Aspirientje nog jaren ij drogist te koop onbezorgd op vakantie Koopwoning voor lagere inkomens niet aantrekkelijk Geen opzet bij dodelijke val Regering gaat gedrag consument onderzoeken MEER SHOW IN TAPTOE BREDA ÓNDANKS UITSPRAKEN BEWINDSLIEDEN Li DRS. NIERSTRASZ: Stijgende behoefte aan nier-donors verzekeringen, vreemd geld, cheques, rekreatiekredieten enkluizen LEIDSE SPAARBANK Nederlanders fietsen ruim zes miljard kilometer per jaar 3 SUISSES kwaliteits brei- en haakgarens ma suisses Nog geen oordeel over neutronenbom BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 19 JULI 1977 FAGINA 9 1 Van een onzer verslaggevers HAAG „Er is geen enkele reden "jor paniek. Veel drogisten zijn in de gebracht door de uitspraken van itssecretaris Hendriks maar zelfs al jgt deze zijn zin, dan nog duurt het vijftien tot dertig jaar voordat zij geneesmiddelen meer mogen verko- i voor de drogisten geruststellend ge- afkomstig van de Nederlandse Dro- en Organisatie (NDO) in Amsterdam. is een reactie op uitspraken van de atssecretarissen Hendriks (Volksge- fidheid) en Hazekamp (Economische n) die begin juni onder de drogisten I wat paniek veroorzaakten. Met na- staatssecretaris Hendriks zou toen Jbben gezegd dat geneesmiddelen voor in alleen nog onder de wetenschappe- hoede van apothekers verkocht mo- worden om die verkoop gelijk te kelen met de situatie in de andere j-landen. ogisten zouden in dat geval dus geen keesmiddelen meer aan de man mogen fcngen. I beide bewindslieden zelf vooruitlopen I de zaak of dat de berichten fout zijn lergekomen is niet bekend. Wel staat dat er in feite niets anders is ge- I dan dat de staatssecretarissen een van antwoord hebben gezonden aan de vaste commissie voor volksge zondheid in de Tweede Kamer. Zij deden dit naar aanleiding van het eindverslag van deze commissie over het wetsont werp op de geneesmiddelen-verkoop. Uit hun nota blijkt dat beide bestuurders deze maatregelen als een nog lang niet te verwezenlijken ideaal zien. Een reden voor de Stichting Pharmaceutische Klein handelsconventie (Pharmacon) om haar leden per brief gerust te stellen: „Dat de staatssecretarissen de ideale situatie wel zien zitten - de belangstelling voor het apothekersberoep is de laatste jaren ook sterk groeiende - is een andere zaak. Het tast de tekst van het wetsontwerp zoals wij dat kennen en zoals het naar de Tweede Kamer zal gaan niet aan. Even min de daarin opgenomen voorzieningen ten aanzien van een voortzetting van de verkoop van verpakte geneesmiddelen door de drogist," aldus de stichting, die de verkoop van geneesmiddelen reguleert en controleert, en waarvan alle erkende drogisten in Nederland verplicht lid zijn. De voorgestelde wetswijziging houdt na melijk ook in dat het diploma voor het drogisten vak nog gedurende vijftien jaar recht geeft op het verkopen van genees middelen, met een verlengingsmogelijk heid van nog eens vijftien jaar. Voor de huidige generatie dreigt er dus weinig gevaar.. „Toch moeten we de uitspraken van de bewindslieden wel serieus nemen," vindt de Nederlandse Drogisten Organisatie, een sociaal-economische bond, waarvan ongeveer 2800 drogisten lid zijn. „De verkoop van geneesmiddelen ten be hoeve van de zelfmedicatie is altijd een omstreden zaak geweest, maar maakt ondertussen wel 25 tot 40 procent van de totale omzet van de drogist uit Dat gedeelte van de omzet zal hij in de toekomst gaan verliezen," aldus de bond. „Daarnaast zijn noch apotheker noch klant bij deze voorstellen gebaat