Het Amerikaanse voetbal komt eraan GROEIENDE BELANGSTELLING VOOR PROF-CIRCUS Soccer krijgt vat op Amerikaanse jeugd De voorzitter van Cosmos, Clive Toye, kijkt alsof het niets bijzonders is wat Franz New York Cosmos heeft in Franz Beckenbauer, Pele en Giogio Chinaglia een Beckenbauer doet. De Westduitse veelvoudige international zet toch eventjes zijn handteke- versmaden trio met kwaliteit in huis, waarmee echter ook wel en astronomisch ning die hem jaarlijks het lieve sommetje van 7,5 miljoen gulden oplevert. Een plezierig aan dollars is gemoeid. Geheel rechts de Engelse trainer-coach Gordon Bradley, bedrag om de actieve loopbaan mee af te sluiten. prof-soccer in Amerika nog een aangelegenheid van buitenlanders: Engelsen, Schotten, Joegoslaven, Ie ren, Italianen, Zuidamerikanen, een bonte menge ling van op dit moment achttien nationaliteiten. Het merendeel wordt echter gevormd door Britse spelers, waarbij bekende namen als George Best (van de Los Angeles Aztecs, waarvan popzanger Elton John één van de belangrijkste eigenaren is), Mike England, Rodney Marsh, Gordon Banks, Bob bie Moore en John Webb (ex-MW). Ook de coaches zijn grotendeels Engelsen. Dennis Violett en Bill Foulkes, twee overlevenden van de vliegramp in Duitsland, waardoor in 1958 Manchester United werd getroffen, trainen nu respectievelijk de Was hington Diplomates en de Chicago Stings. De acht tien clubs, waarbij twee Canadese teams, kunnen de buitenlanders nog niet missen. De St. Louis Stars hebben het vorig seizoen geprobeerd, speelden wel verrassend aardig voetbal, maar moesten toch ge noegen nemen met de laatste plaats Toch zijn er in St. Louis al enkele vorstelijke talenten naar voren geschoven en intussen voor het grootste deel weer doorverkocht naar andere clubs. Dit seizoen doet St. Louis het weer met een flink contingent Engel sen en, jammer genoeg misschien, de resultaten zijn inderdaad aanzienlijk beter. De reglementen van de NASL zijn op dit moment zo, dat er altijd minstens één Amerikaan in het veld moet staan. Via soms wat duister lijkende naturalisaties wordt daar in feite nog wel eens de hand mee gelicht. De NASL is van plan deze regels de komende jaren steeds verder aan te scherpen, maar vooralsnog bestaat de indruk, dat daar geen al te grote haast mee wordt gemaakt „geheime" doelpunt minstens tien keer te herhalen, maar een vreemde ervaring blijft het, vooral als die dekselse voetballers erin slagen er tijdens de herha lingen nog één in te trappen. Eerlijkheidshalve moet wordén gezegd, dat de Washington Diplomates in die bewuste wedstrijd tegen de Tampa Bay Row dies, ook niet erg meewerkten door er binnen anderhalve minuut twee, geheel onverwacht, in te knallen. Opwinding Ketchup Want de NASL mag dan een aanzienlijk hechtere basis hebben gekregen dan enkele jaren geleden voor mogelijk werd gehouden, de commercie speelt nog immer een uiterst belangrijke roL Een tv-ver- slaggever, die in één zin verslag doet van een fraaie passeerbeweging van George Best en de manier, waarop je met de tomaten-ketchup van een bepaald merk je sandwich pas echt lekker kunt maken, is een normaal verschijnsel. Wedstrijden op tv worden zonder aanzien des per- soons onderbroken door reclameboodschappen. Een enkele keer gebeurt het dan ook, dat je net tegen de imponerende voorzijde van een voor een schap pelijk prijsje aangeboden automobiel zit aan te kijken, terwijl op het veld een doelpunt wordt gemaakt. De tv-ploeg doet weliswaar alles om de kijker het ongemak te doen vergeten door het De commentatoren verkeren voortdurend in grote staat van opwinding. Bij elk schot op doel, of het nu een soort „homerun" is die vier straten verder terechtkomt, een lel tegen de hoekvlag of een striemend schot op de lat, springt de commentator van pure vreugde van zijn stoel. De doopceel van de schutter wordt onmiddellijk uitvoerig gelicht, vanaf het moment dat hij op 3-jarige leeftijd het eerste servies aan diggelen schoot tot aan de lichte onenigheid, die hij vlak voor de wedstrijd nog met de trainer heeft gehad over de lengte van zijn rechterschoenveter Trouwens alle sportcommentaren in de Verenigde Staten zijn doorspekt met een grote hoeveelheid informatie over het persoonlijke wel en wee van de spelers en het wordt je dan ook onmiddellijk duidelijk waar onze eigen Frans Henrichs zijn oren goed de kost heeft gegeven. Het spelpeil oogt over het algemeen niet onaantrek kelijk. Het tempo is doorgaans veel lager dan in Europa, waardoor oudere