in de knel Groenoord wil noodmaatregelen ïslukte isseltruc VRAAGT WIJZIGING BELEID Hilei Wijken in wensen en vragen UI IN AFWACHTING VAN VOLLEDIGE REHABILITATIE AANDAG 18 JULI 1977 LEIDSE COURANT PAGIN A 3 Jehova-congres Een overvolle GroenoordhaL Het conges dat de Jehova's Getuigen de afgelopen vier dagen in de GroenoordbaHen hielden is een succes gewor den. In totaal 7892 leden van deze religieuze beweging woonden het congres bij. Eenentwintig personen werden op vrijdag gedoopt in het zwembad De Zijl. De bijeenkomst was de eerste in een serie van drie. Zij worden georgani seerd door de Watcbtower Bible Tract Society of Pennsyl vania. De volgende twee congressen worden gehouden in Utrecht en Rotterdam. Naar schatting 35.000 personen zullen Verhuizing Het bureau „Gevonden voorwerpen" aan de Nieuwsteeg 8 is gesloten. Tot nog toe kon het publiek hier van twee tot vijf uur iedere woensdag terecht om gevonden voorwerpn te brengen of te halen. Bij de politie leefde evenwel de gedachte dat aan de burgerij niet voldoende service werd verleend, omdat bet bureau maar één middag in de week open kon zijn. Thans is het voor het publiek mogelijk van maandag tot en met vrijdag van twee tot vijf uur, bij de receptie in de hal van het hoofdbureau van politie aan de Zonneveldstraat 10, te informeren naar verloren geraakte voorwerpen. Het bureau „gevonden fietsen" blijft in het pand Nieuwsteeg 8 gevestigd. Dit bureau is alleen 's woensdags van twee tot vier uur geopend, behalve aanstaande woensdag 20 juli. In juni werden de volgende voorwerpen gevonden: portemon nee, sandaal, giropas, wielrijderstas, fietstas, geldbedrag, schakelarmband, tas met agenda, hondenpenning, dames schoenen, spijkertasje, gouden ring, dameshorloge, broche, zilveren ketting, 65+ pas, tekenspullen, postzegels, gouden plaatarmband, plastic tas met kleding, gympak, herenbril, rol pakpapier, windscherm. Prinsenstraat De firma Schouls uit Leiden start maandag 25 juli met de aanleg van een nieuwe riolering in de Prinsenstraat tussen de Spohiastraat en de Herensingel. Tevens krijgt de straat een andere indeling en wordt de openbare verlichting verbeterd. De werkzaamheden zullen waarschijnlijk eind augustus zijn beëindigd. Gedurende de periode, waarin het werk wordt verricht zal de gehele Prinsenstraat voor alle verkeer, behalve voetgangers zijn afgesloten. Val Een bewoner van een pand aan de Langegracht is zaterdag nacht van zijn balkon gevallen. De 31-jarige man viel door nog onbekende oorzaak dfie meter van zijn balkon op de biimenplaats. Hij is met een gebroken enkel naar het Acade misch Ziekenhuis gevoerd. PN: „ONBEHOORLIJK" Aempeneers ■ijgt weinig ,pli sjjrond aan oimeerlaan JEIDEN - De CPN-fractie in We Leidse gemeenteraad wil het Sollege ter verantwoording roe den over de op handen zijnde rondtransactie met garage Kempenee rs aan de Lange- traat. Dit automobielbedrijf tooet verhuizen in verband met e uitvoering van het Heren- racht/Zijlsingelplan. De gara- e is door het gemeentebestuur en stuk grond te koop aange- »oden aan de Gooimeerlaan. jolgens de CPN-fractie is dit "tuk grond te klein om het be- rijf op officiële wijze te kun- üen voortzetten. Aanvankelijk zou het bedrijf ;ien kavel van 12.000 m2 kunnen rapen in de Merenwijk hetgeen 'oldoende zou zijn. Onlangs is de oppervlakte van de kavel door het college gesteld op min- S der dan de helft van de vorig overeengekomen opper- «ffckte. De CPN-fractie stelt dat eijeen dergelijke gang van zaken ween vorm van onbehoorlijk be- kan worden genoemd. Zij *®wil de grondtransactie bespre- W»ken in de eerstvolgende gemeen teraadsvergadering. De vis wordt duur betaald De vangstbeperkende maatregelen van de Britse regering brengen niet alleen de vissers uit Katwijk in verlegenheid. Deze Katwijkse kat nam de wijk en heeft nu zijn hoop gevestigd op deze Leidse visser, die zijn netten in de Witte Singel heeft uitgegooid. En nu maar hopen dat de gemeente deze visser de kat niet toespeelt en een „tweehonderdcenti- meter"-zone instelt in haar grachten om te voorkomen dat de rietvoorn uitsterft. schepen die-worden bewoond door hem die daartoe volgens de wet op de Woonwagens en Woonschepen gerechtigd is vol gens een artikel in de Woon- ruimtewet (waarop de Leidse verdelingsregeling stoelt) buiten de werkingssfeer van deze wet worden geplaatst. Wanneer men derhalve toch argumenten ont leent aan de woonruimteverde ling en deze gaan een rol spelen bij het al dan niet verstrekken van een ligplaatsvergunning, ontstaat een situatie die zich naar het oordeel van de burger raadsman