De nog geen achthonderd erkende apothekers in Nederland kunnen de geneesmiddelen- verkoop nooit overnemen. De klanten moeten bovendien in de toekomst kilome ters reizen voor een buisje aspirine," zo redeneren de verenigde drogisten. De Drogisten Associatie (DA), waarbij ruim duizend zaken zijn aangesloten, ziet een mogelijke oplossing in het dichter bij elkaar brengen van de opleiding van drogist en apotheker. De NDO is het hiermee niet eens: „Dan wordt de drogist een tweederangs apotheker." Over het algemeen vinden de verschillen de organisaties een beperking in de ver koop van geneesmiddelen die een direkt gevaar kunnen opleveren wel juist Toch zien zij geen waarborgen voor die veilig heid in de voorstellen van de bewindslie den. „Het buisje aspirine bijvoorbeeld zal bij de apotheker net zo makkelijk ver krijgbaar zijn als bij de drogist. Al zou er gesteld worden dat er per klant niet meer dan twee buisjes tegelijk mogen worden verstrekt, dan is het eenvoudig om bij de volgende apotheek (al is die dan wel ver weg) er weer twee te halen. Van een beperking is geen sprake. Dan zou je alle geneesmiddelen op recept moeten verstrekken. En daar doet geen huisarts aan mee," aldus de Nederlandse Drogisten Organisatie. Geneesmiddelenfabrikant Natterman ziet in de voorstellen zelfs een belemmering van de menselijke vrijheid. „Net als in Zweden wil men ook hier het aantal verkrijgbare geneesmiddelen terugbren gen tot 1500 soorten. Dit lukt nooit, want wat bij de een helpt, kan bij de ander de pijn verergeren," aldus een vertegen woordiger van Natterman. De direktie van ETOS, een onderdeel van het Ahold-concert in Zaandam, met 51 eigen drogisterijen overal in Nederland vindt dat de staatssecretarissen onge nuanceerd te werk gaan. „Wederom wordt de middenstand een slag toege bracht." Al is er dan geen reden tot direkte ongerustheid, in de verschillende organisaties wordt druk gediscussieerd over de toekomst van de drogist. „We zullen ons sterk maken om deze midden stander straks nog een eigen plaats te kunnen bieden, aldus een fel reagerende ETOS-direktie. Dit is de 27-jarige Britse acteur Glenn Conway, die de rol James Dean zal spelen in de gelijk namige musical. Oorspronkelijk zou Terrance Roby uit Californië deze rol vervullen, maar dit is niet doorgegaan. De musical zal eind augustus in Londen zijn première beleven. ROTTERDAM (ANP) Het kopen van een eigen huis is voor mensen met de lagere inkomens niet aantrekkelijk; ook niet als gebruik wordt gemaakt van de regeling „in de beschutte sfeer" die voorziet in een extra hoge premie op de bouwsom in bet eerste jaar. Tot deze conclusie komt drs. F. H. J. Nierstrasz in „Weena 700" het informatieblad van het Bouwcentrum in Rotterdam. Hij meent hiermee de stelling van drie economiestudenten van de Erasmusuniversiteit weerlegd te hebben, dat ook voor mensen met een laag jnkomen kopen beter is dan huren. Drs. Nierstrasz heeft een vergelijking gemaakt voor een gezin met twee kinderen waar na aftrek van aow/aww-premie en verwervings kosten het belastbaar inkomen ligt op 16.900 gulden (bruto 19.200). Bij een huis van 105.000 gulden bedragen de netto woonlasten bij een financiering van honderd procent en een rente van negen procent 3.713 gulden per jaar. Het huren van een gelijkwaardige woning zou zo'n gezin slechts op 2.700 gulden komen. Pas bij een inkomen van 24.000 gulden (incL de aow-premie) worden de nettolasten van een koopwoning lager dan de overeen komstige huurlasten. Bovendien vindt