Merckx: „Ik kon niet mee Honkbalteam voor zeer zware opgave DIDI THURAU BOCHTENVIRTUOOS IN AFDALING NEGATIEF PILSJE AFGEBRAND Van kilometer tot kilometer Spasski- Portisch remise Tips voor „Dag van het Paard99 PROGRAMMA Selectie van Oranjeteam 1P0RT LEIDSE COURANT DINSDAG 19 JULI 1977 PAGINA 11 Met Jean Nelissen in de Tour CHAMONIX De vijfenzes tig dopingcontroles in de Ron de van Frankrijk hebben tot en met de dertiende etappe (Freiburg) alle een negatief re sultaat opgeleverd. Slechts een renner overtrad de reglemen ten: Pozo (Spa) na de proloog. Hij kon niet urineren. Zestiende etappe I. Thurau (WdlRaleigh) 3 uur 29 minuten en 52 seconden van Morzine naar Chamonix over 121 km; 2. Pozo (Spa-Kas); 3. Zoetemelk (Ned-Mer- cier); 4. Thevenet (Fra-Peugeot); 5. Van Impe (Bel-Lejeune); 6. Vallet (Fra-Mercier); 7. Martins (Por-Kas); 8. Agostinho (Por-Teka), 9. Kuiper (Ned-Raleigh); 10. Galdos (Spa-Kas); II. Martin (Fra-Mercier); 12. Delisle (Fra-Mercier), allen in dezelfde tijd als de winnaar; 13. Merckx (Bei-Fiat) op 2.37; 14. Laurent (Fra-Peugeot); 15. Mendes (Por-Teka); 16. Janssens (Bei-Fiat), allen in dezelfde tijd als Merckx; 17. Perret (Fra-Mercier) op 5.34; 18. Bourreau (Fra-Peugeot); 19. Bouloux (Fra-Fiat); 20. Torres (Spa- Teka); 21. Plet (Fra-Lejeuoe); 22. Pronk (Ned-Raleigh); 23. Martinez Heredia (Spa-Kas); 24. Menendez (Spa-Kas); 25. Julien (Fra-Lejeune), allen in dezelfde tijd als Perret; 30. Lubberding (Ned-Raleigh) op 7.27; 34. Wellens (Bel-Frisol) op 7.27; 38. Ocana (Spa-Frisol) op 9.10; 40. Schuiten (Ned-Lejeune) op 9.10; 4.3. Loysch (Bel-Frisol) op 10.51; 51. Kne- temamn (Ned-Raleigh) op 13.33; 59. De Cauwer (Bel-Frisol) op 15.44; 65. Van den Hoek (Ned-Raleigh) op 15.44; 71. Bal (Ned-Fiat) op 15.44; 72. Wesemael (Bel-Raleigh) op 16.10; 77. Nickson (Eng-Raleigh) op 16.10; 78. Van Katwijk (Ned-Raleigh) op 16.10. Algemeen klassement 1. Thevenet (Fra-Peugeot) 91 uur, 34 min. en 50 seconden; 2. Thurau (Wdl- Raleigh) op 33 sec.; 2. Van Impe (- Bel-Lejeume) op 33 sec. 4. Kuiper (Ned-Raleigh) op 49 sec.; 5. Zoete melk (Ned-Mercier) op 1.13; 6. Gal dos (Spa-Kas) op 1.56; 7. Merckx (Bei-Fiat) op 3.07; 8. Delisle (Fra- Mercier) op 3.40; 9. Laurent (Fra- Peugeot) op 4.07; 10. Villemiane (Fra- Gitane) op 11.16; 11. Aja (Spa-Teka) op 12.43; 12/13. Mesiet (Fra-Gitane) en Pronk (Ned-Raleigh) op 13.00; 14. Martin (Fra-Mercier) op 14.23; 15. Martins (Por-Kas) op 15.18; 16. Jans sens (Bei-Fiat) op 20.27; 17. Agostin ho (Por-Teka) op 21.29; 18. Andiano (Spa-Kas) op 22.23; 19. Julien (Fra- Lejeune) op 23.07; 20. Acana (Spa- Frisol) op 28.57; 21. Vallet (Fra-Mer cier) op 30.02; 22. Torres (Spa-Teka) op 31.26; 23/24. Martinez Heredia (Spa-Kas) en Lopez Carril (Spa-Kas) op 32.01. 