als een klok Waakse, wendbare Wendy wil wel weg uurwerk- restauratie Rietveldse roeiwedstrijden slechts een famihe-kwestie 'AD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 JULI 1977 PAGINA 5 HAZERSWOUDE - Vrijdag 22 juli gaan voor de vijftiende maal in successie de „Riet veldse roeikampioensc hap pen" in de gelijknamige vaart van start. Ter gelegenheid van het derde lustrum van dit jaarlijkse roeifestijn, heeft de driekoppige organisatie, be staande uit Rein van Vliet, Gijs van der Lip en Piet van der Werf een extra feestelijk programma op papier gezet. „Het enige dat we verder no dig hebben is mooi weer", al dus mede-organisator Rein van Vliet Groot, klein, dik en dun, iedereen kan aan het tra ditionele roeifestijn in de Rietveldse Vaart deelnemen. Slechts een beperking geldt: de deelnemers moeten óf 'in het Rietveld wonen, dan wel een binding met dit deel van het dorp hebben. Voor het overige behoeft slechts zo hard mogelijk te worden ge roeid. In de vroege middaguren, rond twee uur, starten de roeiactiviteiten voor de jeugd tot vijftien jaar. Traditiege trouw worden de wedstrijden weer afgewerkt in de roeibo ten van Klein Giethoorn. Om precies kwart over twee zal het eerste startschot op de uit gezette baan worden gelost. De jeugd, strijdt in twee cate gorieën, te weten de groep tot en met twaalf jaar en die van 13 tot 15 jaar. Half vier zullen de ongetwijfeld tegen die tijd moe gestreden deelnemers een vaartocht over het parcours maken waarna rond klokke vijf in de speeltuin van restau rant Klein Giethoorn een kin derfeest van start zal gaan. Om de hongerige magen te vullen hebben een aantal Riet veldse moeders zich bereid verklaard tot het bakken van overheerlijke pannekoeken, 's Avonds om kloslag zeven uur gaan de echte wedstrijden van start met wedstrijden voor heren en dames vanaf 16 jaar. Het deelnemersveld zal wor den aangevuld met de zes sterkste roeiers van de mid dagwedstrijden. Na afloop van het roeispektakel zal een gon delvaart met schouwen (in het sierteeltgebied nog dagelijks gebruikte vaartuigen) worden gehouden. Speculatie Weeks voor de wedstrijden worden op het strijdtoneel al de nodige trainingen verricht, teneinde goed voorbereid aan het grote geweld te kunnen deelnemen. Restaurant Klein Giethoorn is momenteel het middelpunt van speculatie over wie op de 22ste juli win nend over de streep zal ko men. Dat het er één uit de bekende Rietveldse gezinnen zal zijn, staat voor de specu lanten als een paal boven wa ter. Nog nooit in de historie van de Rietveldse roeiwedstrij den kwam een niet-Rietveldbe- woner winnend uit de strijd. Maar of het een Van der Lip, Van der Neut, De Groot of Van Zuilen wordt, is een voor spelling waar maar weinigen zich aan wagen. Daarvoor zijn de verschillen in het verleden te gering gebleken. Concurrentie Jan van der Lip, bijvoorbeeld. Moet hij in staat worden geacht zijn vorjg jaar in de wacht gesleepte titel te prolon geren? Hij zal het in ieder geval moeten opnemen tegen zijn familieleden Gijs en Hugo, van wie hij die 22ste juli bij zonder weinig famiale mede werking zal kunnen verwach ten. Daarnaast is er altijd nog ene Sjaak van der Neut. Een geducht concurrent en bij de toeschouwers van de roeiwed strijden bekend als grossier in kampioenstitels. Vorig jaar werd hij tweede maar het is nog maar de vraag of hij zich dit jaar wederom zal laten ver rassen. En ook de stevig uit de kluiten gewassen Arie de Groot, die vorig jaar het brons wist te bemachtigen zal onget wijfeld ditmaal op het goud uit zijn. Voor wat betreft het eremetaal onder de dames wordt Jeanet van