Topjockey Eldin voert Bold Tack in recordtijd naar sprinttitel Finale Melkhuisje bittere deceptie TITEL BINNEN ANDERHALF UUR VOOR PROISY Halve finales lonkbalselec- tie voor E.K. leygdruiter- team voorlaatste Ties Kruize op dreef Wereldtitel Gabreur Gerevitsj Duindigt' klassement Galeabeker bereikt Italië in eindstrijd Davisbeker Naar finale LEIDSE COURANT" PAGINA 13 gMRLEM Oe Nederlandse se- 'lectle voor het toernooi om het ^PEuiopese honkbalkamploen- Hanichap, dat van 23 tot en met 31 till In Haarlem wordt gehouden, l als volgt samengesteld: Jan Dik Leurs (Tetramin pjlicols), Martin Ronnenbergh (Uni- Giants), Bart Volkerijk (Ol- aaia/Ado), Bertil Haage (Huiskes Ti- inpers), Carlos van Heyningen (Dor- iras Quick), Ferry Neuteboom (Ol- ^a/Ado) en Ade Fijth (Nikon/H- ichtervangers: Alfio Troeman Sparta), Frank van Rest (Olga/A- lo) en Tico Fleming (Dorlas/- ïuick). ïinnenvelders: Boudewijn Maat Tetramin Nicols), Don Wedman Amstel Tigers), Jim Sieval (Scho en), Arnold Smith (Amstel Tigers), term Horeman (Schoten) en King fechuschen (Olga/Ado). 3uitenvelders: Ben Richardson Unique Giants), Wim Hageman Nikon/HCAW). Berry Eygendaal jOlga/Ado) en Henny Jenken (Te tramin Nicols). TOUR-DE-PEILZ Groot-Brit- i iknnlë Is gisteren In de Zwitserse its La Tour-de-Pellz Europees iploen paardspringen ir teams geworden, équipe bestond uit twee zonen i de bekende ruiter ^Harvey iith (Stephen en Robert). Step- Vallance en Robert Germany. Britten kregen in de twee man- is twaalf strafpunten. Ierland en :rankrijk deelden de tweede plaats ,net zestien strafpunten. Neder land, met Irma Smulders, Jacqueli- van der Plas, Piet Jacobs en- is van Opstal, kwam niet verder n de tiende en voorlaatste plaats ft een totaal van 45.25 strafpun- Oostenrijk eindigde als laatste. 'ANCOUVER - De Nederlandse lerenhockeyploeg, op toernee* door Canada, heeft zaterdag In Vancouver op een door de regen doorweekt veld met 5—0 gewon nen van de Verenigde Staten. BI) de rust leidde Oranje reeds met 3—0. In deze wedstrijd, die op kunstgras werd gespeeld, maakte Ties Kruize vier treffers door alle keren een ,'Jstrafcorner In te slaan. Het vijfde 2l doelpunt werd gemaakt door Ron Steens. BUENOS AIRES De Hongaar Pal Gerevitsj heeft de gouden medaille op het onderdeel sabel gewonnen bl| de wereldkampioenschappen Schermen In Buenos Aires. Het zilver ging naar Vladimir Nazlimov uit de Rusland. De Italiaan Angelo ArcWIacono werd derde. WASSENAAR - BIJ zijn eerste optreden op Nederlandse bodem was het gelijk raak. Het Ierse paard Bold Tack in Nederlands bezit, zegevierde gistermiddag op Duindlgt In het sprintkampioen schap van Nederland in handen van de Engelse topjockey Erik Eldln. Bold Tack, lijstaanvoerder in de Nederlandse handicap generaal heeft misschien wer wat over trokken niet zo'n goede naam. Het paard is erg moeilijk in de training en kan het niet altijd goed met zijn berijder vinden. Dat was al zo in Ierland en Enge land waar de hengst tot de besten behoorde. Bold Tack is van huisuit een sprinter. Voor zijn klasse zijn in Nederland niet veel rennen te vinden. Het paard, aangekocht door mevrouw Van der Lubbe-Van der Bijl, kwam tot nu toe vier keer in België aan de start. Zijn beste prestatie was een vierde plaats in Sterrebeek. Omdat Bold Tack een apart paard is en moeilijk handel baar in de ren, haalde men voor het paard een Engelse topjockey, Erik Eldin (44) die tien jaar gele den in ons land de Derby won met Perseus. Enkele uren voor de start kwam de 51 kilo wegende Eldin op Duin- digt aan, op Schiphol opgehaald door de hem bekende voorzitter van de vereniging van reneigena- ren, Joop van der Touw, die op verzoek van de familie Van der Lubbe even de taktiek