oop Zoetemelk: „Ik ga een stunt uithalen" De lijdensweg van Theo Smit en Jan Raas „Dopingcontrole is waterdicht" Hennie Kuiper mag nu voor zichzelf gaan rijden !N TIJDRITTEN IS NIET EENS ZIJN SPECIALITEIT. „RONDE IS NOG NIET VERLOREN" Van kilometer tot kilometer 77&ANDAG 18 JULI 1977 MORZINE Theo Smit was ziek, Jan Raas zo ziek als een hond. De Frlsol- iloeg, die al Fedor den Hertog had ertoren, zag In het afgelopen week einde ook dit tweetal de Tour verlaten. i Smit probeerde het zaterdag nog 117 kilome- Drie uren had hij eenzaam geploeterd, met I achter zich de bezemwagen. Smit had, evenals Merckx, Delcroix en Le Guilloux buikloop. (lij had niet kunnen slapen en verscheen met een 3 maag aan de start in Besancon. Hij had willen ken maar kon niets in zijn maag houden. Toch obeerde hij het nog. Toen na dertig kilometers weg iets omhoog liep, moest hij lossen. Tijdens - de afdalingen kon hij het peloton nog wel enigszins benaderen maar geen aansluiting krijgen. Lijkbleek, doodmoe en met holle ogen gaf Theo Smit zijn lijdensweg na 117 km op. Jan Raas stapte gisterochtend nog wel uft bed maar wankelde op zijn benen en kroop onmiddel lijk weer onder de lakens. In overleg met ploegleider en een arts besloot hij niet meer op de fiets te stappen. Hij kon ook niet. Raas stapte in Genève op het vliegtuig naar Am sterdam. Hij had twee dagen tevoren een ernstige darmvirus opgelopen. Hij was zaterdag alleen op zijn klasse nog over de finish gekomen en moest tot overmaat van ramp in een abominabel hotelletje overnachten. AVORIAZ Internatio naal doping-commlssaris Jean Houben reageerde gisteren fel op de kritiek, die de Tour-organisatie via haar spreekbuis l'E- quipe heeft geuit, als zou den de dopingcontroles niet waterdicht zijn. Hou ben: „ik vind die kritiek onjuist. Vanaf de eerste dag heb ik streng gecon troleerd en er hebben zich beslist geen onregel matigheden voorgedaan". „Ik ben vanaf de eerste dag begonnen met de aangewezen renners volledig te laten ontkle den. Dat gebeurt in de caravan, die ons hiervoor ter beschikking is gesteld. Na een paar dagen kwamen echter de renners pro testeren. In de caravans is geen verwarming en als de renners er binnen komen, zijn ze helemaal bezweet. De kans dat ze dan een verkoudheid oplopen, is natuur lijk niet gering. Toen hebben wij besloten, dat de coureurs voor taan alleen nog hun broek om- laag en hun hemd omhoog be hoefden te doen, zoals de inter nationale regels voorschrijven. Misschien dat daardoor bij som mige mensen de indruk is ge wekt, dat geen renner in staat is geweest onregelmatigheden uit te halen wanl wij controleren heel nauwgezet". Teneinde ook de ploegleiders te overtuigen, dat de contro les naar behoren worden uit gevoerd, nodigde Jean Hou ben dezer dagen enkele chefs d'equipe uit, onder wie Cyrille Guimard, een controle bij te wonen. Guimard toon de zich na afloop zeer tevre den over de gang van zaken. Tot nog toe werd in de eerste zestien dagen van de Ronde alleen de Spanjaard Sebas- tiaan Pozo positief verklaard. Hij kon op de allereerste dag zijn plas binnen de aangege ven tijd niet afgeven. /ORIAZ Een helling i\ een lengte van veer- kilometer en een Jeverschll van veer- mhonderd meter heeft beeld van deze Tour France volledig veran- jrd. Avorlaz zal voor later irden opgetekend als de waar Joop Zoetemelk anuit een verloren positie terugkwam en waar Bern- IgJjard Thevenet na vijftien «Sagen de jonge Thurau zijn /aAnil ontnam. aa/^!De bergtijdrit. waarin eindelijk de -favo/ieten gedwongen werden hun fcJwV® gezicht te laten zien, heeft hn het licht gebracht dat: indA 1. Joop Zoetemelk deze ronde oet winnen; l7, 