Vervuilde Middellandse Zee een gevaar voor de toeristen |otterdam gaat werven samenwerking PvdA-CDA |C WETSONTWERP VOOR OLIEHULP IN CRISISTIJD Vierdaagse „loopt" op 22,5 kilometer pleister CDA moet alles doen om ^wantrouwen weg te nemen enthuizen Jjgt eigen [argemeester oorlopig en organisatie ij Unilever Extra rijkssteun voor koopwoning KABINETS- Groot voorstander van INFORMATEUR PROF. DR. W. ALBEDA: 7NENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 JULI 1977PAGINA 7 K >nze correspondent te Parijs Jan men) tCO Terwijl het aantal toeristen se zomer de stranden van de Middel- i Zee bevolkt op een wijze dat de bijna die van de Parijse metro om r 's avonds overtreft, hebben zij nooit zo groot gevaar voor hun gezondheid in. De honderd miljoen toeristen lo er reëel gevaar ziekten van verschil- aard op te lopen als zij in het ernstig ilde water baden. gebleken op de studieconferentie van 5 inzake oceanografie en milieube- ning die onder auspiciën van de Ver- Naties in Monaco bijeengekomen is. ►llicht meest vooraanstaande oceano- >r wereld Jacques-Yves Cousteau heeft m omhaal verldaard dat hij nooit meer LC Middellandse Zee zwemt, omdat het te zeer verontreinigd is, terwijl hij l jaren gelden nog elke dag voor het w waar de conferentie in Monaco heeft ging zwemmen. „Tegenwoor- eo verklaarde hij, „zwem ik in het niet meer, omdat ik me niet kan tteren vijftien tot twintig kilometer j de kust te gaan waar het water nog n is". Volgens hem neemt elk jaar het mensen die ziekten oplopen na in de (llandse Zee gezwommen te hebben n een van de grootste gevaren is is hem vaginale infectie bij jonge meis- i gesloten zee die de Middellandse ij feite is, bevat teveel kwikzilver, teveel 1 rioolwater en teveel afval om nog »ite zijn. Tien jaren geleden waren de er nagenoeg van overtuigd, dat de zee niet meer te redden en definitief veroor deeld was om een vergiftigde dode zee te worden. Als gevolg van een serie conferen ties van experts is er een internationaal anti-vervuilings-akkoord bereikt, dat zelfs tot stand gebracht heeft wat de politiek niet bij machte was te doen, namelijk samen werking tussen Grieken en Turken en Israë liërs en Arabieren. De enige randstaat die aan de studie niet deelneemt is Albanië. Sedert kort hebben de experts weer enige hoop, maar de verontreiniging van de oude wereldzee zal volstrekt niet meer verder mogen gaan, omdat zeer spoedig het punt bereikt dreigt te worden waarop geen om mekeer en geen redding meer mogelijk is. Het is een aangelegenheid die van kapitaal belang is voor honderd miljoen oeverbewo ners en honderd miljoen toeristen die jaar lijks de stranden bezoeken en daarvan kracht, gezondheid en nieuwe levenslust ver wachten om weer een jaar in de tredmolen van elke dag te kunnen lopen. Zoals de situatie nu reeds is, zal een aantal van hen een ziekte en depressie mee naar huis ne men. De conferentie waaraan vijftig vooraan staande deskundigen deelnemen, duurt een week en verloopt binnen het kader van het programma voor de milieubescherming van de Verenigde Naties en de organisatie heeft in vijftien landen vijfenzeventig laboratoria gesticht, die voortdurend de kwaliteit van het zeewater controleren. Van deze controles worden weinig resultaten openbaar gemaakt en er wordt gezegd, dat dit niet gebeurt om geen paniek te zaaien. De kolossale finSncie- le belangen die in vele landen langs de Middellandse Zee met het toeristenverkeer gemoeid zijn, blijken voor vele regeringen bepalend. Tijdens de vorige bijeenkomsten van de conferentie is het probleem gesteld van een vaste maatstaf voor de vervuiling. Tot nu toe legt elke gemeente aan de kust vaak eigen maatstaven aan. Zo is bekend, dat een grote en internationaal vermaarde badplaats steeds kan verkondigen dat de analyse van de om de twee weken