doornam met Eldin. De Brit wist welk paard hij moest rijden. Immers, in Enge land was Bold Tack geen onbeken de. Van zijn collega Pat Eddery, die tweemaal in Engeland met Bold Tack had gewonnen, had hij alles vernomen over de hengst. Handen Duindigt kon genieten van een prachtige ren met twaalf sprinters. Bold Tack was goed weg uit de startboxen en sloeg in de laatste meters toe. „De handen van de jockey hebben het gewonnen. Wat een wereldman", riep men op Duindigt uit. WASSENAAR - Het sprint- kampioenschap van Neder land telde mee voor het door onze krant georganiseerde Duindigtkiassement. Ondanks zijn derde plaats blijft Rober Wetemans de leider van het klassement. De stand: 1. Rober Wetemans 21 punten, 2. Frans Vandeuren 13 punten, 3. en 4. Henk van der Kraats en Allen Jones met 11 punten, 5. en 6. Erik Eldin (Eng) en Mario van Gisteren 10 punten, 7. en 8. Chris Leonard (Eng) en Alf Launchbury 7 pun ten, 9. Dieter Weiss 5 punten, 10. Jamie Stouthamer 3 punten, 11. en 12. Tony Manuel en Chris Vandeuren 2 punten, John Webb, Kevin Davies, Erik Bloem, Clara Meltzer, John Smith, ieder 1 punt. Het baanrecord werd gebroken. De chronometers noteerden over de 1300 meter een tijd van 1.18.4. Tatsuta deed er vorig Jaar 1.18.5 over. Bold Tack ging met een gemiddelde snelheid van zestig kilometer per uur over de baan. Parlor Noble, een Engelse import in training bij Bertus Riem, kwam in handen van Henk van der Kraats op de tweede plaats. Het paard had eerder in België al over 1200 meter gewonnen. Corral River (Ro ber Wetemans) kwam als eerste Nederlands gefokt paard als derde over de eindstreep. Erik Eldin: „Bold Tack is een goed paard. Ik heb aan hem geen centje last gehad onderweg. Het was een fijne rit. Daarvoor kom ik graag over uit Engeland. Van Pat Eddery had .ik vernomen wat voor karakter het paard heeft. Ik moest aan de start als laatste de box in en niet te dicht bij de paarden komen. Ik geloof dat Bold Tack ook over 1800 en 1900 meter kan winnen". In de winnaarsring was Bold Tack erg beweeglijk. Van der Lubbe was zelfs bevreesd in de buurt van de volbloed te komen. Niet echter de zestienjarige verzorgster Berkje van Heijningen die het paard in de baan bracht en hem als een mak schaap rond liet stappen. „Het is een lief paard. Ik hou hem wel in het oog maar kan goed met hem opschieten". In de training heeft het paard sinds kort de steun van de vrouwelijke leerling Caroline Kool en ook die twee kunnen het goed met elkaar vinden. Blijkbaar heeft Bold Tack een zwak voor vrouwen. Buitenland Het Is de bedoeling dat Bold Tack na dit succes In het buitenland (België en Duitsland) aan de start zal verschijnen. Erik Eldln zal dan weer komen. Op zondag ia hij toch vrij In Engeland. Het succes van Bold Tack werd zaterdag voorafgegaan door een overwinning van Donna, van de zelfde stal, in Emmeloord. Het was voor het eerst na achttien jaar dat er weer rennenwaren in Emme loord. De andere ren werd gewon nen door Kevin Davies met Forever There. Bij de dravers stond gistermiddag op Duindigt de Derbyproef cen traal. De generale voor de Derby kreeg een verrassend verloop en ook na gisteren is het moeilijk om een favoriet voor de Derby eer ste zondag in augustus aan te wijzen. Patty Zora met de Hilver- sumse Manus Bouwhuis zegevier de voor Pepi H met Harry Pools en Panam met Jan van Stam. Fa vorieten als Prizefighter, winnaar van de Sweqpstakes bij de heng sten in Groningen met Maria Poort, Playboy Fortuna (Jan Wagê- naar) en Pjakko Brach met Wim van Buytene werden uitgescha keld. ARTHUR VAN RUSWUK m*r was een fel gevecht om de hoofdprijs verwacht. Proisy (foto) veegde zijn tegenstander Jvarez die slechts twee games op zijn naam