Gemeentebestuur wil doodbloeden centrum voorkome Strandexploitanten rooien het echt wel dit jaar Programma Wassenaarse oranjefeesten gereed IN STRUCTUURNOTA KATWIJK AAN ZEE Bibliotheek ook voor vakantiegangers OOK ZONDER LANGE HETE ZOMER Zilveren Jubilate viert feest STAD/REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 18 JULI 1977 PAGIN^ Spuitbal in Sassenheim Het afgelopen zaterdag in Sassenheim gehouden spuitbaltoernooi is gewon-; nen door het team „The Flower Boys". In de jeugd- poule waar ook de twee deelnemende damesteams waren ingedeeld, zegevier de het team van „De Water geuzen". Het damesteam „De Knakkies" werd twee de. Het toernooi, georgani seerd door de Stichting Jeugdrecreatie, werd even- LISSE De missionaris A. Schoone uit Lisse zal vrijdag 5 augustus een ééndags pelgrims tocht naar het in de Belgische Ardennen gelegen Banneux No tre Dame begeleiden. De kosten verbonden aan deze bedevaart bedragen 47 gulden. Opgave kan geschieden bij zr. Theodo ra, Haagweg 49, Leiden, tele foon 125164. Noordwijkse deel nemers kunnen zich aanmelden bij mevrouw Van Houten, Voor straat 145 in Noordwijk en in Lisse bij mevrouw Lubbers, Ooievaarstraat 48, telefoon I 14328. LISSE Een zes leden tellende jeugdploeg van de ren- en tour- vereniging De Bollenstreek alS i2.^Ü?'2S?d^iSS,ntUit' w«!kend^dgehouden naüonal? ZOnderlIjk goed bezocht. I wedstrijden in Zeeuws Vlaande ren de eerste plaats behaald. Na donderdag en vrijdag al hoge ogen gegooid te hebben onder streepten de zes Bollenstree krenners hun klasse door zater dag een eerste plaats in de indi viduele tijdrit in de wacht te slepen. RUPWETERING De afgelo pen zaterdag in het water aan de Zuidweg gehouden viswed strijden voor de jeugd zijn ge wonnen door de veertienjarige Liane Hartog. Zij zegevierde met een aantal gevangen vissen met een totale lengte van 75 cm. Tweede werd Johan Hassing met 19 cm., derde Mark van Es met 17 cm., vierde Vincent Oudshoorn met 14 cm. en vijfde Marcel Strijk met 9 cm. WASSENAAR De Wasse naarse Oranjevereniging „Ko ningin Wilhelmina" heeft het programma voor de komende zomerfeesten gereed. Het zal binnenkort in de vorm van een folder huis aan huis in Wasse naar worden verspreid. De feestelijkheden beginnen op woensdagavond 3 augustus met een feestelijke muziek-avond in de sporthal. Daar treden op de Harbour Jazzband en Ritmo Ca- liente, twee orkesten die al eer der in Wassenaar waren en toen veel succes oogstten. Van woensdag 4 tot en met zaterdag 6 augustus wordt aan de Dr. Mansveltkade de traditionele kermis gehouden. Donderdag morgen zijn er op het terrein aan de Hofcampweg kinderspe len en *s middags worden op het plaveisel van de Starrenburg- laan tekenwedstrijden voor de jeugd gehouden, 's Avonds 7 uur begint eveneens aan de Hof campweg het kuipjesteken voor ouderen. De vrijdagmorgen wordt geheel gevuld met ringrij- derijen rond het Burchtplein, 's Middags 2 uur ontmoeten de bejaarden in het Sophiekehuis elkaar aan de kaarttafel voor IN KATWIJK KATWIJK De openbare bibliotheek aan de Schelpendam in Katwijk draait ook in de vakantietijd door. Weliswaar vervallen op dinsdag tot en met vrijdag de morgenuren voor de jeugd, maar verder worden alle normale uitleen-tijden aangehouden. Ook het voorleesuurtje om 14.00 op woensdagmiddag gaat normaal door. Voor de Katwijkers die met vakantie naar elders gaan is het interessant te weten dat er op verzoek een verlengstempel kan worden verstrekt, waardoor de lezers het recht hebben de boeken drie weken extra te lenen zonder een „boete" te riskeren. Overigens doen degenen die ergens in Nederland hun vakantie doorbrengen er goed aan hun bibliotheekkaart van Katwijk mee te nemen. Op vertoon van die kaart kan men namelijk in veel Nederlandse openbare bibliotheken terecht zonder extra bijbetaling, zoals va kantiegangers in Katwijk boeken kunnen lenen bij de bibliotheek aan de Schelpendam als ze een (geldig) inschrijvingsbewijs uit hun woonplaats bij zich hebben. Voor badgasten zonder zo'n inschrijvingsbewijs zijn de kosten: 18 jaar en ouder 3.50; houders van een 65+ pas 1; jeugd tot 18 jaar gratis. een klaverjas- en