speeltuin kostbare aangelegenheid ^zoekt f^huis Helga is een echte vrijkous Lhond CONCLUSIE NA ACHT UITSTAPJES IN LEIDSE REGIO: fAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 23 JULI 1977 PAGINA 5 IV: Een boswandeling: weinig populair bij de dagtoerist. V: De mini-cars in de overdekte speeltuin van Linnaeushof. II: De kinderboerderij in dierenpark Wassenaar. voor gezinnen met opgroeien de kinderen een weinig aan trekkelijk vooruitzicht Speeltuin De twee LC-medewerkers be sloten recreatie-oorden met speeltuinen te bezoeken. Dit met de tekst van een lichtvoe tig liedje van weleer in het achterhoofd waarin de gang van „pa en moe" naar de speeltuin werd bezongen. De jeugdige zangeres stelde dat dat „het fijnste dat bestaat" was. Of een dergelijk uitje ook het goedkoopste en veiligste dat bestaat was, trachtten de twee LC-medewerkers uit te vinden. De gemiddelde speeltuin, zo bleek al spoedig, was zeker niet van de nodige gevaren ontbloot. Het speeltuig in veel tuinen vertoonde overduidelijk de sporen van intensief ge bruik en achterstallig onder houd. Ook de onderlinge af stand tussen de verschillende speeltoestellen was vrij gering, waardoor het bepaald geen overbodige luxe was een aan tal pleisters in de handbagage mee te sjouwen. De kleding van de spelende kindertjes bleek aan het eind van een dagje speeltuin in veel geval len hard aan een wasbeurt toe te zijn, maar daar was het matig onderhouden speeltuig slechts gedeeltelijk debet aan. Vallen en opstaan als gevolg van een uitgelaten stemming over het dagje uit, die al spoe dig verging wanneer op on zachte wijze contact met de harde grond of het staal van de schommels werd kennis ge maakt Gevaarlijke glijbanen zijn er nauwelijks meer, nadat de di rectie van Avifauna vorig jaar besloot de reuzenglijbaan in haar recreatiepark te voorzien van een net-overspanning te neinde te voorkomen dat de jeugdige gebruikers in plaats III: De speeltuin in Avifauna. van diagonaal vertikaal naar beneden kwamen zetten. De enige echte en veilige speeltuin die de Leidse regio kent is evenwel die in de Lin naeushof, waar de schommels, wippen en draaimolens opval lend goed onderhouden zijn. Ook de afstand tussen de di verse stukken speeltuig is zo groot dat het welhaast on denkbaar is dat een waggelen de draaimolenliefhebber onge wild klem komt te zitten tus sen een schommelende schom mel en een wippende wip. Misleidend Een conclusie die de redaktie van de Leidse Courant na haar uitgebreide pretparken- bezoek ook kon trekken, was dat de folders die de desbe treffende eigenaren versprei den, teneinde zoveel mogelijk bezoekers naar hun renderen de eigendommen te lokken, bepaald misleidend zijn. De tientallen attracties waarvan in de veelkleurige folders met de nodige ophef melding wordt gemaakt dienen name lijk met een stevige korrel zout genomen te worden, daar de pretparkdirecteuren iedere schommel en wipwap als een op zichzelf staande attractie menen te moeten aanmerken. Eenmaal bij zo'n attractievol pretpark aangekomen, blijkt de outillage aanzienlijk be perkter dan de kleurige folder deed vermoeden. Een ander aspect waarbij de nodige valse hoop wordt ge wekt zijn de zogeheten gratis attracties waar sommige pret parkdirecteuren zich trots voor op de borst slaan. Gratis attracties die men toch wel betaalt, alleen ongemerkt want de kosten daarvan zitten ge woon bij de entreeprijs inbe grepen. Maar het meest teleur stellende aspect van het iets gratis kunnen doen, is het feit dat iedereen dat wel wil, met als gevolg dat er voor zulke attracties ellenlange rijen van wachtenden staan. Derhalve vergaat velen al snel het ple zier van de gratis attractie, die dan echter