topspelers als Pele (36), Best (30), Eusebio (35), Banks (37), Simoes (33), en Mike England (35) zich nog vrij gemakkelijk kunnen handhaven. Daarentegen dienen de meeste wedstrij den - het seizoen loopt van april tot september - bij hoge temperaturen (30 graden is niets bijzon ders) en op doorgaans slechte velden (30 procent gras is niet ongewoon) gespeeld te worden. Boven dien zijn de reisafstanden groot. Als de Vancouver Whitecaps een wedstrijd moeten spelen tegen de Tampa Bay Rowdies betekent dat een afstand van ruim 4.000 kilometer, om dan nog maar niet te spreken van de clubs aan de oostkust, die zich met het team van Hawaï moeten gaan meten, of de eilandbewoners zelf, die voor iedere uitwedstrijd minstens enkele duizenden kilometers moeten over bruggen. Flinke belangstelling Maar er zijn ook aantrekkelijke zaken, zoals de doorgaans door bevallige ballenmeisjes omzoomde velden, de over het algemeen goede salarissen en de meestal flinke publieke belangstelling. Die be langstelling: groeit nog steeds. Dertien van de achttien clubs hebben tot op dit moment al een ruime winst geboekt ten opzichte van vorig sei- Tampa Bay draait op dit moment aan de top met gemiddeld ruim 27.500 toeschouwers. Ook Minneso ta, Seattle en de New York Cosmos zitten boven de 20.000. Bij de eerste competitiewedstrijd van Beckenbauer met de Cosmos in Tampa Bay bevolk ten ruim 45.000 mensen de tribunes. Zij zagen onder meer de Zuidafrikaan Steve Wegerle (ex-Feyenoord) een briljante wedstrijd spelen. Wegerle behoort trouwens tot de toppers van het huidige Amerikaan se voetbal, maar of dat nu een slecht teken is voor het peil van het Amerikaanse voetbal of voor het personeelsbeleid van Feyenoord, waar Wegerle in het geheel niet uit de verf kwam, is moeilijk na te gaan. De NASL-ranglijsten geven een wat ongewoon beeld, want een zege levert zes. punten op, een gelijkspel drie en een nederlaag helemaal niets. Bovendien verdien je met elk doelpunt nog een extra punt tot een maximum van drie per wedstrijd, [a De Amerikaanse soccer-liefhebbers zijn gek op sta tistieken. Van alles wordt in lange ranglijsten omge- I j zet. Zo prijkt de intussen na zijn korte tweede Amerikaanse avontuur al weer bij MW terugge keerde Pool Janusz Kowalik, nog steeds aan het hoofd van de ranglijst van in één seizoen gescoorde punten. Kowalik trapte in 1968 voor de Chicago Mustangs 69 punten (30 goals en 9 beslissende voorzetten) bij elkaar en dat heeft nog niemand hem nagedaan. Op de ranglijst van het grootste aantal gescoorde punten in het bestaan van de NASL-com- petitie staat Kowalik met een totaal van 90 punten nog steeds op een dertiende plaats. j Pele Hoewel Pele op deze ranglijst niet voorkomt, is hij ongetwijfeld de man, die de belangrijkste stem pel op het Amerikaanse voetbal heeft gedrukt. De in Amerika ongelooflijk populaire Braziliaan houdt er echter na dit seizoen mee op. Hij heeft er dan een driejarig contract raison van zo'n 17,5 miljoen gulden bij de New York Cosmos op zitten. Zijn opvolger is Franz Beckenbauer. Hoewel Cos- mos beide eerste wedstrijden met „Kaiser Franz" in de gelederen verloor - 3-2 in een demonstratie wedstrijd tegen Lazio Rome en 4-2 voor de ,compe- |£I titie tegen de Tampa Bay Rowdies - was de e] Amerikaanse sportpers laaiend enthousiast over het ook nu weer hautain ogende spel van de Duitse ster. In de Duitse pers werd hij daarentegen afge kraakt. Beckenbauer, op dit moment goed voor zo'n 7,5 miljoen gulden per jaar, wordt als een kostbaar kroonjuweel bewaakt. Volgens de Amerikaanse sportpers is voetbalminnend Europa nog steeds in diepe rouw gedompeld over het verlies van „Kaiser Franz". Er zullen ongetwijfeld nog meer Europese sterren volgen, aldus de Amerikaanse kranten. Vast staat in iedere geval, dat Amerikaanse voet balbazen ook een lonkende blik hebben gewaagd aan onze eigen Johan Cruyff en Liverpool's Kevin W Keegan. Op z'n minst is naar de bereidheid en de prijs van beide stervoetballers geïnformeerd. „De "y Verenigde Staten kennen geen beperking voor het aantrekken van buitenlandse voetballers, en wat p nog belangrijker is, het land kent ook geen finan ciële beperkingen. Geen wonder, dat Europa zich zorgen maakt", aldus de Engelse sportjournalist Brian Glanville onlangs in een speciaal voor de Washington Post geschreven artikel. Het is maar dat voetbalminnend Europa gewaarschuwd is. Dick Toet 1 (Van onze correspondent) WASHINGTON Voetbal gaat 't maken in de Verenigde Staten. Daarvan zijn ook