<3owumt Sadat: onvergetelijk lesje voor Gaddafi hformateur blijft optimistisch Hasj-spoor leidt mogelijk naar coaster Astrid „Deze maniak speelt met vuur" Zangkoorleden voelen zich achtergesteld KNVB wil controle op doping Ierse vissers: strijd wordt bikkelhard Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. j. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. rtenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) nementen: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent. Zaterdag 23 juli 1977,67e Jaargang no. 20792 Blijspel Blijspel „Ik slaap wel op de bank" op Ned. I om 20.05 uur. Ned. II om 20.25 uur Hitchcock- film Rebecca. Om 22.40 uur Em my Verhey met vioolconcert Si belius. Zondag Ned. I om 20.30 uur Neurenberg en nu (1). Ned. II om 20.40 uur Tijgerbri gade en om 21.40 uur Horizon met schat op de zeebodem. Veel bewolking Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. Aan zee kans op mistbanken. Overwegend mati ge zuidwestelijke wind. Maxi mumtemperaturen van 18 gra den aan zee tot 23 graden in het binnenland. Vooruitzichten voor zondag en maandag: Wisselvallig en weinig verandering in temperatuur. Ide voor de lopers 1 13.000 dapperen hebben gisteren in Nijmegen de moeilijke meters met gejuich en handgeklap te vergezel- e en de bloemen ontvangen waar iedere Vierdaag- len. Ónder die toeschouwers minister Van Agt, die >er van droomt. In de Sint Annastraat stonden of daarvoor zelfs voor informateur Albeda onbereikbaar i tienduizenden om de wandelaars op de laatste was. CAIRO (Rtr/UPI) President Sadat van Egypte heeft gezegd dat zijn troe pen de Libische leider, kolonel Gaddafi, 'een onvergetelijke les' hebben geleerd bij de aanvallen van de afgelopen twee dagen- Zijn troepen zullen opnieuw toe slaan wanneer 'deze maniak met vuur blijft spelen'. Ook de rest van de toespraak van Sadat - ter gelegenheid van de 25ste verjaardag van de Egyp tische revolutie tegen koning Faroek - was door spekt met beledigingen aan het adres van de Libische kolonel. 'Ik doe een beroep op het Libi sche volk deze gek ter verantwoording te roepen voor het bloed van de Libische tankbemanningen die zijn gedood en voor het geld dat hij over de balk gooit in Europese nachtclubs en in subversie ve acties'. Sadat noemde zijn buurman 'een huur ling van een buitenlandse macht', met een duidelij ke verwijzing naar de Sovjet-Unie die Libië van wapens voorziet De president verklaarde dat Egyptische troepen het Libische Moesa'ad 24 uur lang bezet hebben gehouden en vrijdagmorgen zijn teruggekeerd naar hun bases. Deze bezetting zou zijn uitgelokt door Libische tanks, die een Egyptische grenspost hadden aangevallen. 'Dit noem ik spelen met vuur. En, bij Allah, ik kon mijn strijdkrachten niet meer tegenhouden', aldus Sadat. In een aanval op de Sovjet-Unie verklaarde Sadat dat zijn land geen Russische wapens meer koopt, omdat die uit het Westen 'honderd keer beter' zijn, en omdat de aankoop daarvan zonder voorwaar den geschiet 'Waarom zouden wij ons laten verne deren door de Sovjet-Unie ai ingaan op hun eisen tot het sluiten van een verdrag?' Egyptische vliegtuigen hebben gistermiddag nog een vergeldingsaanval uitgevoerd op de Libische luchtmachtbasis Adem, 120 kilometer ten westen van de gemeenschappelijke grens. De aanval was een antwoord op drie Libische aanvallen op Egyp tische doelen eerder op de dag. Het bombardement heeft zware schade toegebracht aan installaties op de basis en aan daar geparkeerde vliegtuigen. Een Egyptische woordvoerder ontkende overigens dat parachutisten en commando's zouden zijn neergelaten bij het Libische Kasr el Jedi. Hij zei evenmin iets te weten van een grootscheepse Egyptische pantseraanval op Libische doelen. Li bië heeft de luchtaanval op de basis Adem beves tigd. d onze parlementaire redac tie) N HAAG Informateur f,dr. W. Albeda zal zich dit feir.de opnieuw beraden de vraag hoe tussen PvdA, en D'66 een akkoord be-' kan worden over de ver- gensaanwasdeling (V.A.D.). teren is de CDA-senator er niet in geslaagd, een basis leggen voor hervatting van de tien dagen geleden mislukte kabinetsformatie van Den Uyl. Gisteravond legde Albeda enke le door hemzelf opgestelde nieu we voorsteden over de VAD aan PvdA-fractieleider Van Thijn voor, maar Van Thijn