Zwemkampioenschappen meer familiefeestje dan topsportgebeuren Atletes zijn op goede weg Maximaal haalbare: een zevende plaats Poloploeg laatste Record 100 meter voor Elly Henzen Pols- hoogrect voor Poe SPORTTRIBUNE Prestaties heren van bedenkelijk niveau Li&iJJbÜj CO UK AWT/ lo OUlji 19H rAUliNi AMERSFOORT Hel heeft er de schijn van dat de nieuwe weg, die door de KNZB (Konlnlijke Nederlandse Zwem Bond) is Ingeslagen het houden van de nationale kampioenschappen in een overdekt bad geen succes zal opleveren. Immers op de eerste twee dagen werd zes maal een nationaal record scherper gesteld en vier adspiranten-records verbeterd. Vi|f, res pectievelijk drie records op de eerste dag van dit zesdaagse zwemgebeuren, dat weer veel wegheeft van een familiefeest, hetgeen natuurlijk met topsport weinig uitstaande heeft. Werkell|k topsport werd alleen geleverd door de gerenommeerde vedettes als Enith Brigitha, Annelles Maas en In zekere zin Diane EdelIJn. Met in het kielzog nog Ineke Ran en Wijda Mazereeuw. ZIJ immers doorbraken de limieten voor de Europese kam pioenschappen In Zweden. Vijf dames dus, maar nog geen enkele heer is zover gekomen. En het blijft de vraag of er nog een man aan de limiet zal kunnen voldoen. Gezien de prestaties van deze eerste dagen kan men daar zijn ernstige twijfels aan verbinden. De leiders van de bond hebben zelden uitgeblonken door een bre de visie op het werkelijke topsport- gebeuren. Wel zijn zij altijd erg spitsvondig geweest in het vinden van verontschuldigingen. Er wer den veelal methodes aangewend om toch te komen tot een zo groot mogelijke ploeg voor Europese of Olympische kampioenschappen. Extra „wedstrijden" werden daar voor ingelast. Met dikwijls desa streuze gevolgen voor de sport beoefenaar. Want zij werden ten slotte de dupe van een beleid dat meer gericht was op kwantiteit dan kwaliteit. Om nu bij voorbaat zeker te zijn dat kritiek uitblijft is tege moetgekomen aan de wens van de trainers, die hun pupillen zo veel mogelijk beschermd willen laten acteren en daarmee een geflat teerd beeld willen geven van de stand van zaken. In West- en Oost- Duitsland werden de kampioen schappen afgewerkt in open lucht en onder bepaald weinig ideale weersomstandigheden. waarbij toch op enkele nummers fameuze tijden werd gerealiseerd. Neder land lijkt zich nu reeds bij voor baat te willen verontschuldigen als het in Zweden onverhoopt toch weer fout gaat. In Leipzig grepen de Oostduitse dames twee wereldrecords in een bad dat eigenlijk deze naam niet meer mag voeren. In 1962 vierde Adrie Lasterie er haar successen, maar sindsdien is er aan deze zweminrichting niets meer gedaan. Maar de Oostduitse zwemleiders weten dat het in augustus in Zwe den ook wel eens zeer onaange naam weer kan zijn en wilden in Leipzig hun vedetten testen. Een test die uitstekend verliep. Wonderen In Amersfoort, waar het in de zwemhal van Wout Gerritsen erg benauwd was, trachtten de tech nische leiders door het scheppen van zogenaamde optimale oms- wandigheden wonderen te ver wekken. Waarschijnlijk tegen be ter weten in, want ais na twee dagen zwemmen slechts vijf meisjes aan de eisen voor Zwe den hebben voldaan, dan zegt dit genoeg. Enith Brigitha kwam tweemaal zover, op de 100 meter vlinderslag in de nieuwe nationale recordtij den van 1.03.35 en 1.02.96 en op de 200 meter vrije slag in 2.01.61, Annelies Maas kwam ook tot twee doorbraken (100 meter vlinderslag in 1.04.97 en 200 meter vrij in 2.03.03), Ineke