wel reeds bij de kassa aan de ingang in reke ning is gebracht, gebruik te maken. Automaten Nagenoeg alle bezochte speel tuinen waren voorzien van een overdekt speelhol, een popu laire benaming voor een zo klein mogelijke ruimte met zo veel mogelijk automaten, waarmee voor een of meer kwartjes een spelletje tennis op een beeldscherm of konijn tje schieten met een imitatie jachtgeweer kan worden ge speeld. Ook de trektafels of flipperkasten en gokkasten staan voor de gebruiker bree duit tentoongesteld. Op zich vrij onschuldige bezigheden voor de vakantie-vierende jeugd, maar de kort geleden op de markt gebrachte auto maat waarmee men voor enke le kwartjes met een op een televisiescherm verschijnend autootje zoveel mogelijk voet gangers dient dood te rijden is van een aanzienlijk lager en uit educatief oogpunt bezien bedenkelijk niveau. Het neer halen van vliegtuigjes met een imitatie-mitrailleur of het doen exploderen van Duitse oor logsschepen vanuit een Ameri kaanse onderzeeër zijn hierbij vergeleken maar kinderspel. En juist rond het doodrij-spel- letje verdringen zich op hoog tij-dagen vele kindertjes die na afloop trots rondbazuinen ver schrikkelijk veel voetgangers te hebben doodgereden. Kostbaar Het dagje uit blijkt voor een gezin met twee kinderen een kostbare aangelegenheid te zijn. Het begint al met de kos ten van vervoer van en naar de plaats van bestemming. Voor twee volwassenen en twee kinderen ontlopen de au tokosten of de kosten van het openbaar vervoer elkaar maar weinig en tien gulden of meer zijn minimaal. Ook de entree prijzen of de kosten van een rondvaart voor vier personen hakken stevig in het dagbud get. Een rondvaart ligt in de prijsklasse tussen 15 en 35 gul den (4 personen) en ook de entreeprijs voor een pretpark beloopt al snel eenzelfde be drag. Maar daarmee is men er nog niet, want voor iedere at tractie (tenzij deze gratis zijn, maar daar is alles van bekend) moet ook stevig in de beurs worden getast. Zelfs een toilet- bezoek kost geld. En ook de uit zuinigheidsoverweging meegenomen gesmeerde boter hammen en ranja leggen het af tegen het gekoelde flesje prik op het terras en het goud gele kroketje van de patat- kraam. Toch zijn er in de Leidse regio voldoende mogelijkheden voor een goedkoop dagje uit. Maar duidelijk is dat deze vormen van vermaak als bijvoorbeeld een flinke wandeling door bos sen, duinen of polders, meer en meer uit de gratie raken en het moeten afleggen tegen de betaalde vormen van gezins- vermaak. Vijftig gulden is een bedrag waar tijdens een dagje uit maar weinig mee te doen valt. Vijfenzeventig tot hon derd gulden begint er al wat meer op te lijken. LEIDEN Een dagje uit Wat kost het en waar kan je naar toe? De redaktie van de Leidse Courant trachtte de af gelopen twee weken al die ouderparen, die niet meer wisten hoe zij hun kinderen op een aangename wijze naar het einde van de schoolvakan ties en het verlossende begin van het nieuwe schooljaar konden loodsen de helpende hand te bieden. Daartoe gin- s gen LC-verslaggever Piet van Dam en fotograaf Theo Kin- jgers op pad om middels een j aantal uitstapjes het kaf van het recreatie-koren in de Leidse regio te scheiden. Het werden mogelijke oplossingen die zij aan de hand konden doen, want het is bepaald niet ondenkbaar dat vele ouderpa ren begin deze vakantie of mogelijk in voorgaande jaren al eens een bezoek aan deze op overbrugbare afstand van Leiden gelegen uitjes hadden gebracht Het blijven moeilijke weken, die laatste twee weken voor het begin van het nieuwe schooljaar. De „echte" vakan ties zitten er meestal al op en menige scholier bereid zich met tegenzin voor op het nieu we cursusjaar, de avonturen