Blessures ontregelen de finales in Lisse jWaaromzemij vroegen zou ik niet kunnen zeggen" :0ERN00IZEGE lOOR RIK HINS Ereplaatsen voor „Leidse" zwemmers RTTRIBUNE Koen Gijsbers voldoet in Athene LEIDSE VIVIAN VOSS CHEF EfÉQUIPE TIJDENS WK-R0EIEN JH LEIDSE COURANT PAGINA 15 Lisse Gisteren zijn in Lisse op de banen van het mooi gel epen tennispark aldaar de finales gespeeld. Drie van die finales konden echter niet uitgespeeld worden door verschil lende blessures. De winnaars In het dames enkel B en D werden dan ook bekend zonder 'ervoor te hebbenhoeven spelen. Hetzelfde was het geval in het herenenkel D. Na een toer- nooiweek, die zeer voorspoedig Is verlopen, voornamelijk door het zeer goede tennlsweer en de soepele aanpak van de wedstrijdleiding, was men vrijdag In de meeste afdelingen al gevorderd tot de hplve finales. In het weekend hebben die laatste partijen plaatsgevonden en vooral ook het publiek heeft er toe bijgedra gen, dat er de hele week een gezellige, sportieve sfeer heerste op het park. In het herenenkel B werden zaterdag de halve finales gespeeld. Roel Drost, van het Amster damse Popeye, had daarin weinig moeite met Marinus Brooshooft. Bij laatstgenoemde liet vooral de forehand het compleet afweten en Drost maakte daar terecht dankbaar gebruik van, uitslag 6-1, 6-3. De andere halve finale ging tussen T. van Rooyen, club- en teamgenoot van Drost, en John Asselbergs. Asselbergs speelde een reuzepartij. Na verlies in de eerste set met 6-3 ging hij gewoon goed door met aanvallend spel. Onbevreesd harde klappen uitdelend pakte leyer. arts en echtgenoot van finaliste Maureen Meyer (links), bekijkt de blessure ^rtlT**16 ™l W' w 60 dus prien Heestermans. Zij ging door haar knie en moest de strijd opgeven. Qrost üet zondag in een sterke finale-partij duidelijk zien, wie er op tennisgebied het meest in huis had en Asselbergs, misschien nog lichtelijk vermoeid door de zware partij van zaterdag, kon het dan ook niet bolwerken en verloor de partij in twee sets, uitslag 6-2, 6-2. In het damesenkel B wonnen zaterdag Carien Heestermans en Maureen Meyer de halve finales van respectievelijk M. Th. van Diest uit Lisse en Rosemarie Verdegaal uit Sassenheim. De finale op zondag ging normaal van start en Maureen Meyer nam een voorsprong van 3-0. Op dat moment echter kreeg Corien Heester mans last van een knieblessure, waardoor ze moest opgeven. De winst dus, dankzij een walkover voor Maureen Meyer. Het herenenkelspel C had een jeugdige, zeer talentvolle deelnemer in Harry de Wit, spelend bij Bastion in Noord-Brabant. Deze jongen won de halve finale overtuigend van H. Kuipers met 6-3, 6-2. Zijn tegenstander in de finale werd Roel Bosma, die M. van Rijn met 6-3 en 7-5 aan de kant zette. De finale leverde weer hetzelfde beeld op dat alle partijen van Harry hadden opgeleverd, namelijk een duidelijke tweesetsoverwinning. Verlies dus voor Bosma met 6-2, 6-2 en de overwinning in deze afdeling zonder setverlies voor Harry de Wit. In het damesenkel C was ten opzichte van het vorig jaar eigenlijk de enige achteruitgang te melden wat het aantal inschrijvingen betreft. Dat wil echter niets zeggen over de kwaliteit van die inschrijvingen. Voor de deelneemsters die de finale bereikten, Bernadette Tombrock en llonka van Riet, was die uitstekend, maar eentje kon er slechts winnen en dat was dit keer Bernadette Tombrock, uitslag 6-4, 6-0. In de finales van zowel het dames- als het herenenkel D waren blessures spelbrekers. Bij de dames kreeg W. Imhoff uit Lisse een zweep slag, zodat haar tegenstandster