toonde zich niet bereid om alle nieuwe formuleringen te accepteren. D'66-fractievoorzitter Terlouw, met wie Albeda vanmorgen een gesprek had, en CDA-onderhan- delaar Van Agt, die tegen het middaguur bij de informateur zou komen, kregen dezelfde compromis-voorstellen voorge legd. Overigens wil dit alles niet zeg gen dat de meningsverschillen over de VAD, waardoor de for matie-Den Uyl strandde, niet spoedig zullen worden opgelost. Prof. Albeda blijft optimistisch over zijn informatiewerk. Maan dag zullen de drie fractieleiders opnieuw door Albeda worden uitgenodigd voor een gesprek. Waarschijnlijk heeft de infor mateur dan enkele scherpe kantjes van zijn voorstellen bij gevijld, waardoor de drie partij en nader tot elkaar zullen kun nen komen. Over de inhoud van het compro mis-voorstel dat Albeda gisteren en vandaag aan de fractielei ders heeft voorgelegd, is tot nu toe niets bekend gemaakt. In politieke kringen wordt aange nomen dat de discussie over de VAD nu vooral gaat over het VAu-tarief dat aan het bedrijf sleven wordt opgelegd, de hoog te van het VAD-bedrag dat wordt uitgekeerd aan werkne mers in een winstmakend be drijf en over de bestemming van de VAD-gelden die in een nationaal fonds terecht komen. Van Thijn noemde gisteravond diens onderhoud met de heer Albeda oriënterend van aard. Volgens hem had het onderhoud met de informateur "een her- senscherpend karakter". Van Thijn toonde zich verheugd over; de creativiteit, vaardigheid en slagvaardigheid van informa teur Albeda. (Van onze sportre dactie) ZEIST - Op een bij eenkomst van clu bartsen van ere- en eerstedivisieclubs en hoofdklassers uit de amateursector, die in augustus in Zeist wordt belegd, zal een studiecommissie on der leiding van de artsen Van Rompu n r.„een voor stel iuui-uen in het aanstaande seizoen elke week bij één wedstrijd van iedere ploeg drie spelers een dopingcontrole te laten ondergaan. De KNVB wil uitsluitsel of door voetballers stimulerende middelen worden gebruikt. Vooral op gebruik van amfetaminen zal de controle zich toespitsen. hade aan gijzel- in 3/4 miljoen IECHT (ANP) De schade treinstel 747, dat bij de elingen bij De Punt door els werd doorzeefd, be- ïgt volgens een voorlopige ing driekwart miljoen gul- aldus de Spoorwegen. Het ippen van de trein zal een uid of vier vergen, is momenteel nog aan het ijferén wat de gijzeling ver- nog voor extra kosten met I i heeft meegebracht (zoals rwerk, inschakelen bussen), gijzeling bij Beilen in 1975 tte de Spoorwegen destijds schatting 1,9 miljoen gul- heeft nog geen cijfers be- kbaar over een verminderd al reizigers ten gevolge van gijzeling bij De Punt. Wel it men aanwijzingen dat er steeds minder mensen de in pakken dan voor de jong-' gijzeling. m een onzer verslaggevers) N HAAG Gediscrimineerd en doodgezwe- i, zo voelen de leden van het Haagse zangkoor Captivi Gaudeant zich sinds de regering deze !ek bekend maakte dat de ex-gegijzelden van isterdam, Wijster, De Punt en Bovensmilde een delijke vergoeding krijgen voor „doorstaan d". Bijna drie jaar geleden werd het zangkoor nderd uur lang gegijzeld in de Scheveningse rangenis. Van nazorg was sindsdien nauwelijks ake. De autoriteiten wisten er geen raad mee. werden de koorleden regelmatig benaderd om ervaringen te vertellen. De projectgroep na ff gegijzelden trachtte uit te vinden hoe ex-ge- Klden het best begeleid kunnen worden. Afge- >en dinsdag deden de koorleden opnieuw ver- S van hun belevenissen. Een dag later lazen in de krant dat andere ex-gegijzelden smarte- ld zullen ontvangen. „Waarom zij wel en wij :t?" vragen de koorleden zich nu verbijsterd. gebaar van de regering om alleen de slachtof- va de vier meest recente gijzelingen naast entuele schadevergoedingen ook een uitkering verlenen, blijkt verbittering te hebben losge- aakt. Ondanks het feit dat zij de psychische volgen van hun onvrijwillig verblijf in de gevan- inis zelf moesten erwerken, stelden zij zich na Geen uitkering gegijzelden Scheveningen aanvankelijk weigeringen beschikbaar voor de projectgroep. Zij draaiden ieder na de krachtige beëindiging van de jongste Molukse acties in Drente nogmaals de film af van hun dramatische ervaringen. Zij voelden zich ertoe geroepen om in elk geval de nazorg voor de bevrijde gegijzelden zo goed mogelijk te helpen maken. Het gaat de koorleden niet om de hoogte van het bedrag, 3000 gulden voor volwassenen en 1000 gulden voor kinderen, maar om het principe. Zij ontvingen na hun bevrijding op de laatste dag van oktober 1974 wel een vergoeding voor gemaakte onkosten als gevolg van hun vrijheidsberoving. Deze vergoedingen varieerden van honderd tot vijftienhonderd gulden, volgens enkele koorleden afhankelijk van de individuele vindingrijkheid om uitgaven op te voeren. