnekkig bemiddelaar. Hij geniet vertrou wen in eigen CDA-kring en bezit een menta liteit die ook mensen in de kring van PvdA en D'66 aanspreekt Daar komt bij dat men het er in de betrok ken partijen over eens is dat Albeda's infor matiewerk van wezenlijke betekenis is voor het regeringsbeleid van de komende jaren Als hij het nu niet redt wordt het een bijna onmogelijke zaak om PvdA, CDA en D'66 alsnog onder één noemer te brengen. Hoe men het ook wendt of keert, het wordt een kwestie van geven en nemen. Gegeven het feit dat men het vorig jaar, zij het met veel moeite, in het kabinet-Den Uyl eens werd over de inhoud van het VAD-wetsontwerp, moet overeenstemming toch wel haalbaar zija Gezien de eerste discussies tijdens de formatie-Den Uyl over het sociaal- en finan cieel-economisch beleid, waaruit bleek dat er ook op dat terrein veel voetgangels en klemmen liggen, is het belangrijk dat Albe da ook hierover zijn licht laat schijnen, de formulering van zijn opdracht laat dit toe. Al met al kan de kabinetsformatie nog een hele tijd duren. Na de „materiële" zaken komen „immatieriële" zaken aan de orde, zoals de abortus, de defensie en de kerne nergie. Dan resten nog de zetelverdeling en de personele bezetting (ministers en staatsse cretarissen). Deze agenda overziende moet men wel tot de conclusie komen dat het een wonder zal zijn als de Tweede Kamer bij haar. terugkeer van het zomerreces op 23 augustus nieuw kabinet aanheft. Als dan inderdaad de demissionaire rege ringsploeg nog aan het bewind is zou dat, in het licht van de belangrijke beslissingen die op korte termijn genomen moeten wor den, te betreuren zija

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7