Zoetemelk wacht bij winst warm onthaal Vierhonderd Alphenaartjes aan de slag in Wensdorp Camping Van Asselt moet verdwijnen [A RUPWETERING VERWACHT VIJFTIGDUIZEND FANS Frontale botsing Jurken gestolen Gevaarlijk stuntwerk Noordwijkse politie treedt op tegen overmatig lawaai Speelplaats Europaschool wordt opengesteld Wierenga burgemeester van Enschede Brandstichter Alphense boerderij gegrepen Hillegommers stalen motor om thuis te komen STAD LEIDSE COURANT DINSDAG 19 JULI 1977 77 RUPWETERING „Als Joop de Tour wint kan hij erop reke nen dat hij in zijn geboortedorp onthaald wordt soals nog nooit een wielrenner na welk succes dan ook onthaald is", glundert de Rijpweteringer en Zoete melk-fan Sjaak van der Bosch. Van der Bosch die met ses an dere Rijpweteringers ook in bet verleden al meermalen na Joops successen de feesten in de geboorteplaats van de geta lenteerde wielrenner op touw zette, koestert weer hoop nu de grillige vedette en plaatselijk halfgod de naweeën van een dramatische valpartij in de ne gende etappe dankzij een su bliem gereden tijdrit afgelopen zondag weer grotendeels te bo ven is. Die valpartij van Zoetemelk in 's werelds meest bekeken wie- Iercircus deed wielerminnend Nederland door de ogenschijn lijk onoverbrugbare achterstand van 3 minuten en veertig secon den de hoop in de schoenen zinken. Zijn geboorteplaats Rijpwetering werd grotendeels in diepe rouw gedompeld. Het zag ernaar uit dat Zoetemelk het voor de zoveelste maal weer niet zou gaan maken. Weer geen Tourwinnaar en daar kon na alle eerdere successen van de hooggestemde wielrenner in Rijpwetering echt de vlag niet meer voor uit Sloffen Bijna vier minuten bedroeg die achterstand afgelopen zaterdag op de in het geel rijdende Didi TTiurau, de Westduitser en bij- nog slechts mee op een magere tiende plaats en in plaats van demarrages of ontsnappingspo gingen liet Joop zich verleiden tot het passieve wielerwerk dat de Tour tot voor het afgelopen weekeinde tot een matige verto ning maakte. De Rippers verbe ten zich want ook in het eerste deel van de vijftiende etappe die afgelopen zondag werd verre den, verzuimde Joop te schitte ren, terwijl dat volgens de wie- Ierkenners in het dorp nu toch echt wel eens zou moeten gebeu ren. Losgeslagen Sjaak van der Bosch: „Joop moet nu wet winnen". na-Nederlander, omdat de link deed het aardig, maar het geel tussen een favoriet en het Ne- kwam Joop toe, een renner die derlandse wielerpubliek nu een- volgens oud-wielervedette Wim maal snel is gelegd. van Est („Hij stortte in het ra- Alleen in Rijpwetering had men vijn maar z'n Pontiac bleef lo- het niet zo op de jeugdige aan- pen") op z'n sloffen de Tour voerder van het klassement. Hij moest kunnen winnen. Maar ja, Gelaten beluisterde men dan ook de woordenstortvloed waar mee wiel ercommentator Theo Koomen de 's middags te hou den tijdrit meende te moeten verslaan. Het onstuimig enthou siasme van de radioprater irri teerde de Rippers die aan de radio gekluisterd zaten, mate loos. Wat zou Joop van zijn tijdrit maken? Maar naarmate de Ripse vedette de finish na derde, kropen zijn dorpsgenoten dichter en dichter naar het toe stel, want waarachtig, Joop was losgeslagen. Zijn tijd: 33'4" en daarmede bleek hij aan het eind ss-siw.» van de strijd zijn concurrenten ruimschoots te zijn voor geble ven. Zover zelfs dat hij wist op te klimmen van een tiende naar een vijfde plaats op slechts 1 die uitspraken dateerden van m 13 jonden verwij. voor het begin van de eerste derd van de nieuwe gele trui