een beetje laat verge lijken met de koppeling die ruim een jaar geleden nog door het gemeentebestuur werd aan- gebrach tussen het verstrekken van bijstand aan woonwagenbe woners en het hebben van een staanplaats op het woonwagen kamp. Deze koppeling werd toen door het college van gede puteerde staten onjuist geacht en vervolgens verboden. Brief Over deze zaak heeft de begelei dingscommissie burgerraads man al tweemaal een brief ge stuurd naar het college van bur gemeester en wethouders. Tot nog toe echter zonder resultaat: zoals wel meer gebeurt werden beide brieven tot op heden niet beantwoord. Of dat spoedig wel het geval zal zijn is nog niet helemaal duidelijk. Men stu deert bij de afdeling Algemene Zaken wel op dit probleem, maar is daar vooralsnog niet klaar mee. Overigens werd van deze kant desgevraags opge merkt, dat de door de gemeente gehanteerde koppeling wel de gelijk mogelijk is. Bij de ge meentelijke Havendienst zit men ook danig met het pro bleem in zijn maag. De chef van deze dienst, de heer Waltman zei te hopen dat er spoedig duide lijkheid zal worden verschaft over de juistheid van het ge meentelijk beleid. In afwachting van een uitspraak zal de haven dienst voorlopig de illegaal gele gen en bewoonde woonboten ongemoeid laten, zo deelde de heer Waltman mee. ARJEN BROEKHUIZEN LEIDEN De wijk Groe noord is hard aan rehabilita tie toe. Voorlopig is er echter nog geen plan te verwachten. In „Wensen en Vragen III" stelt het buurtcomité dan ook voor een aantal noodvoorzie ningen te treffen teneinde de wijk leefbaarder te maken. Zo vraagt het comité om de aanplant van bomen, en strui ken en het plaatsen van plan tenbakken. Tevens doet het de suggestie de straten te herpro fileren. In dit kader merkt het comité op dat een paar straten zeker in aanmerking komen om als woonerf in te richten. De straatverlichting, die in „Wensen en Vragen" midde leeuws wordt genoemd zou no dig aan de eisen van deze tijd dienen te worden aangepast. Tenslotte vraagt het comité de gemeente het voormalig Olga- complex aan de Hansenstraat te kopen. De wijk ziet graag dat aan het complex na aan koop een sociale bestemming wordt gegeven. Teekens-actie Met deze laatste wens komt het buurtcomité op zijn oude stokpaardje terecht. Het comi té is ongeveer twee jaar gele den ontstaan tijdens een actie van buurtbewoners tegen de vestiging van Teekens in het oude Olga-complex. De Vleeschmeesters hadden het pand reeds in eigendom. De acties hadden in zoverre suc ces dat Teekens zich uiteinde lijk aan de Rosseveltstraat vestigde. Eén van de redenen waarom de buurtbewoners fel tegen de vestiging van de vleesfabriek gekant waren, was de ver keerssituatie in de Hansen straat. De wijk heeft erg smal le straten, die vaak vol gepar keerde auto's staan. Tevens heeft de wijk te kampen met sluipverkeer, dat de stoplich ten tracht te ontwijken. De buurtbewoners zagen de vei ligheid van hun kinderen nog ernstiger in gevaar komen, wanneer zich bij dit grote ver keersaanbod ook nog eens grote vrachtwagens van Tee kens zouden voegen. Het buurtcomité dringt aan op de aanleg van verkeersdrempels in de straten. Tevens stelt de wijk de situatie op de Willem de Zwijgerlaan aan de orde. Groenoord wil dat er verkeerslichten worden geplaatst op het kruispunt Wil lem de Zwijgerlaan-Floris Ver- sterlaan. „Nog dagelijks ge beuren er, al dan niet geregi streerde, ongelukken", aldus het buurtcomité. Vergeten Ten aanzien van de sociaal- culturele voorzieningen merkt het buurtcomité op dat Groe noord een lang vergeten wijk is. „Er is maar één clubhuis, dat in dusdanige staat ver keert dat een nieuwe stenen accommodatie gerechtvaar digd zou zijn", aldus het buurtcomité. Ifen een onzer verslaggevers) UDEN De gemeente Lei- fn maakt misbruik van haar voegdheden waar het gaat i het verlenen van ligplaats- irgunningen voor woonboten, it deze conclusie is de Leidse irgerraadsman, mr. F. Qua- kker gekomen door ervarin- n van een aantal woonboot- woners die zich met hun pro- emen bij hem aandienden, [verscheidene malen werd de Quadekker geconfronteerd It cliënten die vergeefse po- *igen in het werk stelden in t bezit te komen van een lig- jatsvergunning ten behoeve h een door hen aan te kopen aangekochte woonboot, t gaat hier dan meestal om ;nsen die niet direct voldoen n de vereisten om ingeschre- te worden als woningzoe- nde. De voorwaarden daartoe p neergelegd in de woonruim- /erdelingsregeling uit 1975. ior de aard van de voorwaar- en de wijze waarop de ge- êente deze hanteert komen in enemende mate eigenaren of iiirant-eigenaren