25. Bruyère (Bei-Fiat) op 32.40; 29. Wellens (Bel-Frisol) op 36.26; 30. Lubberding (Ned-Raleigh) op 37.52; 39. Knetemann (Ned-Ra leigh) op 51.06; 61. Nickson (Eng-Ra- leigh) op 1.17,28; 62. Wesemael (Bel- Frisol) op 1.18,23; 63. De Cauwer (Bel-Raleigh) op 1.21,08; 61 Schuiten (Ned-Lejeune) op 1.21,16; 66. Rosiers (Bel-Frisol) op 121,44; 67. Bal (Ned- Fiat) op 1.23,56; 78. Loysch (Bel-Fri sol) op 1.33.02; 80. Karstens (Ned-Ra leigh) op 1.3428; 81 Van Katwijk (Ned-Raleigh) op 1.43,44; 85. Van den Hoek (Ned-Raleigh) op 1.46,14. CHAMONIX Didi Thurau winnaar van de Alpenetappe in Chamonix. Men mag daar niet de conclusie aan verbinden dat de klimmers (Thevenet, Van Impe, Zoetemelk en Kuiper) een nederlaag hebben geleden. De strijd in het Frans-Zwitserse grensgebied, in de schaduw van de Mont Blanc speelde zich af op bergen met een maximale hoogte van 1500 meter. Elke klim werd gevolgd door een lange, soepel lopende afdaling over brede macadamwegen. In die afdalingen maakte Didi Thurau zijn achterstand van 1 min. 40 sec., opgelopen op de lastigste klim van de dag, de Forclaz, weer goed. Het groepje van sterken, dat met 2 min. 37 sec. voorsprong op Eddy Merckx in Chamonix duelleerde om de etappezege, hield dan ook nauwelijks een verrassing in. Didi Thurau kan zich in dit soort bergen, eigenlijk van de tweede cate gorie waar de lucht minder ijl is, dankzij knap gereden afda lingen handhaven. Hij was ook ontspannen omdat de last van de gele trui niet langer drukte. En hij maakte niet de fout om zich op de Forclaz te forceren. „Ik was zo wijs niet te reage ren op demarrages van Zoete melk en Van Impe. Ik bleef mijn eigen tempo rijden. Daar door werd ik na vijf kilometer beklimming meteen gelost toen Zoetemelk op de pedalen ging staan. Maar in de laaste kilometers voor de top haalde ik de ene na de andere renner Zoetemelk heeft dus, zoals hij beloofde, aangevallen. Tot drie keer toe versnelde hij het tem po waardoor achter hem spoe dig een slachtveld ontstond, waarin groepjes en groepen renners vochten om zo weinig mogelijk tijd te verliezen. Zijn demarrages misten echter de pure overtuiging en hadden daarom niet het gewenste ge- volg. Geen overtuiging omdat het parkoers achteraf toch minder zwaar bleek dan hij had verwacht De Forclaw liep in het begin veel stijler om hoog dan in de laatste kilome ters. Toen kwamen er vrij vlakke plateaux op voor. „Dat is de reden waarom Thurau zijn achterstand kon beper ken", verklaarde hij. En waar bleef Van Impe? 's Middags, voor de start, keek de kleine man nog tevreden naar de blauwe hemel, waar aan zich geen wolkje bewoog. „Jongens, dit is het weer voor mij, lekker warm. Ik ga aan vallen, ik moet het wel doen", zo stelde hij. Maar Van ïmpe's enige heldendaad was dat hij op de top van de Forclaz ach ter de ontsnapte Spanjaard Menendez, om punten voor het bergklassement te verzamelen naar de tweede plaats sprintte en de top passeerde met dertig meter voorsprong op Zoete melk en Thevenet. „Die twee hadden het knap moeilijk", vertelde het klimmertje na afloop van de etappe, „ik zag dat ze moesten forceren". Joop Zoetemelk lachte eens óm de woorden van Van Impe. „Moeilijk? Ik heb het helemaal niet moeilijk gehad. De heb het meeste werk verricht tijdens de beklimming. De anderen verscholen zich zoveel moge lijk omdat er een lastige wind op kop waaide". Ondergang In feite heeft de rit naar Cha monix niemand dus veel wij zer gemaakt. Alleen kwam de bevestiging van de zwakte van Eddy Merckx. „Ik reed zelfs beter dan de dag ervoor, maar ik kon gewoon niet mee. In de afdaling van de Forclaz kwam in honderdvijftig meter tekort om aan te sluiten