aan het strand van de Costa Brava of in het Zuidlimburgse Valkenburg snel vergetend. Veel meer dan een enkel dagje uit zit er dan ook voor de meesten niet meer in, want het is slechts weinigen vergund de gehele zomer op een vakantie bestemming te toeven. In totaal acht daguitstapjes stelden de LC-medewerkers samen. Voornamelijk in de na bije omgeving van Leiden om dat zes uur reizen voor twee uurtjes vermaak nu eenmaal een uit zijn verband getrokken verhouding is en met name I: Een rondvaart door de Leidse grachten: een prijzige aangelegenheid. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek Mond zoekt buis" In deze rubriek wordt een bond beschreven die in bet asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan, tenzij bet dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven bonden zijn alle door bondebezitters naar bet asiel gebracht Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in Mond zoekt buisbeschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te balen. Adres: Nieuw Leids dierenasiel, Besjes laan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend dL t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdags van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondags en 's maandags gesloten. LEIDEN Verdwaasd liep Helga een week gele den rond op de rijksweg nabij Zoeterwoude, zo nu en dan een auto narennend maar toch steeds weer moedeloos de achtervolging stakend. Aan deze levensgevaarlijke situatie kwam pas een einde toen iemand de dierenhulpdienst inschakelde. Helga werd van de drukke rijksweg geplukt en binnen de veilige beschutting van het Nieuw Leids Diere- nasyl gebracht. Helga is een bruin-witte, vijfjarige bastaard teef in de middelgrote klasse. De Schotse collie is het. overheersend element in haar kruising, al is ze wel een maatje kleiner dan de volbloeds van dit ras. Ze bezit wel de karakteristieke krullenrij op de rug van de collies. Mogelijk zit er ook een scheutje herder in deze hondecocktail. Hela is zogezegd een ongecompliceerde hond, wiens enige tegenslag in het leven tot nu toe haar plotselinge achterlating op de rijksweg lijkt. Die tegenslag heeft ze nu goed verwerkt, al had ze in het begin wel een beetje heimwee. „Een echte vrijkous," vindt asiel-beheer der Wil Tiele van Helga die zich inderdaad bijzon der graag laat aanhalen. De oorzaak van haar plotselinge achterlating blijft vooralsnog duister. Ze verhaart niet, heeft een goed gebit, een uitstekende vacht, een goed karakter, kortom, is een kerngezon-' de hond. Ze luistert uitstekend naar bevelen, is lief voor kinderen, opmerkelijk rustig (Dus geen woest blaffende waakhond) en vindt alles zo'n beetje best. Ze is bovendien nog zeer speels voor haar leeftijd. Eigenlijk kan ze overal geplaatst worden, gezin met kinderen, één of tweepersoonshuishoudens, gewoon huis, flat of paalwoning, kortom een multi-inzetbaar type. Haar toekomstige eigenaar zal er in ieder geval een hele plezierige hond aan hebben, temeer daar Helga niet meer behoeft te worden opgevoed. Wendy De vakantietijd heeft ook het probleemhondje Wen dy van vorige week parten gespeeld. Een alleen staande meldde zich voor een afspraak, maar kwam helaas niet opdagen. Welke alleenstaande durft dit al zo vaak teleurgestelde hondje nog een kans te geven? Fabian Fabian, de fox-terriër van enige weken geleden begint nu vertwijfeld naar oorzaken te zoeken voor de geringe animo voor zijn persoon. „Zat mijn haar niet goed op de foto," vraagt hij zich af. Fabian beveelt zichzelf in ieder geval nog steeds warm aan. Helga is de schok dat zij op de rijksweg alleen is gelaten alweer te boven.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5