ouden medaille oor E. Maasdijk Piet van Duyvenvoorde klinkt uit in Katwijk AVIFAUNA Rondvaarten door de Leidse regio Ondanks drukte geen storende samenloop van dagjesmensen Toer-Tip-20 TENNISTOERNOOIEN tTAD/REGIO Nr LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 JULI 1977 PAGINA 5 cite f I II Met meest bezochte vakantie oord in de omgeving van Lei den en Alphen aan den Rijn is het vogel- en recreatiepark Avifauna. Jaarlijks brengen zo'n 500.000 mensen een be zoek aan Avifauna in Alphen aan den Rijn. In deze drukke vakantiedagen is die grote toestroom van dagrecreanten echter nauwelijks merkbaar. Het recreatiegedeelte en het vogelpark beslaan zo'n groot terrein dat in de meeste ge vallen geen sprake is van een storende samenloop van dag jesmensen en spelende kinde ren. In tegenstelling tot de typische trekpleisters voor kinderen Linnaeushof, Duinrell en Drie- vliet bevat Avifauna voldoen de elementen om het ook de' ouderen de gehele dag naar de zin te maken. In het vogelpark met zijn overdekte vogelgale rijen, tropisch vogelhuis, een denvijver, flamingostrand, De beveiligde glijbaan in de speeltuin van Avifauna. zwanenvijver, wandelpieren en apenhuis is het voor jong en oud heerlijk toeven. De in teresse van de kinderen zal echter voornamelijk uitgaan naar het speelgedeelte van Avifauna. De toegangsprijs voor volwassenen bedraagt drie gulden en voor kinderen tot tien jaar twee gulden. Van af het centraal station in Lei den is Avifauna per openbaar vervoer bereikbaar met lijn dienst 9 van Westnederland. Voor degenen die de voorkeur geven aan particulier vervoer is er aan weerszijden van de ingang van Avifauna een groot parkeerterrein aange legd. Het speelgedeelte van Avifau na vertoont vele overeenkom sten met andere recreatiepar ken. Ook hier zijn rond een grote speeltuin en een zwem bad vele speelmogelijkheden gecreërd. Voor de meeste at tracties moet echter extra be taald worden. Bij Avifauna wordt geen all-in-prijs gehan teerd, hetgeen als groot voor deel heeft dat de kinderen el kaar niet bij elke attractie ver dringen. Enigszins afgeschei den van het recreatiepark ligt een manege, waar men voor 3,50 gulden een kwartier kan paardrijden. Naast de speel tuin met een meer dan dertig meter hoge glijbaan is een pis te voor de pony's aangelegd. Voor één gulden kunnen de kinderen een klein ritje ma ken. Ook het kanovaren ont breekt niet in Avifauna. Een vaarbewijs lijkt echter geen overbodige luxe, want dage lijks doen zich ontelbare maar ook onschuldige aanvaringen voor. Het spelevaren kost de bezoeker één gulden. Elk recreatiepark wordt mo menteel wel gesierd doOT een speelhal of automatenhuis. In Avifauna herbergt deze speel hal echter ook een draaimolen voor kleine kinderen (prijs per Het flamingostrand in het vogelpark van Avifauna. Vak '77 Ze zifn er weer, die lange schoolvakanties. De laatste hand wordt gelegd aan de voorbereiding van de vakan tiereis naar het buitenland of die paar weken rust In eigen land. Oe kinderen hebben zo'n zes weken vrt| van school. Het Is voor hen soms moelli|k volop ont spanning te vinden. Elke dag zwemmen, fietsen of het deelnemen aan georga niseerde vakantiebezighe den zl|n nu eenmaal ook niet alles. Vandaar dat veel ouders er met de kinderen op uittrek ken, het liefst naar attrac ties In de directe omgeving. De Leldse Courant biedt daarbll wat hulp. Verslaggever Plet van Oam en fotograaf Theo Ringers bezochten een tiental pleis terplaatsen waar een gezin met kinderen zich een dag naar hartelust kan amuse ren. De speeltuin kent sinds kort een doorloopklimrek rit 50 centen) een spookhuis (0,75 gulden) en een serie lach spiegels. Tevens is er een klein circuit voor botsauto's waar men voor één gulden naar har telust aanrijdingen kan ver oorzaken. Het zwembad sluit niet aan op het recreatiepark. Het is een op zichzelf staand geheel, dat echter wel via Avifauna be reikbaar is. Hier bedraagt de toegangsprijs voor volwasse nen 2,20 gulden en voor kinde ren tot en met 16 jaar 1,35 gulden. Twee attracties com pleteren het dagje ravotten in Avifauna. Het