bij de groep-Thurau. En dat is mijn ondergang geworden". Zo liet Didi Thurau zich in Chamonix voor zijn vierde etappezege huldigen. Hij zag er na deze bergrit onaangetast uit. Geen rood doorlopen ogen van inspanning, niet dat bleke, weggetrokken gezicht van de man die over zijn toeren is geraakt. „Als ik morgen (van daag - red.) op weg naar Alpe d' Huez niet meer dan drie minuten verlies, kan ik nog winnen", deelde hij mee. Ver moedelijk zal zijn virtuositeit in de bochten tijdens de afda lingen hem toch niet kunnen redden. In de eerste koninginnerit naar Alpe d' Huez, over drie cols van de eerste categorie (Madeleine, Glandon en Alpe d' Huez) Op tweeduizend me ter niveau boven de zeespie gel ligt voor Thevenet, Kui per, Zoetemelk en Van Impe de laatste kans om Thurau in deze ronde te distantiëren. CHAMONIX - Bert Pronk uit Scheveningen, die algemeen bekend staat als een goed klimmer, had het op de For claz erg moeilijk. Pronk kwam maar niet in zijn ritme. ,Jk had wel macht in mijn benen", zei hij, „maar het ging toch slecht Dat kwam omdat ik niet zweette. In mijn achterzak zat toevallig nog een flesje bier. Dat heb ik op mijn ge mak opgedronken. Daarna be gon ik te zweten en ook een stuk^beter te rijden. TURNHOUT Na de brand, die gisteren in Turnhout de gehele roomijsfabriek van Usboerke in de as legde (er was een half miljard francs schade), is de toekomst van de wielerploeg van Usboerke on- zeker. In de loop van de dag werd bekend gemaakt dat de fa briek alle contracten voor het huidige seizoen met de renners in de ploeg zal nakomen. De plannen voor het komende sei zoen zijn nog niet bekend ge maakt De Westduitser Didi Thurau en de Nederlander Bert Pronk zouden in 1978 voor Usboerke gaan rijden. Eddy Merckx wist precies waar hij zijn ondergang tegemoet was gegaan. Aan de vooravond van deze speciale dag in de tour heeft Joop Zoetemelk tijdens de be klimming van de Forclaz zijn laatste- concurrenten geobser veerd. Zijn persoonlijk rap port luidt: 1. Thevenet: maakt geen grootse indruk. Als hij werke lijk goed rijdt, gaat er veel meer macht van hem uit Hij had immers alle belang erbij Thurau op achterstand te rij den. 2. Van Impe: is altijd dezelf de. Het is moeilijk vast te stel len hoe hij zich werkelijk voelt omdat het nooit aan hem te zien is en hij er nooit blijk van geeft in hoeverre de in spanning hem pijn doet. Hij is een raadsel. 3. Kuiper: Hij was steeds met de beste mee, maar hij reed voortdurend als de laatste man van het groepje. Je zag hem nooit, ook niet toen later Thurau aansluiting kreeg. Op mijn vraag waarom hij niet mee aan kop reed, gaf Kuiper geen antwoord. 4. Zoetemelk over Zoetemelk: „Ik fietste heel goed, had geen enkele last van de inspannin gen in de bergtijdrit en ik ben vol goede hoop voor de grote slag op weg naar Alpe d' Huez. En dan zullen we waar schijnlijk wel weten wie de tour gaat winnen". G Ravitaillering ABerg Ploegenklassement 1. Kas (Pozo, Galdos, Martins) 10 uur. 29 min., 36 sec- 19 plaatsen; 2 - Merrier, dezelfde tijd - 20 plaatsen; 3. Raleigh (Thurau, Kuiper, Pronk) op 5.34; 4. Peugeot op 8.11 - 36 plaatsen; 5. Teka op 8.11 - 43 plaat sen; 6. Fiat op 10.48; 9. Frisol (Wel