pandoerto< nooien worden er in de Zijlw tering voorbij de flats van Van Duvenvoordelaan wat€ fietswedstrijden gehouden vo deelnemers vanaf 14 jaar. Avonds 7 uur is er in de Ber heistraat het ringsteken paard door een loopsluis. Zaterdagmorgen heeft er in Zijlwatering een viswedstri plaats, georganiseerd door Wassenaarse Hengelsportverei ging. Om half 10 die morg worden er in het buitenbad v het sportfondsenbad rubber-l< no-wedstrijden gehouden. Lat in de morgen wordt bij de p dersloot aan het eind van Var. Duvenvoordelaan een w« strijd in het touwtrekken geho den, waaraan groepen van deelnemers kunnen meedcx Zaterdagmiddag 2 uur is er e geheel nieuwe attractie: in I Zijl watering, waarin een kun matige golfslag zal worden o gewekt, geeft de Eindhoven kanovereniging „Genneper N len" een demonstratie in I wild-kano-varen. Na afloop v de demonstratie mag het p bliek zijn geluk beproeven in kajaks van het stuntteam. Zaterdagavond tenslotte is een muzikale stertocht van di plaatsen af met resp. Irene, E celsior en het Voorburgse rum Hadriani naar het kerm terrein aan de Dr. Mansveltk de. Als „aanhangsel" aan zomerfeesten is er op zaterd 13 augustus de traditionele w lerronde van het Oostdor georganiseerd door de buurtvi eniging. Aan deze wedstri kunnen uitsluitend Wassenaal ders in alle leeftijdsgroep! deelnemen. KATWIJK AAN ZEE Het gemeentebe stuur van Katwijk wil maatregelen nemen om te voorkomen dat het centrum van de badplaats in de toekomst zal doodbloeden. De gemeente wil daartoe ondermeer een aantal karakteristieke dorpsgezichten zoals het Andreasplein en de Baluwstraat/Lou- westraat gaan beschermen. Bovendien moe ten een aantal in verval geraakte „mooie plekjes" grondig worden opgeknapt Een en ander stelt het gemeentebestuur in een onlangs gereedgekomen interimrapport „Structuurnota Katwijk aan Zee". In zijn rapport komt het gemeentebestuur tot de conclusie dat ook de verkeerssituatie binnen Katwijk aan Zee grondig dient te worden doorgelicht Een mogelijke oplossing ziet de gemeente in de aanleg van een grofmazig verkeersnet waardoor de grote verkeersstromen beter zouden kunnen wor den gebundeld. Daarnaast meent het ge meentebestuur hoge prioriteit te moeten ge ven aan het fiets- en voetgangersverkeer. Hiertoe zouden, aldus de gemeentebestuur ders zoveel mogelijk vrijliggende fiets- en voetpaden moeten worden aangelegd. De drukte in het centrum wil het gemeente bestuur in de toekomst vermijden door het instellen van meei* 'eenrichtingverkeersrou- tes en maatregelen waardoor het sluipver- keer kan worden tegengegaan. Voor wat betreft het wonen in Katwijk aan Zee wil de gemeente de oude woonbuurten lijks in het dorpsgezicht van de badpl een extra impuls geven, teneinde leegstro- In haar interimrapportage geeft de gem ming te voorkomen. Daartoe wil zij indien te een aantal richtlijnen aan. waardoor noodzakelijk zelfs grootwinkelbedrijven we- bouwsel minder storend zal werken, j Efn- a voorhand zijn een aantal kort geleden gei De structuurnota gaat ook in op de toekom- liseerde maisonnettes aan de Tramstraat stige aanleg van Katwijks tweede waterke- bejaardenwoningen aan de Voorstraat ring. Deze uit veiligheidsoverwegingen nood- gelijke hoogte als de toekomstige wa' zakelijke vloedkering past op zich nauwe- ring gebracht KATWIJK AAN ZEE - Dat het in de zomermaanden exploi teren van een strandpaviljoen een lucratieve en winstgevende bezigheid kan zijn is bij het gros van de strandbezoekers ge noegzaam bekend. Niet zelden schrikken diezelfde strandbe zoekers namelijk wanneer voor het vertrouwde „kleintje pils" of het glaasje sinas anderhalf tot twee gulden moet worden neergeteld. „Da's niet mis", wordt menigmaal in de wandel gangen van en naar de overbe kende strandpaviljoens langs de Nederlandse kust gemom peld. En hoewel hele volks stammen strandliefhebbers der halve vaak op voorhand beslui ten zelf goedkope literflessen priklimonade en flesjes bier uit de aanbieding mee strand- waarts te slepen, blijft het heerlijk gekoelde pilsje en het smakelijk geurende patatje-met een ondefinieerbare aantrek kingskracht op de hongerige en