A. Frachon-Du- gas met de eer ging strijken. De herenfinale hoefde helemaal niet gespeeld te worden, want D. Hulsebosch was bij een oefenpartij op zijn thuispark door zijn rug gegaan. De overwinning was hier voor M. van Rijn. Verdere uitslagen: H.D.B.: Bamberger/Gelevert-Asselbergs (2x) 6-4, 6-3 G.D.B.: Reeuwijk/Simons-Verdegaal/Bamberger 6-3,6-3 H.D.C: Homan/v.d. Meer-Grimbergen/Tibboel 6-3, 6-2 D.D.C: Bosma/Schoone-Schoorköhne/v. Janské 6-1,6-2 G.D.C.: Staphorst/Jansen-Hogervorst/de Jong 6-2,6-4 H.D.D.:Prenger/de Boer-Gelevert (2x) 6-4, 6-4 D.D.D.: Groenveld/ten Hage-Pieterse/Klinge 7-5, 6-2 G.D.D.: V. Gerwen/Bisschops-Vink/Wetting 7-6, LEIDEN De Bataaf Koen Gat hers mocht dit weekeinde van start gaan In Athene. Bij de halve finales voor de Europa Cup voor landenploegen liep hij voor Ne derland een 400 meter. Van te voren was al duidelijk dat hij geen hoofdrol zou vertolken. Hij deed er echter alles aan en fi nishte tenslotte als zesde waar mee hij aan de verwachtingen voldeed. Zij tijd, 48.68, la gezien de drukkende weersomstandighe den van een behoorlijke gehalte. Enkele clubgenoten van hem ver schenen in Krommenie aan de start. Tineke de Groot, Jeanet Hen driks en Anne Politiek deden hier mee aan een loopdriekamp. Tineke was duidelijk de sterkste van de drie. Op alle drie de afstanden kwam zij tot verdienstelijke tijden: 100 in 12.8, 200 in 26.2 en 400 in 60.7. Jeanet Hendriks en Anne Po litiek gaven elkaar weinig toe. Al leen op de 400 was er verschil: 62.4 tegen 62.7. Hun andere tijden waren: 13.2 voor de 100 en 26.9 voor de 200. Clemens van Rooden liep een goe de 5 km.: 16.01.3. Arnold Duiven voorde zat op deze afstand ook goed met 16.15.8. i), a mai 'ndej'éq m a Sr; h (Van onze roeimedewericster) N De komende dagen zal worden ;em wie Nederland mogen vertegen- Igen op de wereldkamploenschap- jie in augustus op de Bosbaan In rdam zullen worden verroeld. Staat lelnemerslijst dus nog niet geheel f ftvel al zeker is, wie als ploegleiders ■twl' fungeren. Bij de dames is die taak an jar toevertrouwd aan Vivian Vóss, 1 (por het Leidse roeileven In leder aindirect vertegenwoordigd is. 'équipe, want zo wordt de ploegleld- het roeien genoemd, wordt je niet het zal dan ook niet verbazen, dat IOni\ een lange carrière in het roeien de rug heeft Na een jaartje roeien v Vivian, In de wandeling Vlv ge il, met coachen. „Ik stond met Nel '-hap bt| de doop van de Vitamlen en ik «ni niet hoe het kwam, maar opeens wij tegen elkaar: laten we gaan, 3na[en vo,9end jaar". Aldus geschiedde. ZaVegen de eerstejaarsacht, die ploeg e zes blikken, waaronder de elite acht 01® A.R.B. Dat was een schitterende De boeg verloor op een goed moment ™^iem, maar de slagen hadden gelukkig in de gaten en beukten rustig door". Dte successen kwamen echter pas een jaar later en wel in 1973. „De Vliet", ireniging waar Viv lang van lid was >st was inmiddels gebarsten en Viv was id geworden. „In dat jaar had ik een ejaarsviertje met mensen er in, die op a, voor de roeibond grote onbekenden i Op de A.R.B. deden zij mee aan de ie voor de Drielandenwedstrijd, nie- verwachtte er erg veel van. Ik had toen Speciale truc bedacht, namelijk een lange start van dertig halen: dat lukte itekende de doorbraak. Voor hetzelfde was het mislukt, maar het ging. Ze en, dat was een unieke ervaring", ng nog enige jaren door met coachen, Jslatte het elk jaar meer tijd voordat Viv lit maar de coachtoeter wilde grijpen. De ers gingen ook door, hetgeen resul- i in deelname aan wereldkampioen- 2 ipen. Toch is Viv uiteindelijk met coa- 