drs. Nierstrasz dat de voordelen van kopen, althans voor de wat hogere inkomensgroepen, een kunstmatig karakter hebben. De huidige hoge rente moet volgens hem groten deels of zelfs helemaal gezien worden als compensatie voor de waardedaling van de uitstaande leningen. Acht miljoen liter vet in rivier na boterbrand ELST Het zuiveringschap Rivierenland in Gel derland gaat deze week acht miljoen liter vet halen uit het riviertje de Linge en de sloot de Bemmelse Zeeg in Eist Het vet is daar tijdens de grote brand in het vriesveem in Eist vorige week woensdag met het bluswater inge stroomd. Volgens het hoofd van de technologische dienst van het zuiveringschap, ir. S. W. P. Franses is de Bemmelse Zeeg, die langs het Vriesveem stroomt, vervuild over een afstamd van twee kilometer. De Linge, waar de Bemmelse Zeeg in uitkomt, is eveneens over twee kilometer vervuild. Het zuiver ingschap heeft in de Linge een stuw dichtgedraaid om de vetstroom te stoppen. Alleen bij warm weer kan het vet uit het water gezogen worden. Het opgezogen vet zal worden verwerkt voor de schoensmeer- en cosmetica-industrie. uidmolukkers erdacht van I randstichting ELWOND (ANP) De Hel- ondse politie heeft vijf Zuid- dI likkers aangehouden die er in worden verdacht in de icht van 29 op 30 juni brand hebben gesticht in een wo lf in Helmond. )aarbij ontstond een schade ton 23.000 gulden. De in brand 1 gestoken woning is gelegen in I een omgeving waar ongeveer Vwderd Zuidmolukkers wonen, ■wt huis werd oorspronkelijk ewoond door een Zuidmoluks ezin dat volgens de Helmondse )litie om wille van zijn Indone- sche nationaliteit destijds door e buurt zou zijn weggepest aarna stond de woning een ar leeg. Toen het huis enige aanden geleden werd betrok- 3i door een Nederlands gezin rerd herhaalde malen gepro- eerd brand te stichten. LOZE VISSER VANGT HAAI James George, een 25-jarige truckchauffeur zit triomfantelijk op een mako-haai, die hij, na een hevig gevecht bij de mari'nebasis Montauk in de staat New York op het land heeft weten te brengen. Deze mako-haai is de grootste van die soort, die ooit in Amerikaanse wateren is gevangen en op een na de grootste in de wereld. EIDEN In het Academisch Ziekenhuis Leiden is de duizendste niertransplan ta le verricht De afdeling „Eurotransplant" xeft dit meegedeeld. p 3 maart 1966 gebeurde dit, eveneens in et Leids Academisch Ziekenhuis, voor het trst in Nederland. Sindsdien worden er in zes Nederlandse centra transplantaties ver richt Volgens de stichting Eurotransplant kwam ruim 95 procent van de transplantaties tot stand met behulp van nieren van overleden donoren. Bijna 70 procent van deze nieren functioneert nog na een jaar. Patiënten waarbij de transplantatie mislukt worden weer met de kunstnier behandeld in af wachting van een tweede transplantatiepo ging. De behoefte aan niertransplantaties is vol gens Eurotransplant vele malen groter dan er nieren beschikbaar zijn. Bovendien is de capaciteit van de bestaande centra volgens Eurotransplant te klein. Wil men de behoefte dekken dan zouden jaarlijks 400 niertrans plantaties verricht moeten worden. Echtgenoot en zoon weer vrij SAS VAN GENT (ANP) - De echtgenoot en de zoon van de 60-jarige mevrouw H. L.