op nege nennegentig plaatsen voor de kust genomen watermonsters negatief is. Maar daar wordt niet bij vermeld dat het hier enkel een bacteriologische en geen chemische analyse betreft. De enige doeltreffende en weten schappelijk verantwoorde analyse, zo heet het, vereist op een bepaald punt vijftien watermonsters te nemen en daarbij over een periode van vierentwintig uren nogeens monsters om de drie uur. Thans is het zo, dat een ton kwik in zee gestort zou kunnen worden zonder dat de gebruikelijke analyses op de plaats in kwestie dat zouden uitwij ken. Door het aannemen van een algemene me thode wil men althans komen tot het vast stellen van welk water voor baden veilig en welk onveilig is. Inzake het kwikgehalte zijn de geleerden verontrust over de steeds hoge re concentratie in gevangen tonijn en zwaardvissen. In maart 1975 hadden de bio logen in Nice al alarm geslagen, omdat gebleken was dat degenen, die elke week twee kilo vis aten zeer ernstige en vaak ongeneeslijke ziekten konden oplopen. Verder heeft de Middellandse Zee de hoog ste graad van olievervuiling van alle zeeën ter wereld, Vijfentwintig laboratoria meten geregeld deze vervuiling en een centrum ter bestrijding van de olieverontreiniging is op Malta gesticht. Tenslotte is gebleken dat negentig procent van afval en rioleringswater nog altijd recht streeks een ongefilterd in de zee uitmondt Zelfs in landen als Frankrijk, waar prak tisch overal zuiveringsinstallaties bestaan, kunnen deze in de zomer door de enorme toevloed van toeristen het afvalwater niet altijd verwerken, en dit komt dientengevolge maar slecht gezuiverd of deels geheel onge zuiverd in de zee terecht, waar juist op dat tijdstip de meeste baders zijn. Die conferentie van Monaco houdt zich even eens bezig met de problemen van de insek- tenverdelgingsmiddelen die in de zee drei gen te komen. In dertien landen is het al verboden chloorprodukten in zee te storten en een dozijn laboratoria meet voortdurend de gevolgen van chemische verontreiniging op de zee-fauna. De resultaten van een en ander zullen zeker voor de toeristen niet onmiddellijk merk baar zijn, maar zij zullen ertoe bijdragen een definitief afsterven van de Middellandse Zee te vermijden. Men hoopt binnen twee jaren tot het ondertekenen van een binende overeenkomst te komen, terwijl de regerin gen eveneens de vereiste kolossale geldmid delen beschikbaar moeten stellen. Het pro bleem is van internationale aard, omdat de grillige zeestromingen in de Middellandse Zee de kustvervuüing van Italië bijvoor beeld naar Frankrijk brengt en die van Noord- Afrika naar de Turkse en Israëlische stranden. Terwijl om redenen van vreemdelingenver keer en om paniek te vermijden daar geen of weinig ruchtbaarheid aan gegeven is, heeft men in de loop van de afgelopen week een aantal stranden in de meest door toeris ten bezochte landen langs de Middellandse zeekust moeten sluiten. 00 i een onzer verslaggevers) ~>AM De gemeente gaat een actiewer- I voor bedrijven voe- is hard nodig omdat ehe teruggang ook bied niet on- heeft gelaten. Voor !baerving van bedrijven is al ac|imbitieas programma op- a£uieelde de Rotterdamse ha- rethouder H. van der Pols rmiddag mee in een toelich- op zijn „Beleidsnota ha- ven". „De tijd waarin bedrijven „als vanzelf' naar Rotterdam en Rijnmond toekwamen is voor bij, we moeten er nu zelf op uit trekken", aldus de wethouder. Volgende maand treedt een functionaris in dienst van de gemeente die zich speciaal met het werven van bedrijven gaat bezighouden. „Ik kan de naam van deze functionaris nog niet bekendmaken. Wel kan ik zeg gen dat het een bekende figuur uit het bedrijfsleven is." Het is overigens niet de bedoe ling dat Rotterdam nu maar elk bedrijf zal accepteren. De voor keur gaat uit naar arbeidsinten sieve en schone