lens, Ocana, Loysch) op 27.28. Algemeen ploegenklassement 1. Raleigh 275 uur, 16 min, 13 sec.; 2. Merrier op 24 sec.; 3. Kas op 3.57; 4. Peugeot op 18.34; 5. Fiat op 34.54; 6. Lejeune op 39.17; 9. Fnsol op 1.4524. Bergklassement 1. Van Impe (Bel-Lejeune) 177; 2. Kuiper (Ned-Raleigh) 127; 3. Torres (Spa-Teka) 117; 4. Zoetemelk (Ned- Mercier) 62. Puntenklassement 1. Esclassair (Fra-Peugeot) 208; 2. Van Linden (Bel-Bianchi) 192; 3. Thaler (Wdl-Teka) 143; 4. Thurau (Wdl-Raieigh) 124; 5. Sercu (Bei-Fiat) 122; 6. Villemiane (Fra-Gitane) 98. De sprint was voor Didi Thurau. Verder v.l.n.r. Zoetemelk, Van Impe, Pozo en Twee gegadigden voor de eindzege op de top van de Forclaz. Van IMPE (vooraan) Thevenet. en Thevenet. MORZINE In Morzine startten 88 renners voor de zestiende etappe over 121 naar Chamonix-Mont Blanc. 11 km: Vergeefse aanval van Delisle en even later van Gan- darias. 13 km: Eerste aanval van Me nendez. 15 km: Menendez ingelopen. 17 km: Doorkomst op de Col du Corbier (3e cat.): 1. Torres, 2 Merckx, 3. Martin, 4. Van Impe, 5. Zoetemelk. 20 km: afdaling afddaling ont staat kopgroep met Ovion, Me nendez, Martin en Huysmans. 22 km: Kopgroep ingelopen. 23 km: Kopgroep met Pozo, Pronk, Schoenmaecker, Schoenmascker, Boureau, Santoni, Esclassan, Martin en Julien houdt niet lang stand. 28 km: Lubberding haalt ge vluchte Lopez Carril terug. 30 km: 1\veede aanval van Menendez. 39 km: tussensprint in Chatel: 1. Menendez, 2. Santambrogio op 1 min. en 25 sec., 3. Esclas san, 4. Villemiane. 43 km: Menendez wordt ach terna gezeten door Santoni, Bourreau en Martinez-Here- dia. 50 km: Drietal weer ingelopen. Menendez gaat alleen door. 65 km: Voorsprong gestegen tot 4 min. en 20 sec. Chassang, Plet, Bourreau, Per ret, Martins, Bal ague, Jans sens en Delepine zetten achter volging in. 77 km: Mendes achterhaalt achtervolgers. 80 km: Aan voet van Forclaz (le cat.) heeft Menendez 4 min. en 10 sec. voorsprong op ach tervolgers, 4 Vnin. en 25 sec. op In 't Ven en Delepine en 6 min. en 35 sec. op het pelotOD met de favorieten. 94 km: Doorkomst op de top van de Forclaz: 1. Menendez, 2. Van Impe op 40 sec., 3. Thevenet, 4. Zoetemelk op 45 sec., 5. Kuiper, 6. Galdos, 7. op 50 sec. Martins, 8. Vallet, 9. Delisle op 1 min. 20 sec., 10. Thurau op 1 min. en 40 sec., 15. Merckx op 3 min. 99 km: Menendez wordt aan voet van Col des Montets (3e cat.) ingelopen door Van Impe, Zoetemelk, Thevenet, Galdos, Kuiper en Martins. 107 km: Valley Deslisle, Mar tin, AgostinhcPozo en Thu rau sluiten aan bij zeven lei ders. Menendez moet lossen. 109 km: Doorkomst op de Col des Montets: 1. Van Impe, 2. 118 km: Vallet en Agostinho springen weg uit kopgroep. 121 km: Thurau wint sprint van de kopgroep voor Pozo en Thevenet, die gele trui be houdt Overige renners arrive ren in kleine groepjes. Bertin (laatste) wordt wegens Üjd- overschrijding uit de strijd ge nomen. Er blijven 87 renners in de strijd. Lev Poloegajevski: ziek. GENÈVE De zesde partij uit de tweekamp in de halve fina les van het kandidatentoernooi om het wereldkampioenschap schaken tussen Portisch en Spasski, die zondag na de 41e zet van Portisch (wit) was afge broken, is gisteren na de 46e zet in remise