Ran op de 100 meter vlinderslag (1.04.57), Wijda Mazereeuw op de 200 meter schoolslag (2.40.94 en 2.41.01) en Diane Edelijn op de 200 meter rugslag (2.20.66 en 2.20.77). Enith Brigitha toonde zich aller minst verbaasd over de progressie in haar vlinderslag. „Ik heb er niet speciaal op getraind, alleen heb ik de laatste week veel sprintjes ge trokken en toen voelde ik dat het erg goed ging". En vandaar een record. Rustig Dlane Edelijn, juist geslaagd voor haar HAVO-diploma en nu van plan het Atheneum te gaan vol gen, was uitermate rustig. „Ik ben er nog niet In Zweden hoop Ik de 200 meter rugslag in rond de 2.19 te kunnen afleggen maar dat hangt ook wel een beetje af van mijn ploeg. Het liefst zou ik later naar de Verenigde Staten gaan om daar te studeren en te trainen. Een plan waar ik al lang mee rondloop, maar ik weet beslist niet of het doorgaat", aldus de Vlaardingse zwemster, die ook nog niet beslist heeft op welk nummer zij in Zwe den zal uitkomen. „Dat laat ik afhangen van de indeling, al blijf ik toch wel het meest haken naar de rugslag". De schoolslagkampioene Wijda Mazereeuw (23) kondigde vrij posi tief haar vertrek aan na de Europe se kampioenschappen in Zweden. „Althans op dit niveau. Ik wil al leen proberen mijn records op de schoolslag nog scherper te kun nen stellen en dat te kunnen doen in Zweden", zei de Westfriese die overigens blij was dat ze de limiet had gehaald. Het vaderlandse herenzwemmen dat even een opleving leek te krijgen In het Olympisch jaar 1976 Diane Edelijn lijkt in snikken te zijn uitgebarsten, maar de zwemster knijpt alleen haar ogen dicht om de h van het water te overwinnen. is weer weggezakt naar een be denkelijke diepte. Ronald Hond verbeterde weliswaar tot twee maal toe op een dag het nationaal record op de 100 meter schoolslag van 1.09.7 via 1.08.60 tot 1.08.53, maar daarmee bleef hij dan nog ver verwijderd van de 1.00.83 en in de finale deed hij het Zweedse limiet, die op 1.07 staat, nog sneller (1.00.55) maar zijn doel Ook de Utrechtse reus Fred Eef- bereikte hij niet. Dat Henk Elzer- ting slaagde niet in zijn wanhopige man en Ronald Woutering op res- poging om de 100 meter rugslag pectievelijk de 200 meter vlinder eindelijk eens onder de minuut te slag en de 400 meter wisselslag duiken. In de serie kwam hij tot nauwelijks meetellen is een open BOEDAPEST Door verlies tegen Rusland (7—3) in de laatste wedstrijd In het toernooi om de Hongarl|e-beker is het Nederlandse waterpoloteam In Boedapest als laatste geëindigd. Een teleurstellend resultaat voor de bronzen medaille winnaar In Montreal aan de vooravond van het Europese kampioenschap. Chef d'equipe Joop Esser wijt het serende land Hongarije zonder teleurstellende resultaat aan de wedstrijdverlies gewonnen. De jeugdigheid en onervarenheid van de Nederlandse ploeg en aan het gebrek aan fysieke kracht. „Vooral tegen Joegoslavië verlies met 7—6 zaterdag) werden onze jon gens volledig gebiologeerd door het fysieke geweld van onze tegen-; Hongaren lieten in alle wedstrijden een uitstekende indruk achter en werden unaniem getipt als de nieuwe Europese kampioen. De uitslagen van de laatste dagen zijn: Hongarije—Italië 104; Rus land—Roemenië 7—6. Rusland stander, maar ook tegen Italië en Nederland 73, Hongarije—Joego- Rusland hebben wij or. belangrijke slavië 6—2, Italië—Roemenie 6—5. 