industrieën. Dat arbeidsintensieve element wordt zeer belangrijk geacht omdat de werkloosheid ook in het Rijn mondgebied fors heeft toegesla gen. Het Rotterdamse werkloos heids percentage (6.3) ligt een stuk boven het landelijke ge middelde. Bovendien zullen de gevolgen van de malaise in de scheepsbouw een rol gaan spe len. n langslepende Inverses jJneenonzer verslaggevers) iTHUIZEN Benthuizen t ud een eigen burgemeester, als gemeentesecreta- ^*1 moeten fungeren. Met dit M-pfit van de minister van ogjenlandse Zaken lijkt een lyopig eind te zijn gekomen bestuurlijke en ambtelij- iroblemen die dit dorp on- de rook van Zoetermeer 'vjj ilang hebben geteisterd, eter week publiceerde de scourant een oproep tot et rdejangslepende controverse be en in Benthuizen aan het i van dit jaar een hoogte met de arrestatie van twee louders op verdenking van de. Zij werden vrijgespro- Burgemeester Keijzer legde ambt neer maar bleef wel emeester van Moerkapelle. i tijd geleden overleed wet- er Seijbel na een mishan- ïg en onlangs stierf plotse- gemeentesecretaris Run- rnemend burgemeester De ie van Bergambacht en nerstol werd benoemd in ile. IECHT (ANP) - De directie Unilever zal de reorganisa- lannen voor de verliesge- de vleesgToep (UVGN) voor- in de ijskast zetten. afwachting van de bevin- ;en van een nog op te rich- commissie van onafhankelij- deskundigen, die de situatie e totale Nederlandse vleesin- trie moet gaan bekijken. Dit ft een woordvoerder van de e BLHP (beambten, leiding- ers en hogerpersoneel) giste- meegedeeld. Volgens de lever-directie zal de commis- echter alleen een onderzoek ellen naar de structurele blemen waarin de vlees- ep verkeert. suggestie tot oprichting van commissie is afkomstig van vakbonden, die van meet af niet bereid waren te praten de reorganisatieplannen wbij 1800 arbeidsplaatsen op tocht zouden komen te staan. rapport dat de commissie ■t. uitbrengt zal uitgangspunt "men zijn voor onderhande len tussen Unilever en de Pabonden. DEN HAAG (ANP) Minister Lubbers van Economische Za ken heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ter uitvoering van de in november 1974 te Parijs tot stand gekomen over eenkomst over een internatio naal energieprogramma inge- dien<LHet wetsontwerp heeft drie doeleinden, te weten het scheppen van meer mogelijkhe den om de distributiewet 1939 in werking te stellen, het schep pen van bevoegdheden om le veringsverplichtingen ten be hoeve van het internationale verdeelschema te kunnen opleg gen en het scheppen van be voegdheden om van het bedrijf sleven informatie over de olie- markt te verkrijgen. Het gaat hier om de uitvoering van de overeenkomst, waarbij een aantal landen elkaar aan olie helpt in crisisgevallen. De olie, die de deelnemende landen beschikbaar hebben en krijgen wordt gelijk verdeeld als er een tekort aan olie in een of meer landen of in alle deelnemende landen optreedt, bijvoorbeeld als gevolg van een olie-embargo. Het kan daardoor gebeuren, dat in ons land het verbruik van aardolieprodukten zal moeten worden beperkt zonder dat ons land zelf door een aanvoercrisis wordt getroffen. De distributie- wet 1939 kan alleen worden toe gepast als er in Nederland zelf een tekortsituatie is. Het wets ontwerp schept daarom de mo gelijkheid de wet toch toe te passen voor de uitvoering van het verdeelschema ook zonder dat Nederland een tekort heeft. Krachtens de voorgestelde wet zal de regering voorts producen ten en handelaren bindend kun nen opdragen olie een bepaalde bestemmcng te geven, bijvoor beeld te leveren aan andere Ne derlandse ondernemingen. De medische verzorgingsposten van de Vierdaagse hebben over werk niet te klagen Deze Britse militair heeft het zekere voor het onze kere genomen. „Val ik uit, dan neem ik toch lekker de fiets", moet hij denken