etappe en aangenomen mag drager Bernard Thevenet worden dat Van Est evenals de vele Zoetemelkfans in Rijpwete- Draaiboek ring na die valpartij halverwege danig in z'n rats zat Joop slofte Joop is er nog niet helemaal Als Zoetemelk wint wacht hem een warm onthaal in zijn geboorteplaats Rijpwetering. maar wel bijna", meent Zoete melk-fan Sjaak van der Bosch „We hebben geleerd bij Joop nergens zeker van te zijn. Vorig jaar bijvoorbeeld hadden we al les al in kannen en kruiken omdat we er zeker van waren dat Joop de Tour zou winnen. Maar op het allerlaatste mo ment liet hij het weer afweten. Konden we het draaiboek dood leuk opbergen. Toen hij hier vlak voor deze Tour nog even was, hebben we hem wel verteld dat dat soort grapjes knap lastig zijn. ,^e zal nu toch moeten winnen, want anders hangen we de vlaggen nog niet eens half stok", hebben we hem gezegd. Nou, ik neem aan dat hij zich dat nog net voor het begin van de rijdrit heeft bedacht, want hij reed ineens grandioos. Als hij zo doorgaat, wint hij ge woon. Zondag hingen in heel het dorp de vlaggen uit en dat zal ook wel gebeuren als hij hier als winnaar naar toe komt" Geheim ,,'s Avonds zijn we meteen met een mannetje of zeven rond de tafel gaan zitten en hebben het draaiboek van vorig jaar maar weer onder het stof vandaan gehaald. Wat daar precies in staat willen we voorlopig nog even geheim houden, maar ze ker is dat er uitgebreide ver keersmaatregelen genomen zul len moeten worden omdat we die dag zo'n 50 duizend man verwachten. Om dat allemaal in goede banen te leiden zullen we binnenkort met het gemeentebe stuur en de politie rond de tafel moeten gaan zitten. Er moet een kermis komen en de café's moe ten de hele nacht openblijven. Ook moeten er ruimschoots van tevoren op alle wegen wegwij zers richting Rijpwetering wor den aangebracht, want dis Joop de Tour wint wordt het hier een compleet gekkenhuis. Als NOORDWIJK Op het f langs de Randweg botsten teren twee bromfietsers, i woonachtig te Leiden en de a der te Hillegom frontaal op c kaar. De Hillegommer (18), di links reed, was er bet slechts aan toe. Hij liep ernstig Iets aan hoofd en gelaat op, t de bestuurder van de a brommer (18) er afkwam i een gebroken pols en hoofdlei sel. Beiden werden naar Academisch Ziekenhuis te 1 den overgebracht Waarde: duizend gulden LEIDEN Inbrekers hebbeij het afgelopen weekeinde vooi duizend gulden aan jurken ont vreemd uit de overhemdenfa briek Elmi aan de Lammen schansweg. Zij verschaften ziel toegang door het vernielen vai een ruit NOORDWIJK Op het terrefl achter de Northgo-sporth P zorgden een paar stuntrijde 1 op hun motor voor ijselijl staaltjes van motorduivelacrP" batiek. Zij wisten een aantt kinderen te bewegen op strai te gaan liggen en vervolgei sprongen zij via een plankh met hun motoren over de leve de .hindernis" heen. Wond« jj boven wonder liep de stui goed af. Omwonenden rage jt het levensgevaarlijke spellet) en waarschuwden de politie. -ü ALPHEN AAN DEN RIJN Ruim 400 jeugdige „architecten" uit Alphen en omgeving hebben gisteren het slechte weer getrot seerd en zijn met veel enthousiasme begonnen aan het bouwen van een eigen hut Op het terrein van de ijsclub, omgedoopt in „Wensdorp", gingen de bedrijvige bouwvakkertjes na het bemach tigen van een echte bouwvergunning omstreeks half tien 's morgens, aan de slag. Het op een hoge stapel liggende hout, vriendelijk afgestaan door de Alpheuse bouwondernemingen, slonk zienderogen en viel ten prooi aan het niets ontziende geweld van hamer en