2. Hennie Kuiper na de zware jederlaag van Thurau eindelijk zijn a9 Irijheid heeft teruggekregen en 9aan aanvallen: 3. Lucien van Impe, wiens posi- je vóór de bergtijdrit onaantast- >aar leek, na zijn Tourzege in 1976 —Ie afgelopen winter wellicht toch eveel feestjes heeft bezocht, wat ^^ernhard Thevenet een jaar eerder iverkwam; 4. De Tour met nog zes kans hebbers binnen iets meer dan een ïiinuut in het algemeen klasse- hent, een van spanning zinderen de laatste week ingaat. /at was Joop Zoetemelk blij. Voor eerst in deze Ronde tooide een le lach zijn gezicht. Hij zat op in bankje temidden van het im- inse Alpenlandschap, omringd hoge rotsen, waarop de luw nog glinsterde. Dagen iter elkaar had hij gezegd: Wacht maar af, de Ronde is voor lij nog niet verloren". Maar nie- nand geloofde hem meer. Zoete- nelk? Die was toch afgeschreven ia zijn, naar het leek, fatale valpar- j ij in de etappe naar Rennes, pre- Joop Zoetemelk, de spieren gespannen, een wilskrachtige uitdrukking op zijn gezicht. Hij is op weg naar zijn zege in de tijdrit en hij heeft, volgens eigen zeggen, nog meer in petto. En daar zat hij dan, glorlend om- dat hij in één klap In deze bergtij drit veel ten goede had gekeerd. „Let op, er komt nog meer", zei hij veelbelovend. „Ze zullen me nog vaker op het podium zien In de komende dagen". Lachend en wuivend naar het pu bliek, wat eigenlijk tegen zijn ge woonte is, nam Zoetemelk de bloe men in ontvangst. Hij was, ook al weer tegen zijn gewoonte in, be reid op de bergtop, waar een kou de wind woei, lang te praten over zijn triomf. „In een tijdrit denk je vaak altijd dat je hard gaat omdat je alles geeft. Maar ik heb vaak gemerkt dat dat bedriegelijk kan zijn, want het was twee jaar gele den, dat ik de laatste bergtijdrit gewonnen heb". Voor Joop Zoetemelk is in het jl'ALPE. d'Huez Bourg ©Ravilaillenng A Berg algemeen tijdrijden niet zijn spe cialiteit. In dit onderdeel van de wielersport heeft hij na zijn val in Valras in 1974 voor zijn kwaliteit zelfs opmerkelijk zwak gepres teerd. Wordt het parcours echter" uitgezet tegen een berghelling, dan is hij indien gezond nog altijd schier onklopbaar, de bewij zen daarvan leverde Zoetemelk eerder in Nice waar hij in de jaren 1973, '74 en '75 drie keer achter elkaar de wereldelite van de be- Eindelijk, nadat hij veertien etappes de gele trui heeft gedragen, moest Didi Thurau dit eremaillot afstaan. De inspanning na de vijftiende rit doet hem diep buigen (links). Bernard Thevenet nam de gele trui over. roepsrenners versloeg op de Col Turbuie, waarmee altijd de weg wedstrijd Parijs—Nice wordt afge sloten. „Ik had vandaag superllchte bandjes van 165 gram laten mon teren en Ik reed met een grote versnelling van 44x16 en 15' vertelde hij. Daarmee bereikte hij als enige een gemiddelde snel heid van boven vijfentwintig kilo meter per uur, wat op een weg, die zoals naar de top van de Avorlaz gemiddeld zeven pro cent stijgt, een wereldprestatie Is. De verschillen waren dan ook na de veertien kilometer opzienba rend. Van Impe kreeg vijfenveertig seconden aan zijn zeemleren broek, Thevenet een minuut en vijf seconden, Merckx twee minuten en Thurau zelfs tweeënhalve mi nuut. Aanvallen Wat gaat Zoetemelk met de morele erfenis van deze grandioze over winning doen? „Aanvallen", ant woordde hij zeer beslist, „als ik me goed voel, zal ik op de Forclaz (vandaag, red.) aanvallen. Het is wel jammer dat de top van de Forclaz nog zevenentwintig kilo meter van de finish in Chamonix verwijderd ligt. Ik weet maar al tegoed dat ik het in de komende dagen moet maken, dat ik dan afstand van de rest moet nemen. Ik weet nu dat ik, als het er op