Supermogendheden bijten elkaar niet op Indische Oceaan Monsterakkoord voor steun aan Andreotti Weer gevechten in straten van Beiroet Groots welkom voor Moezorewa in Salisbury buitenland AMERIKAANSE LEGERVROUWEN IN DUITSLAND MOGEN NIET MEER SLONZIG WINKELEN Uitbarsting verwacht van Etna Vrijlating in Spanje LEIDSE COURANT MAANDAG 18 JULI 1977 PAGINA 9 DARMSTADT ÜPI) De vrouwen van Amerikaanse militairen die in Duitsland ójn gelegerd, hebben bet consigne gekre gen zich buitenshuis te kleden zoals de Europese vrouw en niet met de krulspel den nog in bet baar boodschappen in de \egerwinkels te gaan doen. Kapitein Alphonso Hunley, de verant woordelijke man in Darmstadt, waar schuwde de vrouwen dat hij manschap pen aan de ingang van de winkels zal plaatsen die vrouwen de toegang zullen ontzeggen die er niet verzorgd uitzien. Zo Diogen ze zich niet vertonen in beha, doorkijkbïoes, korte shorts, krulspelden waarover geen hoofddoekje is geknoopt, doucheschoeisel, trainingspak, tennis schoenen zonder sokjes, jeans met afge knipte pijp of broek gedragen als shorts, Ook zal niemand de winkels meer mogen binnengaan die overall of werkkleding draagt die vuil of bevlekt is. Kinderen moeten schoenen aan hebben en ook een bedekt bovenlichaam. Hunley schreef in een nieuwsbrief dat de gezinsleden van leden van de Amerikaan se krijgsmacht in hun manier van kleden het prestige van de Verenigde Staten weerspiegelen. Krachtiger taal over de slonzigheid van Amerikaanse vrouwen in Europa bezigde Judith Moulton, een 27-jarige mannequin die is getrouwd met een Amerikaanse kapitein die in Neurenberg is gelegerd. Mevrouw Moulton zei dat het Amerikaan se leger zijn personeel verplicht er netjes uit te zien op straffe van eruit geschopt te worden. ,Maar niemand doet wat aan de vrouwen. De mannen zeggen hun vrouwen niet dat zij er behoorlijk uit moeten zien, als ze niet de deur uitge schopt willen worden," aldus mevrouw Moulton in „Stars en Stripes." Volgens haar arriveren de Amerikaanse vrouwen „vol aaiunatiging uit Amerika," in de overtuiging dat zij aantrekkehjker zijn dan Europese vrouwen. „Afaar deze kleden zich altijd aan wanneer zij de straat opgaan. Je ziet nooit een Europese vrouw die uit winkelen gaat met de krulspelden nog in het haar, zoals Ameri kaanse vrouwen. Het doet ons geen goed als de Europese vrouwen Amerikaanse vrouwen en hun kleding zien. Glenn Michael Schwanke, officier van de neergescho ten Amerikaanse helikopter, wordt door de Noordko- reanen in Panmoenjon overgedragen aan de Amerika nen. Amerikaanse doden en overlevende in Korea overgedragen PANMOENJOM (AP) Noord-Korea heeft zaterdag de enige 1 overlevende en de lijken van de drie omgekomen Amerikaan- ve militairen bij bet helikopter-incident van jongstleden donderdag overgedragen aan het opperbevel van de Verenig de Naties in Zuid-Korea. De stoffelijke resten van de drie omgekomen militairen werden in de communistische sektor van het bestandsgebied in Panmoenjom overhandigd aan de Amerikaanse legerkolo- nel Terrence McLaim. De 28-jarige officier Glenn Michael Schwanke, de enige overlevende, kon lopend naar de VN-com mando post oversteken. