mm NTS helpt tuinder ontwikkelingen op de voet te volgen SECTIE GROENTE GAF INFORMATIEVE FOLDER UIT Methusalem onder de druivenbomen GROENTEN NIET DUUR TULPENPRUZEN ZEER BEVREDIGEND STERKE PRIJSDALING BLOEMEN LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT PAGINA 8 Den Haag Speciaal voor de tuinders die zich tot dusverre afzijdig hielden van de Ver eniging van Nederlandse Tuinbouwstudiegroepen (NTS), is een informatieve brochure verschenen. Hierin wordt de taak en werkwijze van de organisatie uiteen ge zet Behalve deze gegevens be vat het 25 bladzijden tellende boekwerkje de namen plus adressen en telefoonnummers van de bestuursleden en ande re kopstukken uit NTS-kring. De NTS is zoals bekend een vaktechnische organisatie. Op het vakgebied gebeurt er erg veeL Het is voor iedere tuinder van het grootste belang de ont wikkelingen op de voet te vol gen. Dat vereist inderdaad een zekere inspanning. Veel nieu we ontwikkelingen komen echt niet van zelf tot stand. Regelmatig moet men, vaak onverwachts, problemen het hoofd bieden. Telkens worden weer nieuwe inzichten en nieu we technieken toegepast. En daaraan kunnen nu onder zoek, voorlichting én studie clubwezen veel bijdragen. De heer ir. E. Kooistra, direc teur van het Naaldwijkse Proefstation, schreef het voor woord van deze NTS-publica- tie. Hij benadrukt daarin juist de relatie tussen onderzoek, voorlichting en studieclub werk. De heer Kooistra: „Zo vindt tussen onderzoekinstel lingen (proefstations) en de NTS Oandelijke gewassencom- missies) veelvuldig overleg plaats over de inhoud van het onderzoek en dit overleg blijkt bijzonder vruchtbaar. Verder werken voorlichting en studie clubs nauw samen bij studie clubavonden, excursies en der gelijke evenementen. Dit leidt tot een efficiënte kennisover dracht Zonder overdrijving mag worden gesteld, dat door dit samenspel én door de tal rijke activiteiten van enthou siaste mensen binnen NTS- verband er veel tot stand komt en in sterke mate wordt bijge dragen tot een versteviging van de positie van de Neder landse tuinbouw. Individuele bedrijven raken alleen maar achterop als van de mogelijk heden die hier worden gebo den niet of onvoldoende ge bruik wordt gemaakt". Het be toog van de heer Kooistra komt in grote trekken hier op neer: willen we een klein bee tje bij blijven, dan moeten we absoluut bijblijven. Sterke groei De NTS groeit als kool. De laatste ontwikkeling betreft de uitbreiding met de volle- grondsgroenteteelt. Het aantal groentegewasc missies bedraagt nu al elf. En dit zal nog zeker toenemen. Welke commissies zijn er? Au gurken, komkommer, late to maten, paprika, sla, stookto- maten, aubergine, kleine ge- wassen, radijs, aardbeien en witlof. De voorzitter véh de groente-sectie, de heer J. A. M. van der Goes uit Kwintsheul geeft drie verklaringen voor het succes van de NTS. „Ten eerste is onze organisatie niet alleen vóór de tuinder, maar bestaat van de basis tot aan de top uit vakgenoten. De or ganisatie-structuur is erg een voudig van opzet. Ten tweede blijft de teelttechniek een De algemene landelijke commissie „energie-besparing" denkt mee in het onderzoek. Hier plastic schermen boven het gewas. praktische zaak. Het gaat elke tuinder aan. En ten derde: de kracht van de Nederlandse tuinbouw is gelegen in de kwa liteit van het produkt. Zonder vakbekwaamheid geen kwali- teitsprodukt. De NTS probeert deze vakbekwaamheid op peil te houden en verder uit te breiden, onder andere