Niet knorren maar kwaken Haagse School Co. te koop „Atheïsme enige staats- goddienst Oostbloklanden" Anti-pornocampagne in Amerika Kerk vijand no 1 van schrikbewind El Salvador Kardinaal Roberti overleden POPPENSPEELSTER FELICIA VAN DETH NAAR INDONESIË ,irr De R.K. kerk. geniet de twijfel achtige eer door het schrikbe wind van El Salvador be schouwd te worden als vijand nummer 1. Dit wordt steeds duidelijker naarmate 20 juli dichterbij komt Deze datum moeten de 47 jezuieten het land verlaten hebben. Anders worden ze gedood. Door dit dreigement van de Unie van Blanke Strijders laten de paters zich overigens niet afschrikken. Hoewel er in maart al een jezuïet vermoord werd en 7 andere werden uitge wezen, zijn ze vastbesloten te blijven. Hun algemene overste, pater Pedro Arrupe, deed een beroep op de president de pa ters te beschermen. En vorige week nog liet zijn plaatsvervan ger, pater Vincent O'Keefe, we ten dat de Salvadoriaanse auto riteiten een kerkelijke ban bo ven het hoofd hangt. Of dit veel zal uitrichten? De Unie van Blanke Strijders is een van de vele mantelorganisaties, die de nieuwe president Romero krachtig steunen om de rijken rijk te houden en om iedere poging tot landhervorming als communistische agitatie af te wijzen en in bloed te smoren. Een probaat middel in een land, „waar de afgelopen 45 jaar de mensenrechten aan de lopende band werden geschon den en zo'n 150.000 mensen zijn gedood". Aldus een bericht van een priester die vorige maand EJ Salvador moest verlaten en het westen vraagt deze dicta tuur niet langer financieel te helpen. De laatste dagen dringen steeds meer noodkreten door. Zo ont ving het Zwitserse blad „Orien- tierung" twee s.o.s.-berichten mét het verzoek bekend te ma ken wat er gebeurt en daardoor aan de stroom van misdaden een halt toe te roepen. „Samen met de hulpbisschop van San Salvador, mgr. Arturo Rivera y Damas, worden wij, verschil lende priesters, religieuzen en katechisten, als opgejaagd vee vervolgd. We slapen niet meer thuis. Mgr. Rivero is onderge doken. Hij is met de dood be dreigd. In de hoofdstad worden op grote schaal vlugschriften verspreid, waarin letterlijk staat: doe iets voor het vader land, dood een priester". Ook smokkelde de kerkleiding een zwartomrande lijst naar het buitenland, waarop 28 na men van priesters, katechisten en pastorale assistenten, die van fabruari tot mei werden vermoord, uitgewezen,' gevan gen genomen of gefolterd. Een priester, die moest vluchten, liet aan de Nederlandse com missie, „Justitia et Pax" een van de gebruikelijke dreigbrie ven zien, afkomstig van de be ruchte unie: een tekening van een witte hand en de tekst uit het bijbelboek Daniël, waarmee koning Bel^jassar indertijd Kardinaal Francesco Roberti, bekend als ,4e jurist van bet Vaticaan" is zaterdag in Rome op 88-jarige leeftijd gestor ven. Roberti werd be schouwd als een van de grootste kerkjuristen in de rk kerk van deze tijd. Mgr Roberti vervulde tal van functies. Hij was on der meer sekretaris van de congregatie van het concilie (tegenwoordig congregatie voor - de geestelijkheid), pauselijk advokaat, auditeur en advokaat bij de Sacra Rota (het hoogste huwe lijksgerechtshof in de r.k. kerk). Hij werd in 1958 door paus Johannes XXIII tot kardinaal gecreeërd, hoewel hij nog geen bis schop was. In 1962 werd hij aartsbisschop. De communistische regi mes van de Oostenropese landen- hebben hun hou ding tegenover religie niet veranderd en beschouwen het atheisme nog steeds als de enige „staatsgods dienst" aldus kardinaal Franz König afgelopen weekeinde tijdens een in terview voor de Oosten rijkse radio. Volgens König probeert het communisme met ge bruik van het complete propaganda-apparaat de indruk te wekken dat het in de Oostbloklanden wat betreft de vrijheid van godsdienst allemaal wel meevalt en dat de bezoe ken van communistische regeringsleiders aan het Vaticaan daar een bewijs van zijn. Hij beschreef het bezoek van de Hongaarse partij- chef Kadar aan het Vati caan als een „spectaculaire gebeurtenis", maar het moest maar worden afge wacht of het bezoek een daadwerkelijke verbete ring van het lot van de Hongaarse gelovigen tot gevolg zou hebben. Tot nu toe worden de Hongaren nog steeds opgevoed in de geest van het