Zuilen getipt als kansheb ster voor het goud. Althans wanneer zij er in slaagt haar eigen tante Lenie van Zuilen van het lijf te houden. Wie echter ook moge winnen, vast staat dat burgemeester Ten Heuvelhof zich bereid heeft verklaard het ere-metaal aan de winnaars uit te reiken. Zijn college-genoot wethouder Piet van der Werf heeft die dag ook zijn handen vol. Hij is belast c met de starterswerkzaamhe- den en het commentaar voor, tijdens en na de verschillende manches. Voor wie er na de wedstrijden nog genoeg energie overheeft is er na afloop nog van alles te beleven in de speeltuin van Klein Giethoorn. Met muziek, dansen en een barbecue had den de organisatoren gedacht het jaarlijkse roeifestijn op passende wijze af te sluiten. Al enkele tien- allen jaren lang draait aan de •kt BMP ^ale as. Een inmiddels be geworden uurwerk, dat iok in het nachtelijk duister lan boeren, burgers en buiten- Jii tracht duidelijk te maken, flat ze bij de tijd dienen te Mijven. Het is een up to date j'iardigheidje van de firma J. JW. Elderhorst die sinds 1912 fakbewaam haar zorgen uit strekt over klokken en uur verken, met in de laatste twin- jaar de nadruk op de res tauratie van een en ander. Op Jiet terrein, achter de draaien- ffle klok, staat nu sedert een Baar maanden ook een stevige waarin drie bron zen luidklokken hangen. Tij dens de viering van 700 jaar etëoeterwoude stond daarbij een middeleeuwse figuur een echt Efteling-type, mogel we wel zeggen met een touw in zijn handen. De pop is nu weg; het was maar 0. sprookjesachtige schijn ter verantwoorde opluistering van gemeentefeest, maar een beste blikvanger, uitgedost door de Leidse toneelaankle- der Hoppezak. De pop is verdwenen, want in .^oeterwoude is het al weer enige tijd welletjes met het 1 geleest. Maar op gezette tijden bast een sonore Mokkestem in de bocht van de Dokter Kort- w mannstraat om vrijwel vruch- teloos (want bijna niemand I kan er in het voorbijzoeven met de auto acht op slaan) te verkondigen, dat het weer zo is. „Tja, wel aardig eigen lijk hè", vindt ook Cees Elder horst, die nu zelf een jaar of 22 in het vak zit. „Die Mokken 3 zijn afkomstig uit de nu afge broken toren van de Liduina- kerk aan de Schenkkade in Den Haag. Het zijn de Bemar- dus, de L'Juina die de aa grootste is en de Cornelius. 4 Te zijner tijd zullen ze wel weer in een of andere toren, terechtkomen, denk ik. Op het ogenblik loopt er een aan vraag uit Amerika. Er zal een nieuwe stoel moeten bijko men". Elderhorst houdt zich als eni ge in het westen des lands Cees Elderhorst bij het uurwerk uit Woerden. bezig met Mok- en uurwerkre paraties op grote schaal: „Je hebt er nog drie in Brabant en twee in het noorden. Uurwer ken, oud en nieuw, dat is onze specialiteit We gieten zelf niet, we zijn installateur". De war boel op het erf is bedriegelijk, want uit de oude roest dat overal in den lande uit eer biedwaardige torens is ge haald, wordt een nieuwe toe komst geboren. Dat gaat bij voorbeeld gebeuren met het uurwerk van Warmonds ge meentetoren, dat nu nog in het gras aan een vreemdsoortig Mppenhok doet denken. In de schuur staat het enorme gietij zeren werk uit de Ned. Her vormde kerk, die ook al een gemeentelijke toren heeft, he lemaal in de oranje menie. Een indrukwekkende kolos die uit de jaren 50 in de 17e eeuw stamt en nu al een jaar of honderd geen snars meer heeft uitgevoerd. Het ding is gewoon stil blijven staan en dat vond men in Woerden een eeuw lang best Cees Elder horst heeft wel wat od. met De klokken uit de Haagse Liduina-kerk, tijdens de feestelijkheden in Zoeter- woude verfraaid met een