door het organiseren van voorlich tingsavonden op het gebied van de teelttechniek. Topkwaliteit De heer J. G. J. van der Hoe ven is sinds 1975 algemeen voorzitter van de NTS.. Van huis uit tomatenteler, 18.300 m2. Hij zegt: „Om tuinder te kunnen blijven moet de op brengst per vierkante meter nog meer worden verhoogd, terwijl steeds topkwaliteit moet worden afgeleverd. De internationale concurrentie neemt alleen maar toe. In het bedrijf doen zich voortdurend nieuwe mogelijkheden voor om tot nog betere resultaten te komen. Nieuwe gewassen, nieuwe teeltperioden.. De tuin- bouwstudieclubs volgen deze nieuwe ontwikkelingen op de voet en trachten er het beste voor de tuinbouw uit te halen. Dit alles met behulp van de voorlichter, die vaak als ver trouwensman van de tuinder fungeert Tesamen vormen zij het tuinbouwvoorlichtingsap- paraat". Kernpunten komkommers De voorzitter van de komkom mercommissie, de heer T. A. Koolhaas uit Vleuten, geeft in de brochure vervolgens vier hoofdpunten aan uit het ta kenpakket van zijn werk groep. „Wij trachten ons zo-, veel mogelijk in te spannen het komkommervirus 11 uit te bannen. Er is in de commissie veel gesproken over kwaliteit snormen en prijsafspraken voor het plantmateriaaL Mede De NTS heeft een groente commissie voor de radij steelt daardoor komt er nu een door braak naar belichte planten. We stimuleren een zo goed mo-" gelijke begeleiding van de sub straatteelten en het inbouwen van resistenties in de nieuwe rassen. Ten aanzien van het af te leveren produkt zullen we steeds maatregelen stimuleren die gunstig zijn voor de presta tie en/of de kwaliteit." Gesprekspartner Ook de voorzitter van de pa prikacommissie, de heer C. van der Valk, geeft in de bro chure zijn visie op het NTS-ge- beuren, toegespitst op zijn commissie. Hij onderstreept de functie van de NTS als gesprekspartner van het Proefstation, Centraal Bureau Tuinbouwveilingen en toele veringsbedrijven. „Door het regelmatig opzetten van ras- i senproeven probeert de com missie de beste rassen te vin den. Ook in de eerste beoorde ling, dit zijn ingezonden rassen van de selectiebedrijven, heb ben wij via twee leden van de commissie inspraak bij het rassenonderzoek". Als belang rijke zaken op het paprika- front noemt de heer Van der Valk: zelftoppers, wel of geen gele paprika's en plantkwali- teit. Voorts treffen we in de brochure pennevruchten aan van de heren B. Klapwijk, se cretaris stooktomatencommis- sie, J. Honders, voorzitter late heteluchttomatencommissie, Cl. Mol, technische adviseur auberginecommissie, H. van Esch, secretaris slacommissie en G. Jansen, secretaris augur kencommissie. Eigen gezicht De NTS-groentesectie heeft met het uitgeven van zijn in formatie-bulletin een nuttig initiatief tot stand gebracht. Het ligt in de bedoeling zich eens per jaar met een eigen gezicht naar buiten te presen teren. Belangstellenden kun nen de uitgaven bestellen bij: Sektie groente NTS, Postbus 137, Naaldwijk, telefoon 01740- 27241. Er zijn geen kosten aan verbonden. En dat in een tijd waarin alleen de zon nog voor niets ondergaat." De heer C. J. Zwinkels De Methusalem onder de druivenbomen. MONSTER Tuinder C. J. Zwinkels, wonende in Monster, is 82 jaar. Voor een mens niet jong maar ook weer niet stokoud. Wel erg oud is z'n druivenboom, namelijk 75 jaar. In 1902 afgelegd in een kinnetje (grote mand) produceert de boom ieder jaar trouw z'n zoete trossen Frankenthalers. De knoestige stam leunt tegen