trampoline springen en de mini-cars (bei de 50 centen). Het consumptieve gedeelte van Avifauna omvat een groot zelfbedieningsrestaurant, gele gen achter het flamingostrand in het vogelpark en een café naast de speeltuin. Buiten de toegangspoorten van het re creatie- en vogelpark is er ver der nog het wegrestaurant van Avifauna. Avifauna is dagelijks geopend van 9 uur 's morgens tot 12 uur 's avonds. Midden-Holland zou Midden-Hol land niet zijn als er op zonnige of misschien juist regenachtige vakan tiedagen niet talloze mogelijkheden waren om de Leidse grachten of de plassen en meren in de regio nu eens niet vanaf de wal maar vanaf het water te bekijken. Rondvaarten dus, want het is niet een ieder ver gund een bootje voor de deur te hebben liggen. Desalniettemin blijft ook het rondvaarttochtje voor va der, moeder en twee kinderen een prijzige aangelegenheid, oodat een tocht in lang niet alle gevallen een dagvullende bezigheid is. Dat bete kent dat op een enkele uitzondering na de rondvaart voor het dagje uit met mogelijke andere zaken gecom bineerd zal moeten worden. Voor een rondvaart in Leiden zelf kan men terecht bij rederij Slinger land. Deze boten vertrekken ieder uur tussen 's ochtends elf uur en 's middags vijf uur vanaf het water terras aan de Beestenmarkt tegen over het Lido-theater. Voor 3,50 gul den voor volwassen en 2,50 gulden voor kinderen tot dertien jaar „koopt" men een uur durende tocht door de Leidse grachten. Deze tocht voert langs het Galgenwater met zijn vele bezienswaardigheden, de Witte en Zoeterwoudse Singel, langs de oudé Leidse poorten en bruggen en langs de Nieuwe Rijn, vanwaar de Korenbeurs, het stadhuis, het waag gebouw en de Hoogstraat met zijn hoge kelderwallen-een extra dimen sie krijgen. Iedere werkdag om twee uur ver trekt er een boot van rederij Slinger land vanaf de Havenkade (aan het einde van de Haarlemhierstraat) langs de molens in Hollands-Midden. De kosten bedragen 7,50 gulden per persoon (kinderen tot dertien jaar 5 gulden). De vaarroute loopt via De Zijl, 't Joppe, Eenzaamheid, Spiet- laak, Warmonderleede, Norremeer, Buurtpolder, de Kleipoel, de Kop- poel, de Eendenkooi, de Kever, de Spijkerboor, de LJmerpoel en de Zijl keert de boot weer terug naar Lei den. De rederij Avifauna vormt een idea le mogelijkheid tot het maken van wat langere tochten. Dagelijks om kwart over tien kan men bij het Kort Galgenwater in Leiden terecht voor een dagtocht naar de Braassemer- meer. Daarbij inbegrepen is een be zoek aan het recreatie- en vogelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn. De tochten worden gemaakt met een zogeheten salonschip wat inhoudt dat aan boord ook eten en drinken verkrijgbaar zijn. De boot keert om half zes weer terug in de thuishaven. Het tarief voor deze boottocht be draagt 10 gulden voor volwassenen en 7,50 gulden voor kinderen tot twaalf jaar. Avifauna heeft ook een drieëneen half uur durende middagtocht op haar vaarprogramma staan. Iedere dag om kwart over twee vertrekt een Avifauna-boot vanaf de souvenirs shop op de Blauwpoortsbrug in Lei den voor een tocht langs Oegstgeest, Valkenburg, Katwijk, Rijnsburg en Warmond. De kosten van deze tocht bedragen 6,50 gulden voor volwasse nen en 4,50 gulden voor kinderen tot twaalf jaar. In Warmond kunnen rondvaartlief- hebbers iedere dag, behalve dins dags en donderdags, bij de Haven in de Dorpsstraat terecht voor een uur durende rondvaart Over de Ka- gerplassen. De eerste afvaart heeft plaats om 10.45 uur, de laatste om 16.45 uur. De kosten bedragen \toor volwassenen 4 gulden en voor kinde ren tot dertien jaar 2,50 gulden. In Sassenheim kan men alleen zater dags en zondags inschepen voor een dagtocht naar Avifauna, met rederij Triton. Vertrek vanaf de Oosthaven om half elf en terugkeer rond de klok van zes uur. Kosten: 15 gulden voor volwassenen en tien gulden voor kinderen tot twaalf jaar. Dezelfde rederij Triton voert deze boottocht op maandagen, dinsdagen, vrijdagen en zaterdagen ook uit van uit Katwijk. De tocht begint dan wel een uur vroeger, namelijk om half tien. Dë prijs blijft