atheisme. Alleen Polen is er in ge slaagd voor zijn gelovigen een speciale status te ver werven, maar ook hier blijft de Sowjet Unie er bij de Poolse regering op aan dringen een harder stand punt tegenover religieuze aangelegenheden in te ne men. Volgens kardinaal König is de godsdienstige situatie in Tsjechoslowakije het moei- Leidende vertegenwoordigers van verschillende kerken zijn in Minneapolis met een anti- pornocampagne begonnen om de Amerikaanse staat Minne sota „aanvoerder" te maken in „de strijd tegen een kanker in onze natie". In een petitie, die door meer dan 10.000 mensen is onderte kend, eisen de aktievoerders de opheffing van een aantal wetten, waardoor de verkoop van pornografische tijdschrif ten wordt beperkt, openbare naaktloperij verboden, en de openingstijden van sauna en massagesalons verkcrt De aktievoerders willen verder een verbod op de verkoop van bepaalde „obscene" publika- ties zoals de tijdschriften „Playboy" en „Penthouse". Tot de initiatiefnemers van de campagne behoren r.k. pries ters, rabbijnen en een lutherse dominee. In Harrisburg in Pennsylvania •zijn ongeveer 50 protestantse, rk. en orthodoxe theologen met een soortgelijke .anti. rommelaktie" tegen pomogra- werd aangezegd dat zijn dagen waren geteld. De RK. kerk in de Verenigde Staten en de Westduitse kerken hebben inmiddels een heftig protest laten horen tegen de kerkvervolging in El Salvador. lijkst. Hier wordt, meer dan in elk ander Oostblo kland, elke vorm van gods- dienstbeoefening onder drukt. König zei verder dat het Vaticaan in gesprekken met communistische lei ders op meer godsdienst vrijheid zal blijven aan dringen. fie begonnen. De gemeente raad van Chicago heeft inmid dels tot een aantal nieuwe ver ordeningen besloten voor „ple- zier-huizen". Deze mogen niet meer in woonwijken of in de buurt van scholen en kinderte huizen gevestigd worden. KORTE METTEN Vier maanden vóór het sluiten van het boekjaar 1976—1977 de Stichting Bisschoppelijke Vastenaktie Nederland een van 8.715.000 gulden. Dat is in ieder geval al twee ton meer vorig jaar bij het sluiten van de boeken. Het staat wel vast, de negen miljoen dit jaar overschreden zullen worden, aldus Vastenaktie. Britse kerkleiders hebben premier James Callaghan tijd in het parlement beschikbaar te stellen voor van een amendement, dat de huidige abortuswet strenger maken. Het amendement is opgesteld door het conservatieve mentslid William Benyon en heeft weinig kans aangenomen te worden wanneer de regering niet extra tijd beschikbaar stelt. Kerk in Nood- O os tpries terhulp, de internationale charitatieve organisatie gesticht door Werenfried van Straaten, zal in de eerst volgende maanden een geïntegreerd pastoraal hulpverleningspro gramma van 100.000 dollar ten behoeve van de Indoehinese vluchte lingen in Thailand en de arme Thai-bevolking ontwikkelen. \j Twee Denen, beiden lid van de Deense religieuze organisatie „Dansk Europamission" zijn de Sowjet-Unie uitgezet nadat zij in het Oe- kraïense dorp Venetsa waren gearresteerd wegens het uitdelen van bijbels. In hun caravan waarmee zij als toeristen een reis door het land maakten hadden zij 700 in Denemarken in het Russisch gedrukte bijbels meegenomen. Uit de nieuwste statistieken van bet nationaal katholiek secreta- n riaat van de ri. kerk in Zambia blijkt dat het aantal katholieken in dat land fors is gestegen. In de jaren 1974—1975 steeg het aantal i katholieken met ruim 45 procent tot bijna 1,3 miljoen. Tegelijkertijd i groeide de Zambiaanse bevolking met nog geen 15 procent tot ruim I 5,3 miljoen. Ruim 24 procent van de Zambiaanse bevolking is nu i katholiek, een stijging van 5 procent Het aantal priesters steef I slechts met 9, zodat er nu één priester is op 2849 gelovigen. Gezien de toenemende concentratie en belangrijkheid van Europese s instellingen in Brussel heeft de commissie van kerken voor dev buitenlandse werknemers in West-Europa besloten zich ook in de Belgische hoofdstad te vestigen. Ze hoopt in de loop van 1978 ruimte te kunnen betrekken in het oecumenisch centrum m Brussel. IX interkerkelijke commissie werkte tot nu toe vanuit Genève. DEN HAAG Felicia van Deth gaat op tournee in Indonesië. Op uitnodiging van het ministerie van CRM gaat de Haagse