5 5 0 0 10 41—16 5 3 1 1 7 2930 5 3 0 2 6 31—30 5 1 1 3 3 30-36 5 1 0 4 2 3036 5 1 0 4 2 26—39 momenten totaal overbodig steken De eindstand is: laten vallen. Alleen tegen Roeme- 1- Hongarije nië hebben wij een goede indruk achtergelaten, daarvoor en daarna 4' joegoslavië nauwelijks". 5'. Roemenië Het toernooi werd door het organi- 6. Nederland deur intrappen. Kentering Gelukkig lijkt er bij de Jeu kentering ten goede op te In de veelheid van uitslag nog hier en daar enkele flos te vinden, die talent i Lex Brulnlnk bijvoorbeeld, jaar oud, liet nu reeds meter schoolslag achter 1.13.90. De 14-jarige Adrienne Steir liet op de 200 meter scl een tijd van 2.49.42 afc Daarbij vielen de chroni reeds enigszins gelauterde sters als Marjan Eding (2.4i Maritska van der Linden tegen. Yolanda Oudkerl dochter van de oud-olyi vlinderslagzwemster U Heemskerk en ex-wereldka achter grote motoren Jaa kerk, werd kampioen op meter vrije slag bij meisje de 10 jaar in 1.11.13. De 1 Petra Hubers, een pupil moeder van Annelies Maas 100 meter schoolslag ach' in 1.23.16, een voor een tw ge zeer acceptabele tijd. I ook gezegd worden van de op de 100 meter vlindersl de evenoude Cor Faber. een kleine greep uit de ovt van tijden, die er echter op dat er wel degelijk tafe^'i land aanwAzia is- BH HH Karin Rossley gaat als eerste over de finish tijdens de race om de honderd meter horden dames in Dublin. DUBLIN De Nederlandse damesploeg is bij de wed strijd voor de halve finales van het toernooi om de Europese atletiekbeker te Dublin als vierde geëindigd. Dat betekent dat Nederland uit de groep-Dublin, met Bulgarije, overgaat naar de finale van de B-groep, die in Trinec wordt gehouden. Oost-Duitsland en Groot-Brit- tannië plaatsten zich uit Dublin voor de „grote" finale in Helsinki. De wedstrijd, die te Dublin onder weinig gunstige omstandigheden werd gehouden, viel eigenlijk in twee duels uiteen. Ten eerste een fanatieke strijd om de twee finale plaatsen tussen min of meer gelijk waardige atletieknaties als Oost- Duitsland, Groot-Brittannië en Bul garije, waaruit Oost-Duitsland zon der meer als sterkste te voorschijn kwam. Daarnaast was er een zeker zo fel gevecht om de tweede plaats voor Trinec tussen Neder land, Oostenrijk, Ierland en Dene marken. Nederland heeft die strijd gewon nen en dat is zonder meer een bewijs dat het werk van de afgelo pen maanden niet voor niets is geweest. De training op de beide estafettenummers heeft in het win derige Dublin (windkracht vijf en soms zes) zijn resultaat afgewor pen in de vorm van dure punten die ten slotte de weg naar Tsje- choslowakije ontsloten. Öp 5 en 6 augustus heeft de Nederlandse da mesploeg geen kans op het grote succes, wel op een voortzetting van de ontwikkeling, die zich in Dublin heeft gemanifesteerd. Atle tes als Mirjam van Laar, Olga Com mandeur en Sylvia Barlag hebben in Dublin bewezen letterlijk en fi guurlijk Nederland mee te kunnen nemen naar de Europese midden klasse. De achtkamp van Dublin, waarin de IJslandse dames in het geheel niet meetelden, was in feite een driekamp. Op tien van de vijftien nummers bezetten Oost-Duitsland, Bulgarije en Groot-Brittannië. zij het in variërende volgorde de plaatsen een tot en met drie. Voor Nederland, maar zeker ook voor Oostenrijk, dat Nederland vorig jaar duidelijk had verslagen het verrassend meedraaiende Ierland en Denemarken telde iedere posi tie die tussen die eerste drie ver overd kon worden extra zwaar. Niet omdat daardoor de kansen op de finale zouden kunnen worden vergroot, maar wel omdat het dure punten waren in de strijd om de vierde