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME De Italiaanse christen-democraten en de linkse oppositie, de communisten inbegrepen, hebben besloten tot een brede samenwerking. De zes belangrijkste partijen van Italië hebben dat historisch akkoord bereikt na maanden onderhan delen. De grondgedachte van de samenwerking is, de zittende christen-democratische minder heidsregering van premier Andreotti meer rugge steun te geven bij haar pogingen het land uit de maatschappelijke en financieel-economische cri sis te halen. Het kabinet-Andreotti weet zich voorlopig, en „zo lang het parlement dat wil" verzekerd van een brede parlementaire steun. Alleen de neo-fascisten en de ultra-linkse splinterpartijen zijn om tegenge- stelde redenen buiten het akkoord gebleven. De thans bereikte samenwerking tussen christen democraten en communisten is een historisch feit Vlak na de oorlog heeft korte tijd een rooms-com- munistische coalitie bestaan tussen deze grote partijen, die toen onder leiding stonden van De Gasperi en Togliatti. Behalve de christen-democraten en communisten hebben ook de socialisten, de sociaal-democraten, de republikeinen en de liberalen zich bereid ver klaard de regering-Andreotti voorlopig openlijk te steunen. De desbetreffende motie werd in de nacht van vrijdag op zaterdag bij geheime stemming in de Italiaanse kamer aangenomen. Er waren 242 stem men voor, 87 tegen en 16 onthoudingen. Omstreeks 90 Kamerleden ontbraken op de eindstemming. Al tijdens de moeizame besprekingen die aan het akkoord vooraf zijn gegaan is veel kritiek en ongeloof te beluisteren geweest. Ook na de voor spelbare eindstemming was er geen algemeen optimisme merkbaar. De diverse partij-organen zullen in de loop van deze week het akkoord in eigen gelederen verder analyseren. TE ZWAAR BELADEN? Op een parkeerplaats bij München controleert de Duit se politie het gewicht van een auto met toeristen. Veel ern stige auto-ongelukken op de autowegen naar het zuiden, zo zegt de politie, zijn te 'wijten aan te zware lading. Wagens die meer dan 5 pro cent boven het maximaal toe laatbare gewicht zijn, moeten ter plaatse een deel van de lading lossen. De boete in een dergelijk geval bedraagt 500 mark (ruim 500 gulden). Weer barricades in Beiroet, waar het gisteren tot felle gevechten kwam. CATANIA, (ap) - Een kleine lavastroom is zaterdagavond uit de vulkaan Etna gekomen. Er waren gloeiend hete steen massa's te zien vanuit Catania op Sicilië. De laatste vijf dagen was een dikke rook te zien die opsteeg uit de noordoostelijke krater van de vulkaan, een symptoom van een op handen zijnde erup tie, aldus deskundigen. Gemeld is dat de lavastroom ongeveer dertig meter lang is. Weer overstroming in Zuid-Frankrijk TARBES, (ap) - Door de regen sterk gezwollen rivieren in Zuid-West Frankrijk zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw buiten hun oevers ge treden. Meer dan veertig huizen zijn onder water komen te staan. Tweehonderd kampeerders moesten hun camping ontrui men. Een aantal verkeerswegen werd onbruikbaar, zo hebben de autoriteiten in T ar bes zaterdag meegedeeld. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. BEIROET (Rtr) In Beiroet, de hoofdstad van Libanon, zijn gisterenochtend gevechten uitgebroken tussen groepen Palestijnse commando's die in de afgelopen tijd geregeld met elkaar overhoop hebben gelegen. Het ging ditmaal tussen de pro-Syrische Saiqa- commando's en de guerrillastrijders van het zg. afwijzingsfront, dat gekant is tegen de oplossing van het Midden-Oostenconflict door middel van onderhandelingen. Er werd gevochten met zware wapens, en het aantal slachtoffers moet aan beide zijden vrij groot zijn geweest Het Volksfront voor de bevrijding van Palestina van George Habash, de harde kern van het Palestijnse afwijzingsfront beschuldigde Syrië ervan de Saiqa-guerrillastrijders tot de aanval te hebben aangezet. Premier Selim Hoss van Libanon heeft vandaag in het parlement gevraagd de bijzondere volmachten