2 gestopt, al roeit haar oude pupil Barba- Q Jong nog steeds. „Op een gegeven flik heb je gewoon minder tijd, tenslot te moet je als je met je studie klaar bent, ook geld gaan verdienen. Toch mis ik het coachen soms wel een beetje. Als ik op een wedstrijd ben en het is mooi weer en ik zie iedereen weer zenuwachtig met stopwatch en meetlint rondlopen, dan denk ik wel eens Tja, je kunt misschien inderdaad wel zeggen, dat het bloed kruipt, waar het niet gaan kan". Begin dit jaar leek de tijd gekomen, dat Viv haar huisje aan de Langebrug slechts voor een fietstocht langs de kant hoefde te verrui len, als ze er zelf zin in had. Tot op een vroege morgen de telefoon ging. „Ik had net een enorme partij gehad en lag naar mijn idee amper in bed, toen de telefoon rinkelde. Het was Nelie Gambon, voorzitster van de TAC, de technische commissie, die vroeg of ik chef d'équipe wilde worden. Ik heb toen wel enige bedenktijd gevraagd, maar na enkele dagen toch 'ja' gezegd. Waarom ze mij vroegen zou ik je niet kunnen zeggen. Ik kende de dames uit de TAC natuurlijk wel, maar ik had mij welbewust nooit zo met ze bemoeid". Kwartetten - Wat doet een chef d'équipe? - „Ik ren mij wezenloos en hang soms hele dagen aan de telefoon. Je hebt bijvoorbeeld altijd dat gezeur met die roeierskaarten. Voor iedere wedstrijd in het buitenland moet de inschrij ving via de bond verlopen. Dat betekent, dat ze bij de organiserende vereniging niet kun nen zien of een ploeg door de bond is uitgezonden of dat het een ploeg is. waarvan slechts de inschrijving via de bond is ge gaan. Om het gemakkelijk te maken doet zo'n organisatie dus alle kaartjes voor één bepaalde vereniging in één envelop. Daar sommige verenigingen dus zelf een ploeg hebben uitgezonden en daarnaast mensen hebben in de nationale ploegen, brengt dat gepuzzel met zich mee. Op zo'n wedstrijd- baan zit ik dus altijdeindeloos te kwartetten met die kaartjes". Een groot probleem vormt ook altijd het onderdak. „In Ratzeburg was ik zelf van te voren wezen kijken, maar voor Luzern had ik wat het hotel betreft op de organisatie vertrouwd. Dat viel minder gelukkig uit. De kamertjes waren piepklein. Als iemand een pink beroerde, zat-ie met die pink al in het oog van een ploeggenoot. Met behulp van een paar goede flessen „Chèteau neuf du pape" kon ik echter toch wat ruimere ka mers krijgen. Ook op het eten moet je letten, met name of er wel "oldoende fruit is. In feite betekent dat, dat je de gehele dag rondsjouwt met sinaasappels en liters sap. In het trainingskamp in München laatst heb ik ook zelf voor de lunch gezorgd, zodat mijn auto vol zat met brood en beleg". De begeleiding bij het roeien komt echter niet alleen op eten en drinken aan. Wil een nationale ploeg resultaten behalen, dan zal de stemming ook goed moeten zijn. „Tot nu toe heb ik geen klagen, maar eigenlijk heb ik er geen ervaring in. Problemen rijzen pas, als je lang met elkaar optrekt en komen volgens mij voor een groot deel uit verveling voort. Je moet eigenlijk proberen, dat soort moeilijkheden tijdig in de gaten te hebben. Een paar jaar geleden plofte op de wereld kampioenschappen in Luzern de avond vóór de finale de dubbeltwee, zoiets is natuurlijk ontzettend, maar dan gaat het er om hoe je reageert. Maar nogmaals ik heb weinig ervaring in dat soort zaken. Wat mij wel opvalt bij dit werk is dat het waanzinnig veel tijd kost. De mensen moesten laatst met eigen vervoer naar het trainingskamp in München, eer ik iedereen bij elkaar in auto's had geduwd. Als iedereen gewoon thuis was, zou