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie herhaalt de overwegingen van de regering om ex-gegijzelden van Scheveningen geen smartegeld toe te kennen( mede gezien het tijdverloop (Jang geleden dus") en de veel korte duur dan de vorige gijzelingen, bestaat er onvoldoende aanleiding voor een dergelijke tegemoetkoming". Formeel ,staat er geen middel van verweer open. Het is een onverplichte uitkering. Wel staat het altijd een rechter vrij er anders over te oordelen", aldus de j ustitie-woordvoerder. ADVERTENTIE' flOUDflORH '77 lEIDEn Is lOuur(dooriopend) dichtingen telefoon 071 769344 TON MENKENHAL LEIDEN unieke presentatie "LEIDSE SCHOOL" '10 tallen tropische zeeaquariums vele spectaculaire buitenlandse presentatie's liefhebbers en importeurs Ht i I I noordzee (KOUD) aquarium 1e vrije bekroonde inzending paledaria's zeer fraaie zeldzame gezelschaps- terraria's internationaal (presentatie reptielen-amfibieën-terraria-kompl. inrichtingen. voorlichting lezingen demonstraties LEIDSE MUSEA-VOGELS-MINERALEN-FOSSIELEN DUBLIN (Rtr) De Ierse vis sers beramen maatregelen om het vanaf het komende week einde alle buitenlandse treilers onmogelijk te maken Ierse ha vens aan te lopen voor het inne men van nieuwe brandstof, re paraties enzovoorts. Zij willen hiermee kracht bijzetten aan hun campagne voor het instel len van een zone van vijftig mijl rond het eiland waarbin nen alleen Ieren mogen vissen. Voorzitter Joe Murrin van hun organisatie zei dat „de strijd is begonnen en bikkelhard zal worden voortgezet". „Wij zitten op het ogenblik aan de grond en zullen met alle mogelijke middelen ons bestaan verdedi gen", zo voegde hij hieraan toe. De Ierse vissers vrezen een wa re stormloop op de Ierse wate ren die een gevolg zou zijn van de vaststelling van een haring vangstquotum van 53.000 ton door Brussel eerder deze week. De Nederlandse is de grootste buitenlandse vloot die zij ver wachten. De vrachtwagen met de lading hasj arriveert bij de verbrandingsoven in Roosendaal. Een zeer fraai thee-glas in een zilveren houder is uw beloning voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement op de Leidse Courant. VLISSINGEN (ANP) - De Britse politie stelt een onderzoek in naar de Libanese coaster Astrid. Dat gebeurt op verzoek van de rijkspolitie in Zeeland. Op het scheepje (192 ton) brak vorige week donderdag brand uit. Het voer toen in het Kanaal en de politie in Zeeland acht het niet uitgesloten dat het Libanese scheepje de „bron" is 'van de hasj die aangespoeld is in België en Zeeland. De brand op de Astrid brak uit even na midder nacht. De bemanning zond onmiddellijk een nood- bericht uit dat opgevangen werd door een Brits kuststation. Een helicopter kon twee opvarenden redden, drie worden nog vermist. Het vuur werd gedoofd door de sleper Typhoon van bureau Wijsmuller in IJmuiden. Tegen vier uur op de bewuste donderdagmorgen konden de slepers van Wijsmuller de gebluste Astrid op sleeptouw nemen. Volgens een woordvoerder van het sleepbedrijf was het schip toen verlaten en leeg, op een paar vaten smeerolie na. De Astrid is door de Typhoon naar het Britse Newhaven gebracht, waar het kustvaardertje nog steeds ligt De Zeeuwse politie beschouwt het natrekken van het spoor van de Astrid echter als een routine zaak. Het is volgens opperwachtmeester T. van Hekke in Middelburg één van de vele tips die de laatste dagen bij de politie binnenkwamen. Het aantal kilo's hasj dat op de Zeeuwse stranden is gevonden' bedraagt sinds gisteren 3670. Gister middag werden nog twee volle jute zakken aange troffen. De hasj is gistermiddag in de ovens van de vuilverbranding in Roosendaal verbrand. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het theeglas naar: naam: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1