voor de regering met drie maanden te verlengen. De regering wil besluiten nemen voor de wederopbouw van het land zonder vooraf het parlement te raadple gen. Syrië heeft zich bereid verklaard de gevechten in het zuiden van het land te blijven indammen. De politieke adviseur van de PLO-leiding, Hani el Hassan, heeft voorspeld dat de hervatting van de Midden-Oostenonderhandelin gen in Genève weinig meer zullen opleveren dan veel dijkte. Hij beschuldigde president Carter, die vandaag onderhandelingen be gint met de Israëlische premier Menachem Begin, ervan opzettelijk vage verklaringen af te geven over een Palestijns thuisland. President Sadat heeft verklaard dat Egyptische joden, die na de stichting van de staat Israël hun land verlieten, in Egypte welkom zijn als volwaardige burgers. Doden in mijn Columbia geborgen BOGOTA (Reuter) Tot nu toe zijn 96 dode mijnwerkers geborgen die zijn omgekomen bij de gasexplosie van donder dag in een mijn op 350 kilome ter ten noorden van Bogota. Er zitten nog naar schatting 40 mijnwerkers opgesloten. De reddingsploegen hebben za terdag dringend gevraagd om zuurstof, en n teams van artsen en verplegenden. Bij de reddingspogingen stuit men op grote moeilijkheden en alleen deskundigen mogen in de schacht afdalen, nu een lid van een reddingsploeg is gestikt. Drastische maatregelen in Israël JERUZALEM, (AFP-Reuter) - De Israëlische minister van fi nanciën, Simha Ehrlich, heeft gisteravond drastische maatre gelen bekendgemaakt ter verbe tering van de economie en ter beteugeling van de inflatie in Israël, die over het laatste jaar 40 procent bedroeg. Met ingang van vandaag zijn de prijzen van belangrijke artike len veelal 25 procent in prijs verhoogd. Daarbij zijn brood, zuivelprodukten, spijsolie en benzine. Ook de kosten van openbaar vervoer gaan omhoog, evenals de prijs van water en elektra en de posttarieven. Op de begroting van defensie wordt 35 miljoen gulden bezui nigd. Ook de andere departe menten moeten het met minder doen. Het pond wordt met 2 procent gedevalueerd. Mgr. Lefebvre mag Argentinië niet in Buenos Aires/Santiago De re- f;ring van Argentinië heeft de ranse aartsbisschop mgr. Mar cel Lefebvre, door de paus uit zijn priesterlijke bediening gezet wegens het niet erkennen van de geldigheid van de besluiten van het Tweede Vaticaanse Concilie, de toegang tot haar land ontzegd. Eerder werd mgr. Lefebvre niet toegelaten tot Me xico. Lefebvre is op het ogenblik in Chili, waar hij gisteren een openbare mis-oude-stijl op droeg. Dit gebeurde in een salon van het hotel Carrera Sharaton Sheraton het centrum van de hoofdstad Santiago. .-w*l M De auto van bisschop Moezorewa omstuwd door enthousiaste zwarte Rhodesiërs. SALISBURY (UPI/DPA) - Meer dan 150.000 zwarte Rhodesiërs hebben gisteren in Salisbury bisschop Moezorewa, de leider van de Afrikaanse Nationale Raad (ANC) bij zijn terugkeer een groots welkom bereid. Daaruit zou kunnen blijken dat de bisschop nog steeds de meest populaire leider van de zwarte Rhodesiërs is, al wordt zijn organisatie niet erkend als verte genwoordigster van het Rhodesische volk. De Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, het Afrikaanse topberaad, erkent het Patriottisch Front van Joshua Nkomo en Robert Moegabe dat de guerilla-oorlog tegen de blanken voert, als enige vertegen woordiger van zwart Rhodesië. Met enorme geestdrift en vergezeld door Afrikaanse liederen maakte Moezorewa zijn intocht onder spandoeken met teksten als „Wij staan achter Moezorewa" en „De bisschop is voor praten in plaats van dynamiet". Moezorewa