de stenen wand van een schuur en tegen het glazen dak kronkelen zich de ranken. De heer Zwinkels, kerngezond nog, scherp van gehoor en van gezicht, maakt zich niet zo druk meer, maar de oude druivenboom kan nog op z'n speciale zorg rekenen. ZD Als de marktsituatie op het ogenblik wordt bekeken, dan komt men tot de conclusie, dat de groenteprijzen gunstig afsteken bij die van vorig jaar. Een mens vergeet snel, vorig jaar werden sommige delen van Nederland door een aanhoudende droogte geteisterd, waardoor veel vollegrondsgewassen moei lijkheden bij de groei ondervonden. Het huidige weertype schept deze problemen niet, dit blijkt ook wel uit de veilingprijzen. Tomaten goedkoop De gemiddelde veilingprijs voor tomaten ligt net beneden een gulden per kilo. Deze prijs heeft betrekking op de exportkwaliteit, voor Sla goedkoop de binnenlandse sorteringen ligt de prijs 0 lager. Daarnaast valt te melden, dat de concurrentie van geen of weinig betekenis is. Italië is op het ogenblik de grootste concurrent met 470 ton, maar in het licht van de Nederlandse export van ruim 4.500 ton is dit een hoeveelheid waar men niet zwaar aan hoeft te tillen. Naar verwacht zal er weinig verandering in de marktsituatie ontstaan, waardoor er op gelijkblijvende prijzen gerekend wordt weer van de afgelopen week. De concurren tie op de Westduitse markt onze belangrijk ste afnemer, is van geen betekenis. Alleen België exporteerde de afgelopen week 20 ton, Nederland exporteerde daarentegen 2700 ton. De veilingprijs ligt op gemiddeld 25 cent per stuk. Dit betekent dat de consu ment voor 50 cent een komkommer van uitstekende kwaliteit kan kopen. Helaas pro beert men ,nogal eens onder de mom van 3 komkommers voor een gulden veel min derwaardig spul (stekkomkommers met dunne niet volgroeide punt) aan de man te Komkommers goedkoop Ook bij de komkommers kan er gesproken worden van lage prijzen. Deze prijzen wor den mede veroorzaakt door het wisselvallige Het weer van de afgelopen week heeft niet direkt stimulerend gewerkt op de vraag naar sla Vandaar dat de prijzen zich de afgelopen week niet hebben weten te her stellen. De veilingprijs schommelde tussen de 10 en 17 cent per krop, dit betekent dat de consumentenprijs tussen de 20 en 34 cent per krop ligt Als het weer niet verandert, zal de vraag naar sla beperkt blijven, waar door de prijzen geen verandering zullen ondergaan. Prei was enige tijd geleden uitzonderlijk duur, de prijs op de veiling is inmiddels gedaald naar 1,20 per kg. Andijvii goedkoop, de veilingprijs kwam de pen week niet hoger als 40 cent p dit betekent voor de consument e< van 80 cent Postelein is een groentesoort die wordt aangevoerd, de veilingprijs kom 50 cent per kilo. De tuinbonen zijn ve in prijs gedaald, er dient wel opgemerl worden, dat de bonen over het algemeen m „dik" zijn, waardoor de kwaliteit minder is. De gemiddelde notering lag op slechts 27 cent per kg. Groene paprika's behaalde een prijs van 1,20 op de veiling. Als deze prijs omgerekend wordt naar een prijs per stuk, dan komt men op zo'n 20 cent. Het is eigenlijk vrij triest, om te moe- ten constateren, dat de consument in veel gevallen 70 cent voor een groene paprika moet neertellen, zeker als men weet dat 40 cent ook voldoende is. Rode paprika's zijn daarentegen duurder, de gemiddelde veiling, prijs ligt op 2,60 per kg. Als deze prijs ook omgerekend wordt naar een prijs per stuk, dan komt men op 43 cent (consumentenprijs 86 cent). Sperziebonen