plaats. Slechts een van de Nederlandse dames, die pas tegen het einde van de strijd Oostenrijk passeer den, heeft zich tussen de eerste drie kunnen mengen, dat was Mir jam van Laar. die bij het hoog springen - uiteraard - werd over troefd door wereldrecordhoudster Rosi Ackermann, maar er in slaag de een andere Europese top- springster, Jordajoeka Blagojeva achter zich te laten. Zelfs onder de druk van het moeten veroveren van punten kwam de atlete van Achilles/Top tot 1 meter 84, vier centimeter slechts onder het natio nale record, twee centimeter bene den haar beste seizoenprestatie. Ackermann was ongenaakbaar. Zij liet de lat nog leggen'en liggen DUBLIN De Haagse atlete Elly Henzen heeft in Dublin, bij de halve-finalewedstrijd voor de dames, het eerste electronisch gemeten Nederlands record op de 100 meter gevwstigd. Zij werd in de race zesde in 11,75 seconden. Sinds 1 januari 1977 erkent de internationale atletiekfederatie (IAAF) op de sprintonderdelen slechts electronische tijden, de KNAU had voor het eerste record van dien aard op de 100 meter bij de dames een limiet gesteld van 11,85 seconden, Het handgemeten record stond tot 1977 met 11,1 op naam van Wilma van Gooi. De Britse Sonya Lannaman won de 100 meter in de voortreffelijke tijd van 10,93 seconden, slechts vijfhonderdste van een seconde boven het wereld record van de Oostduitse Marlies Oelsner. op 1 meter 94. Joke van Gerwen en Olga Com mandeur behaalden goede vierde plaatsen. Op de 1500 meter kon Joke van Gerwen zich serieus mengen in de strijd met Ulrike Bruns, Wessela Salinska en Jane Colebrook, waarbij zij aan de Brit se loopster, die derde werd, slechts een handvol meters moest toegeven. Olga Commandeur kreeg de kans uit te vinden hoe ver zij is op de weg terug. Redelijk ver toonde Dublin aan. Haar tijd van 2.07,33 lag dan wel niet in de buurt van haar werkelijke topprestaties, maar het was voldoende om erg dicht achter Totka Petrova, Christiane Stoll en Leslie Kiernan te eindigen. Belangrijk ook was de bijdrage van Sylvia Barlag. Ze trof het slecht dat de 100 meter horden en het ver springen vrijwel tegelijkertijd moesten worden afgelegd. Niette min sprong zij naar een vierde plaats met 6 meter 10 en eindigde zij op de 100 meter horden als zesde in 14,00, waarmee zij op beide nummers dicht in de buurt van haar topverrichtingen uit 1977 kwam. Ook Ria Stalman had een dubbele opgave, met kogel en dis cus. Haar kogelafstand bedroeg dertien meter precies en daar zal niemand ooit nog verder over pra ten, of het zou moeten zijn omdat het, dank zij een centimeter meer ten opzichte van de Deense Birtha Koföd toch goed was voor een extra-puntje in de concurrentie strijd der vier „kleine" landen. Sprekender was haar 51 meter 98 op haar favoriete nummer discus werpen, waarmee zij zorgde voor een van Nederlands vierde plaat sen. ATHENE De Neder landse herenploeg heeft tijdens de tweedaagse at letiekwedstrijden voor de halve finales om de Euro pese beker In het magni fieke Karaiskakisstadion in Athene het maximaal haalbare bereikt. De ze vende plaats was onaf wendbaar, de eerste posi ties van Gerard Tebroke en Jos Hermens, op res pectievelijk de 10.000 me ter en 5.000 meter ten spijt. Met uitzondering van Evert Hoving (2e op de 800 m) eindigden de andere Nederlanders tel kens In de tweede helft van de uitslag. Te broke en Hermens wonnen zoals zij wilden. Zaterdag was het de beurt aan Tebroke. De atleet van Ciko'66, die als beste tijd 28.26,2 achter