geëindigd. Spasski en Portisch hebben nu beiden drie punten. De afgebroken stelling was: wit: Portisch: Kh2, Td7, Lf3, g2, h3 zwart: Spasski: Ke5, Tel, Pf2, g6, h7 Het verloop van de partij in de tweede zitting: Tel—hl schaak; Kh2-g3, Pf2e4 schaak; Lf3xe4, Ke5xe4; Kg3-g4, Thl-gl; Td7-e7 schaak, Ke4-d5; Te7-e2, Tgl-al. De zevende partij van de tweek amp tussen Kortsjnoj en Poloe gajevski is wegens ziekte van Poloegajevski uitgesteld tot morgen. Kortsjnoj leidt na zes partijen met 5—1. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Drie rennen en zeven draverijen staan morgen middag op het programma tij dens de jaarlijkse J)ag van het Paard". Het paardenfestival be gint om 13.00 uur. Van 11.00 uur af zal de Marinierskapel reeds te horen zijn op Duindigt. Tips voor deze meeting: HACKNEYPRUS: Othella Fortu- na, Paulien Maaldrift en Paro die. DARTMOORPRUS: Oster Zuid- velde, Nok en Ons T. NEW FORESTPRUS: Pjakko Brach, Orson Anjo en Nancy Volann. GENERAAL BARON VAN HEEMSTRABEKER: Kees Ver kerk, Due de Brou en Nicole H. WELSHPRUS: New Buitenzorg, Margonda en Nikosa H. SHETLANDPRUS: Nappie, Mae stro en Otavi. TREKPAARDPRUS: Partner, Prevenir en Pion. ENGELS VOLBLOEDPRUS: High Tree, Townsman en Elan. LOVELY MONAPRUS: Strom- klee, Jam berdeen en Anastasia. AXELPRUS: Pantokrator, Are- quipa en Jolly Prince. Twente eerst uit voor Europa Cup II (Van onze sportredactie) HENGELO FC Twente zal zijn eerste wedstrijd voor het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars op 14 sep tember uit spelen, onafhanke lijk of Glasgow Rangers dan wel Young Boys de tegenstan der wordt Zoals bekend moeten de Schot se en de Zwitserse vertegen woordiger in het toernooi om de Europa Cup II in een voorron de, nodig omdat drieëndertig clubs hadden ingeschreven, uit maken wie toegelaten wordt tot de eerste ronde. HAARLEM Haarlem staat vanaf komende zaterdag weer geheel in het teken van honk bal. Maar het toernooi om de Europese titel dat dan in het Pim Mulierstadion wordt ge houden heeft ditmaal een wel heel bijzonder tintje. Want het is de eerste keer in de historie dat Nederland niet als titelhou der aan de strijd begint. Twee jaar geleden onttroonde Italië zijn eeuwige aartsrivaal door in Barcelona zijn eerste Europese kampioenschap in de wacht te slepen. In vaderlandse honkbalkringen wordt nog altijd met lichtelijk afgrijzen terug gedacht aan dat toernooi, omdat Italië tot die machtsgreep in staat was door in ziin selectie een fors aantal zogenaamde Italo-Amerikanen op te nemen. Deze Amerikaanse routine in de Italiaanse honk balbagage stond er borg voor dat de Azzurri toen, mede dank zij weinig imponerend optreden op de Nederlandse heuvel, als sterkste natie in Europa konden worden begroet. Het ziet er naar uit dat Italië in de loop van deze week opnieuw met een aantal heren met fraai Italiaans aandoende namen uit de Verenigde Staten in Haarlem verschijnt, maar de verantwoor delijke leiders in het Nederland se honkbal hebben zich hierbij neergelegd. De voorzitter van het organisatiecomité, -Gerard Voogd, benadrukte dat gister avond op een persbijeenkomst „Welke spelers er-allemaal bij HAARLEM De selectie voor bet Nederlands team ziet