het wel gaan. Maar mensen zijn dan juist aan het verhuizen, naar god mag weten waar, of logeren net bij een oma. Ik heb die week echt vijf uur per dag aan de telefoon gehangen. Op weg naar München bleek Barbara haar paspoort vergeten, waar door haar reis vertraagd werd en ik mij in München inmiddels maar afvragen, waar ze bleef". Roeipeil Geen chef d'équipe zonder équipe. Aan het begin van het seizoen zag het er niet zo zonnig uit. Veel Montreal-gangsters waren gestopt, zodat noodgedwongen naar zeer jonge roeisters moest worden gekeken. „Er is altijd gezegd, dat het strenge selectiebe leid de verenigingen kapot maakte, toch blijken er nu enorm veel tweedejaars te zijn. In de breedte is het roeien reusachtig vooruit gegaan. Aan de top is er echter een absolute hegemonie van de DDR. Toch zie je, dat er uitzonderingen zijn, de twee van Joke Dier- dorp en Karin Abma draait erg goed. Zij verloren in Luzern maar op het nippertje van de Oostduitse meisjes. Maar, dat is inder daad een uitzondering. Het Nederlandse roeipeil is verder constant. Het gaat niet harder dan enkele jaren terug, alleen halen nu wel meer mensen dat niveau. Oost-Duits- land is in ieder geval in de meeste nummers onbereikbaar. In de skif draait Nederland aardig in de middenmoot mee, maar het is de vraag of een finaleplaats op de wereld kampioenschappen haalbaar is. De dubbelt wee met Liesbeth Vosmaer en Barbara de Jong, de enige routiniers eigenlijk, is wissel vallig. Toch zit er wel wat in, al gingen zij in Luzern mede door een blessure volledig de mist in. De vier is een goede tweedejaars- ploeg en het zal van de nationale afhangen of de ploeg Nederland zal mogen vertegen woordigen. De acht, die in Luzern voer, was bij stukjes en beetjes bijeen geraapt uit voor het grootste deel tweedejaarsroeisters. Men roeide in Luzern als verwacht: onervaren en rommelig. Toch is het een met name fysiek sterke ploeg, zelden heeft Nederland een ploeg op het water gebracht, die zich qua postuur zo de gelijke mag voelen van het Oostblok. De definitieve beslissing valt ook hier komende week. Je hebt kans, dat nog een combinatie van mensen, die op de wip zitten in andere nummers, hun kans wagen in de acht". Slechts één Leidse roeister heeft kans Nederland te mogen vertegenwoordigen en wel Barba?ra de Jong. Op seniorenniveau draaien de Leidse verenigingen redelijk, maar op elite-niveau komen ze er momen teel, op Barbare na, niet aan te pas. „Dat is vroeger wel anders geweest", zegt Vlv, „je zou kunnen zeggen, dat het niveau voor verbetering vatbaar is. Toch blijf je houden, dat je niet altijd aan de top kunt mee draaien. Ik hoop wel, dat dat de mensen er niet van weerhoudt om nu naar de nationale te kijken en straks van 20 tot 28 augustus de Bosbaan te bezoeken voor de wereldkampioenschappen". Vivian Voss: „Ik hang soms uren aan de telefoon" BLde ■Wh •"{da. (Van onze sportredactie) WETERING Rik Hins, die eerder dit seizoen reeds twee open len op zijn naam bracht, toonde zich ook In het C-toemoo! de Tennis Vereniging Alkemade de sterkste. De als tweede itste Hans van Tongeren werd met 4—6, 6—1, 6—2 geklopL Bij mea zegevierde Marina Ruitenberg. Vla een 6—3 7—6 overwln- op M. Goudsmit hield zij de eer van de organiserende vereniging herenenkelfinale tussen Rik i en Hans van Tongeren lever- Ie meest aantrekkelijke eind- 1 van het toernooi op. Van jeren startte sterk en bracht i met goed geplaatste slagen et nauw. Hij won de eerste set ook met 6—4. Hins herstelde echter goed. Met zijn aanval- ale spel trok hij het initiatief W zich