beschuldigde de Britten van gedraai en Nkomo van pogingen de strijd van zwart tegen zwart in Rhodesië te willen. „Het Patriottisch Front betekent burgeroorlog", riep hij uit. Hij eiste onmiddellijke verkiezingen, maar zei dat de blanken onder zijn regiem niets te vrezen hadden. In Dar Es Salaam, de hoofdstad van Tanzania, hebben de leiders van het Patriottisch Front, Nkomo en Moegabe, melding ge maakt van vooruitgang op de weg naar vereniging van hun militaire organisaties in één strijdmacht Nkomo kraakte bij die gelegenheid de Britse pogingen om tot een oplossing van het Rhodesische vraagstuk te komen. Die pogingen zijn er meer op gericht het racistische regiem te redden dan het te verdrijven, aldus Nkomo. Cross-coun try zonder finish SYDNEY, (Reuter) - De Australische politie zoekt naar de vijf gevangenen die uit het huis van bewaring in Ces snoek ten noorden van Sydney gelaten werden om deel te nemen aan een tienmijls-cross-coun trywed- strijd. Bij de finish aangekomen remden de mannen niet af, maar legden er nog een schepje op. MADRID (UPI) - De Spaanse autoriteiten hebben zaterdag twee vrouwen vrijgelaten die in 1975 ter dood waren veroor deeld wegens het doden van twee politiemannen, zo meldt het persbureau Cifra. De vrouwen, Maria Jesus Dasca (22) en Conception Tristan (23) waren lid van het patriottische antifascistische revolutionaire front (FRAP). Hun straffen wer den later door het toenmalige staatshoofd Franco omgezet in 30 jaar gevangenisstraf. Drie mannelijke leden van het FRAP en twee Baskische separatisten die om dezelfde redenen ter dood waren veroordeeld, zijn in september 1975 terechtgesteld, hetgeen een golf van protest in Europa tot gevolg had. PARIJS (AFP) Met hun lopende onderhande lingen over demilitarisering van de Indische Oceaan, proberen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hun ongeveer gelijkwaardige positie in dit strategisch belangrijke gebied op het huidige peil te handhaven. Gelijkwaardigheid van de supermogendheden, zuiver militair of qua invloedssferen, is nu eenmaal het fundament waarop de ontspanningspolitiek rust Washing ton is zich daarvan terdege bewust, .getuige de woorden waarmee Paul Warnke, directeur van het Amerikaanse Bureau voor Wapenbeheersing en Ontwapening, 27 juni in Moskou het eerste gesprek begon. „Als er een gemeenschappelijk belang in het geding is", verklaarde hij toen, „staan de kansen op een constructief resultaat er gunstig voor". Vrije Vaart door de Indische Oceaan is voor beide supermogendheden van vitaal belang, want ze kunnen er letterlijk niet omheen. Amerika's be langrijkste bondgenoten, West-Europa en Japan, krijgen practisch al hun Arabische olie via deze waterweg aangevoerd en aangezien de noordelij ke route een groot deel van het jaar niet ijsvrij is, moeten Russische schepen, van Moermansk naar Vladiwostok varend, eveneens door de Indi sche Oceaan. Militaire deskundigen beschouwen de Golf van Oman, benoorden de eigenlijke Indische Oceaan, voorts als de allerbeste positie ter wereld voor het Amerikaanse onderzeebootwapen dat zijn Po seidon kemraketten van daaruit zowel op Russi sche als Chinese doelen kan afvuren. De Amerikaans-Russische wedijver in de Indische Oceaan is sedert het eind van de Tweede Werel doorlog gestaag toegenomen, met name sinds de Britten, die niet meer dan een symbolische aan wezigheid over hebben, er de Union Jack hebben gestreken. Deze ontwikkeling leidde tot gerechtvaardigde onrust in de kuststaten die bang zijn dat ze huns ondanks worden meegesleept in een Amerikaans- Russische