dorstige strandbezoeker uitoe fenen. De portemonnee wordt spoedig tevoorschijn getoverd en aan het eind van de dag worden de inmiddels lauw ge worden drankjes en de goed belegde, maar inmiddels uitge droogde broodjes, wederom on aangeroerd naar huis genomen. Een niet te volgen gedachten- kronkel, die evenwel door de strandexploitanten als zeer aangenaam wordt ervaren. Een andere stille kracht die de strandbezoekers welhaast on merkbaar in de richting van de paviljoentjes drijft, zijn de ge zellige ogende en veelal met glas beschutte terrasjes. In tegenstel ling tot wat als normaal ervaren zou worden zijn het juist de bomvolle terrasjes langs de Ne derlandse kustlijn die het meest in trek zijn. Hoe voller het ter ras des te meer strandgangers zich in een rij opstellen om ook een plaatsje te bemachtigen. Een kwestie van sfeer dus. Alle limonade- en biersjouwerij ten spijt, blijkt de gemiddelde strandganger die zich binnen een straal van pakweg 300 me ter van een paviljoen bevindt reddeloos verloren en wordt tje. Daags tevoor trachtte deze nog wat schuchter het wolken dek te doorbreken, schaamtevol door zijn lange afwezigheid, maar kort daarna aanzienlijk brutaler en de temperatuur doen oplopend tot ver boven de twintig graden. Maar beter nog dan de thermometer gaven de kassarollen van de stdandpavil joens de weersverbetering aan. Want tijdens dat eerste zonnige weekend trokken vele duizen den, zo niet tienduizenden land genoten erop uit in een vertwij felde poging alsnog enigszins voorgebakken in badkledij op de vakantiebestemmingen in Spanje, Italië of de Canarische Eilanden aan te komen. de strandpaviljoenexploitanten voorzichtig te lachen, want de kassa rinkelt weer even ver trouwd als vroeger. Een zonnig eind van de julimaand alleen al zou veel exploitanten in ieder geval uit de rode cijfers kunnen halen. Weinigen zullen dan ook ondanks de slechte start de con sumptieprijzen verhogen om alsnog het onderste uit de kan te halen. „Waarom zouden we ook. Dat zou niet reëel zijn", meent strandpaviljoen exploitant Theo Lange. Lange heeft zijn pavil joen op het Zuiderstrand van Katwijk. Willy heet het, ge noemd naar zijn vader, die de zaken reeds geruime tijd gele den overdeed aan zijn drie zoons. Ieder een „eigen" Willy. Theo op het Zuiderstrand, Frans op het Noorderstrand en Willy Jr. op strandvak 17 „Kijk als je een beetje bent ingevoerd in het vak weet je dat je afhan kelijk bent van het weer. Het is natuurlijk mooi meegenomen als je een warme zomer hebt, maar als het eens tegenvalt is dat nog geen reden bij de pak ken neer te zitten. Dat is het risico van het vak", aldus Theo Lange. Theo zelf zit ondanks het mati ge.— &,=ï,op het weer nog zeker niet slecht „Kijk, ik kan natuur lijk niet in andermans porte monnee kijken maar al die ne gatieve geluiden zuilen echt wel wat overtrokken zijn. Collega's die nu klagen dat ze vorig jaar weliswaar goed verdiend heb ben maar nu, terwijl het wat minder gaat de belasting over het vorige jaar moeten betalen, zijn gewoon onverstandig ge weest Je weet nu eenmaal dat je over iedere verdiende gulden een aantal dubbeltjes aan belas ting moet afdragen. Daar kan je dus rekening meer houden". Goedkoop Over de vermeende hoge prijzen die in de paviljoen betaald moe-, ten worden zegt Lange: „Je bent Voorzichtig natuurlijk niet zo goedkoop uit als wanneer je je eigen spulle- Ruim een week alweer durven ties die je goedkoop in de cash en carry-bedrijven gehaald hebt mee naar het strand neemt Daar staat tegenover dat je die spulletjes niet zo koel en fris kunt houden als je bij ons opnhet terras krijgt voorgescho teld. Bovendien je op een terras aan een tafeltje en op stoelen en vaak beschut achter glas. Dat zijn zaken die ook betaald moe ten worden. Bovendien is het nog eens zo dat als je bij ons wat eet je niet bij iedere hap een lading zand naar binnen krijgt Daarnaast wordt je nog eens bediend en personeel kost vandaag aan de dag ook een bom duiten". Over die bediening bestaan evenwel onder het paviljoenbe- zoekend publiek bij tijd en wijle nogal wat klachten. De ongeïn teresseerdheid waarmee de con sumpties