en snijbonen blijven duur voor de tijd van het jaar, de veiling prijs ligt tussen de 2,80 en 6,20 per kilo. Er worden echter ook sperziebonen uit Italië ingevoerd tegen een prijs die ligt op 1,90 per kilo. Neen, de dikke tulpen lopen dit jaar niet over de mand. Dót is zo langzamerhand wel duidelijk geworden. Het gevolg is dan ook dat de prijzen van de tulpenbollen die bepaald niet kinderachtig zijn! goed stand houden. Was de notering van twaalven van Apeldoorn tot voor een week nog dalende tot 7,per 100 toe, wie vandaag werkelijk beste partijen wil hebben komt beneden de 8,50 niet klaar. Heel wat exporteurs krij gen inmiddels briefjes van kwekers in huis waarin hen met de meeste hoogachting wordt meegedeeld dat de verkochte aantal len niet geleverd kunnen worden. De oogst is minder goed dan diverse geleerden in de loop van de maand juni met zo'n verbluffen de zekerheid dachten te kunnen voorspellen. Verwondering baart de tegenvallende oogst niet In 1976 zijn vele miljoenen tienen ver kocht, die anders als plantgoed de grond ingingen. Nu we geen bijzonder groeizaam seizoen hebben gehad, blijken de negens van 1976 geen twaalven te zijn geworden- Ondankbaar? Het klinkt misschien honds ondankbaar, maar het bollenvak is dit jaar beter af met een gewone oogst. Had men een werkelijk best gewas gerooid, dan zou de kans groot zijn geweest dat de prijzen in de goot terecht waren gekomen. Nu krijgt de tulpenteler nog één keer de kans om zijn verstand te gebruiken en het a.s. najaar minder bollen te planten. Gaat men op de oude voet voort, dan koerst men willens en wetens op een overproduktie aan. Dat geluid heeft al in vele toonaarden geklonken. De voorzitter van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur, jhr. mr. dr. O.F.A.-H. van Nispen tot Pannerden, sprak al enigszins mismoedig over het nutteloze van „te moeten preken vqpr een kerk vol ongelovigen". Gedachtig aan het spreekwoord dat de gestage drup op de duur zelfs de hardste steen uitholt, is er dus nog een kansje dat men de groei van het tulpenareaal gaat corrigeren door bijv. in het komende najaar èl het plantgoed van tulpen beneden zeven met gulle hand weg te gooien. Gladiolen Tot zo ver de tulpen. De gladiolenproducen- ten weten inmiddels ook waar ze aan toe zijn. Het areaal is in vergelijking met 1976 iets gekrompen, maar de krimp (0,6%) mag nauwelijks naam hebben. Er staat nu 2247 ha uitgeplant Het zou beter zijn geweest als er een paar honderd bunder minder had gestaan, want de geschiedenis leert dat kwe ker en exporteur wèl varen als de opper vlakte rond 2000 ha schommelt. Dat wil niet zeggen dat de export in de afgelopen vijftien jaar geen kans heeft gezien om meer gladio- lenknollen in het buitenland te verkopen. Dat is nl. wel degelijk het geval. Door gewijzigde cultuuromstandigheden haalt de producent vandaag veel meer leverbare knollen van een hectare dan tien jaar gele den het geval was. Uitgebreid We voorspelden het in deze rubriek al eer der: het areaal van Hunting Song en White Goddess zal wel uitbreiden. Wel, de opper vlakte van Hunting Song is van 40 op 87 ha gekomen en de kralen van deze nieuwe gladiool gingen van 12 naar 22 ha. Dat is, om een uitdrukking van rood-China te ge bruiken, een „grote sprong voorwaarts". White Goddess kwam vorig jaar in de statis tiek niet eens voor, maar er blijkt nu al 36 ha knollen en 7 bunder kralen van te staan. Gladiolenveredelaar Ton Preyde met een fraai gebouwde nieuwe