middeleeuwse pop. uurwerkmakers of hun leerlin gen vervaardigd." Binnen, in het kantoor van Cees Elderhorst duiken ande re specialiteiten op. Aan de muren allerlei types wijzer- mallen en een 60 cm. hogë roodkoperen 7 die met nog wat robuuste soortgenoten in de loop der jaren van de toren der Leidse Petruskerk is ge waaid. Elderhorst draaft dan op en herstelt desgewenst de schade, want ook in deze win derige materie is de firma (met voorbijzien aan het woordgeslacht) haantje de voorste. De Elderhorsts zijn zelfs pioniers geweest. Cees weet daarvan: „In het begin der dertiger jaren is bij ons het eerste elektrische luidap-, paraat voor Mokken gemaakt. Daar is 18 jaar lang wereldoc trooi op geweest. Voordien werden de Mokken met de hand geluid en men prakki- zeerde zich suf op een afdoend systeem om een keer van dat gehijs af te zijn. Van alles werd geprobeerd, met magne ten en zo. Maar het lukte niet en de koster bleef inmiddels, een paar keer per dag soms, in de touwen hangen. Het El- derhorstsyssteem, uiteindelijk, berustte op een vrijlopende koppeling." „Wij waren ook de eersten die de wij zerverlichting met ple xiglas gingen beschermen. Aan de oren van de Hilver- sumse St Vituskerk werd deze uitvinding in 1950 allereerst toegepast", aldus Cees Elder horst, die zich thans evenwel concentreert op de oude uur werken. „Het oudste uurwerk dat we tot nog toe binnenkre gen was dat van de toren in het Friese Deinum, een uur werk uit 1589. We hebben de Mokinstallatie van de Mare- kerk in Leiden gehad en nu zijn we bezig met de Hoog landse kerk, ook in Leiden, waar weer een slingeruurwerk (uit de te slopen Oosterkerk) in komt De Hooglandse kerk krijgt ook weer twee luidMok- ken, v/aar we mee doende zijn. Hoe dan ook, het is een vak dat ook een hobby moet zijn, anders versier je het nooit van z'n leven. Van een ambacht kun je niet alleen zeggen: het is m'n vak. Dat geloof ik niet." TON PIETERS dat Woerdense uurwerk: „Dat gaat weer iets moois worden. Vóór de restauratie waren er meer onderdelen zoek dan van bijvoorbeeld de installatie van de Lodewijkskerk in Leiden. Het uurwerk is nu opnieuw helemaal compleet tot en met de sierlijke drakekopjes van de lichters; een „lichter" moet u weten, zet het slagwerk in bedrijf'. Met de nieuwe slin ger van vier meter lengte (de originele ontbrak) wist Elder horst wel raad: de stang is met zijn slag bezig met de top door een gleuf, die Elderhorst een voudig in het dak van de schuur heeft gezaagd. Een ei genaardig gezicht, dat langza me „heen en weer" boven de dakpannen. „Het is een mooi groot uurwerk", aldus Cees El derhorst, „vroeger heeft er waarschijnlijk nog een trom mel ingezeten voor het caril lon." Zo werkt de firma Elderhorst, met enkele bekwame krach ten, aan het nieuwe leven van uurwerken uit oude torens. „De te herstellen oude uurwer ken komen in Nederland voor zeker 40 procent uit gemeente torens. Die vallen alle onder de Monumentenwet; alle oude tot zeer oude uurwerken zijn gedocumenteerd", vertelt El derhorst, wiens kennis van al dit stoere antieke schoons gaandeweg is gegroeid. Voor het bijmaken van slingers en het verantwoord bij gieten of smeden van sierstukken of ge wichten draait hij zijn hand niet meer om. „De restauratie van oude uurwerken is voor minstens 80 procent nog hand werk en erg arbeidsintensief; het is een oud ambacht dat uit de middeleeuwen is overgele verd en nog niet verdwenepi is. De afwerking van deze instal laties in de late middeleeuwen was veel fraaier dan die van, zeg maar, honderd jaar gele den. Eeuwen terug was er meer vakmanschap. De uur werken uit die