nijptang. Gezien de weersomstandigheden werden gisteren in een mum van tijd de daken opgetrokken. Evenwel niet snel genoeg om kurkdroog te blijven. Reden waarom ook de ouders gisteren zo druk waren als een koppelbaas met het vervoer van droge kleren naar en natte kleding van het bouwterrein. Als de hutten uiteindelijk bewoonbaar zijn verklaard kunnen de tijdelijke jonge huiseigenaren de nacht van donderdag op vrijdag doorbrengen in de woning die naar eigen inzicht in elkaar getimmerd is. Voordat het zover is zal de jeugd de komende dagen al de aanwezige creativiteit nodig hebben om hun kortstondig optrekje te realiseren. Volgens het dit jaar voor het eerst verschijnende eigen „Wensdorp's dagblad", onder redaktie van Elly van Deuren, is het hout van een betere kwaliteit dan verleden jaar. Het dagblad komt tot de conclusie dat daardoor de EHBO „verrassend weinig werk" te verrichten heeft Volgens het dagblad noteerde de EHBO verleden jaar in een vergelijkbare periode, 60 tot 70 gewonden. Gisteren waren er dat „slechts 20". Reden, aldus het Wensdorp's dagblad", dat de EHBO nu zijn tijd kan besteden aan het „repareren van uitgescheurde broeken". Het dagblad maakt ook nog melding van het feit dat een vrouwelijke bouwvakker gebeten werd door een hond. „Deze wordt vriendelijk bedankt voor zijn medewerking". Voor enige twijfelaars die alsnog mee willen doen aan de hutten- bouwweek, zijn nog een aantal plaatsen beschikbaar. De organisa tie meent dat wanneer het weer beter wordt er te elfder ure zich alsnog een aantal aan het avontuur zal wagen. Opgeven kan men zich dan in het „Wensdorp" dat gelegen is aan de EuropasingeL Vakmanschap is meesterschap. NOORDWIJK - De Noordwi^se politie is bezig met een actie tegen overmatig lawaai Het dorp blijkt de laatste tijd aantrek kingskracht uit te oefenen op een bepaalde categorie motomij- ders, die met gierend en knallend geweld de badplaats binnen denderen. Deze uitbundige herrie wordt meestal veroorzaakt door het geheel of gedeeltelijk ontbreken van geluidsdempers in de uitlaten van de motoren. Het geknal en gejank zijn vaak kilome ters ver te boren. Bij hun anti-lawaai-aktie treden de controlerende politiemannen zonder pardon op. De motor gaat voor een technisch onderzoek mee naar het bureau en als blijkt dat de uitlaat niet aan de wettelijke eisen voldoet, wordt zij in beslaggenomen. De verkeerspo litie heeft er reeds verscheidene onder haar hoede in afwachting van een gerechtelijke beslissing. Het zelfde geldt voor automobilisten, die hun wagens voorzien hebben van meertonige hoorns. De politie nam er reeds meerdere in beslag. Een inwoner van Rijnsburg liep voor een dergelijk vijftonig geluidsattribuut een bekeuring op. Verder vielen er pro cessen-verbaal voor het rijden met auto's met een lekke uitlaat WASSENAAR De speelplaats achter de Europaschool aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat wordt ook na de schooluren opengesteld voor de jengd. De gemeenteraad stelde gister avond een krediet van 16.500 beschikbaar voor de aankleding van de speelplaats. Tot nog toe werd de speelplaats „klandestien" door de jeugd ge bruikt Er kwamen van omwo nenden veel klachten binnen over overlast door voetballende jongelui. Tijdens een hoorzitting heeft de gemeente haar plannen ontvouwd over de wijze waarop door de aankleding van de plaats de overlast kan worden beperkt Slechts een minderheid van de omwonenden bleek toen nog bezwaren te hebben tegen de openstelling van de speel plaats. De raad, die overigens sterk