poppenspeelster met haar theatertje vanaf 24 juli vijf weken lang voorstellingen geven (én lien) op Java. Bali en Singapore. ..Ik ben een geluksmens, dat ik er naar toe mag", segt se. „Toen het ministerie me belde ben ik bijna door de telefoon gesprongen van enthousiasme". Felicia van Deth weet waar re het over heeft, want vijf jaar geleden was te als eens met haar poppen in Indonesië. „Het was een heel grote wens van me nog ooit terug te gaan. Eu dan komt onverwacht dat telelooot je Tegenover de hoge ver wachtingen staan voorlo pig de zorgen van de reis- voorbereidingen. Het poppentheater is een „eenvrouws"-bedrijfje en dat betekent dat alles op Felicia alleen neerkomt Staande tussen de uitge stalde reisattributen, die in twee grote metalen kis ten de reis naar Indonesië moeten maken, zegt ze: „Voor een reis vraag ik me zo vaak af: waar ben je nou weer aan begon nen? Je hebt momenten, dat je de hele onderne ming wilt afzeggen. Maar als ik eenmaal in het vliegtuig zit, is dat alles weg. Dan bestaat er niets heerlijkers dan reizen". Om ze tegen het tropische klimaat te beschermen worden de poppen tijdens de tournee verpakt in ny lon-hoezen, die voor deze gelegenheid moesten wor den gemaakt. Felicia heeft er een paar dagen voor achter de naaima chine moeten zitten, tus sen het proef-inpaikken door en het repareren van de lichtinstallatie. Want ook dat doet ze noodgedwongen alleen. „Ik weet een heel klein beetje van electriciteit af. Er zat sluiting in een van de groepen van het ver- deelkastje. Normaal geen ramp, maar voor de reis moet alles honderd pro cent in orde zijn. Dus heb ik de hele electrische in stallatie maar even uit el kaar gehaald". En om op alle mogelijke en onmo gelijke voltages te zijn voorbereid neemt ze twee soorten lampen mee, „want die wegen niet zo veel als een transforma tor". Zou er op een van de ongeveer vijfentwintig toumeeplaatsen geen electriciteit zijn, „dan speel ik maar bij het licht dat er wel is". In Indonesië zal Felicia van Deth meestal voor een Nederlands-talig pu bliek spelen. Voor kinde ren het poppenspel „De koningsdochter en het tovermannetje" en voor volwassenen haar stuk „Ruimte". Waar nodig zal tijdens de voorstelling een simultaan-vertaling worden gegeven, want aan het Indonesisch waagt de poppenspeelster zich niet. ,jk hoop ent housiaste vertalers te krijgen, die meeleven met het speL Als bijvoorbeeld tijdens een kindervoor stelling de vertaler niet inspeelt op de reacties van de kinderen, loop je een hele grote kans dat ondanks alle inspannin gen de voorstelling een mislukking wordt". Het kinderstuk „De ko ningsdochter en het tovermannetje" zal in In donesië trouwens niet he lemaal hetzelfde worden gespeeld als in Neder land. In het stuk wordt de prinses omgetoverd in een varken en dat gaat in het verre oosten duidelijk te ver. Voogens de gods dienstige opvattingen staat dat ongeveer gelijk met heiligschennis. Dus toverde Felicia een nieu Felicia van Deth tussen haar uitgebreide collectie wajang-poppen, waarvan het geheim tijdens de Indonesische reis we tovertruc uit haar poppenkast: de prinses verandert tijdens de tour nee niet in een varken maar in een kikker. Met het gevolg, dat de pop penspeelster die uit routi ne tijdens de toverscène automatisch begint te knorren, er straks op be dacht zal moeten zijn, dat ze dient te kwaken. Ook daarvoor moest worden geoefend. Felicia's grootste zorg gaat uit naar haar pop pen. „In de tropen is het veel vochtiger dan hier, zodat het stof van de pop pen erg veel te lijden heeft. Daar komt nog eens bij, dat je zelf van het spelen drijfnat wordt De normale hitte, de warmte van de lampen en bij openluchtvoorstellin gen heb je ook nog con stant de zon in je gezicht staan. Dus ook daar wor den de poppen nog eens extra vochtig van. Daar om zal ik ze iedere avond moeten uithangen om ze toonbaar en in goede staat te kunnen houden". De eerste week van haar reis brengt Felicia van Deth door in een poppen museum in Djakarta. In haar bagage voert ze een stapel foto's mee van de wajangpoppen in haar museum (dat overigens tijdens de tournee nor maal op zondag van twaalf tot twee geopend blijft). Met de Indonesi sche deskundigen hoopt ze aan de hand van de foto's een aanzet te kun nen maken