ter tafel worden ge dragen wekt bij het publiek vaak de indruk alleen maar goed te zijn voor het betalen van de doorgaans toch al iets hogere prijzen. Maar juist tij dens een dagje uit verwacht men vaak wat gezelligheid van de mensen die men ontmoet en zeker van het bedienend perso neel. „Dat we ze alleen maar nodig zouden hebben voor het geld is natuurlijk niet helemaal waar", aldus Theo Lange over de vaak minder gezellige bedie ning. „Maar als die jongens h^1 druk hebben kan er door dt vermoeidheid vaak geen gezelli praatje meer vanaf. Hoe verde ze in het seizoen komen ho zwaarder het voor ze wordt". Wat de bediening betreft n het door het laat gekomen i merweer dan ook best eens dil kunnen meevallen. En behoa dens niet te voorziene en U verwachten barre w eersom standigheden, zal er voor d< werkgevers nog best wel eei stuiver te verdienen zijn. Oi zoals Theo Lange het zegt: „W< zullen het dit jaar met tfn allei ook wel weer rooien". ED JANSEN IN KATWIJK KATWIJK De feestweek van het Katwijks mannen koor .Jubilate" is zaterdag gestart met een ballonwed strijd. Van 's morgens half elf tot zeven uur 's avonds wer den regelmatig grote hoeveel heden ballonnen uit een vang net opgelaten. Aan die ballon nen zaten kaartjes met de na men en adressen van de deel nemende kinderen: wiens bal lon het verst komt krijgt over ongeveer tien dagen een prijs. In het kader van de feestweek ter gelegenheid van het 25-ja- rig jubileum van .Jubilate" concerteerde het koor zater dagavond in de Princestraat, waarbij de volksdansgroep Katwijk medewerking verleen de. 's Middags had een geani meerde wandel-puzzeltocht plaats door het dorp en de duinen. Voor de komende dagen staat er nog heel wat op het pro gramma: vandaag is er van 17.00 tot 23.00 uur een groots feest in de feesttent op het Andreasplein, met muziek van de „Trawanten" uit Hillegom en zang van Rieneke van Nu- nen. Morgen is er de hele dag, vanaf 9.00 uur een uitgebreide rommelmarkt met vele attrac ties in de Princestraat De feesttent is de hele week tot en met vrijdag geopend; 's middags wordt de muziek verzorgd door een disc-jockey en 's avonds meestal door een bandje. Op vrijdagavond zal, aan het eind van het festijn, de trekking van de grote lote rij (met als hoofdprijs een Morris Marina) plaatsvinden. Uit de opbrengst van alle acti viteiten die „Jubelate" deze week ontdooit wil het bestuur door het magnetisme van de overvolle terrassen weerloos aangetrokken, alle economische principes overboord gooiend on der het motto „we zijn nu toch een dagje uit". Traag Die stille kracht in combinatie met een ongelofelijke fraaie zo mer bezorgde het merendeel van de strandpaviljoenexploi-' tanten vorig jaar onwaarschijn lijk hoge omzetten. Dit zomer seizoen moeten de kustlijn-on dernemers het voor alsnog na genoeg alleen van die stille kracht hebben, want het mooie weer liet hen én de strand lief hebbers danig in de steek. Dat het zomerweer bepaald traag op gang komt moge blijken uit een statistiekje van het KNMI in De Bilt, dat uitwees dat de afgelo pen juni-maand een van de koudste van deze eeuw was ge weest Om te illustreren dat ze met geze gang van zaken be paald niet tevreden waren, klaagden sommige strandpavil joeneigenaren begin vorige maand al dat het voor hen een verloren seizoen was. Kort daar op haalden zij zelfs de voorpagi na's van de landelijke dagbla den met kreten als „we eten onze eigen voorraden maar op" en „we willen net als de boeren subsidie van het rijk". Wel wat vroeg en derhalve werden de zwelgpartijen rond de eigen voorraden en aanvragen voor subsidie toch maar een tijdje opgeschort. Gelukkig maar, want de maand juli bleek wat gewilliger dan zijn voorganger. Het eerste weekend van deze maand was het al meteen goed raak voor wat betreft het zonne- Het oplaten van de ballonnen volgend jaar de jubileumvie ring bekostigen. Onder meer staat een buitenlandse con certreis op de verlanglijst van de .zilveren zangers", maar in ieder geval zal er een feestcon- cert met bekende solisten voor de Katwijkse bevolking wor den gegeven.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4