ge dund was in verband met de vakanties, nam twee voorberei- dingsbesluiten: één voor het landgoed Duinrell en één voor het villapark DuinrelL De raad ging bovendien ak koord met voorstellen inzake de herindeling en de uitbreiding van het sportveldencomplex van de sportvereniging Blauw Zwart Geen bezwaren waren er tegen de aankoop door de ge meente van een stukje grond van 155 m2 in de Kerkstraat voor de prijs van 15.000. De grond is nodig voor de toekom stige ontsluiting van het gebied Spinbaan. De raad stemde in met een partieel eenrichtingver keer op een gedeelte van het Rozenplein, zulks op verzoek van de bewoners. Stilzwijgend werd ook akkoord gegaan met een voorstel tot het treffen van een gemeenschappelijke rege ling „Centraal Instituut Vor ming en Opleiding Bestuurs dienst". (Van onze parlementaire redac- PvdA. Hij was de laatste jaren tie) voorzitter van de vaste kamer- DEN HAAG De beer H. Wie- commissie van economische za- renga wordt burgemeester van ken. Voor de PvdA verdedigde Enschede. De heer Wierenga is hij ook de grondkwestie die 44 jaar oud en sinds 1967 lid leidde tot de val van het kabi- van de Tweede Kamer voor de net Den UyL KAGENAAR ZIET INKOMSTEN BEDREIGD KAAGEILAND De Kagenaar J. van Asselt is vanmiddag op het provinciehuis in Den Haag gehoord over zijn bezwaren tegen het besluit van het college van burgemeester en wethouders van Alkemade, om de camping van Van Asselt onder een uitsterfrege ling te laten vallen. De regeling houdt in, dat als een van de huidige eigenaars van een van de 10 op Van Asselt's camping geplaatste caravans zijn verrijdbare onderkomen verkoopt of verhuurt, de cara van onmiddellijk verwijderd moet worden van de camping en dat de vrijgekomen plaats niet meer mag worden ver huurd. De heer Van Asselt, die al sinds 1961 een vergunning heeft om 10 caravans op zijn terreinen te plaatsen stelt in zijn bezwaar schrift tegen het b en w besluit, dat een belangrijk deel van zijn inkomen door de uitsterfrege- ling in gevaar komt Van Asselt meent dat zijn caravans ten oosten van zijn botenberging be paald niet storend zijn voor het landschap. Het gemeentebestuur van Alke made stelt echter dat een gewo ne kampeerexploitatievergun- ning alleen kan worden gegeven als de Kampeerterreinen ook een dergelijke bestemming in het bestemmingsplan hebben en dat is bij Van Asselt niet het geval. De grond is namelijk be stemd voor eengezinswoningen, tuinen en botenberging. Totdat met de woningbouw op het cam pingterrein wordt' begonnen, hebben b en w naar hun zeggen gezocht naar een overgangsre geling, in de vorm van een ver gunning waarin de uitsterfrege ling is opgenomen. Bij de laatste uitbreiding van 6 naar 10 cara vans is er volgens het gemeente bestuur met nadruk op gewe zen, dat aan de vergunning vooi de caravans die staan op di grond bestemd commissie wo ningbouw door Van Asselt geen rechten kunnen worden ont leend. De financiële schade valt volgens b en w van Alkemade nogal mee. Daarbij kan Van Asselt een beroep doen op de mogelijkheid tot schadevergoe ding, die aan de uitsterf regeling is gekoppeld. De Stichting Nederlandse Kam- peerraad meent, dat het besluit van het Alkemadese gemeente bestuur te ver gaat De kam- peerraad acht het redelijk als b' en w een tijdelijke vergunning geven voor het terrein bestemd( voor woningbouw. De rest vani het terrein van de heer Van Asselt zou dan ongemoeid moe ten worden gelaten. Vanmiddag is het bezwaar-, schrift toegelicht. Een provin-| ciale commisfie zal binnenkort een