aanwinst. Aan Euro vision zal vermoedelijk geen ge brek zijn. Het areaal ging van 83 naar 100 ha. Oscar, ook al een massasoort, zag het areaal van 78 naar 87 ha gaan, maar de oppervlakte van Traderhorn duikelde van 81 naar 41 bunder. Twee uitgesproken toppers in de gladiolenwereld zijn de rose Spie and Span en de zalmkleurige Peter Pears. Van eerstgenoemde stond in 1976 niet minder dan 147 ha, maar nu hield het met 118 op. Peter Pears hield beter stand: vorig jaar 190 en nu 183 ha. Voor het overige heeft de handel tot nu toe vrij laconiek gereageerd op de nieuwste gegevens, maar er is weinig voor nodig oro dat te laten veranderen. Er viel in de afgelopen week een sterke prijsdaling voor de bloemen waar te nemen, hetgeen overigens geen verrassing kan wor den genoemd. Het zat om zo te zeggen letterlijk in de lucht. De prijzen volgden de temperatuur in negatieve zin, stijgende tem peratuur, dalende prijzen. Een bekend verschijnsel, waarvan de bete kenis vooral zomer 1976 getuigenis aflegde. Niettemin kan worden gesteld, dat tot dus ver de zomer geen slechte resultaten voor de bloementeelt en handel heeft gegeven. Merkwaardig is, dat driekwart van het ho ger omzetcijfer gedurende de maand juni tot stand kwam. De tegenstelling met het vorig jaar is, dat na juni de ontzettend lage prijzen begonnen te stijgen, doch nu een daling inzette, ook al steken de prijzen nog steeds zeer gunstig af bij die van het vorig jaar om deze tijd. Vergelijkend omzetcijfer van de afgelopen week aan de CCWS 5.620.568,89 tegen ƒ8.339.594,67 in voor- gaande week en ƒ3.023.343,48 in dezelfde week van het vorig jaar. Er zitten dus nogal wat wijzigingen in. Hoewel met ruim 27 miljoen bos of stuks de aanvoer van snijbloemen vrijwel gelijk bleef, liep de opbrengst terug van 7.844.447,78 voorgaande week tot 5.299.290,56 in de afgelopen week, hetgeen de prijsdaling wel demonstreert De omzet van buitenlandse bloemen bedroeg ruim 20.000 tegen bijna 36.000 voorgaan de week. De aanvoer van potplanten nam aanzienlijk af namelijk van ruim 300.000 voorgaande week tot 231.000 nu. Ook de perkplanten laten het afweten. In het alge meen is er een vrij regelmatige aanvoer van bloemen, zij het met enkele wijzigingen. Anjers en troschrysanten hielden het op ruim drie miljoen, van fresia kwam een miljoen bos minder, nu 3 1/2 miljoen. Van trosanjers een miljoen bos meer, ruim 9 miljoen. Rozen hielden het constant op twee miljoen zowel voor de grote als de kleine soorten. Als geheel is de aanvoer aanzienlijk ruimer dan vorig jaar, nu ruim 28 miljoen bos of stuks, vorig jaar ruim 4 miljoen. Gemiddelde prijzen waren met tussen haak jes die van dezelfde week in het vorig jaar: anjers 14 (9), troschrysanten 39 (26), fresia 12 (7), irissen 15 (3), snijgroen 1.08 (95), trosanjers 13 (9), leliekelken 39 (25), lelietak- ken 24 (8), grote rozen 13 (8), kleine rozen 9 (7). Maar de laatste dagen bleef een prijs daling zich voortzetten, zodat voor de ko mende week geen gunstiger beeld kan wor den verwacht. Beslist niet, indien de zomer se dagen- zich laten gelden, terwijl de ver dwenen vakantiegangers de handel zullen drukken. Het zal dan ook pas later blijken of en in hoeverre de zomer veel gunstiger afsteekt bij het vorig jaar, ook al zal deze beslist niet zo slecht zijn als toen. Wel wordt gesteld, dat tot dusver de modale bloementó- Ier op een redelijk tot goed halfjaar van 1977 kan terugzien.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 8