dezelfde en ook het bezoek aan Avifauna is gratis. Vertrekpunt is het Prins Hendrikka naal waar vandaan ook dagelijks behalve zondags Merenmolentochten starten. De tocht gaat voornamelijk over de Kagerplassen en duurt drie uur. Kosten: 7,50 gulden voor vol wassenen en 5 gulden voor kinderen tot twaalf jaar. Iedere woensdag, donderdag en zondag vertrekt vanuit het Prins Hendrikkanaal een zogehe ten Holland Tour Trip. Vertrek half twee en terugkeer rond half zes. De kosten bedragen 10 gulden voor vol wassenen en 6,50 gulden voor kinde ren tot twaalf jaar. Elke dag publiceren wij in de rubriek Vak "77 een aantal toeristische tips voor de lezers, die graag eens een dagje buiten de regio Leiden willen vertoeven en bereid zijn daarvoor een paar uurtjes in hun trouwe vierwieler door te brengen. Van daag tip 15 en 16 van onze Toer-Tip-20 Harderwijk Naast het Dolfinarium in Har derwijk ligt het „Veluwe- strand". Daar is een breed strand, waar het zand schoon is en het water, met name voor kinderen, volkomen veilig doordat het slechts langzaam overgaat van ondiep naar diep. Kinderen kunnen hier dus naar hartelust zwemmen en spartelen. De bezoekers kunnen gebruik maken van wisselcabines. Behalve de zonneterrassen zijn er vele attracties, waaron der een speeltuin en speelwei den. Op de Dolfijn space-walk kunnen de kinderen springen, rollen en tuimelen op een enorm luchtkussen. Zij kun nen verder skelteren, speleva ren in een bootjesvijver, mini- cars met een echte motor be sturen op een speciaal hier voor bestemde baan, een rond rit maken met de westerntrein of ponyrijden. De nieuwste attractie is het Lunakon. Dit is een gebouw met een vloer oppervlakte van 600 vierkante meter, waarin zich meer dan 50 miniatuur kermisattracties bevinden. De collectie wordt een unicum in Europa genoemd. De miniatu ren bevatten meer dan 800 tandwieltjes en tweeduizend lagertjes. De sprookjesachtige verlichting komt van de niet minder dan twaalfduizend lampjes. Het circuit van de achtbaan is 35 meter lang. Met een snelheid van 50 kilometer per uur maken de wagentjes een dubbele looping om ver volgens over een afgrond te zweven en weer feilloos in hun baan terecht te komen. Een van de topattracties van Harderwijk is een rondvaart over de randmeren. Aan boord krijgt men tekst en uit leg over onder meer Harder wijk als vissersplaats, de Har- dersluis, het gemaal Lovink en de Zuiderzeewerken in het al gemeen. Elk schip beschikt over comfortabele salons met stoelen en een buffet voor een drankje onderweg. Deze rond vaart duurt ongeveer 50 minu ten. Dolfinarium In een overdekt stadion met 2500 comfortabele zitplaatsen worden dagelijks dolfijnens hows gegeven. Regelmatig worden onderwatervoeders- hows met kikvorsmeisjes ge houden. Door een glaswand van 21 meter lang ziet men de dolfijnen speels rondzwem men. De enige walrussen in Nederland zijn te zien in hun verblijf „Nova Zembla", dat is aangepast aan hun natuurlijke omgeving in de Noordelijke IJszee. In de buitenbassins dartelen zeeleeuwen en zee honden. Bovendien is er een tentoonstelling over de walvis- achtigen. Het Dolfinarium is dagelijks geopend van 09.00 tot 17.30 uur. De dolfijnen en zeeleeuwenshows worden ge geven om 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 en 17.30 uur. 's Zondags vervalt de show van 10.00 uur. Na elke show onder- watervoedering en zeeleeu wentraining. Toegangsprijs: volwassenen 6 gulden, kinde ren van 2 tot 13 jaar 3,75 en 65-plussers 4,75 gulden. Evenementen-agenda Vrijdag; 22 juli Katwijk/Zee: Paalrace Katwijkse Reddingsbrigade. Aanvang 19.00 uur. Strandpost Zuid. Katwijk/Zee: Jubilates Feesttent. Sluiting in de Feesttent. 