de grootste voetbalpessimisten in Amerika op dit moment overtuigd Maar wanneer, dat is nog de grote vraag. De meest optimistische voetbalfanaten zien Amerika al in 1986 een vooraanstaande rol spelen tijdens de dan te houden wereldkampioenschappen. Meer realistische kenners houden het er op, dat de gevestigde voetbalnaties in ieder geval voor het jaar 2000 rekening dienen te houden met een Amerikaans el tal van formaat. En waarom niet? Waarom zouden er tussen zo'n 220 miljoen Amerikanen niet enkele tientallen rond lopen, die dezelfde magische relatie op kunnen bouwen met het voetballeder als jongelieden in Europa en Zuid-Amerika? Financiële middelen en zakelijk inzicht zijn in ruime mate voorhanden en er is sedert enkele jaren de vaste wil om op voetbalgebied iets te betekenen. Wat ontbreken zijn traditie en, tot voor kort, geduld. Gebrek aan geduld leidde ook tot het eerste falen aan het eind van de zestiger jaren. Verblind door de zakelijke en sportieve voetbalsuccessen in Europa en Zuid-Ame rika trachtten enkele Amerikaanse zakenlieden zo rond 1966 in ijltempo een Amerikaans voetbalcircus op poten te zetten. Uit Zuid-Amerika en Europa (onder meer Nederlandse spelers als Ko Prins, Theo Laseroms en Piet de Vries heten zich in het hachelij ke avontuur meeslepen), werden voor veel geld voetballers en coaches aangetrokken, vooraanstaan de voetbalclubs werden naar Amerika gehaald om demonstratie-wedstrijden te spelen en zo ongeveer de kostbaarste advertentie-campagne uit de sport- historie werd op touw gezet om de Amerikanen met voetbal kennis te laten maken. Maar het geld bleek door het ontbraken van inzicht en vrijwel elk spoor van liefde voor het voetbalgebeuren al vrij snel slecht besteed. Het Amerikaanse publiek hield het liever bij base ball, het rugby-achtige football, basketball, tennis, golf en atletiek. Toekomst leek er op dat moment in ieder geval niet of nauwelijks in het Amerikaan se voetbal te zitten. De meeste zakenlieden trokken zich terug, maar ze lieten wel wat achter: een hernieuwde belangstelling bij die Amerikanen, die het Engelse, Duitse, Schotse, Italiaanse of Neder landse voetbalbloed nog door d' aderen voelden stromen. Zij kregen de smaak weer te pakken en met name een groep Amerikanen van Britse afkomst stortte zich met overgave op het winnen van de Amerika nen voor de „populairste sport in de wereld". Naast een betere opbouw van de prof-afdeling, de North American Soccer League (NASL), werd nu ook gekozen voor een meer op de toekomst gerichte aanpak: het veroveren van de Amerikaanse jeugd. En daar ligt het grootste succes van het Amerikaan se voetbal: soccer heeft vaste voet gekregen op de Amerikaanse scholen. Op vele honderden scholen wordt op dit moment vol overgave soccer gespeeld. Geasfalteerde basketball-terreintjes, zoals die in alle Amerikaanse steden in overvloed te vinden zijn, worden steeds meer benut voor de voetbalsport, de beide palen doen dan dienst als mikpunt en niets aan de dribbelende, tackelende en switchende Ame- rikaantjes doet vermoeden, dat je in een land bent, waar de voetbalsport in feite nog geen tien jaar oud is. Passie Everett Germain, een Amerikaan van Britse ko maf, die al vijftien jaar bezig is schoolvoetbal in de omgeving van Washington van de grond te krijgen, is overtuigd van het succes. „Ik heb voet bal zien groeien van een rariteit tot een passie. Het spel geeft veel meer mogelijkheden en actie dan baseball, is minder gevaarlijk en agressief dan football, kinderen, ook meisjes, kunnen er zich geweldig in uitleven. Ouders zien hun kinderen niet graag doelloos in het „verre veld" staan, zoals bij baseball", aldus Germain. Ook voor NASL-commissaris Phil Woosnam, een Welshman van afkomst, bestaan er geen twijfels meer. „Soccer is definitief soorgebroken Ik geloof echt, dat soccer binnen tien jaar de populairste sport in Amerika is", aldus Woosnam. De amateu rafdeling bloeit en groeit als kool. Woosnam: „We zijn druk bezig Amerikaans talent te ontwikkelen. Soccer is een Amerikaanse sport aan het worden. Maar pas als deze jonge generatie doorbreekt, en dat kan zeker binnen tien jaar, zijn we echt op de goede weg". 18 nationaliteiten De eerste jonge Amerikanen hebben zich intussen al in de prof-sector aangemeld. Zoals Miro Rys, een 19-jarige Amerikaan van Poolse afkomst, die zo van de schoolbanken naar het eerste team van de Chicago Stings doorstootte. Maar voorlopig is SPORT

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10