van woonbo- h in moeilijkheden cmdat ze jen vergunning krijgen, waar oor in theorie de mogelijkheid (staat dat hun woonboot door Havendienst wordt wegge- eept, en een woonboot zonder Iplaats is als een huis zonder meest elementaire sanitaire- f energievoorzieningen, fe koppeling die de gemeente inbrengt tussen de ligplaats- voor een woonboot K het ingeschreven staan bij freau Huisvesting als woning- lekende is volgens de burger- iadsman oneigenlijk en on- jist. Hierdoor worden vooral ie mensen die niet meteen bij kunnen worden ui tschreven als woningzoekende h die daarom vaak hun toe- llucht nemen tot de aanschaf een woonboot in de kou pet minatie ü&n voorbeeld hiervan is de er varing die twee jongelui met een 'oonboot aan de Herensingel ebben meegemaakt. Zij vinden pt er m het gemeentelijk beleid |xidelijk sprake is van discrimi- LEIDEN Het Overleg Wijkorgaan heeft enige weken geleden het derde deel van de wensen en vragen van de Leidse wijkcomités, -verenigingen en -stichtingen het licht doen zien. In een serie artikelen behandelt de Leidse Courant de wensen en vragen wijksgewijs. Al eerder kwamen in deze kolommen de wijkorganisaties uit Leiden-Noord, het Morskwartier, Mare- dorp, Meerburg, Zuid-West, Ververstraat en de Merenwijk aan bod. Thans is het de beurt aan buurtcomité Groenoord. De Hansenstraat in Groenoord EIDEN Drie Aziaten heb- zaterdagochtend gepro- terd bij het grenswisselkan- >or aan het Stationsplein een ~'s biljet van 20 dollar in te leien. De 28-jarige vrouwe- bankbediende zag echter 0>t het bankbiljet vals was en ^"■meerde ongemerkt de poli- >en die arriveerde hadden de iaten echter al lont geroken waren met achterlating van valse dollarbiljet verdwe- 1. Het onderzoek van de poli- I heeft nog geen verdere resul- Iten opgeleverd. Woonboten aan de Herensingel natie, in dit geval vooral van studenten. Als student kan je in Leiden niet in aanmerking ko men voor een woning via bu reau Huisvesting: je kan niet worden ingeschreven. Men ver wijst het universitaire volkje naar de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting, maar die ka mertjes zijn vaak ook niet alles. Het merkwaardige feit doet zich echter voor dat wie eenmaal het predikaat „student" opgeplakt gekregen heeft hier niet zo een voudig meer vanaf komt. 'in de praktijk doet het geval zich na melijk nog wel eens voor dat een pas afgestudeerde die aan klopt bij bureau huisvesting om ingeschreven te worden als wo ningzoekende, daar geweigerd wordt. Om onverklaarbare rede nen wordt men geacht tot twee jaar na,het afstuderen nog stu dent te zijn en komt men op grond daarvan niet voor in schrijving in aanmerking. Al leen, zodra iemand is afgestu deerd vervalt voor hem ook het recht in een kamer van de Stichting Studentenhuisvesting te blijven wonen, om de simpele reden dat die bestemd zijn voor studenten en niet voor afgestu deerde academici. Gevolg: men staat op straat en de enige uit weg is dan vaak het kopen van een woonboot. Alleen, hier stuit men dan op het genoemde be zwaar dat bureau huisvesting hiervoor inschrijving vereist heeft gesteld en dat kan pas twee jaar na het afstuderen. En zo kon het gebeuren dat een jongeman die al 10 jaar in Lei den staat ingeschreven als zijn de Leidenaar, daar al een even lange periode op kaïpers heeft gewoond na zij afstuderen in moeilijkheden kwam, omdat hij niet kon worden ingeschreven als woningzoekende en dus ook niet de door hem gekochte woonboot legaal kon gaan be wonen. Allemaal slechts omdat hij eens het predikaat „student" opgeplakt gekregen had... Misbruik Afgezien van de vraag of de door het bureau huisvesting ge hanteerde voorwaarden nu wel zo gelukkig zijn, zou deze voor vele mensen nare situatie hele maal niet hoeven, zelfs kunnen ontstaan, omdat de gemeente de Wet op de Woonwagens en Woonschepen niet correct ge bruikt Dat vindt althans bur gerraadsman Quadekker. „Een aanvraag voor een ligplaatsver gunning dient te worden getoest aan de doelstelling van de ver ordening op de wateren, waar deze ligplaatsvergunning op is gestoeld", meent de burger raadsman. „Alle eventueel te stellen voorwaarden moeten te rug te voeren zijn op de bevor dering van dat doel: de openba re orde volksgezondheid en mi lieuhygiëne op de wateren. De koppeling die in de praktijk wordt aangebracht tussen de verordening op de wateren en de woonruimteverdeling is uit dien hoofde onjuist", zo meent de burgerraadsman. Een en ander wordt nog eens bevestigd door de omstandig heid, dat woonwagens en woon-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3