er als volgt uit: werpers: Leurs, Ronnenbergh, Volkerijk, Haage, Van Heyningen, Neuteboom, Fijth; achtervangers: Troeman, Van Rest, Fleming; binnenveld: B. Maat, Wedman, Sieval, Smith, Horeman, Zschnschen; verreveld: Richardson, Hageman, Eygendaal en Jen- zijn, daar kunnen we niets aan doen. We hebben het als een feit te accepteren". En zo is het ook. De Italianen hebben zich jaren lang groen en geel geërgerd aan de aanwezigheid van Antiilia- nen in het Nederlandse team, dat vooral steunend op hun in breng doorgaans ongenaakbaar was. Aan die ..ongelijkheid" hebben zij met de „Amerikaan se truc" een doeltreffend eind gemaakt. Het is daarom niet 'titgesloten dat het Nederlandse negental het volgende we.ek, als Italië vijfmaal moet worden bestre den, wéér erg moeilijk krijgt Te meer daar de Amerikaanse coach Ernie Myers, evenals twee jaar geleden, voor de zo belang rijke plaats van werper een aan tal figuren in zijn selectie heeft moeten opnemen waar op zijn zachtst gezegd een vraagteken achter moet worden gezet. Voor al nadat twee erkende troeven, Nol Beenders (die liever op va kantie ging) en Charles Urbanus (armblessure) noodgedwongen niet op de plaat kunnen ver schijnen. Meyers heeft kunnen constateren dat enige van zijn gekozen pitchers bepaald niet in hun beste vorm steken, zoals Ferry Neuteboom en Bart Vol kerijk, hetgeen afgelopen week einde in de competitie overdui delijk werd aangetoond. De ba sis met de overige werpers, Leurs, Ronnenbergh, Haage en Van Heyningen kan nauwelijks breed genoeg worden genoemd om het Italiaanse slaggeweld in te tomen. Een handicap bovendien is het feit dat van de vijf keer dat Oranje tegen de Azzurri in het strijdperk treedt niet minder dan vier wedstrijden tijdens de laatste drie dagen van het toer nooi dienen te worden afge werktEn dat legt wel een bij zonder zware druk op de vader landse werpersstaf. Het feit dat honkbal Europees nog nauwelijks volwassen kan worden genoemd wordt het be ste geïllustreerd door het aantal landen dat deelneemt Buiten Nederland en Italië „dingen mee" Spanje, Zweden en België. West-Duitsland meldde zich in een eerder stadium af en Fran krijk moest de alsnog gedane HAARLEM Het programma voor het toernooi om het Europese honkbalkampioenschap in Haarlem van zaterdag 23 juli tot en met zondag 31 juli ziet er als volgt uit voor de eerste dagen: zaterdag 23 juli: 14.00 uur: Nederland-Spanje 20.00 uur: Zweden-Italië zondag 24 juli: 14.00 uur: Nederland-België 20.00 uur: Spanje-Italië maandag 25 juli: 14.00 uur: België-Spanje 20.00 uur: Zweden-Nederland dinsdag 26 juli: 14.00 uur Italië-België 20.00 uur: Zwed en-Spanje woensdag 27 juli: 14.00 uur: België-Zweden 20.00 uur: Italië-Nederland uitnodiging afslaan omdat er geen team op de been kon wor den gebracht. De Nederlandse honkbalbond heeft overigens in een jaar tijd bijna tweeduizend nieuwe le den kunnen begroeten, waar mee het totale aantal leden nu boven de 17.000 is gekomen. „We hopen er volgend jaar 20.000 te hebben", verklaarde een optimistische voorzitter Guus van der Heijden. En dat is voor het Nederlandse honk bal een plezierige ontwikkeling. FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11