NIJMEGEN Het slechte weer blijft de deelnemers aan de 61e Vierdaagse parten spe len. Ook op de tweede dag werd de wandelkaravaan ge teisterd door regenbuien en venijnige windstoten. De ele menten pleegden een fikse aanslag op voeten en spieren van de wandelaars: 623 van hen vonden de moeilijkbeden te groot worden. De tweede dag van de Vierdaagse, wan neer bet legioen bet Land van Maas en Waal intrekt, is altijd gevreesd. De uitvallers lijs ten van de laatste jaren geven dan ook op deze dag het grootste aantal vertrekkers te zien. Dat de omstandigheden de deelnemers aan de 61e Vier- daagseaflevering weinig gun stig gezind zijn, valt ook op te maken uit gegevens die door de medische dienst worden vrijgegeven. Op de eerste twee dagen werden niet minder dan 4500 rollen pleister uitgegeven. Dit komt overeen met een af stand van 22,5 kilometer. Hierbij kwamen nog twee liter jodium, vier liter alcohol, tien liter washenzine en acht liter kamferspiritus. Bovendien werden ook nog 200 rollen zwachtels Over verharde spie ren vastgelegd. Het hoeft geen betoog dat de medische ver- zorgingsposten over werk geen klagen hebben gehad. Op de eerste dag werden de officieel door de KNBLO uitgezette medische posten langs de rou te nog al eens geassisteerd door „wilde" verzorgingsplaat sen, die de blarenprikkerij echter tamelijk amateuristisch benaderden. Dit leverde in sommige gevallen overbodige pijn en soms zelfs uitvallers ook. Op de tweede dag werden er geen „wilde" posten gesigna leerd door de organisatie. Eni ge ziekenhuisopname tot dus ver in deze vierdaagse: een Duitse militair met een acute blindedarmontsteking. Ook voor hem zijn er morgen dus geen bloemen. De 14.157, die er nog wel voor in aanmerking komen, zullen eerst de Zeven heuvelen-weg moeten bedwin gen, de scherprechter van de derde dag. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ook koopwonin gen komen binnenkort voor ex tra rijkssubsidie in aanmer king. De subsidieregelingen ia de huursector die nu gelden voor „goede en goedkope wo ningen" en „experimentele wo ningen", gaan namelijk ook gel den voor eigen woningen. Wel is voorwaarde voor deze subsi die dat het hier gaat om zoge naamde premie-koopwoningen, die sinds 1975 al gedeeltelijk worden gesubsidieerd. Dit heeft minister Gruijters van Volks huisvesting gisteren in een brief aan de gemeenten meege deeld. Bouwobjecten komen voor toe passing van deze nieuwe rege ling in aanmerking als ze ten minste 25 woningen omvatten. De hoogte van de bijdrage zal per geval worden vastgesteld. In het algemeen zal worden uitge gaan van de bijdragen die ook gelden voor de woningen in de huursector. Maximaal kan nu 4500 gulden worden toegekend, doorgaans gesplitst in 500 gulden voor de planvoorbereiding en 4000 gul den voor de bouw van het huis. Dit tweede gedeelte wordt al leen in zijn geheel uitgekeerd als de stichtingskosten niet meer dan 98.000 gulden bedra gen. Voor elke 1000 gulden dat de woning meer kost wordt de bijdrage verminderd met 500 gulden. De regeling gaat gelden voor woningen waarvan de plannen na 4 april van dit jaar zijn ingediend. De maximum- bijdrage voor woningen die voor „experimenteel" doorgaan is in het algemeen 5000 gulden. Ook eigen woningen in de be schutte sfeer met extra subsi die voor mensen met een be scheiden inkomen komen in aanmerking voor de subsidiere geling. Verdwenen beelden doken A n I hun sokkels op het OD lilt nOKin Amsterdamse Rokin I waren gerukt en sindsdien verdwenen, zijn deze week onbe- AMSTERDAM nacht van 5 op 6 juli schadigd opgehaald Twee van de drie door onbekend geble- uit het water van het beelden, die in de ven vandalen van Rokin. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG „Naar mijn me ning kan de christen-democratie haar idealen het beste verwe zenlijken met de PvdA maar voorwaarde voor een samen werking is wel dat men elkaar als gelijkwaardige partners ac cepteert Wil men de ander slechts als junior partner, dan behoeft men zich er niet over te verbazen dat die ander zich te rugtrekt". Deze woorden sprak de gisteren tot informateur benoemde pro fessor dr. W. Albeda vorig jaar november in de Eerste Kamer bij de algemene beschouwingen over de rijksbegroting voor 1977. Dat de voorzitter van de ARP-fracüe in de senaat zo dui delijk zijn voorkeur voor sa menwerking met de P.v.d_A. uit sprak, wekte geen verbazing. Albeda's positiekeuze was al ja renlang bekend Heel duidelijk was steeds dat hij uit de christe lijke vakbeweging „voortkomt". Willem Albeda werd in 1925 ge boren in Rotterdam, de stad waar hij ook nu woonachtig is. Hij studeerde aan de toenmalige Nederlandse Economische Ho geschool in de Maasstad waar hij in 1950 zijn doctoraal exa men deed. Hij promoveerde en drammerigheid zette kabinet onder druk Pref dr. W. ATM* itrad sw ill Informateur ufi de «lef a Uyl. UIJ schreef ep ons verwek blifaandef wint over de kabinetscrisis. ProfT Albe# fractlevoorxltter van de ARP In de Fe en boofleraar economie aan de Erasmor Professor dr. W. Albeda in onze krant van 24 maart, kort na de val van het kabinet Den Uyl. daarna op een proefschrift over de rol van de vakbeweging in de moderne maatschappij. Toen hij hoogleraar in Rotter dam werd, luidde zijn leerop dracht „het sociaal-economisch beleid"; formeel is hij nog steeds hoogleraar aan de Eras- musuniversiteit, maar in feite doceert hij aan de stichting be drijfskunde in Delft, een onder deel van het interuniversitair in stituut bedrijfskunde. Hardnekkig bemiddelen is één van Albeda's sterke kanten. Hij bezit het vermogen mensen en organisaties bij elkaar te bren gen. Zijn rustige, sympathieke aanpak van problemen is alom bekend. Zijn vermogen om mensen bij elkaar te brengen heeft mede geleid tot zijn benoeming tot informateur (samen met de hui dige C.D.A.-leider Van Agt) in april 1973. Van Agt en Albeda leverden toen een belangrijke bijdrage aan de vorming van het kabinet-Den Uyl Zij hakten moeilijke knopen door en maak ten de weg vrij voor de formatie die vervolgens door mr. Burger en Ruppert voltooid werd in het eerste kabinet-Den Uyl. Professor Albeda heeft er, zoals gezegd, nooit een geheim van gemaakt dat hij een krachtig voorstander is van samenwerk ing tussen socialisten en chris ten-democraten. Daarom toonde hij in de afgelopen jaren ook een positieve houding ten aan zien van het kabinet-Den Uyl. Natuurlijk had hij kritiek, maar die kon hij dan ook zeer gefun deerd naar voren brengen. Hij begeleidde het kabinet, zoals een van zijn politieke vrienden zei, positief en kritisch. Nadat het kabinet-Den Uyl in maart ten val was gekomen schreef Albeda een artikel in onze krant van 24 maart waarin hij zijn opstelling nog eens dui delijk uiteenzette.Jk behoor tot de mensen die het betreuren dat dit kabinet zo dicht bij de haven strandde. Ik ben niet bereid er zonder meer van uit te gaan dat men nu nog slechts met de V.V.D. zou kunnen regeren. Niet omdat met de V.V.D. niet gere geerd kan of behoort te worden. Wel omdat ik zou vrezen voor een toekomst waarin C.D-A. en P.v.cLA. zo definitief van elkaar gescheiden blijven dat in Neder land in de praktijk een links- rechts-benadering een feit zou zijn. Dat zou slecht zijn voor ons land. Het zou ook betekenen dat de christen-democratie op een verkeerde plaats in de Neder landse politiek aangeland is". Albeda's conclusie: Jk acht het van de grootste betekenis dat de weg naar de Pv.cLA. open blijft en dat alles gedaan wordt om gegroeid wantrouwen weg te ne men". aldus professor Albeda, thans informateur, in onze krant van 24 maart

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7