tot de inven tarisatie van haar wa jangpoppen. „Als dat het enige resultaat van de reis zou zijn, zou het al heel veel zijn. Het is erg belangrijk als de vraagte kens van mijn wajangcol lectie worden opengebro ken. De poppen zijn nu nog grotendeels een ge sloten boek. Hun verhaal zou ik bijzonder graag willen kennen". Tijdens haar verblijf in Indonesië wil Felicia van Deth niet alleen zelf voor stellingen geven, maar ook zoveel mogelijk voor stellingen van andere poppenspelers zien. „Niet om in de toekomst zelf „Indisch" te gaan spelen, maar misschien kan ik er inspiratie opdoen. Je gaat tenslotte naar een totaal mogelijk wordt ontsluierd. andere wereld, waar hef1 poppenspel tot een zeel 8I grote hoogte is ontwik keld. Ik ga er bijna al een klein kind met armen naar toe om iets van is van het poppenspel uf™ Europa en dat is schien wel de ze me daar nog eens len zien. Maar ik wel dat ze me daar schouwen als een vreemde vogel". Jan Toorop: Symbolische voorstelling De kunsthandel-als schakel tus sen kunstenaar en kunstkoper heeft, naast de eigen zakelijke belangen, een culturele functie die door sommigen dikwijls on derschat wordt, door anderen weer overschat, maar toch een feit is. Een niet onbelangrijke factor in deze functie is het zo nu en dan aan het licht brengen van niet of nauwelijks bekende werken. Zo heeft kunsthandel „Les Beaux Arts" aan het Noordeinde in Den Haag een Toorop-pastel in haar collectie opgenomen die uit partikulier bezit afkomstig is en in de cata logus aangemerkt wordt als „symbolische voorstelling". Jan Toorop heeft dit werp ge signeerd met de datum 5—1—1918. Dat is zowat op het hoogtepunt van zijn verdoorge- voerde diagonale lijnen-stijl waarin de composities ook de krachtige verdeling rechts-bene- den-links-boven laat zien. Het in ongetwijfeld een tijdsbeeld: de hoofdfiguur boven de oorlogs slachtoffers wordt gevolgd door mensen die eten en drinken brengen terwijl de vredesduiven op hem toevliegen. Op een ach tergrond een biddende schare. De vrede werd elf maanden la ter getekend! Het is mogelijk dat deze tekening in die tijd ergens gepubliceerd is; wij heb ben haar nooit gezien. Het zou wat overdreven zijn om te beweren dat deze pastel (70 bij 64) nu het belangrijkste werk van deze zomer-ten toons telling zou zijn, maar, hoewel Toorops roem nogal gedaald is, blijft dit werk toch een merkwaardige vertegenwoordiger van die pe riode! Les Beaux Arts toont een verza meling van honderd schilderijen waaronder nogal wat roman tisch werk uit de vorige eeuw waarbij we vooral herinnerd worden aan de grote liefde voor het eigen landschap. Natuurlijk, komt het anecdotische element ook aan z'n trekken, zoals het „Interieur bij kaarslicht" van D. P. Hissink, of de „Figuren in venstemis" door J. M. Bogman, waarbij de auteurs van die tijd ongetwijfeld een aardige ge schiedenis hadden kunnen be denken, maar de meeste doeken en panelen laten toch zien hoe mooi Holland toen was (en ge lukkig hier en daar nog is): Het royale doek van Akkeringa, met schuitjes en vissers in een heer lijk rustieke omgeving is zeker één van de topstukken. Natuur lijk .kan op een expositie als deze een Weissenbruch niet ont breken. Willem (1864—1941) is er dan ook aanwezig met een nobel waterschap in een prachtig iet wat gedempt, namiddaglicht Theophile de Bock heeft eens een kapitaal doek in het Haagse Bos geschilderd: maar liefst 88 bij 172 cm, waarbij de breedte van een der vijvers goed uit komt tussen het hoge geboomte. De meester signeerde het drie maal: één keer op de onderschil dering, dan op het schilderij zelf en ten overvloede nog eens ach ter op het doek.... En zoals men in de laatste tijd dikwijls kan zien: de minder of vrijwel onbekende meesters ko men nu aan bod die toch uit muntend geschilderd hebben. J. E. H. Akkeringa: „Op het water" Wie deze tentoonstelling bezoekt (t/m 6 augustus is daarvoor de gelegenheid) kijkt maar eens naar de marines van Johannes Hilverdink (waarschijnlijk de vader) of naar die schepen van Viegers. Doeken die zuiver schilder-technisch genomen en als expressies van milieu en mosfeer tot. de zeer goede hun tijd gerekend mogen dea KUNST LEIDSE COURANT DINSDAG 19 JULI 1977 PACIN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6