bracht, van het gravel. HILVERSUM - Patrick Protey bracht gisteren op het 2 tamp vol Ie Melkhuisje de Franse bondscoach Jean Paul Loth In grote verlegen heid. De 27-jarige Parijzenaar veegde zijn even oude tegenstander, de Argentijn Uto Alvarez, in de finale van hot toernooi om de Open Nederlandse titels binnen anderhalf uur met sprekende cijfers (6-0, 6—2, 6—0) van de baan. Daarmee werd Protey de eerste Frans man In zeven Jaar, die een grand prix-toemool won. Voor Loth kwam dit wapenfeit erg ongele gen. Het komend weekeinde moet Frankrijk te Parijs voor het Daviscuptoemooi (Europese zone) aantreden tegen Roemenië, en Protey te er niet bij. Loth koos voor Caujolle, Jauffret, Domlnguez en Halllet, van wie slechts Jauffret in Hilversum tot de kwartfinales reikte. „Ik denk dat Loth zich nu niet zo erg happy voelt", glimlachte Proisy fijntjes, nadat hij de buit (ongeveer 33.000 gulden) moeiteloos had binnengehaald. De donkere Fransman, die uit bundig door vrouw en kind werd geknuffeld, had wel zo'n vermoeden waarom Loth hem buiten de equipe had gelaten. „Vorig jaar okto ber werd ik nationaal kampioen na een overwin ning op Jauffret. Daarna heb ik in een krant kritiek geleverd op de opzet van de bondstrai- ningen en de opvang van de jeugd. Dat is kennelijk niet goed gevallen, want het laatste half jaar hebben ze me volkomen genegeerd. Ze lieten me links liggen voor de Koning Gustaafbeker en de Davis Cup. Misschien dat het nu weer gaat veranderen. Als ze me vragen alsnog mee te doen tegen Roemenië, dan doe ik dat. Je speelt tenslotte voor je land, niet waar"? Het had maar weinig gescheeld of het toernooi was voor Proisy al In de eerste ronde afgelo pen. HIJ stond toen op de miserabel slechte baan één tegen de Brit John Uoyd achter met 3—6 2—5 en deuce. „Ik gaf geen stuiver meer voor mijn kansen", aldus Proisy, die in 1978 in de eerste ronde had verloren van de Italiaan Ocleppo. „Loth kennelijk ook niet, want hij belde Parijs op om de samenstelling van de Daviscupploeg door te geven. Ik was daar niet bij. Op de een of andere manier is het me gelukt Lloyd toch nog te verslaan. Daar is mijn zelfvertrouwen door ge groeid. Ik ging met de partij beter spelen". Proisy (die tot nu toe driemaal in een grand prix-toemooi de finale haalde: Parijs 1972, To ronto 1973 en Bournemouth 1975) schakelde achtereenvolgens drie Australiërs uit: Marks, Warwick en Dibley. „Ik was blij dat ik niet tegen Taroczy of Higueras hoefde te spelen. Daar had ik van tevoren tegen op gezien. Maar Marks versloeg Taroczy en Dibley was zo vriendelijk van Higueras te winnen. Voor Alvarez was ik niet bang. Het was de eerste keer dat ik tegenover hem stond. Ik had hem zien spelen en ik wist dat hij geen dodelijke slagenrepertoi re heeft". Langdradig Alvarez, In Spanje geboren, op 2-jarige leeftijd naar Argentinië geëmigreerd en nu In Callfor- nië woonachtig, had duidelijk zijn marathon partij van zaterdag nog In de benen. Na vier en een half uur langdradig spel kreeg Alvarez eindelijk de taaie Onny Param er onder: 6—4 6—4 6-7 6—7 6—4. De Nieuwzeelander, die in de eerste ronde Rolf Thung had verslagen en in de kwartfinales Louk Sanders bedwong, was na afloop zo kwaad dat hij in de kleedkamers een glas aan diggelen smeet. Eerder had hij zijn racket teleurgesteld tegen de baan laten stuiten om het precies tegen het hoofd van scheidsrechter Mares te zien neerkomen de martelgang had voor Alvarez niet veel langer mogen duren. Zijn speelhand stond stijf van de kramp. Langdurige massage voor de finale hielp wel wat. maar niet afdoende. „Toen ik op de baan kwam, voelde ik met niet bepaald fit", aldus Alvarez, die nog nimmer een grand prixfinale bereikte. „Ik wist toen dat ik