aankomt, harder bergop kan rijden dan de rest. Dus zal ik de wedstrijd zo moeten forceren, dat ik de concurrenten op de knieën krijg. Men moet daar natuurlijk niet te licht over denken, want hier rijdt nog altijd de wereldtop. Maar ik heb toch niets meer te verliezen. Nu ik mijn etappe gewonnen heb, is die druk alvast van me afgeval len. Ik voel me echt vrij om nog een stunt uit te halen". In het hart Onderweg naar de top van de Avorlaz, waar zich honderddui zend mensen, onder wie zeer veel Nederlanders, verzameld hadden, Is Zoetemelk gebleken, dat, on danks alle teleurstellingen van de afgelopen jaren, nog veel suppor ters zl|n die hem In het hart hebben gesloten. „Ik hoorde ontzettend veel aanmoedigingen. „Joop", rie pen ze, „je hebt de beste tijd tot nog toe, ga door". Dat deed me goed, maar toch bleef ik me ervan bewust, dat achter me de tien best geklasseerden van de Ronde moesten starten. Ik had echter veel zelfvertrou wen. Zelfs na de val in de negende etappe bleef ik in mezelf geloven, want ik heb bewust op deze drie dagen in de Alpen gewacht, op deze bergtijdrit en op de twee da gen die nog komen gaan. Het kostte me wel eens moeite om op een col te demarreren, maar dit is nu eenmaal een ronde waarin je moet rekenen, wikken en wegen. En je ziet het, na één berg van veertien kilometer lijkt de zon al weer door te breken". Met (hijgende) monden open wordt een col beklommen door v.l.n.r. Galdos, Merckx, Pronk, Aja en Thuraur AVORIAZ Zijn achtste plaats in de bergtijdrit op anderhalve minuut van Joop Zoetemelk, stelde Hennie Kuiper gisteren zichtbaar teleur. „Eerli|k, ik had op meer gerekend. Maar ik ben nu eenmaal niet een man die het van korte en hevige Inspanningen moet hebben. Ik houd meer van een conditieslag, een echte duurprestatie, die zich over ver schillende uren voltrekt Dan ben Ik op mijn best". Hennie Kuiper, die de gehele ronde in feite opge sloten heeft gezeten door de gele trui van ploeg- makker Didi Thurau, hij mocht immers niet aanval len, heeft vanaf vandaag de gelegenheid te doen en te laten wat hij wil. „Ik zal van die vrijheid gebruik maken", zei hij gisteravond fel. „De Ronde is nog niet verloren. Mijn positie als vijfde in het algemeen klassement met 49 seconden achterstand op Thevenet is nog steeds erg goed. Want, wat gaat er nu gebeuren. Thevenet rijdt in de gele trui en daar letten ze op. Zoetemelk heeft door zijn prestatie ook alle aandacht op zich gevestigd en dan is er nog Van Impe, die ze ook in de gaten zullen houden. Ik geloof dat er een moment komt dat ik weg kan komen, en dan ben ik ook weg". Deukje Het Is Kuipers natuur om aante vallen. Vorig jaar bewees hij dat In de Tour, toen hij van allefavorle- ten de meest actieve was. Hoewel zijn zelfvertrou wen gisteren eenklein deukje kreeg, renners twij felen Immers zo vlug aan zichzelf, mag Hennie Kuiper met Joop Zoetemelk zeer zeker tot de serieuze kanshebbers voor de eindzege gerekend worden. De vraag Is of hij door het gedwongen defensieve rijden omwille van Thurau niet een beetje In vorm heeft Ingeboet In de Pyreneeën was Kuiper zonder meer een der sterkste klimmers, zo niet de sterkste. Maar een man als Kuiper groeit door initiatieven te ontwikke len. Hij is ijzersterk, heeft veel reserves en maakt daarvan zonder reserve gebruik. Kuiper weet maar al te goed, dat hij door voortdurend zijn concurren ten op de proef te stellen, een betere kans zou hebben gehad dan nu het geval is. Want de wedstrijd heeft, voor wat de favorieten betreft, immers twee weken lang stil gelegen. Het is nooit tot een werkelijke krachtmeting tussen de vedetten gekomen. In de twee Alpenetappes, die zaterdag