20.00 uur bekendmaking uitslag van de verloting. N'oordwijk: Orgelconcert door Willem-Hendrik Zwart, in de Grote Kerk, Noordwijk-Binnen. Aanvang 20.15 uur. Noordwijkerhout: Gelegenheid bezichiging „Witte Kerk" van 19.00—20.30 uur. Toegang gratis. n RATIONALE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN lij njMERSFOORT/LEIDEN Tijdens de nationale t bijpemkampioenschappen in Amersfoort is de zwemmer Edward Maasdijk er voor de maal in geslaagd een gouden medaille te n. Met 2J30.16 bleek Maasdijk bij de onder 16 jaar ook op de 200 meter ig de snelste en bracht met deze prestatie totaal van de door hem behaalde medailles zeven, drie maal goud. drie maal zilver en één een brons. [atricia van Walderveen, eveneens van De Zij- GB, behaalde op de 100 meter rugslag voor> isjes geboren in 1965 een uitstekende derde plaats met een persoonlijke recordtijd van 1.16.0. BZ&PC zwemmer Gijsbert v.d Leden was op de 100 meter vrije slag voor jongens onder 10 jaar eveneens succesvol, met 1.13.52 was hij de op één na snelste wat hem een zilveren medaille oplever de. Van de overige deelnemers uit Kring Gouwe Rijn streek waren de tijden: 100 m vrije slag j.o.10 jr. René Reieken (AZC) 1.16.86; Peter Sterk (BZ&PC) 1.17.57; Marko Brouwer (AZC) 1.22.27. 100 m rug- slag m. *66, Annemarie de Bruin (Zijl/LGB) 1.23.31. 100 m. vrije slag j. '66 Erik Rieken (AZC) 1.08.52 (5e): idem jongens '65 Marc van Belkum (Zijl/LGB) 1.08.11; Wilco v.d Zeeuw (LZ'86) 1.08.62. KATWLÏK/HILLEGOM De in het HEC in het toernooi van Katwijk no 2 geplaatste J*iet I van Duyvenvoorde had gisteren een beste dag. Driemaal kwam hij in actie en driemaal boekte j hij winst. Eerste klopte hij 's morgens Rutten, die na twee sets, 6-4 2-6, volledig ineenkiap- te. In de middag was hij nog I fit genoeg om de Brabander Dirk Bosch met 6-2, 7-6 te be- I dwingen. Tenslotte kwam Van Duyvenvoorde in bet HDC tot een hattrick. Samen met zijn oude volleyhal makker Pieter Parlevliet, bleef hij de combi natie van Van Duyn sr. en jr. in twee korte sets de baas, 6-3, 6-2. Olivier, die al eerder in dit toer nooi van zich deed spreken door een zege op Barsboom, voldeed ook gisteren aan de inmiddels in Katwijk gestegen verwach ting van misschien een Katwijk- se zege in het HEC door Bronk- horst na harde strijd terug te wijzen, 6-3,7-6. Een partij, die voor hetzelfde geld een andere winnaar had opgeleverd, zo gering was het krachtsverschil, was die in het HEC tussen de Brabander Van der Pol en Hermans. Laatstge noemde zal na de zege 4-6, 6-7, zonder enige twijfel met een zeer opgelucht gemoed onder de douche zijn gestapt Dat zullen Norttrop en Van der Pol na hun partij tegen Vonk/Salman stellig niet hebben gedaan. Zij verlo ren met 5-7, 5-7, na in beide sets met 5-2 te hebben voorgestaan. Met het verlies van een set voor ogen kwamen Vonk/Salman echter tot hun beste prestaties. Annemieke Leenards bleef in het DEC met veel pijn overeind tegen mevr. Fetter, 6-2, 2-6, 6-3. Laatstgenoemde verloor met ere en hoofdzakelijk omdat de be nen niet meer konden doen, wat de armen nog wel konden. De in het DEC als no 2 geplaatste Pat Heyligers moest diep in het arsenaal van haar kunnen dui ken om in de eerste ronde tegen Cora Bloot overeind te blijven, 7-5,3-6, 6-4 na eindeloos lijkende rallies! In het toernooi te Hillegom be reikte de in het DEB als no 1 geplaatste Joke Bosch als eerste de halve finale. Dat gebeurde in een van begin tot eind aantrek kelijke partij tegen Bernadette Tombrok, die zich van de repu tatie van haar tegenstandster niets aantrok en fel bleef vech ten voor ieder puntje, 6-3, 6-3 voor Joke Bosch. Frans de Haan schotelde Roel Bosma een ondoordringbaar ba seline spelletje voor, dat mis schien voor de kijkers niet zo bar interessant was, maar stellig wel aantoonde waarom de Rot terdammer als no 1 is geplaatst Het aantal fouten, dat hij maak te was in de twee sets op de vingers van een hand te tellen. Het vereist tempo, gecontroleer de vaart, om zo'n vastheidsspe cialist te kloppen. Misschien dat Mike Verkerk daartoe in staat is. Gisteren bleef deze nl. met een hoog tem po in twee sets, 6-2, 6-2 in de meerderheid tegen de juist om zijn vastheid in het toemooien- circuit van de regio Leiden ge vreesde Unicuramer Paul Kal lenberg. In het HEC verdween de no 5 geplaatste Mike Ruysenaars uit de strijd tegen Jan Pieter Hop, 3-6, 6-2, 5-7. De overige in dit nummer geplaatste spelers handhaafden zich zonder pro blemen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5