weinig kans zou hebben". Proisy, die in zijn jeugd moest kiezen tussen tennis en voetbal (hij mag nog altijd graag een balletje trappen, onder meer in een nationaal artiestenelftal), had in de halve finales drie uur nodig om het serveerkanon Colin Dibley te bedwingen: 75 3—6 75 6—3. De Australi sche oud-douanebeambte kon het met zijn machtige service alleen niet redden. Met zijn onstuimige spel maakte hij teveel fouten. Vaart Toch had de partij tegen Dibley de Fransman zoveel inspanning gekost, dat hij slecht kon slapen. „Ik geloof dat ik pas om drie uur In slaap sukkelde. Dat is niet bepaald bevordelijk voor Je concentratié. Daarom zette Ik er tegen Alvarez meteen de vaart In". Alvarez bleek volledig opgebrand te zijn. Hij wilde wef, maar kon rnet geen mogelijkheid. Eenvoudige volley's verdwenen in het net, smas hes gingen alle kanten op behalve naar het gedeelte binnen de lijnen en ook de service was krachteloos. Alleen in het begin van de tweede set leek Alvarez tot 2—2 in staat tot enig tegenspel. De derde set was een formaliteit (6—0 in twintig minuten). De finale, toch al weinig aansprekend omdat alle geplaatste spelers voortijdig in de loterij van het Melkhuisje nieten hadden getrokken, was een bittere deceptie voor de toeschouwers. Zij konden ook weinig troost putten uit de eindstrijd herendubbelspel, die weliswaar wat langer duurde, maar ook geen echte kwaliteit bood. De Spanjaarden Munoz en Higueras won nen uiteindelijk met 61 64 2—6—1 van de Fransen Haillet en Jauffret. Onkosten In totaal trokken de wedstrijden In Hilversum ongeveer 10.000 toeschouwers, een aantal waarmee de onkosten juist kunnen worden gedekt Het volgend jaar wil men proberen aanzienlijk sterkere spelers naar Nederland te halen, mits het sponsorcorps uitgebreid kan worden, zodat het prijzengeld naar 175.000 dollar kan worden opgeschroefd. Er zal dan echter wel het een en ander moeten veranderen aan de kwaliteit van de banen. Er was de afgelopen week haast geen speler, die de rode woestijnen niet verwen ste. „Ik kom hier nu drie jaar", aldus Proisy. „maar zo slecht als dit keer heb ik het nog niet meegemaakt". DELDEN De Nederlandse Joo- gensploeg heeft zich gisteren ge plaatst voor de halve finales van het toernooi om de Galeabeker voor tennlslandenploegen. In de finalewedstrijd van het voor- rondetoernooi in Delden won Mare Albert de vierde partij van de wed strijd tegen Finland. Hij versloeg Ojala met 5-7, 7-5, 8-6, zodat Ne derland een beslissende voor sprong van 3-1 nam. De eindstand was: 1. Nederland. 2. Finland. 3. Mexico, 4. Griekenland, 5. Luxem burg. BAASTAD Bekerhouder Italië heeft Zweden met 4-1 verslagen In de halve flnele van de Europe se zone-a van het tennistoernooi om de Davisbeker. Italië had zaterdag al een beslis sende voorsprong van 3-0 geno men op de Zweden, die zonder Borg uitkwamen. GRIEZKIRCHEN De Nederlandse meisjes-tennisploeg, bestaande uit Marjan van der Torre, Nanette Schutte, Yvette den Bieman en Karin Moos, heeft dit weekeinde in de Oostenrijkse plaats Griezkir- chen gewonnen van Spanje (5-0) en Oostenrijk (4-1). Door dit resul taat heeft Nederland zich geplaatst voor het finaletoernooi om de Zwitserland-beker, dat in de Zwit serse plaats Lysin zal worden ge houden. Jan van Dooyeweerd werd met Nanko Buitenzorg winnaar van de Nootdorpprijs voor de supertrio. Achter hem Maestro Voorne met A. de Wrede. Nescio (van de geschorste Martin Vergay) mocht voor de supertrio niet starten. Erik Eldin met Bold Tack gaat regelrecht op de sprinttitel af. Achter hem Rober Wetemans met Carrol River (derde) en links Henk van der Kraats op de schimmel Parlor Noble (tweede).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13