en gisteroch tend verreden werden, zag men nog eenzelfde beeld. Zaterdag kon een volslagen outsider, de Fransman Bernhard Guilfen, ver voor de klimmers de toppen van het Juragebergte passeren, giste rochtend deed dat de Belg Paul Willens, toch ook geen begenadigde man voor het hooggebergte, in de Haute-Savoie. En Hennie Kuiper zat intussen nog steeds klem door de afspraak binnen de ploeg van Post, dat hij Thurau niet in gevaar mocht brengen. Eindelijk behoort voor Kuiper deze af spraak nu tot het verleden. „Ik weet niet of het niet te laat is", zei hij gisteren, „maar ik heb altijd een goed gevoel gehad voor het moment als mijn kans daar was. Ik hoop dat die feeling mij nu niet in de steek laat". BESANCON In Besanpon startten za terdag 94 renners voor de veertiende etappe over 230 kilometer naar Thonon- Le8 Bains. 1 km.: Kopgroep met Martin, Ovion, Le Denat, Perret, Van den Hoek, Torres en balague. e. Danguillaume brengt peloton terug. 4 km.: Doorkomst op de Cóte d'Arguel (4e cat.): 1. Torres, 2. Van Impe, 3. Kuiper, 4. Dangcillaume. 8 m.: Quilfen demarreert. 23 km.: Voorsprong Quilfen 3 min. 50 km.: Uitslag tussensprint: 1. Quilfen, 2. Van Linden op 7 min., 3. Villemiane. 66 km.: Voorsprong Quilfen gestegen tot 8 min. en 50 sec. 107 km.: Doorkomst op de Cóte de Rousses (3e cat.) 1. Quilfen, 2. Torres op 7 min. en 50 sec., 3. Van Impe, 4. Kui-er, 5. Thurau. 117 km.: Achterop geraakte Theo Smit staakt de strijd. 135 km.: Valpartij in peloton met Nazabal en Alex van Linden als slachtoffers. 169 km.: Supersprint in Genève gewon nen door Quilfen vóór Teirlink en Delepi- ne. Kort daarvoor mislukte aanval van Karstens en Menendes. 178 km.: Nazabal en Van Linden terug in peloton. 181 km.: Bij terugkeer in Frankrijk heeft Quilfen 10 min. en 30 sec. voorsprong 194 km.: Doorkomst op de Col de Saxei (3e cat.): 1. Quilfen, 2. Vallet op 7 min., 3. Kuiper en peloton op 7 min. en 30 sec. Alex van Linden staakt de strijd. 196 km.: Le Guillox staakt de strijd. Peloton valt in stukken. 213 km.: Doorkomst op de Col de Cou (2e cat.): 1. Quilfen, 2. Vallet op 4 min., 3. Kgiper op 4 min. en 50 sec., 4. Torres, 5. Van Impe. 220 km.: Vallet wordt ingelopen door eerste deel van peloton. 230 km.: Quilfen wint na solo van 222 km. veertiende etappe. De sprint van groep achtervolgers wordt gewonnen door Escalassan voor Thurau, die gele trui behoudt. Vijftiende etappe In Thonin-les-Bains startten 90 renners voor het eerste deel van de vijftiende etappe naar Morzine over 105 kilometer. Jan Raas (Frisol) gaat wegens ziekte niet meer van start. 15 km.: Uitslag tussensprint: 1. Santam- brogio, 2. Villemiane, 3. Bossis, 4. Van Linden. 63 km.: Bij beklimming van Pas de Mor- gins (3e cat.) aanvallen van Legeay en Artins.Later valt peloton in vele stukken. 50 km.: Wellens in de aanval. Hij naamt voor de top minuut voorsprong op eerste groep met alle favorieten. Doorkomst op de top: 1. Wellens, 2. Santoni op 1 min., 3. Torres op 1 min. en 25 sec., 4. Van Impe, 5. Kuiper. 77 km.: Voorsprong Wellens op Santoni 1 min. en 40 sec., op eerste groep 3 min. 88 km.: Doorkomst op de Col du Corbier (2e cat.): 1. Wellens, 2. Santoni op 1 min. en 40 sec., 3. Torres op 5 min. en 40 sec., 4. Van Impe, 5. Merckx, 6. Laurent, 7. Zoetemelk. 105 km.: Wellens wint met 3 minuten voorsprong op Santoni de vijftiende etap pe. Santoni wordt vlak voor peloton twee de. Santambrogio wint sprint van pelo ton. Thurau blijft leider in algemeen klas sement. Het tweede deel van de vijftiende etappe is een individuele bergtijdrit over 14 km. van Morzine naar Avoriaz. 1JWK HHBHIHHi

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11