toe en gaf zijn opponent >r imaar weinig kansen. Met 6—1 it 8 veroverde hij de volgende n* en daarmee de wedstrijd. It» heren in D maakten er een jathonwedstrijd van. Tenslotte »i<*s M. Kantebeen de deze week Rotossend sterk spelende Nero c tja met 6-6 6-6 6-0 terug, s Nde dames van deze categorie geking Mevr. van der Haak de I We prijszonder de finale ge- i ste'd te hebben. Haar tegen- ndster, mevr. J. Sonnevylle, kon teil' gravel wegens een blessure Eit meer betreden. PC won G. ten Brugge twee titels. It M. Barth vormde hij de sterk ste gemengddubbelcombinatie. De andere finalisten werden met 6—1 64 verslagen. Met G. Gardebroek won hij het herendubbelspel. C. Oosterhof e R. Boermans moesten na 61 7—5 het hoofd buigen. Wedstrijdleidster Anne van Boste- len toonde, dat zij naast organisa torische kwaliteitten ook in het bezit is van tenniskwaliteiten. Met Henny Baauw plaatste zij zich voor de eindstrijd van het damesdubbel D. Hierin was de combinatie Ruy- s/Gietema echter te veel van het goede: 2—6 3—6. In het herendubbelspel D maakten Jan van Maren en Harry Dank- meyer hun plaatsing waar. Met 6—3 7—5 versloegen zij Zaal en van Leeuwen. T. j. van Gaaien zegevierden in het gemengddubbel over het favoriete koppel J. Sonnevylle/N. Neuwahl: 6-4 6-3. Fotoonderschrift: Rik Hins kon na de gewonnen C-finale tevreden uitblazen: het betekende zijn derde toernooizege in dit seizoen. (Van onze sportredactie) LEIDEN De Nederlandse zwemkamploenschappen zijn weer van start gegaan. Op de eerste dagen hebben ook enige zwemmers uit Lelden en omstreken goede resultaten geboekt Edward Maasdijk van De ZI|I/LGB mocht niet minder dan drie keer plaats nemen op het erepodium. Ellen Hoogeboom (LZ86) tikte een keer als derde aan terwijl Peter Ster bij de jongste categorie zelfs een keer als eerste eindigde. Op de eerste twee dagen was vooral Edward Maasdijk gewel dig in vorm. Hij ging van start op de 200 meter vlinderslag en de 100 meter schoolslag voor jongens uit 1961. Hij werd hier respektievelijk tweede en derde met als tijden: 2.17.39 en 1.15.24. De tweede dag leverde hij een spannende strijd met Fred Vollenberg op de 400 me ter wisselslag. Aan het eind had hij als tijd 4 x 4.56.16 tegen 4.56.12 voor Vollenberg. Ellen Hoogeboom draaide goed mee op de 200 meter school slag voor meisjes uit 1964. Zij werd derde in 2.54.73. Op de 100 meter schoolslag voor jon gens onder 10 jaar gingen niet minder dan vijf streekgenoten van start. Peter Ster (BZ/PC) werd eerste in 1.29.19. Jimmy Lassooy (AZC) werd tweede in 1.29.73 en René Rieken (AZC) zesde in 1.36.46. Erik Rieken (AZC) was de laat ste die in de prijzen viel. Hij werd tweede op de 400 meter vrije slag voor jongens uit 1966: 5.03.06. Zijn clubgenoot Robbert Verheul werd hier achtste in 5.17.33. De enige heer. David Schaddenhorst (AZC), werd vijfde op de 100 meter rugslag: 1.03.63. Op het zelfde nummer werd zijn club genoot Gerard Bosman, jon gens '62. eveneens vijfde: 1.09.42. Dezelfde plaats was er voor Lex Ratering (BZ&PC) jon gens '61, op de 100 meter schoolslag: 1.16.86. Andere resultaten: 100 meter schoolslag: j. 61 Bert Hameter (LZ'86) 1.17.31; m 65 Patricia van Walderveen (Zijl/LGB) 1.30.09; 65 Carlo van Zwol (BZ/PC) 1.23.1; Edwin Lassooy '(AZC) 1.24.33; 100 meter vlin derslag: m 61 Helma van Brakel 1.10.19; m 66 Annet van Tol 1.22.29. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. NOTEER m i vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen naar: naam: adres: woonplaats

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15