zijn naam heeft staan, trok zich niets aan van de rest van het veld. Hij liep zijn eigen tempo en dat resul teerde uiteindelijk in een voor sprong van driekwart baan op de Italiaanse steeple-specialist Fran co Fava. Tebroke kwam als enige beneden de grens van 29 minu ten: 28.47,8. Op de als derde binnenkomende Fin Martti Vainio lag Tebroke meer dan een ronde voor. Jos Hermens boekte gisteren een bijzonder fraaie zege op de 5000 meter. Tot een ronde voor het einde duldde hij de Oostduitser Kuschmann en de Italiaan Zarco- ne in zijn buurt. Toen zette de Nijmegenaar een ongenaakbare eindsprint in. Hij sprintte vrijwel de gehele ronde voluit en eindig de op 13.36,18. Zarcone was bij na vier seconden achtergeraakt. Evert Hoving (AV Nop) behaalde op de 800 meter een verdienste lijke tweede plaats. Hij moest op winnaar Jozef Plachy (Tsj) een halve seconde toegeven (1.46,83 tegen 1.47,33). In de eindsprint bleef Hoving juist voor de Oost duitser Beyer. Van de overige Nederlandse prestaties valt alleen nog te noe men die van hoogspringer Ray mond de Vries (Sparta). Hij kwam net als nummer vier, de Griek Patronis, over 2 meter en Gerard Tebroke boekte in Athene een persoonlijk succes, maar het bracht de Nederlandse herenploeg toch niet verder dan de voorlaatste plaats. 14 centimeter (zijn beste presta tie), maar door meer foutspron- gen werd De Vries toch als ze vende en voorlaatste geplaatst. Het hoogtepunt van de wedstrij den in Athene was de 200 meter van de Italiaan Pietro Menea. Hij roffelde deze afstand af in 20,15 seconden. De Oostduitser Ku- beck bleef ruim op afstand: 20,68. Menea moest op de 100 meter overigehs de zege laten aan Oostduitse kampioen Eugen Ray (10,15 tegen 10,25 secon den). Andere opvallende verrich tingen waren de 88,16 meter van <le Hongaarse speerwerper Ne- ment, de 21,26 meter van kogel stoter Udo Beyer (Odl), de dub bele overwinning van de Tjech Jozef Plachy (800 en 1500 me ter), de 2.28 meter van de Oost duitse hoogspringer Rolf Beilschmidt en de 8,04 meter van de Tsjechische verspringer Jan Letner. LONDEN/WARSCHA Waren Oost-Duitsla Italië in Athene het s in de andere halve wedstrijden voor de pese beker heren t< den en Warschau sten zich respecti Rusland, Groot-Britt West-Duitsland en P< Op het verspringen b( drie atleten de grens v« meter. De Joegoslavischi pese recordhouder Nenac won met 8.18 meter, v Fransman Rousseau (8,05 Brit Mitchell (8.00). Over gen voor Rusland waren al op de technische nu discuswerpen (64,54 van hinkstapspringen (16,74 Pisjkoelin), speerwerpen voor Grebnijev) en koge ren (72,76 voor Olympisc pioen Seditsj). Het hoogtepunt van de w den In Warschau was hc mer polsstokhoogsprlnge dyslaw Kozakiewlcz moe ovatie In ontvangst nem dat hij zijn eigen Europi cord op 5,66 meter hl bracht. Het record stond i meter. Kozakiewlcz prol vervolgens driemaal vc het wereldrecord, dat mi meter In handen Is van di rlkaan Davld Roberts, te teren. De damesploegen van Pc West-Dultafand hebben i Stuttgart geplaatst voor d Ie. Deze zal, zowel voor mes als de heren, op 13 augustus In Helsinki word houden. Bij de dames worder halve finales gehoudei eerste had zaterdag in gart tot resultaat dat (100 punten) en West-I land (92) direct gep werden voor de finale, garije (77) en Tsjechos kije (65) nemen deel ai herkansing, die voor dl mes op 6 en 7 august de Tsjechoslowaakse f Trinec zal worden gehoi waarvoor Nederland eveneens heeft geplaats

Leidse Courant | 1977 | | pagina 16