periode, zo'n driehonderd jaar geleden, ver tonen over het algemeen veel overeenkomst Waarschijnlijk zijn ze door dezelfde meester- Wendy, warm aanbevolen voor geduldige alleenstaanden. LEIDEN Wendy werd an derhalve maand geleden door de politie bij het asiel afgele verd. Een schuw, klein en uit geteerd hondje; gevonden, dus geen bekend verleden, hoewel asielbeheerder Wil Tiele en zijn assistente uit haar gedra gingen al heel wat leed in haar halfjaarslijkse bestaan hebben kunnen destilleren. Een echt tehuis heeft ze waar schijnlijk nooit gehad. De eerste weken in het'asiel zat ze bij voortduring in een hoekje van haar hok weggedo ken van angst. Eten deed ze niet meer, en het zag er naar uit dat Wendy spoedig het tij delijke voor het eeuwige zou gaan verwisselen. Toen deed de beheerster een laatste po ging om het Meine hondje nieuw leven in te blazen en haalde Wendy uit haar hok. Het resultaat was ernaar. Hoe wel het angstcomplex nog steeds aanwezig vis, bloeide het hondje onder de persoonlijke behandeling een heel stuk op. Wendy gaat vaak mee bood schappen doen en is goed vooruit gegaan. Niettemin stel len haar voorgeschiedenis en haar karakter wel enige eisen aan haar volgende eigenaar. Een man of vtouw die alleen woont zou ideaal zija Ook ge duld is in Wendy's geval een schone zaak. De toekomstige eigenaar of eigenares moet dan ook wel een echte dieren vriend zijn, want er valt zeer zeker nog het één en ander aan haar op te voeden. Het resultaat zal na veel geduld echter zeer bevredigend zijn, dat durft Wil Tiele wel te voor spellen. Het is moeilijk te zien wat er aan Wendy ten grondslag heeft gelegen. Ze heeft een langwerpig lijf, een supersnel model dus, en is lichtbruin van Meur. De kop doet vluchtig aan een herder denken, hoe wel haar oren daarmee wel volledig in tegenspraak zijn. Wendy is 40 centimeter hoog, is wat aan de magere kant en qua type een Meine hond uit de middenMasse. Omdat ze naar schatting dus al een half jaar oud is ziet het er niet naar uit dat ze veel groter zal wor den. Het is waarschijnlijk dat ze erg aan één persoon zal gaan hangen, vandaar bij voorkeur een alleenstande baas. Die baas zal ze te allen tijde beschermen tegen dingen die haar niet aanstaan, ze is buitengewoon waaks. Wendy luisterdt goed, loopt makkelijk los mee en is niet vies van zo nu en dan een lekker groot stuk land of park om flink op heen en weer te rennen. Warm aanbevolen voor geduldige al leenstaanden. Fabian De foxterriër Fabian heeft het maar moeilijk met de vakan tie. Hij zag nog geen enkele nieuwe baas aan zijn kooideur verschijnen en verwenst waar schijnlijk het lot, dat juist hem vlak voor de vakantie m de „Hond zoekt huis-kolommen" deed verschijnen. Maar hij houdt moed. Poesjes Hoewel de stortvloed poesjes van de vorige week door het afhalen van een stuk of zes jonge katjes wat is getemperd blijft het aanbod van poesjes groter dan de afvoer. Katte- liefhebbers dus nog steeds op gelet Ook de nimmer versa gende hondenmarkt trekt nu weer aan, nadat het er op leek dat het asiel eindelijk weer eens een paar hokken vrij zou hebben. Roeispektakel in de Rietveldse Vaart. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan, tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondebezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids dierenasiel, Besjes laan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. t/m vr. 10.06-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdags van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondags en 's maandags gesloten.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5