-D. uit Sas van Gent, die dit week einde een dodelijke val van de trap maakte, zijn door de poli tie weer vrijgelaten omdat on derzoek niet heeft aangetoond dat er bij het ongeval opzet in het spel zou zijn geweest. De 66-jarige echtgenoot en de 34-jarige zoon waren in verze kerde bewaring gesteld omdat hun verklaringen hiaten ver toonden. •Het gezin was vrijdagmiddag gezamenlijk op cafébezoek ge gaan in Sas van Gent Dat ge beurde wel vaker. Zaterdagoch tend werd de vrouw dood on deraan de trap aangetroffen door haar zoon. Men dacht aan vankelijk aan opzet in verband met de verwondingen van de vrouw. Maar deze kunnen, zo heeft het sectierapport uitgewe zen, ook door Tie val van de trap zijn veroorzaakt De familie L. staat volgens me dedeling van de politie bekend als een probleemgezin, waar de politie nog al eens te hulp werd geroepen om de gemoederen te sussen. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De regering zal binnenkort een stichting oprichten en subsidiëren die zich gaat bezighouden met consumentenonderzoek. Aldus een mededeling van het ministerie van Economi sche Zaken. De regering volgt daarmee de adviezen op van de zogenaamde commissie De Bakker, een werkgroep bestaande uit medewerkers van verschillende mi nisteries. Deze werkgroep had tot taak na te gaan welke activiteiten van de in 1974 opgeheven Stich ting Nederlands Instituut voor Huishoudelijk On derzoek (Nitho) moesten worden voortgezet en op welke manier. Het ging daarbij vooral om de toekomst van het consumentenonderzoek. De overheid meent dat het steeds belangrijker wordt om een inzicht te krijgen in de factoren die meespelen bij de keuze van de consument en ook welke gevolgen dit keuzegedrag heeft voor „de totale maatschappelijke ontwikkeling". Anders gezegd betekent dat, dat er behoefte be staat aan drie soorten ondèrzoek: sociaal-wetenschappelijk onderzoek; onderzoek naar de organisatie en de doelmatig heid in het huishouden; natuurwetenschappelijk onderzoek. Bij het eerste onderzoek zouden vragen aan de orde kunnen komen als: waarom nemen consu menten bepaalde beslissingen; wat hebben invloe den van buitenaf daarmee te maken, zoals omge ving, opvoeding en informatie (waaronder recla me) en hoe groot is de behoefte aan informatieve etikettering. De studie naar de doelmatigheid van het huishouden richt zich voornamelijk op de besteding van geld, tijd en energie in de huishou ding. Het natuurwetenschappelijk zal op die zaken zijn gericht, die weer een basis kunnen vormen voor o.a. vergelijkend warenonderzoek, keurmer ken etc. De Consumentenbond en Konsumenten Kontakt zullen nauw bij het werk van de stichting worden betrokken. Vierdaagse van start Bij wat miezerig weer zijn vanoch tend weer duizen den mensen van start gegaan om zich kilometers lang de blaren op de voeten te lopen in de vierdaagse van Nijmegen. De deel nemers aan dit wandelfestijn, dat voor de 61e maal wordt gehouden, zijn afkomstig uit 25 landen. Op de foto een compagnie soldaten die (nog) vol energie Waalbrug in Nijme gen passeert. (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Nederlanders leggen jaar lijks 6,1 miljard kilometers per fiets af. Per rijwiel betekent dat een gemiddelde van ruim 640 kilometer per fiets, aldus een raming van de RAI. Meer dan vijf miljoen van de 9,5 miljoen fietsen die Nederland telt, zijn geregeld in gebruik. De RAI heeft het aantal kilometers per fiets onder andere berekend aan de hand van de gegevens over het woon-werkverkeer uit de volkstelling in 1971. In dat jaar gingen 1,3 miljoen Nederlanders per fiets naar hun werk. Geschat wordt dat 800.000 van hen per werkdag ongeveer tien kilometer afleggen. De rest komt op twintig of meer per dag. De naar schatting vier miljoen regelmatige fietsers die hun