bewapeningswedloop waarvoor zij, bij een eventueel conflict, als eerste moeten op draaien. Met hun ongerustheid als drijvende kracht, trachtten de kuststaten formules te vinden voor regionale samenwerking op basis van geografi sche solidariteit Geen enkel plan bleek echter levensvatbaar omdat de dreiging van buitenaf in laatste instantie niet opwoog tegen de onderlinge meningsverschillen. Maar nu er een nieuw Internationaal Zeerecht in de maak is, staan de zaken er weer heel anders voor. Krijgt dit Zeerecht namelijk een clausule die de territoriale wateren tot een grens van 12 mijl uit de kust verlegt dan worden 140 interna tionale vaarwegen, met name die in de Indonesi sche Archipel, „gedegradeerd" tot zeestraat In de praktijk zou dat betekenen dat die vaarwe gen in crisissituaties taboe zijn voor oorlogssche pen, aangezien de doorvaart voortaan pas zou mogen plaatshebben na goedkeuring vooraf van de betreffende regering. Een omweg door de Stille Oceaan, helemaal rond Australië, zou veer tien dagen kosten en het hoeft geen betoog dat zoiets ernstige gevolgen zou kunnen hebben in situaties die alleen door snel optreden in de hand te houden zijn. Het is dit toekomstperspectief van machtige kust staten dat de supermogendheden, ironisch ge noeg, dwingt hun strategieën in de Indische Oceaan aan elkaar aan te passen. Moskou en Washington willen zich geen van beide door een locaal conflict laten meeslepen naar wat dan bijna onvermijdelijk een derde wereldoorlog zou worden. In de wetenschap dat het blussen van plaatselijke brandhaarden beslissend is voor de wereldvrede, wensen beide supermogendheden dan ook de mogelijkheid te behouden om op elk moment als „brandweerman" te kunnen optreden, zeker ook in de Indische Oceaan. Gezien die overwegingen wordt het woord „demi litarisering" in de Amerikaans-Russische onder handelingen dan ook oneigenlijk gebruikt Het gaat niet zozeer om ontwapening maar, in de woorden van president Jimmy Carter, om het handhaven van de status quo en het vermijden van een verdere opvoering van beider potentieel in het gebied. Washington zal zich dan ook in geen geval terug trekken uit de basis Diego Garcia, die onlangs voor een bedrag van 173 miljoen dollar werd gemoderniseerd. Diego Garcia ligt ongeveer 1000 kilometer ten zuidwesten van Sri Lanka (Ceylon) en heeft de dubbelfunktie van bunkerhaven en communicatiecentrum. Van daaruit kunnen Ame rikaanse vlooteenheden in minder dan twee dagen elke willekeurige haven in het noordelijke deel van de Indische Oceaan bereiken. Hoewel de Russen naar eigen zeggen vrijwillig afzien van marinebases in het buitenland, be schikken ze niettemin over geperfectioneerde „fa ciliteiten" in de Somalische havenstad Berbera. Soortgelijke aanloophavens tussen Atlantische en Stille Oceaan hebben de Russische schepen in Mozambique en India. Waarnemers zijn van me ning dat Moskou niet van zins is het in de Indische Oceaan te laten aankomen op een krachtmeting met de Amerikanen, vooropgesteld dat dezen bereid zijn garanties te geven voor handhaving van de huidige situatie. In het grote strategische steekspel is een niet onbelangrijke rol weggelegd voor Frankrijk, dat met een vloot van 18 oorlogsbodems althans numeriek het sterkst in de Indische Oceaan is vertegenwoordigd. Parijs is van mening dat de Indische Oceaan open moet blijven voor alle politieke invloedssferen, die van China inbegre pen, en het is zeker dat een aantal kuststaten op Frankrijk rekent om niet te worden vermalen tussen de supermogendheden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9