uitspraak doen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De brand die 11 juli jl. de boerderij van de familie De Regt aan de Landlustweg nagenoeg ver woestte, blijkt te zijn gesticht door de 27-jarige Alphense fa brieksarbeider Joh. H.V.. De man, die inmiddels een beken tenis heeft afgelegd, is gisteren voorgeleid voor de officier van justitie De fabrieksarbeider, die volgens de commissaris van politie J. Volwerk, in psychische nood verkeert, heeft met zijn sigaret tenaansteker een hooiberg aan gestoken. De brand sloeg daar na over op de met een rieten dak getooide boerderij van de familie De Regt, die nagenoeg met de grond gelijk werd ge maakt Totale schade 500.000,- De boerderij was voor een bedrag van 200.000,- verze kerd. De brandstichter heeft volgens de politie de nachtelijke blus- singswerkzaamheden ter plekke gadegèslagen. Toen ook nog bleek dat hij al voor de brand op de bewuste plaats was gesig naleerd, werd hij door de politie als een .serieuze kandidaat" uit genodigd voor een gesprek Daarbij viel hij al gauw door de mand. De fabrieksarbeider vond dat hij van niemand aan dacht kreeg en wilde door de brandstichting de schijnwerper van de publiciteit op zich rich ten. Commissaris Volwerk zegt „erg blij" te zijn dat de oorzaak van de brand definitief is opge spoord. „Branden waarbij het gissen blijft naar de werkelijke oorzaak zijn voor de politie erg onbevredigend", aldus de com missaris. CDA-raadslid L. ter Mul overleden VOORSCHOTEN - Op 50-jarige leeftijd is na een hartaanval plotseling overleden het CDA- raadslid Drs. L. ter Mul. De heer Ter Mul werd drie jaar geleden als raadslid gekozen en hij zou in deie vakantieperiode optreden als waarnemend wet houder van welzijn en onder- wijs. Als ambtenaar bij het ministerie van Landbouw reisde hij door alle landen van de E.E.G. In het kerkelijke leven was hij jeugd- ouderling van de Gereformeer de Kerk Voorschoten. Het over lijden van Drs. Ter Mul is met verslagenheid ontvangen door zijn mede-raadsleden en zijn ve le vrienden in Voorschoten. De rouwdienst werd vanmiddag gehouden in de Gereformeerde Kerk, waarna de begrafenis plaats had op de algemene be graafplaats „Rosenburgh". Zo- .wel de kerkdienst als de begra fenis werd bijgewoond door de aanwezige leden van het Voor- schotense gemeentebestuur. NOORDWIJK Nadat een tweetal Jeugdige Hillegommers giste ren in de badplaats de bloemetjes hadden buiten geset en hun laatste zakcenten verteerd hadden in verschillende etablissemen ten, was er geen geld meer voor de terugreis. Daarom besloot het duo, een agrariër van zestien en een twee Jar ouden controleur een auto te „lenen" om er mee naar huis te rijd» Bij een pand aan de Bosweg troffen zij een wagen aan, maar dej jongelui zagen geen kans deze aan de „praat" te krijgen. Zij namen daarop een bij het huis staande motor mee en reden vervolgens naar Hillegom. Daar liepen zij tegen de lamp. De jongste verdachte verklaarde later aan de Noordwijkse recherche dat hij de motor had willen oververven en dat het zijn bedoeling was geweest om zich daarna bij de Heli's Angels aan te sluiten. De controleur bekende eveneens debet te zijn aan de motordiefstal. Verder bleek hij zich schuldig te hebben gemaakt aan inbraken in zijn woo» plaats en aan een daar gepleegde brandstichting waarbij oen baoy in een aangrenzend pand bijna was gestikt IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItllllllHIIIIIIIHIIIIIIinillllllltllllllHlttlllllll

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4