rijwiel niet gebruiken om er mee naar hun werk te gaan, rijden volgens de RAI ieder gemiddeld 500 kilometer per jaar. Uit de gegevens van de RAI blijkt verder dat vorig jaar 1,24 miljoen fietsen zijn aangekocht, bijna 200.000 meer dan in 1975. Eenderde van de vorig jaar verkochte fietsen komt uit het buitenland. De fietsen die vorig jaar werden aangekocht betroffen vooral de duurdere modellen. BREDA (ANP) - Aan de twee de nationale Taptoe Breda, de opvolger van de Taptoe Delft, zullen dit jaar meer burger korpsen en -groepen meedoen. Voorts krijgt het showele ment meer aandacht, er komt een uitbeelding van de 300-ja rige geschiedenis van de artil lerie in Nederland en van de Turkse, Franse en Duitse in vloeden op de Nederlandse militaire muziek. De Taptoe wordt gehouden van 18 tot 27 augustus op het voorterrein van de Koninklijk» Militair» Academie in Breda. De militaire inbreng wordt on der andere geleverd door de Koninklijke Militaire Kapel, de kapel van de Koninklijke Luchtmacht, de Marinierska pel der Koninklijke Marine, de Johan Willem Frisokapel en een aantal tamboer- en trom petterkorpsen van dienstplich tigen. In totaal zullen aan deze tap toe zo'n 650 muzikanten mee werken. De VW in Breda ver zorgt vanaf heden de kaartver koop. Geprobeerd zal worden vanaf volgend jaar een wisselende burgerdeelname te krijgen. Veel burgerkorpsen willen graag aan de taptoe meedoen, maar slagen er niet in hun muzikanten veertien avonden lang vrij te maken. Het stich tingsbestuur zal direct na afloop van de tweede nationa le Taptoe Breda de mogelijk heid bestuderen volgend jaar te komen met een programma waarin per avond een ander of meer verschillende burger- korpsen kunnen optreden. Bo vendien wil het bestuur de ko mende jaren meer spectaculai re buitenlandse gezelschappen aantrekken. Pleidooi voor scherpe controle bandenhandel DEN HAAG (ANP) De Twee de-Kamerleden Van der Doef en Drenth (beiden PvdA) heb ben gisteren in schriftelijke vragen aan de ministers Wes terterp van Verkeer en Van Agt van Justitie, een pleidooi ge voerd voor een gerichte contro le op de handel in autobanden in Nederland. Een dergelijke controle zal on wetende kopers en verkeers deelnemers beschermen tegen bepaalde praktijken van de ban denhandel, aldus de kamerle den. De vragen zijn gebaseerd op recente berichten, waarin mel ding gemaakt wordt van oude autobanden, die voorzien van een nieuwe rubberlaag en een waarschuwing dat niet harder dan maximaal 100 km per uur gereden mag worden, maar zo danig bewerkt worden dat de automobilist onkundig blijft van de waarschuwing. ADVERTENTIE. per kluwen Zolang de voorraad strekt tijdens de opruiming belangrijk voordeliger JiandwerkspecicicilKaak Botermarkt 13, LEIDEN Minister Stemerdink: DEN HAAG (ANP) De rege ring beschikt nog niet over vol doende gegevens om reeds een afgewogen oordeel over de be tekenis van de neutronenbom men te kunnen vormen. Minis ter Stemerdink (Defensie) heeft dit aan de Tweede Kamer mee gedeeld in antwoord op schrif telijke vragen van bet PvdA- kamerlid Roethof. In zijn antwoord zegt hij toe, dat bij de beoordeling zeker niet alleen aandacht zal worden ge schonken aan mogelijke voorde len uit militair-tactisch oogpunt, maar ook aan andere factoren, waarbij met name gelet zal wor den op risico's van nucleaire escalatie. Uit het antwoord blijkt, dat het gebruik van deze bommen niet aan de orde is geweest in de Geneefse ontwa peningscommissie.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9